vloerbedekking 't 4 Commissie Financiën vergadert Falende wijkverpleging „WAT IK ZEGGEN WOU.." Veel schade door barstende hoofdwaterleiding Ook dit jaar rommeltjesmarkten in Oosterend Jazzgymnastiek verplaatst inlichtingen en stalen f 85,- ƒ229,- 59,- ƒ149,- ƒ149,- ƒ100,- Examen voor ruiterbewijs op „Bornrif VERVOLG VAN PAG.l PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 ME1197 6f*VtN LC2ZMS BLTTCN VERAXT WOOMOCLLKXO 0€ RtDARTÏ Het herbestratingswerk in de West straat heeft een bijzonder onaangenaam gevolg gehad voor de daar wonende familie De Groot. Een bij het projekt betrokken shovel raakte een brandkraan waardoor deze afknapte en een enorm rond gat ontstond in de hoofdwaterlei ding. Er ontstond een meterhoge fon tein die ruim tien minuten in werking bleef en waarbij honderden kubieke meters water verloren gingen. Het ge beurde vlak voor de deur van de (niet thuis zijnde) familie De Groot. Het ongelukkige toeval wilde dat het huis juist was geschilderd en dat de deur open stond om de verflucht te laten ontsnappen. Massa's water en modder spoelden de gang in en zetten de hele benedenverdieping blank. Er was juist nieuwe vloerbedekking gelegd Tot overmaat van ramp werd op het plotselinge drukverlies in het pompsta tion van het PWN gereageerd door méér druk te geven, zodat de fontein enkele ogenblikken meer dan vijf meter hoog werd zodat het water tot boven het dak spoot; een deel kwam door de geopen de ramen naar binnen zodat ook op de bovenverdieping waterschade ont stond. Zo snel als onder de gegeven omstandigheden mogelijk was sloot PWN-personeel de leiding af waardoor onder meer Weststraat en Hogerstraat zonder water kwamen te zitten. Deze situatie duurde voort tot in de avond want met het herstellen van de leiding en het plaatsen van een nieuwe brand kraan was uren gemoeid. De betrokken shovelmachinist ont kent dat hij tegen een brandkraan is gereden. Op het moment dat de leiding barstte bevond hij zich met zijn werktuig een vijftal meters verderop. Volgens het PWN staat het echter vast (het is goed te zien om het omgebogen boveneind van de brandkraan) dat de kraan met geweld is geraakt. Dat kan echter enkele seconden eerder zijn gebeurd dan het moment dat de fontein ontstond. Ook kan de botsing met de shovel een latere breuk hebben veroorzaakt die pas tot openbarsten leidde als gevolg van trillin gen van de maphlne. De schade zal door de verzekering worden gedekt. Op de foto ziet men hoe personeel van het PWN de kapotte brandkraan uit het diep uitgespoelde gat in de straat vist. Maandagmiddag 29 mei, aanvang 15.30 uur vergadert de raadscommissie voor financiën. De (weinig spectaculai re) agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling van het verslag van de vergadering van 1 mmart 1978. 2. Rekening over 1975 van de dienst gemeentewerken 3. Rekening over 1975 van de sociale dienst. 4. Rekening over 1975 van het grond bedrijf. 5. Rekening van de centrale werk plaats De Bolder. 6. Rekening over 1975 van de ge meente Texel. 7. Verlangens ten aanzien van de begroting 1979. 