Cjroen ZwartsJex els in het harL, Kleine woningen laten nog op zich wachten Jonge woningzoekenden willen urgent worden MELD ZE Aannemer Duin koopt ..Sint Jan" ROOTS Mijn geld via de bankgiro Gemaal Waalenburg wordt toch gesloopt Democraten komen met eigen kandidatenlijst oorbonh decente Roots. B en W niet over een nacht ijs Actiegroep opgericht Kind (2) in vijver verdronken Aanrijding op de Zeshonderd Bouwvergunning voor uitbreiding riooizuivering Vandalisme op autokerkhof Pinksternummer Texeltoerist 91e JAARGANG Nr. 9268 DINSDAG 11 APRIL 1978 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 11,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Wie van de gemeente gedaan wil krijgen dat een bestemmingsplan wordt gewijzigd, moet met sterke argumenten komen. Daar zijn ze inmiddels achter bij het makelaarskantoor Eelman en bij de firma Drijver. Begin 1976 lanceerden zij het plan voor woningen voor alleen staanden en kleine gezinnen, te bouwen op een terrein in het plan Den Burg noord-west. Nu, twee jaar later, staat er nog niets en het ziet er naar uit dat er nog wel een jaartje bijkomt éls er tenminste nog wat van het plan terecht komt. De initiatiefnemers wijten de vertragingen aan ver doorgevoerde ambtenarij maar de betrokken ambte naren van de gemeente wijzen erop dat de initiatiefnemers weinig haast maken met het uitvoeren van de spelregels die tegenwoordig nu eenmaal moeten wor den toegepast. Het terrein waarop Eelman en Drijve' de kleine woningen willen bouwen was bestemd voor een kleuterschool. B. en W. van Texel willen van die bestemmir.,, afzien als de initiatiefnemers met zeer sterke argumenten komen. Ze willen alleen aan het plan meewerken als dat voldoet aan bepaalde eisen van wel stand, kwaliteit en prijsniveau. Want ze willen niet de indruk wekken mee te werken aan een projekt dat alleen maar (financieel) aantrekkelijk is voor de betrokken ondernemingen. De tijd die met het touwtrekken is gemoeid heeft inmiddels wel tot gevolg gehad dat de woningen aanzienlijk in prijs zijn geste gen. Politiek gevoelig Op het raadhuis spreekt men van een „politiek gevoelige zaak" omdat een deel van het proces zich heeft voltrok ken in de periode dat wethouder Jan Zuidewind op het makelaarskantoor Eelman werkzaam was. Men verwijt Drijver en Eelman dat zij veel te hard van De 2-jarige Fabian Kampstra uit Oost is zaterdag rond het middaguur door verdrinking om het leven gekomen. Het jongetje ontsnapte aan de aandacht van zijn ouders en moet spelenderwijs in een siervijvertje zijn gevallen op korte af stand van de ouderlijke woning. Voordat de trieste vondst werd ge daan was meer dan een uur door familie en buurtbewoners naar het kind ge zocht. Aan de Zeshonderd bij Oudeschild deed zich zaterdag omstreeks half twaalf een forse aanrijding voor, een hoogst zeldzame gebeurtenis od dit zeer stille, doodlopende weggetje. Toen de heer A.Z. vanaf zijn erf met een VW- busje de weg wilde oprijden rekende hij niet op ander verkeer zodat het kon gebeuren dat hij werd aangereden door een vrachtauto, bestuurd door J. van 't B. uit Akkrum. Het busje werd aan de voorzijde zeer zwaar beschadigd. De heer Z. liep letsel op in het gezicht en moest zich onder doktersbehandeling stellen. stapel zijn gelopen. De woningen wer den al te koop aangeboden toen er nog geen zekerheid over gemeentelijke me dewerking was. Kennelijk hebben Eelman en Drijver veel waarde gehecht aan niet onwelwil lende houding die de gemeente innam toen zij om een stuk bouwgrond vroe gen voor de bouw van de op Texel zeer gewenste kleine woningen. Het college stelde de initiatiefnemers in de gelegen heid een voorlopig schetsplan in te dienen. Weigering In februari 1977 werd echter direkt een formele bouwaanvraag gedaan, die op 24 maart werd geweigerd. Argumen ten: strijdig met het bestemmingsplan (het terrein was voor een kleuterschool of peuterspeelzaal bestemd) en tevens onaanvaardbaar omdat de bebouwing veel te dicht was (te veel huisjes op een naar verhouding klein stuk grond). Boverdien werd de toen geraamde prijs te hoog geacht. De woningen zouden f50.000, tot f70.000, kosten exclu sief de grond wat zou neerkomen op het prijsniveau voor bungalowbouw. Drijver (de formele aanvrager) ging echter niet bij de gemeenteraad in beroep tegen de weigering