Motto: meer. maar beter" D'66 NU OOK IN PAKT VAN HET I RAADHUIS i Deelname aan puzzelrit viel mee Koersen vreemde valuta Vrouwengilde zag film over IJsland Handbalploeg samengesteld Bouwvergunningen Mededelingen van B. en W. j Auto raakte in berm VERVOLG VAN PAG. 1 „Flierefluiters in Oosterend PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 21 FEBRUAR11978 Bij de op 31 mei te houden gemeenteraadsverkiezingen zal de Texelse afdeling van de politieke partij Democraten '66 deel gaan uitmaken van het Progressief Akkoord Texel. In het Pakt werkten tot dusver alleen de Partij van de Arbeid, de Politieke Partij Radikalen en de Pacifistisch Socialisti sche Partij samen. Als lijsttrekker van het Pakt treedt wethouder Jaap Westdorp (De Cocksdorp) op. Na hem worden de andere kandidaten in alfabetische volgorde op de lijst geplaatst. Alle huidige raadsleden van het Pakt staan weer kandidaat voor de nieuwe Texelse gemeenteraad. Naast Westdorp (PvdAl zijn dit zijn nieuwe partijgenoten Fridt Blanken (Den Burg), Henk Beumkes ('t Hornt|e) en Cor Ellen (Oosterend). Het PPR-raadslid Daan Welboren (Den Hoorn) heeft zich ook opnieuw kandidaat gesteld. De overige PvdA-kandidaten zijn S. de Waard (Den Burg), Ineke de Wolff (De Waal), Ron Janssen (Oosterend) en Gerard van der Kooi (Den Burg). Naast Welboren zijn voor de PPR Rie Aarts-Franken (De Koog) en Hans de Winter (De Waal) op de verkiezingslijst geplaatst D'66 komt met Cor Kuip (De Koog), Martin Kooi (De Koog), Lia Dijkema- Krijger en Jan Hennink (De Koog). Als PSP--kandidaten zijn Michel Bins- bergen, Bep van den Berg en Theo van den Berg naar voren geschoven. Naar aanleiding van het verkie zingsprogramma „Niet meer, maar beter" hielden de vier Pakt-partijen donderdagavond in hotel De Zwaan een uitgebreide vergadering waarbij tamelijk veel onderdelen een wijzi ging moesten ondergaan. Over ongeveer 14 dagen zal daarom pas een definitief verkiezingsprogramma beschikbaar zijn waaruit een aktieprogramma wordt gelicht waarmee men gezamenlijk de ver kiezingen ingaat. Tijdens de vergadering kwam duide lijk aan het licht dat tamelijk veel leden niet van plan waren zich zonder slag of stoot bij het door de redactiecommissie voorgestelde programma neer te leggen. Ook in de redactie zelf bleek men het lang niet altijd met elkaar eens te zijn wat tot uiting kwam in de reakties van redactielid Jan Hennink (D'66). Met name over de onderwerpen Verkeer en Vervoer en Ruimtelijke Or dening hield hij er een eigen mening op na die niet altijd strookte met die van de andere redactieleden Het was een van de redenen dat D'66 ti|dens de donderdagavond gehouden bijeen komst verklaarde eerst een ledenverga dering te willen beleggen waarop men de zaken grondig zou doorpraten en de konsekwenties van deelname aan het Pakt opnieuw wilde bezien. Zaterdagavond besloot D'66 om hoofdzakelijk organisatorische redenen toch te blijven meedoen. Men was van mening dat het vooral in de gemeente politiek niet doenlijk en praktisch is om op zijn eigen houtje met een lijst uit te komen. In de Witte Burcht zagen de leden van het Kath. Vrouwengilde woensdag avond een door de Oostzaanse cineast Jo van Dijk gemaakte film over IJsland. De belangstelling voor deze boeiende voorstelling was erg groot. De anderhalf uur durende film toon de naast een flilnk aantal landschappe lijke aspecten veel over de flora en fauna van IJsland. Het eiland dankt zijn naam aan de Vikingen, die het aanvan kelijk voor een enorme ijsberg aanza gen. Ijsland is qua oppervlakte driemaal zo groot als Nederland en heeft 200.000 inwoners, waarvan ongeveer de helft zijn domicili heeft in de hoofdstad Reykjavik. Het terrein is heuvelachtig tot bergachtig met als hoogste top de bekende vulkaan Hekla. IJsland is voor al