IE WIERSCHUUR VAN NIEUWESCHILD mm VAN HET RAADHUIS ,Een illusie armer" jfliddenstandsbank werd ergroot en vernieuwd Nel Koorn tekent Texel Geen spreekuur maatschappelijk werk Sprengerhuis „WAT IK ZEGGEN WOU.." Belofte waardeloos? „WAT IK ZEGGEN WOU."1 Mededelingen van B. en W. EUILLETON IIJDAG 28 APRIL 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 7 i k- ^ï"^a*w-^S Dinsdagmiddag werd door het kan- or van de Nederlandse Middenstands- nk in Den Burg open huis gehouden gelegenheid van de onlangs afgeron- verbouwings- en vernieuwingswerk- smheden. Hierbij werd de bovenver- iping aan het bankkantoor toege- egd, waardoor de beschikbare opper- ikte met ongeveer 100 m2 werd rgroot. De bank meet nu ongeveer 0 m2. de heropening van het Texelse NMB- intoor ging vrijwel zonder officieel ver ion in zijn werk en kenmerkte zich renals de daarop volgende receptie jor een ontspannen en gezellige sfeer, anwezig was ondermeer de direkteur in het NMB-kantoor in Den Helder, de i ser C. Slot. Het kantoor van Den Burg een bijkantoor van de Helderse istiging. Volgens de direkteur van het Texelse intoor, de heer S. Kooij is het bij de irbouwing vooral de bedoeling ge- eest deze NMB-vestiging een wat enselijker karakter te geven. „Hoewel bij een bank natuurlijk altijd met be- ialde veiligheidsaspecten, rekening oet houden, hebben we de kille zake- kheid van de ouderwetse banken ligszins willen verlaten", aldus de heer ooij ue verbouwingswerkzaamheden heb- in in totaal ongeveer 5 maanden in islag genomen. In die periode werd de ischikbare kluisruimte verdubbeld, op 1 eerste verdieping werd een kantine gericht en kreeg het personeel nieuwe intoorruimte. Er kwam tevens een euw direktiekantoor. De volgende bedrijven werkten mee in de verbouw van de Texelse Mid- instandsbank: B.V. Bouwbedrijf B. eze, VEM (elektra), CVI (centrale irwarming), Verenigde Schilders childerwerk en glas) en Meubelhuis oerbeek (stoffering). ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 30 april op om 6.13 uur i gaat onder om 21.12 uur; 3 mei op n 6.08 uur en onder om 21.07 uur. 11 Maan: 29 april L.K.; 7 mei N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: ijdag 28 april I.OOen 12.51 iterdag 29 april 1.02 en 13.31 indag 30 april 1.43 en 14.25 i 43. De volgende ochtend is de winkel i eer open. Julia drentelt er wat rond, lemt af en toe iets in handen en praat. Weet jevader heeft dit alles van t i grond af opgebouwd. Ik had echt el respect voor hem, want hij was genlijk nergens te beroerd voor, vast et". Ze wijst op de rekken aan de Bnden en de etalage. Dat heeft hij zelf lemaal getimmerd en geschilderd, earin was hij bijzonder handig. Jij oet deze zaak voortzetten, Jossa, dat in je eigenlijk aan hem verplicht. Hij ocht jeja, ik weet het. Hij gaf t tijd hoog van je op. Aanvankelijk zag ik niet erg staan hier. Ik dacht: snolletje immer zoveel. Sorry, dat ik het zo cru g, maar zo zag ik het. Later begreep ik leidelijk aan, dat jullie verstandhouding iders was. Trouwens, jij bent de eerste ihilderes, die in zijn leven kwam". Jossa knikt. „We waren in de eerste aats confraters, later ook goede vrien- in, meer niet. Ik beschouwde hem genlijk als een broer, zie je? We Mdden altijd onze eigen slaapkamers en Krbiedigden elkanders privacy. Daarom Kd ik eigenlijk geen enkel vermoeden Jn enige vriendschap tussen hem en ■art ie". Deze tekening van Nel Koom-Kikkert is al historisch. Want de wierschuur vlakbij de Waddendijk van Nieuweschild is inmiddels afgebroken in verband met de dijkverzwaringswerken. Het was de bedoeling de ca 60 jaar oude schuur weer op te bouwen op het terrein van het toekomstige juttersmuseum bij De Koog, maar bij de sloop bleek het bouwesl in zo slechte staat te verkeren dat daarvan niets terecht kon komen. De nog resterende wierschuren op Texel zijn karakteristiek door hun grof- houten en veelal zwartgeteerde uitvoe