8. Het funktioneren van de raadscom missie. De bijeenkomst is openbaar en wordt gehouden in het raadhuis. Aan het bestuur van het Groene Kruis Texel richt ik de navolgende open brief. Een afschrift van het schrijven is door mij reeds gezonden aan artsen van Texel en de Staatssecretaris van Volksge zondheid. Ondanks Oosterend Present worden ook dit jaar in Oosterend vier rommel tjesmarkten gehouden en wel op 24 juni, 8 juli, 5 augustus en 19 augustus. De baten zijn voor de voetbalvereniging SVO, de muziekvereniging en drum band Excelsior, het gemeenschapscen trum De Bijenkorf en de dam- en schaakclub. Morgen, woensdag 24 mei, wordt de bekende jaarlijkse ronde gemaakt dooi Oosterend, Oost en Zevenhuizen met de muziekvereniging Excelsior om spullen voor de rommeltjesmarkten op te halen. Een ieder wordt derhalve verzocht wat klaar te zetten. Andere Texelaars die iets voor de markt beschikbaar willen stellen kunnen (02223) 850 bellen waarna het graag wordt afgehaald. In verband met examens van de RSG, waardoor het gymlokaal niet beschik baar is, is de jazzgym van woensdag avond verzet naar dinsdag 23 en 30 mei van 9 - 10 uur 's avonds en wordt gehouden in de De Koninghal. Geacht bestuur, Gaarne uw welwillende aandacht voor het volgende. Daar mijn vrouw getroffen was door een dodelijke ziekte en niet meer in staat zichzelf te verzorgen, deden wij een beroep op de wijkverpleegsters. Hierbij enige ervaringen: Wijkverpleegster nr. 1 bestond het om ongevraagd mijn vrouw de tegen- medicijnen voor kanker af te raden i.v.m. haaruitval. Als toppunt van domheid deelde zij ons even later (wederom ongevraagd) als haar mening mee, het maar een rare wereld te vinden waar men trachtte koste wat het koste een ieder in leven te houden (voorbeeld: hartinfarct eri moni torkamer). Deze domme praat aan het ziek- c.q. sterfbed van iemand die eigenlijk in hetzelfde schuitje zat, en dit ook wist, deed ons twijfelen aan de morele geschiktheid voor haar taak. Gelukkig konden wij beiden over zoveel domheid nog lachen. Daar mijn vrouw als gevolg van haar ziekte en zwakte erg transpireerde was het voor haar een genot 's morgens helemaal gewassen te mogen worden (Totale tijdsduur wassen en bed opma ken: 20 minuten). De wijkverpleeg ster vroeg of zij niet om de andere dag mocht komen; daar het transpireren ook niet om de andere dag plaatsvond werd dit voorstel door mij van de hand gewezen. Na enkele dagen kwam zuster nr. 2. Mijn vrouw wilde graag haar haar gewassen hebben (tijdsduur 7 minuten). Dit ging niet door, daar dit alleen van dinsdag tot en met donderdag kon. Gelukkig voor de zuster, erg spijtig voor mijn vrouw, was het die dag nu eenmaal vrijdag. Zondags daaropvolgend, terwijl de zuster het bed opmaakte, probeerde mijn vrouw ondersteund door mijn dochter en mij enkele pasjes te lopen en kreeg door het bewegen een onbeschrij felijke pijnaanval. Wij zagen nog kans haar op een stoel te zetten en blikten eigenlijk om hulp zoekend voor de patiënt naar de wijkzuster (vakvrouw). Dat van échte hulp geen sprake kpn zijn wisten wij allen. De zuster, juist klaar met het bed opmaken, wuifde ons vriendelijk goedendag en verdween, ons min of meer verbijsterd achterla tend. Zij nam wel de wijk, maar was mijns inziens geen zuster. Hierna kwam nr. 3. Bedrieglijk veel lijkend op een gemoedelijk type. Kenne lijk ingelicht door haar overwerkte voor gangsters opende ze ogenblikkelijk de aanval door mijn vrouw mee te delen, dat zij haar slechts eenmaal per week helemaal wilde wassen en de rest van de week zogenaamd ,,kop en kont". Wan neer ik het daar niet mee eens was. moest ik maar een privéverpleegster huren, terwijl ik nota bene al 27 jaar extra aan het ziekenfonds betaalde voor een eventueel beroep op de wijkzusters. Op mijn opmerking dat volgens landelijk gemiddelde