„Casanova" FILM Gemeente maakt geen rekÊame voor gas Een illusie armer Minder opbrengsten voor melkvee- en schapenhouderij gonger Wel spoedig campagne van De Liefde LAND j? BOUW Handbalsters gezocht j QDjj OOOOOOQQOOQO I FEUILLETON 99 ff DINSDAG 31 JANUARI %8 TEXELSE COURANT PAGINA In de film Casanova" steekt regisseur Fellini zijn persoonlijke opstelling niet onder stoelen of banken. Donderdagavond brengt „filmgan- ger" de nieuwste film van Frederico Fellini "CASANOVA". Bepaald geen verfilming van de memoires van Giaco- mo Casanova, nee, eerder een afreke ning van de filmer met het beeld zoals dat van Casanova bestaat. Zoals alle latere werken van deze Italiaanse regisseur, is ook dit weer een lawine van beelden en indrukken die vooral uit het onderbewuste van Fellini zelf voort komen. In de naam die hij de film meegaf (IL CASANOVA Dl FELLINI) steekt hij die persoonlijke opstelling trouwens niet onder stoelen of banken. Fellini heeft geen bewondering voor de 18e eeuwse penisridder. De bonte kermis van zijn eerdere films (o.a. Satyricon, Roma en Amacord) verandert in somberheid.Veel nacht en schemer' mist en sneeuw ditmaal. Donald Sutherland speelt de rol van Casanova, de hijgende, zwetende sex- machine, die door zijn reputatie gedre ven door de film zwoegt als een arbeider aan de lopende band. Een levenloze veroordeelde die zijn "nummer" brengt op gruwelijk uitdrukkingloze wijze. Geen spoor van menselijkheid, warmte of genegenheid, tot aan het einde. Pas dan kan er iets van medelijden worden ge voeld, als een oude, afgezakte Casano va door jongeren wordt bespot en vlucht in een droom. Opnieuw een film vol dromen en visioenen van Fellini, maar zeker z'n meest pessimistische werk tot nu toe. Alleen donderdag avond 20.00 uur, toegang 16 jaar. De afspraak is gemaakt dat de ge meente Texel geen propaganda zal ma ken voor aansluiting op het aardgasnet. De campagne zal gevoerd worden door het Gasbedrijf De Liefde. Wethouder Jan Zuidewind van de VVD liet dat dinsdagavond in de raadsvergadering weten naar aanleiding van kritische opmerkingen over de raming van de verdere ontwikkeling van het aantal gasaansluitlngen. Als gevolg van het te lage aantal gasaansluitingen moet de gemeente over het afgelopen jaar 7162.000,— betalen aan De Liefde. Verwacht wordt dat er dit jaar 500 aansluitingen zullen bijkomen, waardoor het te betalen garantiebedrag volgend jaar 772.000,— zal zijn Somber Flenk Beumkes van het Pakt vond laatstgenoemde verwachting nogal op timistisch. De grote garantiebedragen komen ten laste van de hele gemeen- schap, dus ook van de Texelaars die nooit op het aardgas zullen kunnen aansluiten. Beumkes vroeg waarom de door De Liefde voor januari aangekon digde reklamecampagne nog niet is begonnen. Wethouder Zuidewind er kende dat heel Texel opdraait voor het garantiegeld. De reklamecampagne is is nog niet gehouden omdat directeur Metz van het Gasbedrijf door een ongeval een tijd uitgeschakeld is ge weest. Bij het Gasbedrijf is men van mening dat 80 tot 100 aansluitingen per maand een haalbare kaart moet zijn waardoor het garantieprobleem eind 1978 uit de wereld is. Maar wethouder Zuidewind liet blijken zelf minder opti mistisch te zijn. Cor Ellen was slecht te spreken over de werkwijze van het Gasbedrijf. Als de straat voor verbeterings- en herstel werkzaamheden open ligt, moet van de gelegenheid gebruik worden gemaakt om