Contact met Kootje n overvolle kapel „Cria Cuervos" FILM Winst voor Tevoko in volleybalderby wieT rijdt ér vanavond? gonger JID-EIERLA ND SPEELDE TONEEL r# iOEDARMMEAVOHD |0DE KRUIS HAD CORDOPBRENGST hk. Jk Fancy fair uitgesteld Geslaagd SPANNING TERUG IN BO WLINGCOMPETITIE ocrnooooooooO Oosterend Present De Waal blij met komst fietspad DAG 28 FEBRUARI 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 it een kleine plattelandsgemeen- ip tot grote dingen in staat is vrijdagavond de lelvereniging van Zuid-Eieriand de opvoering van het blijspel rrtact met Kootje". In de tot de ite plaats bezette Eieriandse tl (er waren stoelen te kort) was publiek getuige van een erg vlot teeld stuk waar veel plezier aan beleefd. ede omdat de vereniging kans had in voor vrijwel alle rollen exact de e types te vinden werd „Contact Kootje" een echt succes. Het stuk was ook de moeite waard. Auteur van Wijngaarden had er een ig verhaal in verwerkt waarbij de or hoogtij vierde. Entourage ials bekend is de kapel van Zuid and het kleinste zaaltje dat Texel t met een intimiteit en een entou- waar alle andere dorpen jaloers op ren zijn. Programma's voor de stelling worden niet verstrekt, s kent ons" en waarom zou je dan Het interieur van de kapel doet ;en aan een uit zijn krachten ge- id schoollokaal anno 1920. In de bij het podium staat een oude p en pal daarnaast bevindt zich de achel waaruit geriefelijke warmte ilt. Centrale verwarming is er dus warm stromend water is er even- Op het antieke kacheltje pruttelt is de voorstelling een groene rketel waaruit in de pauze een ge- „bakkie koffie" geschonken It. Achterin de zaal is een piepklein en barretje waar je tegen antieke in (71, „koek en zopie" kunt an. toeloop was vrijdagavond weer n verwachting. De 125 aanwezige en waren binnen de kortste keren t en ook de tafels boden aan velen zitplaats. De jeugd had zich pal r het podium op de met zeil belegde ikenvloer van een plaatsje verze- 1. De kaartverkoop wees uit dat er 170 personen in de kapel moesten Zo'n toeloop hadden ook de ss die voor de koffie zorgden niet 'acht en het gevolg was dan ook halverwege de pauze alles uitver- it was. Er restte het publiek toen anders dan buiten maar een frisse te halen want de hitte binnen was «eldigend. Dolle boel ontact met Kootje" speelt zich af luize van de wat knorrige boekhou- Villem de Vries. Hij is nog vrijgezel eeft een huishoudster die al tien lang pogingen doet Willem aan de te slaan. Die heeft echter niets in gaten en pientje heeft het eigenlijk opgegeven als nichtje Jolanda haar vriendin Yvonne (Vonkie) op lek komen. Op initiatief van de laat- wordt een poging gedaan zowel hm als Dientje zo jaloers te maken e er tenslotte achter komen dat ze maar beter (gehuwd) met elkaar in lunnen gaan. otje is de foeilelijke dochter van hereboer die het met Willem pro- aan te leggen. Om het allemaal Joller te maken wordt ook nog een il zogenaamde familieleden bij het setrokken zoals het echtpaar Krelis ena de Boer (ouders van Kootje) ootjes broer Hannes. Het eindigt stte zoals te verwachten was. De komt uit de mouw. Willem en tje vallen elkaar in de armen, en de •en bekennen dat ze de zaak voor al hebben gehouden. vrijdagavond in de Burgemees- te Koninghal gehouden bloedaf- Bavond heeft een nieuw record lieverd. In totaal stonden 345 len een halve liter bloed af. jaar waren er 321 donors. Zoals gezegd zagen de spelers van de toneelvereniging Zuid-Eierland kans een en ander volwaardig op de planken te zetten. Piet Druif in de rol van Willem de Vries was precies de stoffige boekhouder