Titelstrijd tussen Texel en Spartanen ,De slag om Berlijn" IHÜWIHIWm TE WEINIG ANIMO VOOR KEURINGEN SP#RT .Een illusie armer" Verloting SVO Jeugdschaken EUILLETON If [IJDAG 7 APRIL 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Zaterdag tot en met maandag kan in id ft City theater worden gekeken naar (0 3e slag om Berlijn". Oorspronkelijk Ide deze Russische film drie delen van im anderhalf uur elk. De importeur irfde er (terecht) niet aan, dit wijd- pende drieluik onverkort in Nederland ►01 te brengen en stelde uit het beschik- Iflire materiaal een ruim 100 minuten irende oorlogsfilm samen, waarin we ans een redelijk overzicht krijgen van at er ongeveer gebeurde. Nieuwe films met de tweede wereld- brlog als onderwerp, lijden nogal eens m een overmaat van slordigheid, mge regisseurs, die het in de veertiger ren nog te druk met hun luiers hadden n iets van de oorlog op te merken, ijgen nu soms de verantwoordelijkheid rer een soort van avonturenfilm, die et de geschiedenis weinig van doen ieft. Duitsers en Russen rijden in een et hakenkruis beschilderde Ameri- lanse tank rond en kreten als ,,Jawohl f" zijn niet van de lucht. Het (meestal nge) publiek zal het een zorg zijn, als maar een beetje geknokt wordt, elukkig zijn er ook uitzonderingen, aor films als ,,Tora" en „Patton" werd ganse aarde afgestroopt om aan itenthieke vliegtuigen, tanks en hand- lurwapenen te komen. Wat er niet eer was werd gewoon opnieuw aan maakt. In de Sovjet-Unie, waar filmproduktie lornamelijk een staatsaangelegenheid doen ze het weer anders. Manschap- in en materieel, soms ter grote van in divisie, worden gewoon voor de inamen beschikbaar gesteld. Ook Bij de onlangs ten bate van de sport- ireniging .Oosterend gehouden verlo- g zijn prijzen gevallen op de volgende itnummers. Onder overlegging van het it kunnen de prijzen afgehaald worden ij H. Vedder, Verlorenkost 14, Ooster- id. 276, 3 flessen rosé; 790, fruitmand; I, taart; 850, pop; 773, Grill. oude spullen schijnen ze daar volop voorradig te hebben, want behalve echte (of althans zeer echt lijkende) tanks van het beroemde type Josef Stalin 2 en 3, rijden er Duitse pantsers in rond die zo uit de fabriek anno 1944 lijken te komen. Natuurlijk draagt een en ander bij tot de waarschijnlijkheid, al komt het hel dendom van de jonge Russen wel weer op de gebruikelijke manier om de hoek kijken, ook nog omspoeld door Tsjai- kowski-muziek. De doorstoot van het Rode Leger, op 12 januari 1945, begon met een ontzet tend artillerie offensief (let op de Stalin orgels). Met een snelheid die de Ameri kanen bezorgd maakten rolde de stalen wals daarna westwaarts, om al snel de Oder te bereiken. In het nazi-hoofd kwartier, de bunker van de Führer, in Berlijn krijgt Hitier steeds meer aanval len van razernij. Wanneer de Russen er in slagen een bruggenhoofd bij de Oder te vestigen, blijken de resten van Hitiers troepen grotendeels gedesorganiseerd. Berlijn "is spoedig omsingeld en de Sovjets heb ben de rode vlag al klaar om op de -Rijksdag te hijsen. Behalve de zeer suggestieve oorlogs beelden (o.a. tankslagen en straatge vechten), zijn er in „Ue slag om Berlijn" In hotel De Zwaan wordt op zaterdag 8 april door ongeveer 25 jongelui deel genomen aan de jeugdschaakexamens van de Noordhollandse Schaakbond. Dit jeugdschaakevenement begint om 14.00 uur. De examens zullen worden afgeno men door de voorzitter van de NHSB de heer Muijen