BRANDWEER TEXEL HAD RUSTIG JAAR 'LIITh IMKIJKEI) Dierenkwelling bij noodslachtplaats Wie stuurt een kaartje? Gemeente koopt voor twee miljoen grond FAILLISSEMENT ZUIDEWIND HEEFT NIETS MET VTB TE MAKEN „WAT IK ZEGGEN WOU." Weg met de paaltjes Schietoefeningen Stroomstoring Tentoonstelling Hoornder kerkje VERVOLG VAN PAG.l VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 2 Volgens de Vrijwillige Brandweer Texel is 1977 een rustig jaar geweest. Het aantal keren dat om hulp werd gevraagd was 44 maar bij geen van deze gevallen was er extreem grote schade of deden zich ernstige persoonlijke ongelukken voor. Spectaculaire branden waren er vorig jaar op Texel niet en ook het getal 44 betekent een aanzienlijke teruggang in vergeljking met vorig jaar toen er 56 meldingen binnenkwamen. Gezien de getallen van de afgelopen jaren kwam men in 1977 op het gemiddelde uit: in 1972 20 x, 1973 64 x, 1974 38 x, 1975 41 x en 1976 56 Materiaal Ook in de zomer van 1977 werden enkele maatregelen getroffen om naast de brandweer extra voorzieningen te hebben om direkt adequaat te kunnen optreden. In het bijzonder voor het bestrijden van duin- en bosbranden had men gedurende 6 weken een tractor met een watertank van 10 m3 ter be schikking. Als additioneel materiaal waren er bovendien enkele bulldozers, ploegen en motorkettingzagen aanwezig en inzetbaar. Het materiaal van de Texelse brand weer werd in de eerste plaats uitge breid met een nieuwe brandweerwagen die op 3 juni officieel in gebruik werd genomen. Daarnaast kwamen er 3 draagbare mobilofoons ter beschikking teneinde bij grotere branden sneller en effectiever te kunnen optreden. Personeel Het Texelse brandweerkorps bestaat momenteel uit 38 personen waarvan er 32 in Den Burg wonen. In De Cocksdorp zijn 6 brandweerlieden. Daarnaast zijn er in de dorpen De Koog, Den Hoorn en Oosterend drie mensen die in geval van brand kunnen optreden als deze dorpen bij mist of gladde wegen onbe reikbaar mochten zijn. Vorig jaar verliet 1 brandweerman het korps. Er zijn ter aanvulling van de ontstane vacature en van de plaatsen die binnenkort open komen 4 nieuwe brandweermensen aangesteld. Deze vier nieuwelingen vol gen op dit moment een cursus in Den Helder. In 1977 vierden de heren J. Daalder en N. Spaans hun respectievelijke 30- en 25-jarig dienstverband waarvoor beide heren in het voorjaar door burgemeester W. H Sprenger een her inneringsmedaille uitgereikt kregen. Branden Met uitzondering van de maand april kwam de Vrijwillige Texelse Brandweer in alle maanden van 1977 in aktie. Het record was september toen men 7 maal uitrukte. Over het algemeen kan gesteld worden dat zich in het zomer halfjaar iets meer branden voordeden. Deze cijfers waren: april 0, mei 3, juni 5, juli 5, augustus 5 en september 7. De wintermaanden kenden het volgende verloop: januari 5, februari 3, maart 4, oktober 1, november 4 en december 2. Branden die betrekkelijk veel schade veroorzaakten waren vorig jaar o.a. de brand in de sleep-in Klabam (De Koogl op 14 juni en de duinbrand in de ,,Blee- kersvallei" op 22 juni. Andere branden die gememoreerd moeten worden waren een zeiljacht in de haven van Oudeschild op 3 juli, brand bij G. J. de Wit, polder 't Noorden op 11 juli, brand in het perso- neelsverblijf hotel Bos en Duin op 28 augustus, brand in een hooiklap in polder 't Noorden op 1 