Den Burg had geslaagde viering Koninginnedag 4 m Verkiezingsprogramma VVD Texel zon. maan. hoog water Tweede plaats voor Dirk-Jacoh Drijver )mr «-*; Bejaardenkoor doet mee aan festival in De Rijp I C AC LOC LUUttMW I Een van de grote voorstellingen in de optocht Het verschil tussen spelende kinderen vroeger en nu. De koninginnedagviering in Den Burg kan opnieuw ge slaagd worden genoemd. Vooral voor de kinderen was het een genoegelijk en span nend festijn, dat zij danken aan de dorpscommissie Den Burg. De dorpscommissie beschikt nog steeds over mensen die de moeite er voor over hebben om al dat organisatiewerk tot vrijwel ieders genoegen te vol brengen. De opzet van het feest week iets af van vorige jaren. Het avondgedeelte bevatte geen wedstrijdreglement maar bestond uit het spelen van een levend ganzebord. Het was een succes voor de deelnemers die waren geformeerd in 10 teams. Het ontbreken van het wed strijdelement had echter wel minder grote belangstelling van toeschouwers tot gevolg. Als eerste eindigde het team van De Twaalf Balcken. Tweede werd het team van 't Groentje en derde de Reizenboetiek. De vierde plaats werd ingenomen door de Waggelaars, de vijfde door de Pennelikkers, zesde werd Drilkikkers, zevende Lest Best, achtste Texel Tigers, negende Warmoelala en tiende ,,3A2". Grote stukken De traditionele allegorische optocht in de ochtend gaf vooral een grote deelname in de afdeling grote wagens te zien. De totaalindruk was daardoor imponent, temeer omdat van deze grote stukken zeer veel werk was ge maakt. Bij de paren en enkelingen was de deelname beneden verwachting. Bij de paren waren zelfs niet genoeg voor stellingen om alle beschikbare prijzen te kunnen toekennen. Het totaal aantal deelnemers aan de optocht was echter gelijk aan vorig jaar. Uitslag enkelingen: 1. Ei in mei (4); 2. Bokkewagen (36); 3. Versierde fiets (7). Paren: 1. Ganzebord (8); 2. Maja en Willie (25). Groepen: 1. Jan Huijgen en twee emmertjes (21); 2. Boompje ver wisselen (20), 3. Witte zwanen, zwarte zwanen (18). Grote wagens: 1. De gulle gans (1); 2. In Holland staat een huis (19); 3. Maris Stella kleuterschool (26). Dansgroep Ter extra opluistering liep ook de dansgroep Oude Dansen mee in de op tocht. Een ander nieuw en gewaar deerd elen.ent werd gevormd door de dixielandgroep Monkeys Rivival die op een wagen meereed. Geslaagd was ook de kleuterkermis die op een der SVT-terreinen werd ge houden en waaraan door ca 150 kleu ters werd meegedaan. De organisatoren daarvan werden gesteund door 16 leerlingen van de pedagogische academie. Ongeveer 500 kinderen van de basis scholen waren betrokken bij de kinder spelen op het SVT-terrein. Uitslagen Jongens: 1e klas: 1Dirk Pieter Slot, 2. Robert Jan Huisman, 3. Pieter Bakker. 2e klas: 1. Arjan van der Knaap, 2. Eric Pekel, 3. Danny Siebeling. 3e klas: 1. Rob de Veij, 2. Jacob Roeper, 3. Inse Bonne. 4e klas: 1. Maurice Kleinveld, 2. Erwin Koning, 3. Rob van Beek. 5e klas: 1. Albert Keijser, 2. Paul Voebel, 3. Wim van Veen. 6e klas: 1. Harry Peeters, 2. René Kossen, 3. Marcel van der Plas. Meisjes: Ie klas: 1. Kerstin Wonder, 2. Irma Kooy, 3. Linda Groen. 2e klas: 1. Edith Keijser, 2. Marion Groen, 3. Erika Segers 3e klas: 1. Caroline Vlaming, 2. Jannie Bakker, 3. Maaike van der Kooy. 4e klas: 1. Sylvia Barhorst, 2. Sandra de Graaf, 3. Chantal Visser. 