uit Beverwijk die vergezeld wordt door de competitieleidster me vrouw Schaap uit Haarlem. Voor de aanvang wordt een groeps foto gemaakt. Om ongeveer half vier is het afgelopen. Ouders en andere be langstellenden zijn hartelijk welkom. Russische Infanterie gaat een Duitse tank te lijf. knappe immitaties te zien van Churchill, Stalin, Goebels, Hitler en Eva Braun. (Toegang 12 jaar). Zondagmiddag 3 uur draait de vrolijke Franse soldatenklucht „Zeg maar ja tegen het leger" met de groep die eers als zangers faam verwierf, maar daarna in lachfilms nog meer succes had „Les Chariots". De heren moeten in militaire dienst, maar maken er een verschrikke lijke puinhoop van. Gooi- en smijtwerk, dolle verkleedpartijen en officieren aan de rand van de waanzin. (Alle leeftij den). PROGNOSES Voor het komend weekend staan er voor de Texelse voetbalverenigingen enkele belangrijke wedstrijden op het programma. Texel 1 speelt thuis tegen het aan kop staande Spartanen. ZDH heeft een thuiswedstrijd tegen het op de tweede plaats staande Callantsoog voor de boeg en om de derde plaats op de ranglijst te behouden zal De Koog de uitwedstrijd tegen Kreileroord moeten winnen. Texelse Boys is vrij, evenals het eerste zaterdagelftal van Oosterend. De Cocksdorp krijgt het tegen ALC (Abbe- kerk) zondag niet gemakkelijk. De ontmoeting met het Wognumse Spartanen wordt voor het eerste van de S.V. Texel de „wedstrijd van de waar heid". Het zal voor de eilandelijke formatie tegen deze koploper erg moei lijk worden maar met een volledige inzet en een goede taktische instelling is Texel beslist niet kansloos. Het tweede moet het (thuis) tegen de reserves van de Spartanen opnemen. Gezien de prachtige resultaten van de laatste weken stevent Texel 2 op een ruime overwinning af. Het derde elftal gaat naar Julianadorp om het daar tegen JVC 3 op te nemen. Het op eigen terrein altijd erg sterke JVC zal dit maal waarschijnlijk met een gelijk spel genoegen moeten nemen. Texel 4 kan zich na enige weken rust tegen Succes 6 (Wieringen) weer volle dig waar maken. Met uitzondering van het eerste elftal komen dit weekend alle teams van Texelse Boys aan bod. Alleen het tweede elftal speelt een thuiswedstrijd. Als tegenstander treedt het uit Hippoly- tushoef afkomstige Succes 4 op. Voor De door de Stichting Texelse Sport raad georganiseerde sportkeuringen blij ken steeds minder goed bezocht te worden. In het afgelopen jaar zijn in totaal 198 personen opgeroepen en bleven er 49 zonder berichtgeving weg. In 1976 waren deze cijfers resp. 165 en 16. Voor de keuringen in 1977 waren er 22 keuringszittingen nodig. Er werden 138 mannen en 11 vrouwen gekeurd. Tijdens de jaarvergadering van de Sportraad die maandagavond in hotel De Zwaan werd gehouden noemde de administrateur van de stichting, G. Praamstra, een en ander „een kwalijke zaak". Er is namelijk in het verleden door de verenigingen meermalen ge vraagd om een goed georganiseerde eilandelijke sportkeuring maar nu deze er is blijkt 25% zich niet te melden Boete? Om aan een dergelijk gedrag paal en perk te stellen heeft de sportraad de keuringsreservering desondanks onver kort in rekening van de betreffende verenigingen gebracht maar ook dit heeft niet veel opgeleverd. „We moeten helaas constateren dat er nog vele sportbeoefenaren op Texel zijn die zonder keuringspapieren aan sport doen", meende Praamstra. Hij vond het opleggen van boetes te ver gaan