Cjroen ^wartsjexels in het harL, Verkiezingsprogramma CDA Texel vastgesteld ROOTS „De Snoek" kwam niet helemaal uit de verf Wij verkopen deechteRoots. Ofliciëel afscheid van burgemeester Sprenger Toneelgroep svc kampte met slechte akoestiek Maatregel tegen „zwart zwemmen" Fietser aangereden fl 0.000,— voor Scouting Texel R.S.G. geeft beoepenvoorlichting .WAT IK ZEGGEN WOU.." De bede Granaat gevonden GVT in finales nationale kampioenschappen Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ11,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom TEXELSE COURANT Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741 Redactie.' Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Het CDA-verband Texel heeft het programma voor de komende gemeenteraadsverkiezingen vastgesteld. Het ziet er als volgt uit: Uitgangspunt betrekking tot het Plan-buitengebied ontworpen zijn. Gezien de grote waarde van de Texelse land- en tuinbouw mogen deze niet worden beperkt in hun normale economische ontwikkeling. Ook bij de gemeentepolitiek is het ivangelie richtsnoer voor het politiek landelen. Dit betekent ondermeer: Het streven naar een maatschappij, waarin: a. de bijbelse gerechtigheid meer ge stalte krijgt, b. de mens zijn vrijheid en verant woordelijkheid beter kan beleven, c. het welzijn van allen wordt ge diend. 2. Het zich richten tot alle Texelaars zonder onderscheid naar geloof en maatschappijvisie. Het bstuur Het bestuur van de gemeente is gebaat bij personen die hun volle inzet aan de bestuurlijke arbeid kunnen ge ven. Het CDA pleit daarom o.a. voor een onderzoek naar de mogelijkheid van full-time wethouders en van het deel nemen van niet-raadsleden in commis siewerk. De openheid tussen burger en bestuur dient meer gestalte te krijgen, bijv. door het aanstellen van een contactpersoon en het verder uitbou wen van voorlichting zoals die tot dusverre gebruikelijk is. Werkgelegenheid Door de specifieke eilandpositie van Texel dienen alle mogelijkheden benut te worden waar het de werkgelegenheid betreft, passende in het kader van het CDA-programma.De mogelijkheid die seizoenverbreding hierbij biedt moet volop kans krijgen. Visserij, land- en tuinbouw Er moet alles aan gedaan worden om de Texelse visserij in de huidige omvang te handhaven. Aan mosselvisserij/ ver werking moet ook voor de Texelaar ruimte geschapen worden. Een verdere aanpassing van de haven, en wel zodanig dat een steiger achterwege kan blijven, is noodzakelijk. Een schepenlift, ook voor de zich uitbreidende water sport, dient de aandacht te houden. Het CDA heeft vertrouwen in het nakomen van de gemaakte afspraken die met Maandag 30 april gaat het zwem bad Molenkoog weer open. In tegen stelling tot vorig seizoen, zullen de genen, die een abonnement kopen daarop een pasfoto moeten hebben. De maatregel is bedoeld om te be reiken, dat alleen de houder er ge bruik van kan maken. Vrij veel kinderen slaagden er de af gelopen seizoenen in om gratis te zwemmen. Een abonnementhoudend vriendje gaf dan zijn kaart ongemerkt aan een ander bij de kassa wachtend zwemmertje, dat daarop dezelfde kaart aan de cassière toonde. Door de pasfoto wordt de controle vergemakkelijkt. In de loop van april zal met de abonnementenverkoop worden begonnen. Wie een abonnement wil, moet een formulier invullen en een pasfoto inleveren. De kaart met pasfoto krijgt men dan toegezonden. K' fvsjc hurdun n i nrnhnchi wtkhs Dal RtUny mwijy ".ui nnk bvrwtld Roots Natuur Shop Hogerstraat 3, Den Burg Tegenover Timmers Tearoom Onderwijs Het gemeentebestuur zal zich de komende jaren intensief moeten bezig houden met het onderwijs en de vrijheid daarvan. Bij de begeleiding van het samenspel tussen kleuter- en basis onderwijs moet er inbreng van de ouders mogelijk zijn. Het onderwijs dient te worden afgestemd op de plaatselijke behoefte. In dit verband moet worden gestreefd naar de moge lijkheid tot plaatselijke opleiding in de administratieve