5e klas: 1. Karin Witte, 2. Nancy Sie beling, 3. Marian Fortunatie. 6e klas: 1. Els van der Meer, 2. Winda Beijert, 3. Melanie Post. OUDESCHILD In Oudeschild was de organisatie van het Koninginnedagfeest in handen van de Gemeenschap Oudeschild. Het werd een geslaagd feest, waaraan door totaal ongeveer 170 kinderen werd meege daan. Naast de gewone kinderspelen en de puzzeltocht mocht het ..slootje sprin gen" [waarvoor 14 kandidaten kwamen opdagen] zich in een grote publieke belangstelling verheugen. Er waren leu ke premies beschikbaar gesteld. Voor de grootste pechvogel was 35 kg aardappelen uitgeloofd en wie mid den in de plomp sprong kreeg een vaartocht over de Waddenzee aange boden De optocht die 's morgens met muzikale medewerking van „Voor waarts Mars" werd gehouden, had „sprookjes" als voorgeschreven thema. Er deden 60 kinderen mee. De uitslag: Enkelingen: 1. Aladin met de wonderlamp Nr. 6; 2. Rattenvanger Nr. 1, 3. Roodkapje nr. 9; 4. Gelaarsde kat nr. 12. Paren: 1Gelaarsde kat nr. 3; 2. Zwavelstokjes nr. 2; 1Assepoester met prins nr. 6. Groepen: 1Hans en Grietje nr. 5; 2. Sneeuwwitje en de zeven dwergen. Uitslagen: Kleuterschool: Kleine kleuters: 1. Edwin Kuiter; 1. Arnold Krijnen; 2. Hans Kreeft, 2. Arjan Kiewiet; 3. Marion Bakker; 3. Yvonne Weijers. Grootste kleuters: 1. Torvold Visser; 1. marthijn Dros; 2. Jessica Bos; 2. DaveZwieringa; 3. Sandra v.d. Schans; 3. Isabella van Beek. 1e klasse: 1. Ronald Timmer; 1. Astrid Molenwijk; 2. Jaco Zijm; 2. Petra Kuip; 3. Ireentje Boekei; 3. Jan Pieter Slik. 2e k!23: 1. Yvonne van Beek; 1. Judit Hin; 2. Robert Frido Boom; 2. Vera Klippel, 3. Jan Jacob de Jong; 3. Sherley v.d. Meulen. 3de klas: 1. Arie Pieter Grootjen; 1. Jan Zijm; 2. Martijn de Groot; 2. Annemiek Zwieringa; 3. Peter Weijers; .3. Joke Westerlaken. Uitslag puzzeltocht: (vanaf vierde klas en voortgezet onder wijs) 65 deelnemers. 4e klas: 1José Bekker, 2. Jacquelin Eelman, 3. Linda Westdorp. 5e klas: 1. Wichard Verhagen; 2. Kari Zegers; 3. Christha Keijzer. 6e klas. 1. Siska van Heerwaarden; 2 Ina Wilkens; 3. Esther Krijnen. Voortgezet onderwijs: 1e prijs Marjo Zoetelief; 2de prijs Anil Westdorp, 3e prijs Yvonne Zegers. 's Avonds voor de meierblis slootj springen: 1e prijs George Keijzer; 2 prijs Guus Hoep; 3e prijs Cas van d Kerkhof. De verkoop van wandelende takken was eer. van de aktiviteiten op de feestmarkt die op a Groenepleets werd gehouden. Tientallen verenigingen en andere organisaties verkochte allerlei zaken ten bate van hun immer noodlijdende kas maar er werd ook informatie gegeve en aktie gevoerd. De Stichting Open Jeugdwerk verschafte het laatste nieuws over hu woningveroveringen, het NVV riep werknemers op om zich aan te sluiten en het vrouwencal trachtte onder het verkopen van eetbare waar af te rekenen met vooroordelen. Al met al ws het een zeer gezellige bedoeling die dan ook massa's mensen trok. Ook de afdeling Texel van de VVD heeft haar verkiezingsprogramma voor de komende gemeenteraadsverkiezin gen gereed. Evenals dat gebeurde bij de andere partijen publiceren wij dit pro gramma volledig. Liberale beginselen. Gemeentepolitiek is luisteren naar de burger en diens eigen verantwoordelijk heid bevorderen. In ons gemeenteprogramma 1978 worden dan ook in samenhang tot elkaar vooropgesteld: 1. Vrijheid. Niet onnodig de persoonlijke vrijheid van de burger inperken. Liberale politiek betekent de nadruk leggen op de individuele burger. De overheid heeft een dienende functie. 