'Water in Waddenzee lijkt soms heiliger dan Ganges' /U3END4. „Een illusie armer Waterschap Texel vergaderde in 'De Lindeboom' Bedrijfsresultaten van de garnalenvisserij in 197$ Goede opbrengst kollekte Hartstichting „Koger Kéésboetje" geopend Herdenkingstegels voor Texelse baby's Raadsvergadering FEUILLETON ff „In een tijd, waarin het water van de Waddenzee soms als nog heiliger wordt beschouwd dan dat van de Ganges in India, is het een curieuze zaak een door Hare Majesteit de Koningin onderte kende concessie te ontvangen, waarin toestemming wordt ver leend een stukje van de Wadden zee in te dijken." Dit verklaarde dijkgraaf Marius Roe per tijdens de donderdagavond gehou den vergadering van hoofdingelanden van het Waterschap Texel. Hij doelde hierbij op een door konin gin Juliana op 8 maart j.l. afgekondigd besluit voor ,,de aanleg van een hoog- waterkerende dijk langs de oostkust van Texel tussen Oostkaap en Krassekeet van ongeveer dp 81 tot ongeveer dp 96, alsmede uit het treffen van duurzame voorzieningen ten behoeve van de ont sluiting en de afwatering", waarvan aan alle hoofdingelanden een fotocopie was toegezonden. Weinig publiek In tegenstelling tot de voorgaande keer toe men in het Polderhuis bijeen kwam vond deze (openbare) vergade ring nu plaats in hotel ,,De Lindeboom- Texel", De heer Roeper moest er echter zijn teleurstelling over uitspreken, dat er buiten de hoofdingelanden van het Waterschap Texel en vertegenwoordi gers van de plaatselijke pers geen pu blieke belangstelling was. Hij meende dan ook dat de bijeenkomsten voortaan maar weer in eigen huis" gehouden zouden moeten worden. 't Noorden Wat betreft de huidige werkzaamhe den aan de Texelse dijken meende de Texelse dijkgraaf te mogen vaststellen, dat er vooral in polder 't Noorden alom activiteit is. Het hoofd van de techni sche dienst van het Waterschap, de heer H. Ph. Vonk deelde mee dat de werken in 't Noorden zich voorlopig alleen langs de Zwinweg afspelen en daarna naar Waalenburg verplaatst wor- dèn. Om het natuurgebied De Bol zoveel mogelijk te sparen, gaat men hier pas na het broedseizoen aan de gang. Het eerste werk dat nu op het program ma staat betreft het maken van een stuw in de Genteweg nabij hoeve St. Marcus. Er wordt naar gestreefd de wegen hier voor het begin van de bouwvakantie weer berijdbaar te ma ken. Krassekeet De bestekken voor het nieuw te bouwen gemaal Krassekeet zijn momen teel voor het verkrijgen van toesterrv ming in Den Haag. Het is de bedoeling de aanbesteding eind mei of begin juni te houden. De aanbesteding van de te gebruiken pompen is volgens de heer Vonk inmid dels gepasseerd en de verschillende mogelijkheden worden nu bekeken. De heer Vonk deelde mee, dat het er echter naar uit ziet dat de nieuw te plaatsen pomp een Storkpomp zal worden. Dit komt ook uit financieel oogpunt het beste uit. Dijkgraaf M. Roeper kon ook grote activiteiten bij Nieuweschild melden. Hij verwachtte dat de daar nieuw aan te leggen dijkgedeeltes nog voor de bouw vakvakanties op veilige hoogte zullen zijn gebracht. IJzeren kaap De IJzeren kaap, die buiten de nieuw aan te leggen dijk komt te staan, zal in tegenstelling tot wat eerder werd veron dersteld, niet door het loodswezen verplaatst worden. Het bouwwerk dat voor navigatiedoeleinden geen dienst meer doet, wordt beschouwd als een historisch monument en wordt op voor stel van Rijkswaterstaat gehandhaafd. Omdat men er ook niets voor voelt de IJzeren Kaap te verplaatsen, komt het baken aan de onderzijde in de nieuwe dijk te staan (tot 3 meter NAP). De