NMB-girosparen. Van huis uit gemakkelijk HET VERLEDEN VAN DE DETWISTE RUST Een illusie armer Toneelgroep ..Theater" n Helderse schouwburg Oosterend Present Lezing over drank en drugproblemen Texelaars behaalden zwemdiploma Auto in sloot Wie kan schrijven en rekenen neemt 'n NMB-girospaarrekening. Padvinders houden speiletjesdag Gelijk spel voor tafeltennissers „De Vriendenkring" brengt thriller EUILLETON ff TEXELSE COURANT PAGINA 9 19, 20, 21 en 22 juli 1978 Voor het historisch spel hebben tich op dit moment voldoende mede- .verkers opgegeven. Er kan eventueel ïog plaats gemaakt worden voor inderen, die zich dan voor 1 maart bij s iet secretariaat opgegeven moeten lebben. I - Wat betreft de huisvesting van gas- I en op de dagen van het feest zijn er ïog enkele problemen. Bewoners die ogies en ontbijt willen verstrekken wor- - Jen verzocht dit op te geven bij het lecretariaat. Er komt een „kramenmarkt" tijdens Je feesten en wel op vrijdagmorgen, iladere inlichtingen en opgave s.v.p. mor 1 maart a.s. bij de commissieleden de Boer, Mulderstraat 8, telefoon 02223) 488 of mevrouw Irene Zeegers, (erkstraat 19, telefoon (02223) 421. Secretariaat: mevrouw J. Boon- lijksen, Nieuweschild 8, Oosterend, elefoon (02223) 650. In de Helderse schouwburg geeft Je toneelgroep „Theater maandagavond 20 februari een voor- ling van het programma „Opge staan, plaats vergaan". De aanvang ;i s 20.15 put en na afloop vaart een jlfxtra boot terug naar Texel. Er zijn voor dit programma nog enke- 3 kaarten beschikbaar en belangstel- ïnden kunnen zich hiervoor wenden ot de afdeling Culturele Zaken op het aadhuis. Mensen die reeds in het bezit ijn van kaarten voor deze voorstelling naar hier geen gebruik van kun- len/willen maken wordt eveneens ver- ocht contact met de afdeling Culturele Ijaken op te nemen. Andere belang- tellenden kunnen deze kaarten dan Eventueel overnemen. Donderdagavond 16 februari houdt e heer H. H. «otterman uit Alkmaar oor de Federatie van Doopsgezinde usterkringen een lezing over het onder werp „Drank- en Drugproblemen". De eer «otterman is werkzaam bij het "Jiedisch consultatiebureau voor alcoho- sme. De bijeenkomst wordt gehouden de Doopsgezinde kerk en begint om 0.00 uur. In het Helderse marinezwembad werd zondag onder auspiciën van de marinesportvereniging Zeemacht ge zwommen voor de zwemdiploma's A en B. Bij de in totaal 127 kandidaten die het examen afsloten waren 28 Texe laars. Van hen behaalden 20 het A- en 8 het B-diploma. Voor A slaagden de volgende kan didaten: Linda Witte, Kenneth de Veij, Leendert Bruin, Willem Bruin, Pieter Westdorp, Arjan Sleutel, Hans «iljan, Bianca van der Vis, Marian Graaf, Ilse Graaf, Ronnie Kikkert, Richard Koopman, Ronald Timmer, Robert Boom, Yvo Zutphen, Belinda Martens, Marieke Kooiman, mevr. J. M. Kuipers-Brunink, mevr. M. Nichols- Graaf, mevr. A. J. Broekman-Kuip. Voor het B-diploma slaagden: Harry Slaman, Bianca van de Wetering, Anna Kooiman, Natascha van der Vis, Sandra van der Vis, Danielle Roeper, Leendert Bruin, Willem Bruin. In de nacht van maandag op dinsdag liep de Simca personenauto van J. ter W. uit Vaassen lichte materiële schade op toen het voertuig na een slippartij in de langs de Hoornderweg gelegen sloot terecht kwam. Het ongeluk gebeurde op het bochtige gedeelte van de Hoornderweg nabij de Pontweg. Nie mand liep letsel op. 1% extra rente. Gemak dient de mens. Logisch dus, dat NMB-girosparen tot zo'n succesvolle nieuwe service is uitgegroeid. Ga maar na u blijft rustig thuis, regelt uw NMB-girospaarreke- ning via de brievenbus en u vangt geen 4% maar 5% rente. Al wat u nodig hebt is een bank- of postgirorekening: doet er niet toe bij