bekend door zijn natuurlijke geysers en door de ijslandse ponies die er hun oorsprong hebben. Ijsland vormt een broedplaats voor een groot aantal verschillende vogels, waaronder de papegaaiduiker en enkele eendensoorten. Door het Wereldnatuur- fonds werden aan IJsland gelden be schikbaar gesteld voor de vorming van enkele natuurreservaten. De bijeenkomst, waarop deze Ijsland- film gedraaid werd, werd besloten met een zgn. ,,Vijfminutenpraatje", waarin enkele dames ook de leden van het Vrouwengilde opriepen zich met het oog op de komende gemeenteraadsver kiezingen politiek te manifesteren. Het Progressief Akkoord Texel stelt in zijn gemeentelijk programma voor de komende vier jaar onder andere dat een 'schadelijkruimtegebrek'dat't welzijn van de Texelaars bedreigt moet worden te gengegaan. Gepleit wordt daarom voor behoud van het karakter van de dorpen en het landschap. Men wil dat naast de minimumgrootte de kavels voor de bouw van woningen ook aan een maximumgrootte gebonden moeten worden. Voorts zou niets van het gemeentelijk grondbezit verkocht mogen worden maar in erfpacht worden uitgegeven Het toepassen van artikel 19 dient volgens het Pakt beperkt te blijven en het gebruik er van moet volgens strikte regels geschieden waarbij de beleidsuitgangspunten gehandhaafd blijven. Derde boot Ten aanzien van Verkeer en Vervoer op Texel blijft het Pakt staan achter het momenteel door de provincie gehuldig de standpunt dat er een derde veerboot van het huidige type komt. Men wil (in alle dorpen) een uitbreiding van het eenrichtingsverkeer en een beperking van het autogebruik in dorpen en na tuurgebieden. Het centrum van Den Burg wil men in ieder geval autovrij hebben. De gemeente Texel moet vol gens het Pakt als aandeelhoudster van de Autobusonderneming Texel duide lijke richtlijnen geven voor een frequn- ter dienstregeling van het openbaar vervoer. Tevens moet de gemeente proeven met buurtbusjes ondersteu nen Het vliegverkeer boven Texel dient aan vaste routes en vliegtijden gebon den te worden Woningbouw Het Pakt wil meer bouw in de wo ningwetsector en een beperking van de recreatiebouw. Er mag geen onder scheid in de woningtoewijzing zijn; ook alleenstaanden en samenwonende on- gehuwden dienen op de lijst van wo ningzoekenden te worden geplaatst. Men is voor het behoud van de oude dorpskernen door renovatie en rehabili tatie. De door afbraak daarin ontstane lege plekken dienen te worden ingevuld en krotten moeten worden vervangen. Naast de inbreng van de toekomstige bewoners in het bouwbeleid wil men meer controle van bouw en woning toezicht op de kwaliteit van de bouw. Men wil dat aan aannemers die aange sloten zijn bij het Garantie-instituut de voorkeur wordt gegeven. Recreatie In het verkiezingsprogramma ,,Niet meer, maar beter" gaat men voorts verder in op de onderwerpen: Bestuur en Democratisering, Milieubeheer en Natuurbehoud, Onderwijs, Sociaalcul- tureelwerk, Maatschappelijke zorg en Gezondheidszorg. Wat betreft de Recreatie is het Pakt van mening dat in onze maatschappij mensen zich niet naar wens kunnen ontspannen. Er is volgens het program- In verband met de sportuitwisseling met de Drentse gemeente Borger is onder auspiciën van de Texelse Sport raad een dameshandbalteam gevormd. De ploeg wordt getraind door Arie v.d. Wal. Met groot enthousiasme zijn afgelo pen zaterdag 10 dames aan de training begonnen. Een aantal van hen was ook tien jaar geleden al van de partij in het toenmalige GDS-team. Hoewel de scherpe kantjes er wat afgesleten wa ren, bleken ze het nog duidelijk in de vingers te hebben. Trainer Van der Wal was dan ook zeer tevreden over de eerste training. Meer speelsters voor dit team zouden echter welkom zijn. Zij kunnen zich opgeven bij de trainingen, die plaatsvinden