sector en opleiding ge richt op het toerisme. Culturele zaken Bevorderen van culturele evenemen ten, waarbij veelzijdigheid moet worden gestimuleerd. Welzijn en milieu Behoud en bevordering van eigen identiteit. Het scheppen van optimale voorwaarden voor een gezonde ontwik keling van maatschappij en milieu. Waar het minderheden en minder draagkrach- tigen betreft, dient extra aandacht te worden gegeven. Ontsierende en mi- lieubedervende vormen van recreatie tegengaan. Maatschappelijk werk en gezondheidszorg Voor het optimaal funktioneren van deze sector is het noodzakelijk dat snel wordt ingespeeld op de nieuwe ontwik kelingen en beperkingen. Zelfwerk zaamheid stimuleren en kansen geven aan initiatieven die zonder overheidssti- mulans ontstaan. Recreatie en toerisme Tot 1985 geen overschrijding van 47.000 slaapplaatsen. Streven naar kwa liteitsverbetering van logeren en re creëren. De plaatselijke overheid moet particuliere aktiviteiten voor gepaste slechtweervoorzieningen steunen. Met NOG EEN UITGELOTE OBLIGATIE Bij de opsomming van uitgelote VW- obligaties (advertentie) was een obliga tie vergeten. Ook nummer 187 was uitgeloot en kan binnenkort dus worden verzilverd. De 10-jarige A.B. werd donderdag op de Hoornderweg door een vrouwe lijke automobilist aangereden toen hij linksaf wilde slaan om het erf van de ouderlijke woning op te rijden. De ach teropkomende automobiliste (mevr B, uit Den Hoorn) wilde juist passeren. Het liep betrekkelijk goed af; de fietsende jongeman werd slechts licht gewond. Het Nationaal Jeugd Fonds be kend van de jaarlijkse aktie van Jantje Beton heeft besloten een bijdrage van 710.000,— beschikbaar te stellen aan de Stichting Scouting Texel te Den Burg. Dit bedrag is bestemd voor de financiering van de verbouw van de akkommodatie. Scouting Texel is één van de ruim honderd plaatselijke groepen, die het Nationaal Jeugd fonds in de afgelopen periode financieel heeft kunnen onder steunen. Het gaat hierbij om allerlei pro- jekten van speeltuinen, jeugdverenigin gen, kinderboerderijen, clubhuizen e.d. Het Nationaal Jeugd Fonds werkt als een stimulerende organisatie op de achtergrond, die oplossingen zoekt voor financiële noodsituaties, experimenten mogelijk maakt en helpt als plaatselijke initiatieven steun verdienen. kracht streven naar het realiseren van een toeristisch fietspadenplan met in achtneming van de belangen van de agrariërs, de natuur en het milieu. Wonen Krachtige aanpak van het nijpende woningprobleem waarbij aan leefbaar heid van alle dorpen moet worden gedacht. Veelzijdigheid in woningbouw (in de ruimste zin) stimuleren. Financiën De plaatselijke bevolking niet zwaar derbelastingen door uitgaven inde toeris tische sfeer. Deze dienen door de Rijks overheid en toeristische heffingen zo veel mogelijk te wcfrden gefinancieerd. Verkeer en vervoer Voortdurende aandacht voor het openbare vervoer. In samenspraak met het TESO-bestuur trachten een rijks bijdrage te krijgen als compensatie van het goedkope persoonsabbonnement voor de Texelse bevolking in overeen stemming met andere eilandverbindin gen. Alle buitendorpen dienen door fietspaden verbinding te hebben met Den Burg. Het CDA Texel houdt op één april de groslijststemming. Kort daarop zal de definitieve kandidatenlijst voor de ver kiezing bekend worden gemaakt. Op woensdagavond 22 maart 1978 vindt wederom de grote jaarlijkse beroe pen- en studievoorlichting plaats in het schoolgebouw van de Rijksscholenge meenschap in Den Burg voor de leerlin gen van de 3e en hogere klassen van de Mavo, Havo/Atheneum afdelingen. Op nieuw hebben vele stafleden van oplei dingen zich bereid verklaard om die dag naar Texel te komen om de leerlingen en hun ouders/verzorgers voorlichting en informatie te verstekken over hun oplei dingsinstituten. Zo zullen vertegenwoordigers aanwe zig zijn van de Vrije Universiteit uit Amsterdam, de HTS uit Alkmaar, de Pedagogische Academie uit