welke instelling. Direkt opvraagbaar zonder retourrente. Een ander belangrijk voordeel: uw geld staat niet vast. Tot f. 5000,- per maand dagelijks opvraagbaar. De eerste inleg op de NMB girospaarrekening dient tenminste f 250,- te bedragen. U krijgt speciale formuliertjes voor overboeking naar uitslui tend eigen bank- of girorekening. Een premiecheque als extraatje. Iedereen die vóór 1 maart a.s. een NMB-girospaarrekening opent, ontvangt'n premiecheque van f. 7,50. Leuk als gift aan club of vereniging.Niet veiplicht.maar wel 'n unieke gelegenheid om uw betrokkenheid te tonen. Tijdelijk 'n premiecheque van f 7,50 hado •rcmgmg O Q Oo NEDERIANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Anneke Paagman-Bakker uit Eier- land heeft getracht meer feiten te achterhalen over de voormalige boerenschuur „De betwiste rust", waarover wij al eerder schreven. Gaarne maken wij enige ruimte om haar gelegenheid te geven verslag te doen van haar bevindingen. - RED: Wwtwwwwwwwwwtwwwww Schout Balthazar Huydecoper heeft eens geschreven, dat in 1742 nog geen mensen op de Mient woonden. Maar toch is in 1750 een jongetje geboren in de Worsteltent en in een muur op het zoldertje van ;;betwiste Rost" stond het jaartal 1710 gegrift. Op kaarten van voor 1900 wordt de „Betwiste Rust"vermeld tussen de Wester- en Oosterlaanweg aan de westkant. Of de „Betwiste Rust"voor 1710 een plaggenhut geweest is, daar zullen we misschien nooit achter komen, maar het is heel goed mogelijk. In ieder geval was het later een boerenschuur. Aan de voorkant zat een houten schot, en bene den waren twee kamertjes ingebouwd. In één van deze vertrekjes was een mooie schouw aangebracht, voorstel lende twee steigerende paarden, met daaromheen tegels met verschillende bloemmotieven. Deze schouw is in 1941, na een ingrijpende verbouwing, verkocht aan de heer J. Agter sr. en overgebracht naar De Ark in Den Burg. De „Btwiste Rust"is de boerderij, die na 1941 „De Kapberg" genoemd werd. Na de verbouwing verhuisde familie Bakker van de oude naar de „nieuwe" Kapberg. De oude Kapberg werd door de nieuwe eigenaar Bremer „Isola Bella" genoemd. De „Kapberg" is zodanig veranderd, dat niets meer aan de oude „Betwiste Rust" herinnert. Dat is jammer, al betwijfel ik of de huidige bewoners er ook zo over denken, want hij was praktisch onbewoonbaar. De „Betwiste Rust" is vroeger, waar schijnlijk in combinatie met een boeren- bedrijfje, ook nog een cafeefje geweest. Dit valt wel te verklaren, want de Mient stond vroeger, vanwege de vele door braken, dikwijls onder water. Als de Mient blank stond, kwamen de mensen uit De Koog en omgeving in hun bootjes naar de „Betwiste Rust", waar ze aan wal stapten. Vandaar liepen ze over het kerkepaadje naar de Kerk in de Westen. Zo'n kerkepaadje liep ook van Den Hoorn via de Mars naar de Westerkerk. Deze paden lagen wat hoger dan het overige land, zodat men na een door braak-via zo'n pad toch naar een ander dorp kon komen. Na de ruilverkaveling zijn de laatste resten van deze kerke- paadjes verdwenen. Na zo'n boottochtje over het onder gelopen land of na een lange voetreis hield men bij de „Betwiste Rust" een rustpauze en er werd wat gegeten en gedronken. Dirk Dekker schreef in 1874 het tweedelige boek „Blikken in het leven". De heer J. A. v.d. Vlis maakte mij er op attent en vertelde ook dat in het tweede deel het verhaal van de boer en zijn dochter is opgenomen onder de titel, „na de Mient". Het gezegde „Naar de Mient dar maar", stamt nog af van dit verhaal. Er is ook nog een oud liedje bekend: Arremientje, Driebientje, Stomme dier. Arremientje, Driebientje, Wat doe je hier? Arremientje, Driebientje, Weer hei je Aaf