tevens de qasleidingen in te graven. In Oosterend deed die mogelijkheid zich voor maar het Gasbedrijf liet het afwe ten. Wethouder Zuidewind zei dat dat laatste het gevolg was van een „kort sluiting" waaraan ook gemeentewerken debet was. Over het algemeen wordt er naar gestreefd de werkzaamheden te kombineren. De gemeente heeft zelfs op eigen kosten in de verfraaide straten van Den Burg de dienstleidingen gelegd om het later aansluiten door de afne mers te vereenvoudigen. Ook in de andere op te knappen straten van Den Burg zal dat gebeuren. Volgens bedrijfsvoorlichter J. Koolhof waren het vorig jaar vooral de melkvee houders en de schapenhouders die klap pen opliepen. In de akkerbouwsector werd enige winst geboekt en ook voor de pootaardappeltelers vielen de inkom sten gemiddeld mee. De heer Koolhof uitte deze conclusie onlangs op een agrarische bijeenkomst in hotel Tubantia. De cijfers aan de hand waarvan hij dit stelde, omvatten de periode mei 1976 tot mei 1977. In deze periode werd vastgesteld dat de Texelse melkveehouders gemiddeld een verlies van f20.000,— boekten. Oorzaken Hoofdoorzaken hiervan waren de sterk gestegen veevoerkosten, (per koe gemiddeld f700,—), terwijl ook de bedragen, die voor gebouwen, grond en machines uitgetrokken moesten worden verder omhoog gingen. Tegenvallende uitkomsten deden zich ook in de schapenhouderij voor. Per be drijf varieerde de arbeidsopbrengst per fokooi van f8,— verlies tot 7200,— winst. Gemiddeld brachten de fokooien f 69,— op. Koolhof deelde mee, dat in dit bedrag alle kosten verwerkt werden. In de praktijk kunnen de fiskale uitkom sten vaak beter zijn, wat vaak voorkomt als geen „vreemd" vermogen aanwezig is. Bij eigendomsbedrijven wordt name lijk geen pachtsom berekend en ook voor het (zelf) geïnvesteerde kapitaal wordt geen rente genoteerd. Deze fiskale uitkomsten blijken dan ook wei nig tot niets te zeggen over de rentabili teit van de bedrijven. Bedrijfsomvang In zijn betoog ging de heer Koolhof in op een aantal andere aspecten van het agrarisch wel en wee in de afgelopen periode. Hij verklaarde hierbij onder andere dat nog teveel bedrijfsleiders van mening zijn dat je een bedrijf alleen door aankoop van grond kunt vergroten. Hoewel dit bij kleine bedrijven wel enigszins opgaat, is het in hoofdzaak het optimale grondgebruik wat de be drijven in omvang doet toenemen. Volgens Koolhof zijn in de meeste gevallen nog wel produktieverhogingen mogelijk. Dit geldt zowel voor akkerbou wers als voor veehouders. Op veel bedrijven kan de grasgroei nog verbeterd worden door vroeg in het jaar veel stikstof te strooien en het gras land na eind januari een rustperiode te geven. Met een goede ruwvoerwinning zijn goede wintervoorraden van de beste kwaliteit aan te leggen. Het melkvee kan dan met weinig krachtvoerkosten zor gen voor hoge melkopbrengsten. Bij de akkerbouwers moet er naar ge streefd worden dat het bouwland in een goede structuurtoestand is. Goed ploe gen met een juiste zaaibedbereiding is daarbij noodzakelijk. De bemesting dient op het gewas afgestemd te wor den. Opbrengsten Ook in het voorjaar van 1977 was het volgens de heer Koolhof opvallend dat het grasland, dat vroeg (begin Maart) 120 kg zuivere stikstof had gekregen het vroegst de hoogste opbrengsten gaf. Opvallend hierbij was tevens dat de graslandpercelen, die na eind januari volop rust kregen, snel tot een produktie