hier op Texel toch een vrij hoge bezetting van wijkverpleegsters is en of ze echt wel acht uur per dag werkten, kreeg ik de raad dan maar een klacht in te dienen en dat ik vergat dat de afstanden hier groot waren. De gretigheid waarmede dit, sinds het gebruik van de auto allang achterhaal de, smoesje werd gebruikt, deed mijn twijfel aan de oprechtheid van deze dame nog meer toenemen. De goede raad van een klacht indienen heb ik bij deze opgevolgd. Weer later werd aan mij voorzichtig geïnformeerd of mijn vrouw echt niet naar de kraan kon lopen. Deze totale on kunde en gebrek aan inzicht had ik alleen bij een kind verwacht. Ondanks dat zij ervoor betaald worden had alles en alles als achtergrond toch maar zo weinig mogelijk arbeidsprestaties te moeten leveren. Zaterdags daaropvolgend constateer de de zuster plotseling en tot mijn verba zing: ,,U ziet er goed uit, mevrouw". Mijn vrouw, wetende dat zij iedere dag minder werd, gaf ook een onzinnig ant woord op deze onzinnige opmerking en zei dat ze zich ook prima voelde, waarop prompt de vraag volgde: ,,Hoef ik dan morgen (zondag) niet te komen?". Hier kwam dus de aap uit de mouw. Zij behoefde niet meer te komen en ook nooit meer. Goddank heb ik kans gezien om de volledige verpleging, dankzij de hulp van mijn kinderen en de morele steun van dokter Siebinga en echtgenote, op mij te nemen en hebben zowel tot haar dood (een maand later) als wel daarna geen liefdeloze handen haar meer aan geraakt. Wat ook de innigste wens was van mijn overleden echtgenote. ^Wegens annulering order hotelakkommodatie te Alkmaar voor minder dan de halve prijs, (het tapijt is niet versne den). INTERTEST zuiver scheerwol tapijt voor zwaar intensief gebruik, 400 cm breed, in berber beige gem., van ƒ219,— nu per strekkende meter DESSO zuiver scheerwol tapijt, 2 cm hoge pool, 400 cm breed, in berber-linde gem en licht beige, van ƒ425, nu per strekkende meter VELOURS MOQUETTE, prachtige uni-tinten. 400 cm breed, nu ENKELE KAMERS zuiver wol gebloemd tapijt, 400 cm breed van ƒ349, nu per strekkende meter KEIZER BONAPARTE zuiver wollen zwaar bouclé tapijt, 400 cm breed, van ƒ279, nu per strekkende meter DONZEN DEKBEDDEN, van ƒ198,- vrijdag 26 mei van 13 tot 21 uur DE RUSTENDE JAGER Breelaan 2, Bergen. Wellicht vertolk ik met mijn klacht ook de mening van hen die door hun totale afhankelijkheid nimmer hun mond heb ben durven opendoen of niet in staat waren te protesteren, alsmede van degenen die nooit meer iets kunnen zeggen. Misschien komt door dit schrij ven een discussie op gang, misschien komt er een soort controle-apparaat op werkwijze, gedrag en vlijt der wijkzus ters. Misschien, heel misschien gaan zij aan de hoognodige zelfkritiek doen en werken aan hun morele omschakeling. Immers iedere dienst die men een zieke, stervende of hulpbehoevende onnodig onthoudt, is een schoftenstreek. Het allerbeste zou natuurlijk zijn als deze drie wijkzusters, waarvan ik het twijfelachtige genoegen had ze in hun werkwijze mee te mogen maken, en bloc ontslag namen en de rest van hun leven zich op de Mokerheide bezig hielden met zich te schamen. Gaarne bereid mondeling één en ander met meerdere feiten en feitjes toe te lichten, teken ik, A. J. van 't Noordende NASCHRIFT: Zoals gebruikelijk bij dergelijke ernsti ge, op de persoon gerichte beschuldi gingen hebben de wijkverpleegsters en het bestuur van het Groene Kruis in de gelegenheid gesteld direkt commentaar