Cjrocn 2 rwartsJ~exeUin het harL, VVD wil van werklozen bejaardenhelpers maken Etherpiraten liepen tegen de lamp Voorzitter J. C. Roeper bleef in het zadel AKTIE WERKGROEP WAS VERGEEFS Eerste lammerenmarkt was aanfluiting Partij bereid opnieuw een wethouder te leveren Hoorzitting Provinciehuis l.i Spanningen in paardensportvereniging Wintergast sticht gezin Niet opgelet. ■vEim Pakt-avond Bewust kiezen Motorrijders wilden wraak nemen Pakt-avond VRIJDAG 19 ME11978 TEXELSE 91e JAARGANG Nr. 9277 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 11,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11Den Burg, telefoon (02220) 2741 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. De Texelse VVD zal initiatieven nemen voor de oprichting van een hulpdienst van vrijwilligers, te recruteren uit werklo zen. Deze zal tot taak hebben bejaarden van dienst te zijn die als gevolg van het nieuwe indicatiebeleid langer zelfstandig moeten blijven wonen, maar zich in veel gevallen toch niet helemaal zelf kunnen helpen. Het staat wel vast dat de bestaande beroepskrachten deze taak niet alleen aankunnen, temeer daar deze organisaties getroffen worden door het bezui nigingsbeleid van de rijksoverheid. Het plan voor de bejaardenhulpdienst werd dinsdagavond aangekondigd tij dens de in Rebecca" te De Waal ge houden verkiezingsbijeenkomst van de VVD door mevrouw Hannie Prins- Vrouwe. Zij staat als derde op de VVD- lijst voor de komende gemeenteraads verkiezingen en maakt dus een redelijke kans om gekozen te worden. Zo'n hulpdienst van werklozen heeft bijzondere toestemming nodig omdat werklozen die een uitkering krijgen geen baantjes mogen heb ben, ook niet als zij daarvoor geen betaling krijgen. Het spreekt vanzelf dat de vrijwilligers onder professio nele, betaalde leiding moeten staan. De WD zal ook andere welzijnsakti- viteiten die zijn gericht op het langer zelfstandig laten zijn van bejaarden stellen. Harry Wuis vertelde dat het verstrekken van maaltijden aan bejaar den (waarmee hij persoonlijk praktijker varing heeft) tot de meest voor de hand liggende mogelijkheden behoort. Vreemde commissie Mede naar aanleiding hiervan kwam ook de indicatiecommissie voor plaat sing van bejaarden in bejaardenoorden ter discussie. Texel heeft zich hierbij onlangs aangesloten. Als een bezwaar wordt gevoeld dat deze commissie op het vasteland zit. Gerard van der Kooi vond dat het nadeel daarvan niet moet worden overtrokken. Het gaat om des kundigen die Texel nu eenmaal niet zelf kan leveren zoals een arts die zich heeft gespecialiseerd op het gebied van de geriatrie. ,,De ouderdomsverschijn- selen zijn op Texel hetzelfde als op het vasteland". Verder werd er op gewezen dat de bejaarden die met de commissie te maken krijgen in eerste instantie door plaatselijke mensen zullen worden benaderd en begeleid. Die plaatselijke hulp zal worden geboden door de so ciale dienst De heer J. de Beurs vond dat laatste niet tactisch. Vooral voor oudere mensen heeft het begrip sociale dienst een afstotende werking. Hem leek het veel beter dat het indicatiewerk in handen wordt gegeven van de plaat selijke stichtingen die zich bezig houden met gezms- en bejaardenhulp en een arts. Belangengroeperingen Gerard van der Kooi hield een praat je over algemene gemeentepolitiek. Hij ging daarbij in op het verschijnsel van de zg. belangengroeperingen (zoals Texels Belang) die in zeer veel plaatsen in Nederland aktief zijn in gemeente raden. Hij erkende dat vele gemeente lijke problemen tot een oplossing kun nen worden gebracht door mensen die niet persé bij een politieke partij moeten zijn aangesloten, vooral als moet worden vastgesteld of bepaalde verlan gens haalbaar zijn. Maar bij het bepalen van de wenselijkheid speelt de politieke achtergrond wel een rol evenals bij het maken van verordeningen. Voorzitter Harry Wuis bracht naar voren dat de WD-raadsfraktie gebruik kan