ring houden de herinnering levend aan de wiervisserij die vele jaren een belang rijke bedrijfstak was op Texel. Het ging niet om echt wier maar om het groene zeegras dat na gedroogd te zijn een uit stekende vulling was voor matrassen BREVEN SAN LEZERS-BUTEN VERANTWOOROCLUKHCO SAN OE REOAATC Het verslag van de raadsvergadering van 18 april j.l„ waarin mijn „kwade" brief werd behandeld, vereist n.m.m. enige toelichting. Ten eerste is in de op 20-1-76 gehouden hoorzitting in het openbaar toegezegd dat parkeerplaatsen zouden worden aangelegd op de strook tegen over de rij woningen Beatrixlaan 2 - 12. Dit in het bijzijn van o.a. een verkeers- deskundige van bureau Hajema. Thans met een motief komen over verkeers onveiligheid is dus niet steekhoudend. Bovendien kan men ver genoeg van zich af zien. De betreffende wethouder kon zich thans deze toezegging „niet meer zo goed herinneren". Op mijn suggestie tot het aanzoeken van getuigen ging men niet in. Ten tweede werd door mij een ver strengeling van belangen (overheids taak en privébelangen) gesignaleerd. Men vond het bepaald irriterend, doch zwijgt. Ten derde werd door mij, met kracht van argumenten, de huidige verkeers- politiek van „hinderen" gehekeld. De eerste welke zich hiermede gelukkig Julia knikt enkele malen, maar heeft nog één vraagstuk, waarmee ze eigenlijk al een hele tijd looptdus ook al toen haarvader nog leefde. „Mijn vader kennende", zegt ze aarzelend, „pro beerde hij dan nooit wat met je? Hij was een versierder als misschien geen an der". Jossa glimlacht even. „Hij wist, dat ik meteen zou vertrekken, als hij dat waagde". Julia is enigszins verbaasd met dit antwoord. „Wist hij zich tegenover jou altijd te beheersen? Had je in dit opzicht echt nooit moeilijkheden met hem?" Jossa dacht enkele ogenblikken na, voor ze vervolgde: „Ik zag natuurlijk wel eens in zijn ogen, dat hij meer wilde dan een zoen op zijn wang. Maar dat verlangen was er bij mij nu eenmaal niet en ergens was je vader toch altijd een gentleman. Hij respecteerde mijn zwij gende afwijzing. Tenslotteje vader had echt heel wat goede eigenschap pen". Julia vertelde verder. „Natuurlijk. Hij was voor mij altijd een schat, nooit een kwaad woord over moeder, hoewel ze hem helemaal niet aardig heeft behan- e.d. In nog vroeger tijden werd zeegras gebruikt voor het bouwen van dijken. Toen de Zuiderzee werd afgesloten brak een geheimzinnige plantenziekte uit waardoor vrijwel al het zeegras uit de Waddenzee verdween. Het betekende het eind van de wiervisserij. De wier- schuren die hadden gediend voor opslag van het gedroogde zeegras kregen een agrarische bestemming. Voor dat doel werden ze soms verplaatst. De schuur van de boerderij Klein Zwitserland in Zuid-Haffel is oorspronkelijk een wier- schuur. Wie weet meer over de wierschuur van Nieuweschild, over de eigenaar(s) en over de wiervisserij in het algemeen? Gegevens gaarne bij de redactie die er gebruik van maakt bij het samenstellen van een boek mét tekeningen van Nel Koorn-Kikkert. voelt, heb ik thans ontmoet en dit is de raadsvergadering horen uitspreken. Praktisch iedereen is er tegen, maar het gaat wél door. Waar door een raadslid, welke overigens vóór mij pleitte, wordt gesproken over „z'n zin krijgen", vind ik dit ónzin. Het is geen zaak van toe geven of afdwingen. Het is een toe zegging en de mogelijkheden zijn aan wezig. Een doodgewone zaak dus. Bovendien heb ik een bedrijf. Hoe echter iemand een parkeerplaats op 60 meter afstand, waarop men vanuit huis geen zicht heeft, redelijk kan vinden, ontgaat mij, temeer daar hij bij zichzelf 1 meter om de hoek te ver vindt. Om van verkeersonveiligheid, wegens praktisch geen uitzicht in dat geval, nog maar niet te spreken. Dat een raadslid geen exemplaar van mijn brief ontving van de gemeen te, speet mij zeer. Als ik mij goed herinner is dit vaker voorgekomen. Het merendeel der