GEMEENTE BEZORGD OVER QUOTERINGSPERIKELEN Vrouwencafé op Texel Bessie van ouwe Hoore Voor het weekend Texelaartjes Mr. Sprenger stuurde brief Artsen: FAMILIEBERICHTEN VERVOLG VAN PAG. 1 „Zelfs Oskam wist niets van dit subsidiepotje Sinister Purpose in 't Skiltje Zuigelingenbureau VERVOLG VAN PAG.l Handelswijze SBB Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten: VRIJDAG 24 FEBRUARI 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 2 Fridt Blanken herinnerde eraan dat de bosaanplant een „voorziening ach teraf" is, noodzakelijk om het huidige aantal recreanten op Texel behoorlijk te kunnen opvangen. De bosaanplant rechtvaardigt dus geen vergroting van het aantal toeristische bedden. J. C. Dros vond twee miljoen gulden voor 60 ha grond een erg hoge prijs. Bij de koopsom is een huisje inbegrepen waarvoor een ton is geraamd; ook dat vond Dros veel te hoog. Het was hem bovendien opgevallen dat belangrijk meer grond gekocht is dan nodig is om de gemeentelijke plannen in noordelijk Texel te kunnen verwezelijken Door afwezigheid van wethouder J. Nauta zei mr. Sprenger niet op alle vragen antwoord te kunnen geven. Hij sprak van een reële grondprijs, al gaf hij toe dat het bedrag aan de hoge kant is. Het is nooit de bedoeling geweest de aankoop te koppelen of afhankelijk te stellen van het verkavelingsplan. Wat de hoeveelheid grond betreft heeft de gemeente niet kunnen kiezen: de erven Jochems boden alles aan met uitzon dering van een klein natuurterrein gele gen rond de villa nabij de vuurtoren. Kees Koorn vond het jammer dat laatstgenoemd terreingedeelte ook niet is verworven. Volgens hem huist juist op dit gedeelte enorm veel wild dat bij de boeren in de omgeving schade aan richt. Op dat wild wordt nl. veel te wei nig gejaagd. Cor Ellen bestreed dat en herinnerde eraan dat de eigenaars een klem- en fretteervergunning hebben en dat een van de kustwachters („Die kan de wildstand vanuit de vuurtoren prachtig in de gaten houden") zich metterdaad bezig houdt met het onder de duim houden van de konijnen e.d. Koorn aeloofde er niets van en zei dat alleen al bij bollenkweker Boon voor $6.000,— aan bloembollen is opgevre ten. In een brief aan de verdedi ger van de 12 Texelse visserij bedrijven die vorige week vrij- dsg voor de Alkmaarse econo mische politierechter moesten verschijnen heeft burgemeester W. H. Sprenger laten weten dat het Texelse gemeentebestuur de gang van zaken rond de vangstbeper kende maatregelen van de regering met zorg volgt. Tijdens de zitting, waarop zoals bekend de Texelse vissers in totaal tot een boete van ongeveer 770.000,— werden veroordeeld, werd door hun advocaat (mr. W. L. Nou- wens) uit de brief van mr. Sprenger uitvoerig geciteerd. De burgemeester wees er in zijn brief met klem op dat indien door de politie rechter forse boetes zouden worden opgelegd dit voor de betrokken vissers een gevoelige financiële strop zou bete kenen die juist nu weinig gelegen komt. De kottervisserij bevindt zich volgens mr. Sprenger momenteel in een moeilijke periode, gekenmerkt door quotering en sanering. Dus door onze kerheid in de vangstresultaten, met name voor de platvisbranche. Op initiatief van enkele vrouwen uit Den Burg en Den Hoorn zal binnenkort gestart worden met een Texels Vrou wencafé. Voorlopig kan men hiertoe alleen op maandagavohden gebruik ma ken van café „De Spyker" in Den Hoorn, maar het is de bedoeling ook in de andere dorpen een dergelijk project van de grond te helpen. Het zijn vooral jongere vrouwen die tot de groep van initiatiefneemsters behoren, maar zij wijzen er nadrukkelijk op dat vrouwen van alle leeftijden wel kom zijn. Naar aanleiding van een adver tentie hebben zich ongeveer 25 vrouwen aangemeld. De groep