Cjroen rwartsjexelsin het Open brief aan gemeenteraad Oosterend in aktie tegen verkeersplan groots carnavalsfeest Wie wil prik tegen de Russische griep? 70-jarig Excelsior concerteerde uitstekend St. Louis blues was hoogtepunt „NIEUWE WEG RACEBAAN" !'*Bar-disco De Zeven Provinciën De heer G. Pansier overleden A.s. weekend Harlinger kotter vond Starfighter 31 vissers voor Rechtbank Alkmaar 'Voorwaarts Mars' BOtSlflfl ÜOOP SllPPCrtij houdt fancy fair V DINSDAG 7 FEBRUARI 1978 TEXELSE 91e JAARGANG Nr. 9251 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f\ 1,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom COURANT Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. In vrij brede kring in Ooster end bestaat ernstig bezwaar tegen de nieuwe verkeersplan nen voor Oosterend. Gister avond besloot een groep mid denstanders, gesteund onder meer door de dorpscommissie om een brief te sturen naar B. en W. en de gemeenteraad waarin wordt gevraagd de plannen niet te laten door gaan. De middenstanders vre zen niet alleen dat hun brood winning in gevaar komt, maar verwachten ook dat de nieuwe geprojecteerde route langs het oude centrum maar toch dwars door het dorp in de praktijk een levensgevaar lijke racebaan zal zijn. Zoals bekend gaat de voorkeur van het college van B. en W. uit naar het verbinden van de Mulderstraat met de Oranjestraat, een maatregel die mogelijk wordt als in de Peper straat een drietal huisjes (eigendom van de gemeente) wordt afgebroken. Voorts zou vlak bij deze route de parkeergelegenheid moeten worden uitgebreid en zou het kruispunt Oos- terenderweg-Koningsweg moeten worden gereconstrueerd. De verontruste bewoners wijzen er op dat op het rechte stuk van de Mul derstraat nu al te hard wordt gereden. Dank zij de geringe ruimte en de boch tigheid van de huidige verbinding tussen Mulderstraat (via Peperstraat) met de Oranjestraat gaat het daar zeer rustig toe en er zijn dan ook nooit ongelukken gebeurd. Vooral voor de jeugd zal de door B. en W. gewenste route een gevaar vormen. In de direkte omgeving liggen de openbare lagere school, de speeltuin. De Bijenkorf, het te stichten jeugdcentrum (thans het Gebouw voor Christelijke Belangen) en het muziekcentrum (thans nog Doops gezinde kerk). Gerrit Pansier zoals velen hem kenden: als ambtenaar van de burgerlijke stand. Zaterdagavond is de heer G. Pansier uit Den Burg op 57- jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. De heer Pansier was hoofd van de af deling algemene zaken bij de gemeente Texel, waar hij als zodanig op 16 december 1956 in dienst trad. Hij was tevens tweede waarnemend secreta ris en ambtenaar van de bur gerlijke stand. Voorts behartig de bij de administratie van de BB, was secretaris van de stichting „Samen Eén" en ad ministrateur van de Stichting Bejaardenzorg Texel. Tot zijn omvangrijke taak hoorde ook het verzorgen van de gemeen telijke voorlichting. Als zoda nig schreef hij onder meer de rubriek „Van het raadhuis" in de Texelse Courant. De overle dene was aktief toneelspeler bij UDI en tevens voorzitter van deze vereniging. Hij was voorts enkele jaren voorzitter van de jeugdcommissie van S.V. Texel. Het plotselinge overlijden van de heer Pansier heeft in brede kring versla genheid gewekt. Vooral door de wijze waarop hj zijn taak als ambtenaar van de burgerlijke stand vervulde en door zijn toneelhobby genoot hij een grote populariteit. Woensdagmiddag om twee uur zal de heer Pansier worden begraven op de algemene begraafplaats in Den Burg. In verband met het overlijden van de heer Pansier gaat de voor 4 maart ge plande voorjaarsuitvoering van UDI niet door. Als vanouds, Alaaf Ook de 180 leerlingen van de School met de Bijbel zullen telkens met het gevaarlijke toekomstige kruispunt Mul derstraat-Peperstraat-Oranjestraat te maken krijgen. ,,Het dorp wordt in tweeen gesneden door een autoweg. We snappen niet hoe men zoiets kan bedenken in deze tijd", aldus een woordvoerder van het officieuze comité dat door de middenstanders en andere Oosterenders is gevormd. Wat willen de verontruste bewoners dan wél? Delen zij de bezwaren niet die tegen de huidige verkeerssituatie in het dorp zijn aangevoerd? Het blijkt dat de protesterende Oosterenders de nadelen van de bestaande toestand overtrokken vinden. ,,We willen dat de bestaande