woordvoerders sprak zich uit in voor mij gunstige zin, doch af dit nut gehad heeft betwijfel ik ten zeerste. Wat betreft het „tot tien tellen" waarover de heer Koorn sprak, dat lukt in mijn vak nog wel Th. I. van Arnhem, Den Burg deld". Zaterdagsmorgens is daar mevrouw Van der Eijnde weer. En heeft haar smoesje wel klaar. „Ik maakte me ongerust over je, Julia. Het moet immers voor jou een hele schok geweest zijn zo je vader te verliezen. Ik ben van mening, dat ik in deze eerste moeilijke dagen je bij moet staan. En daarom ben ik gekomen". Jossa geeft geen commentaar, maar ziet wel aan het gezicht van Dolfs dochter, dat ze het er helemaal niet mee eens is. Er wordt koffie gedronken, maar het is zaterdag en dus zijn er telkens klanten, zodat Jossa veel in de winkel is en niet kan horen, wat moeder en dochter bepraten. In de middag komt de vrouw ineens in de winkel en bekijkt alles. Zo langs haar neus weg merkt ze op, als ze even geen klanten zijn: „Dit is een goed beklante winkel, Jossa. Daar zal wel een behoor lijk stuk brood te verdienen zijn, niet? Ik heb wel eens gehoord, dat aan dit genre artikelen zo,n veertig tot vijftig procent winst zit. Degene, die deze zaak met de goodwill overneemt, zal met een be hoorlijk bedrag op de proppen moeten komen". Jossa verbijt zich, maar houdt haar mond. Ze probeert net te doen alsof ze de vrouw niet ziet of hoort, maar als ze op een gegeven ogenblik één van de door Jossa geboetseerde beeldjes in de hand neemt en zegt: „Het is natuurlijk je reinste kits, dat ziet ieder een zo. Massa fabriekswerk". Jossa BREVEN VAN LEZERS - BUTEN VERANTWOOROEURKEO «N OE REWKtlE Blijkbaar in z'n onschuld vraagt J.M. van den Berg zich af, of we niet genoeg gezien en gehoord hebben over de ellende van drugsverslaafden (zie TC j.l. dinsdag) en verbindt daaraan dan maar de conclusie, dat „De Skuul" van de familie Sprenger géén dependance van de Jellineck-kliniek mag worden. Ik zeg hardop: Al die indieners van bezwaar schriften hebben dan blijkbaar (inder daad) niet gehoord, of baseren zich op onjuiste of onvolledige informatie, le dereen kletst als een kip zonder kop, als ze bezwaren maken tegen hasj-figuren, het gevaar van drugs-handelaren en noem maar op. Want ik vraag me wer kelijk af:,,Cp welke informatie berusten die angstige bezwaarschriften?" Als geïnteresseerde de moeite hadden genomen om contact op te nemen met Jellineck-direkteur D. Postma (telefoón 020 - 227252), dan hadden zij kunnen horen dat het gaat om ondermeer man of vrouw van alcohol verslaafden. In de Jellineck-kliniek zijn twee gescheiden behandel-afdelingen, één voor drugs patiënten en één voor alcoholpatiënten. De begeleidingsgroep Alcohol wil van het Sprengerhuis een vakantiehuis ma ken voor vrouwen van alcoholpatienten, die op dat moment in de Amsterdamse kliniek verpleegd worden. Kan moeders een paar weekjes op Texel bijkomenl En als er nog ruimte over is, dan kunnen ook „genezen" alcohol-patiën ten mét hun vrouw een paar weekjes naar Texel. Het is de alcohol-groep binnen de Jellineck-kliniek, die het Sprengerhuis bij wijze van proef voor één of twee jaar wil gebruiken. Al lange tijd kampt men bij de Jelli- neck met het probleem, dat de over gang vanuit kliniek naar de harde maat schappij (zie Uw eigen ongegronde en overhaaste bezwaarschriften) nogal eens problemen geeft. Ook de opvang thuis na zoveel weken „klikt" niet altijd. Daarvoor wil men De Skuul gebruiken. En dat is dus een heel ander verhaal dat de ongenuanceerde, verhitte en de plank-misslaande berichten dan de be zwaarschriften willen doen geloven. Laten we daarom ophouden met het rondstrooien van onjuiste informatie, waardoor we de verdenking op ons laden dat we stemmingmakerij bedrij ven. Ook de Texelse Courant geeft geluk kig toe, dat er nu onduidelijkheid!?) zou zijn over de bedoelingen rond het Sprengerhuis. Wat onduidelijkheid? Dank je