Bosch en Zee"- ippartementen >pnieuw afgewezen Waterschap Texel verhoogt omslag met 16,— per ha. MAB-CLUB TEXEL ZIT ZONDER VOORZITTER Geen schoonheldprijzen Oostkaap-Krassekeet Van Oord laagste inschrijver dijkwerk Koersen vreemde valuta Exploitatiesubsidie Kerkeveiling in Eierlandsche Huis IJOAG 31 MAART 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De commissie ruimtelijke ordening heeft het RST-plan voor bouw van 81 appartementen op de plaats van het huidige iosch en Zee" opnieuw unaniem van de hand gewezen. Het >mplex werd te massaal en te hoog geacht en volkomen rijdig met de uitgangspunten van het bestemmingsplan voor »t buitengebied. Dat de commissie zich voor de eede keer over het plan boog was verzoek van de gemeenteraad, die de behandeling van het voor de uw noodzakelijke voorbereidings- sluit had verlangd dat het effekt van t gebouw in het landschap nog eens u worden bekeken. Om een beter ie te geven van het complex was nu i fraaie maquette vervaardigd. In jenstelling tot de platte tekeningen, tot dusver waren bekeken, gaf deze i geflatteerd beeld van de gebou- n, zo constateerden de commissie- len. De maquettebouwers hadden nl. ompjes geplant" op een schaal- jotte, die ze in de praktijk nooit zul- bereiken. Het fundamentele bezwaar tegen partementen betrof echter niet rgelijke details, maar veeleer de idamentele afwijking van de gels van het bestemmingsplan, dat deze plaats slechts nlaagsbouw toestaat, terwijl de IT -appartementen in feite drie la- n hebben en daardoor een hoogte n bijna acht meter. Voor de RST is t financiële noodzaek, want ders zou nooit een zo groot aantal partementen op een terrein van ze grootte terecht kunnen. Vor- lillende commissieleden spraken liter uit dat men niets te maken I eft met de financiële haalbaarheid i het projekt, maar dat het com ix uitsluitend „ruimtelijk" moet irden beoordeeld. Mvorens de zaak opnieuw aan de Ie te stellen hadden B en W zich van e zijden laten adviseren over het Het bureau Hajema, de wel- ndscommissie en de landschaps- skundige van Staatsbosbeheer. De Istandscommissie had wel waarde- 3 voor de opzet, maar beperkte zich irbij tot de beoordeling van het .ge- jw op zichzelf, dus los van de af- aken die in het bestemmingsplan neergelegd. Bureau Hajema wees echter op dat de gemeente een )gst bedenkelijke weg zou inslaan de RST-appartementen zouden rden toegelaten. Want de bouw is jdig met de principes. Destijds is I te doen geweest om de (legale Ijfcgbouw aan de Bosrandweg. Het rd als zeer gelukkig ervaren dat de iatiefnemers op vrijwillige basis kon- worden bewogen hiervan af te Mede naar aanleiding daarvan rd bepaald dat in het nieuwe be- mmingsplan uitsluitend laagbouw worden toegestaan. Bovendien itte Hajema de bouwmassa van het T-complex wezensvreemd in het (else landschap. Het planten van nen zag het bureau als een nauwe- aanvaardbaar lapmiddel, temeer ir het zeer lang duurt voordat de nen de vereiste hoogte hebben. I standpunt van de SBB-deskundige s niet zonder meer afwijzend; onder ere voorwaarden werd de bouw wel ivaardbaar geacht. Eensgezind (lier commissieleden schaarden zich iter het standpunt Haiema. J. Kool- ,,We moeten niet proberen iets d te maken wat niet goed te maken F. Blanken: „Een gebouw moet zo d zijn dat het niet nodig is het iter bomen te verstoppen". J. C. is: „Aan de Bosrandweg wilden we ile hoogbouw weg hebben; dan inen we dit niet toestaan". J. van ielt: „De maquette is geflatteerd. gebouw blijft, gezien vanaf de itweg een massale wand". Gerard der Kooi: „Hajema heeft gelijk". Helder: „Niet doen, het is strijdig de uitgangspunten van het be- mmingsplan. Er zijn onvoldoende umenten om daarvan af te wijken", ik de heren Rienstra en Stolk onder- ireven de visie