omdat men de keuringsgelden desondanks wel betaalt. Volgens hem züllen er door de verenigingen stappen moeten worden ondernomen om de zaak terdege te regelen omdat de sportraad verder eigenlijk geen be voegdheden heeft. Wekelijks Voor het lopende jaar zijn de voorbe reidingen afgerond om wekelijks een keuringsavond te houden. Het aantal keuringen per avond zal dan tevens van 10 tot 12 worden verhoogd, hetgeen betekent dat jaarlijks (40 x 12) 480 keuringen kunnen worden verricht. Daarnaast heeft men de mogelijkheid geschapen de schoolkeuringen voor het basisonderwijs met een sportkeuring uit te breiden. Het verzoek hiertoe moet echter uitgaan van de ouders van het betreffende kind en deze dienen dan ook bij de keuring aanwezig te zijn. Tot dusver is ook het resultaat van deze keuringsmogelijkheid niet overwel digend. Er zal door middel van een op de scholen uit te reiken folder worden geprobeerd een groter rendement te krijgen. Ook de sportverenigingen zullen over deze keuringsmogelijkheid in 1978 nadere informatie ontvangen. de Texelse formatie moet deze ploeg geen problemen geven. Moeilijker krijgt Texelse Boys 3 het komende zondag. In Kolhorn speelt dit elftal tegen het beduidend sterkere Kaagvogels 3. Hopelijk weet „het der de" er een gelijk spel uit te slepen. Hoewel Texelse Boys dames 1 onder aan de ranglijst staat kan de uitwedstrijd tegen het Landsmeerse IVV beslist een goed resultaat opleveren. Dames 2 en tegenstander Strandvo gels 2 (Onderdijk) verschillen qua capa citeiten niet veel; een gelijk spel lijkt hier gerechtvaardigd. A.W. Het Hoornder ZDH wacht zondag middag de belangrijke wedstrijd tegen Callantsoog. Naar wordt verwacht kan deze op eilandelijke bodem te spelen partij een zeer spannende aangelegen heid worden. Callantsoog draait mo menteel erg goed. De ploeg staat tweede en heeft reële kansen op het kampioenschap. Bij winst voor ZDH zijn er alleen nog mogelijkheden voor een periodekampioenschap. Callantsoog is ook hierbij een stevige rivaal. Gezien de eerder dit seizoen gespeelde uitwed strijd die met 1—5 door ZDH gewonnen werd moeten de Hoornders zondagmid dag resultaten kunnen boeken. Veertien dagen geleden werd tegen Hauwert bewezen (5—2) dat ZDH op eigen veld heel wat mans is. Zowel ZDH 2 als ZDH 3 gaan dit weekend naar Schagerbrug. Tegenstan ders zijn hier respectievelijk Vesdo 2 en Vesdo 3. Op papier is het Hoornder teams sterker. F.Z. Het eerste zaterdagelftal van Ooster end heeft dit maal vrijaf in tegenstelling tot het tweede dat een thuiswedstrijd tegen Zwaluwen 7 te wachten staat. Er wordt gerekend op een gelijk spel. Zondagmiddag speelt SVO 1 tegen het sterke Vesdo uit Schagerbrug. De „Strenders" moeten dit kunnen win nen. Het tweede SVO-team gaat naar Den Helder voor de wedstrijd tegen HRC 6. Ook in dit geval moet de winst bij Oosterend terecht komen. SVO 3 speelt evenals SVO 2 een thuiswedstrijd. Tegenstander is DWOW 4 (Wieringerwerf) dat op de eerste plaats staat en waartegen het heel moeilijk wordt een puntje op het eiland te houden. J.R. Zondagmiddag ontvangt SVC 1 het taaie ALC uit Abbekerk waartegen de Cocksdorpers het tamelijk zwaar zullen krijgen. (De terreindienst heeft W. Westdorp). SVC 2 speelt dit weekend uit tegen het Helderse Watervogels 5 en kan met een beetje geluk de twee punten mee terug naar De Cocksdorp nemen. Zaterdagmiddag spelen de C-pupillen thuis tegen Oosterend C. Bij een gelijk spel