de koekoek. Juist de eerste berichten via de Texelse Courant lieten de Texelse bevolking weten dat het zou gaan om ex-drugsverslaafden. Hopelijk is dat sprookje nu uit de wereld. Die eerste berichten waren echter wel de oorzaak van, dat C. de Wit (Instuif) volkomen ongenuanceerd de eerste was, die meende dat hij moest waar schuwen tegen het drugs-gevaar dat dreigde. Ook vier anderen, Feikema, Van den Berg, Van Buren en Mevrouw Gabrandt dachten aan onduidelijke in formatie genoeg te hebben om bezwa ren aan te tekenen. Het gevolg van dergelijk gezwets is echter wel, dat de gemeente nog diep gaander moet spitten om achter de juiste bedoeling te komen; gelukkig zou ik zeggen. Maar zoals bekend zijn dit soort praatjes en ingezonden brieven voldoende om het Texelse Standpunt Op Straat te bepalen. „Pas op, ze pissen in je tuin, en zitten aan je dochter". Tenslotte nog dit: hebbenwij als „normale mensen" (zoals Van den Berg durft te zeggen) niet de plicht om voor mensen te zorgen, die om welke reden dan ook in de puree zitten? Progres sieven noemen het medemenselijkheid. loopt rood aan. En de maat is vol, als de vrouw aan de onderkant van het beeldje kijkt en konstateert: „Er staat niet eens op, waar het vandaan komt. 't Zal wel goedkoop Japans spul zijn Want met een ruk ontneemt ze het beeldje en houdt het als beschermend tegen haar borst. „Dat u een dom mens bent, wist ik al van Dolf, daarom hoeft u het hier niet meer te demonstreren. Dit beeldje heb ik zelf gemaakt, mevrouw. Een pendant ervan is in januari van dit jaar tentoongesteld in 's Hertogenbosch en bekroond met een prijs. Het heeft honderd en vijftig gulden opgebracht en dat moet dit ook kosten. Wilt u zo goed zijn nergens meer aan te komen? Ik heb een hekel aan ruzie, daarom duld ik u hier. Maar in werkelijkheid hebt u hier niets meer te maken, want u bent al jaren van Dolf gescheiden". Mevrouw Van de Eijnde loopt op haar beurt rood aan. „Wat verbeeldt u zich wel? Alles, wat hier staat, was van Dolf en Is dus nu van mijn dochter, wier belangen in behartig en dat dit nodig is, kan ik nu wel uit uw reaktie opmaken. Wat had u, toen u verleden jaar bij Dolf introk? Nou? Als Julia wil, kan ze u met een uur op straat zetten. U hebt hier helemaal niets te vertellen, weet u dat? U hebt nergens recht op. Er is geen testament, dus Julia is enig erfge naam!". Jossa heeft zich intussen alweer onder controle. Ze wijst enkel naar de verbindingsdeur tussen winkel en halle tje, dat enerzijds naar het atelier voert en christenen naastenliefde. Van den Berg stelde zelfs voor om „die lui" maar naar Domburg te sturen. Dus we accepteren wel troep, maar alleen op de stoep van de buurman? Dan moet dié troep maar opruimen, als ik zelf er maar geen last van heb? Kom nou, beste mensen, is dat mentaliteit? Zelfs de Texelaars staan erom be kend, dat ze grif geven voor collectes voor hongerige kindjes, droge gebieden en andere derde wereld problemen. We willen best iets aan de oplossing van problemen doen, als we er maar geen last van hebben? Doe me asjeblieft een lol, denk vóór je onzin zegt, en laten we ophouden praatjes rond te strooien. Ook „dat soort volk" (hoe durft zo'n man dat te zeggen) heeft recht op een behoorlijke behandeling en redelijke te rugkeer in de maatschappij. lede de Vries Lieuwstraat 13 Den Burg NASCHRIFT De beschuldiging dat de protesteren de zijn afgegaan op kletspraatjes houdt een niet gering verwijt is aan het adres van de familie Sprenger, de Jellineck- kliniek en de gemeente Texel want de van die kant gekomen informatie maak te de reacties op zijn minst begrijpelijk. In het verzoek dat de heer Sprenger tot B. en W. van Texel richtte stond letterlijk: „Patiënten van de kliniek die al een eind zijn gevorderd op de weg naar de genezing van hun verslaving". In de advertentie van de gemeente waarin op de mogelijkheid tot bezwaar maken werd