Veel groen tussen woonwijken „De Mars Meningen verdeeld over woningbouw tussen Pontweg en Beatrixlaan RUIME WINST VOOR JEUGDTURNPLOEGEN Den Hoorn haalt rommeltjes op MAB-club had geslaagde clubcross; TEXELSE COURANT f r mogelijkheden verruimd zien. Bedrijven moeten behoorlijke uitbreidingsmoge lijkheden hebben. In ieder geval wilde hij ook ,,echt" industrieterrein aange wezen zien. Fridt Blanken zag prakti sche nroblemen bij het bouwen van de wijken; met de groene „taartpunten" die overblijven wist hij geen raad. Tè rustig.... De huizen van de wijken zullen wor den gebouwd aan straten, die niet voor doorgaand verkeer zijn bestemd. Maar In het college van B en W en in de commissie ruimtelijke ordening bestaat verschil van mening over de vraag of en op welke wijze woningen gebouwd moeten worden op het terrein dat ligt tussen de Pontweg en de Beatrixlaan te Den Burg. Hier zou plaats zijn voor ongeveer tachtig woningen. Hoewel in het ontwerp struktuurplan van Texel staat dat dit gebied onbebouwd moet blijven, is de mogelijkheid om wèl te bouwen toch aan de orde gesteld in de beleidsuitgangspunten en doelstellingen voor de uitbreiding van Den Burg. die donderdagavond door de commissie ruimtelijke ordening werden behandeld. Een voordeel van bouwen op deze plaats is onder meer een meer even wichtige groepering van de bebouwing rond het dorpscentrum, waardoor de. gemiddelde afstand tot de voorzienin gen in dat centrum kleiner zijn dan bij een nieuwe woonwijk aan de andere kant van Den Burg. Het evengoed noodzakelijke Marsplan zou dan wat kleiner kunnen blijven wat in het belang Is van het niet onaantrekkelijke land schap aldaar. Bovendien zou het aan zien van Den Burg worden verbeterd, want het land tussen Pontweg en Keesomlaan ziet er nu nogal rommelig uit. Lawaai Nadeel is dat de hier te bouwen woningen last zullen hebben van het verkeerslawaai van de Pontweg. Het land is bovendien moeilijk te verkavelen en het „landelijk" aanzien van Den Burg gaat door bebouwing verloren, het Bureau Hajema heeft dan ook voorge steld het niet voor woningbouw te be stemmen. In de buurt van de Beatrix laan (o.a. op de plaats van het oude RSG-gebouw en tegenover garage Kac- zor) zouden wel enige kantoorgebou wen kunnen komen en verder zou het terrein moeten worden opgeknapt, on der meer door wat boomgroepen en -singels. Om de voorzien in de woningbehoefte van Den Burg is genoemd terrein van bescheiden betekenis in vergelijking met het Marsplan, waar 700 woningen kun nen worden gebouwd. Dure woningen In het collge van B en W is locobur gemeester J. J. Westdorp het met het bureau Hajema eens. Nauta en Zuide- wind zij echter van mening dat in de buurt van garage Kaczor 10 of 11 betrekkelijk luxe woningen zouden moe ten worden toegelaten, op grondperce- len van 800 tot 900 m2. Gebleken is dat aan dergelijke duurdere woningen be hoefte bestaat. In het plan Noordwest is althans gretig van deze mogelijkheden gebruik gemaakt. Tien jaar geleden was dat anders. Royale grondpercelen aan de Bernhardlaan bleven jarenlang on verkocht, totdat de gemeente besloot ze te splitsen. Positief rommelig Namens het bureau Hajema zei Ir. Blokzijl, dat het gebied beter helemaal vrij van woonbebouwing kan blijven. Hij noemde de open ruimte „plezierig" en het thans wat rommelige aanzien had volgens hem ook een zekere charme. De heer J. Koolhof was het daar volledig mee eens. Hij sprak van „positief rommelig". Fridt Blanken had een heel andere gedachte. Hij was fel tegen de bouw van de door Nauta en