Den helder, de Koninklijke Militaire Academie uit Breda, de Leraren Opleiding Vrije Leer gangen V.U. uit Amsterdam, de Oplei ding Verpleegkundigen Gemini Zieken huis uit Den Helder, de school voor Hoger Economisch en Administratief Onderwijs (H.E.A.O.) uit Amsterdam, de PTT uit Den Haag en de opleiding Kinderverzorging en -opvoeding (K. en O.) uit Amsterdam. De decaan van de Havo/Atheneum van de RSG, drs. W. A. K. H. Boere, roept alle ouders en leerlingen van de betreffende klassen op aanwezig te zijn op deze avond, die om 19.15 uur begint. Gezien de krappe arbeidsmarkt en be perkte studiemogelijkheden na de mid delbare school is het zeer raadzaam zich al tijdig op de hoogte te stellen van de mogelijk- en moeilijkheden bij verdere studie. Het doel van de decanen aan de RSG is hun leerlingen een zo goed mogelijk vakken-pakket te laten samen stellen en hen, zoveel als mogelijk is te helpen bij een juiste studie- of beroeps keuze na de school. In een buitengewone raadsvergade ring op donderdagmiddag 30 maart aanvang 13.30 uur zal officieel afscheid worden genomen van mr. W. H. Spren ger als burgemeester van Texel. Daarna (16.00 - 17.00 uur) volgt in hotel ,,De Lindeboom-Texel" een bij eenkomst voor verenigingen en organi saties waarvan de burgemeester een bestuursfunktie vervulde. Van 17.00 - 18.30 uur is in dezelfde zaal de burgerij welkom om van de heer Sprenger afscheid te nemen. De volgende middag is in „De Linde- boom-Texel" een speciale afscheidsbij eenkomst voor het gemeentepersoneel, van 13.30 - 15.30 uur. 's Avonds is voor leden van de gemeenteraad en hun dames een gezel lig samenzijn met koud buffet in Vis- mans eethuisje te De Cocksdorp. WVLN VAN LC2ERS BUTEN VC AANTWOOMXLUXHElO VAN DE Hf OA* T A Begrijpen kan ik, dat het christelijk volksdeel van Nederland, waar ook de heer Bostelaar bij hoort, voor deze bede is. Dit christelijk volksdeel stemde ook voor de neutronenbom in de kamer. Gelukkig was de meerderheid in de kamer hier tegen. Het deed mij denken aan een uit spraak van een Engelse officier, die Godslochenaar was. Hij verklaarde, dat wat hem betrof, alle kerken verbrand mochten worden. Maar, zei hij verder, wij kunnen deze niet missen, want daar komen de beste soldaten vandaan. Wie oren heeft, die hore! G. Dros, Oosterend, Texel De toneelgroep van de sport vereniging Cocksdorp heeft za terdagavond tot genoegen van het publiek het blijspel „De Snoek" van Anke Wildonck op gevoerd in het Eierlandsche Huis. Er werd redelijk vlot gespeeld maar het succes zou veel groter zijn geweest als andere personen de hoofdrollen hadden vervuld en als het stuk in een wat kleinere zaal met een betere akoestiek zou zijn opgevoerd. Dat laatste is be slist geen erbij gesleept excuus maar betreft een reële handicap. Het is jammer van de mooie zaal van het Eierlandsche Huis maar deze is voor een toneeluitvoering ongeschikt. De in de eerste plaats op sportgebruik afgestemde akkommodatie is zo royaal (na de Burgemeester De Koninghal de grootste zaal met toneelakkommodatie van Texel) dat de gezelligheid ver te zoeken is. Zelfs bij een zeer behoorlijke toeloop is nog niet de helft van het beschikbare aantal plaatsen bezet. Die mensen zitten er onder het koude TL- licht akelig verloren bij. Maar wat veel erger is: in de grote holle ruimte krijgt het gesproken woord zoveel nagalm dat de verstaanbaarheid ernstig heeft te lijden. Je moet vóóraan zitten om alles te kunnen volgen en zelfs dan is het luisteren zo inspannend dat je al gauw de moed opgeeft en de aandacht laat verslappen. Het kontakt tussen publiek en spelers gaat dan verloren, en dat heeft een funeste invloed op de kwaliteit Zij spoelden zaterdagavond „De Snoek". Van links naar rechts staand: Ben Ran, Adri Schraag-Broek man, Anjo Kikkert, Ruud Kikkert, regisseur Gerard Smeenk, Karin Keijser-Daalder. Zittend: Janka v.d. Brink en Björn Ezerman. van het gebodene. Vooral in een kluch tig blijspel als dat