die de schrijver van „Con tact met Kootje" bedoeld moet hebben. Hij speelde zijn rol goed maar had zijn tekst misschien iets vloeiender kunnen brengen. Dientje zijn tegenspeelster, werd door Geeske Verra op de planken gezet die samen met Tinie van Bennekom (als Lena de Boer) de show stal. Zowel de rol van Dientje als die van Lena kwam goed uit de verf al dient gezegd te worden dat vooral de laatste een dermate humoris tische tekst voorgeschoteld had gekre gen dat zij spoedig de lachers op haar hand had. Lena vatte alles letterlijk op wat er op neerkwam dat zij „katten uit de boom keek", „handen boven hoofden hield" en „apen uit mouwen zag komen". De rol van Dientje was daarom iets moeilijker en veeleisender. Deze werd echter goed door Geeske Verra gespeeld. Niet onvermeld mag blijven dat zij op een gegeven ogenblik, naar aanleiding van een malle opmerking van Lena de Boer de slappe lach kreeg die haar enkele seconden verhinderde haar tekst te zeggen. Kees Wetsteen, als Krelis de Boer, compleet met boerenpet en zwart pak speelde weer als vanouds, rolvast en overtuigend. Hij vormt duidelijk een van de steunpilaren van de toneelver eniging Zuid-Eierland. Hannes de Boer, zoon van Krelis en Lena, werd gespeeld door Jitze de Ridder die vrijdagavond voor de eerste maal op de planken stond. Hij bracht het er redelijk van af maar eerlijkheids halve dient opgemerjt te worden dat hij te vlug en te onduidelijk sprak waar door hij vaak (vooral achter in de zaal) slecht te horen was. Spontaniteit De rol van Kootje was in handen van Fenny van Exel die zich met (een rode) pruik en misschien iets te onflatteuze kleding tamelijk had toegetakeld. Haar rol vervulde zij echter zonder haperen en heeft duidelijk meer dan eens op de planken gestaan gezien de spontaniteit die zij op het toneel ten toon spreidt. Jannie de Ridder en Janny van de Sar speelden de rol van respectievelijk Jolanda en Yvonne. Zij trokken zich duidelijk aan elkaar op en konden dat ook doen omdat zij vrijwel altijd samen op het toneel stonden. Janny van de Sar liet het wat haar tekstbeheersing betreft tegen het einde van het stuk een paar maal afweten en moest toen heftig gesouffleerd worden. Haar rol was echter voor het overgrote deel van de avond van goed gehalte. Dat geldt in dezelfde mate voor Jannie de Ridder. „Contact met Kootje" werd geregis seerd door Jan van Bennekom die zichtbaar zijn stempel op de uitvoering drukte door de goede plaatsing van bijvoorbeeld de requisieten die zoo'anig opgesteld waren dat het de snelheid in het spel zeer ten goede kwam. Het decor zat eveneens goed in elkaar. Het souffleerwerk bij „Contact met Kootje" werd gedaan door Pietje Druif, die haar taak onopvallend (dus goed) vervulde. Geraldine Chaplin ren Ana Torrent. Donderdagavond (20.00 uur) brengt Filmganger in het City theater „Cria Cuervos", een film van de Spaanse cineast Carlos Saura. De titel is het begin van het Spaanse spreekwoord „Cria cuervos y te sacarén los ojos" of: „Teel raven en ze pikken je de ogen uit". Saura toont in deze film (overigens al zijn tiende) de verpesten de invloeden op de vorming van een opgroeiend kind; in dit geval een treuri ge familierelatie, de kerk, het leger en de opvoeding. In tegenstelling tot een meer algemenere opvatting dat kinde ren altijd blij en gelukkig zijn, zegt Saura: Ik geloof dat de jeugd een van de ongelukkigste tijdperken in het leven van de mens is". Het leverde hem nogal wat kritiek op, maar een licht voetige benadering zoals van bijvoor beeld Truffaut („L'argent de poche") is Hij is opgegroeid