Zuidewind ge wenste duurdere huizen, omdat hij dat zonde vond van de kostbare ruimte. Veel liever zag hij een belangrijk groter aantal normale woningen in dit gebied gerealiseerd. Het Marsplan hoeft dan niet zo groot te worden, wat in het belang van het landschap aldaar is. Maar Ate Rienstra was tegen bebou wing van het land bij de Pontweg. Volgens hem maakte het voor het landschap weinig uit of het Marsplan nu 600 of 700 woningen zou tellen. J. C. Dros zei geen mening te hebben. „Als er maar gebouwd wordt, het hindert niet waar". Gerard van der Kooi twijfel de. Al jaren geleden had hij gezegd dat dit stuk land bebouwd behoorde te worden, maar hij was toch ook wel ont vankelijk voor de landschappelijke argu menten en vond het plan om een klein aantal duurdere huizen te bouwen een goed compromis. Details De commissie ruimtelijke ordening nam royaal de tijd voor de behandeling van de nota over Den Burg. Het was de eerste keer dat een bestemmingsplan in een zo vroeg stadium van voorberei ding onderwerp van openbare discussie was. De commissieleden wierpen zich gretig op deze aanschouwelijke stof maar vertoonden daarbij de neiging om zich in details te verliezen. Voorzitter Jook Nauta (die als gevolg van het vertrek van de burgermeester de porte feuille ruimtelijke ordening beheert) slaagde er pas met veel moeite in de commissieleden te bewegen zich tot de hoofdzaken te beperken. De details komen later aan de orde, als het ontwerp-bestemmingsplan ter discussie wordt gesteld. Omstreden bevolkingsbeleid In de nota wordt gesproken over een „restrictief" (terughoudend) bevol kingsbeleid dat gevoerd moet worden om te bereiken dat Texel in het jaar 2000 niet meer dan ongeveer 13.750 inwoners zal tellen (zoals in het struktuurplan staat), de bevolking kan dus met 60 tot 70 personen per jaar groeien. Die prognose lijkt in gevaar te komen. In 1976 kwamen er 81 inwoners bij en in het afgelopen jaar zelfs 183. Als dat zo doorgaat komt de prognose niet uit en loopt het scheef met de daarop geba seerde plannen. Het staat wel vast dat de gemeente de groei van het aantal inwoners aanmerkelijk kan stimuleren door veel huizen te bouwen. Die komen altijd vol, want mensen van het vaste land willen graag op Texel wonen. Wel iswaar is vestiging door mensen van elders Idie geen economische binding met Texel hebben) aan beperkende bepalingen onderhevig, maar die vor men vooral voor beter gesitueerden niet in éénvormige komplexen mogen i worden opgetrokken, maar moeten eén gevarieerd beeld geven, zowel in totale omvang als in hoogte. Van een afstand zullen de woonwijken haast net zoveel i bomen als daken te zien geven: een j gevarieerd, gemeleerd geheel derhalve. Mooi rapport In de nota was dit alles in heldere taal duidelijk gemaakt, verluchtigd met foto's en tekeningen. Fridt Blanken bewonderde vooral het ontbreken van i ambtelijke of andere voor gewoon pu bliek onbegrijpelijke taal. De doelstellingennota besteedt ook aandacht aan het bestaande deel van Den Burg. Bij de bespreking daarvan kwam onder meer de toekomst van het oude bejaardenhuis Sint Jan aan de orde. In het rapport van Hajema was tot ieders schrik gezet dat Sint Jan zou moeten worden gesloopt om te bereiken dar de RK kerk in een open ruimte zou komen te staan. Het college had die gedachte echter van de hand gewezen - en de betreffende zin moest dus worden geschrapt. Zoals bekend wordt Sint Jan door aannemer Duin gekocht, die er i kleine woningen van wil maken. Mee- De „positief-rommelige" aanblik ven Den Burg