Gemeente ontving belasting van illegale recreanten Voorbereidingen Educatief Plan verlopen moeizaam TéSMitarieweiï ongewijzigd „Succulenta naar België Nog veel misverstand G.O.-toneelgroep gaf première voor Scouting Texel Herbestrating centrum Den Burg Diensten met Goede Vrijdag en het paasweekend „WAT IK ZEGGEN WOU.." Oppassen Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten: RIJDAG 24 MAART 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 BAZVtN BN LEZERS- 0LJTEN VtRANTWOOROllUfMt© V*N OC ntCkiHt Als een gebouw als zomerverblijf vordt verhuurd, incasseert de gemeen- e woonforensbelasting of toeristenbe- ssting. Dat is ook het geval als het letreffende bouwsel illegaal als zodanig gebruik is. Uit het feit dat de |emeente de belasting soms geruime ijd vangt en niet of niet direkt tot intruiming overgaat, mag echter niet vorden gekonkludeerd dat het strijdige lebruik wordt toegestaan. Burgemees- er Sprenger stelde dat nog eens na- Irukkelijk in de raadsvergadering van linsdagavond. naar aanleiding van het leroepschrift dat de heer P. de Horde lit Amstelveen heeft ingediend tegen veigering door B. en W. van een lijzondere kampeerexploitatievergun- ling voor een kampeerschuur nabij het tand Boodtlaan 48 bij De Koog en voor len daarnaast staande kampeerauto. B. en W. hadden de vergunningen jeweigerd omdat de kampeerauto niet roldeed aan de eisen. Een bijzondere ampeerexploitatievergunning wordt nl. illeen gegeven voor een toercaravan op iet erf van een permanent bewoonde voning. De schapenboet mag onder leen enkele voorwaarde als zomerver- llijf of kampeerschuur worden gebruikt, i. en W. kondigden dan ook aan dat itreng zou worden opgetreden zodra klandestiene" werkzaamheden in of lan de boet zouden worden uitgevoerd. )ie waarschuwing was niet overbodig vant De Horde heeft in 1976 getracht de loet tot zomerverblijf te maken. Bouw- m woningtoezicht stak daar toen een itokje voor. Door de vingers? De Horde had de gemeenteraad nu jevraagd de zaak nog eens welwillend ,e willen bekijken. Hij wees er daarbij op lat hij over 1976 woonforensenbelasting leeft betaald. Ook voor 1977 had hij een lanslag woonforensenbelasting ontvan- jen. F(ij zag dat kennelijk als een bewijs lat de gemeente het recreatieve gebruik nin of meer accepteerde. B. en W. schreven de raad dat dit aatste zeker niet het geval is geweest. 3ij de aanslag over 1976 was De Horde Jaar op gewezen. In een bijgevoegde irief stelde het college vast dat de boet leschikbaar is geweest voor verblijf odat de belasting moest worden be- laald, maat voor het geval dat zonder rergunning van B. en W. was gebeurd ton daaraan geen enkel recht worden intleend. „Geconstateerd is slechts dat i aan de heffingsnorm volgens de rerordening voldoet". Er is geen sprake van dat de heer De Horde alsnog vergunning kan krijgen roor het recreatief gebruik, want het jaat om een agrarisch bouwsel in een jebied met de bestemming „Dagrecrea- :ief gebied met centrumvoorziening plus igrarisch gebied" wat inhoudt dat er jeen verblijfsrecreatie mag plaatsvin- ien. B. en W. adviseerden de raad lerhalve het beroepschrift ongegrond te rerklaren. Vreemd Dat deed de raad, maar Gerard van Ier Kooi vond het toch wel een heel nerkwaardige zaak dat de gemeente op Je hoogte was van het strijdig gebruik wat bleek uit de belastingaanslag) en ioch niet ingreep. „In zo'n geval moet je mmiddellijk tot ontruiming overgaan in ilaats van belasting te vragen". Wethouder Nauta kon zich de be- /reemding van Van der Kooi wel voor tellen maar benadrukte dat het hier im twee verschillende zaken ging. Fridt ilanken was het echter met Van der (ooi eens: Hef boete in plaats van «lasting. Henk Beumkes zei dat men in dit geval echt geen medelijden hoeft te hebben. De Horde is in zijn pogingen om de boet tot recreatieverblijf te maken al veel te ver gegaan. De burgemeester bevestigde dat. J. C. Dros stelde vast dat in ieder geval is bewezen dat de gemeente van het strijdige gebruik op de hoogte was en dat niet is ingegrepen. De burgemeester merkte op dat dit niet het gevolg was van gebrek aan commu nicatie tussen de betrokken