maken van de deskundigheid die door de landelijke partijorganisaties wordt geboden en in de Texelse prak tijk is dat ook herhaaldelijk gebeurd. Van der Kooi benadrukte nog eens dat de vrijheid die door de liberalen wordt voorgestaan niet zover mag gaan dat anderen daardoor in hun vrijheid worden beperkt. Ook verdraagzaam heid is belangrijk. De VVD is van harte voorstander van het bieden van gelijke kansen en vindt zelfs dat aan bepaalde achterstands groeperingen (het raadslid noemde als voorbeeld de a-sociale ge zinnen) extra kansen moeten worden geboden om tot een betere leefsituatie te komen. Betere informatie Voor een groot deel van de burgerij is het gemeentelijke beleid ondoorzich tig en onbegrijpelijk. Legio mensen begrijpen niet waarom bepaalde verlan gens niet worden ingewilligd. Volgens de VVD Texel mankeert er nogal wat aan de openheid en de informatiever strekking en moeten initiatieven wor den genomen om dat op korte termijn te verbeteren. Het publiek zal dan de gemeente niet langer beschouwen als een op zichzelf staande gevaarlijke macht, maar als een instrument dat ten dienste staat van de burgers. Gezinnen gaan voor Sprekende over de woningbouw zei Gerard van der Kooi begrip te hebben voor de aktie van de werk- (Lees verder op pagina 9) Al sedert drie jaar heeft de familie Kager PontwegDen Burg's winters in de brievenbus een pim pelmees, die daar geriefelijk de nacht doorbrengt. Daar is geen enkel bezwaar tegen, want de brievenbus wordt nergens anders voor gebruikt sinds de PTT een groene buitenbus aan de weg heeft geplaatst. Tot aller vreugde sticht het diertje thans een gezin. Met een vriendinnetje arriveerde hij onlangs in dezelfde brievenbus en heeft daar nu een nest gebouwd. Naar aanleiding van een eventueel door GS af te geven verklaring van geen bezwaar voor het aanleggen van enkele centrale voorzieningen bij het Prins Hen drikhotel [Stuifweg] wordt op 29 mei om 14.30 uur in het Provinciehuis te Haarlem een hoorzitting gehouden. Het gaat in dit geval om de bouw van een recreatiewinkel, een dienstwoning/ kantine en een werkplaats. Tegen de desbetreffende artikel 19 procedure is bezwaar gemaakt door de Landelijke vereniging tot behoud van de Wadden zee en de Werkgroep Landschapszorg Texel. Omdat hij bij het passeren van de kruising Oosterenderweg-Laagwaalder- weg niet oplette, botste A. de J. uit Oosterend vrijdag met zijn auto tegen een lichtmast. De man bleef ongedeerd. De politie heeft zondagavond in De Koog vier Texelaars betrapt, die een clandestiene radiozender in hun auto hadden. De apparatuur is in beslag ge nomen en er is proces verbaal opge maakt. De illegale amateurs opereerden op de 27 Mc-band (11 meter) en zouden zondagavond deelnemen aan een zg. vossenjacht. Bij zo'n vossenjacht gaat het erom een bepaalde zender (,,de vos") die regelmatig een signaal geeft te localiseren. Voor de jacht zou men zondagavond om elf uur bijeen komen op het terrein bij garage Nagy in De Koog. De politie was echter getipt (de piraten verdenken iemand uit hun eigen kring) en deze kon vier deelnemers dan ook zonder problemen op de afgespro ken plaats aanhouden. Veel meer Het staat wel vast dat op Texel veel meer 27-mc apparatuur in gebruik is. Enkele jaren geleden was het zenden op de 11 meter-band een ware rage. waar-aan een eind kwam toen de radio-en telefoonwet op zodanige wijze werd gewijzigd dat optreden tegen piraten veel effektiever kon gebeuren. Toen werd nl. het bezit van de zender strafbaar, terwijl vroeger het daadwer kelijk zenden moest worden bewezen. Van het aanbod van staatssecretaris Van Huiten om zonder strafvervolging -illegale apparatuur af te staan aan de staat, die dan een bepaalde vergoeding zou betalen, is maar door een zeer klein percentage van de illegale amateurs gebruik gemaakt. Een groeiend aantal van hen komt nu weer min of meer regelmatig in de lucht. In de bebouwde kom veroorzaken de