Lachen, brullen en „De Wielewaal' gieren m Piet Keijzer benoemd tot projectleider zomerrecreatiewerk I Op hoorzitting GS 75 sprekers „Texelaars moeien er meer bij betrokken worden" HERDENKING 1 FEBRUARI 1 informatieavond doelstellingennota's Eierland IFF SUCCES VOOR OUD-LEERLINGEN „WAT IK ZEGGEN WOU.." Vrome wens Verlichtingscontrole AGENDA Bij twee aanrijdingen vier auto's Beschadigd Telefooncel gekraakt Jongetje 8 llB door auto geschept DINSDAG 31 JANUARI 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 2 21 Op sobere wijze zal woensdag middag worden herdacht dat 25 jaai geleden ook Texel werd getroffer door de februariramp. Bij de storm vloed liep de polder De Eendrachl onder water en lieten zes Texelaar; het leven. Bij het monumentje dat de herinnering aan deze gebeurtenis Ie vend houdt begint om 14.30 uur eer korte bijeenkomst waarbij ondei meer vertegenwoordigers van hel waterschap (die de herdenking heefl georganiseerd) en de gemeente Texel aanwezig zullen zijn. Uiteraard zijn ook anderen die zich geroepen voelen do plechtigheid bij te wonen, welkom. Het monument staat op de dijk van De Eendracht, precies aar het eind van de Hoofdweg. Zaterdagavond was het la chen, brullen en gieren in dorpshuis De Wielewaal in De Waal waar de toneelgroep van de oud-leerlingenvereniging van de landbouwschool voor het voetlicht trad. Ze brach ten „Amor richt zijn pijlen zelf", een door D. J. Eggen goor geschreven „plattelands komedie". Het bleek een uit gesproken klucht te zijn waar aan de (volle) zaal veel genoe gen beleefde. De oud-leerlin gen (waaronder vier debutan ten) kenden hun rollen goed waardoor ze de vereiste vaart in het stuk brachten. „Amor richt zijn pijlen zelf" is geen voorbeeld van cultuur met een grote C. Het is de schrijver uitslui tend te doen geweest om ongecom pliceerd vermaak van het kaliber dat ook door André van Duin en zijn aan gever wordt geboden. De tekst van het weinig ingewikkelde verhaal OR* VEN VAN LEZERS 6U»TEN VCRANTWOOROELU«HE<0 VAN DE REQAXTiE Na de felle kritiek die, mij zeer verwante zielen, de laatyste tijd hebben laten horen betreffende de inbedrijf- stelling van de op moderne leest ge schroeide varkensfokkerij op Rio Gran de, had ik verwacht dat een lawine van reacties hierop het gevolg zou. Reacties voor, maar vooral ook tegen. Want laten we wel zijn, we kunnen begrip opbrengen voor milieuzaken, ontwikkelingshulp, kankerbestrijding etc., etc., desnoods deze zaken nog geldelijk steunen ook, maar er is één ding waar ze van af moeten blijven en dat is ,,m'n warme hap met m'n stukje vlees, m'n boterham met worst, m'n gehaktbal, m'n frikadel en ander lek kers". Het uitblijven van enige (tot nu toe) reaktie, geeft mijns inziens te denken. Zijn we zo verzot op ons stukje vlees dat het ons een zorg zal zijn hoe een beest wordt gemarteld om het maar zo goedkoop en snel mogelijk slachtrijp te maken? Laat het ons onverschillig dat onze gezondheid gevaar loopt door alle rotzooi, waarmee men de beesten in spuit? Moeten we alles maar blijven eten wat de op massaproduktie beluste industrie ons voorzet? Wordt het niet de hoogste tijd om iets aan deze misverstanden te gaan doen? De enigen die er echt iets aan kunnen veranderen, zijn wij ,,de consument". en bloc weigeren het vlees van deze op onnatuurlijke en onmenselijke manier gefokte dieren te eten, zal de industrie gedwongen worden andere wegen in te slaan. Een vrome wens? Ik ben er bang voor. Han Dros, Oudeschild is doorspekt met