zodat hij er zich feitelijk bij neerlegde. Maar dat was niet de bedoe ling want in mei werd van de zijde van makelaarskantoor Eelman een toelich ting op het bouwplan gegeven. Dat hielp niet want op 8 juni 1977 lieten B. en W. weten hun afwijzing te handha ven. Tevens werd echter te kennen gegeven dat de voorgeschiedenis recht vaardigde dat de zaak niet zomaar van de baan mocht zijn. Het college was ontvanklijk voor betere plannen; de zaak bleef bespreekbaar. Proefschets In september 1977 werd een (gewij zigde) proefschets ingediend, nu voor 18 woningen. Dat viel beter in de smaak en het college beloofde in november medewerking onder zekere voorwaar den. Het schetsplan moest nader uitge werkt en aangepast worden en er moest een maquette worden gemaakt zodat een betere beoordeling van het uiterlijk mogelijk was. Tevens werd duidelijk gemaakt dat dan de eigenlijke planolo gische procedure nog moest beginnen. Artikel 19 zou moeten worden toege past en tevoren zou de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit moeten ne men om dat mogelijk te maken. Met alle kans op verzet uit de bevolking en/of van Gedeputeerde Staten die er door het weigeren van de zg. verklaring van geen bezwaar een stokje voor zouden kunnen steken. Prijsopbouw Op 20 januari van dit jaar werd het uitgewerkte bouwplan ingediend. Wet houder Jan Zuidewind drong aan op spoedbehandeling. B. en W. besloten echter de aanvraag pas in de molen te doen als aan de eerder gestelde eisen «M jyiaar niet alleen voor mijn bankgiro kan ik bij de Nutsspaarbank West Nederland terecht. Ook voor hypotheken, verzekeren en reizen. Kortom, voor al die geldzaken waar ik thuis geen antwoord op kan vindëh. uwt nadarlond een bank van deze tijd was voldaan. Naast de maquette zou een beeld moeten worden gegeven van de prijsopbouw van de woningen. De maquette is er inmiddels maar Drijver heeft nog geen tijd gehad voor het maken van een prijsverantwoording. Makelaar Hans Eelman gelooft wel dat B. en W. moeten handelen zoals zij nu doen, maar vermoedt toch dat argwaan de belangrijkste reden is om het zo formeel aan te pakken. „Er is geen sprake van dat dit voor ons een soort speculatieobject is. Er wordt ge bouwd voor een normale, dus tamelijk scherpe prijs. Als je een redelijke kwali teit wilt bieden kan het eenvoudig niet goedkoper. We laten ons echter niet ontmoedigen en gaan gewoon door". B. en W. hebben een bouwvergun ning afgegeven voor de uitbreiding van de rioolzuiveringsinstallatie Everste- koog. Dat was mogelijk omdat de heer D. Bakker die tegen de installatie aktie voert vergeefs een beroep op de Raad van State heeft gedaan. Bakker had de Raad van State verzocht de verklaring van geen bezwaar van Gedeputeerde Staten te schorsen. Dit werd bij de behandeling van de zaak op 21 maart afgewezen. Voor de installatie werd al eerder (14 maart) de eveneens nood zakelijke hinderwetvergunning verleend. Het komt herhaaldelijk voor dat onbe kenden schade aanrichten op het terrein van het autokerkhof aan de Pontweg bij Den Burg. Enige tijd geleden werden de ruiten ingegooid van een oude autobus die de exploitant van het terrein, de heer J. Kaan, als werkkeet gebruikt. Nu trof hetzelfde lot een op het terrein geplaat ste caravan. De heer Kaan heeft de politie verzocht een oogje in het zeil te houden. De voorbereidingen voor het eerste zomernummer van de toeristenkrant „Texeltoerist" zijn in volle gang. Het verschijnt met Pinksteren en de infor matie heeft betrekking op de periode 14 mei - 5 juni. Zoals gebruikelijk wordt gratis melding gemaakt van evenemen ten en andere voor toeristen belangrijke feiten. Wie nog iets te melden heeft kan uiterlijk deze week nog terecht bij de redactie, per adres Texelse Courant. Het bestuur van het Waterschap Texel heeft definitief besloten het oude gemaal Waalenburg te slopen. Enige tijd geleden gingen stemmen op om het gebouw met de twee 1-cylinder diesel motoren als cultuurhistorisch monu ment in stand te houden, maar volgens het waterschapsbestuur is dat geen haalbare kaart. Als het gebouw zou blijven staan, zou de waterloop er omheen moeten worden gelegd, waar door men op natuurgebied zou komen met mogelijk daaruit voortvloeiende planologische problemen. Technisch zou het mogelijk zijn de nieuwe waterloop onder het gemaal te