is tot de conclusie gekomen dat vrouwen behoefte hebben aan een eigen plekje en een eigen avond om alleen weg te gaan en te praten met andere vrouwen. Onwillekeurig wat voor vrouwen: ongehuwd, gehuwd, gescheiden, zonder kinderen, met kin deren, oud en jong, kortom voor elke vrouw uit de gemeenschap. De groep vindt dat een „Texels Vrouwencafé" al een oplossing kan betekenen voor veel problemen omdat de vrouwen daar kunnen praten met mensen die je begrijpen en niet direkt veroordelen of de zaak niet serieus nemen. Mannen hebben volgens de initiatiefneemsters die mogelijkheid wel omdat ze dikwijls samenwerken met andere mannen of zich in het „normale café" kunnen uitspreken. Wat de te bespreken onderwerpen betreft zeggen de vrouwen dat die niet altijd in de probleemsfeer behoeven te liggen. Zij zijn echter van oordeel dat als kleine dingen niet uitgesproken kunnen wor den het wel grote problemen kan gaan opleveren. Wat betreft het programma denken de vrouwen onder andere aan het draaien van vrouwenfilms (over de positie van de vrouw in de maatschap pij, werkgelegenheid, kinderopvang van werkende of alleenstaande moeders en dergelijke), waarover daarna gediscus sieerd kan worden. Er wordt ook ge dacht om van tijd tot tijd een spreker of spreekster uit te nodigen. Men denkt Is verschenen ook aan het opzetten van een inspring- groep (bij onrust, ziekte of verjaarda gen). Voorlopig proberen de initiatiefne- merd van het Vrouwencafé er achter te komen wat de Texelse vrouwen zoal denken overeen dergelijke gelegenheid. Het is daarom de bedoeling tijdens de eerste avond dat het Texelse Vrouwen café draait (6 maart vanaf 20.30 uur) een invullijst met ideeën en dergelijke onder de belangstellenden te laten circuleren. Voor inlichtingen kan men zich wen den tot Liz Gedekink, Elizabeth Bakker, Arina Kisteman, Meert Dros en Annelies de wijn. Er kan ook gebeld worden. De nummers zijn: (02226) 359, 312, 283 of (02220) 4371. Op zaterdag 25 februari organiseert de groep „Sinister Purpose" een optre den in dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild. De avond begint om 20.30 uur. Na eerdere optredens in Schagen, Den Helder en Den Burg (o.a. bij de opening van de nieuwe Rijksscholenge meenschap) waarbij de band behoorlijk succesvol was, betekent het evenement in 't Skiltje een aanloop tot een optreden in Duitsland. Hier treedt men op 7 maart in het plaatsje Rheine op. Het repertoire van „Sinister Purpose" bestaat hoofdzakelijk uit eigen inbreng en improvisatie in de rock-, blues- en punksfeer. De samenstelling is als volgt: Koos Zwagerman (gitaar), Rinaldo d'Accamelio van Uylenspiegel tot Nieu- wendiep Bras (zang/gitaar), Diederik Trap (drums) en Diederik v.d. Geest (bas/zang). Beide laatste komen van Texel. De andere twee wonen in Den Helder. Bij het evenement in 't Skiltje zal de zaal speciaal woor deze gelegenheid (met o.a. een mototfiets) worden inge richt. De toegangsprijs is 72, Mr. Sprenger verklaarde voorts dat door de ontstane situatie wellicht een aantal vissers een beroep zou moeten doen op overheids steun (ingevolge algemene bijstandswet of groepsregeling zelfstandigen). Na de droogte golf van 1976 en de slecht- weergolf van 1977 zou dit de gemeente Texel verre van welkom zijn. Er werd door de burgemeester aan toe gevoegd dat in dit verband een conflict van regelingen niet denkbeeldig is, de groepsregeling gaat uit van bedrijfsuit oefening op een nieuwe basis. De sane ringsregeling is echter gericht op het doen staken van het bedrijf. Ernstiger vond mr. Sprenger het dat, econo misch beschouwd, de dorpen Ooster end en Oudeschild en ook het centrum dorp Den Burg voor een belangrijk deel drijven op de visserij. Op diverse manie ren zijn