op zaterdagochtend van half tien tot half elf in de sporthal in Den Burg. Het handbal is opgezet als introduktie-aktiviteit door de Texelse Sportraad, zodat de deelnemersbijdrage voorlopig slechts 50% van de kosten bedraagt, dat is f1,50 per week. Dit bedrag dient dan wel vooruit betaald te worden tot 20 mei, dat is de laatste training voor de sportuitwisseling. Laten ue/aehl zijn nor elkaar. ma een tendens naar steeds meer luxe ook in de vakantie. Het Pakt vindt dit strijdig met het beginsel van sociaal toerisme en bedreigend voor het eiland en zijn bewoners. De toeristische capaciteit moet niet verder ont wikkeld worden. Gepleit wordt voor sociaal toerisme, een studie naar het gedrag en de motieven van dagtoerist als verblijfstoerist en meer fiets- toerisme. Het Pakt spreekt zich uit voor een onderzoek naar de recreatiemoge lijkheden en -onmogelijkheden op de Waddenzee waarin eventueel stiltegebieden moeten worden aangewezen. De vier partijen stelden zich ook achter een voorstel tot variatie van de te heffen toeristenbe lasting en waarbij mensen die in duurdere akkommodatie vakantie houden meer betalen dan bijvoor beeld tentkampeerders. Werkgelegenheid Onder het motto „Niet meer, maar beter" spreken de Pakt-partijen zich uit voor een veelzijdige werkgelegenheid en een eerlijker verdeling van het werk waarbij de Texelse werklozen (overal waar dat redelijk is) voorrang krijgen. Tenslotte gaat het Pakt er van uit, dat het toerisme bij zowel bedrijfsleven als werkgelegenheid op Texel tot een onevenwichtige situatie heeft geleid. Het Pakt wijst daarnaast op de moei lijke situatie in de visserij en de voort durende structuurveranderingen in de agrarische sector. In het programma geven de vier Pakt-partijen aan meer mogelijkheden te willen voor deeltijd werk, meer kansen voor de vrouw en een bevordering van de werkgelegen heid door gemeentelijke garanties aan nieuwe kleine bedrijven. Het Progressief Akkoord Texel pleit voor het behoud van kleine bedrijven zoals de zuivelfabriek en het K.l -station en wil dat de gemeente aandacht heeft voor uitbreiding van de werkgelegenheid in de medische dienstensector. In het voorlopige bestuur dat de in het PAKT vertegenwoordigde partijen don derdagavond kozen en dat tot aan de verkiezingsdag (31 mei) zal fungeren, werden zeven personen gekozen. Dit zijn Renske van IJsseldijk, Cor Ellen, Popke van Bruggen (PvdA), Hans Last- huizen, Jan Hennink (D'66), Hans de Winter (PPR) en Michel Binsbergen (PSP). Van de programmacommissie maken deel uit: Gerard van der Kooi (PvdA), Jan Hennink (D'66), Ton Roest (PPR) en Michel Binsbergen (PSP). Voor de zaterdag door de MAB- club gehouden puzzelrit bestond grotere belangstelling dan de organi satoren (gezien de weinig aanlokke lijke weersomstandigheden) had den durven hopen: 45 rijders meld den zich aan de start. Er waren zelfs twee motorrijders en een bromfiet ser bij. De rit was uitgezet door Theo Dog ger en Ed Mooijen. Een bijzonderheid was dat bij enkele moeilijke punten waar een groot aantal misrijders werd verwacht, voor een soort herkansing werd gezorgd. De mensen die waren foutgereden kregen op de ingeslagen verkeerde route van een controleur een briefje dat hen weer op de goede route hielp Zo konden ze de rit toch afmaken, al kostte de vergissing wel dertig strafpunten. Nummer één, ver boven de anderen, eindigde Jan Duin met 7 strafpunten. Tweede was Anne de Vries (34 straf punten); 3. F. Eijgenraan (36); 4. P. Standaart (38); 5. J. van Beek (38); 6. A. van Liere (44); 7. J. W. Bakker (46). De motorrijders Joost Smit en Harry Bakker lieten resp. 87 en 130 strafpun ten noteren en de enige bromfietser, Marius Bakker, had 49 strafpunten. Wanneer de volgende rit wordt ge houden is nog niét bekend. Vrijdag 10 maart