ke Piepelediek gebrócht? Of hei je d'r an de duvel verkocht? Dit zou er op duiden, dat de „heks" Arremientje of Mientje heette en met een stokje liep. Het meisje is dan Aafke Piepelediek. Of ze ooit bestaan DeBetwiste Rust" nog in zijn oorspronkelijke vorm. De foto is gemaakt in augus tus 1934. V.l.n.r. een ,,seumerfeugei" [badgast), mevr. C. Bakker-Veeger en de oude W. ie Noble uit Den Hoorn, met zijn groentewagen, waarschijnlijk een Ford. Deze kaart is gemaakt na de verbouwing in 1941. Rechts ziet men nog de oude Kap berg, thans Isola Bella. Op de Duinweg staan twee „Jan P!ezier"wagens met gasten voor een rondje over het eiland. hebben, ot dat het verhaal is ontsproten aan de fantasie van Dirk Dekker? Sommigen zeggen dat dit verhaal niet op waarheid berust. De heer W. Mets schreef echter in 1911 dat het een waar gebeurd verhaal is. Hij was een tijdgenoot van Dirk Dekker en zou het kunnen weten. Dit zijn zo ongeveer alle gegevens, die mij zijn verteld naar aanleiding van het gedicht „Betwiste Rust", hartelijk dank daarvoor en met name dank aan mevr. C. Witte-bakker voor het beschikbaar stel len van de twee foto's. Anneke Paagman-Bakker Vanaf woensdag 1 maart wordt er in het Padvindersclubhuis aan de Bern- hardlaan wekelijks een spelletjesmiddag en -avond gehouden voor de jeugd tus sen 6 en 13 jaar. De toegang is gratis. De midddagclub, die de naam 't Rommelpotje heeft gekregen, duurt van 16.00 tot 17.00 uur en is speciaal bedoeld voor de leeftijdsgroep 6 t/m 9 jaar. 's Avonds zijn de oudere kinderen (10t/m 13 jaar) welkom in het clubhuis. Ze komen bij elkaar tussen 19.15 en 20.30 uur en als naam voor deze club heeft men „De Rommelpot" bedacht. Tot dusver werden er door Scouting Texel alleen spelletjesavonden gehou den, maar door de geringe ruimte en de overstelpende drukte, is men genood zaakt het programma te splitsen. De kinderen worden naast een groot aantal spelletjes bezig gehouden met onder andere handenarbeid en toneel. Voor inlichtingen kan men terecht bij Jaap Huisman, Schilderend 23, Den Burg, of op woensdagmiddagen bij het Padvindersclubhuis Bernhardlaan 147. De Texelse tafeltennisvereniging, die het zaterdag in Schagen opnam tegen twee teams van het plaatselijke Poli- sport, heeft hierbij niet veel succes gehad. Tegen Polisport 5 scoorde men een 5—5 gelijkspel, terwijl het tweede Texelse drital met 8—2 tegen Polisport 4 ten onder ging. Vooral het tweede Tetak-team heeft zich in deze wedstrijd kranig geweerd, ondanks de wat fors uitgevallen neder laag. Enkele partijen werden men miniem verschil verloren, terwijl de tegenstan ders als duidelijk sterker te boek ston den. Daarbij dient als bijzonderheid bovendien vermeld te worden, dat een van de spelers (Frits Koorn) zowel in Tetak 1 als Tetak 2 aan de tafel verscheen. Albert Kok, die vaste derde man is bij het eerste team, was door groep geveld en had moeten afzeggen. Zenuwslopend Het eerste team maakte een zenuw slopende strijd mee. Om en om werden partijen gewonnen en verloren. Hoofd zakelijk door driemaal winst van Max Hagedoorn en winst in de double (met Janssen en Hagedoorn) kon Tetak punten verzamelen. Het vijfde punt werd gescoord door invaller Frits Koorn door de laatste set met 22 20 te winnen. Koorn had het in het tweede team nog moeilijker, en wist hier dan ook geen winstpunten te behalen. Zijn ploeggenoten Frans Room en Fred Mosk behaalden elk een overwinning. De eerstvolgende wedstrijd van de Texelse tafeltennissers is op zaterdag 25 februari, wanneer Tetak 2 thuis TOS 3 uit Egmond-Binnen ontmoet. De ont moeting, die plaatsvindt in sporthal Ons Genoegen, begint om 10.30 uur. Op 18 febr. wordt niet gespeeld. De