grappen en grollen die niet allemaal origineel zijn, maar voor het bij voorbaat ingenomen pu bliek maakte dat niets uit. Het verhaal gaat over een rijke boe renfamilie waarvan de zoon en dochter de trouwrijpe leeftijd hebben bereikt. Moeder Alberdien Bonheur streeft naar ,,geld bij geld en land bij land" en heeft voor haar zoon Hidde al een bruid uit gezocht: de rijke maar op het gebied van de liefde zeer onervaren Koosje van Tutten. Ook de zeer heerszuchtige moeder van Koosje staat achter het initiatief. Door misverstanden lijkt het alsof de geplande koppeling tot stand zal komen, maar Hidde voelt niets voor de weinig appetijtelijke Koosje en heeft al lang zijn keus laten vallen op de minder draagkrachtige Cora van Kampen. Tegelijkertijd tracht de zeer merkwaardige en wereldvreem de Amor Sudde zijn al even vreemde en zeer bijziende broer Obadja te kop pelen aan dochter Lobke Bonheur. Ook vergeefs, want ook wat betreft Lobke richt Amor zijn pijlen zelf. Het komt erop neer dat de dekseltjes op de juiste potjes komen, zodat Koosje levensge zellin wordt van Obadja terwijl Hidde met Cora de huwelijksboot ingaat. Ook in financieel opzicht is laatstgenoemde verbintenis een succes want de oude Jan Willem uit de buurt vermaakt zijn hele vermogen aan het jonge paar, zodat na afloop niemand te klagen heeft. Juiste mensen Gezegd mag worden dat de oud leerlingen een prestatie hebben geleverd al hebben zij het zich met het gekozen stuk niet bijzonder moeilijk ge maakt. Zoals meestal bij het amateur toneel op Texel was de belangrijkste oorzaak van het succes het beschikbaar hebben van de juiste personages voor de diverse rollen. In dat opzicht was vooral de uitbeelding van de rijke boe rendochter Koosje een schot in de roos Nely Beers-Witte maakte daar Bij steekproeven die de politie vrijdag ochtend in de nabijheid van de Rijks scholengemeenschap uitvoerde, is ge bleken, dat aan de fietsverlichting van een aanzienlijk aantal scholieren nogal het een en ander hapert. Na een waarschuwing ontvangen te hebben mochten de bezitters van de fietsen die niet aan de eisen voldeden lopend verdergaan. De politie heeft aangekondigd in de komende weken meer van deze controles te zullen uitvoeren, omdat vooral in de schemer- tijd fietsers met ondeugdelijke verlich ting een groot gevaar op de weg vormen, zowel voor zichzelf als voor andere weggebruikers. WOENSDAG 1 FEBRUARI Om 14.30 uur begint bij het monument op de dijk van De Eendrachtpolder (aan het eind van de Hoofdweg) de 25-jarige herdenking van de waters noodramp De bejaarden van Den Hoorn hebben een samenkomst in De Waldhoorn; 14.30 uur Scouting Texel haalt vanaf 17.30 uur oud papier op in de Thijsselaan en Burdetstraat. De spelers en speelsters die zaterdag avond voor een succesvolle avond zorg den in De Wielewaal. Geheel rechts regisseur Giet Kuip. een kostelijke creatie van met de nodige overdrijving, uitstekende mimiek en genuanceerde voordracht. Als haar rijke moeder, de weduwvrouw Tine van Tutten zagen we debutante Carla Rik- kenberg-Kuip. Zij was wat men noemt een vrouw met de broek aan en dat kwam tot zijn recht. Dank zij perfekte rolkennis aarzelde zij geen moment in haar vrijwel ononderbroken woorden stroom. Er had wel wat meer geluids- en tempovariatie kunnen inzitten. Een nieuweling op de planken was Jan List als de heer des huizes Alfons Bonheur. Hij bracht het er zeer behoorlijk af. Het enige storende was dat hij er veel jon ger uitzag dan in het stuk de bedoeling