AGEND4 MENSERGER JE NIET An Rutgers van der Loeff komt naar Texel (F SF Voor het weekend LAND BOUW LAND f BOUW K.l.-vereniging Texel bereikte recordafzet Artsen: 'Contact met Kootje' werd uitgesteld Fokveedag op Texel Leucoseonderzoek Bouwvergunningen Zuigelingenbureau Veehouders boeren goed Fokvereniging verhoogt omslag Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten: VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Ter gelegenheid van de jaarlijkse Boekenweek, die van 2 tot 11 maart gehouden wordt, komt op woensdag 22 februari de bekende An Rutgers van de Loeff-Basenau naar Texel. In Hotel „De Lindeboon-Texel" houdt zij vanaf 20.00 uur een lezing over haar boeken en haar werk als schrijfster. De avond is georganiseerd door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen afd. Texel en de Openbare Bibliotheek in Den Burg. In hotel „De Lindeboom-Texel" wordt men bovendien in de gelegenheid gesteld boeken van An Rutgers van der Loeff-Basenau te kopen, die zij persoonlijk zal signeren. Iedere boeken vrienden) is op deze avond welkom. De toegang is gratis. Bekend An Rutgers van der Loeff-Basenau, die bekend is van talrijke romans en jeugdboeken, werd op 15 maart 1910 als Anna Maria Margaretha Basenau in Amsterdam geboren. Zij groeide in de hoofdstad op in een intellectueel acade misch milieu en ging na haar gymnasiumtijd oude talen studeren. Vrij kort daarop trouwde ze met dr. M. Rutgers van der Loeff. Het echtpaar heeft vier kinderen en woont momenteel in het Noordhollandse Huizen in dezelfde woning waar mevr. Rutgers van der Loeff de zomers van haar jeugd door bracht. Nieuwsgierig Zowel voor haar plezier als voor haar boeken heeft mevr. Rutgers van der Loeff veel reizen gemaakt. Ze vindt het heerlijke aan schrijven, dat ze hiermee telkens weer in een zelfgebouwde wereld kan leven. Ze staat er op in haar boeken tamelijk veel informatie te verwerken Daarover zegt ze onder andere: „Ik ben nieuwsgierig, ik wil graag allerlei weten en proberen te begrijpen.Daarom be vredigt het me nooit zomaar een verhaaltje uit m'n mouw te schudden. Er moet iets inzitten dat mezelf en hopelijk ook anderen iets doet". Maatstaf Het samenspel tussen volwassenen en kinderen intrigeert mevr. Rutgers van der Loeff buitengewoon. Haar maatstaf voor een goed kinderboek is daarom: „Het is pas goed als het ook volwassenen boeit". Donderdag 16 februari: Voor de Federatie van Doopsgezinde Zusterkringen spreekt, aanvang 20.00 uur in de Doopsgezinde kerk te Den Burg de heer Kotterman over de strijd tegen drank- en druggebruik. De Munten- en Ansichtenclub houdt aanvang 20.00 uur ruilbeurs in de Raadskelder. In de Hervormde kerkekamer te Ooster end wordt een bijeenkomst gehouden in het kader van de wintergesprekken van de kerken; aanvang 20.00 uur. Vrijdag 17 februari: Het Koninklijk Texels Fanfare/DEK geeft een winterconcert in 't Skiltje te Oudeschild, 20.00 uur. Toegang gra- De Sportvereniging Oosterend houdt om 20.00 uur de jaarvergadering in het Eierlandschr Huis. In De Lindeboom-Texel wordt aanvang 20.00 uur de autocrossvergadering gehouden. In De Bijenkorf te Oosterend speelt Cor Westerveld een damsimultaan; 20.00 uur. In „De Zwaan" wordt een open klaver- jasdrive gehouden; 20.00 uur. Zaterdag 18 februari In de Burgemeester De Koning-hal geeft het Kon. Texels Fanfare/DEK het winterconcert; 20.00 uur. Toegang gratis. Om 19.45 uur start op het Wezenland een avondpuzzeltocht van de MAB- dub Texel. Scouting Texel haalt vanaf 11.00 uur oud papier op in de Bernhardlaan (tussen Kogerstraat en Burdetstraat). Men wordt verzocht het papier ge bundeld klaar te zetten op de stoep. Om 14.00 uur begint in hotel Kikkert te De Cocksdorp een tentoonstelling van keramiek, 's avonds gevolgd door