vanaf de Pontweg. nauwelijks een rem. Een huis van meer dan twee ton kan zonder meer door een overkanter worden gekocht en perma nent worden bewoond. Meer huizen bouwen dan echt nodig is, houdt dus een gevaar in. Vandaar het „restrictieve" beleid. Het spreekt van zelf dat deze tactiek pas aan de orde komt als de woningnood voorbij is. De werkwijze is dat niet plotseling grote aantallen woningen worden gebouwd, maar dat deze er in fasen zullen komen. Ate Rienstra had daarmee toch wel moeite. Hij vond de fasering een on eigenlijk middel om de bevolkingsgroei onder controle te houden en wilde de betreffende alinea geschrapt zien. Blanken dacht er ook zo over. RO-amb- tenaar Van Dijk legde uit dat het plotse ling van de grond brengen van grote aantallen woningen in Den Burg ook tot gevolg zal hebben, dat de noodzakelijke groei van de buitendorpen stagneert. Want dan trekken de mensen naar Den Burg en de vrijkomende huizen worden door niet-Texelaars bezet. Deze opmer king leidde tot een interessante discus sie want het ging om de vraag in hoeverre de plaatselijke overheid het bouwbeleid mag hanteren om bepaalde ontwikkelingen af te remmen. Wie van mening is dat iedereen in volledige vrij heid moet kunnen uitmaken waar hij wil wonen, heeft met dit „uitnodigende beleid" van de gemeente uiteraard moeite. „Zorgvuldiger" De meeste commissieleden waren het er uiteindelijk over eens dat de be treffende passage zorgvuldiger moet worden geformuleerd. Er was geen verschil van mening wat betreft de noodzaak om alleen te voorzien in de behoefte van de eigen inwoners, de zg. reële behoefte. In dat opzicht is het aan de gang zijnde woningmarktonderzoek ook van belang. Blanken vond het een slechte zaak dat mensen op plaatsen moeten gaan wonen waar ze eigenlijk niet willen zitten. Dat toekomstige, De planologen willen zoveel mogelijk bewaren van de groene ongereptheid van „De Mars". mogelijk nogal harde beleid van de gemeente wel degelijk positieve effek- ten kan hebben is de laatste tijd gebleken. Omdat in Den Burg geen bouwgrond meer beschikbaar is, is de belangstelling voor het opknappen van bestaande oude woningen in de dorps kernen sterk toegenomen wat de leef baarheid en de karakteristiek ten goede komt. Door hetzelfde verschijnsel is de belangstelling voor bouwen in de bui tendorpen (waar hier en daar nog wel bouwgrond te koop is) gegroeid, wat in het belang is van het voorzieningenni veau in die dorpen. Raadsel Dat het aantal Texelaars het afgelo pen jaar met 185 is toegenomen [door vestiging van elders) is een verbazing wekkend feit. Het is van groot belang om vast te stellen wat de oorzaken daar van zijn want als het een blijvend ver schijnsel is, komen allerlei plannen op losse schroeven te staan. De gemeente is dan ook met een onderzoek bezig. Er zijn nog meer ontwikkelingen, die door de planologie dwangmatig kunnen worden bevorderd. Naar aanleiding van de vraag van Blanken hoe het college de doorstroming denkt te stimuleren, werd geantwoord, dat dit onder meer zou kunnen door de grondkavels voor de bouw van kleine woningen zo klein te maken dat deze woningen niet kunnen worden uitgebreid. Als het gezin groter wordt zullen de eigenaars of huurders dus automatisch uitkijken naar wat groters en duurders. Zodat de verlaten woning weer beschikbaar komt voor alleenstaanden of kleine (mindervermo- gende) gezinnen. Ook dit detailonder- werp van geanimeerde discussie, met als konklusie dat deze harde aanpak in ieder geval effektief is. Tot dusver hebben alle andere