was, een bezwaar dat ook gold voor de overige spelers met „oudere" rollen. Misschien zou de oud-leerlingenvereni- ging wat oudere gastspelers kunnen aantrekken om in dit gebrek te voor zien. Van iemand die de grime verzorgt (in dit geval Suze Rey) is het wel veel gevraagd om een dartele landbouw- jongere om te toveren in een nukkige bejaarde. Cor de Lugt (ook voor het eerst op de bühne) kwam over als een zeer geloofwaardige boerenzoon. Trees Commandeur-Witte speelde als Alberdien Bonheur. Het ging haar goed af. Het krengige karakter kwam zeer goed uit de verf. Een leuk rolletje speelde Angely Witte als de vlotte dochter Lobke die zeer aanvaardbaar was als meisje dat als verpleegster in de grote stad andere interessen heeft ont wikkeld dan haar leeftijdgenoten op het land. Ook Angely speelde voor het eerst maar kan rustig een aanwinst worden genoemd voor de groep, vooral als ze de volgende keer nog wat direkter speelt in een dergelijke kome die waar van dik hout planken wor den gezaagd. Vlaams duo Beste rollen speelden Geert Timmer en Piet Wim Roeper resp. als de boe- renvrijgezellen Amos en Obadja Sudde. Het was een lekker gek stel dat extra fleur aan de creatie had gegeven door Vlaams te spreken. Ze bevestigden evenals verschillende andere spelers een vooroordeel. Het publiek kreeg de personages voorgeschoteld zoals het ze kennelijk graag wil zien. Het is niet onze taak daarover te gaan kniezen. Tineke Tjonk speelde een leuk rolletje als Cora van Kampen, het vriendinnetje van Hidde en tenslotte was er de be jaarde Jan Willem Goemogge die zeer goed gestalte kreeg van Teun Huisman. Het was wel jammer dat het eind van het stuk niet erg verrassend was en dat de vaart er een beetje uitraakte maar dat heeft weinig afge daan aan het eclatante succes dat de oud-leerlingen met deze uitvoering hebben geboekt. De regie werd gevoerd door Giel Kuip en Ina Witte-Barhorst fungeerde als souffleuse. Bij aanrijdingen in Oudeschild. die donderdagmiddag en vrijdagmorgen plaats vonden, werden vier auto's be schadigd toen deze zich te. ver naar de as van de weg bewogen. Alle vier liepen schade aan de linkerzijde op. Persoon lijk letsel deed zich niet voor. De eerste aanrijding van deze aard ge beurde donderdagmiddag om 16.20 uur op de Loodssingel. Hierbij waren de Ford Taunus van A. W. uit Oudeschild en de Volkswagen (kever) van J.H. uit Oosterend betrokken. H. reed over de Loodssingel in de richting van de Trompstraat en W. kwam uit de tegen gestelde richting. Beide auto's kwamen door nog onopgehelderde 'redenen te veel naar het midden van de weg en veroorzaakten elkaar hierbij schade. Vrijdag kort na de middag kwamen de auto's van G.M. uit Amsterdam (Hon da) en ;van W.B. uit Oudeschild (Ford) op de Houtmanstraat met elkaar in botsing. De oorzaak was ook hier onvoldoende rechts houden van beide automobilisten. M. week naar het mid den van de weg uit omdat zij moest uitwijken voor op de weg spelende kinderen. B. moest voor een bromfietser ruimte maken. De schade aan de auto's was aanzienlijk. Zondagochtend constateerden voor bijgangers dat het deurglas van een van de telefooncellen op de Groeneplaats was vernield. De politie vermoedt dat er sprake is van baldadigheid. Op dinsdag 31 januari wordt in he Vliegveldhotel een bijeenkomst gehou den, waarop de bewoners van Middeif en Zuid-Eierland zich kunnen uitspreker over twee op dit gebied betrekking heb bende doelstellingennota's. Op dit moment zijn twee gehea nieuwe plannen