kwamen. Koolhof concludeerde dat bij dor en droog zomerweer meer stikstofverlies is, dan bij vroeg strooien in het voorjaar. Uit de samenvatting van de kuilgras- analyses bleek dat het ruwvoer op Texel van goede kwaliteit is. Er werd evenwel bij opgemerkt dat men beter geen kuil- voer met boterzuursporen aan het melk vee kan voeren. Er wordt dan ook gead viseerd verdachte kuilen (met lage droge stofgehaltes en hoge ammoniakfracties) niet aan het melkvee te voeren maar dit aan het jongvee en droogstaande koeien te geven. Dit dient om besmetting van de melk te voorkomen. Onderzoekingen toonden aan, dat de drogere graskuilen de minste boterzuursporen kunnen ge ven. Wordt een kuil in meerdere keren gemaakt, dan is het noodzakelijk dat het geheel luchtdicht wordt afgesloten zo dat er geen condenslagen en broei komen. Varkens en schapen Voor te kleine bedrijven, zowel voor éénmans als meermansbedrijven kan deze bedrijfstak mogelijkheden voor de Texelse landbouw bieden. Koolhof vond het hierbij een vereiste dat de onderne mer z'n bedrijf ook als hobby ziet. In de schapenhouderij worden meer dere onderzoekingen gedaan. Kruisen met buitenlandse rassen vindt plaats om de produktie te verhogen. Ook wordt veel gedaan om het aantal lammeren per ooi te vergroten. Op de Waiboerhoeve bij Lelystad zijn proeven gedaan om Texel se ooien 3 maal per 2 jaar te laten aflammen ten einde de inkomsten te vergroten. Op Texel worden nu op drie bedrijven de economie van de schapen houderij en de beweidingstechnieken onderzocht. De heer Koolhof verwacht te dat een combinatie van enige scha pen met melkkoeien economisch gezien het beste zou blijken. Akkerbouw Bij het behandelen van de akkerbouw en de pootaardappelteelt moest vol gens Koolhof alle aandacht besteed worden aan het oplossen van de proble matiek met de droogtegevoelige gron den. Koolhof vond dat met de mogelijk heden die het diepspitten biedt de Texelse akkerbouwer de opbrengsten van de meeste gewassen kan vergroten. Hij verwachtte een gemiddelde toename van ongeveer 30% en noemde de ervaringen bij hoeve Bern in Eierland waar de resultaten boven verwachting zijn geweest. Men oogstte daar netto 57 ton suikerbieten ofwel 17 per ha. De pootaardappelen vormen een van de pijlers van de Texelse akkerbouw. Dit gewas voldeed goed in de afgelopen periode. Mits de grond en het pootgoed in een goede staat verkeert, kan dit hoge opbrengsten blijven geven. De aardappelplant heeft een zwak wortel stelsel, waardoor de grond aan hoge eisen moet voldoen. Indien de grond bij de pootbedbereiding onjuist klaar wordt gemaakt, zal de aardappel daar snel op reageren en verdrogen. Het is daarom zaak de kans op storende lagen te elimineren. Voor het ontsmetten van pootaardappelen verdient kwikontsmet ting de voorkeur. Uit proeven met de zgn. rookbommen zijn de resultaten ondanks alle goede behandelingsmetho den met daarbij behorende uitvoering, matig tot slecht. Goed voorkiemen van pootaardappe len is volgens J. Koolhof een vereiste. Hierop mag niets worden toegegevei vond hij. Het blijft gewenst de norma kiembakjes te gebruiken. Bij grotei bakken lopen de opbrengsten teru doordat de kiemresultaten tegenvallei Ploegmethodes Heel goede resultaten zijn in 1977 gs haald met het ploegen met ondergroi ders en vorenpakker. In één bewerkin wordt de grond pootklaar gemaa, Over de ploegsneden worden de aan appelen gepoot zonder dat