pogingen om door stroming te bevorderen, jammerlijk ge faald. De Mars Zoals gezegd zal de belangrijkste uit breiding gevonden moeten worden in gebied van de Mars. Kennelijk tot zijn verbazing kreeg J. C. Dros te horen dat dit besluit op zichzelf al vast staat omdat de raad er al mee akkoord is gegaan dat dit in het struktuurplan is neergelegd. Het gebied, omsloten door Bernhard laan, Waalderweg, Burdetstraat, Haller- weg en Marsweg. Op 70 ha. is plaats voor 700 woningen, die volgens het „radiaalpatroon" kunnen worden ge bouwd. Dat is een afwijking van het tot dusver gevolgde systeem, waarbij een nieuwe „ring" van Den Burg werd gemaakt, die zonder meer werd volge bouwd. Volgens het radiaalsysteem ko men in de buurt van Hallerweg en Waal derweg [maar niet vlak erbij in verband met het verkeerslawaai] puntvormige woonwijken met ruime stukken groen ertussen. De woningen hebben daar door een relatie met het aangrenzende buitengebied. Omdat de huizen toch wel op een flinke afstand van het winkelcentrum van den Burg komen, voelt het college ervoor om hier mogelijkheden voor een buurtwinkel en een kleuterspeelzaal te maken. Ook bepaalde vormen van be drijvigheid wil men niet uitsluiten. Daar bij wordt niet gedacht aan industrie (want die moet naar Oudeschild) maar kleine, schone bedrijven, die geen lelijke gebouwen en opslagfaciliteiten nodig hebben. J. C. Dros wou laatstgeboden ze zullen meestal niet doodlopen, zoals het geval is in de plannen Noordwest en bij de 99 woningen aan Bernhardlaan, Tjakkerstraat en Lieuwstraat. Argument is dat de wijken niet te rustig mogen worden. Dat „gevaar" zit er wel in omdat er geen openbare voorzieningen zijn die verkeer aantrekken. De nieuwe wijken zullen wat betreft het aanzien zo „dorps" mogelijk moeten worden uitge voerd: „gezellige" klinkerstraten en overwegend rode baksteen voor de gevels van de huizen, de huizen zullen I gedeeld werd dat de gemeente een I flinke vinger in de pap heeft, want er is een bestemmingswijziging voor nodig. Doorbraak Voor de toekomstige verkeerssituatie is de doorbraak Groeneplaats-Elemert van groot belang. Pas dan kan het verkeer uit het centrum worden ge weerd. J. C. Dros wilde Den Burg verkeersvrij maken en vond dat de door braak er gauw moest komen. Dan zouden de paaltjes in de centrumstraten kunnen v rden opgeruimd. Volgens Dros was .iet eenvoudig om medewer king van de familie Bakker in deze te verkrijgen. „Het kost u geen geld, alleen een toezegging". Nauta noemde dat een tendentieuze opmerking. Dros: „Wat is een tendentieuze opmerking?" Nauta: „Dat is een opmerking die in een bepaalde richting wijst". Dros was van mening dat veel meer auto's op de officiële parkeerterreinen zouden worden neergezet als deze j terreinen niet zouden zijn „weggestopt" achter hagen e.d. Als sterkste voorbeeld noemde hij het parkeerterrein bij de LTS aan de Emmalaan. Dat is een gewoon openbaar terrein, maar iedereen denkt j dat het bij de school hoort zodat er zelden een auto op wordt gezet. In de Beatrixzaal turnden dit week einde leden van de Texelse gymnastiek vereniging tegen de verenigingen „Voorwaarts" [Koedijk] en „Petten". Zowel de meisjes (tegen Voorwaarts] als de jongens [tegen Petten] brachten het tot een ruime winst. De meisjesploeg behaalde 149,7 pun ten, waar de Koedijkse vereniging slecht 140.7 punten tegenover kon zetten. De Texelse jongens deden het nog beter. Tegen „Petten", dat 105.9 punten verzamelde, kwam men tot een totaal van 120.9 punten. Duidelijk de jongensploeg toonde zich