AilM A Voor het weekend „Een illusie armer" DrukKe jaarvergadering Eierlandse Plattelandsvrouwen Zon. maan. boog water Artsen: VERVOLG VAN PAG.l VERVOLG VAN PAG.l Korrektie Telex voor WV Zuigelingenbureau Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten: FEUILLETON VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 2 ZOMERSE VERKEERSDRUK twijfeld nog onderwerp van nadere dis cussie zijn. Het staat nu al vast dat lang niet alle neringdoende Oosterenders die hun bedrijf in de kern hebben, blij zijn met de op handen zijnde maatregelen. Want zij hebben een groot deel van hun zomerse inkomsten te danken aan auto rijdende vakantiegangers, die in hun dorp terecht komen en dan geneigd zijn er hun geld uit te geven en gekochte boodschappen willen inladen. Het zit erin, dat in een aantal straten waar nu nog verkeer doorheen kan, helemaal A l. TEXEL HOUDT ZUID AFRIKA AKTIE heidsjaar nadat men in 1973 had ver klaard dat apartheid een misdaad tegen de mensheid is. Programma Op texel worden in het kader van deze aktie in de Oude ULO twee schrijfavon- den georganiseerd, die voor 3 februari en 3 maart gepland zijn. Op 8 februari houdt men in ,,De Lindeboom-Texel" een speciale informatieavond. Hierop wordt gesproken door David de Beer van het landelijke Zuid-Afrika Comité. Aan de hand van een aantal dia's zal hij een toelichting geven op het Zuid-Afri kaanse probleem en daarbij ook de ontstaansgeschiedenis van apartheid" behandelen. Op 13 februari richt Am nesty International Texel op de Groene- plaats een speciale marktstand in, waar men informatie over Zuid-Afrika kan krijgen Tenslotte wordt er tussen 27 februari en 10 maart in de tentoonstellingsruimte van het raadhuis een speciale foto-expo sitie gehouden. voor gemotoriseerd verkeer zal worden den afgesloten. Bureau Hajema is bij het aanwijzen van mogelijkheden om de verkeers stroom om de kern te leiden, uitgegaan van het standpunt dat van de bestaande wegen gebruik moet worden gemaakt. Aanleg van een nieuwe weg bij het dorp om dit doel te verwezenlijken, wordt van de hand gewezen omdat het omgeven de landschap en het groen niet verder mogen worden aangetast. Dat is in strijd met de opvatting van de gemeentelijke verkeerscommissie, die zich heeft uitgesproken voor aanleg van een nieuwe verkeersroute aan de westkant van het dorp, ongeveer vanaf het kruispunt Oosterenderweg-Konings- weg naar de Nesweg. Tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling De Cocksdorp en Eierland namen de dames M. Huitema-Vos en R. Moens-Dijks- hoom na een periode van 6 jaar af scheid van het bestuur. Op hun plaatsen werden maandagavond de dames B. Dros-Schuitemaker en C. van Heerwaarden-Bakker gekozen. Namens de leden werd aan de da mes Huitema en Moens een bloemetje en een boek aangeboden als dank voor het verzette werk. De geschenken werden overhandigd door mevrouw T. van der Beek. Mevrouw Huitema en mevrouw Moens dankten hierop alle aanwezigen voor de prettige manier waarop zij hebben mogen samenwer ken. Naast een groot aantal leden heette voorzitster mevrouw M. Dros-Daalder in haar openingswoord ook een aantal dames van het Rode Kruis Welfarewerk welkom die met een goed gevulde stand aanwezig waren. Uit het goed verzorgde financiële verslag van me vrouw T. Reuvers-Koorn bleek dat men dit keer over een batig saldo kan be- De kwetsbare dorpskern van Oosterend moet zoveel mogelijk worden gemeden door het doorgaande gemotoriseerde verkeer. De maatregelen die nodig zijn stemmen overeen met de eisen, die zullen gelden in verband met het bestemmingsplan Beschermd dorps gezicht Oosterend". Het stuk van het dorp dat onder