te geven op hetgeen de heer Van 't Noordende heeft geschreven. Naar aan leiding daarvan ontvingen wij van Groe ne Kruis voorzitter dokter L. Barnard uit Oosterend het volgende schrijven: „Het bestuur van het Groene Kruis Texel heeft geen klacht van de heer Van 't Noordende ontvangen, hoewel ik zelf hem indertijd heb aangeraden zijn grie ven daar bekend te maken. De getroffen wijkverpleegkundigen zijn inmiddels spontaan hun spijt gaan betuigen dat het geen van drieën is gelukt een goed contact met de familie op te bouwen. Een zeer te waarderen geste; ik voor mij ben gewend in het geheel niet te reageren op hetgeen achter mijn rug om gezegd of geschreven wordt. Overigens zou het bestuur zeer dankbaar zijn als er wat meer reakties van de leden kwa men. De halfjaarlijkse algemene verga dering (woensdag a.s. 20.00 uur in het Groene Kruis-gebouw Red.) geeft ons door de gebruikelijke 0-1% op komst ook al weinig ruggesteun". Op zondag 18 juni zullen in het ruitercentrum „Bornrif" aan het Mien- terglop bij De Koog examens worden afgenomen voor het officiële ruiterbe wijs. Dit gebeurt onder auspiciën van de Nederlandse Hippische Sportbond. Het examen bestaat uit een mondeling, schriftelijk en praktisch gedeelte. De totale kosten belopen f50.— inklusief twee jaar verzekering. Leden van de Waddenruiters en Kloppertjes die rijden in de zg. L-klasse zijn van het praktische deel van het examen vrijgesteld. In schrijving is mogelijk tot uiterlijk woens dag a.s. De theorie voor het ruiterbewijs kan worden geleerd uit een boekje dat degenen die zich laten inschrijven krij gen toegezonden. Het examen (dat wordt afgenomen door examinatoren die zijn aangewezen door de Federatie van Nederlandse rijscholen en de Lande lijke Ruiter Unie) bestaat uit een buiten- rit van minstens 30 minuten waarbij wordt gelet op correctop- en afstijgen, elementaire kennis van de correcte hou ding te paard, beheersing van het paard of de pony in stap, draf en galop, omgang van de ruiter met het dier en kennis betreffende het correct passen van het harnachement. Verder moeten de kandidaten kennis hebben van de gedragsregels op het terrein en op openbare wegen. Het ruiterbewijs is twee jaar geldig. De FRIDT BLANKEN-SHOW dan 90 dagen per jaar verblijf houdt. Hiertegen optreden kan ook weer woon ruimte opleveren. Ruud Kikkert sprak zich uit tegen concentraties van jonge ren of ouderen wat de woningen be treft. „Geen getto's". Tine Krijnen zei dat bejaardenwoningen bijeen ook voor delen biedt. De verschillende generaties verdragen elkaar niet altijd zo makkelijk. Werkgelegenheid Het tot gezondheidscentrum maken van het Maartenhuis was een der aangegeven mogelijkheden om de werk gelegenheid op Texel te verruimen. De gemeente heeft het bijbehorende terrein met deze bestemming zelfs extra groot gemaakt om het aantrekkelijk te maken voor een eventueel instituut. Ook werd gesproken over de mogelijkheid dat meer Texelaars baantjes krijgen op het raadhuis. Discussieleider Feikema bleek de veronderstelling te huldigen dat advertenties voor gemeentelijke vacatu res door de Texelse Courant zouden worden geweigerd, maar een redactielid kon hem uit de droom helpen. De gemeente zelf geeft er de voorkeur aan voor bepaalde vacatures uitsluitend in vakbladen te adverteren die als regel wel onder ogen komen van de mensen die tot de kanshebbers horen. Zuivelfabriek Toen het kwam over de in de toekomst mogelijk op te heffen