duidelijk sterker dan de opponenten. Na de bijzonder goede vierde plaats bij het Nederlandse kampioenschap in Olst was dit ook wel te verwachten. Er werd vrij wel geen tegenstand geboden en de Texelse ploeg liep ook moeiteloos uit. Vooral Martin Voebel toonde een goede wedstrijd. Hij werd eerste met een totaal van 41.8 punten wat een gemiddelde betekent van 8.35 punten. In zijn voet spoor volgden de andere Texelaars: Paul Voebel werd tweede (41.0 punten), Jaco van Trigt derde (39.1 pnt.) en Ruud Zoetelief vierde (37.9 pnt.). Mentaal Hoewel de meisjesploeg het minder goed deed dan tijdens de onlangs in Heerhugowaard geturnde wedstrijd, wonnen ze zondag toch. Kennelijk is de mentale instelling van de Texelse meis jes bij uitwedstrijden beter. Bij de „concentratietoestellen" kwam dit dui delijk om de hoek kijken. De balkoefe- ning leverde zelfs een onvoldoende op en dat was al erg lang niet meer gebeurd. De paardsprong van Judith Hoogendijk kreeg zondag met 8.9 pnt. Zaterdag a.s. worden in Den Hoorn huis-aan-huis spullen opgehaald die bestemd zijn om te worden verkocht of verloot op de rommehjesmarkten en de fancy fair die in juli worden gehouden ten bate van resp. de sportvereniging ZDH en de restaura tie van het Hoomder kerkje. „We kunnen alles gebruiken", aldus de organisatoren, die ook graag spullen van buiten Den Hoorn afhalen na een telefonisch seintje aan de heer A. C. van der Gaag (nr. 02226-383) of mevrouw Zwanenburg-Troost (nr. 02226-272). de hoogste waardering. Diane Terpstra 'i ontving voor haar balkoefening een 8.5. Klassement In het eindklassement van de meisjes j behaalde Diana Terpstra de eerste plaats. Ze werd eerste met 31.8 pnt. i Petra Witkamp („Voorwaarts") werd tweede met 30.9 pnt. Ondanks een mislukte balkoefening kwam Judith Hoogendijk als vierde uit de bus met 30.7 pnt. De overige klasseringen waren als volgt: 4. Jacqueline Kooi 30.0 pnt, 6., Conny v.d. Wetering 28.5 pnt. 7. Wilma! van der Vis 27.9, 8. Meino van Slooteni' 27.6 pnt. en 9. Ineke Hooiberg 27.4 pnt. 1 Kampioenschap van Texel Zondag a.s. worden in sporthal Ons: Genoegen turnwedstrijden om het? kampioenschap van Texel gehouden?! Van 10.45 - 12.00 uur komen de meis jes tot 12 jaar aan bod en van 13.00 -E: 14.30 uur de meisjes ouder dan 12 jaar'1 alsmede de jongens. De finales van de jeugdcompetitie^ Holland Noorderkwartier worden op\ TexeKin „Ons Genoegen") gehouden^ op 21 en 22 mei. Texel komt uit in de'l a-finale. Door de MAB-club Texel were' zondag op het terrein aan de Muy t weg een geslaagde cross gehoudenc voor motoren en bromfietsen. Ondanks de slechte weersomstandig- heden was de opkomst van de rijders groter dan vorig jaar. Er werd gereden J in de klassen: bromfietsen, motoren tot: 125 cc en motoren boven 125 cc. Bij de j bromfietsen waren 10 deelknemers en," bij de motoren 16 deelnemers. DeJ bromfietsen reden 5 minuten 1j ronde en de motoren 10 minuten 2") ronden. De wedstrijd ging over 2 man-1? ches. 1 In de bromfietsklasse was de uitslagH 1. Arno Kuip; 2 Albert Winter; 3.3' Marco Zijm. -j' De motoren tot 125 cc, met 11 rij ders, gaven elkaar knap partij. Hier3, werden de winnaars: 1. Henk Wuis; 2.c. Jozef Kuip; 3. Jan Grisnigt. c •j In de zware klasse, boven 125 cc„i werd felle strijd geleverd. De smaakma kers, waar het verregende publiek^ vooral van genoten heeft, waren Niel^i Koorn en Maarten Hoogenbosch. De't| winnaars van deze zware klasse waren:f, 1. Maarten Hoogenbosch; 2. Niels Koorn; 3. Henk Gieze.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5