de bepalingen van het beschermd dorpsgezicht zal vallen, is met een ballenlijn aangegeven. De commissie zou verder de situatie in het dorp ongewijzigd willen laten met uitzondering van de reconstructie van het kruispunt Oosterenderweg-Konings- weg, aanleg van het parkeerterrein bij de Botterstraat en uitbreiden van het parkeerterrein bij de Bijenkorf. schikken, zodat men voor de viering van het 25-jarig bestaan van de vereni ging in september wat geld achter de hand heeft. Uit het laatste jaarverslag van de beide secretaressen, de dames M. Huitema-Vos en R. Moens-Dijks- hoorn kwam naar voren dat het leden tal inmiddels tot 105 gestegen is. Ook dat de opkomst op de bijeenkomsten zeer goed is. Aan het einde van dit op rijm gezette jaarverslag namen de da mes Huitema en Moens afscheid van het bestuur. In de pauze werden de artikelen van de Welfare verkocht. De opbrengst was f560, Een verslag van een studieweek aan de Volkshogeschool in Leuven in België werd voorgelezen door de dames J. Zuidema en M. Huitema. Tijdens deze avond maakte het ver enigingsbestuur bekend welk kind door de afdeling De Cocksdorp-Eierland geadopteerd is. De eerste gegevens met een foto van dit kind waren bin nengekomen. Rond 23.00 uur sloot mevrouw M. Dros-Daalder deze eerste bijeenkomst in 1978. De zon komt 5 februari op om 8.14 uur en gaat onder om 17.35 uur; 8 februari op om 8.09 uur en onder om 17.40 uur. Maan: 7febr. N.M.; 14febr. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 3 februari 2.41 en 15.30 Zaterdag 4februari 4.12en 17.03 Zondag 5 februari 5.45 en 18.34 Maandag 6 februari 7.02 en 19.44 Dinsdag 7 februari 8.04 en 20.45 Woensdag 8 februari 9.00 en 21.36 Donderdag 9 februari 9.46 en 22.56 Vrijdag 10 februari 10.26en22.56 Zaterdag 11 februari 10.59 en 23.27 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. In het verslag van de commissiebij eenkomst, waarin werd gesproken over de wegverbinding Oudeschiid-'t Horntje is een fout geslopen. Wij schreven dat J. Koolhof voorstander was van een wegroute die geheel langs de zeedijk van de PH-polder zou lopen. Dat was onjuist, want de heer Koolhof ziet graag verbetering van de bestaande route over de Redoute zoals ook B en W willen. Enige voorstander van de meest korte route, dus langs de hele zeedijk van de PH-polder, was J. C. Dros. VW Texel beschikt weer over een telex. Door deze voorziening, waarmee recht streeks kontakt wordt onderhouden met onder meer het NBT-kantoor in Keulen, kunnen boekingen veel sneller en nauw keuriger geschieden. De VW-telex heeft het nummer 57573. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 7 februari om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 8 februari om 13.30 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavond 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter J. B. Seegers, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. M. de Jager. Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zon dag 11.30-13.00 uur en van 17.00- 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen: telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220)2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541 Zondag 5 februari 1978 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 u. de heer Veldhuis De Cocksdorp 10 uur Ds. Wolthaus Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra dienst voor jong en oud kollekte zondagsschoolwerk De Koog 11 uur ds. Hoekstra dienst voor jong en oud De Waal 19.30 uur ds. Wolthaus Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, kollekte werelddiako- naat, bevestiging ambtsdragers. Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, kollekte werelddiako- naat. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Ds.Douwes. Viering H. Avondmaal 19.30 uur Ds. Douwes. Viering H. Avondmaal en dankzegging. Oosterend 10.00 u. Dhr. Fuykschot uit Zaanstad. 17.00 uur Dhr. Fuykschot. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Marcus, uit Schagen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via ,,De Lichtboei" zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. ooooooooooeooooooooeooooooooooooooooooooooooc woow Vrijdag 3 februari In verband met Zuidelijk Afrika-projek wordt in de oude ULO een schrijf avond gehouden, 20.00 uur. Zaterdag 4 februari Muziekvereniging en drumband „Exce: sior" geven in de Bijenkorf te Ooste: end de jaarlijkse uitvoering. Toegan; gratis; aanvang 20.00 uur. Van 19.30-22.00 uur wordt in dorpshui 't Skiltje een carnavalsbingo gehot den voor de jeugd. De bingokaarte kosten een kwartje. Dinsdag 7 februari Apotheker G. Lely spreekt, aanvart 20.00 uur in de Landbouwschool voo de Vrouwenbond NW over Omgar; met en gebruik van medicijnen. VASTE AGENDA Elke vrijdag kan van 19.00 tot 19.30 ut biologisch dynamisch voedyk worden besteld in de oude Ulo atj< het Schilderend. De bestelling^, kunnen hier de volgende week wo den afgehaald- In het gebouwtje van de Hervormd; gemeente te De Cocksdorp kunne, iedere donderdag boeken worde geleend van 15.30 - 16.30 uur e van 19.00 - 20.00 uur. Elke vrijdag van 9.00 - 10.00 uur en v; 10.00 - 11.00 uur huisvrouwengyifi nastiek in het lokaal aan de Beatri laan. Iedere woensdag om 14.30 uur bejaa densoos Den Hoorn in dorpshuis C Waldhoorn. Iedere donderdag 14.30 uur bejaarde: soos De Cocksdorp in het Eierlan: sche Huis. Iedere zaterdagmiddag 16.00 uur tre nen in de Dennen. Start bij campin Dennenoord aan de Grensweg. Iedere dinsdagmiddag trimuur in c Dennen. Plaats: eerste parkeerplaa rechts aan de Nattevlakweg. Aai vang 14.00 uur. De afdeling Texel van de Platteland:-: vrouwenbond houdt in de Burg meester De Koninghal een jubileur feestavond die om 20.00 uur begint Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrb laan kan dagelijks oud papier in d®. daar opgestelde container gedept -. neerd worden. Iedere donderdagmiddag aanvan 15.3 uur bejaardengymnastiek in 't Skil^ te Oudeschild. Iedere dinsdag om 20.00 uur repen van het orkest ,,Musica Texla" o.l Dyo Wassink in het Fanfaregebouv tje aan de Witte Kruislaan. Nieuw leden altijd welkom. NVSH-informatiecentrum, -middeler depot en -bibliotheek in het Groen Kruisgebouw aan de Witte Kruisla: te Den Burg zijn iedere maandag v< 20.00 - 21.00 uur geopend en telefc nisch bereikbaar onder nr. 3241. Cor tactpersoon: Mevr. Blanken, Tjakke straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Jehovah's Getuigen: elke dinsdag boe studie om 19.00 uur op het adr Oorsprongweg 27 in Eierland Schoorwal 41 te Den Burg. Oud papier ten bate van gymnastiel vereniging Oosterend kan altijd wo den bezorgd onder het afdakje vi de voormalige brandweerkazerne ai de Achtertune te Oosterend. door Leida Graafland 24. Dolf en Jossa blijven eten. Op aandringen van Els, want „we hebben genoeg in huis". En entre nous zegt ze tegen Jossa: „Hij vindt het geweldig, dat je er weer bent. Blijf alsjeblieft zo lang mogelijk. Temslotte is het zondag, nietwaar?" Ondanks alles is er die avond, als ze aan de koffie zitten, nog een vrolijke noot, want er komt een telefoontje van het detectivebureau Den Bore uit Den Haag. men. Den Bore zelf is aan de lijn en zegt tegen oom Frans, die de telefoon aanneemt, dat hij een heugelij ke tijding heeft voor meneer Hunnink- huizen. Zijn assistent is er