Massaproduktie van varkens ?p hypermoderne wijze tankprobleem werd afdoende opgelost ok-mestbedrijf Bio Grande" door iivee man gerund 3ijna een miljoen is geïnvesteerd in t hypermoderne varkensfok- en estbedrijf bij Rio Grande aan de Post- °g bij De Cocksdorp. Op grote schaal orden hier varkens gefokt, die vervol- >ns onder optimale condities opgroeien tdat ze slachtrijp zijn en dan worden rkocht. Het hele bedrijf speelt zich menshuis af. Voor Texel, waar nooit op ote schaal varkens zijn gefokt, is het s bijzonders, maar ook nationaal gezien het nieuwe bedrijf opmerkelijk door zijn Irijke voorzieningen die de varkens niet een zo snel mogelijk doen groeien, sar die tevens een zo efficiente bedrijfs- ering mogelijk maken, dat twee man fmschoots voldoende is om de zaak ar behoren te laten functioneren. J DAG 20 JANUARI 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Langgerekte gebouwen met hoge voersilo 's herbergen het fok- en mestbedrijf. »"L.' Ouwe Sunderklaas 1977 was voor Anton Wijtten een historische datum want die avond werden in zijn bedrijf de eerste biggen geboren. Het bedrijf beschikt over 104 produktieve zeugen die tweemaal per jaar gemiddeld acht biggen werpen. biggen. Daarna zou de worpgrootte afnemen en wordt er de voorkeur aan gegeven dat ze zelf naar de slager gaan en vervangen door nieuwe inmiddels uitgeselecteerde dieren. De carrière van de mannelijke varkens duurt ongeveer ook twee jaar. Daarna zouden ze voor de zeugen te zwaar worden. De mannelijke slachtbiggen worden gecastreerd om de zg. berenlucht aan het vlees te voorko men. In kringen van fokkers zijn de meningen over het werkelijk aanwezig zijn van deze berenlucht verdeeld. Wijt ten zegt het verschil tussen vlees van een gecastreerd en ongecastreerd var ken niet te kunnen proeven en verwacht dat het gebruik binnen afzienbare tijd tot het verleden zal behoren. Van doorslag gevend belang is echter wat de handel er van vindt. Het zou Wijtten niet verbazen als meerdere Texelse boeren interesse zou den krijgen voor de varkenshouderij. Hij meent dat er bij een goede aanpak wel muziek in zit. De excentrische ligging Een hoogdrachtige zeug in de kraam- afdeling in afwachting van de bevalling. Het dier ligt aan een band. Er is voor gezorgd dat de zeug niet op haar biggen kan gaan liggen. Ie man die hier de scepter zwaait is Anton Wijtten, bedrijfsleider l,,Rio Grande" en ook financieel in belangrijke mate betrokken bij (project. Hij had zin in de varkensfokkerij naast het gewone Irenbedrijf dat ,,Rio Grande" (50 ha - 100 koeien) is. Die interesse I hij meegenomen uit zijn plaats van herkomst, Terwolde, waar Bereen" varkens houdt en waar hij reeds als jong knaapje de ifpjes van dit voor buitenstaanders nogal afstotende vak heeft ip kennen. 'ee jaar geleden viel het besluit: het loed en groot worden opgezet. De stal met bijbehorende installaties worden geleverd door Cebeco elsraad. Dat is overigens het enige eratieve aspect van de onderne- Het fok- en mestbedrijf is helemaal i dat blijkt al spoedig want Wijtten kt zijn voer (in korrelvorm) van het lullere bedrijf UTD en moet ook zelf de afzet van de slachtrijpe varkens n en dus met de handel relaties Fabriek In gecombineerd fok- en mestbe- kun je beschouwen als een varkens- ek. In de fokafdeling (apart ge ld worden 104 produktieve zeugen Ouden en vier beren. Laatstgenoem- worden zo vaak als mogelijk in de gelegenheid gesteld de zeugen te dek ken. Daarna worden de varkens nog drie weken lang in de gaten gehouden om vast te stellen of ze inderdaad zwanger zijn geworden. Meer dan 90% van de dekkingen heeft direkt het gewenste resultaat. Alles wordt nauwkeurig genoteerd om achteraf te kunnen vaststellen welke dieren uiteindelijk de hoogste produktie geven. Er wordt voortdurend geselec teerd met eigen materiaal