2. Verantwoorde lijkheid. Werkelijke vrijheid kan alleen bestaan, indien deze samengaat met een sterk verantwoordelijkheidsgevoel. 3. Verdraagzaamheid. Respect voor andermans overtuiging en bereidheid naar minderheden te luisteren. 4. So ciale gerechtigheid. Het bevorderen van gelijke kansen met respect voor ieders persoonlijkheid. Het betrekken van de burgers bij het bestuur. Een op de burgers gericht open bestuur door: 1Openheid en openbaar heid te betrachten, behoudens bepaalde commissies van advies en bijstand, in openbare commissies dienen proeven te worden genomen met een gereglemen teerd spreekrecht, voor agendapunten. 3. Inspraak en participatie op de beleids voorbereiding en beleidsvoering. 4. Een goede rechtsbescherming, voor de indi viduele burger door een zorgvuldige be roeps- en bezwaarschriftenprocedure. Plaats en taak van de gemeente in onze samenleving. De gemeenteraad moet wezenlijk in vloed op het beleid kunnen uitoefenen. B. en W. moeten de raad daartoe in een vroeg stadium informeren. De gemeen te, als derde bestuurslaag, moet een volwaardig eigen takenpakket behou den. Geen centralisatie, omdat het be stuur daardoor onnodig verder van de burger komt af te staan. Financieel beleid. De tot dusver gevoerde politiek van een sluitende begroting dient de hoek steen te zijn van een verantwoord financieel beleid. De doeluitkeringen van het rijk en provincie dienen de nood zakelijke kosten te dekken, bijvoorbeeld wegenfonds. Een terughoudend beleid ten aanzien van de verhoging van de onroerendgoedbelasting is geboden. Belastingen en heffingen behoren niet onevenredig op bepaalde burgers en bedrijven te drukken. Toeristenbelasting zal volgens één tarief worden berekend. Het subsidiebeleid dient via objectief vast te stellen normen geregeld te worden. De gemeente dient een meer- jaren-investeringplan te bevorderen, bij voorkeur uitgewerkt met een globale be groting, teneinde het financiële beleid beter op de nabije toekomst te kunnen afstemmen. Personeelsbeleid. Het personeelsbeleid moet er aller eerst op gericht zijn dat ambtelijke medewerkers zoveel mogelijk ontplooi ingskansen krijgen. Werkoverleg is be langrijk, omdat het de medewerkers binnen hun afdeling de kans biedt mee te werken aan onderwerpen en zaken die de afdeling of dienst als geheel aan gaan. Ruimtelijke ordening en volkshuisves ting. Het ruimtelijk beleid moet doelbewust evenwichtig en dynamisch zijn. De agra rische bevolking heeft het Texelse land schap gevormd en moet de mogelijkheid hebben een economische bedrijfsvoe ring te blijven uitoefenen. Problemen van de kleine kernen dienen niet te worden opgelost door versterkte groei, doch met een noodzakelijke groeimoge- lijkheid om het bestaande voorzienin genniveau in stand te houden. Bij het opzetten van bestemmingsplannen zal een duidelijke en doorzichtige werkwijze voor de burger moeten worden geko zen. In bestemmingsplannen voor woongebieden zal de nadruk moeten liggen op het eigen woningbezit, zowel in de sociale sfeer als in de vrije sector. De woningbouw dient gekoppeld te worden aan de woonwensen van de burger. Verkeer en vervoer. De bootverbinding tussen Den Helder en Texel is van dusdanig belang dat gezorgd moet worden voor voldoende bedrijfszekere