anderen (buiten de visserij) afhankelijk van deze bedrijfstak; hetzij direkt (via hulpbedrijven), hetzij indirekt (via de dienstverlenende sector). Het belangrijkste vond mr. Sprenger echter dat in de kring van de kottervis- sers zelf bij herhaling gewaarschuwd is tegen het gevaar van overinvestering. Desondanks werd van rijkswege een stimulerend beleid gevoerd. Dientenge volge is op Texel in de zeventiger jaren de bestaande kottervloot sterk gemo derniseerd. De burgemeester wees er daarbij op dat dit enerzijds nieuwe kansen heeft geschapen, maar anderzijds met zich meebracht, dat te genover de hoge kapitaalslasten hoge „besommingen" moeten staan. Daar kwam volgens mr. Sprenger dan nog De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Seegers, dinsdag 28 februari om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 1 maart om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 1 maart om 15.00 uur. Een verzameling kinderliedjes die in de loop der jaren op Texel gezongen werden. 72 pagina's met veel illustraties. Verzameld door Anneke Paagman. Kom het model even inzien, en reserveer reeds uw exemplaar. Prijs f 13,60. Bij uw boekhandel v/h langeveld en De Rooy bv Den Burg. Texel bij dat de particuliere banken na het van kracht worden van de vangstbeper king de kredietmogelijkheden voor de vissers hebben verminderd en aldus hun risico's nog hebben verzwaard. Burgemeester Sprenger besloot zijn brief met de opmerking dat de genoemde omstandigheden de quo teringsperikelen in een bijzonder (welhaast schrijnend) licht plaatsen. geïnformeerd. Witte was van mening dat Staatsbosbeheer er op uit is geweest om Ran te ontmoedigen en hem aldus te dwingen zijn pogingen in dit gebied op te geven. Van de baan De burgemeester wees erop dat de kwestie „Klein Zwitserland" niet meer a^n de orde is. Het gaat nu uitslui tend om het verwerven van een agra risch bouwblok en dat wordt door de gemeente met kracht gesteund. Nog- onlangs heeft het college de zaak Ran onder ogen gebracht van Gedeputeerde Staten die in deze beslissingsbevoegd heid hebben. Witte merkte op dat zelfs bij een gunstige beslissing van G.S. de moeilijkheden nog kunnen voortduren omdat tegen de beslissing weer beroep kan worden aangetekend. Leemkuil Het ziet er naar uit dat de heer Zijm van „De Leemkuil" geen al te grote belemmeringen zal ondervinden bij het bouwen van een schuur nabij zijn bedrijf. Nadat B. en W. daarop nog eens hebben aangedrongen heeft de consulent voor het Natuurbehoud te Haarlem een positief advies uitge bracht. Bij het ontwerpen van de schuur is rekening gehouden met de landschappelijk kwetsbare omgeving waardoor de kosten hoger zullen uit vallen. Er zal dan ook een beroep worden gedaan op de nauw met het bestemmingsplan verband houdende bijdrageregeling. De daartoe speciaal in het leven geroepen commissie zal moeten bepalen welke bijdrage in dit geval moet worden verstrekt. eoooeoooeoooeeaooooeaooooeoooeseoeeeeeeooooooooeoooooooa Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavond 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02223) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (82220) 2011. Van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zon dag 11.30-13.00 uur en van 17.00- 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen: telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel (02220)2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b g.g. 3541. Zondag 26 februari 1978 HERVORMDE GEMEENTEN De Cocksdorp 10 uur Ds. Wolthaus bevestiging nieuwe ambtsdra gers. Maandcollecte kerkvoogdij. Na afloop van de dienst is er gele genheid de nieuwe ambtsdragers te begroeten en wordt koffie ge dronken in het gebouw. Den Hoorn 9.30 uur Ds. Van Zijll Langhout. De Koog 10.00 uur dhr. Veldhuis De Waal 11.00 uur Ds. Van Zijll Langhout. Oosterend 9.30 uur dhr. Molenaar Maandkollekte. Oudeschild 11.00 uur dhr. Molenaar GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Ds. Douwes Bediening H. Doop. Nevendienst voor de oudere kin deren. 