verkeersloop in stand blijft. De recon structie van het kruispunt Oosterender- weg-Koningsweg vinden we wel een goede maatregel. Maar hetzelfde zou moeten gebeuren met het kruispunt Oosterweg-Koningsweg aan de andere kant van het dorp. Verkeer dat niet in het dorp zelf moet zijn, kan er dan vlot omheen rijden". Parkeerplaatsen De Oosterenders zijn ook voor uit breiding van de parkeergelegenheid. (Lees verder op pagina 2) De Harlingen 39 van S. Teerling heeft vrijdag de plaats gevonden waar op 24 januari de van de basis Volkel afkomstige Starfighter neer stortte. Het wrak werd gelocaliseerd in een geul even ten zuiden van het Vogelzwin, niet zo ver van Texel. Op verzoek van de Luchtmacht was de Harlinger kotter hier gaan zoeken nadat o.a. aan de hand van waarne mingen van diverse Texelaars was uitgemaakt dat het wrak in deze om geving gezocht moest worden. De HA 39 is een kokkelvaartuig dat vaker wordt gevraagd in het Wadden gebied te zoeken naar vermiste voor werpen. Door de zeer geringe diepgang kan het schip in gebieden komen die voor andere vaartuigen onbereikbaar zijn. Op 17 februari moeten in totaal 31 Noordzeevissers zich voor de econo mische politierechter te Alkmaar ver antwoorden voor het overtreden van de in 1976 uitgevaardigde vangstbe perkende maatregelen. Onder de gedaagden bevinden zich 12 Texelse visserijbedrijven. Dit zijn: B. Vlaming (Den Burg), Fa. Krijnen en Zn., Fa. Gebr. Boersen, W. J. M. Boom (Oudeschild), Ellen en Trap b.v., Jn. Drijver en Zn Fa. Bremer en Ellen, Fa. P. C. Vlaming en Zn., Fa. Gebr. Van der Vis, Fa. Jac. Vlaming en Zn., C. Vonk en M. F. Ellen (Oosterend). De rechtszitting begint om 9.30 uur en duurt tot 16.00 uur. In verband met de Fancy Fair van Voorwaarts Mars, die voor 3 en 4 maart op het programma staat, zullen de leden van deze drumband de komende dagen in De Koog prijzen en prijsjes op komen halen. De Fancy Fair zal in de Schuilhut gehouden worden. Bewoners, die iets beschikbaar willen stellen, maar nie mand aan de deur krijgen, worden ver zocht contact op te nemen met mevr. C. Burgman, Parnassiastraat, De Kooq, tel. (02228) 467. Op da Schansweg nabij gemaal De Schans botste vrijdag rond het mid daguur een door D.W. bestuurde ge meentelijke vrachtauto tegen de uit tegenovergestelde richting komende personenauto van C.C. uit Ursem. De aanrijding ontstond doordat beide auto's op het met modder bevuilde wegdek in een slip raakten, waardoor de bestuurders de macht over hun stuur verloren. Zowel de vrachtauto als de personenauto liepen lichte schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De inenting tegen griep die het afge lopen najaar werd gehouden, beschermt niet tegen de zg. Russische griep, die de komende maanden mogelijk ons land zal bereiken. Het gaat hier nl. om een andere virusstam. Wie zich tegen Russi sche griep wil beschermen zal dus opnieuw ingeënt moeten worden. Men sen tussen dertig en vijftig jaar kunnen echter volstaan met een zg. revaccinatie omdat het Russische virus rond 1946 ook in ons land was, waardoor de mensen in die periode een zekere immuniteit hebben kunnen opbouwen. Wie jonger is dan dertig of ouder dan vijftig heeft echter een volledige nieuwe vaccinatie nodig. Onderscheid moet daarbij worden gemaakt tussen de zg. high risk-groepen (patiënten die een verhoogd risico lopen door ouderdom, afwijkingen of ziekte) die van hun arts het advies zullen krijgen zich in ieder geval te laten inenten en de kosten daarvan als regel vergoed zullen krijgen van ziekenfonds of verzekering. Bij anderen gaat het meer om het voorko men van ongerief die de ziekte met zich meebrengt. Mondjesmaat Het probleem is dat het betreffende vaccin te zijner tijd slechts in beperkte hoeveelheden beschikbaar zal komen. De Texelse artsen willen de behoefte zo nauwkeurig mogelijk peilen en tijdig de geraamde hoeveelheid vaccin bestel len. Ze doen daarom het beroep op hun patiënten om zich met hen in verbinding te stellen als ze een prik tegen de Russische griep willen. Men wordt verzocht zich te wenden tot de eigen huisarts. De artsen kopen het vaccin gezamenlijk in. Het is mogelijk dat het nog een paar maanden duurt voordat de Russische griep ons land bereikt en hier dus zal uitbreken, halverwege het voor jaar, dus buiten de gebruikelijke „griep- maanden". De Christelijke