Hajema. Garage 3e heer Van Boven in Oudeschild wil ee garages verbouwen tot woon- mte voor zijn invalide zoon. Dat is jdig met het bestemmingsplan om- dergelijke bijgebouwen bij bedrijfs- ou wen niet mogen worden voond. In diverse woonbestemmin- in het plan is echter een vrijstel- jsbevoegdheid opgenomen, o.a. )r het bouwen van woonruimte voor aliden in een strook, die voor bijge- uwen is bestemd. B en W achtten billijk dat deze mogelijkheid in dit w ïcrete geval ook hier wordt geboden willen aan het plan meewerken door 'a1 artikel 19-procedure. De gemeente raad moet dan eerst een voorberei- dingsbesluit voor dit stuk van Oudeschild nemen. De commissie R.O. ging hier zonder meer mee akkoord. Raadscommissie De commissie discussieerde tenslotte een tijdje over de onlangs door B en W uitgebrachte nota over het functio neren van de diverse raadscommissies. J. C. Dros was van mening dat de raadscommissies prima functioneren als men zich aan de regels houdt en als de stukken die op de vergadering betrek king hebben tijdig worden toegezon den. Hij vond dat de commissies niet altijd op het juiste moment worden ge raadpleegd, waarbij hij wees op het In de rondvraag informeerde W. Helder naar de aard van de herstel werkzaamheden aan de wegen rond Den Hoorn (Hoornderweg en Rommel pot). Hij had geconstateerd dat deze wegen in feite worden verbreed, wat zonder aanlegvergunning van B en W niet is toegestaan. In tenminste één geval betreft het een polderweg, maar dat maakt geen verschil. De burge meester beloofde het te zullen uitzoeken. Desgevraagd kreeg J. C. Stolk te horen dat de officiële bouwaanvraag voor het nieuwe garagecomplex van Reij aan de Bernhardlaan pas 10 dagen geleden is binnengekomen. De zaak wordt van gemeentewege dus zeker niet vertraagd. Het betreft hier overigens een artikel 19-affaire waarbij de provincie het laatste woord heeft. Jellineck-woning Jan van Asselt informeerde waarom geen voorbereidingsbesluit nodig is wordt uitgenodigd een bouwaanvraag in te dienen nadat de welstandscom missie zijn oordeel over het schetsplan heeft uitgesproken. Desgevraagd kreeg J. C. Dros te horen dat iemand, die een stal wil bouwen de aanvraag in april moet indienen om het mogelijk te maken dat de koeien voor de eerstvol gende stalperiode onder dak zijn. Maar als er komplikaties komen in de vorm van bezwaren (in de gevallen waarbij van afwijking van het bestemmingsplan sprake is) wordt het anders. De burge meester adviseerde adspirant-bouwers eerst even op het raadhuis te komen praten over de te volqen procedure. Overigens verwachtte hij dat ook de architecten hierover het nodige weten. De bouw van het bejaardenhuis Sint Jan gaat door. Er zijn wat problemen geweest, waardoor dit twijfelachtig werd, maar de „beletselen" zijn thans opgeheven. Er is nog niets te melden over de bestemming van het oude Sint Jan. Het plan om hiervan woningen voor alleenstaanden te maken, is nog niet echt van de grond. Het bestuur van Sint Jan wil graag praten met mensen die voor het complex meer willen geven dan ooit door de gemeente is geboden. Ook over de bouwplannen voor het nog lege terrein aan de Beatrixlaan in plan Noord-West is nog niets te mel den. Hier zullen maximaal 40 woningen kunnen komen. Over de aard van dit complex zullen B en W zich nader uit spreken, onder andere op grond van het zojuist begonnen woningmarkt onderzoek. verkeersplan van Oosterend. In dat geval vergaderde de commissie voordat de plaatselijke bevolking zijn oordeel had uitgesproken. Dat oordeel is nega tief gebleken en dat zou betekenen dat de commissie opnieuw over dezelfde aangelegenheid moet praten. Gezichtsverlies? Wim Helder betreurde het dat som mige commissieleden (met name de raadsleden onder