Hoornder toneelvereniging „De Vriendenkring heeft onlangs een thril ler in studie genomen. Het is „Het huis op de rots" van George Batson en het wordt op de vrijdagavonden 3 en 10 maart in dorpshuis De Waldhoorn opgevoerd onder regie van de heer G. Witvliet. door Leida Graafland 27. Ze lacht eveneens en komt traag 'vereind. Een paar stappen in de rich- ingvande keuken doende. „Ik ga eens •eginnen aan het eten. Wil je thee? Of sts pittigs?" In het voorbijgaan drukt ze en kus op zijn hoofd en liefkoost hem iven. „Gelukkig weet ik, dat jij een chat bent en daarom vind ik het fijn bij )u te wonen en met je samen te nerken. Misschien later, als je geduld ebtvoegt ze er zacht aan toe, ïaar dan loopt ze naar de keuken, mdat ze zich rood voelt worden. Maar oort wel, wat de man haar als ant- roord naroept: „Maak jezelf geen erwijten, Jossa, je kent me: ik kan 'achten". Eind februari het is nog altijd koud n er ligt opnieuw een pak sneeuw elt Els uit Rotterdam en zegt, als Jossa et gesprek aanneemt, op blijde toon: Jos, ik heb een huisl In Overschiel torn Frans heeft 't voor me gekochtl O ossa, je moet 't zien we zijn er anmorgen geweest hartstikke luk, helemaal buiten de stad met een ff lintje voor en achterl Een paradijsjel Kom es gauw kijken!" Jossa is verrast. „Meid, wat fijnl Heb je de kinderen mee gehad? O, waren die naar school. Ik ben natuurlijk nieuwsgie rig. Best mogelijk, dat ik een der komende dagen naar Rotterdam ga. Enig idee, wanneer je gaat verhuizen?" „In ieder geval volgende maand. De vestigingsvergunning heb ik al". Jossa belooft nog eens, dat ze zo gauw mogelijk komt kijken. En dat doet ze, als Dolf verklaart, dat hij zo ongeveer klaar is met het schilderij van Bep van Lierop. „Ze hoeft niet meer te poseren, maar komt wel een dag hier, zodra ze vrij heeft. Voor het overige zal ik 't hier wel kunnen afwerken, denk ik". „Ik ben nieuwsgierig. Denk je, dat het geslaagd is?" Bep zelf is enthousiast; „Ze heeft 't deze week voor 't eerst gezien. Echt nog een vlotte, onbedorven meid, he? Geen idee, hoe een leuk type het is, entre nous". Opnieuw voelt Jossa een steek, maar ze laat niets merken. Al weet ze: diep in mijn hart ben ik jaloers. Al heb ik niet het minste verlangen om met hem naar bed te gaan, ik heb toch een gevoel over me, alsof ik recht op hem heb. Dat uiteinde lijk alleen ik de beste papieren bezit om het aan me te binden. Is die dienstbode van Voorhoud een concurrent van me? Ze kan op die vraag geen antwoord geven en is niet van plan Dolf naar meer bijzonderheden te vragen. Jossa gaat een dag naar Rotterdam en in de Mathenesserlaan neemt ze Els mee in haar wagen naar Overschie. En moet toegeven, dat het inderdaad een mooie woning is: niet groot, ook niet modern, maar het blijkt goed onderhou den te zijn. Tenslotte oogt het; vooral van buiten ziet het er lief uit. Het is helemaal aan de periferie van de stad. Els zet uiteen, wijzend naar een onbe stemde verte: „We zitten hier maar een honderd meter van de gemeentegrens af". En de andere kant uitwijzend: „Ginds is een winkelcentrum, waar zo ongeveer van alles te koop is. Wat wil ik nog meer". (Het huis is van binnen leeg op wat stoffering na. Maar vuil en stoffig. „Ik moet nog een schoonmaakhulp zien te krijgen", zegt Els, in de hoop dat Jossa zal zeggen, dat zij wel wil helpen. Maar Jossa stelt op droge toon voor: „Vertel het Frans in Utrecht. Misschien wil onze schoonzus je wel helpen schoonma ken". Els proest het uit. „Wie, Riet? Hou op, Jossa. Sinds ik gescheiden ben, is ze toch al zo koel tegen me. Stel je voor. zij als vrouw van een schoolhoofd. Nee, dat is onzin". Tenslotte zegt Jossa, als ze het hele huis plus de