oktober en brand op een beurtschip in de haven op 8 december. Met de grootste grondtransactie, die de gemeente Texel ooit is aangegaan is een bedrag-van f2.050.000,gemoeid. Het gaat om 60 hectare agrarisch terrein met wat opstallen in noordelijk Texel, eigendom van de dames C. M. van Tetering-Jochems uit Wassenaar en H. E. Pichler-Jochems uit Kitzbühl [Oos tenrijk], die nodig zijn om de gemeente lijk bebossingsplannen te kunnen uit voeren. De aangekochte grond heeft die bestemming zelf niet en zal daarom worden gebruikt als ruilobjekt. Boeren die grond afstaan voor de bosaanplant zullen dus met grond scha deloos kunnen worden gesteld. Met twee eigenaars is al principeovereen stemming over grondruil bereikt. De Stichting Agrarisch Texel is gegadigde voor de nog resterende grond. Laatst genoemde stichting onderzoekt of de daarbij betrokken agrariërs bereid zijn mee te werken aan een herverkaveling van de in dit gebied gelegen gronden, waardoor een aanmerkelijk betere be drijfsvoering mogelijk zal worden. Met die herverkaveling zullen aanzienlijke kosten zijn gemoeid, maar het is te vervrachten dat een groot deel daarvan door het Rijk zal worden gedragen. De voor het rekreatiebos benodigde grond zal te zijner tijd aan het rijk kunnen worden overgedragen tegen de gemaakte verwervingskosten. In de vorige krant stond een adverten tie. waarin Mr. Knuwer uit Den Helder bekend maakte, dat de heer J. Zuide- wind uit Den Burg bij vonnis van de Alkmaarse rechtbank in staat van faillissement is gesteld. Waarschijnlijk als gevolg van de toevoeging ..voor heen handelend onder de naam VTB" blijkt de indruk te zijn gewekt dat de Verenigde Texelse Beurtdiensten iets met dit faillissement heeft uit te staan. Dat is niet het geval. Zuidewind heeft destijds zowel de VTB als de TBT verkocht aan Beers Expeditie te Winkel. Beide ondernemin gen blijven als losstaande BV's onder dezelfde naam functioneren. Het faillissement treft uitsluitend het privévermogen van de heer Zuidewind. Verkoop van VTB en TBT hebben niet genoeg opgeleverd om de schulden, waarvoor Zuidewind verantwoordelijk is, te voldoen. Het initiatief om het faillissement aan te vragen is genomen door de Daf-dealer en Rijs Automateria- lenhandel. BR* VEN VAN LEZERS- (BATEN vERANI WOOROEiuxhEiü «X OC REOAXTC Al geruime tijd ligt in het academisch ziekenhuis van Leiden de 21-jarige Guus Slikker uit Den Burg. Hij is zeer ernstig ziek. In verband met de afstand krijgt hij lang niet iedere dag bezoek en stelt vooral daarom andere blijken van belang stelling en medeleven zeer op prijs. Het adres: afdeling infectieziekten, gebouw 30, Academisch Ziekenhuis, Leiden. Anneke Paagman, Eierland Oosterenders, boeren en buitenlui, let op uw saeckl Wij, Burgers, zijn al in het zout gezet of nog erger: in de palen. Iedere paal is er een te veel. Ze vormen een gevaar, een bedreiging en een aanfluiting voor Den Burg. Géén auto's in Den Burg (vooral in het seizoen) is een goed idee, maar niet op deze manier. Kijk naar Den Helder (Spoorstraat en omge ving). Géén auto's maar ook geen paaltjes. Volstaan wordt met verkeers borden, die aangeven dat alleen voet gangers welkom zijn. De mensen lopen in alle rust in een vrije ruimte. Het normale en verzorgende verkeer heeft grote problemen met de paaltjes. Er zijn al heel wat aanrijdingen geweest. Kijk maar naar de verfsporen