19.30 uur Ds. Douwes. Dienst voor belangstellenden. M.m.v. Texels Chr. Mannenkoor. Thema: „Zingen rond het lijden?" Uitzending via „De Lichtboei". Oosterend 10.00 uur Ds. De Boer. Viering H. Avondmaal. 17.00 uur Ds. De Boer. H.A. en Dankzegging. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur Ds. J. Hylkema Assen. (Kerkbusje Den Hoorn) ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag 10.45 uur. De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur de Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. Den Burg 10.00 uur Ds. Papineau Salm Uitzending via „De Lichtboei" )ooooooo6oooooooooooocioooooooooooooooocoooooooooocBaüOBOB Twee donzige beentjes Tien roze teentjes Ze behoren bij onze doch ter en zusje Nadine die tot onze grote vreugde werd geboren. Jan - Ineke en Tamara Kuyper Lieuwstraat 35, Den Burg (Texel), 21 februari 1978. Aan een ieder die mij zo snel en hulpvaardig de 7e februari heeft geholpen bied ik u mijn hartelijke dank aan. J. Grisnigt Emmalaan 40. Jan Brouwer en Jantine Medema trouwen op dinsdag 7 maart 1978 om 14.15 uur in het gemeentehuis te Den Burg. Kerkelijke bevestiging om 15.15 uur in de Gerefor meerde kerk te Oosterend door ds. A. Medema. Receptie van 20.00 tot 21.30 uur in De Bijenkorf te Oosterend. Wij gaan wonen: Ankerstraat 17, Oosterend Op 21 februari overleed in het Wilhelmina gast huis te Amsterdam Wim Bfrisse, geboren 30 oktober 1910 te Rotterdam. De Waal: An Tydeman Amsterdam: Yara 8russe en Jelle Kikkert Berthus Brusse en Maeve van der Steen Jeroen Dutilh en Saskia Pouw Leiden: Rogier en Tilly Dutilh-Ruitenberg Wim heeft zijn lichaam ter beschikking gesteld van de medische wetenschap. Texel, 21 februari 1978, Bomendiek 6, De Waal. Het heeft de Heere behaagd om in Zijn heer lijkheid op te nemen onze lieve vrouw, moeder en oma Jetske Bremer, echtgenote van Cornelis Stoepker, in de leeftijd van 76 jaar. Psalm 23. C. Stoepker P. M, Herweijer-Stoepker M. C. Stoepker M. P. L. Stoepker Jetty Sophie Den Burg, Texel, 21 februari 1978, Lieuwstraat 25. De rouwdienst zal gehouden worden op 24 februari om 14.00 uur in de Gereformeerde kerk te Den Burg, waarna wij moeder begelei den naar haar laatste rustplaats op de Ned. Herv. begraafplaats te De Cocksdorp. Gelegenheid tot condoleren donderdag 23 februari van 19.30 tot 20.30 uur in „De Poort" naast de Gereformeerde kerk te Den Burg. 500 gr. gehakt; 500 gr. sausijsjes samen 4,98. Goënga's Supermarkt Heden bereikte ons het droevige bericht dat onze zuster, schoonzuster en tante J. Stoepker-Bremer op 20 februari 1978 is overleden. Familie L. F. Bremer F. Bremer-Vlaming neven en nichten Oosterend, 23 februari 1978. Te koop dubbele wasta fel compl. met shyfoons en kranen. Tel. 02220 2752 - Te koop gevr. 1 dames- en herenfiets. Tevens ron de tuintafel, liefst van hout; 1 paar Noren maat 43. Tel. 3520 - Te koop kunstschaatsen mt. 37 en 35 en d.blauwe kinderwagen. Tel. 02228- 467 - Stereo-informatie na tuurlijk de Audioclub. A. Schouten, Loodssingel 36, Oudeschild. I. v. d. Berg, Denneoord, Den Burg, tel. 02220-2423 - Inlijsten van foto's, bor duurwerk e.d. De Bolder tel. 3141 - Kocky's Kapsalon is vanaf woensdag t/m zaterdag geopend, zonder afspraak. Verzekeren: BREMER: Tel (02223) 221 MAKELAASKANTOOR AARTS FRANKEN bemiddeling bij aan- en verkoop, taxaties, beheer, rijkspostspaarbank-hypo theken. de koog, plevierstraat 21, tel. 492 de waal, tel. 3938 Gezellig klaverjassen in De Spyker, dinsdag 21 febr. met een hartiqe hap Te koop puikbeste Eigenheimers. Sjef Beers, Lieuwstraat 51, tel. 3861. Op alle CONAC AKKU'S geeft automobielbedrijf H. J. M. Spijker b.v. 35% korting en 2 jaar garantie. Depót Texel, tel. (02220) 3512 - 'n Nieuw bankstel? Nee, over laten trekken bij De Bolder, tel. 3141 Voor al uw vervoer VTB 02220-2285/2793 - Wij rijden dinsdag a.s. gas met de merken: Shell, Calpam en Esso. Verhuur bedrijf Bruining, Brink 6, De Koog, tel. (02228) 333. 