wat een van de pluspunten is van een dergelijke aanpak. In de fokafdeling bevinden zich batterijen voor 270 biggen die na een bepaalde grootte te hebben bereikt naar het andere gebouw gaan waar ze uitein delijk met 440 stuks tegelijk worden gemest tot ze 110 kg wegen. Alle afdelingen van het bedrijf worden intensief geventileerd. Dat gebeurt au tomatisch evenals het verwarmen op aardgas. Omdat de varkens zijn ver wend", zijn ze gevoelig voor tocht. De verse lucht komt eerst in een gang, wordt daar verwarmd en komt dan pas in de verblijven. Het voederen van de dieren gebeurt niet automatisch. De korrels worden vanuit een grote silo die hoog boven het gebouw uittorent „getapt" in een wa gentje dat vervolgens door de gangen langs de varkens wordt gereden. Het voer wordt in de voergoten gedaan maar kleppen voorkomen dat de dieren direkt kunnen eten. Pas als alle voer in de goten is worden de kleppen met één handbeweging tegelijkertijd wegge draaid. Een en ander is in het belang van de rust. De varkens drinken naar be hoefte uit drinknippels. Door met de neus tegen deze nippels te drukken sijpelt er water uit. Stank Varkens staan bij publiek en overheid letterlijk in een kwade reuk. Voor het bedrijf was dan ook een hinderwetver gunning nodig zodat de garantie kon worden verlangd dat in de omgeving geen last van het bedrijf zou worden ondervonden. Daarin is Wijtten onge twijfeld geslaagd. Hoewel je moeilijk kunt zeggen dat varkens aangenaam ruiken valt het zelfs in de stallen best mee. Dat is te danken aan de snelle afvoer van de mest. Alle varkens lopen op roosters waar ze hun eigen mest doorheen trappen. Deze komt dan in de drijfmestkelders, die een capaciteit heb ben van maar liefst 1.000 m3 Aan banden De mestvarkens lopen met tien stuks in bijna donkere hokken. De produktie- zeugen liggen allen aan banden. Ze hebben dan een zekere bewegingsvrij heid, maar kunnen toch niet rondlopen om elkaar te bijten, onrust te veroorza ken en op elkaar liggen. Bij alle bezwaar die je zou kunnen hebben tegen een dergelijke gecontroleerde massafokkerij moet erkend worden dat de dieren een De laatste schakel in de fok- en mest- keten is de mestafdeling waar de var kens hun slachtgewicht bereiken. Te zien is hoe Wijtten voer in de voergoten doet. Er kan echter pas gegeten worden als alle goten vol zijn en de kleppen worden geopend. montere tevreden indruk maken. Elke fokzeug werpt tweemaal per jaar gemiddeld acht biggen. In maatregelen, waardoor van deze biggen een zo groot mogelijk aantal slachtrijp wordt, zit uiteraard de financiële muziek. De zeugen gaan ongeveer twee jaar mee, dus totaal vier worpen otfewel 32 van Texel is niet zo'n bezwaar, want varkensvlees is zo duur dat de extra vervoerskosten erbij in het niet vallen. Van belang is dat van Texel afkomstige varkens snel naam maken om hun kwaliteit en dat de fokkers-mesters een zodanige reputatie verwerven dat zij het vertrouwen van de handel winnen. Eens per drie maanden wordt de mest (bij een voor de omgeving gunstige wind) met een mestwagen opgepompt en over het eigen land uitgereden. Dat is uitstekend voor de grond. De varkens- mest, rijk aan koper en fosfaat, maakt de bodem rijk aan humus. Hygiène Varkens die onder deze optimale omstandigheden worden gehouden zijn gevoelig voor allerlei ziekten. Alleen tegen vlekziekte wordt ingeënt. Het risico van andere ziekten wordt zo klein mogelijk gehouden door besmetting te weren. Vreemde bezoekers zijn dan ook nauwelijks welkom. Wijtten en zijn rechterhand Schlepers steken telkens bij het.^betresjen van het gebouw hun scnóënen of laarzen in een ontsmetten de vloeistof. Noodzakelijke bezoekers (zoals de veearts) zullen zelfs speciale kleding moeten aantrekken alvorens ze bij de varkens komen.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7