gemeente heeft beloofd de IJzeren Kaap een grondige onderhoudsbeurt te geven, zodat hij voor het nageslacht behouden blijft. De konijnenschade in de polder Een dracht loopt terug. Dijkgraaf M. Roeper deelde donderdagavond voorts mee, dat de gevreesde muskusraat in Neder land steeds meer opdringt. Deze dieren zijn al gesignaleerd in de Flevopolders, maar ook in de nabijheid van de Duitse Waddeneilanden. Het is van belang dat de Texelaars zodanig op hun qui vive zijn dat ze niet aan deze zijde van het Marsdiep verschijnen. Voor alle even tualiteiten heeft het Waterschap Texel voor het dienstjaar 1978 een bedrag van 72000,— in de begroting opgenomen voor herstelwerkzaamheden aan de dijken en de bestrijding van schade door konijnen en muskusratten. Bij het Waterschap Texel zijn twee aanvragen binnengekomen voor de bin nenkort ter beschikking komende diesel motoren van het te slopen gemaal Waalenburg. Door de direktie van Texelstroom N.V. is een aanvraag inge diend en door de Stichting Juttersmu- seum. De heer Roeper meende in beide gevallen de aanvraag te kunnen hono reren. er zijn nl. twee van dergelijke motoren beschikbaar, hoewel er een defect is. Texelstroom heeft het plan opgevat de dieselmotor te plaatsen in de hal van het nieuwe kantoor in Oude- schild. De Texelse dijkgraaf meende dat ook de tweede motor in het binnenkort te realiseren Juttersmuseum in De Koog in een verantwoorde entourage zou worden opgesteld. Het museum moet daartoe echter eerst wel een officiële status hebben. Hij beloofde dat er nog nader over deze aanvragen gesproken zou worden. De jaarrekening voor het dienstjaar 1978 en de raming van kosten voor het onderhoud van zeewaterkerende wer ken werden hierna zonder aanmerkin gen goedgekeurd. Binnenmeertje In antwoord op een vraag van KI. Eelman (Noordwijk) deelde dijkgraaf Roeper tenslotte mee, dat over de bestemming van het nieuwe binnen meertje bij Nieuweschild nog geen definitieve beslissingen genomen zijn. Het 1,8 ha. metende nieuwe poldertje heeft volgens het bestemmingsplan bui tengebied een dagrecreatieve bestem ming gekregen. De IJsclub van Ooster end heeft er belangstelling voor ge toond. De tot dusver 's winters gebruik te „Putten" nabij de Molen van Polder 't Noorden voldoet niet en zullen in de toekomst door de aanleg van de nieuwe dijk een stuk smaller worden. Roeper meende echter dat de ijsclub van Oosterend beter af zou zijn met een binnenkort aan het eind van het Wage- jot (nabij Zevenhuizen) te creëren pol dertje omdat daar nog meer ruimte beschikbaar komt dan bij Nieuweschild. Op vragen van de heren J. S. Keijser Szn. en C. Boot over het functioneren van de reinigingsdienst van het Water schap werd geantwoord, dat er op zal worden toegezien, dat een en ander voortaan efficlriter gebeurt. C. Boot pleitte voorts voor het breder maken van de wildtrappen langs de sloten, zodat ook schapen bij te water raken er gemakkelijk uit zouden kunnen komen. Dijkgraaf Roeper beloofde dat er aan dacht aan zou worden besteed. Hij moest er echter aan toevoegen dat vragen om een dergelijke voorziening hem nog van geen enkele andere kant hadden bereikt. rondernemers-aktiviteiten In het bescheiden winkelpandje Dorpsstraat 10 (vroeger de wolwinkel van Boorsma) is sinds vorige week een speciaalzaak in kaas gevestigd. Het is het „Koger Kéésboetje" dat naast kaas ook een assortiment wijn en noten aan de man brengt. Het is een initiatief van de heren Jan van Beek en Ton Zwane- veld die van mening waren dat een der gelijk bedrijfje in een behoefte zou voorzien naast de grote