er nog ei bewerking voorafgaat. De bewortelii op deze percelen was optimaal doordi de grond geen trekkersporen had en <j grond volledig los blijft. De zwakk wortels van de aardappelplant hebbe nu de mogelijkheid snel naar c ondergrond te groeien waardoor er gee droogte tijdens de groeiperiode oi treedt. Voor de aardappelteler op lichtere gron den verdient deze werl wijze veel meer aandacht om hogi opbrengsten te krijgen. Koolhof meeni voorts dat te veel rijden op aardapptt land ongewenst is. Deze manier van zaaiklaar maken volt doet in de praktijk ook voor bietenlanj zeer goed. Het zaad wordt ondiep ij vochtige grond gezaaid, waardoor ee; gelijkmatige opkomst wordt verkregen De gronden zijn minder stuifgevoelij: omdat de bovengrond niet fijn worfa gereden. Bij de oogst valt het op dat dj, bieten weinig (takken) zijworteis vertor nen, waardoor het tarrapercentage metl minder bietverlies tijdens de oogst oojl lager kan liggen. 3 e Stikstof en Sudax v De laatste jaren zijn veel ervaringe'j1 opgedaan met stikstofonderzoek 0; bouwland. In januari werden grond1 monsters genomen om te analysere^ hoeveel stikstof er aanwezig is en b" deze uitslag wordt een advies gegeve welke kunstmestgift voor het te verbou" wen gewas gegeven kan worden. D| ervaringen met de advisering voor gra nen, suikerbieten en konsumptieaard appelen zijn goed, volgens de heer Koo hof. Pootaardappelen hebben relatie veel afwijkingen. Uit de praktijk blijk, ook dat voor een optimale opbrengs® meestal te veel stikstof op pootaar#^ appelpercelen wordt gestrooid. Tenslotte was bedrijfsvoorlichteg Koolhof van mening dat snijmais volledig zijn plaats op Texel heeft gevonden. Hi verwachtte niets van het Sudaxgras3 omdat dat te hoge temperaturen vraagt Hiervoor in de plaats kan beter Italiaan^, of Westerwolds raaigras worden ge. teeld. Bij snijmais adviseerde Koolhof he! ras L.G. 11. Op dit moment is de Stichting Texelse Sportraad doende een of met gelegenheidsteams van dames te vo" men, die op 27 en 28 mei kunnen uitkc men tegen de handbalafdeling van d' S.V. Borger. Ook de Drentse handba'' sters hebben zich bereid getoond mt de geplande sportuitwisseling mee t doen, maar tot dusver hebben zich no-:, geen tegenstandsters gemeld. Indien er van de Texelse kant vo' doende belangstelling bestaat zal ee^ aantal trainingsbijeenkomsten worde^ georganiseerd, zodat men niet gehetj onvoorbereid in het veld verschijnt. 3' Belangstellenden worden verzoet^' even naar de afd. Sportzaken van ht^ raadhuis te bellen: tel. (02220) 3041. H door Leida Graafland 23. De man lacht en gaat dan naar boven. Om enkele minuten later terug te komen met een groot schilderij, dat ingepakt is. Voorzichtig maakt hij het papier los. Jossa kijkt nieuwsgierig toe en kan een kreet van verrassing niet voor zich houden, als hij het doek ergens in het atelier op een ezel zet, waar het licht er bijzonder goed op valt. Zelf loopt hij er dan enkele passen vandaan om het goed te bekijken. „Hoe vindt je het?" vraagt hij, zonder om te zien. Ze is overdonderd en wordt rood. Want wat ze daar ziet, is haar eigen gezicht. In eerste oogopslag dacht ze met een schok: dat ben ikl Maar als ze het helemaal bekijkt weet ze, dat haar lichaam wel enigszins anders is. Hoe ter wereld heeft hij dit voor elkaar gekregen en wanneer? Ze is gewoon sprakeloos. „Als je boos bent, zeg het dan, ik snijd het doek dan in stukken en verbrandt