achtertuin hebben bekeken: „Ik zal zien, dat ik me een dag vrij maak. Wanneer wil je met de schoonmaak beginnen?" „Als het kan volgende week. En dan een week later over. Oom Frans zal zorgen voor een vrachtauto, die mijn spulletjes hierheen zal brengen. Van de week ga ik meubelen en zo kopen. Dank zij het geld van tante Corrie kan ik gelukkig weer van alles aanschaffen. Drie dagen later rijdt Dolf nog een laatste keer naar Helmond, want Bep heeft nog altijd geen gelegenheid gehad naar Boxtel te komen. Jossa heeft zodoende het rijk alleen en staat even verbaasd te kijken, als Peter Voorhoud onverwacht de winkel betreedt. De man neemt beleefd zijn hoed af en begroet Jossa, die in een slobberige trui net bezig is de winkel af te stoffen. Hij lacht, als hij haar verschrikte gezicht ziet en ze zich verontschuldigt vanwege haar min der charmante kledij. „Helemaal niet erg, juffrouw Hunninkhuizen. Of mag ik Jossa zeggen? Gebruik makende van de gelegenheid, nu meneer Prinsse bij mij thuis in Helmond is, dacht ik: ik ga eens naar Boxtel. Een babbeltje maken met Jossa. Misschien kan ik tevens iets van mijn gading vinden om te kopen". Ze voelt een kleur opkomen. Wat zenuwachtig wijst ze naar de schilder stukken, die in de winkel hangen en wijst ten overvloede op de uitstalkast. „Dit is er momenteel voor de verkoop. Kijkt u maar es rond, ja? Intussen verkleed ik me. Ik kan u zo niet ontvangen". „Maar lieve juffrouw Jossaof moet ik mevrouw zeggen?ik vind dit helemaal niet erg. Doet u voor mij alstublieft geen moeite. U bent mooi in alle kleren, onder alle omstandighede- den". Jossa begint ineens te begrijpen, dat hij expres voor haar gekomen is. Ze spreidt haar handen en zegt, nog altijd enigszins in verwarring: „Zo u wilt, meneer. Komt u dan maar mee naar het atelier. Kan ik gelijk koffie klaarmaken". Ze gaat hem voor naar het grote vertrek en veegt daar een stoel schoon. En wijst naar een metalen doos op een bijzetta fel. „Daar staan sigaretten. Als u me even wilt excuseren? Maak ik intussen koffie". Maar gaat dan eerst snel naar boven om een behoorlijke bloes aan te trekken en haalt nog gauw een kam door het haar. Een poos later zitten ze tegenover elkaar en drinken koffie. En roken. De man heeft wat rondgekeken en ziet een schilderij hangen, dat hem boeit. „Van u?" vraagt hij. Jossa knikt. „Afgelopen nazomer gemaakt in de omgeving van Arten. Dat is enkele kilometers hier vandaan". „Is het te koop?" De man komt overeind, zonder haar antwoord af te wachten en loopt erheen, om het wat beter te kunnen'bekijken. Ze zegt niets, maar oogt de man na. Zou hij net zo'n schooier zijn, als Sander was? Geeft-ie in dat onmogelijk grote huis van hem ook feestjes? Met sex-spelletjes, als iedereen een beetje teut is? Of durft men dat in Brabant niet? Of ligt Helmond niet in Brabant? Aardrijkskunde was nooit een vak, waar ik van hield. Waar ligt daar ergens de grens tussen Brabant en Limburg? „Het is bijzonder mooi", zegt de bezoeker. En vraagt nog eens: „Is het te koop?" Jossa haalt de schouders op, ietwat verlegen lachend. „Ik weet het eigenlijk niet. Doorgaans kan ik maar moeilijk afstand doen van wat ik heb geschilderd Maar ehals ik u er een plezier mee kan doen?" „Dat doet u zeer zeker. Duur?" In werkelijkheid heeft ze er weinig zin in 't kwijt te raken. Anderszijds stookt opeens een duiveltje in haar en daarom zegt ze: „Nu ja, omdat u het bent: achthonderd". De man begint te lachen. „En wat moet een ander er voor betalen, Jos sa?" Ze begrijpt hem onmiddellijk, maar zegt op vaste toon: „Voor een ander is het niet te koop, enkel voor u. Is dat duidelijk?" (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 9