supermarkts die kenmerkend zijn voor de winkel stand in De Koog. Getracht zal worden die behoefte te bewijzen door een zo uitgebreid mogelijk assortiment aan te bieden. In het winkeltje (3,62 x 6,18 m) zwaait Annelies Schoo de scepter. In ieder geval zal het Kéésboetje de hele zomer open zijn en misschien ook daarna. De IJzeren Keep blijft behouden Donderdag 4 mei Tussen 11.00 en 14.00 uur kan bij De Kaapsnol in De Koog worden gestart voor de vogelwandeltocht van 5, 10 of 20 km. Zondag 7 mei Van 8.00 - 10.00 uur houdt de sportvis club Texel een wedstrijd bij De Hornt. In sporthal Ons Genoegen worden Texelse turnkampioenschappen gehouden. Aanvang 10.00 uur tot 12 jaar en vanaf 13.30 uur ouderen Prijsuitreiking omstreeks 16 00 uur. Maandag 8 mei Onder auspiciën van het Vrouwenhuis wordt in 't Jagershuus te Den Hoorn een verkiezingsbijeenkomst gehou den onder meer met medewerking van alle vrouwen die zich voor de ko mende gemeenteraadsverkiezing op Texel kandidaat hebben gesteld en met de lijsttrekkers van de diverse par tijen, Aanvang 21.00 uur Ter gelegenheid van de 150ste ge boortedag van de grondlegger van het Rode Kruis, de Zwitser Henri Dunant krijgen alle baby's die dit jaar op 8 mei geboren worden een herdenkingstegel met de beeltenis van Dunant. Henri Dunant stichtte het Rode Kruis dat inmiddels tot een wereldwijde orga nisatie is uitgegroeid naar aanleiding van de verschrikkingen die hij tijdens een veldslag in het Italiaanse Solverino zag. Met aanvankelijk zeer weinig medewerkers begon hij te werken aan het idee om een wereldwijde hulpverle ningsorganisatie op te richten waarin toegewijde, ijverige en goed opgeleide vrijwilliglstiers in oorlogstijd verzorging kunnen geven aan gewonden. Het idee van Dunant is op dit moment nog steeds van kracht alleen de taken van het Rode Kruis zijn een veelvoud geworden van die in de 19de eeuw. Mede ter gelegenheid van de 8ste mei, die voor het Rode Kruis een wereldwijdse herdenkingsdag betekent houdt deze organisatie op 9 mei haar jaarvergadering. De bijeenkomst wordt gehouden in het Rode Kruisgebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg en begint om 20.30 uur. Er worden onder meer twee korte films vertoond over de Rode Kruishulp in Libanon en over het nieuwe schip Henri Dunant waarmee langdurig zieken in de zomer op vakantie kunnen gaan met alle verzor ging die zij daarbij nodig hebben. Dinsdagavond 9 mei, aanvang 19.30 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1Notulen van de vergaderingen van 21 en 30 maart 1978. 2. a. ingekomen stukken, b. mededelingen, 3. Vaststelling 54e wijziging van de algemene politieverordening inzake lichte vaartuigen. 4. Instelling indicatiecommissie be jaardenoorden. 5. Verdaging beslissing beroepschrift J. D. Stoll inzake weigering van een bouwvergunning. Het landbouw Economisch Instituut heeft een rapport gepubliceerd over de bedrijfsresultaten van de garnalenvisse-, rij in 1976. Uit het rapport blijkt onder meer dat ir het verslagjaar de uitkomsten belangrijlj zijn achtergebleven t.o.v. 1975. Hoewe de garnalenaanvoer praktisch gelijk is gebleven, daalde de aanvoerwaarde var 25,5 miljoen gulden in 1975 tot 16,i miljoen gulden in 1976. Deze daling var ca. 37% was een gevolg van de sterkt prijsdaling op de Nederlandse garnalen, markt. De oorzaak hiervan was gelegeii in de grote aanvoeren in West-Duits! land. de Nederlandse garnalenhandé kon op deze markt goedkoop inkopen In tegenstelling tot de Nederlands* garnalenvissers hebben de Duitse vis; sers namelijk geen gebruik gemaakt vai) de