namelijk na lang speuren in geslaagd het adres van dochter Jossa te weten te komen. Ze verblijft al enige tijd bij een schilder in Boxtel, ene meneer Adolf Prinsse, die daar een hobbyzaak heeft. En als bijzonderheid kan nog meegedeeld wor den, dat er eind januari een tentoonstel ling begint in 's Hertogenbosch, waar naar alle waarschijnlijkheid Jossa Hun- ninkhuizen, die niet onverdienstelijk schildert, ook zal showen Frans Hunninkhuizen kan met moeite een gulle lach weerhouden en zegt de detective dank voor al het werk, dat hij heeft gedaan. „Stuur me de rekening maar". Terug in de kamer, zegt oom Frans op droge toon: „Het detectivebureau, dat ik het afgelopen najaar heb ingescha keld om Jossa op te sporen, deelt me zo juist mede, dat men haar huidige adres heeft gevonden. Ze woont de laatste tijd in Boxtel, ten huize van ene schilder ene meneer Adolf Prinsse. Wil je wel geloven, dat het een pak van mijn hart is?" En dan schatert sinds de dood van tante Corrie weer de gulle lach door het vertrek. HOOFDSTUK 6 De tentoonstelling is een succes. Er komen in de drie weken, dat er werken van Oostbrabantse kunstenaars worden geshowd, meer bezoekers dan werd verwacht. In die dagen zijn Dolf en Jossa er om beurten om het publiek zo nodig voor te lichten. En omdat ze het zelf mooi vinden. Ze maken kennis met andere kunstenaars, schilders, beeld houwers en er is een kunstglasblazer, die met zijn scheppingen grote belang stelling geniet en een dame, die mi niatuurtjes maakt. Tenslotte is er, al valt dit enigszins buiten het bestek en de doelstelling van de tentoonstelling, een pottenbakster, die dagelijks demonstra ties geeft en wier produkten uiteraard ook te koop zijn. Ook deze attractie geniet de nodige belangstelling. jossa heeft onder meer kennis ge maakt met de organisator van deze show: Petrus Voorhoud uit Helmond. Hij blijkt een innemend man te zijn van ongeveer veertig jaar. Directeur van een fabriek in het industriestadje met verba zend veel liefde voor de kunst in het algemeen en schilderijen in het bijzon der. Op een der laatste avonden, als zowel Dolf als Jossa op de tentoonstel ling zijn, zegt de man: „U moet beiden eens in Helmond komen. Ik heb daar naar mijn bescheiden mening een inte ressante kollektie schilderwerken en niet enkel van Nederlandse kunstenaars, ook uit België en Duitsland. Ik dacht, dat het voor insiders de moeite waard moet zijn het te bezichtigen. Dolf heeft er wel oren naar, dus wordt er een datum afgesproken. Liefst woensdagmiddag, want dan is de winkel dicht. En dat blijkt mogelijk te zijn. Als na drie weken de deuren van de tentoonstellingshal voor de laatste maal gesloten worden, is iedereen tevreden. Er is ruim vijftig procent meer bezoekers geweest dan was gepland en er is ook behoorlijk verkocht. Van de tien doe ken, die Jossa uiteindelijk uitgekozen had voor de show, heeft ze er zes verkocht. Dolf drie uit zijn kollektie, maar hij had ook enkele schilderijen hangen, die niet te koop waren, onder andere die van zijn dochter. Natuurlijk is Julia zelf ook een keer geweest en heeft nog eens haar eigen gestalte bewon derd. Tot haar vader, die de jongedame begeleidt, zegt ze: „Ik ben intussen wel wat veranderd, vindt u ook niet?" Jossa, die op de achtergrond staat, hoort het en bekijkt Julia dan wat nauwkeuriger. Ja, ze is meer vrouw, gerijpter en zelfbewuster in haar gelaats uitdrukkingen. Die zal haar weg in het leven wel vinden. Dolf hoeft zich hier over beslist geen zorgen te maken. Natuurlijk was oom Frans er ook een dag. Hij dronk koffie bij Dolf en Jossa in Boxtel en moest in het atelier de diverse scheppingen bewonderen, waarna