zijn ze kampioen. Hopelijk zijn er bij deze wedstrijd veel ouders aanwezig om de jeugdige voetballers in hun strijd om het kampioenschap aan te moedigen. J.W.B. Het eerste elftal van S.V. De Koog gaat zondag uit naar Kreileroord. Om de derde plaats te blijven behouden, zal De Koog dit moeten winnen. (Vertrek met de boot van 12.05 uur). Het tweede gaat uit naar Sint Boys 3 in Sint Maarten. Er wacht de Kogers een moeilijke wedstrijd omdat thuis hiervan met 3—0 verloren werd. (Vertrek met de boot van 13.05 uur). J.v.B. VOETBALPROGRAMMA Zaterdag 8 april 1978: Afdeling Noordholland: Oosterend (Z) 2-Zwaluwen 7, 14.30 uur Junioren: W.Meer B1 -Oosterend BI, 14.30 uur (terrein Middenmeer) vertrek boot 13.05 uur HRC C3-Texel C1, 12.00 uur De Koog C1-HRC C5, 13.30 uur ZAP C3-Oosterend Cl, 14.30 uur vertrek boot 13.05 uur Cocksdorp C1-HCSC C5, 13.30 uur Texel C3-HRC C7, 13.30 uur Oosterend C2-ZAP C5, 13.30 uur Pupillen: AfdelingA: Texel A1-ZDHA1, 15.00 uur Texel A2-Oosterend Al, 15.00 uur Texel A3-De Koog A1, 12.30 uur Texel A4-Cocksdorp A1, 13.30 uur Tex. BoysA1-Tex. BoysA2, 15.00 uur Afdeling B: De Koog B1-ZDH B1,15.00 uur Tex. Boys B2-Oosterend BI, 15.00uur Afdeling C: Texel C2-De Koog C1, 12.30 uur Tex. 8oys C1-Texel C1, 14.00 uur Cocksdorp C1-Oosterend C1, 15.00 uur Zondag 9 april 1978: Afdeling Noordholland: Texel-Spartanen, 14.30 uur Kreileroord-De Koog, 14.30 uur vertrek boot 12.05 uur Oosterend-Vesdo, 14.30 uur ZDH Callantsoog, 14.30 uur Cocksdorp-ALC, 14.00 uur Texel2-Spartanen2, 14.30 uur JVC3-Texel3, 14.30 uur vertrek boot 13.05 uur HRC 6-Oosterend 2, 14.30 uur Tex. Boys2-Succes4, 14.30 uur Kaagvogels 3-Tex. Boys 3, 14.30 uur vertrek boot 13.05 uur Watervogels 5-Cocksdorp 2, 14.30 uur Vesdo 2-ZDH 2, 14.30 uur vertrek boot 13.05 uur Vesdo 3-ZDH 3, 14.30 uur vertrek boot 13.05 uur Oosterend 3-DWOW 4, 14.30 uur Succes 6-Texel 4, 14.30 uur vertrek boot 13.05 uur St. George 3-De Koog 2,14.30 uur vertrek boot 13.05 uur Dames: IW-Tex. Boys, 14.30 uur Strandvogels 2-Tex. Boys 2, 14.30 uur vertrek boot 12.05 uur Woensdag 12 april 1978: Pupillen: Afdeling B: ZDH B1-Tex. Boys B2, 18.00 uur SAMEN REIZEN: Zaterdag 8 april 1978: Vertrek van Texel boot 13.05 uur: Oosterend BI en Oosterend C1. Zondag 9 april 1978: Vertrek van Texel boot 12.05 uur: De Koog 1 en dames Tex. Boys 2. Vertrek van Texel boot 13.05 uur: Texel 3 en Texel 4. ZDH 2, ZDH 3, T. Boys 3 en De Koog 2. Bij afkeuring terrein bus afbestellen, te lefoon (02240)2421. MEDEDELINGEN Texelse Boys Er kan tot uiterlijk vrijdag 7 april kopie voor de Boyskrant worden ingeleverd. Vrijdagavond is er om 21.00 uur een bespreking in de Boyskantine waarvoor senioren en de A-junioren welkom zijn. A.W. door Leida Graafland 40. De rechercheur besteedt de hele lorgen aan het onderzoek en neemt ler en daar vingerafdrukken. Er blijken vooral aan enkele schilderijen te tten, die overigens ook van Dolf zelf .innen zijn, maar dat zoeken wij wel it, verklaart de politieman. Hij vraagt ossa over Dolf als het ware het hemd an 't lijf, maar geeft hem zoveel logelijk inlichtingen. Of er een vrouw in et spel is? Jossa spreidt haar handen, ieen idee. De rechercheur zit om half If bij haar in de keuken, drinkt af en toe en de koffie, die Jossa voor hem heeft eergezet en rookt, de vrouw aankij- ïnd. „Hebt u broers of vrienden, die it gedaan kunnen hebben?" Grote verwondering bij Jossa. Waarom zou dat? Ik heb één broer. En 