gewezen stond dat de Sprengerwoning tot tijdelijke „behan- delplaats voor verslaafden" van de Jelli- neckkliniek zou worden gemaakt. En directeur Postma van het Jelli- neck-centrum deelde ons (tot tweemaal toel) mee dat het gaat om ex-patienten die hun feitelijke behandeling achter de rug hebben en in het Sprenger-huis ge schikt worden gemaakt voor terugkeer in de maatschappij. De bedoeling is dat ex-alcoholpatienten naar Texel gaan (om de eenvoudige reden dat er daarvan enorm veel meer zijn dan ex-drugs- patienten, hoewel drugspatienten niet bij voorbaat zijn uitgesloten. Dat het primair zou gaan om de vrouwen van ex-patienten is beslist niet waar, hoewel het niet is uitgesloten dat op den duur ook aan hen op een of andere manier aandacht zal worden besteed in De Skuul. De heer Postma zei dat hij het bovenstaande schrifelijk zal bevestigen jegens het gemeentebestuur. Na alles wat er tot dusver over bekend geworden is mag worden aangenomen dat de eventueel nieuwe bestemming van de Sprenger-woning voor Texel geen bijzondere gevolgen zal hebben. Niettemin is de kwestie belangrijk en interessant omdat bij slagen van het experiment (wat binnen een jaar moet worden beoordeeld) onvermijdelijk de vraag aan de orde komt in hoeverre Texel moet meewerken aan een perma nent instituut, eventueel op veel grotere schaal. Herhaaldelijk is door het ge meentebestuur de wenselijkheid geuit dat Texel in het belang van de werk gelegenheid gezondheidsinstituten zou moeten aantrekken. Om dat te bevor deren heeft het Maartenhuiscomplex bij De Koog deze bestemming zelfs behou den. Het verplegen van alcohol- of drugsverslaafden hoort tot de meest reële mogelijkheden omdat de eilandpo sitie van Texel daarbij een positieve zaak is, wat bij andersoortige gezondheidsin stituten meestal niet het geval is. Het zou van moed getuigen als de politieke partijen die aan de komende gemeente raadsverkiezingen deelnemen zich over de wenselijkheid van iets dergelijks uitspreken. Red. anderzijds naar de keuken en het maga zijn. „Wilt u zo vriendelijk zijn te ver dwijnen? Ik wil u hier niet meer in de winkel hebben en als u dat niet aan staat, kunt u zich bij Julia beklagen". Op dit moment komen er twee klanten binnen. De vrouw, die waar schijnlijk een scherp woord op haar lippen heeft, kiest eieren voor haar geld en verdwijnt naar achteren. Jossa helpt de klanten, die een schilderij willen en daartoe loopt Jossa even naar het atelier om enkele doekjes en paneeltjes van zichzelf naar voren te halen. In a nutshell ziet ze moeder en dochter in Dolfs hoekje zitten in een druk gesprek gewikkeld, maar het kan haar niets schelen. Als Julia zich door haar moeder laat bepraten en opwarmen, roept ze de hulp van haar vader in. Ze is niet van plan voetstoots te capituleren voor de ex-vrouw van Dolf. Ze heeft enkel met Julia te maken. Jossa verkoopt een mooi doekje en zal het laten inlijsten. Daar zorgt een plaatsgenoot altijd voor. Met een dag of drie zal het worden bezorgd, daj belooft Jossa. En schuift de drie brietjês van honderd en twee van vijf en twintig in de la. Maar als de klanten vertrokken zijn, bedenkt ze zich en haalt de driehonderd en vijftig gulden er weer uit om ze in de zak van haar winkelschort te steken. Safety first. Want vanaf dit, ogenblik bestaat de mogelijkheid, dat ze me er uit donderen en hoe kom ik later dan nog aan mijn eigendommen? Zodra ze er gelegenheid voor heeft. s Personeelsreis De jaarlijkse personeelsreis van het raadhuispersoneel vindt plaats op vrij dag, 28 april a.s. Dit betekent dat de secretarie de gehele dag gesloten is. Voor zaken die te maken hebben met de burgerlijke stand is het gemeentehuis 's morgens geopend. Brandbeveiligingsverordening. In deze rubriek is al eens een paar maal aandacht geschonken aan de brandbeveiligingsverordening en de toe passing er van. Als een bepaald gebouw niet aan