onder het Franco regime en moest ook zijn films jaren lang aan een strenge censuur onder werpen. Dit is vooral merkbaar aan de symboliek die regelmatig in zijn werk opduikt. Het huis waar de drie zusjes in het verhaal worden opgevoed, heeft een tuin die is ommuurd als een echte gevangenis, de muziek die door de opvoeders altijd zachter wordt gezet en, misschien wel het duidelijkste signaal, de b.h. die Ana als kind ziet en waarvan ze zegt zo'n ding later nooit te zullen dragen. Twee prachtige vrouwenrollen van Geraldine Chaplin (getrouwd met Saura) als de moeder, en Ana Torrent als Ana het kleine, onvergetelijke meis je, wiens grote, gitzwarte ogen je nog dagenlang aankijken. Een indringende film waarin Saura er in slaagt zich (en ons) te verplaatsen in de gedachtenwereld van een kind. Een gedachtenwereld waar angst en obsessie regeren. „Cria cuervos" was voor de jury van Cannes 1976 de beste film van het festival. In de serie „film- ganger-voorstellingen zeker een kwali- 19, 20, 21 en 22 juli 1978 Nu al merken wij in het dorp dat vele commissies bezig zijn met hun taken. Naast het bestuur, dat uiteraard de hele verantwoording heeft, werken 18 commissies van tenminste 3 per sonen De commissie die de versieringen en erepoorten in het dorp gaat organi seren is ook al enkele malen bijeen geweest. Er zullen binnenkort in de ver schillende straten en wijken nog ver schillende mensen worden aangezocht, om met hun „buren" verdere plannen te maken, en uit te werken. De kramenmarkt voor de vrijdag morgen van 21 juli loopt geweldig. Er zijn nu nog 25 stuks 4 meter lange en overdekte kramen beschikbaar. Texelse zakenlieden, verenigingen enz. die belangstelling hebben verzoeken wij wel zich spoedig te melden. Nadere inlichtingen verstrekken gaarne: mevrouw Zegers, Kerkstraat 19, tele foon (02223) 421 en de heer H. de Boer, Mulderstraat 8, telefoon (02223) 488. De eerste gratis stickers zijn in druk, wij verwachten ze half maart te ontvangen, en dan zo spoedig mogelijk via enkele adressen in het dorp uit te reiken. Aan het gehele programma wordt nog steeds „geschaafd", na overleg met de diverse commissies. Wanneer alle aanvangstijden enz. vastgesteld 2ijn, zullen wij dit vanzelfsprekend ook in deze rubriek vermelden. Op vrijdagmiddag komen er „ou derwetse" volksspelen, met o.m. oli fantenrace, mastklimmen en touwtrek wedstrijden onder zeer deskundige lei ding. Speciaal voor het touwtrekken vragen wij de aandacht. Ons idee: groepen uit de verschillende dorpen, verenigingen' enz. Er zullen ploegen strijden van ieder 8 deelnemers. Het „totaal gewicht" van de 8 heren mag ten hoogste 680 kg zijn. Voor de dames deelneemsters is dit gesteld op 600 kg. Meerdere spelen zoals het tobbesteken, zijn nog in voorbereiding. Het historisch spel. Er hebben zich voldoende medewerkers opgege ven. Wie nog wil meedoen, dient zich nu toch wel te melden, dit kan tot 15 maart a.s. Daarna worden alle rollen verdeeld en kunnen zich dit in tegenstelling met voorgaande spelen, zich geen spelers meer aansluiten op een later tijdstip. De opzet van het nu geschreven spel geeft hier geen ruimte. In het begin van de maand mei vangen reeds de „buitenrepetites" aan. Laatste nieuws. Alle advertentie pagina's voor de grote feestkrant zijn verkocht. De grote tentoonstellings tent is bijna volgeboekt. De reünie voor alle oud-Oosterenders, waar ter wereld of op Texel ze ook wonen, gaat door. Opgave vooraf is wel nodig. Spoed s.v.p. De fancy fair van de drumband Voor waarts Mars, die op 3 en 4 maart zou worden gehouden, is verschoven naar 