houdt de MAB-club de algemene leden vergadering waarin onder meer het rittenprogramma wordt vastgesteld. Burgemeester en Wethouders van Texel verleenden in de afgelopen perio de bouwvergunningen aan de volgende particulieren en instanties: C. Dros-Bremer, Oos terend, voor het verbouwen cq. veran deren van een woonhuis, Lageveld 7; K. Grootjen, Texel, voor het bouwen van een garage/berging, Postweg 73; W. Keijzer, Den Burg, voor het verbouwen cq. veranderen van een winkelpand. Gravenstraat 4. Verkiezingen Dit jaar worden twee verkiezingen gehouden, op 29 maart van de leden der provinciale staten en op 31 mei van de gemeenteraadsleden. Aan de stemming mogen deelnemen die inwoners, die op de dag van de stemming 18 jaar of ouder zijn en niet van het kiesrecht zijn uitgesloten. Te zijner tijd komen we in deze ru briek op de gemeenteraadsverkiezing nog terug. Nu zal verder alleen aan dacht worden besteed aan de verkie zing van de provinciale staten. Hoe moet men nu handelen, als men op de dag van de stemming dus 29 maart niet op Texel is of wanneer men door ziekte e.d. niet naar het stembureau kan gaan? Hierover kan het volgende gezegd worden: Stemmen bij volmacht Een verzoek om bij volmacht te stemmen moet worden gedaan bij ge bruikmaking van een formulier, dat gratis verkrijgbaar is op het raadhuis, afdeling algemene zaken, kamer 209. Het verzoek moet uiterlijk op 15 maart a.s. worden ingediend. De gemachtig de hoeft niet op Texel te wonen en ook niet familielid of een huisgenoot te zijn. De enige eis is, dat de gemachtigde zelf kiesgerechtigd is en dat hij niet meer dan 2 gemachtigden aanneemt. Het verzoek mag niet worden toegestaan, indien de verzoeker bevoegd is elders te stemmen. Wordt het verzoek wel in gewilligd, dan ontvangt de gemachtig de een volmachtlegitiematiekaart. Bij deze methode behoeven volmachtgever en gemachtigde dus niet in hetzelfde stemdistrict te wonen en zelfs niet in dezelfde gemeente, binnen de provincie Noordholland. Er is echter nog een andere manier om bij volmacht te stem men, maar dan moeten zij wel binnen hetzelfde stemdistrict wonen. Zij tekenen dan het formulier, dat op de achterzijde van de oproepingskaart van de volmachtgever voorkomt. Deze kaart wordt daardoor omgezet in een volmachtlegitimatiekaart. In dat geval mag de gemachtigde de volmachtstem uitsluitend tegelijk met zijn eigen stem uitbrengen. Deze regeling is niet aan bepaalde termijn gebonden. Stemmen elders Zij die op 29 maart buiten hun eigen stemdistrict verblijven, kunnen een kie- zerslegitimatiekaart aanvragen op een formulier, dat gratis verkrijgbaar is op het raadhuis. Dit schriftelijk verzoek moet uiterlijk op 15 maart a.s. worden ingediend. Ook hier is nog een andere regeling mogelijk. Tot uiterlijk 23 maart a.s. kan een kiezer met zijn oproepingskaart op het raadhuis komen om deze te laten omzetten in een kiezerslegitimatiekaart. Dit gebeurt door een aangewezen amb tenaar door het op de achterzijde van de oproepingskaart voorkomende tweede formulier in te vullen en te ondertekenen. Samenvatting a. Stemmen bij volmacht. Uiterlijk op 15 maart een formulier indienen. De gemachtigde hoeft niet in het zelfde stemdistrict of in de gemeen te Texel te wonen, doch wel binnen de provincie Noordholland. Ook kun nen volmachtgever en gemachtigde het formulier tekenen, dat op de achterzijde van de oproepingskaart voorkomt. Volmachtgever en gemachtigde moeten dan echter wel in hetzelfde district wonen. b. Stemmen elders. Uiterlijk op 15 maart een formulier indienen. De kie zer krijgt dan een kiezerslegitimatie kaart, waarmee hij in een willekeuri ge gemeente in Noordholland kan stemmen. Verder kan tot uiterlijk 23 maart de oproepingskaart op het raadhuis worden omgezet in een kie zerslegitimatiekaart. Het