EEG-interventieregeling. De doordraai van de consumptiegar nalen bedroeg in 1976 23,8% van dj totale aanvoer, tegenover 4,7% in 1975 De bedrijfsresultaten waren, met uit zondering van de groep Wieringen, ove de gehele lijn negatief. Het gemiddeldi netto-overschot per garnalenschip da in 1975 nog 72100,- bedroeg, veran derde in 1976 in een gemiddeld netto tekort van 715.200,- per schip. Hé totale resultaat van de garnalenvloot ij 1976 gaf een tekort te zien van 1,4 mij joen gulden. Het jaar 1975 leverde no een overschot op van bijna 0,4 miljoe gulden. Het aantal garnalenschepen vermin derde in 1976 met 17 tot 156 vaartuigerj gedeeltelijk door verkoop naar het bui tenland na sanering (8), en gedeeltelij| door omschakeling naar andere vissd rijen Voornamelijk kleine zeevisserij). In de garnalenvisserij is, als gevol| van het gebruikelijke deelsysteem, he inkomen van de opvarenden uit hoofdi van de verrichte arbeid rechtstreek' afhankelijk van de besomming, in hq merendeel van de gevallen na correcti voor enkele variabele kosten. Dit brute inkomen daalde gemiddeld va 727.200,- in 1975 tot 723.100,- i 1976. 6 Vaststelling voorbereidingsbeslui voor gedeelten van De Cocksdorp: a Langeveldstraat, b. Klimpstraat. 7. Verkoop pand Keesomlaan 47 aar mevrouw T Ellen. 8. Vervallen. 9. Garantieverlening ten behoeve vai de Stichting Bejaardenzorg Texel voo' de bouw van bejaardenwoningen. 10. Wijziging begroting gemeente werken 1977. 11. Wijziging begroting grondbedri) 1977. 12. Wijziging gemeentebegroting 1977 13. Wijziging begroting gemeent^ werken 1978. 14. Wijziging begroting grondbedrij 1978. 15. Wijziging gemeentebegrotini 1978. De onlangs op Texel gehouden ko lekte ten bate van de Hartstichtim heeft totaal 73.457,92 opgebracht. Dl organisatie verzocht ons dank te wille overbrengen aan allen die aan h£ succes hebben bijgedragen, in h« bijzonder de kollektrices. door Leida Graafland 44. Tegen half acht stopt er een wagen voor de winkel. Jossa, die in haar eentje boven zit, omdat moeder en dochter er blijkbaar de voorkeur aan geven na het diner zich weer terug te trekken in het atelier, ziet haar oom uitstappen en gaat naar beneden om hem binnen te laten. In de winkel heeft ze met hem een kort gesprek en zet nogmaals de situatie uiteen. „Ik heb er ook geld in gestoken, oom, echt waar". Ze wijst op de afdeling gereedschappen, die een hele hoek in de winkel beslaat. Dolf zag er geen brood in, maar omdat er telkens naar gevraagd werd, besloot ik het aan te schaffen. Dik drieduizend gulden heb ik er in gestoken en ik ben dus echt niet van plan dit voetstoots hier te laten, als ze de brutaliteit hebben me op straat te zetten". „Heb je er papieren van?" informeert haarvader. Jossa haalt haar schouders op. Daar denk je toch niet aan, als iedereen gezond is? Dolf gaf er zijn fiat aan. Het was een soort stilzwijgende overeen komst. Het enige is o ja, de nota's staan op mijn naam, als gevolg van een eigenaardige samenloop van omstan digheden". „Heb je die bij de hand?" Jossa knikt. „Boven in het kistje, waarin alle documenten en zo voor de belastingen werden bewaard". Heb je er een sleutel van?" Ze glimlacht. „Allicht. In feite waren we immers compagnons?" Moeder en dochter zijn er kennelijk weinig gesticht over, dat Jossa haar oom en pleegvader heeft laten komen. Frans Hunninkhuizen zit ongeveer veer tig jaar in de businnes. Weliswaar in hoofdzaak groenten, fruit en conserven, maar hij is op en top een zakenman. En zegt: „Morgen ga ik op mijn gemak alles hier bekijken. U wilt het immers kwijt aan mijn