het meteen. Dit ik heb 't geschilderd in de dagen, dat jij in Rotterdam was. Martie was m'n model. Ze wilde eerst niet helemaal naakt model staan, maar ik heb haar verzekerd dat het nooit tentoongesteld zou worden. Er mijn erewoord op gegeven. Ze heeft er uren voor gestaan. Het zal wel niet helemaal kloppen, want ik heb je na tuurlijk nooit zo gezien. Maar ik dacht toen je weg was haar tante is dood, best mogelijk, dat ze voortaan in Rotterdam blijft om voor haar oom te zorgen. Dan heb ik niets van je. Je gezicht had ik voor me, als ik m'n ogen sloot, dat was geen probleem. Ik heb je gezicht in twee dagen en een nacht geschilderd. Enne, ik dacht Martie en jij. jullie verschillen echt niet zo gek veel". Nog altijd antwoord ze niet. Ze staat als gebiologeerd te kijken naar het conterfeitsel, dat in wezen een mon strum is, al is het dan niet in de ongunstige zin van dit woord Haar gezicht en gelaatstrekken. Dat hij zoiets uit zijn hoofd op het doek kan zetten! Wie dit vermogen bezit, is toch wel een begenadigd kunstenaar. Desondanks moet ze eigenlijk boos op hem zijn, maar ze kan het niet. Omdat ze nog 'altijd geen woorden kan uitbrengen, zegt de man, ietwat bedremmeld: „Het is voor jou, als je het wilt. Je mag ermee doen, wat je goed dunkt. Misschien had ik niet het recht dit te doen. Maar, zoals ik al zei: ik was eigenlijk al enigszins verzoend met de gedachte, dat je wel in Rotterdam zou blijven en dan had ik niets van je. Sorry, Jossa. als ik ie beledigd heb Ze vertedert en loopt langzaam op hem toe. Dan kust ze hem op beide wangen. „Je bent lief. Ik kan niet eens kwaad op je worden, al is het hartstikke brutaal van je, dat wel. Maar ik voel me niet geschokt, want het is mijn lichaam niet. Daarom is dit in mijn ogen onnatuurlijk. Als je het zou showen overigens niemand zou er erg in hebben dat het een compositie is van twee vrou wen Een poos later drinken ze koffie. Zoals doorgaans: in het atelier. Er zijn af en toe klanten, die Jossa dan helpt, want Dolf is onrustig en kan geen keuze maken uit de vele doeken, die hij heeft. Daar zal Jossa hem wel bij moeten adviseren. Maar nu drinken ze koffie en roken een sigaret. Jossa begint op een gegeven ogenblik te lachen, als ze nog eens naar het bewuste doek heeft gekeken, hoofdschuddend: „Eigenlijk ben je net een kwajongen, soms brutaal, bij anderen vergeleken bleu, verlegen, ook wel eens naïef. Mijn broer, de schoolmeester zeg ik doorgaans, is vreselijk serieus en nuchter. Heeft zo doende absoluut, geen gevoel voor humor. Toen men tot de on tdekking kwam, dat in niet onverdienstelijk kon tekenen op school had ik daarvoor mijn hoogste cijfer: 9 V4 en ik van oom Frans naar de tekenacademie mocht en later de eerste schuchtere pogingen deed om iets op linnen te scheppen, betitelde hij me als niet normaal. Volgens zijn oordeel zit er aan iedere kunstenaar en semi-kunstenaar een steekje los: schrijvers, beeldhou wers, schilders, mode-ontwerpers noem maar op. Die ziet hij eenvoudig niet voor vol aan. Best mogelijk, dat er iets van waarheid schuilt in die bewe ring, dan is het bij jou af en toe merbbaar. Als ik aan dit schilderij denk Ze proest het uit. „Je bent een mooie, hoorl Die vrouw van je zal wel eens wat met je te stellen hebben gehad. Heb je haar nooit zo uitgepor- tretteerd?" Nu schiet de man in een lach. „Inge naakt Dan stond de wereld op z'n kopl Die was wel zo verschrikkelijk