500 gr. gehakt; 500 gr. sausijsjes samen 4,98. Goënga's Supermarkt Uw bouvier trimmen? Na tuurlijk bij Tiny Ellen, tel. afspreken 3308 Meisje, 19 jaar, zoekt werk, jaarbetrekking (liefst adm. sector). Tel. 02220- 4000 (niet 's avonds) Te koop originele Fjor denboot. Tel. 02228-288 Voor alles en iedereen Weikoop Elektr. orgels vanaf 445, Muziekhandel Henny Kok, Weverstraat 58, tel. 2932 - Warme jassen, lage prij zen. Watersportcentrum Duinker, Oudeschild. Dinsdags en donderdags gesloten. Alles voor uw hond en kat. Dierenspeciaalzaak Tiny Ellen, Keesomlaan 47, tel. 3308 - Te koop aangeb. „Texel" Verkadealbum (1927/compl.). Tel. 02220- 3652 - Slank is in. Wilt u nog afvallen voor het seizoen? Kom dan maandagavond 27 febr. om 'A 8 in De Witte Burcht. Als er geen nieuwe leden bijkomen wordt de afd. Texel van de Stichting Slimming In ternational opgeheven. Stap over de drempel en kom! Meersportenvereniging Texel. Voor de kleuterafd. van de afd. GVT zoeken wij op zeer korte termijn een leidster. Het gaat om 3 lessen van 45 min. op wo. middag. Inl. en infor matie bij mevr. A. Keijser, 02220-2973; mevr. E. Heerschap, 02220-3173 Te koop teakhouten tafel uitschuifbaar; 2 skai fauteuils. Tel. 02220-2090 Verhuisd van Hoofdweg 22, Eierland naar Anker- str. 11, Oosterend. P. Vla ming, tel. 02223-884 Te koop aangeb. meis- jesfiets 8 - 10 jr. i.g.st. Thijsselaan 97, tel. 3661 Te koop Fjorden-ruin, 6 jaar, als rijpaard te gebrui ken. L. Dros, tel. 3274 Te koop Zündapp GTS 50. Na 17.00 uur, tel. 02220-2395 - Merktapijten bij Arn. Looyer tóch voordeliger. Spinbaan 1, Den Burg, te lefoon 02220-3179. Sinister Purpose speelt zaterdagavond 20.30 uur in 't Skiltje. Komt allen Golden Delicious hand appelen. Kleinere maten Nu 10% korting bij aan koop van een kist. H. J Keijser, fruitbedrijf, Mo lenbuurt Jezus vraagt: „Hebt gij Mij lief?" Deze week 500 gram jonge Zuidholl. kaas voor 74,25. 't Kaasschuurtje Texel, Kogerstraat 11 Den Burg Koopje. Ford Escort gave kar met veel acc Betsema, tel. 3858 Te koop wandmeubel bestaande uit drie elemen ten 7250,-. Tel. 02220- 3681 - Alle soorten GELD LENINGEN met en zonder onderpand. Agentschap Rijkspostspaarbank hy potheken. 2e hypothe ken binnen 3 dagen rond Jan Dekker, Assurantiën, Bernhardlaan 89, telefoon (02220) 2833. De Wieringer fotogrs fen maken bruidsrepor tages in kleur goedkoper dan in zwart wit-Fa. Foto Boersen en Zonen, Hippolytushoef In voorraad ruime sor tering hout, w.o. diverst soorten planken, balker en ribhout, diverse wand schrootjes, plaatmateria h len, w.o. watervast multi plex, spaanplaat en board j1 gipsplaten, steenwol j asbestgolfplaten, diverst betontegels en bielzen er stopzand enz. Barhorst, Maricoweg 2a Den Burg, tel. (02220 I 2684 of 3055 Taxi (02220) 2000 Martien van de Wetering LAAGSTE TARIEF I Lekkere Irene eetaard appelen. P. Wuis, Ooster end, tel. 461 (G. Eelman) Te koop VW 1303 S Bi- Bug bj. '74, km.st. 73.00 metalik groen, prima auto vaste prijs 76.000, Tel 02222-274 Te koop uitschuiftafel vierkante tafel, televisieta fel en rookstoel. Te 02220-3369 - Steeds wisselende vooi raad broeken bij Piet maandags op de markt) Vrouwenhuis/café no( eventjes

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2