muziek, dans, poppenkast en een le zing door een sociaal-pedagoog on der het motto „Levensloop en levens lot". Zondag 19 februari Tot 18.00 uur is in hotel Kikkert te De Cocksdorp de keramiektentoonstel- ling te bezichtigen. In de loop van de middag bovendien poppenkastvoor stelling e.d. Maandag 20 februari Voor de Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland wordt in Het Eier- landsche Huis een voorlichtingsavond over gezonde voeding gegeven; 20.00 uur. In de Helderse schouwburg brengt de toneelgroep Theater het stuk „Opge staan plaats vergaan"; 20.15 uur. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. Om 19.30 uur beginnen de biljartkam pioenschappen: in De Kaapsnol te De Koog om het kampioenschap vierde' klasse, en in de Beerebar te Den Burg om de vijfde klasse. Dinsdag 21 februari De gemeenteraad vergadert aanvang 19.30 uur in her raadhuis. Voor de Vrouwenbond NW spreekt in de Landbouwschool mevrouw K. van Strijen uit Den Helder over „Sexuele minderheden". De Biljartkampioenschappen vierde klasse worden om 19.30 uur voortge zet in De Kaapsnol. VASTE DATA De openbare bibliotheek Texel, Drij verstraat 7, Den Burg, is op de volgende dagen en tijden geopend: maandag 10.00-12.00 uur en 12.00- 13.30 uur (vervalt tijdens schoolva kanties), dinsdag 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur, woensdag 14.00- 17.00 uur, donderdag gesloten, vrij dag 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Op woensdagen is er van 13.00 tot 14.00 uur voorlezen voor kinderen van 4 t/m 7 jaar. Iedere woensdag om 14.30 uur bejaar- densoos Den Hoorn in dorpshuis De Waldhoorn. Iedere donderdag 14.30 uur bejaarden- soos De Cocksdorp in het Eierland- sche Huis. Iedere zaterdagmiddag 16.00 uur trai nen in de Dennen. Start bij camping Dennenoord aan de Grensweg. Iedere dinsdagmiddag trimuur in de Dennen. Plaats: eerste parkeerplaats rechts aan de Nattevlakweg. Aan vang 14.00 uur. Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrix- laan kan dagelijks oud papier in de daar opgestelde container gedepo neerd worden. Iedere donderdagmiddag aanvan 15.30 uur bejaardengymnastiek in 't Skiltje te Oudeschild. Oud papier ten bate van gymnastiek vereniging Oosterend kan altijd wor den bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend. NVSH-informatiecentrum, -middelen- depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241Con tactpersoon: Mevr. Blanken, Tjakker- straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Elke vrijdag van 9.00 - 10.00 uur en van 10.00 - 11.00 uur huisvrouwengym- "nastiek in het lokaal aan de Beatrix- laan. Jehovah's Getuigen: elke dinsdag boek- studie om 19.00 uur op het adres Oorsprongweg 27 in Eierland en Schoorwal 41 te Den Burg. Bejaardenzang iedere woensdagmid dag 15.00 uur in de Hollebol aan de Burgwal. In het gebouwtje van de Hervormde gemeente te De Cocksdorp kunnen iedere donderdag boeken worden geleend van 15.30 - 16.30 uur en van 19.00 - 20.00 uur. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouwtje. Maan dags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Telefoon (02220) 4185. Elke vrijdag kan van 19.00 tot 19.30 uur biologisch dynamisch voedsel worden besteld in de oude Ulo aan het Schilderend. De bestellingen kunnen hier de volgende week wor den afgehaald. Iedere dinsdag om 20.00 uur repetitie van het orkest „Musica Texla" o.l.v. Dyo Wassink in het Fanfaregebouw tje aan de Witte Kruislaan. Nieuwe leden altijd welkom. Slankelijnclub komt op maandagavond bijeen in „De Witte Burcht", aan vang half acht. Elke maandagavond om 20.00 uur kla verjassen in „De Zwaan". An Rutgers van der Loeft ,,/k ben nieuwsgierig Van de talrijke prijzen, die deze schrijf ster in de loop der jaren heeft ontvangen, was de in 1968 