afdelingen van het raadhuis. Hoe het dan wel kon gebeuren, werd niet duidelijk. Vrouwen adviescommissie Op Texel bestaat een afdeling van de VAC (Vrouwen advies commissie voor de woningbouw). De afdeling had aan de raad een brief gestuurd met het aanbod een positieve bijdrage te willen leveren "bij de bouw of renovatie van woningen. Het doel van een VAC is om namens de woonconsument gespreks- pertner te zijn van opdrachtgevers, ontwerpers en uitvoerders, zowel tij dens de voorbereiding als gedurende de bouw van de woning en de woonomge ving. „We vertrouwen er op dat u bereid zult zijn van onze medewerking gebruik te maken en dat u in staat zult zijn ons dit werk financieel mogelijk te maken", aldus de dames. Uit een bijge voegde begroting bleek dat de VAC Texel 71 400, per jaar nodig denkt te hebben. B. en W. zullen het verzoek bestuderen en er zonodig op terug komen. Ate Rienstra zag de behoefte aan een dergelijke adviescommissie niet zo dui delijk. Hij had meer fidutie in de taak groepen die de woningbouwvereniging onlangs heeft ingesteld. Kleuterschool De burgemeester had nog enkele aanvullende mededelingen. Het college heeft het ministerie van Onderwijs ge vraagd om toestemming voor de bouw van een openbare kleuterschool in Oos terend voor rekening van het rijk. Verder werd meegedeeld dat wethouder Jan Zuidewind de portefeuille terug heeft en dat GS de gemeentebegroting 1978 hebben goedgekeurd. ff Door de vereniging van cactusvrien- len „Succulenta" afdeling Den Helder vordt zaterdag 8 april een excursie jehouden naar België, waar een vlak bij Ie grens gelegen grote handelscactus- ;wekerij met bijzondere soorten zal vorden bezichtigd. De bus is bijna rolgeboekt. Belangstellenden voor de esterende plaatsen kunnen kontakt ipnemen met mevrouw C. Bakker- Sesteman, Schilderend 143, Den Burg, ielefoon (02220) 2313. Het is de bedoe- ing riet de eerste boot te vertrekken. De )us staat bij het station van Den Helder, jroep zijn wereldberoemd en vooral in huisreis gebruik worden gemaakt van ie boot van 19.35 uur. De kosten van de lusreis naar België bedragen 715, iirekt bij opgave te voldoen. Honden De heer J. C. Dros vertelde dat het volgens de politieverordening zonder meer verboden is honden los te laten lopen in de periode 1 november -1 mei. Als aan deze bepaling de hand wordt gehouden zal het met de schade die honden onder de schapen aanrichten wel meevallen, zo meende Dros. Dros plaatste zijn opmerking naar aanleiding van het onderzoek dat B. en W. hebben ingesteld om te komen tot een soort kollektieve verzekering waaruit honden- schade kan worden vergoed als de eigenaar van de hond niet kan worden aangesproken. De burgemeester beloof de op de zaak te zullen terugkomen. Taxitarieven De firma Kikkert uit De Koog neemt geen genoegen met de maximum- en minimum tarieven dat het college voor dit jaar heeft vastgesteld. De tarieven zijn nagenoeg gelijk gebleven in vergelij king met vorig jaar; alleen de mogelijk heid tot het voeren van een nachttarief is vervallen. Kikkert maakte van de beroepsmogelijkheid bij de raad gebruik omdat hij het niet juist vond dat hij zijn prijzen niet mag aanpassen aan de jaarlijkse kostenstijgingen. Hij vroeg dan ook de tarieven met 6,2% op te trekken. Dat vond hij vooral nodig omdat bij het achterwege laten van verhogingen deze later niet meer mogen „ingehaald". De enige B.enW. hadden de raad in hun pre advies over deze kwestie laten weten dat Kikkert de enige was die zijn tarief wilde optrekken. Het college kwam tot de konklusie dat bij handhaving van het bestaande prijsniveau een economisch verantwoorde bedrijfsvoering kon wor den verkregen en van wijziging werd dan ook afgezien. Reden om geen gebruik te maken van het recht de tarieven op te trekken was onder meer dat de stijging in 1977 al tamelijk fors is geweest, dat door het optrekken van de tarieven van Kikert de gewenste unifor miteit in de Texelse taxitarieven nog minder zou worden terwijl ook het feit dat de meeste taxiondernemers tegen verhoging waren, een rol speelde. Het nachttarief liet het college vallen omdat die tarieven in 1977 willekeurig