brandveiligheidseisen voldoet, kan de eigenaar worden aangeschreven de noodzakelijke maatregelen te treffen. In het algemeen wordt geprobeerd in goed samenspel met de exploitant tot een oplossing te komen, vooral voor wat betreft de termijn. Onlangs hebben burgemeester en wethouders helaas moeten besluiten een appartementenbedrijfje te sluiten omdat het gebruik van de appartemen ten, welke voor een deel nog zonder vergunning waren gebouwd, niet langer verantwoord was. Winkelsluitingswet. Op 1 november 1978 treedt een nieuwe Winkelsluitingswet in werking. Ongetwijfeld hebt U hierover weieens iets in een dagblad gelezen. Winkels mogen dan niet langer dan 52 uren per week geopend zijn. De ope ningstijden liggen tussen 5.00 en 18.00 uur; op zaterdag tussen 5.00 en 17.00 uur. Daarnaast dan nog een koopavond. De verplichte halve dagsluiting ven/alt. De mogelijkheid voor een afwijkende regeling in verband met het zomer seizoen blijft gehandhaafd. Burgemeester en wethouders hebben aan het Texels Verbond van Onderne mers en aan de winkeliersvereniging Den Burg gevraagd suggesties over een nieuwe regeling kenbaar te maken. Het gemeentebestuur denkt aan een koopavond on donderdag of vrijdag. Voor de periode 1 juni t/m 31 augustus aan een avondopenstelling tot 9.00 uur. Het is denkbaar dat ook anderen dan winkeliers een mening willen geven over dit onderwerp. Wat hiervoor is vermeld gaat om hoofdzaken. Voor nadere de tails kan men zich in verbinding stellen met de gemeentesecretarie, afd. alge mene zaken, kamer 209 en vragen naar de heer Hut. Sluiting gemeentelijke diensten Reeds nu wordt aandacht gevraagd voor speciale regelingen in de week van 1 - 6 mei a.s. in verband met Koningin nedag en Hemelvaartsdag. Op die da gen zijn de secretarie en de kantoren van alle gemeentelijke diensten geslo ten. Dit betekent natuurlijk ook dat de vuilstortplaats gesloten is en dat geen beerputten enz. worden geleegd. De markt wordt in plaats van maan dag op dinsdag gehouden. De vuilnisophaaldienst van maandag verschuif naar dinsdag, dinsdag en woensdag blijven gelijk en donderdag verschuift naar vrijdag. In de komende periode vervalt een aantal keren het spreekuur van maatschappelijk werker Frank van Lare: maandag 1 mei, donderdag 4 mei, vrijdag 5 mei en maandag 15 mei. Daaruit volgt dat alleen op woensdag 4 mei spreekuur wordt gehouden. belt ze haar vader en zet de feitelijke toestand uiteen. Frans Hunninkhuizen begrijpt haar en zegt toe meteen na de middag naar Boxtel te rijden. Houd in ieder geval tot zolang vrede", adviseert de man. „Slik desnoods wat, maar houd je mond". De rest van de middag ziet Jossa noch Julia, noch haar moeder in de zaak. Na sluitingstijd keert Jossa terug naar de keuken en begint eten klaar te maken. Moeder en dochter blijken thee gedronken te hebben; er is haar niets gebracht en ze had het te druk in de winkel om even naar achteren te wip pen. In de dagen, dat Dolf nog leefde, zorgden ze op deze wijze voor elkaar: de een deed de winkel, de andere zette thee of koffie en bracht dat naar voren. Jossa voelt ineens de vijandige sfeer, maar ze laat niets merken. Binnen goed drie kwartier heeft ze het eten klaar en dekt de tafel voor drie personen. Ge dachtig aan het advies van haar vader zwijgt ze. Het diner wordt dan ook zo ongeveer zonder spreken genuttigd. Er heerst een soort gewapende vrede. Na het eten, dat helemaal alleen door Jossa is opgediend, ruimt ze ook alleen de tafel af, maar zet de vaat zonder meer op het aanrecht. Ze heeft onder deze omstandigheden echt geen zin ook nog te gaan afwassen. Tenslotte heeft ze vrijwel de hele dag in de winkel gestaan en nu voelt ze, dat ze hondsmoe is. Het was druk, ze heeft gelukkig goed verkocht, maar je krijgt het niet cadeau. (wordt vervolgd) MWNWWWkWWWMIMWMmMMMWMWNIMWAMmMMMWWNWWI door Leida Graafland

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7