op de paaltjes. De gemeente betaalt die schade niet. Raadsleden, hadden jullie geen stem? Waar blijven jullie? Vooral in de Hogerstraat is het verschrikkelijk. Paal tjes aan beide kanten, waardoor de straat een fuik is geworden. Schilder Graaf weet zonder assistentie niet van zijn par keerplaats te komen en dan bakker Timmer met zijn tearoom. Het is om te huilen. De a.s. toeristen zullen het ook wel betreuren. Ik zie ze al gaan: pa voor en moe achter de paal, onder de kerk hofmuur in de BinnenburgNog iets: wat moeten in hemelsnaam die houten bloembakken op het parkeerterrein aan de Vogelenzang? Het zijn mooie toe vluchtsoorden voor honden, maar lasti ge obstakels voor auto's, die achteruit wegrijden. Al met al heeft het een hoop geld gekost, dat beter besteed had kunnen worden. Nauta heeft toegege ven dat het met de paaltjes uit de hand is gelopen, maar met zo'n mededeling schieten we weinig op. Daden dusl Weg, allemaal. M. Kuip-Graaf, De Westen. Dinsdag 21 februari wordt van 10.00 tot 17.00 uur te Breezanddijk met 120 mm gmr geschoten. Op 22 februari wordt eveneens te Breezanddijk van 10.00 tot 19.00 uur geschoten met 120 mm gmr, 105 lang 30. Een kleine technische storing in de ,,Texelstroomcentrale" te Oudeschild, was er dinsdagavond de oorzaak van dat de helft van het eiland ongeveer een half uur zonder elektriciteit zat. De storing die in Den Burg van 22.45 uur tot 23.12 uur duurde, trof bovendien Oos terend, Oudeschild en een gedeelte van De Koog. Volgens direkteur B. Kleinhuis van Texelstroom stelde het mankement niet veel voor, maar moest, om erger te voorkomen, een gedeelte van het circuit enige tijd worden uitgeschakeld. Ten behoeve van de restauratie van de Nederlandse Hervormde Kerk in Den Hoorn zal in de tweede helft van juli een speciaal op deze kerk gerichte tentoon stelling worden georganiseerd, die on geveer tien dagen zal duren. Het is de bedoeling allerlei artike len die (op welke manier dan ook) betrekking hebben op het kerkje ten toon te stellen. Er wordt gedacht aan bijvoorbeeld schilderijen, tekeningen, foto's, prentbriefkaarten, boeken, lepel tjes, handdoeken, folders, weekbladen en kranten. ledereen die tijdelijk iets ter beschik king wil stellen voor deze tentoonstel ling, wordt verzocht contact op te nemen met één van de onderstaande adressen. Het is van belang dit tijdig te doen in verband met het inrichten van de tentoonstelling. Men kan de artikelen direct afgeven, maar ook uitsluitend voor de tentoonstellingsdagen ter be schikking stellen. Deze adressen zijn als volgt: De Cocksdorp: herv. Pastorie, Kikkert- straat 49, tel. (02222) 357; De Waal: mevr. A. Boot-Visser, Polderweg 2, tel. (02220) 2590; De Koog: Herv. Pastorie, Parnassiastraat 4, tel. (02228) 234; Den Burg: mevr. N. Koorn-Kikkert, Drijver straat 3, tel. (02220) 2668, Oosterend: Herv. Pastorie, Oesterstraat, tel. (02223) 266; Oudeschild: A. Westerlaken, De Ruijterstraat 63, tel. (02220) 3098; Den Hoorn: M. de Hoog, Westerweg 65, tel. (02226) 456; A. Vlaming, Amaliaweg 13, tel. (02226) 236; Herv. Pastorie, Herenstraat 37, tel. (02226) 277. 