uitgereikte Staatsprijs voor kinder- en jeugdliteratuur de belangrijkste. In 1976 werd ze benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De toneelvereniging van Zuid-Eierland die het blijspel „Contact met Kootje" aanvankelijk op 18 februari zou opvoe ren, heeft het optreden wegens omstan digheden verschoven naar 24 februari. De voorstelling wordt gegeven in de kapel van Zuid-Eierland aan de Muyweg en begint om 20.00 uur. Veilig Vferkeer Neder tod Bij voldoende deelname zal in sep tember een Texelse fokveedag worden gehouden. Het evenement zal dit jaar plaatsvinden op hoeve Bloemwijk (Ger ritslanderdijkje). De bedoeling van deze vierjaarlijkse bijeenkomst is het trekken van een kwaliteitsvergelijking en te bepalen hoe het fokvee zich in de afgelopen periode heeft gehouden. Vr Uit het vorig jaar mei gestartte on derzoek naar het eventueel voorko men van leucose onder het vee is vastgesteld dat deze ziekte bij de oud-Hollandse veestapel niet voor komt. Men treft leucose wel eens aan bij importdieren maar tot dusver heeft dit in Nederland nog geen grote schade aangericht. Op Texel komt de ziekte tot dusver niet voor. Leucose is een ernstige veeziekte waarbij het percentage sterfgevallen vrij hoog is. Een besmet bedrijf mag de eerste 2'/2 jaar na het waarnemen er van geen levend vee meer verkopen. De ziekte wordt veroorzaakt door een virus. De besmetting vindt reeds bij de jonge dieren plaats. Uitwendig is niets van een eventuele besmetting waar neembaar. r Door voorzitter B. v. d. Beek van de Texelse Vereniging tot Bestrijding van TBC onder het Rundvee en andere veeziekten werd op de Veehouderijdag 1978 op gewezen dat de veehouders zelf veel kunnen doen om ziektes zoals Leucose en IBR (koeiengriep) buiten de deur te houden. Volgens hem schuilt veel gevaar in veeaankopen via mark ten en van onbekende bedrijven aan de vaste wal J. Koolhof Burgemeester en Wethouders van Texel verleenden in de afgelopen perio de bouwvergunningen aan de volgende particulieren en instanties: S. Bakker, Oosterend, voor het plaat sen van een schutting (max. hoogte 2 m), Achtertune 27; A. J. Keijser, Texel, voor het uitbreiden van een schuur, Ongeren 5; B.V. Aannemingsbedrijf v/h J. Koorn Mzn., Den Burg, voor het veranderen van twee ramen in een garage, Wintergroen 7, De Koog; Hoog heemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Fries land, Edam, voor het bouwen van een rioolgemaal ter vervanging van het bestaande gemaal, Pontweg Den Burg; H. Bakker, Den Burg, voor het uitbrei den van een woonhuis, Schilderweg 199; D. terpstra. Den Burg, voor het bouwen van een dakkapel t.b.v. een slaapkamer, Bernhardlaan 58; J. C. Rab b.v. Oudeschild, voor het veranderen ,van een woning, Schilderend 98, Den Burg; B. Hoogenbosch, Den Burg, voor het uitbreiden van een hotel-pension, Kogerstraat 94; J. Kiljan, Oosterend, voor het veranderen van een boerderij, Lageveld 7; M. Goënga, 't Horntje, voor het bouwen van een woonhuis met garage, Dageraad 18; W. M. Haring, Texel, voor het bouwen van een gara ge/berging, Postweg 71; H. T. Scholl, West-Duitsland, voor het uitbreiden van een zomerhuis, Californiëweg Texel; J. P. G. Schraag, Den Burg, voor het bouwen van een garage, Beatrixlaan 11 W. Weiffen, West-Duitsland, voor het uitbreiden van een garage/berging, Ruijslaan, De Koog; Fa. Gebr. Bruining, De Koog, voor het bouwen van een luifel en een tuinmuur, Nikadel; J. van 't Noordende, De Cocksdorp, voor het veranderen en uitbreiden van een wo ning, Kikkertstraat 14; Aannemingsbe drijf v/h J. Koorn Mzn, Den Burg, voor het bouwen van 8 woningen garages, WintergroenStrijbosstraat, De Koog; G. Coevert, Den Burg, voor het veran deren van een zolderverdieping, Emma- laan; Fa. Spanjer's Groothandel, Den Burg, voor