preutsl Ik ben tenminste blij, dat Julia heel wat van mij heeft". In de tweede helft van januari rijden ze in Jossa's wagen naar Rotterdam. Door de dood van tante Corrie, net na kerstmis, en de crematie een paar dagen voor nieuwjaar, is het traditionele nieuwjaar wensen gepasseerd. Uit piëteit tegenover oom Frans. Je kunt moeilijk tegen iemand, die enkele dagen te voren zijn vrouw heeft verloren, zeggen: Gelukkig nieuwjaar. Dus heb ben ze maar gewacht. Ook met het oog op het weer. Het is licht vriezend, maar de sneeuw is weg. De zon schijnt. Achter het glas van de auto doet het zelfs weldadig aan. In Rotterdam is men enigszins ver rast, als Jossa binnenstapt, gevolgd door Dolf Prinsse, die er voor deze gelegenheid ouderwets degelijk ver zorgd uitziet. Jossa stelt, een beetje verlegen voor: „Dolf Prinsse, jullie hebben hem al gezien, nietwaar? Zijn specialiteit is portret schilderen. We kennen elkander sinds september". Oom Frans is vriendelijk en drukt de man, die hij immers al kent, hartelijk de hand. ,,De vriend van mijn pleegdochter is hier vanzelfsprekend welkom". Els begroet de man al als een oude bekende. Intussen heeft Jossa een doosje met snoep te voorschijn gehaald uit haar tas en geeft dat aan haar nichtje, na haar hartelijk gekust te hebben. „Netjes delen met je broer tjes". Ze kust de tweeling eveneens en besluit tot het meisje: „Jij bent de oudste, dus jij mag uitdelen". Het meisje zegt heel beleefd: „Dank u wel, tante Jossa", en Els zegt: „Ga dan maar gauw naar jullie kamer. En een beetje rustig, hoor". Het wordt een gezellige middag, ondanks het feit, dat de dood van tante Corrie als een schaduw hangt over de gesprekken. De bezoekers zien, dat oom Frans het er nog altijd moeilijk mee heeft, dat zijn vrouw er niet meer is. Maar hij probeert zich te vermannen. Jossa zit dicht naast hem en zegt: „Je moet het nu eens ook wat kalmer aan gaan doen, oom. Waarom bouw je niet ergens, waar het mooi is, een huisje? En verkoop de zaak? Dan kun je nog wjf genieten van je leven; je hebt altijd har gewerkt, vrijwel iedere morgen bij dag en dauw op voor de veilingverg# niet, dat je ook een dagje ouder wordk Denk er maar eens goed over na, waiP als over enige tijd Els een huis heeft tA weggaat, zitje hier helemaal alleen". De man knikt. Hij heeft al begrepet. dat hij niet meer op Jossa behoeft rekenen. Deze rijzige schilder blijkt eefc rol te spelen in Jossa's bestaan. Sinffl het bedrog van die Van Slagen. Frarj spreekt er maar niet over, dat Vag Slagen failliet is verklaard. Dat hij al ni* eens meer in zijn eigen huis mag komefj De woning, die zo ongeveer vol zit m£ kunstschatten, waaronder ook doekje: van Jossa. Anders bestaat de mogelij^ heid, dat er een oude wond wordt oper gereten en wat heb je er aan? De komende tentoonstelling in 's-HeP' togenbosch wordt naar voren gehaali* Ja, Jossa hoopt er een tiental doeken 9 showen. Oom Frans belooft in ied'P geval te komen kijken. Hij is maar wfk' trots op zijn nicht en pleegdochte"' omdat ze zo verdienstelijk kan schilde ren. Ze zal op de duur wel naam krijgt* in het land. Ze heeft het overigens nièi van een vreemde, want haar grootmodt der kon ook aardig schilderen, maarfe die tijd was het niet comme-il-faut, 3'p een vrouw op deze wijze op de vooj grond kwam. Dus bleef het talent in zweetdoek verborgen. Tegen wil dank. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 6