zuivel fabriek, zei J. C. Dros dat Texel niet had moeten meedoen aan de fusie met de andere Noordhollandse fabrieken. Hij beweerde dat nu al lang niet meer alle melk op Texel zelf wordt verwerkt maar per boot wordt afgevoerd naar het vasteland. Hij had zelf de melkauto's op de boot gezien. Ate Rienstra (werkzaam bij de zuivelfabriek) legde uit dat deze auto's dikwei en room vervoeren. Alle Texel melk wordt op het eiland ver werkt; er wordt de komende winter zelfs melk van elders aangevoerd. Dros klaagde voorts dat de gemeente enkele jaren geleden besloot betopwaren niet meer op het eiland aan te kopen, wat tot gevolg had dat Rab zijn betonafdeling moest sluiten ten koste van werkgele genheid. Dros zei dat vooral „produce rende" aktiviteit (landbouw, visserij, industrie) moet worden bevorderd. De dienstverlenende aktiviteit komt dan vanzelf. Elke produktieve werknemer neemt tien andere mensen met zich mee. in groeien is gebaseerd op serieus onde zoek maar ook op veronderstellingei Dick Drijver van Texels Belang vond di spoedig een behoorlijk onderzoek mo^ - worden gestart om vast te stellen of 47.000 werkelijk het onverbiddelijke eii moet zijn. Het is best mogelijk dat bij: 49.000 ook verantwoord is. Het extra-t zou Drijver willen bestemmen om recrei tie bij de boer mogelijk te maken. e n Te somber Fridt Blanken was van mening dat d '5 werkgelegenheidssituatie op Texel ve te somber wordt voorgesteld. Hij verte de dat de leerlingen die de technisch school aflevert tot dusver zonder moeit op Texel aan de slag kunnen. Wat c 47.000 betreft vond hij dat men zove mogelijk ónder dit getal moet blijver Het toestaan van bijv. vijf eenhede per boerderij en woning in het buitengr nachtinoj bied levert 10 tot 15.000 overnachting: plaatsen op. Drijver wilde de vijf eenhe j den alleen bij boerderijenfdus niet bij d burgerwoningen in het buitengebiec toelaten, wat volgens Blanken uit hr oogpunt van rechtsgelijkheid niet mogr lijk is. Drijver zag het echter ook als ee mogelijkheid om de positie van de klein boer te versterken. Vanuit de zaal wer opgemerkt dat meer kampeermogelijk heden de werkloosheid in de wintE zullen doen toenemen. Discussieleider Feikema deed oo - duiten in het zakje door wat meninge j' ten beste te geven. Hij beschouwde d 'f grote aantallen tweede woningen (aa de groei komt voorlopig geen eind war er zullen nog meerdere hotels to appartementen worden gemaakt en vei volgens worden verkocht) een geducht concurrentie voor de horeca vormen Want deze tweede huizen worden doo de eigenaars verhuurd voor prijze waarvoor een gewone recreatieondeia nemer niet kan werken. Volgens her was het effekt duidelijk merkbaar en he was een gedeeltelijke verklaring van d minder goede bedrijfsresultaten die d ij laatste tijd worden geboekt. „De krit J sche grens is bereikt; er moeten in iede geval geen appartementen bijkomen" Bemoeizucht spi\ewnR6 tri9rnom r. Voordeel De heer KI. Barendregt van de WD vertelde dat Texel specifieke voordelen biedt voor de produktie van kaas. De Goudse kazen die sedert kort in de zuivelfabriek worden gemaakt zijn van een opvallende klasse dank zij de goede kwaliteit van het ruwvoer op Texel. Mede daarom hoeft voor verdwijning van de fabriek niet te worden gevreesd. Barendregt zag mogelijkheden voor in tensieve teelten op Texel, die veel personeel vergen en dacht dat de recreatie ook nog een aanmerkelijk aantal arbeiudsplaatsen zal opleveren als