of helemaal niet werden toegepast. Kikkert was in de gelegenheid gesteld zijn beroepschrift tegenover de zg. beroepencommissie toe te lichten maar was daar niet verschenen. Mede daar om kon de commissie geen ander advies uitbrengen dan de door het college vastgestelde tarieven ongewijzigd te laten. Zo dacht de raad er ook over, zodat het beroep ongegrond werd verklaard. J. C. Dros was daar echter tegen. Hij was van mening dat voor het door Ben W. vastgestelde tarief niet kan worden gereden, zeker niet in de Texelse situa tie. Velen, waaronder ik zelf, hebben met instemming gelezen dat burgemeester Sprenger zijn huis beschikbaar stelt om er een afdeling van de Jellineck-kliniek in te vestigen. Maar toen ik er later nog eens over nadacht en er met anderen over sprak, is het me toch angstig te moede geworden. Waar beginnen we aan? In de burgemeesterswoning ko men dus groepjes ex-verslaafden om geschikt te worden gemaakt voor terug keer in de maatschappij. Een edel streven, dat echter niet altijd zal slagen. Het staat welhaast vast, dat een belang rijk deel van de betrokken personen weer in zijn verslaving terugvalt, niet in de laatste plaats omdat maatschappelij ke omstandigheden waaraan de Jelli neck-kliniek niets kan doen, dat in de hand werken. Het is helemaal niet uitgesloten dat sommige expatiënten op Texel zullen blijven „hangen" en een klantenkring zullen vormen van gewe tenloze dealers en met hen verwante misdadige elementen. Ieder een die wel eens kranten leest of naar de televisie kijkt, weet wat voor hopeloze toestanden daaruit in 'n stad als Amster dam zijn voortgevloeid. Weet u wat een verslaafde er voor over heeft om dage lijks de honderden guldens bijeen te krijgen voor zijn „shot"? In mindere mate is dat ook met alcoholisten het geval. Welke garanties zijn er dat de mensen die in huize Sprenger zijn geweest werkelijk terugkeren in de maatschappij waar zij vandaan gekomen zijn? Als die garanties er niet zijn moeten we er rekening mee houden dat de Texelse samenleving met allerlei onge wenste elementen opgescheept raakt. Hebt u wel eens gedacht wat dit voor bijvoorbeeld onze opgroeiende kinderen kan betekenen? Ik heb niets tegen experimenten om de genezing van drugpatiënten te bevorderen maar ik accepteer de door mij gevreesde konse- kwenties niet. Als er geen garanties komen dat de gevolgen in de hand kunnen worden gehouden ben ik er tegen en ik hoop meerderen met mij. Het zou te wensen zijn als politieke partijen er zich met het oog op de komende verkiezingen over zouden uit spreken, vooral omdat het gemeente bestuur nu zeer positief staat tegen een ontwenningskliniek op Texel, ook in een veel grotere omvang als vorm van werkgelegenheid. C. de Wit, „De Instuif" De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Seegers, dinsdag 28 maart om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 29 maart om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 29 maart om 15.00 uur. Niet gezegd kan worden dat de Texelaars bijzonder enthousiast reage ren op het in de maak zijnde Educatief Plan waardoor het vormings- en ontwik kelingswerk op Texel beter kan worden georganiseerd en gefinancierd. De en quêteformulieren die onlangs werden verstuurd om tot een complete inventa risatie van bestaande aktiviteiten te komen, worden niet erg vlot ingevuld en op de onlangs in het RST-gebouw gehouden voorlichtingsavond was van de 250 genodigden slechts een handje vol aanwezig. Zelfs de gemeenteraad is weinig geïnteresseerd want er waren slechts 4 raadsleden. Drs. Kees van Schaik die zich als part time begelei dingsfunctionaris met het projekt bezig houdt is echter beslist niet ontmoedigd. Dat tot dusver de belangstelling nauwe lijks is gewekt, wijt hij aan vooroordeel en misverstand. „We gaan gewoon door en het Plan komt er". Eén van de misverstanden is dat de bestaande cursussen en andere vor- mingsaktiviteiten in het kader van het plan door de gemeente zullen worden overgenomen. Dat is echter beslist niet de bedoeling. De verenigingen zullen de bestaande aktiviteiten kunnen voortzet ten en uitbreiden, maar in hoeverre zij daarbij