hen) hun definitieve mening over bepaalde zaken opschor ten tot de behandeling in de gemeente raad, kennelijk uit angst voor gezichts verlies. J. C. Stolk vond de openbaar heid van de commissies niet in alle gevallen wenselijk. De commissieleden zouden beter kunnen praten zonder de aanwezigheid van pers en publiek. F. Blanken had een tegengestelde me ning: het commissiewerk is medebedoeld de meningsvorming rond bepaalde zaken bekend te maken. De leden moeten er maar aan wennen dat zijn ter plaatse worden beluisterd en beoordeeld. Beslotenheid is vooral bij de com missie ruimtelijke ordening (waar het altijd gaat om voor velen ingrijpende zaken) onverantwoord. Commissie leden behoren niet bang te zijn voor gezichtsverlies. Het moet mogelijk zijn dat zij in de gemeenteraad uit eindelijk een andere mening hebben dan aanvankelijk in de commissie. Het is geen schande om van mening te veranderen. Het is wél kwalijk dat sommigen zich aan een eenmaal ingenomen standpunt vastklampen en niet ontvankelijk zijn voor andermans argumenten. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 2 april op om 7.13 uur en gaat onder om 19.15 uur; 5 april op om 7.07 uur en onder om 20.20 uur. Maan: 7 april N.M.; 15 april E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 31 maart 0.12en 12.34 Zaterdag 1 april 0.50 en 13.28 Zondag 2 april 2.54 en 15.52 Maandag 3 april 4.29 en 17.34 Dinsdag4april 6.11 en 19.07 Woensdag 5 april 7.35 en 20.20 Donderdag 6 april 8.37 en 21.13 Vrijdag 7 april 9.29 en 21.56 Zaterdag 8 april 10.12 en 22.32 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. voor het gebruik van de burgemees terswoning als dependance van de Jellineck-kliniek. R.O. ambtenaar Van Dijk legde uit dat het hier om een arti kel 17-procedure gaat, die wordt toege past bij een tijdelijke bestemmings verandering en waaraan de provincie niet te pas komt. De plicht van B en W is om een dergelijke afwijking (van ten hoogste vijf jaar) per advertentie aan te kondigen en met de reacties rekening te houden als zij uiteindelijk beslissen. Tot 31 maart kan tegen de tijdelijke bestemmingswijziging van de burgemeesterswoning bezwaar worden gemaakt. Bouwvergunningen Vrij algemeen heerst onvrede over de lange tijd, die is gemoeid met het verkrijgen van een bouwvergunning, vooral als het gaat om agrarische bouwsels in het kwetsbare buitengebied. Op verzoek van J. C. Dros gaf ambtenaar Van Dijk een over zicht van termijnen, waarmee in de verschillende situaties moet worden gerekend. Toegezegd werd dat hierover binnenkort in de raadhuisrubriek in de Texelse Courant het een en ander zal worden meegedeeld. Een feit is dat de aanvrager zelf in veel gevallen kan mee werken aan een spoedige afhandeling. Wat blijkbaar niet algemeen bekend is: indienen van een schetsplan is nog niet het indienen van de officiële bouw aanvraag. Gebruikelijk is dat men pas Een beeld van de maquette die van do veel besproken „Bosch en Zee" appartementen werd gemaakt De bovenzijde van de foto toont de Pontweg. Rechts ligt De Koog en links Den Burg. De Motor-, Auto— en Bromfiets club Texel zit zonder voorzitter. Ed Moojen, die op 10 maart gekozen werd als opvolger van O. J. Agterr, heeft zijn medebestuursleden enige dagen na zijn verkiezing schriftelijk laten weten dat hij het op hem uit gebrachte aantal stemmen (13 van de 23) te gering vond om zijn functie met voldoende gezag te kunnen uit oefenen. De nieuw gekozen secretaris (en opvolger van Moojen) Theo Dogger en penningmeester Cees Ran zijn in func tie gebleven. Achtergrond van het bestuurscon- flict is een aan de vooravond van de ledenvergadering gedane afspraak dat Moojen door de bestuursleden van de MAB-club unaniem gesteund zou wor den. Toen hem naar aanleiding