van zaterdagavond is het heel belangrijk dat de acteurs hun intonatie, stemverheffing en andere va riatiemogelijkheden afstemmen op de reakties van het publiek tot weder zijds genoegen. Daar kwam nu te weinig van terecht. Vergelijking Wat ons betreft trof het ongelukkig dat we „De Snoek" al eens eerder op Texel hadden zien vertolken door de to neelvereniging Sint Jan. Deze vereni ging deed het destijds uitstekend, niet alleen wegens de gunstige spelomstan- digheden maar vooral door het type van de hoofdrolspeler. De man waarom het draait in het stuk is een zwerverachtig persoon, die zich als huisknecht op- (Lees verder op pagina 2) Dinsdag 14 maart In De Bijenkorf te Oosterend houdt het gemeentebestuur een voor ieder toe gankelijke hoorzitting over het ver keerscirculatieplan voor Oosterend; 20.00 uur. Vandaag worden de enquêteformulieren voor het vormings- en ontwikkelings werk opgehaald. In de LTS-kantine treedt de revuegroep De Flierefluiters op ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Her vormde Vrouwengroep. Woensdag 15 maart Vanaf 17.30 uur haalt Scouting Texel oud papier op in de Schoonoordsin gel, Witte Kruislaan, Burgerhout straat en Wagemakerstraat. In de LTS-kantine hebben de Platte landsvrouwen van de afdeling Texel een bijeenkomst, georganiseerd door het eendagsbestuur. VASTE DATA: In de oude ULO-school aan het Schil derend in Den Burg wordt op woens dagmiddag Engelse les en op donder dagmiddag Naaien voor beginners gegeven. Deelname aan deze cursus sen, die speciaal zijn bedoeld voor Mensen zonder Werk, is kosteloos. De tijden zijn van 14.00 tot 16.00 uur. In „De Hollebol" houdt de heer N. Nag- tegaal op dinsdag-, woensdag- en donderdagochtend van 10.09 tót 12.00 uur spreekuur voor 65 ers, Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrix- laan kan dagelijks oud papier in de daar opgestelde container gedepo neerd worden. Bij graafwerkzaamheden op het terrein bij het NlOZ-gebouw in Het Horntje werd een nog in takt zijnde gra naat gevonden. Het projektiel (40 cm lang en 15 cm dik) werd 's middags bij het Westerslag door de mijnoprui- mingsdienst tot ontploffing gebracht. Voor het eerst in haar ge schiedenis heeft de Gymna stiekvereniging Texel de fina les van de Nederlandse turn- kampioenschappen bereikt. Zaterdag deden Paul Voebel, Rob Voebel, Jacco van Trigt en Ruud Zoe telief mee aan de voorwedstrijden (ver- enigingswedstrijjden jongens t/m 12 jaar) in de Sporthal van Strijen. Aan de wedstrijden werd deelgenomen door zes ploegen van vier jongens uit het district West. De jongens turnden onder leiding van de heer Duin daar Gerard Vos wegens verblijdende fami lieomstandigheden thuis moest blijven. Het werd een goede wedstrijd voor de Texelaars. In de totale eindrangschik king eindigden ze als derde, wat recht gaf op meedoen aan de finales van de Nederlandse kampioenschappen. Paul Voebel was bijzonder goed op dreef door als vijfde in het totaalklassement te eindigen met 36.60 punten. Rob Voebel eindigde als 10e met 35,25, Jacco van Trigt als elfde met 34.80 (on danks een blessure) en Ruud Zoetelief werd 13e met 34.35. De groep behaalde totaal 107.70 punten en kwam hierdoor dicht bij de groepen van Heemstede (115,90) en DOS Amsterdam (112,50), Kracht en Vlug heid uit Utrecht (4e met 102,75), TOOS Waddinxveen (5e met 100.85). Meisjes Zondag hebben de jongste GVT- meisjes het in de Beatrixzaal ook uit stekend gedaan. In een leuke wedstrijd behaalden ze de eerste plaats met 146.70. Doves uit Heiloo werd 2e met 140.75 en Turnlust derde met 123.70. Gerty Praamstra stondop eenzame hoogte met 30.30; tweede werd Frija Mullen van Doves (Heiloo) met 29.40. Derde, vierde, vijfde, zesde en zevende werden respectievelijk Monique Scher mer (29.10), Karin Schermer (28.90), Ria Grisnigt (28.80), Marjan Coevert (28.30), Cynthia Zadeits (27.90). Anka Coutinho werd negende met 27.80.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1