zenders nogal wat last en ergernis, omdat ze storen op radio, televisie en geluidsapparatuur. Fatsoenlijk De nu aangehouden M. de W., Joh. L. H., P. J. Z. en F.H. beroepen er zich echter op dat zij tot de fatsoenlijke" piraten horen, omdat zij alleen in de Lees verder op pagina 2 V. L- De toeristen die dinsdag naar Den Burg waren gekomen om daar de eerste lammerenmarkt te, bezoeken, moeten zich wel bekocht hebben gevoeld. Want op de hele markt stonden niet meer dan acht lammeren, afkomstig van één eigenaar (C. Hin uit Spang). Kooplui van de overkant waren er niet, want die zijn op dinsdag op de markten van Leiden, Sneek en vooral Purmerend. De eerste lammerenmarkt wordt normaal gehouden op de derde maandag in mei. In verband met Pinksteren viel het nu op dinsdag. Als dat in de komende jaren weer eens zo uitkomt, kan de eerste markt beter een week worden opgeschoven. ,,De Flierefluiters" o.l.v. Jannie Craanen zijn weer aktief op de donderdag 18 mei 20.00 uur in De Kaaps-nol, De Koog Advertentie I.M. is het motto van de politieke forum avond op 19 mei. Bij Texels Belang is dat één der belang rijkste doelen, om bewust te kiezen op een persoon, die je kent waarvan je weet wat je aan hem of haar hebt. Die ene persoon, moet het immers zelf maken in de raad. Kies dus bewust persoonlijk. U hebt vrije keuze uit 14 personen op lijst 3 van Texels Belang. De heer Joh. C. Roeper uit Oosterend is met 65 van de 90 stemmen herkozen als voorzit ter van de Vereniging voor Vrienden van het Paard. De stemmingsuitslag betekende het voorlopige eind van een periode vol spanning en ru moer in de paardensportver eniging. Een aantal leden is het met het beleid van Roeper niet eens. Ze zijn van mening dat hij veel te sterk domineert in het bestuur waardoor van inbreng van andere bestuurs leden en de gewone leden weinig terecht komt. Met de kennelijke bedoeling om hem te wippen verzamelde een „werkgroep" van verontruste leden handtekeningen om gedaan te krijgen dat de statuten worden ge wijzigd, waardoor de voorzitter voor taan rechtstreeks door de leden moet worden gekozen. Er werd nl. van uitgegaan dat de bestaande sta tuten voorschrijven dat het bestuur onderling uitmaakt wie de voorzitters- funktie moet krijgen. Het met 38 handtekeningen bekrachtigde verzoek werd echter van de hand ge wezen met als argumnt dat de aktie- voerders zich op verkeerde statuten hebben gebaseerd. Zij hebben een ontwerp geraadpleegd dat nooit van kracht is geweest. De rechtsgeldige statuten schrijven voor dat de voor zitter rechtstreeks door de leden wordt gekozen. De aktie was dus voor niets gevoerd. De werkgroep gelooft dat nog niet zo erg en wil uitzoeken op welke statuten destijds de koninklijke goedkeuring is gegeven. Maar een feit is dat het zit tend paardensportbestuur geen enkel bezwaar heeft tegen een rechtstreekse voorzittersverkiezing en op de laatstge houden vergadering gebeurde dat dan ook met de genoemde uitslag. Van de 25 stemmen die niet op Roeper waren uitgebracht waren er twee blanco. De overigen gingen naar P. Daalder, H. Spigt, G. de Porto en R. Mast. Laatstgenoemde was woordvoer der van de verontruste werkgroep. De bestuursleden die tenslotte allen de zijde van Roeper hadden gekozen, hadden de leden onder druk gezet door aan te kondigen dat zij allen zouden opstappen als Roeper niet zou worden herkozen. Secretaris J. Uitgeest was het met die aanpak niet eens. Hij vond dat Roeper zich zonder dit dreigement herkiesbaar moest stellen. Hij be dankte daarom voor zijn bestuurs- funktie een jaar voor het eind van zijn zittingsperiode. In de vacature kon nog niet worden voorzien. Uitgeest noemt het dreige ment van het bestuur om en bloc af te treden als Roeper niet zou worden her kozen, volkomen overbodig. Het is een feit dat tegen de persoonlijke eigen schappen van Roeper nogal wat aversie bestaat, maar iedereen erkent zijn orga nisatietalent waarvan de