van uit latingen tijdens en na de vergadering waarop hij gekozen werd bleek, dat enkele bestuursleden toch hun beden kingen hadden, besloot Moojen af te treden. In de door hem aan de andere bestuursleden gestuurde brief zegt hij dat er te grote fundamentele menings verschillen zijn om op deze manier verder te gaan. Naar aanleiding van de brief van SCHAAKCLUB EN PASSANT Noch voor de partij tussen W. Hoek man en P.Bergman noch die tussen H. Elzinga en A. Bakker viel tijdens de clubavond van de schaakclub een schoonheidsprijs weg te geven. Een onstuimig aanvallende Bergman bracht Hoekman in grote moeilijkheden, maar met veel kunst- en vliegwerk hield de laatste toch stand, geholpen door een fout van zijn tegenstander in de slotfase. Bakker stond (met drie pion nen achter) op verlies, toen Elzinga iets te snel wilde afwikkelen, en daarbij pion en loper verloor. Een geflatteerde remi se. Ook Jan Witte kwam met de remise tegen Hein Goslinga goed weg. Terpstra speelde uitstekend tegen Vittali, bereik te een eindspel dat qua materiaal in evenwicht was. P. Bergman won een afgebroken partij van Joop Rommets. In C. sloegen Jeroen Rommets en Arjan Bakker weer toe. A. A. Terpstra-M. Vittali 0-1 H. Elzinga-A. Bakker 54-54 B. J. Rommels-P. Bergman 0-1 W. Hoekman-P. Bergman 1-0 H. Goslinga-J. Witte 54-54 C. J. Rommels-J. v. Heerwaarden 1-0 A. Bakker-C. Witte 1-0 Algemene competitie: F. Bunk-R.J. den Haan afgebroken. Moojen heeft het bestuur in een schrif telijke reactie aan zijn adres de gang van zaken betreurd. Er blijkt overigens niet uit dat men Moojen tegemoet wil komen. Deze heeft hieruit zijn conclu sie getrokken en is na een periode van 13 jaar ook als normaal bestuurslid opgestapt. Wie de nieuwe voorzitter van de MAB-club Texel gaat worden, zal binnen een maand door het bestuur worden bepaald. Om in aanmerking te komen voor ex ploitatiesubsidie worden de besturen van de belanghebbende Texelse vereni gingen erop gewezen dat men de aan vraagformulieren hiervoor in ieder geval voor 1 april bij de afdeling Cultureel werk op het raadhuis ingeleverd moet hebben. Verenigingen die een dergelijk formulier niet ontvingen kunnen dat op hetzelfde adres alsnog krijgen. Aannemer Van Oord uit Utrecht was de laagste in schrijver voor de verzwaring van het dijkgedeelte Oost kaap-Krassekeet. Van Oord schreef in voor ƒ11.569.000,—. Nummer twee was gebroeders Van Oord uit werkendam (ƒ11.657.000,—; nummer drie Wijnands uit Werkendam Nummer twee was Gebroeders Van Oord uit Werkendam (ƒ11.657.000, nummer drie Wijnands uit Werkendam (ƒ11.756.000; nummer vier Kuipers en Leeuwenkamp uit Petten (ƒ12.084.000, en vijfde was De Vries Et v.d. Wiel uit Sint Maartensvlotbrug voor f12.108.000, Er waren totaal 13 inschrijvers. Binnen een maand zal het werk worden gegund; aangenomen mag worden dat de gunning naar de laagste inschrijver gaat, omdat deze in staat kan worden geacht het werk uit te voeren. Van Oord is tot dusver niet bij dijkwerken op Texel betrokken ge weest; de onderneming was hier wel actief bij ruilverkavelingsprojekten. Het dijkgedeelte Oostkaap-Krassekeet is 254 km lang. Als in april met het werk wordt begonnen is de dijk ruimschoots voor de winter waterkerend. Heel oud Texel zal dan door een dijk van delta hoogte zijn beschermd. Het nu te ver hogen dijkdeel hoort tot de gevaar lijkste stukken. (Uit nou wal tan itttcn m Hoofdzakelijk in verband met de kosten die de voorfinanciering van de bouw van het nieuwe gemaal Krasse- keet en de aanvullende werken in polder 't Noorden mede daardoor met zich mee brengen heeft het Waterschap Texel de volle omslag voor dit jaar verhoogd tot 96.per hectare. In vergelijking met 1977 betekent dit een stijging met 16,Hiervan is 6,bedoeld ter dekking