dochter? Goed, als ik alles bekeken heb, morgen, doe ik één bod. Dat kunt u dan aannemen of verwerpen. In het laatste geval pakt Jossa al haar eigendommen, ook uit de winkel en het atelier, in en dan mag u de winkel verder exploiteren. En ik durf te wedden, dat-ie binnen een half jaar op de fles is. Want u hebt er geen verstand van en Jossa wel. U kunt niet schilderen en Jossa wel". Jossa zorgt die avond voor een drankje na de koffie. Moeder en dochter zijn ook schoorvoetend boven geko men. Jossa zegt tegen Julia: „Je moeder kan wel bij jou in de kamer slapen. Mijn vader heeft de andere logeerkamer nodig, begrijpt u?" Jossa en haar oom zitten nog geruime tijd op, als mevrouw Van der Eijnde en Julia zich al teruggetrokken hebben. En praten. De man zegt: „Neem aan, dat die twee vrouwen akkoord gaan met het bedrag, dat ik er voor wil geven, kun je het dan alleen redden?" Jossa knikt. „Zeker oom, waarom niet? Als 't me uiteindelijk te zwaar blijkt te zijn, zien we wel verder. Dan kan ik het verhuren of verkopen. Apropos, als u me niet te hoge rente berekend, betaal ik u natuurlijk alles terug, dat spreekt vanzelf". Frans Hunninkhuizen gaat er eens goed voor zitten. „Luister eens, Jossa, ik heb indertijd in Utrecht dat huis voor je broer gekocht, toen hij daar hoofd van een school werd. Met zijn salaris was het onmogelijk een huis volgens zijn status te huren; in Utrecht zijn ze in die dingen niet gemakkelijk. In de tweede plaats heb ik Els financieel geholpen en haar huidige positie als gescheiden vrouw in aanmerking nemende, zal ik voorlopig weinig van mijn geld terug zien. Dus als ik jou nu help, trek ik de lijn weer helemaal gelijk. Heb ik niemand tekort gedaan. Overigens, mag ik alsje blieft met mijn geld doen, wat ik wil? Ik heb geen kinderen, dat weet je, maar ik heb een schattige pleegdochter en nicht, aan wie je tante en ik al die jaren veel plezier beleefd. Dus het is voor mij niet meer en niet minder dan een zakelijke plicht je te helpen". De vrouw komt overeind en omhelst hem aangedaan, hem kussend. „Oom Frans, je bent een schat, maar dat weet ik al jaren en jaren. Dank je, lieverd". Zondag na kerktijd Jossa staat er op naar de kerk te gaan en tot ieders verwondering is ook mevrouw Van der Eijnde naar de kerk geweest, weliswaar de katholieke, maar dat geeft toch weer een andere kijk op de vrouw bekijkt Frans Hunninkhuizen alles: het hele huis van boven naar beneden, van buiten, de tuin, die overigens weinig voorstelt; verder in het huis de voorraden, schilde rijen en de toestand van het huis binnen. Hij wijst in het bijzijn van Julia en haar moeder op ontstane gebreken: „Er zijn op het dak heel wat pannen kaduuk en als ik de zolder bekijk, is er maar één afdoende oplossing: een heel nieuw dak. Van buiten moet het hoognodig geschilderd wordenik weet niet, of jullie weten, wat het vandaag de dag kost, maar dat is meer dan twee maandlonen van een geschoolde wer ker. Het schuurtje achter 't huis kun je gevoegelijk verbranden: het staat op instorten. Eén flinke storm en het ligt neer. Wat het huis betreft: de achter muur is halfsteens en vochtig". Hij wijst naar het behang, dat je er zo af kunt trekken. „Wil je het goed maken, dan moet hij van binnen en van buiten gepleisterd worden. Nog beter is er een halfsteens muur tegen aan te bouwen. Zodat er een spouw ontstaat. Ik schat, dat een algehele onderhoudsbeurt op ongeveer twintigduizend gulden komt. Het is, dat ik mijn pleegdochter graag wil helpen, want als ik dit voor haar koop, is zij nog niet klaar, maar moet de door mij