hij bij Jossa in de wagen naar Den Bosch reed en de tentoonstelling bekeek. Eén van de schilderijen, die zijn pleegdochter heeft geschilderd en hier ten toon gesteld is, spreekt hem bijzonder aan. „Het is prachtig", zegt hij tot Jossa, tamelijk enthousiast; „ik wil het kopen voor de prijs, die er onder staat. „Maar Jossa begint te kleuren en haalt meteen het prijsje er af. „Als de show voorbij is, krijgt u het. Maar natuurlijk niet voor geld. U krijgt het zo van me. Mij dunkt, dit is maar een klein tegenwicht voor alles, wat u en tante voor mij gedaan hebben. Ik zou me schamen, als ik er van u geld voor aannam, oom". Hij is getroffen door haar spontaniteit, maar doet toch nog een schuchtere poging, want, zo zegt hij, je hebt er uren werk aan gehad en dat moet betaald worden. Maar Jossa weigert gedeci deerd er ook maar één cent voor aan te nemen. Dan grinnikt Frans Hunnink huizen een beetje. „Altijd geweten, Jos, dat jij adel had in je karakter. Jammer, dat je tante dit niet meer mocht beleven, wat zou ze trots op je geweest zijn". En daarmee kon Jossa het niet oneens zijn. De kranten hebben verslagen over de expositie van de Oostbrabantse schil ders. Dolf en Jossa lezen op een avond boven, terwijl ze koffie drinken, de kri tieken. Vooral de Bosse Courant wijdt er behoorlijk aandacht aan en als Jossa een stukje gelezen heeft, vraagt ze aan Dolf: „Ken jij die kritikus? Wim van Geffen? Helemaal geen Brabantse naam of wel soms?" De man knikt. „Hij woont in Den Haag en als ik goed ben ingelicht, schildert hij zelf ook. Inderdaad is hij van Brabantse afkomst. Ik heb hem een paar dagen geleden op de tentoonstelling nog gesproken en hij had een ietwat Brabants dialekt. Wat schrijft-ie eigen lijk?" Jossa leest een gedeelte voor: Deze tentoonstelling, overigens een beetje ongewoon in deze tijd van het jaar, in onze provinciale hoofdstad had sfeer. Twee lichte, ruime zalen bevatten een vijftigtal kwaliteitsschilderijen en aqua rellen. Veel Haagse scholers en impres sionisten tussen de voor het merendeel werken van minder- of geheel onbe kende schilders en -essen. Maar dat hoeft natuurlijk geen bezwaar te zijn, want Jacob Maris, om maar een voor beeld te noemen, werd aanvankelijk ook niet voor vol aangezien. Om een grec te doen uit het gebodene: Portret v: een jonge vrouw van Dolf Prinsse, 1:1 krachtig coloriet neergezet, overt::'' zeker veler verwachtingen. Hij is een enigszins bekende portretschilder en <K beide kinderportretten, die er van hef ook hangen, bezitten zonder uitzong ring een eigen stijl in een enge intimite als gevolg van een virtuose pens»*; voering. Zij verraden stuk voor stuk t«7 wel zijn meesterschap, vooral over i* kleur „Ja, laat maar", valt Dolf haar int rede, „maar wat schrijft hij over jou?" Ze moet eerst zoeken voor ze hs naam tegenkomt. Het is niet veel: „En doekje, dat een bosgezicht aan de ral van een grote ven voorstelt, wat schijnlijk in Brabant geschilderd, sprirTf bijzonder in het oog. Het is gesigneë door ene „Jossa", een schilderes, d uit Rotterdam afkomstig is en enksf doekjes exposeert, die niet onverdie1 stelijk zijn, maar toch nog de nodi?' routine missen. Maar wat niet is, kf nog komen, dat verraadt het voornoe" de bosgezicht: koel, maar bijzone" knap weergegeven. Vooral de perfect' van de details is opvallend". „En verder?" Hij kijkt haar aan. „Verder niets. Maar Dolf, we wan met achttien schilders en schilderesss- nog gezwegen van de beeldjes, het gl*' de pottenbakster.... Ik vind, dat geen van beiden mogen mopperen". En daar was Dolf het tenslotte to" wel mee eens. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2