financiële overheidssteun krijgen hangt af van de vraag of de betreffende aktiviteit in het Educatief Plan past. Het plan moet ervoor zorgen dat de verschil lende aktiviteiten elkaar geen concur rentie aandoen en op elkaar zijn afge stemd. Geen dwang Ongetwijfeld heerst het gevoel dat het vormings- en ontwikkelingswerk straks van bovenaf zal worden opgelegd. Het tegengestelde is echter de bedoeling. Tussen de betrokken organisaties zal overleg worden gestimuleerd en de cursisten zelf krijgen volop inspraak. Het Educatief Plan is een gemeen telijke verantwoordelijkheid en wordt dus vastgesteld door de gemeenteraad, evenals het programma van aktiviteiten dat mede op basis van de thans aan de gang zijnde inventarisatie wordt opge steld. Het vormings- en ontwikkelings werk is in de eerste plaats bedoeld voor volwassenen waarmee in dit geval alle mensen worden bedoeld die niet meer leerplichtig zijn (dus vanaf 17 jaar), speciaal degenen die vroeger geen kans hebben gehad om wat te leren. Als een cursus past in het Educatief Plan heeft de organiserende instantie recht op geld. Het bedrag wordt vast gesteld volgens een nogal gecompli ceerd schema, maar het komt er op neer dat de deelnemers slechts een beschei den eigen bijdrage hoeven te betalen, althans een bedrag dat geen reden kan vormen om van meedoen af te zien. Het geld komt van de gemeente die het uiteindelijk terugkrijgt van CRM. Bij het toezenden van formulieren is de commissie niet bekrompen geweest. Met uitzondering van uitgesproken sport- en hobbyverenigingen hebben alle organisaties het papier gehad. Daar onder zijn er die nooit met cursuswerk te maken zullen krijgen, maar in verschil lende gevallen is die konklusie voorbarig gebleken. De commissie geeft toe dat het invullen van de vragen niet eenvou dig is geweest. Kees van Schaik heeft in veel gevallen de helpende hand moeten bieden en hij twijfelt er niet aan dat de vereiste gegevens wel op tafel zullen komen. Hij is tevreden ais van de 500 verzonden formulieren de helft ingevuld terug komt. Belangrijk bij het inventari- satiewerk zijn de vraaggesprekken met „sleutelpersonen" in de Texelse samen leving zoals schoolhoofden, maatschap pelijk werker en anderen die wat meer weten over de plaatselijke bevolking. Als het plan klaar is wordt het toege stuurd aan de verenigingen die tijdens inspraakbijeenkomsten aan- en opmer kingen kunnen maken. Gehoopt wordt dat het plan in oktober door de gemeen teraad zal kunnen worden goedgekeurd. De toneelgroep van de Gemeenschap Oudeschild gaf na afloop van de Palm- paasoptocht een geslaagde voorstelling van het stuk „Portretten en spoken". Leden van Scouting Texel hadden het stuk toen al gezien want de G.O.-groep was bereid het zaterdag voor hen op te voeren, ook in 't Skiltje. Ongeveer 70 kinderen genoten met volle teugen en tegen relatief lage kosten. De leiding van Scouting Texel is erkentelijk voor de medewerking van G.O. in deze en is dankbaar jegens de ouders e.d. die voor vervoer zorgden. MWWWWVUWWWmWtMMMmiWWMMWVmWWMVWWVWMM^ Wie meent door het plan in zijn belan gen geschaad te zijn, kan er via de Arob- regeling tegen in beroep gaan bij de Kroon. Op de voorlichtingsavond werd er de nadruk op gelegd dat de commissie vormings- en ontwikkelingswerk zelf zo weinig mogelijk wil organiseren. Het bleek dat de commissie werd aangezien als vervanger van de gemeentelijke creativiteitscommissie die wèl zelf aller lei cursussen op poten zette. Er zullen pas initiatieven worden genomen als de bestaande organisaties dat niet doen en er wel behoefte aan is. Verenigingen die willen nagaan of hun cursusplannen in het kader van het Educatief Plan voor subsidiëring in aanmerking komen moeten de desbe treffende aanvraag voor september in dienen. Na Pasen begint de herbe strating van een aantal straten in het centrum van Den Burg. Deze werk zaamheden zullen ongeveer tot de bouwvakvakanties duren. De te herstellen straten zijn Molen straat, Gasthuisstraat, Weststraat, Zwaanstraat en Warmoesstraat tussen Gravenstraat en Elemert. Tegelijkertijd met de verbetering van het wegdek worden langs deze straten enkele bomen geplant en worden paal tjes geplaatst zoals dit ook op de Binnenburg, Hogerstraat en Kogerstraat is gebeurd. Men kondigt echter aan iets minder kwistig te zijn mer de paaltjes dan bij de voorgaande werkzaamheden. In de Warmoesstraat zal ook een nieuwe riolering worden aangebracht. De werkzaamheden beginnen met de Molenstraat en Warmoesstraat. In verband hiermee zal men in de komende periode rekening moeten hou den met diverse omleggingen en afslui tingen van de genoemde straten. Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavond 8.00 tot dins dagmorgen 8.00 uur Dokter L Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02223) 234. Dokter J. B. Seegers, Juliana- straat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van donderdagavond 8.00 uur tot dinsdagmorgen 8.00 uur Zr. M. de Jager, Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304 Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, tel. (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag, eerste en tweede paasdag 11.30-13.00 uur en van 17.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Goede Vrijdag, 24 maart 1978 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 20.00 uur Ds, Van Zijll Langhout Viering H. Avondmaal De Cocksdorp, Witte Donderdag 19,30 uur Viering van het avondmaal. Voorgangers: ds. Hoekstra en ds. Wolthaus. Avondmaalskollekte. Den Hoorn 20.00 uur ds. Hoekstra Viering avondmaal kollekte werelddiakonaat De Koog 19.00 uur ds. Hoekstra viering avondmaal kollekte werelddiakonaat De Waal 10.00 uur ds. Hoekstra viering avondmaal kollekte werelddiakonaat Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout Heilig Avondmaal Oudeschild 19.00 uur ds. Van Zijll Langhout Heilig Avondmaal GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 19.30 uur ds. Douwes Openbare geloofsbelijdenis en viering H. Avondmaal Oosterend 19.30 uur ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 19.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 uur ds. Kuitse Avondmaal ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 15.00 uur Kruisweg 20.00 uur Plrchtigheden Oudeschild 20.00 u. Plechtgheden Den Hoorn 15.00 uur Kruisweg De Cocksdorp 15.00 uur Kruisweg Zaterdag 25 maart 1978: Paaswake: Den Burg 20.00 uur Uitzending via „De Lichtboei" De Koog 22.00 uur Oudeschild 20.00 uur De Cocksdorp 22.00 uur Eerste Paasdag, zondag 28 maart 1978 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. J. v. Noort uit Amerongen Groep muzikanten van Texels Fanfare verleent medewerking. Paaskollekte. De Cocksdorp 10.00 uur ds. Wolt haus, paaskollekte Den Hoorn 8.30 uur paasonbijt 9.30 uur ds. Hoekstra kindernevendienst paaskollekte De Koog 9.30 uur de heer Veldhuis 11.00 uur de heer Veldhuis paaskollekte 11.00 uur Paaskinderdienst in De Schuilhut De Waal 11 uur ds. Hoekstra kindernevendienst paaskollekte Oosterend 9 30 uur ds. Van Zijll Langhout paaskollekte Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout paaskollekte GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Nevendienst voor de oudere kin deren 19.00 uur Ds. Douwes. Diénst voor belangstellenden in de Hervormde Kerk. M.m.v. de Messengers en blazersgroep. Thema: „Pasen: niet te gelo ven". Uitzending via „De Licht boei". Oosterend 10.00 uur ds. De Boer. Met muzikale medewerking. 1700 uur ds. de Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosteren 10.00 en 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse kerkbusje Den Hoorn. Uitzending via „De Lichtboei" ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur De Koog 9.30 uur Den Hoorn 10.00 uur Oosterend 10.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. Tweede Paasdag, maandag 27 maart 1978 HERVORMDE GEMEENTEN De Cocksdorp 10.00 uur kinder paasfeest. Uitgangskollekte met bijzondere bestemming Oosterend 10.30 uur Paasfeest voor de kinderen GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: 10.45 uur De Koog: 9.30 uur Oudeschild 10.45 u. (Gezinsdienst) Den Hoorn 9.30 uur De Cocksdorp 9.30 uur (Gezins dienst) Oosterend 10.45 uur (Gezinsdienst)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5