10 en 11 maart (in De Schuilhut aan de Parnassiastraat). Dit in verband met andere „concurrerende" activiteiten in het eerder geplande weekend. Mensen uit De Koog of omgeving die bij de schoonmaak spullen tegenkomen, die als prijsjes zouden kunnen dienen bij de fancy fair, worden verzocht kontakt op te nemen met mevrouw C. Burgman, Parnassiastraat 21, De Koog, telefoon (02228) 467. In het Marinezwembad van Den Hel der slaagde Johnny Stevens op 12 fe bruari voor het zwemdiploma A. Winst voor de naaste rivalen en verlies voor koploper Koogel 75 tegen Ran Motoren was er de oor zaak van dat da spanning in de Bow lingcompetitie weer volledig is teruggekeerd. Het Koogel '75 drietal moest donder dagavond met een 3—1 nederlaag ge noegen nemen. De overwinning van Ran Motoren kwam mede tot stand door de geweldig goed gooiende Mieke Flens met een hoogste serie van 499 en een hoogste game van 181. Kop In de kop van de ranglijst is de strijd weer helemaal open. Beumkes en Zoon kon een 3—1 overwinning (op Som- meltjes) laten noteren. Het gehele Beumkes-team was goed op dreef. Vermeldenswaard is ook de 199 game van Nini Beumkes. Holly Hobbie boekte een 4—0 overwinning op het gevreesde Knudde. Deze overwinning kwam in hoofdzaak tot stand door een in topvorm verkerende Nanda Mets, Met een serie van 214 - 190 - 148 kwam zij uit op 552, wat de hoogste serie tot nu toe-bij de dames betekende. Koogel '77 behaalde een 3 1 ovenwinning op Wielewaal dat toch wel iets tegenviel. Sub-top Langs de weg (een van de subtop ploegen) moest bij de Pioniers een 3—1 nederlaag incasseren, hiervan liet Kees Graaf met een 508 serie van zich spre ken. Strandplevier handhaafde zich ook in de sub-top door een 3—1 overwin- De zaterdagmiddag in sporthal Ons Genoegen gespeelde eilandelij- ke volleybalderby tussen Tevoko 1 en 't Pakhuus is op een ruime 3—0 overwinning voor de Tevoko heren uitgelopen. Hoewel 't Pakhuus vooral in de derde set nog aardig terugkwam zat er voor dit zestal geen winst meer in. Tevoko 1 heeft zich met deze over tuigende zege nog steviger op de derde plaats van de eerste klasse genesteld. Rivaal Braaf Seahawks 2 dat momenteel vierde staat is hiermee voorlopig op een ruimere achterstand gezet. Voor 't Pakhuus ziet het er door deze nederlaag niet al te best uit. De laatste plaats van de ranglijst komt voor dit team gevaarlijk dichtbij. Dat er voor 't Pakhuus echter nog steeds mogelijkhe den inzitten werd vorige week getoond toen het Helderse HCSC 1 met een 3—2 nederlaag genoegen moest nemen. Korte metten Hoewel de publieke belangstelling zaterdagmiddag in de sporthal niet overweldigend was inspireerde 't Tevoko 1 toch dermate dat de eerste twee sets met respectievelijk 15-5 en 15-6 werden gewonnen, 't Pakhuus, bestaande uit Zijm, Eelman, Decnop, Mets, v. d. Wal en v. d. Vliet slaagde er tijdens de stand 10-4 in de eerste set in, Tevoko geruime tijd tegen te houden. Daarna stootte Tevoko vlot door naar 15-5. De tweede set bracht niet veel veran dering in het spelbeeld. Opnieuw toonde 't Pakhuus zich aanmerkelijk zwakker. Tevoko 1, dat aan Walter Oskam een goede extra kracht bleek te hebben, liep binnen de kortste keren uit naar een 10-2 voorsprong voordat op de serve van Pim Decnop 't Pakhuus een serie punten wist te scoren. Toen hij Uiteindelijk van dp sprvftnlaatQ war- Goënga die korte metten met 't Pak huus maakte (15-6). Afronding De derde en beslissende set was de spannendste van de wedstrijd, 't Pak huus dat nu alles op alles zette nam vrij vlot een 1-5 voorsprong en kon nadat de serve slechts enkele minuten