capaciteit. Voor de WD betekent dit op korte termijn het in de vaart brengen van een dubbeldekker van 190 PAE's. Een zorgvuldig afgewo gen verkeers- en parkeerbeleid moet worden ontwikkeld. Het gemotoriseerd verkeer moet zich gedragen als gast in de kernen, maar moet niet als onge wenste gast behandeld worden. Fiets paden naar alle dorpen. Grondpolitiek. Eigen grondbezit vormt een uitste kend evenwicht tegen welke machts concentratie dan ook. Milieu en leefbaarheid. Het handhaven en verbeteren van het leefmilieu is niet alleen de taak van de gemeente., maar tevens van elke bur ger. Gezondheidszorg. De gemeente heeft een uitvoerende, coördinerende en stimulerende taak voor de gehele gezondheidszorg. De gemeente dient een aktief beleid te voeren met betrekking tot de preven tieve gezondheidszorg en de voorlich ting daarover aan de burgerij. Ten aanzien van de wensen en behoeften van de bejaarden en minder- validen, moet de gemeente met betrek king tot de sociaal-medische voorzienin gen coördinerend optreden. Welzijn. De persoonlijke levenssfeer van het individu dient hoe dan ook zoveel mogelijk te worden geëerbiedigd. Akti viteiten voor het jeugd- en jongerenwerk moeten gedragen worden door de deel nemers en bezoekers. Subsidiëring hier van dient gepaard te gaan aan een regel matige toetsing van de doelstellingen. Bejaarden moeten in staat worden gesteld zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen in hun eigen omgeving. Cultuur. Een cultuurbeleid dient erop gericht te zijn voorwaarden voor een zo veelzijdig mogelijke cultuurbeleving te scheppen. Uitbreiding van de bibliotheek met een fonotheek, die hoofdzakelijk voorzien zal zijn van cassettes. De kuntbeoefe- ning door amateurs dient door de gemeente te worden aangemoedigd. Onderwijs en vorming. Een ieder dient mogelijkheden te krijgen zich te ontwikkelen, zodanig dat hij of zij zelf mede kan bepalen hoe onze maatschappij zal worden ingericht. Avondonderwijs voor volwassenen dient te worden gestimuleerd, wanneer voldoende behoefte blijkt te bestaan. Bij het onderwijs dienen de ontwikkeling van de eigen kreativiteit en de sociale vaardigheid ruime aandacht te krijgen. Aan leerlingen met een achterstand of een handicap zal extra aandacht moeten worden besteed. De ouders dienen te worden betrokken bij veranderingen, vernieuwingen, experimenten en school- en beroepskeuze. Vrijheid van schoolkeuze en de voortgang van het onderwijs blijft gewaarborgd, ondanks het teruglopend leerlingenaantal. Gelijk stelling van bijzonder en openbaar on derwijs dient te worden gewaarborgd. Sport en recreatie Blijvende steun van gemeentewege aan niet commerciële particuliere initia tieven op sportgebied is geboden. Bij zondere aandacht zal moeten worden besteed aan sportmogelijkheden voor gehandicapten. Clubhuizen en kantines zijn voor het functioneren van de des betreffende verenigingen e.d. en er dient streng gewaakt te worden voor paracommercialisme. De WD is voor stander van de watersport op de Wad denzee. Economische aspesten. Toerisme. Bevorderen van een selek- tieve toeristische groei en een kwalita tieve verbetering van de akkommodatie. Wij streven naar 47.000 slaapplaatsen tot 1985. Daar dit één van de weinige mogelijkheden is om de werkgelegen heid te doen toenemen. Alle aktiviteiten met betrekking tot het bevorderen van wintertoerisme