van de trendmatige verhogingen van de lopen de kosten (zoals hogere energiekosten en personeelskosten). Met de resteren de f 10,meerprijs wil men de rente- post van 140.000,opvangen die de werken in en bij de polder 't Noorden met zich mee brengen. Begroting 1978 Het Waterschap Texel heeft tot deze verhoging besloten tijdens de op woensdag 22 maart gehouden jaarlijkse begrotingsvergadering in hotel De Lin deboom/Texel. Het totale bedrag dat het Waterschap blijkens de begroting van dit jaar ontvangt, beloopt ongeveer 1.057.000,Het overgrote gedeelte hiervan 1.036.849,wordt bijeen gebracht door de zgn. volle omslag heffing dat geldt voor een oppervlakte van 108.005.110 ha. Voor het bebouwde gedeelte van het eiland (het „ge bouwd") geldt voor 1978 een percen tage van 32. In vergelijking met vorig jaar betekent dit een stijging met 6 pro cent. In 1976 bedroeg het „gebouwd" 24 procent van de totale oppervlakte. De opbrengst van dit gedeelte is in de begroting gesteld op 32 procent van 975.000,Dit betekent een batig saldo van ƒ312.000, Relatief klein Dijkgraaf M. Roeper van het Water schap Texel is bijzonder tevreden met deze relatief kleine verhoging. Bij het bekend worden van de kosten van het nieuwe gemaal Krassekeet verwachtte hij een verhoging met een bedrag van 15,tot 20,per hectare. Dat dit slechts 16,is geworden zal voor de meeste ingelanden en belanghebbenden geen problemen opleveren, aldus Roe per. Vorig jaar juni werd bekend dat het nieuw te bouwen gemaal Krassekeet in totaal 8,5 miljoen zou gaan kosten. Daarvan zou Rijkswaterstaat 94 procent voor zijn rekening nemen. De Cultuur technische Dienst zegde een subsidie bedrag van 60 procent in de bijkomende kosten toe. Het resterende gedeelte (ongeveer 1,8 miljoen) komt voor rekening van het Waterschap Texel. Aanbesteding Wat betreft de uitvoering van de wer ken in en bij polder 't Noorden deelde de heer Roeper mee dat wat betreft de waterloop door 't Noorden de werk zaamheden inmiddels aanbesteed zijn. Het gemaal Krassekeet zal in de zomer van dit jaar (hopelijk medio juni) aanbe steed kunnen worden. Voor de overige werken die door het Waterschap Texel aan zee- en binnendijken worden uitge- Westduitse Marken Belgische francs Franse francs Zweedse Kronen Zwitserse francs Amerikaanse Dollars Engelse Ponden 100 105,50 100 6,73 100 f 45,75 100 7 45,50 100=7114,25 1 2,11 1 3,97 Oostenr. schillingen 100 7 14,75 voerd is voorlopig een bedrag van 200.000,geraamd. Pas aan het eind van het jaarlijkse stormseizoen (medio april) zal men met een definitieve raming kunnen komen. Het algemene totaal der uitgaven van het Waterschap Texel zijn voor dit jaar gesteld op bijna 7 3,8 miljoen. In 1977 was dit bedrag ruim 7 3,6 miljoen. In het Eierlandsche Huis houden de gezamenlijke kerken van De Cocksdorp en Eierland op zaterdag avond 15 april een kerkeveiling ton bate van het plaatselijke kerkewerk.De veiling staat onder leiding van notaris C. J. Boswijk en zijn medewerkers. In verband hiermee verzoekt de vei lingcommissie iedereen die hiervoor goederen en diensten beschikbaar wil stellen, dit tijdig te melden. (Eventueel via tel. 02222-385). In de week van 28 maart tot 4 april gaan medewerkers aan deze aktie langs de huizen om een en ander op te halen en om te vernemen welke toezeggingen men voor dit goede doel wil doen. Vanaf 10 april zullen veilingslijsten beschikbaar zijn die in De Cocksdorp en Eierland zoveel mogelijk huis-aan-huis bezorgd zullen worden. De lijsten zijn bovendien ver krijgbaar bij mevr. J. Kikkert. Kikkert- straat 18, De Cocksdorp. Op de veilingavond (15 April) kunnen de goederen vanaf 19.00 uur bezichtigd worden. De verkoping begint om 19.00 uur.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5