15-JARIGE FOLKLORE HULDIGDE TANTE DOOR wijze waarop zij deze lang niet altijd maf kelijke taak steeds heeft vervuld, werdt onderscheiden met de gouden Folklore speld. Wat betreft het programma voor 197 4 werd meegedeeld dat de aanpak ongi veer gelijk wordt aan die van 0 afgelopen jaren. Er komen negen Fok lorewoensdagen, waarvan de eerste 0 21 juni en de laatste op 23 augustu alleen uit een avondprogramma zulle: bestaan. Op 28 juni is er gee folklore-woensdag in verband met 0 kermis. Op 5 juli zal de Pinksterbrui worden ingehaald, op 2 augustus is ee ringsteekwedstrijd (georganiseerd doe de paardensportvereniging) en voor augustus staat een boerenbruiloft op hr programma. Getracht zal worden no/, wat nieuwe elementen in te voeger I zoals het optreden van een koor. Kledingshow Deze keer geen draaiorgelkonkoer? maar mogelijk wel een show van aller):' klederdrachten. Er komt een nieuw- bron van inkomsten: een vijftal ansich kaarten in kleur met folklorevoorstellir gen. Toegezegd is dat het gemeentelijl zometrekreatiewerk de folklore zal assis1 teren. Drie leden van het mobiele tear' zullen op de middagen helpen bij 0 kinderspelen. In de rondvraag werd door mevrou» Brugmans voorgesteld een afvaardigire van de Dansgroep op de woensdat avond ook te laten optreden in ,,ÖI Zwaan", waardoor de avondactiviteite^ niet tot één horecabedrijf beperkt blijver Hiertegen bestonden wel bedenkinger Want dan zouden andere café's ook i. aanmerking komen en zou het optrede van de dansgroep kunnen ontaarden C1 een kroegentocht. De heer Veldwisd uitte (niet voor het eerst) zijn ergern over de niet altijd perfekte wijze waaro met name de dames zijn gecostumeeri Met name het dragen van nylons on]uiste schoenen veroordeelde hij, te' wijl ook make up niet hoort bij hr oud-Texelse geheel. Het bestuur voeldfe echter weinig voor streng optreden deze en hoopte dat de betrokkenen zei zouden inzien, dat het anders moet. I Een groot aantal veehouders maar vooral het bestuur van de Texelse Noodslachtplaats heeft zich onlangs bijzonder verontrust getoond over de handelswijze bij de gemeente lijke noodslachtplaats die in meerdere gevallen tot ernstig dierenleed heeft geleid. Gebleken is namelijk dat sommige aangeboden dieren vaak langer dan een nacht bij de gemeentelijke Noodslachtplaats neergezet worden voordat men ze uit hun lijden ver lost. Dit komt hoofdzakelijk omdat Texel sinds het vertrek van dierenarts Den Boer in het keuringsdistrict van Den Helder opgenomen is. De Texelse vee houders zijn hierdoor van de landelijke gedragslijnen afhankelijk geworden en de ambtelijke werking van het keurings apparaat blijkt meermalen dierenkwel ling tot gevolg te hebben. Dieren die geslacht moeten wor den dienen voor 14.00 uur bij de nood slachtplaats te zijn en dieren voor een noodslachting kunnen tussen- de kantooruren (08.00 tot 17.00 uur) worden aangeboden. De dierenarts keurmeester uit Den Helder zorgt er dan voor dat het dier gekeurd wordt. De dieren die echter na de kantoor uren voor een noodslachting worden aangeboden dienen tot de volgende ochtend te blijven liggen. Indien zij meteen geslacht worden kan het geslachte dier (bij goedkeuring) alleen nog als vrijbankvlees (maximaal 3 kg vlees per afnemer) worden verkocht. Zowel het bestuur als de veehouders willen zo spoedig mogelijk van de huidi ge toestand af. Men heeft er op aan gedrongen dat zo spoedig mogelijk overlegd wordt tussen de Texelse die renartsen en de Keuringskring Den Hel der om eens na te gaan hoe de huidige toestand verbeterd kan worden. Op de Veehouderijdag 1978 waar de zaak werd aangekaart verklaarde de