maken, maar dat is een kostbare affaire. Dergelijke kosten komen niet voor subsidie in aanmerking. Wat met de twee antieke dieselmoto ren (in de jaren twintig onderwerp van een politieke strijd die ging om de vraag of het gemaal door diesel- of elektrische motoren zou worden aangedreven) zal gebeuren, staat nog niet vast. Zowel het in De Koog te vestigen juttersmuseum als de N.V. Texelstroom hebben interes se getoond. Texelstroom beschikt over een kollektie oude motoren die men graag met een van de Waalenburg-die- sels zou willen uitbreiden. Het is te ver wachten dat het juttersmuseum en Texelstroom elk één motor zullen krij gen. Een van de motoren is defekt doch kompleet; jaren geleden werd de taak van deze machines door een elektro motor overgenomen. Het waterschap heeft zich bereid verklaard ervoor te zorgen dat de motoren in gave toestand zullen worden uitgebouwd en neemt de daarmee verband houdende extra kos ten voor haar rekening. Zoals bekend wordt het gemaal Waal enburg overbodig als gevolg van het nieuw te bouwen Krassekeetgemaal in de zeedijk van de polder Het Noorden. Dit gemaal zal zowel de bemaling van Het Noorden als Waalenburg voor zijn rekening nemen. Een aantal Texelse jongeren is van mening dat zij onvoldoende kans heeft op woonruimte. Zij worden kennelijk niet tot de meest urgente gevallen gerekend en willen daar verandering in brengen. Daartoe hebben zij een actiegroep „Wij willen ook wonen" opgericht, die al van zich doet spreken door een op vallende poster met de tekst: „Leeg staande huizen gezien? Meld ze". De actiegroep moet worden gezien als een onderdeel van de stichting open jeugdwerk, die zijn domicilie heeft in de oude ULO aan het Schilderend. In dat góDouw houdt de groep iedere maandagavond spreekuur met de bedoeling de problemen op het gebied van plaatselijke jongerenhuis vesting te inventariseren. Het registreren van leegstaande woningen is dus één van de activitei ten. Namens de groep vertelde Hans Oosterhof ons dat de actiegroep uitsluitend legale bedoelingen heeft en vooralsnog geen echt harde actie over weegt. Er is nauw kontakt met de ge meentelijke huisvestingsambtenaar. Niet urgent genoeg Texel heeft nog altijd een indrukwek kende lijst van woningzoekenden. Naar verhouding zijn er veel jongeren onder. Het feit dat de meesten van hen wel een dak boven hun hoofd hebben, omdat ze nog bij de ouders thuis wonen is de belangrijkste reden dat zij niet als urgent worden beschouwd. De leden van de inmiddels 20 man tellende actiegroep zijn echter van mening dat hier wel degelijk sprake is van nood. len, is dat veelal niet mogelijk, wat allerlei nare konfliktsituaties tot gevolg kan hebben. Er zijn ook veel jongeren, die 's winters in een of andere zomer- bungalow of ander recreatie onderkomen zitten en dat in het voor- iaar moeten ontruimen, waarbii het AKTLoW** VU* .VJ WUZ» Pt* l OOK KUW*W ff-ffMOfyapt tOQUanoM) U <1 ttu «S» j telkens weer bijzonder moeilijk is om een ander tijdelijk onderkomen te vin den. Dat leidt tot bivakkeren in auto busjes, tenten en andere akkommoda- tie, die daarvoor niet geschikt is. Zelfs letterlijke dakloosheid komt voor. De groepsleden maken melding van een meisje, dat noodgedwongen bij vrien den en kennissen logeert en twee keer per week naar de sporthal gaat om zich daar te douchen.,.. Inschrijvenl Gebleken is dat veel jongeren nauwe lijks op de hoogte zijn van de stappen, die zij moeten ondernemen om voor een woning in aanmerking te komen. Sommigen hebben zich zelfs niet laten inschrijven als woningzoekende, omdat zij menen dat dat toch niet baat. Daaraan wil de actiegroep in ieder geval een eind maken, leder die meent woonruimte nodig te hebben moet zorgen dat dit bij de gemeente wordt geregistreerd. De groep wil trachten de woonruim te-adviescommissie (die een doorslaggevende rol speelt bij de verde ling van de woonruimte) meer „jonge- renminded" te maken. Het liefst zou men een jongerenvertegenwoordiger in deze commissie benoemd willen zien, maar gevreesd wordt dat dit op for meel-wettelijke bezwaren zal afstuiten. In ieder geval wil de groep in overleg treden met de commissie. Verder wil de groep invloed krijgen op de aard van woningbouwprojekten. Er moeten meer kleinere, voor jongeren betaalbare wo ningen komen. De groep zou ook graag een