lijkt allemaal een beetje ingewik keld misschien, maar de afdeling alge mene zaken is graag bereid, u nadere inlichtingen te geven. Tot slot nog een goede raad: wacht niet tot het laatst. Als u weet, om welke reden dan ook op 29 maart niet zelf op Texel te kunnen stemmen, kom dan op korte termijn naar het raadhuis om te zorgen, dat uw stem toch kan worden uitgebracht. Zaterdagochtend werd in de berm van de Laagwaalderweg een onbe heerde Ford personenauto aangetrof fen, waarvan de nummerplaten ont braken. De politie slaagde er later op de dag in de eigenaar te achterhalen via het „Deel IU"-formuliertje op de voorruit van de Ford. De auto bleek kortgeleden bij een garage ingeruild te zijn en was door de zoon van de garage-eigenaar even gebruikt. Toen het vervoermiddel in de slootkant terechtkwam, had deze de nummerplaten verwijderd en was te voet verder gegaan. Hij bleek niet over een geldig rijbewijs te beschikken. De heer KI. Modder was een der muzikanten, die een A.N.U. M.-onderscheiding kreeg uit handen van de heer Koning. CONCERT KTF/DEK GOED MAAR NIET VOLMAAKT met jeugd kan omgaan en gevoel heeft voor muziek en stijl. De negen (een was er ziek) tamboers trommelden „The happy boys" en „The little Scot" waar mee ze het zich niet al te moeilijk hadden gemaakt. Piraten Het grote korps bracht „The Middy" van Alford bevredigend. „The Pirates of Penzance" van Sullivan was wat minder als gevolg van de eerder ge noemde foutjes. In het begin was de trompet bovendien wat weifelend. Veel beter kwam „Ballade" van M. Boekei uit de verf. Het was prima zonder meer, al was het jammer dat een wat verdoezelend effekt uitging van de over het algemeen te hard blazende bassen en andere „lage" instrumenten zoals tuba's en pauken. De dirigent tracht hiermee mogelijk de wat „korte" akoestiek van de Burgemeester De Ko ninghal te compenseren. Vooral door de grote ruimte boven het toneel is er weinig nagalm waardoor zelfs perfekt gebrachte muziek nogal „naakt" over komt. Wat extra kracht in de lage tonen geeft wat van de warmte terug, maar drukt de andere instrumenten op de achtergrond. Het moeilijkste stuk dat KTF/DEK zaterdag op het programma had staan was ongetwijfeld het bekende „lm weissen Rössl". Het korps had er vooral bij de overgangen tussen de ver schillende melodiën wat moeite mee maar bracht het er over het geheel toch zeer verdienstelijk af. Voor het publiek dat graag luistert naar iets bekends was het aardig. Nog meer succes had het korps met de al even bekende Triomf - mars uit de opera Aïda. Begrijpelijk, want dit mooie werk spreekt een breed publiek aan. Het werd goed gebracht, vooral dank zij de trompetten van Theo Bakker, Jaap Lap en Frans Bakker. Kapel Het programma na de pauze werd geopend door de uit leden van het fanfare bestaande dixielandkapel. Het zijn dezelfde muzikanten die de welbe kende boerenkapel vormen wat op zichzelf al een bewijs is van hun veel zijdig muzikaal talent. De groep, in stijl gekleed, bracht op voortreffelijke wijze „There 'II be some changes made" (Overstreet), „I cried for you" (Freed) en „Dixieland Selection" een arrange ment van R. Beck. In de dixielandkapel maar ook in verschillende nummers die het grote korps ten gehore bracht, manifesteerde Frans Zegel zich weer als een zeer begaafd musicus. Herhaalde lijk leverde hij vlekkeloos solowerk op zijn sopraan-sax. Jeugd Er zijn rond het jeugdorkest wat pro blemen geweest omdat zowat de helft van de leden niet in staat was de repe tities op de vrijdagavond te bezoeken. De heer Modder had geen andere tijd beschikbaar en verschilde bovendien van mening wat de aard van de te kie zen muziek betreft. Modder zocht het in de traditionele fanfaremuziek terwijl de jeugd een wat swingender voorkeur had. Het kwam