muziekver eniging „Excelsior" heeft alle reden om met tevredenheid terug te zien op het jaarlijkse winterconcert dat zaterdag avond in dorpshuis De Bijen korf onder leiding van de heer A. Kuik werd gegeven. Veel mensen (vorig jaar was de be langstelling aanmerkelijk min der) hebben daar genoten van een over het algemeen uitste kende uitvoering. Het concert kenmerkte zich door afwisse ling, veel populaire nummers en aangename verrassingen. Zelfs het programmadeel voor de pauze dat traditiegetrouw voor het wat zwaardere werk is bestemd, lag nogal makkelijk in het gehoor. De muziekver eniging verloochende zijn christelijke karakter echter niet. Dat bleek niet al leen uit de woorden die door voorzitter Th. Medema aan het begin werden ge sproken maar ook uit de koraal waar mee de uitvoering werd geopend. Tij dens en na de uitvoering werd de ver eniging en in het bijzonder de dirigent veel lof toegezwaaid. Staande ovaties bij Excelsior zijn onderhand meer regel dan uitzondering. Deze keer werd er nog een schepje bovenop gedaan door een bloemenhulde voor dirigent Kuik en door een zeer lovende toespraak van burgemeester Sprenger. De heer Sprenger, trouw bezoeker van de Excelsior-concerten, was voor het laatst als burgemeester present maar hij beloofde te zullen trachten ook in de toekomst te blijven komen. Het bekende „Jesusjoy of man s desi ring" van Bach werd gaaf gebracht. Het is een stuk dat eigenlijk voor violen is bedoeld maar de fanfarebewerking van Moerenhout klonk best aardig. Drieluik „Petit Triptique" van Moerenhout was het nummer dat op het laatst gehouden concours met succes werd gespeeld en ook nu goed uit de verf kwam. In het tweede deel zat de saxo foon even mis maar overigens brachten de Excelsior-muzikanten het er goed af. Vooral het slot was uitstekend. Dat laatste gold ook voor „De geuzen in de Bommelerwaard" van Henk van Lijn schoten dat de wijs van Psalm 79 als grondslag heeft. Dit qua karakter zeer Hollandse, heroïsche stuk (ook een concoursnummer) liet veel indruk na door de geweldige climax. Op het juiste moment zorgde de Punchinello mars van Rimmer voor een aangenaam intermezzo. Het is een vlotte en vrolijke mars waarmee Excel sior geen enkele moeite had. Excelsior beschikt over een indruk wekkende drumband, samen met de majorettes 27 personen sterk. De groep staat tegenwoordig onder leiding van Henk Beijert en het was wel duidelijk dat deze de zaak goed in de vingers heeft. Vlot en nagenoeg perfekt werd een vijftal nummers ten gehore ge bracht en werd bewezen dat zo'n drumbandbijdrage helemaal niet eento nig hoeft te zijn. Ook het onmisbare showelement droeg daaraan bij. De geel-zwarte uniformen doen het bijzon der leuk. Het dansen van de majorettes kan nog worden verbeterd. Het gebeurt thans nog te aarzelend en te lomp. Het zou al een hele verbetering zijn als de houding van de meisjes zou worden veranderd: rechtop! Veelzijdig Excelsior-voorzitter Th. Medema is tevens tamboer-maitre van de drum band. „Om met Wim Hoekie te spre ken een veelzijdig kunstenaar", aldus Piet Bakker, die Medema voor ziin voorbeeldige inzet voor de muziekver eniging en de drumband in de bloe metjes zette. Medema op zijn beurt was ook niet spaarzaam met huldebetoon. In zijn openingswoord had hij alle aanwezige genodigden al van een persoonlijk en strelend woord voorzien, tijdens de uitvoering vestigde hij de aandacht op AOT-chauffeur Aad Zegers die als „vaste" chauffeur van Excelsior al meer dan 12 keer achter elkaar het vervoer naar het concours had verzorgd. Het programmadeel na de pauze werd geopend met de niet zo moeilijke mars „Vamos a Ver" die zonder pro bleem werd gespeeld. Onbetwist hoogtepunt van de avond was de Sint Louis Blues March van Hardy in een arrange ment van Leo Bos. Het was een rit misch zeer moeilijk stuk dat niette min zeer geroutineerd werd gebracht Vooral de kwaliteit van de bugels kwam sterk naar voren maar ook do trombones waren impone rend. Dmmsolo Toch zal het publiek zich het volgen de nummer „Choral and rock out" van Huggens nog beter herinneren. Dat is te [Lees verder op pagina 2] Bloemen voor dirigent A. Kuik uit han den van voorzitter Th. Medema. II» l WW®»»*» asatxEmSHife» aes vxaj'. mms- r .MttMUaÜat' -.'*-4- v- - - i nun i oy

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1