genoemde voorzieningen tref fen om de komende winter niet voor onverwachte narigheden te staan. De hele elektrische geleiding is in feite levensgevaarlijk en moet vernieuwd worden. En ga zo maar door. Ik zal het allemaal zwart op wit zetten, als jullie dat willen en ga dan maar eens naar een expert om te vragen, wat het allemaal moet kosten. Dan schrikken jullie. Nou, kort en goed met alles, wat hier in huis is de persoonlijke bezittingen van die meneer Prinsse en zijn schilderijen bui ten beschouwing latende - vijf en dertig duizend gulden. En geen cent meer. Het is dus ja of nee. In 't laatste geval betaal ik een week huur, zodat Jossa op haar gemak haar eigendommen kan inpakken en verzenden. Dan mogen jullie hij wijst naar Julia en haar moeder morgen beginnen de winkel te exploite ren". Het is duidelijk, dat de beide vrouwen het bedrag bespottelijk laag vinden. Mevrouw Van den Eijnde wil wat zeggen, maar Julia legt bezwerend haar hand op de arm van haar moeder en zegt: „Laat mij maar het woord doen" En begint dan te wijzen op de vele schilderijen van haar vader, die zich in het atelier bevinden. Jossa interrum peert en zegt: „Je hebt niet goed geluisterd, wat mijn oom heeft gezegd- je mag alle schilderijen van je vader meenemen; er was in de regel maar weinig belangstelling voor portretten". Verder brengt Julia naar voren, welis waar enigszins van haar stuk gebracht, maar nog lang niet verslagen, dat de voorraden in de winkel al een klein kapitaaltje waard zijn, maar dan legt Julia de nota's van onder meer de aangekochte gereedschapsets en verder toebehoren voor haar neer. „Zie je? Aan mij geadresseerd en derhalve ook door mij betaald. Dolf zag er geen brood in, ik wel en ik had 't aan het goede eind. Ik kan mijn girorekening laten zien, dat de nota's daarvan zijn voldaan en niet van die van Dolf". Die dag is het touwtrekken, maar Frans Hunninkhuizen houdt voet bij stuk. Hij voegt er nog aan toe, eigenlijk meer tot zijn pleegdochter dan tegen d anderen: „Voor mij hoeft 't helemat niet. Nogmaals, ik doe het voor Jossa maar als u alles zelf wilt houden, rrt best. Ik heb aan het eind van deze straa een mooi huis leeg zien staan, middel tussenandere winkels in. Met een beetj verbouwen is daar best een modern; zaak van te maken en dan kan Joss daar beginnen, als ze er zin in heeft, t kunt dus ja of nee zeggen: „Vijf ei dertig. Als u wilt: binnen drie dagei kontant. En dan doet u schriftelij afstand van verder aanspraken". Oom Frans is in zaken een keiharde Moeder en dochter stellen nog nieuw pogingen in het werk om meer geld voo alles te krijgen, maar alles stuit af op „Vijf en dertig. En geen cent meer. Mijj bod geldt één week. In die tijd mag i alle mogelijke experts in de arm nemenj U schrikt, als ze alles hebben bekekej en een bedrag noemen. Maar dat is uv, goed recht". Pas in de avond gaan Julia en ha^ moeder ermee akkoord. Ze zullen, ond^ toezicht van Jossa, nog een aant^ dingen uit de woning bijeen mogei zoeken als herinnering aan Dolf. Inbe grepen de meeste schilderijen. Tegen d' tijd, dat Frans gereed staat om terug t' rijden naar de Maasstad, zegt Jossa' hem kussend: „Je was geweldig, oord Maar hoe kan ik het ooit terugbetalen?"1 Hij lacht enkel. „Breek jij daar je liev' hoofdje maar niet over. Hoofdzaak is dat je hier kunt blijven omdat je eei gevestigde zaak hebt. De nodige répara ties en vernieuwingen laat ik ook we uitvoeren. Verdorie, meid, wat moet il anders met mijn geld? Ik kan het tocl niet meenemen in het graf. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 9