erop neer dat de groep vanuit de muziekschool opnieuw werd opgezet onder leiding van Hans Mulder en met inschakeling van enkele jongens die geen lid zijn van het fanfare, de slagwerker en de klarinettist. Wat de aard van de muziek betreft kregen de jongelui hun zin, wat zaterdag bleek uit „Put your hand in your hand", „Basin street blues" en Hello Dolly". Vooral het laatste num mer was uitstekend maar ook het geheel maakte geen slechte indruk, de betrekkelijk geringe ervaring van de groep in aanmerking nemend. Monkeys „Monkeys Revival" heeft in korte tijd naam gemaakt op Texel. Terecht, want de formatie (de opnieuw tot leven ge komen Island Jazz Monkeys) brengt op talentvolle wijze dixieland met een pre sentatie en toon die zeer authentiek overkomt. Theo Timmer (banjo), Frans Zegel (sopraan-sax), Jaap Trap (saxo foon), Hans Kievits (bas) en Niek Wel boren (drums) vormen een gelukkige combinatie van een op zichzelf bekwa me lieden die snel op elkaar zijn ingespeeld. De groep oogstte 't meest luide applaus dat het publiek zaterdag avond liet horen. „Dat was nou nèt wat er gisteravond aan mankeerde", aldus de heer.P. J. Koorn die daarmee doelde op het feit dat de groep bij de uitvoering in Oudeschild niet kon optreden omdat saxofonist Jaap Trap met griep in bed lag. Op duidelijk verzoek van de zaal gaven de Monkeys een toegift die in kwaliteit de eerstgebrachte nummers nog overtrof. Omdat de meeste leden van de groep niets met het Fanfare korps hebben uit te staan, werden ze gehuldigd met bloemen zoals dat hoort bij gastspelers die even voor de topper van de avond komen zorgen. De beurt was weer aan het KTF/DEK-korps dat op prima wijze „The Showboat" van Kern (arrangement Mellema) ten gehore bracht. Het daarop volgende „Trom bone Contrast" was zonder meer uit stekend vooral door toedoen van de buitengewoon goed spelende trombo nisten die bovendien op de juiste wijze door het korps werden begeleid. „Rag 2000" werd met overtuiging en ritmisch heel goed gebracht en hetzelfde gold voor „Brasil" van Barosso (arrange ment Scheffer) dat terecht aanleiding was voor een langdurige staande ovatie. Burgemeester kwam twee keer „Als u het niet goed hebt gehoord, komt u morgenavond maar weer luiste ren", had voorzitter Koorn schertsend opgemerkt aan het slot van de vrijdag avond in Oudeschild gehouden uitvoering. Er waren twee luisteraars die aan dat advies gevolg gaven: bur gemeester Sprenger en zijn vrouw. Ze waren na Oudeschild graag naar Den Burg gekomen om de uitvoering daar opnieuw te beluisteren, niet in de laatste plaats om nu ook te genieten van de Monkeys die het in Oudeschild moesten laten afweten. Insignes De uitvoering werd na de pauze onderbroken om hulde te brengen aan een viertal trouwe leden van zowel DEK als KTF. Namens het Gewest Noord holland van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen (ANUM) was bestuurslid Koning aanwezig om hen te voorzien van insignes en oor konde. Het was het DEK-lid Kees Witte uit Den Hoorn dat er 26 jaar als muzi kant heeft opzitten alsmede de KTF- leden Wim van Heerwaarden, Frans Zegel en Klaas Modder die een muzi kale staat van dienst hebben van resp. 27, 25 en 21 jaar. Vrijdagavond 24 februari treedt de revuegroep De Flierefluiters onder lei ding van mevrouw J. Craanen-Hemel- rijk op in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend. De avond wordt georgani seerd door de dorpscommissie. Westduitse marken Belgische francs Franse francs Zweedse kronen Zwitserse francs Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden 100 f 105,50 100 f 6,71 100 f 45,25 100 f 46,25 100 7115,- 100 f 37,50 1 f 2,18 1 f 4,23 Oostenrijkse schillingen 100 f 14^82 Italiaanse lires 10.000 f 24 25

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2