aan Tevoko moest worden gegeven verder naar een 3-8 stand uitlopen. Tevoko 1 dat toen Albers, Duinker, Joustra, Goënga, Oskam en De Graaf in het veld had staan moest even aan de noodrem trekken. De moeilijkheden werden opgelost door Walter Oskam in te zetten voor Bart Witte. Een langduri ge 8-5 stand was er het gevolg van. Met deze versterking drong Tevoko daarna verder aan, wat in een 8-8 stand resulteerde. Een time-out bracht toen enige verlichting in de ploeg. Servebeurten van De Graaf, Goënga en Duinker zorgden tenslotte voor een Tevoko 1 zege waartegen 't Pakhuus weinig in te brengen had. Van der Vliet en Mets wisten 't Pakhuus nog op een totaal van 12 punten te brengen maar toen rondde Tevoko de beslissende set af. Beducht Zowel Tevoko 1 als 't Pakhuus begon de strijd tamelijk gespannen. Tevoko was aanvankelijk nogal beducht voor de stootkracht van Van der Wal maar deze toonde zich in het begin van de wedstrijd niet zo sterk. Toen hij later beter op dreef raakte had Tevoko echter een dermate voorsprong genomen dat er weinig meer aan te doen was. Wat betreft de „passing" van de beide teams moet gezegd worden dat Tevoko het vooral in de derde set er een beetje bij liet zitten. Bart Witte zorgde toen voor een goede stimulans. De vervanger Walter Oskam (vaste speler van Tevoko 2) debuteerde om nnoH in hot oorcto faam moor I/mom ning op Sambeek-Schrama. Smullies Bar moest slechts één punt afstaan aan Opel Rentenaar. De 3—1 overwinning was verdiend. Motel Texel kon het deze week tegen Cross niet maken. De twee middenmoters maakten het elkaar erg moeilijk. Cross kwam uiteindelijk met een 3—1 zege uit de strijd. Thijsseteam had het gemakkelijk tegen het jammer genoeg met twee man uit komende Hartog vleeswaren. Uitslag 3 1. JKM haalde op zondag de inhaal wedstrijd in tegen Watersport. Het werd een magere 3—1 overwinning. Hekkesluiters De twee hekkesluiters: Bouwbedrijf Timmer en Boetiek 22 maakten het elkaar erg moeilijk. Met klein verschil kwam B.T. met 3—1 als overwinnaar uit de strijd. Zoals vermeld behaalde Nande Mets bij de dames zowel de hoogste game als de hoogste serie: 214 om 552, terwijl bij de heren Wop Rienks deze eer behaalde. Zijn game was 214, zijn serie 527. Op de jaarvergadering, die de stich ting Dorpshuis De Waal vrijdagavond in „De Wielewaal" hield, is duidelijk tot uiting gekomen, dat de Waalder dorps gemeenschap bijzonder blij is dat de financiële perikelen rond het omstreden fietspad Den Burg-Oosterend eindelijk opgelost zijn. In het huldebetoon deelde vooral de heer S. Plaatsman, die zich als voorzit ter van de Waalder dorpscommissie bij de totstandkoming van het pad erg actief heeft getoond. Algemeen werd vrijdagavond de hoop uitgesproken, dat het nieuwe fietspad er nog voor het nieuwe schooljaar werke lijk ook is. Naast het fietspad kwam ook het onderwerp verkeersdrempels aan de orde. Enkele bewoners van met name het Hogereind vonden dergelijke barriè res de beste oplossing om het steeds intensiever wordende verkeer in het centrum van het dorp een beetje in te tomen. Tijdens de jaarvergadering die goed Dezocnt werd werd aan belangstel lenden de gelegenheid geboden de nieuwe verbouwing van de Wielewaal te bekijken. Hierdoor is vooral de berg ruimte van het dorpshuis uitgebreid. Tot slot van de bijeenkomst draaide Walter Grabowski uit Den Hoorn de film, die hij maakte tijdens de demon stratie in Den Haag toen de Texelaars demonstreerden voor een snellere aan pak van het eilandelijke kustverdedi- gingswerk. ïmas

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5