het veranderen van een vriescel, Maricoweg 1; Arn. Looyer, Den Burg, voor het uitbreiden van een bedrijfsruimte, Spinbaan; T. Barausch- Eelman, West-Duitsland, voor het bou wen van een muur, Dorpsstraat, De Koog; P. A. Betsema, Oosterend, voor het bouwen van een woning op een be- drijjfsruimte, Spinbaan, Den Burg; T. Ellen, Den Burg, voor het uitbreiden van een dierenpension, Keesomlaan 47; M. Koenen, Amstelveen, voor het uit breiden en veranderen van een zomer huis, Californiëweg, Texel; H. Ahrens, 'West-Duitsland, voor het uitbreiden van een zomerhuis, Gerritslanderdijkje, Texel; Fa. Gebr. Hoedjes, Eierland, voor het bouwen van een stal, Postweg; J. Dekker, Den Burg, voor het bouwen van een woning met garage/berging, Watermunt, De Koog; J. J. Weel, Den Burg, voor het bouwen van een garage, Schilderend; Gebr. Trap, Oosterend, voor het bouwen van 10 recreatiebunga lows, Bijenkorfweg; F. Langeveld, De Koog, voor het bouwen van een hotel appartementen. Dorpsstraat 34; B.V. Aannemingsbedrijf v/h J. Koorn Mzn, Den Burg, voor het bouwen van een dakkapel, Duinreep, De Koog; H. Dros, Oosterend, voor het veranderen van een schuur, Harkebuurt 4; W. G. Witte, Oosterend, voor het verbouwen en veranderen van een woonhuis, Oester straat 17; Fam. Eikendal, Dordrecht, voor het bouwen van een zomerhuis (ter vervanging van het bestaande) Peli- kaanweg, Texel; L. M. C. Gottschal, Eierland, voor het bouwen van een zomerwoning, Hoofdweg 99; P. A. Bet sema, Oosterend, voor het bouwen van een schuur, Spinbaan, Den Burg; M. Veeger, Eierland, voor het bouwen van een zomerwoning, Hoofdweg 97; R. Beers, Den Burg, voor het verbouwen en veranderen van een woonhuis. Mo lenstraat 30; C. Witte, Texel, voor het uitbreiden van een woonhuis, Hemmer- kooi 3; M. de Porto, Oudeschild, voor het bouwen van een berging, De Ruij- terstraat 35; C. Zutphen, De Koog, voor het bouwen van een zwembadakkom- modatie, Kamperfoelieweg 3; J. G. H. Hennink, De Koog, voor het veranderen van boerderij en bijgebouwen, Koger- weg, Den Burg; G. Nijhoff uit West-Duitsland, voor het veranderen en uitbreiden van een zomerhuis, Califor niëweg 107, Texel; I. Vrieling-Huberts, Slochteren, voor het uitbreiden van een zomerhuis, Gerritslanderdijkje 190, Texel; J. Purmer, Rotterdam, voor het verbouwen van een woonhuis, Oester straat 25, Oosterend; C. Timmer, Den Burg, voor het uitbreiden van een woonhuis, Thijsselaan 15; H. Lutz, West-Duitsland, voor het bouwen van een woonhuis garage, Orchismient 14, De Koog; K. H. Bruining, De Koog, voor het veranderen van een woonhuis, Plevierstraat 23; De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dinsdag 21 februari geen bureau. Dokter Waverijn, Woensdag 22 februari om 13.30 uur. Ondanks de extreem droge zomer van 1976 heeft de Rundveefokvereni- ging Texel voor dat jaar een behoor lijke stijging in het aantal liters melk per koe kunnen noteren. Het totaal steeg tot 5.663 kg met een vet- en eiwitgehalte van respectievelijk 4.14% en 3.35%. Deze cijfers werden op de jaarlijkse Veehouderijdag door verenigingsvoor zitter Henk Tjepkema bekend gemaakt. Hij deelde voorts mee dat het aantal leden van de vereniging stabiel is geble ven ondanks de ommezwaai van het melkbussensysteem naar het zoge naamde tankmelken. De Rundveefokvereniging Texel heeft momenteel 114 leden met in totaal 4.000 melkkoeien. Tjepkema zei er van overtuigd te zijn dat er ook in de toe komst met het beschikbare materiaal een goed en vast inkomen te bereiken is. Vooral door de stijging van perso neelskosten en de daarbij behorende sociale lasten heeft de Texelse fokver eniging besloten de tarieven aan te passen. Daarom heeft het ver enigingsbestuur de omslag per gecon troleerde koe met f3,— verhoogd. Omdat men tevens verwacht dat