worden door de VVD ondersteund. Visserij. Goede outillage in de haven. Voorzieningen voor scheepsonderhoud dient te worden bevorderd. Landbouw. De Texelse landbouw dient ten opzichte van de landbouw in de rest van Nederland niet in een nog ongunstiger positie te komen.Het grondaankoopbeleid van de centrale overheid dient kritisch te worden ge volgd. In verband met de vergroting van de werkgelegenheid zou uitbreiding kunnen worden gegeven aan b.v. kas- sencultuur en bloembollenteelt. Midden- en kleinbedrijf. De ontplooiingskansen van het mid den- en kleibedrijf dienen gestimuleerd te worden. Een prettig koopklimaat dient te worden gehandhaafd of gecre- eerd. Het gemeentebestuur moet bij dragen door een goede voorlichting en overleg, over voorgenomen maatrege len, zoals vestigingsplaatsvraagstukken, verkeers- en parkeermaatregelen, stads vernieuwingsinitiatieven e.d. Vestiging en behoud van ambachte lijke bedrijven dienen de nodige aan dacht te krijgen, in verband met de werkgelegenheid en het voorzieningen niveau. Algemeen. Voor behoud en uitbrei ding van de werkgelegenheid dient een aktief verwervingsbeleid te worden ge voerd ten aanzien van „schone" en hoogwaardige industrieën. De zon komt 7 mei op om 6.00 uur en gaat onder om 2114 uur; 10 mei op om 5.55 uur eh onder om 21.19 uur. Maan: 7 mei N.M.; 15 mei E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 5 mei 8.15 en 20.45 Zaterdag 6 mei 9.04 en 21.27 Zondag 7 mei 9.46 en 22.02 Maandag 8 mei 10.21 en 22.34 Dinsdag 9 mei 10.53 en 23.05 Woensdag 10 mei 11.21 en 23.36 Donderdag 11 mei 0.09 en 11.50 Vrijdag 12 mei 0.44 en 12.19 Zaterdag 13 mei 1.00 en 12.49 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dirk Jacob Drijver [121 uit Den Hoor slaagde er zondagmiddag in Haarlem i bij de strijd om de CBS-penaltybokaal i om de tweede plaats te veroverer Het toernooi werd gehouden te gelegenheid van het tienjarig bestaa van deze platenmaatschappij. Nadat h in de voorronden als beste van ZDI voor de dag was gekomen, maakte Dir Drijver zich ook tegen de oud-doelma van de (betaald) yoetbalverenigin Haarlem J. van 't Kruis meer dan waai Er deden in totaSl dertien jongens aa dit penaltyschieten mee. Hieronder br vonden zich drie spelers van de veren ging EDO, DIOS, CBS en Ripperda e Dirk Jacob Drijver van ZDH. Drie van de vijf door Dirk Drijver t nemen penalties troffen doel, een gin net naast en een ander trof de lal In de eindstrijd, waaraan ook ee EDO-speler deelnam, werd de Texels vertegenwoordiger tweede. Een mooi bokaal, een T-shirt en een vaantje ware zijn beloning. Het bejaardenkoor „Zanglusi neemt morgen deel aan een gro< muziek-, zang- en solistenfestival i het Noordhollandse De Rijp. In d afdeling bejaardenkoren wordt in h< middagprogramma „Russisch Vesper" van Bortniansky en „Mii demacht" van Welmers ten gehot gebracht onder leiding van mevroui Ronday. Het is de tweede keer dat hi Texelse koor aan een dergelijke mar festatie meedoet. Vorig jaar werd me succes opgetreden in Den Helder. Hi koor werd daar veel lof toegezwaair vooral wegens de zeer behoorlijke wij; waarop het vierstemmig en a capel zong. Aan het festival in De Rijp won door 24 groepen of solisten meegi daan. Het optreden van het Texel: koor is gepland om 15.40 uur. Plaa van handeling in de sporthal „Ooste ven".

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 11