veterinair inspecteur van de Volksge zondheid in Noordholland, P. Kummel, dat er van zijn kant niet veel valt toe te zeggen omdat men zich aan de lande lijke normen moet houden. Volgens de aanwezige insiders wordt de wet in dit opzicht erg verschillend geïnterpre teerd. De werkwijze zou erg afhankelijk zijn van de man die de regels moet hanteren. Valig Verkea Nederland Telefoonaansluiting gemeentewerken In de telefoongids komt op bladzijde 130, rechts onderaan, onder gemeente instellingen voor het nummer 4050 met als omschrijving: magazijn. Dit nummer is echter niet juist. Het juiste nummer is 2510. Wilt u dit in uw gids veranderen? Adreswijziging Regelmatig blijkt dat iemand bij ver huizing vergeet zijn nieuwe adres aan de afdeling bevolking door te geven. Via deze rubriek het vriendelijke ver zoek om dit wel te doen. Het bespaart u zelf en ons een heleboel ongemak. Afrekening aardgas 1977 Op de secretarie zijn enkele vragen binnengekomen over de eindafrekening van het aardgas 1977. Op de nota is vermeld: extra vastrecht met daarach ter een bedrag van f30, of als men een gedeelte van het jaar is aangeslo ten, een gedeelte van dat bedrag. Door de computeradministratie wordt dit bedrag nu afzonderlijk vermeld. In 1976 was alleen een bedrag als vastrecht vermeld maar dan inclusief het extra bedrag. Er is dus niets veranderd, alleen de vermelding is anders. Misschien is het nog goed er even aan te herinneren, dat dit extra vast recht is overeengekomen omdat de kosten van aanleg naar Texel zeer hoog waren. Met onder andere het waterkanon van de juist (3 juniin gebruik genomen nieuwe brandweerauto werd op dinsdag 14 juni de brand bestreden die in de sleep-in „Klabam" woedde. Het voorste deel van het gebouw ging verloren. De daarachter gelegen houten schuur werd gered. Op maandag 11 juli rukte het Texelse brandweerkorps uit naar polder 't Noorden, waar een aan de Stuifweg staande houten loods door onvoorzichtig lassen in brand was geraakt. De werkplaats brandde totaal uit, maar de rest van de schuur kon vrij wel volledig behouden blijven. Horizontaal: 1. ouderwetse kinderverzorgster 4. naaigerei 6. smal stuk hout 8. groente 9. houten gereedschap 11. strandmeer 13. reeds 14. meteen 16. deel van de dag (afk.) 18. spoel 20. plaats in Rusland 21. vogel 23. deel van Amerika (afk.) 25. gebruik in kleding 26. prachtig 28. kleur 30. smak 31. plaats in Drente 32. dwingeland 34. lange smalle kant van een baksteen 36. jongensnaam 37. schaap 39. godheid 41. beetje 44. mep 45. deel v. e. Franse ontkenning 46. sierlijk 50. voorzetsel 51. inhoudsmaat 53. sleepnet 55. water in Engeland 56. vervoermiddel 57. zangstem 58. zout water Verticaal: 2. kostbare stof 3. advies 4 weekdier 5. keukengerei 7. rivier in Spanje 8. manier van schrijven 9. voorschot 10. Neder-duits (afk.) 11. oude maat 12. lijfwacht 13. vogel 15. plaats in Duitsland 17. bijwoord 19. stel vaatwerk v. e. maaltijd 20. doel 22. lekkernij 23. bolgewas 24 jongensnaam 25. welriekende gomhars 27. op de wijze van 29. vorm van eten 32. naam 33. Engelse ontkenning 34. zangnoot 35. gevaarte 36. schrijfbehoefte 38. deel van het hoofd 40. vruchtennat 42. win tervoertuig 43. bewijs van verdriet 46. gast 47. bijwoord 48. Engels voorzetsel 49. deel van een huis 52. nieuwe wereldtaal 54. vlaktemaat

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2