paardensport- vereniging in de afgelopen 18 jaar waarin Roeper voorzitter was, veel baat heeft gehad. Volgens Uitgeest zou het veel beter zijn geweest op het gezonde verstand van de meerderheid van de leden te vertrouwen, want nu kan de oppositie beweren dat de leden Roeper tegen hun zin hebben gekozen en zich uitsluitend door angst hebben laten lei den. Laster Aan de vergadering is een weken lange periode van geroddel vooraf gegaan, waardoor de spanningen in de vereniging hoog opliepen. Hele en halve waarheden maar ook uitgespro ken lasterpraatjes gingen over en weer. Nog tamelijk onschuldig maar niettemin opzienbarend was het verhaal dat voor zitter Roeper door boeren in een var kenshok was opgesloten om hem aldus te dwingen een oude schuld te betalen. Er was geen letter van waar. Maar ook de meningen die die be stuursleden over de door hen als ,,ak- tiegroep" betitelde oppositie ten beste gaven logen er niet (of juist wel) om. Zoals meestal het geval is als de sen satie een woordje meespreekt was de belangstelling voor de vergadering bij zonder groot. Met de bedoeling de vuile was zoveel mogelijk binnen de deur te houden was de bijeenkomst streng besloten gehouden. Dat hield in dat de pers (gewoonlijk van harte wel kom op de paardensportbijeenkomsten) werd geweerd. Zomerprogramma Besloten werd op de derde zondag in juni (vaderdag) weer een gezelligheids- rit te houden. Verder zal de paarden sportvereniging weer een ringsteek- wedstrijd organiseren in het kader van het folkloreprogramma. Ter sprake kwam of daarbij onderscheid moet worden gemaakt tussen vier- en twee wielige wagens. De kansen om de ring te prikken vanuit een tweewielige wagen zijn wat kleiner dan vanuit een vierwielige. Maar er spelen zoveel andere ongewisse factoren mee dat het er uit praktische overwegingen wel op zal neerdraaien dat de wagens in één categorie blijven uitkomen. Het bestuur zal daarover beslissen want de leden hadden er geen duidelijke mening over. Het concours hippique wordt dit jaar in Oosterend gehouden, op zaterdag, als onderdeel van de feesten aldaar. Verder is het de bedoeling dat de ver eniging een reisje maakt naar een of ander „hippisch" doel. De voorkeur bleek uit te gaan naar een 2-daagse reis. Jan Kikkert van kampeerboerderij Hoorn en Burg bewaart geen aangena me herinnering aan de Pinksterdagen wegens het dreigend optreden van enkele motorrijders, waarmee hij het aan de stok had gekregen. Kikkert betrapte zondagmiddag een Duitse jongeman die met zijn motor in het duinterrein bij de Mokbaai „crosste" waarbij de kwetsbare begroeiing ernstig werd beschadigd. Kikkert maakte aan merkingen wat leidde tot een woorden wisseling. Als vergelding voor de aange richte schade trapte Kikkert het achter licht van de motor kapot. In gezelschap van vrienden kwam de knaap later in een auto terug en eiste een vergoeding van 40, voor het achterlicht. Als Kikkert niet onmiddellijk zou betalen zou zijn boerderij 's nachts in brand worden gestoken. Kikkert nam het dreigement serieus en stelde de poli tie en loco-burgemeester Westdorp op de hoogte. Hij bleef de hele nacht wakker om zijn kampeerboerderij (waar op dat moment een groep scholieren verbleef) te bewaken. Tegen half twee bleek dat geen overbodige maatregel te zijn, want twee figuren die op een motor waren aangekomen en deze op geruime afstand van de boerderij hadden gepar keerd, slopen het erf op. Daar werden ze door Kikkert verrast, waarna ze zich uit de voeten maakten en niet meer zijn teruggekeerd. De politie stelde vast dat de motorrijders tot een groep hoorden, die op „Loodsmanduin" verbleef. De politie heeft daar voor enig vlagvertoon gezorgd om te bereiken dat de motorrij ders van eventuele verdere wraakplan nen afzagen. Ook u bent welkom op de maandag 22 mei, 20.00 uur in 't Skiltje met medewerking van de „Flierefluiters"-revue

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1