'ienden. Dolf is een vriend van me, laar niet in die zin, als u misschien enkt. We schilderen beiden en hebben ik onze eigen slaapkamers. Is dat uidelijk genoeg?" De politieman grinnikt even. „Nou, et is geen schande, hoor. Mij zal het sn zorg zijn als u of hij af en toe een verstapje neemt. U zei, dat u het eekend uit was met uw vriend. Mag ik Jjn naam weten?" Jossa zet door deze vraag haar stekels op. „We zijn onafgebroken! in eikaars gezelschap geweest". „Ook 's nachts?" Ze voelt zich kleuren, als ze ant woordt: „Inderdaad, ook 's nachts. We zaten eerst in een camping in België, in een tent. In de buurt van Luik. Later hebben we de tent opgezet ergens in de Eifel. We zijn trouwens gisteren in de avond pas teruggekomen". „Hij kan het dus, volgens u niet gedaan hebben?" „WatDolf toegetakeld? Laat u me niet lachen, want Driek kent Dolf nauwelijks. Voor zover ik me kan herinneren, hebben ze elkaar nooit ontmoet". „Dat zegt op zichtzelf niet veel". De man denkt na en als hij zijn sigaret uitknijpt, vervolgt hij, voor zich uit kijkend: „Juffrouw Hunninkhuizen, nu moet u eens nuchter nadenken over wat ik ga zeggen. U zegt zelf, dat u voor 't eerst eigenlijk een aantal dagen achter een bent weg geweest. Vindt u het zelf dan niet eigenaardig, dat juist in deze dagen die meneer Prinsse zo een onge nadig pak slaag heeft gekregen? Als ik het een met het ander combineer. ontdek ik toch een enigszins logisch resultaat. Laten we zeggen: wraakne ming van een jaloerse medeminnaar. Of van iemand, die u hebt versmaad. Bestaat die mogelijkheid niet"? Jossa denkt na en ineens schiet haar Peter Voorhoud te binnen. Hem heeft ze inderdaad een blauwtje laten lopen, maar eigenlijk zijn ze toch als goede vrienden uiteen gegaan. In haar ogen onmogelijk. Hoewel, hij is een voor aanstaande industrieel met de nodige relaties. Best mogelijk, dat hij ze ook in de onderwereld heeft, want volgens haar is dit het werk van een stel gangsters geweest. Maar tochNee, ze ziet Peter er niet voor aan. De rechercheur bezit de nodige men senkennis en voelt aan, dat er inderdaad iemand kan zijn, dat zij er over nadenkt. „Noem me zijn naam eens", nodigt hij lakoniek uit. Maar Jossa glimlacht, in weerwil van alle narigheid. „Te zot om ook maar te veronderstellen". „We lopen vaak tegen de gekste konklusies aan, juf. Hoe heet-ie?" Voorzichtig haar woorden kiezend, antwoordt Jossa: „In Helmond woont een kunstkenner en dito beschermer. Hij koopt wel eens wat van ons. Enige tijd geleden vroeg hij met hem te trouwen. Ik heb er over nagedacht, maar er zijn onoplosbare problemen tussen ons, bijvoorbeeld 't godsdienstverschil, dus heb ik na ampele overweging nee gezegd". „Hoe heet die man?" Jossa zegt: „Wees maar voorzichtig, want hij is niet de eerste de beste: Meneer Voorhoud; hij is directeur van een confectiefabriek en woont in Hel mond". De man denkt na. „Voorhoud Voorhoudhoe ken ik die naam wacht eensik heb net zoiets genoteerd: u was toch uit met uw vriend, Drikus Voorhoud? Familie?" Jossa begint iets te begrijpen. „Dat is zijn zoon. Maar Peet kan onmogelijk geweten hebben, dat wij samen het weekend uit zouden gaan. Het is eigen lijk zo maar ineens opgekomen". „We zullen toch maar eens proberen uit te vissen, wat die meneer Voorhoud senior gedurende de paasdagen heeft uitgevoerd". Het onderzoek in Helmond haalt niet veel uit. Peter Voorhoud blijkt donder dag in de ochtend al weggereden te zijn