in voorbereiding nadal sinds 1973 werd getracht een gehee nieuw bestemmingsplan voor dezs buurtschappen tot stand te brengen. Di huidige plannen zin volledig nieuv. opgezet. rOOCOOOCOOOOOOOOOOOOUUUUDUUUUIill.inr.lOOOOOQOOPOOOOOeOOOOOOOOOI Maar liefst 75 mensen hebben laten weten het woord te zullen voeren op de hoorzitting die gedeputeerde staten zul len houden op donderdag 9 februari in de raadzaal te Den Burg. In verband daarmee is besloten de hoorzitting te spreiden over de ochtend, middag en avond. De hoorzitting wordt gehouden om degenen, die bij Gedeputeerde Staten in beroep zijn gegaan tegen het door de gemeenteraad vastgestelde bestem mingsplan voor het buitengebied in de gelegenheid te stellen hun bezwaar toe'j te lichten. Totaal waren er 95 bezwaar schriften. De bezwaarden zullen in groepen-, voor resp. de ochtend, middag of avond worden uitgenodigd. Maar wie de hele zitting wil meemaken is ook welkom evenals belangstellend publiek. Het col lege van Gedeputeerde Staten wordt® vertegenwoordigd door de heren v.d. Knoop en Van Dis. Door de Stichting Cultureel Werk Texel werd de 27-jarige Piet Keijzer uit Den Burg aangesteld in de ge combineerde funktie van assistent beheerder van sporthal Ons Genoe gen en projectleider van het Texelse zomerrecreatiewerk. Sinds augustus van het vorig jaar was Piet Keijzer naast de heer D. van Heerwaarden reeds in tijdelijke dienst van de SCWT als assistent-beheerder van de sporthal. Met ingang van 1 januari kreeg hij zijn vaste aanstelling en hij werd onlangs tevens met het zomerrecreatiewerk belast. Bij de taken van Piet Keijzer behoort ook het opzet ten en begeleiden van A.B.O.-cursus sen (Algemene Basis Opleiding) voor verenigingskader en andere sportcur- sussen Geen onbekende Wat betreft sportieve en recreatieve aangelegenheden is Piet Keijzer geen onbekende op het eiland. Sinds drie seizoenen is hij al een van de organi satoren van de populaire eilandcompe titie volleybal die in de wintermaanden wekelijks in de sporthal gehouden wordt. Op camping Dennenrust deed Piet Keijzer in de afgelopen jaren erva ring op in de recreatieve kant van zijn nieuwe funktie, toen hij daar assistent beheerder werkzaam was. Piet Keijzer heeft een HBS-opleiding en studeerde daarna enkele jaren biologie en psycho logie. Plannen Gevraagd naar zijn plannen wat be treft het zomerrecreatiewerk zegt Piet Keijzer dat er vooral voor het Texelse publiek meer werk van gemaakt moet worden. ,,lk heb in de afgelopen jaren gemerkt dat veel Texelaars denken dat de georganiseerde zomerrectreatie-akti- viteiten alleen voor de toeristen waren, maar niets is minder waar. Ze zijn in gelijke mate bedoeld voor zowel Texe laars als vakantiegangers. Om daar wat meer aandacht op te vestigen zullen er dit jaar waarschijnlijk ook aktiviteiten in bijvoorbeeld Oudeschild en Oosterend komen omdat die dorpen er in de afge lopen jaren wel wat bekaaid afgekomen zijn. Het meeste van wat gedaan werd vond aan de Noordzeekant van Texel plaats en op de campings, dus daar waar juist veel vakantiegangers zitten". Gesprekken Om het concept weekprogramma op poten te zetten zal Piet Keijzer eer- Piet Keijzer behartigt dit jaar het zomer- rekreatiewerk. daags een aantal gesprekken met de werkgroep Zomerrecreatiewerk houden. Daaronder valt een praatje met de campingexploitanten die ook in de voorgaande jaren stagiaires van het Heerenveense CIOS op hun terrein hadden. Deze jongelui komen deze zomer weer naar Texel, waar