het aantal melkkoeien voor de vereniging nog zal toenemen denkt men dat deze verhoging voorlopig voldoende is. Door de vergroting van de veestapel zal tevens de bruto-omzet iets kunnen stij gen. Het lidmaatschap van de Texelse fokvereniging kost f25, per jaar. De Texelse vereniging voor K.l. heeft in het afgelopen jaar een nieuw record bereikt in de afzet van sperma van de stieren Tonia's Adema 17 en Keimpe 33 van de Beu kenhof. Volgens voorzitter J. Her- weijer kan K.l. Texel mede hierdoor op een geslaagd jaar terugzien. De aangekochte jonge stieren wer den allen in het produktieproces ingezet waardoor er voldoende afstammelingen verwacht kunnen wor den. Aankopen De aankoopcommissie van de Texel se vereniging voor K.l. kocht onlangs nieuw fokmateriaal. Bij C. Verberne (Laagwaalderweg) werd een stiertje aangekocht uit de melkkoe Lena 50. Daarnaast kwam men in het bezit van een stiertje uit een Frans Y 256 melkkoe van half mei. Beide dieren zijn zonen van Pan 145. De commissie heeft optie verkregen op een pas geboren kalfje van Adema 9 van Buitenhuizen. De moeder van dit dier is een Tonia's Adema 17 vaars. ifl/i <stL> tVnjOL fr -R7W?^A=!AO Het lopende jaar zal naar verwacht wordt voor de verschillende Noordhol landse K.l.-verenigingen een erg belangrijke periode gaan betekenen. Reeds twee jaar vriest de K.l.-vereni ging Ceres" sperma van de eigen stie ren in. K.l. Sijbekarspel begint hier dit jaar mee maar wat de andere twee ver enigingen in Noordholland in dit opzicht zullen gaan doen is volgens de voorzitter van de Texelse vereniging nog een open vraag. De heer Herweijer acht het erg wenselijk dat men tot een nauwe samenwerking komt om de kosten zo laag mogelijk te houden. Hij deelde mee dat, wanneer de Texelse K.l. vereniging geen andere inkomsten had, de omslag per geïnsemineerde koe f40,— zou bedragen. Het is volgens de heer Herweijer daarom niet verantwoord een eigen invriesapparaat te exploiteren. Mochten er echter dras tische veranderingen moeten komen dan zal een extra ledenvergadering uitgeschreven worden. J. Koolhof V tlIrlA ïoUM'. Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavond 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter J. B. Seegers, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. L. Boon, Stuifweg 68, 't Noor den, telefoon (02223) 354. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zon dag 11.30-13.00 uur en van 17.00- 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen: telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A van Heerwaarden, tel. (02220)2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b g g. 3541. Zondag 19 februari 1978: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur Gezamenlijke dienst met de Gereformeerden in de Geref. Kerk. Voorganger: Ds. Lanser uit Schagen. De Cocksdorp 10 uur Ds. Wolthaus bevestiging nieuwe ambtsdra gers. Maandcollecte kerkvoogdij. Na afloop van de dienst is er gele genheid de nieuwe ambtsdragers te begroeten en wordt koffie ge dronken in het gebouw. Den Hoorn 11 u. Ds. H. J. Douwes De Koog 9.30 uur dienst in De Waal De Waal 9.30 uur Ds. HJDouwes Oosterend 9.30 uur Ds. Van Zijll Langhout. Heilig Avondmaal. Kollekte kerkeraadskas. 19.30 uur Zangdienst. Oudeschild 11.00 uur Ds. Van Zijll Langhout. Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Gemeenschap pelijke dienst met de Hervormde gemeente in de Geref. Kerk. Voorganger: Ds. Lanser uit Scha gen. Nevendienst voor de kinde ren van 6 - 9 jaar. 19.30 uur Ds. De Boer Uitzending via „De Lichtboei". Oosterend 10.00 uur Ds. De Boer 17.00 uur Ds. Lanser uit Schagen GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur Ds. Kuitse Uitzending via de Lichtboei.. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7