naar Zwitserland, naar een zakenrelatie in Airoio. De directeur heeft naam en adres plus telefoonnummer voor de rechercheur opgeschreven en er aan toegevoegd, dat hij maandagavond laat pas teruggekomen is in Helmond. Rechtstreeks. En de volgende morgen weer normaal aan het werk gegaan op kantoor. Nee, de rechercheur is niet veel wijzer geworden. Het alibi is niet waterdicht, maar de politieman heeft wel zoveel gezond verstand om te beamen, dat de fabrikant geen enkele reden heeft om Dolf een pak slaag te geven of te laten geven. Al bleek wel, dat de man verrast scheen, toen hem verteld werd, dat Jossa van Hunninkhuizen het paas weekend met zijn zoon op sjouw was geweest in België en Duitsland. Nee, veel succes heeft hij nog niet met zijn onderzoek in de zaak Prinsse. Jossa gaat de dag er op, woensdags, twee keer naar het ziekenhuis om Dolf te bezoeken, maar hij ligt waarschijnlijk nog zwaar onder de injecties, want hij herkent haar nauwelijks of is in slaap of wat daar op moge lijken. Zijn toestand is nog onveranderd ernstig. Ze heeft Julia gebeld, die tegenwoor dig in Haarlem woont. Maar die blijkt pas aan het eind van de week terug te komen; ze is met vakantie in Engeland. Maar men zal haar bij terugkeer meteen op de hoogte stellen van het feit, dat haar vader ernstig ziek is. De recher cheur bezoekt Jossa die dag nog een keer, maar wordt niet veel wijzer. De vingerafdrukken heeft men niet kunnen identificeren. De buren links en rechts zijn gevraagd of ze wat bijzonders hebben gezien of gemerkt, maar waren ook afwezig en weten nergens van. Donderdagsmorgens belt Jossa het zie kenhuis en krijgt te horen, dat de patiënt in ieder geval een iets rustiger nacht heeft gehad. Maar dat is dan ook alles; nog altijd is er levensgevaar. Diezelfde donderdagmorgen staat Voorhoud senior ineens in de winkel. Jossa bekijkt hem met een zekere argwaan, opgewekt door de recher cheur met zijn veronderstellingen, maar steekt toch haar hand uit. „Wat voert u hierheen?" vraagt ze, hem nu weer vormelijk „u" noemend. „Wat is er met Dolf aan de hand?" steekt hij meteen van wal. „Weet je, dat de politie bij me geweest is en me heeft verhoord?" Jossa begrijpt: dat zat er wel in. Maar in enkele zinnen zet ze uiteen, hoe ze Dolf gevonden heeft, toen ze dinsdag avond thuiskwam. En dat zijn toestand onveranderd ernstig is. „Volgens de dokters is hij door minstens twee of drie mannen mishandeld. Op beestachtige wijze. Hij heeft zwaar inwendig letsel opgelopen. En daardoor bestaat de mogelijkheid, èls hij er boven op komt, dat hij de rest van zijn leven invalide blijft". De man is kennelijk onder de indruk. „Helemaal geen idee, wie het gedaan kan hebben, Jossa?" Ze kijkt de bezoeker verontwaardigd aan. „Wat dacht u? Dat ik dit dan niet dadelijk tegen de politie gezegd zou hebben?" „Kan het geen klant geweest zijn met wie hij zakelijke moeilijkheden heeft gehad? Je moet alles de revue laten passeren". Jossa maakt schouderophalend een uitnodigende beweging. „Komt u maar mee naar het atelier. Het is net zo ongeveer koffietijd". Een poos later drinken ze koffie, roken en denken na. Maar ze komen er niet uit. Niemand heeft ook maar 't minste vermoeden. Men zal moeten wachten tot de patiënt in zoverre wat opgeknapt is, dat men hem een kort verhoor zal kunnen afnemen. Tot zolang zullen ze wel in het duister blijven tasten. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 11