rol spelen in de verbouw van het bejaardenhuis „Sint Jan" tot woning complex voor alleenstaanden en kleine gezinnen. De groepsleden menen dat elders in het land dergelijke projekten al verwezenlijkt zijn. Zwartboek Ondanks de woningnood staat op Texel nog vrij veel woonruimte onge bruikt. De actiegroep wil de gemeente ter zijde staan in het registreren van deze leegstand en steunt de pogingen om de eigenaars zo ver te krijgen dat zij deze ruimte beschikbaar stellen. Leeg staande woningen worden door de groep als een ernstige misstand be schouwd, waartegen veel harder zou moeten worden opgetreden. Volgens de groepsleden zijn er tal van andere misstanden op woninggebied, zoals woekerhuren, die voor simpele onder komens worden gevraagd, waarbij de huurder praktisch rechteloos is omdat er geen huurovereenkomst is gemaakt. Deze en andere klachten worden neer gelegd in een ,,zwartboek"dat uiteraaard tot doel heeft een eind aan de misstanden te helpen maken. Van het publiek worden gaarne tips voor het zwartboek ingewacht. Uiteraard wordt nagegaan o't de vernalen op waarheid berusten. Overigens beschikt de gemeente reeds over een nagenoeg volledige lijst van leegstaande wonin gen. Noodoplossing? De actiegroep begrijpt best dat de woningmisère niet van de ene op de andere dag is op te lossen. Ze pleiten daarom voor noodvoorzieningen voor jongerenhuisvesting. De gedachten gaan onder meer uit naar een terrein met sta-caravans en salonwagens. Als gevolg van het optreden van de ge- (Lees verder op pagina 3) Verbouw tot kleine woningen Aannemer C. H. F. Duin heeft overeenstemming bereikt over aankoop van het bejaardenhuis Sint Jan aan de Molenstraat. Duin heeft plannen voor verbouw tot woningen voor alleenstaanden en kleine gezinnen, volgens een nog te ontwerpen plan. De onderhandelingen van Duin met het bestuur van de stichting Sint Jan lopen al enkele maanden. Tot voor kort was doorgaan onzeker omdat de plan nen voor de bouw van het nieuwe bejaardenhuis Sint Jan nog niet de laatste goedkeuringen hadden gekregen. Thans is dat wel het geval, zodat de verkoop van het oude Sint Jan zijn beslag kan krijgen. De voorlo pige koopacte zou vanmiddag worden getekend. Aannemer Duim zegt nog geen enkel definitief idee te hebben over de aard van de verbouwing. Zelfs Uetr- aantal woningen staat nog niet vast, maar zal liggen tussen de tien en vijftien. Ook het aantal daarvan te verhuren wonin gen is dus niet bekend, maar het is niet uitgesloten dat een aantal wooneenheden zal worden verkocht om het totale projekt financieel haalbaar te maken. Duin zegt het ptTDjekt in eigen beheer uit te voeren en dat de te creëren woningen in ieder geval uitsluitend voor permanente be woning bestemd zullen zijn. De Texelse afdeling van D'66 heeft in een bijzondere ledenvergadering vrij dagavond de kandidatenlijst vastgesteld waarmee deze partij op 31 mei zelfstan dig zal meedingen naar een of meer zetels in de gemeenteraad. Als lijsttrek ker van de democraten werd drs. Cor Kuip Hzn uit De Koog gekozen. Cor Kuip is afgestudeerd econoom. Hij combineert zijn wetenschappelijk werk in de zomermaanden met dat van strandexploitant in zijn woonplaats. Op de D'66 lijst staan verder Lia Dijkema-Krijger (studente Engels), Nico Bakker Azn (veeteeltpraktijkleraar), Hans Lasthuizen (leraar Nederlands), Jan Hennink (ondernemer) en Martin Kooy (bedrijfsleider). Elk van deze kan didaten heeft evenveel kansen. Afhan kelijk van het aantal stemmen dat de kandidaten op zich verenigen wordt bepaald wie in de gemeenteraad komt. De volgorde van de namen op de lijst geeft dus uitsluitend de voorkeur van de ledenvergadering weer. D'66 is momenteel bezig met het opstellen van een gemeentelijk pro gram. Hieruit wordt aan het eind van deze maand een kernprogramma gelicht waarmee men de verkiezingen ingaat. Als leden van de programcommissie werden vrijdag Cor Kuip, Nico Bakker, Hans Lasthuizen, Lia Dijkema-Krijger en Wessel Post benoemd. Ri tnlenyenvviki d< ir Mtkihlvrini de hetJe huiden en iikusenRindeii Meiro.nlVin nemen huil iimhachl serieus «len Mmren ui d im'*S,v1n ixiluvrpersendehnnd ii <k>n nok hefwild uvrktieden v.m ltn«i( ^TRoot'<vn mUimJcnny Roots Natuur Shop Hogerstraat 3, Den Burg Tegenover Timmers Tearoom

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1