zij op 7 campings hun werk zullen doen. Met de bekende Recre-aktiefbus zal boven dien een uit 6 leden bestaand mobiel team een programma afwerken, waarbij het gehele eiland bezocht wordt. Het is de bedoeling dat het recreatieproject begin juli wordt ingezet en 7 weken duurt. Piet Keijzer: „Om ook de Texelse jongelui er zoveel mogelijk bij te betrek ken zullen we het plan aan de diverse schoolkranten ter publicatie doorge ven". Instuiven Volgens Piet Keijzer kan ook in de winter veel meer op touw worden ge zet. Hij denkt hierbij in het bijzonder aan instuiven voor de schooljeugd die nu incidenteel in vakanties gehouden worden. Omdat gebleken is dat de ani mo hiervoor redelijk groot is (100 scho lieren per keer) zou iets dergelijks ei genlijk iedere week gehouden moeten worden. „Alleen het ruimteprobleem houdt deze plannen op dit moment een beetje tegen", vindt Piet Keijzer. „Maar dit moet zeker in het nieuwe winterseizoen geregeld kunnen worden. Zoals in verschillende andere gemeentes zouden we bijvoorbeeld op woensdagmiddagen een paar vaste „instuifuurtjes" kunnen inbouwen". Bij deze instuiven kan dan in de win termaanden gebruik worden gemaakt van de sport-en-spel attributen die 's zomers door het „Recre-aktief"-team gebruikt worden. Piet Keijzer: „Er zijn attributen voor zo'n paar honderd man zoals scoops, ballen, hockeysticks enz. en het is toch zonde als die 's winters alleen maar in de kast liggen. We zouden bovendien een uitleensysteem kunnen opzetten waarbij de Texelse verenigingen deze dingen kunnen gebruiken". Borger Momenteel is Piet Keijzer druk bezig met de voorbereidingen voor de sport- uitwisseling met Borger die voor 27 en 28 mei op het programma staan. Zoals het er nu naar uitziet zullen ongeveer 350 deelnemers deze Drentse gemeente gaan bezoeken. Daarbij komt dan nog de ploeg die de Rijksscholengemeen schap Texel naar Borger afvaardigt. Donderdagmiddag liep de 8-jarige Marco Bakker uit Den Burg lichte ver wondingen op toen hij op het tei hoogte van het Achterom gelegen zee- brapad werd geschept door een witte personenauto. De bestuurster van de wagen, die tevens het fietsje van de jongen plat reed, stapte hierop uit de auto, informeerde hoe het met hem ging en reed, na geconstateerd hebben dat de jongen enkel wat pijn aan zijn mond had, door in de richting van de Waalderstraat. Pas in de loop van zaterdag nadat de vader van de jongen vrijdagochtend op het politiebureau het voorval had ge'l meld, kwam de bestuurster van de personenauto (mevr. T. uit Den Hoornl zichzelf aangeven. Zij verklaarde dusda nig geschrokken te zijn dat het niet inL haar was opgekomen de politie eerder tc verwittigen. Geboren: Jacobus Klaas Roepnaam: Freddy. Zoon en broertje van Ad en Nannie de Ridder Rian Bianca Den Burg, 30 januari 1978 Tjakkerstraat 18. Heden overleed na een langdurige ziekte onze beste man, vader en grootvader Dirk Boerhorst, echtgenoot van F. J. Rodijk, op de leeftijd van 62 jaar. F. J. Boerhorst-Rodijk E. Bakker-Boerhorst J. Bakker Fréderique Texel, 30 januari 1978, Schilderend 48, Den Burg. Een korte rouwdienst zal worden gehouden in de vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk te Den Burg op donderdag 2 februari 1978 des namiddags 1.30 uur, waarna de begrafenis op de algemene be graafplaats te Den Burg zal plaats hebben. Gelegenheid tot condoleren: woensdagavond van 7.30 tot 8.30 uur in de vergaderzaal der Doopsgezinde kerk.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2