althans nog enige groei (de WD streeft naar 47.000) wordt toegestaan en als wordt voorkomen dat Texel zich door een te hoog prijsniveau uit de markt prijst. Fridt Blanken herinnerde Dros er aan dat de zuivelfabriek destijds met volle medewerking van de Texelse boeren is gefuseerd, in het belang van de prijzen die zij voor hun melk krijgen. Blanken was ook niet afkerig van uitbreiding van biologisch dynamische landbouwaktiviteit. Volgens Barendregt was het aantal kopers van bd-produkten te beperkt om er een produktie van enige omvang op te baseren. Rie Aarts- Franken zei dat Barendregt maar eens moest gaan kijken in de Oude Ulo op vrijdagavond. Daar worden bd-produk ten (die helemaal niet zoveel meer kosten) verkocht en de vraag is groter dan het aanbod. Machines Ruud Kikkert schilderde het onheil van de steeds meer op machines aange wezen maatschappij. Gespreksleider Feikema stelde dat de mensen niet hebben geleerd de vrije tijd die zij aan de machines te danken hebben, zinvol te besteden. Jaap Lap uit Den Hoorn moest duidelijk niets hebben van de bd- landbouw. Volgens hem kan een jonge boer er alleen aan beginnen als hij een kapitaalkrachtige sponsor achter zich heeft, daarbij doelend op de situatie bij „Sint Donatus". Lap zag alleen moge lijkheden als het NIOZ zich flink uitbreidt waardoor er voldoende biologen zijn die dit voedsel willen kopenDat lever de een boze reaktie op van een der mensen die nauw bij de bd-verkoop in de Oude Ulo zijn betrokken. „Degenen die bd-produkten kopen zijn heel gewo ne mensen, die niettemin graag iets meer willen geven voor voedsel van bd- kwaliteit". Spreker hekelde de financiële benadering („Gelul!!") van de tegen standers en wees er op dat werkgele genheid en arbeidsvreugde ook in de be oordeling moeten worden betrokken. 47.000 Het belangrijke uitgangspunt om de verblijfsrecreatie op Texel niet verder dan 47.000 slaapplaatsen te laten Feikema hekelde in scherpe bewooi dingen de bemoeiingen van andere waardoor allerlei door de Texelaars ze gewenste voorzieningen onmogelij p worden gemaakt. Hij noemde de belern meringen die een crossbaantje voo motorrijdende jongelui ondervindt, hs verzet tegen de kleiduivenschietbaan e het scherpe beleid dat tegen de cara vans op de erven moet worden gevoerd Zelfs het parkeren van de eigen carava op het erf (dus zonder dat deze wort no verhuurd) is tegenwoordig verboden „Texel wordt opgeofferd aan plannen makerij en toerisme. Er zijn groeperin gen buiten het eiland die Texel naar hui smaak willen inrichten zodat de Texe laars zelf een soort reservaatindiane worden, ledereen bemoeit zich ms Texel maar wat de Texelaars er zelf vai denken doet er blijkbaar niet toe". Nog enkele grepen uit het vele dat i de loop van de avond naar voren wer gebracht. Blanken pleitte voor e® zodanige verandering van de bestem mingsplannen dat de bouw van apparte menten (die voor verkoop zijn bestemd onmogelijk wordt. Ook Cor Kuip va' D'66 wilde iets ondernemen tegen he los verkopen van appartementen. D heer Van Hoorn (lijst 5) van „De Zwa luw" in De Koog noemde kostbar brandveiligheidsvoorzieningen waaraa hotels moeten voldoen als een de oorzaken van slechtere bedrijfsresulti ten waardoor verbouw tot voor verkoo bestemde appartementen wordt uitgf lokt. J. K. P. Zwan van dezelfde groi pering dacht dat het probleem zichze oplost. „Als er genoeg is komt er ni< meer bij". J. C. Dros pleitte voor gemeenteg. rantie voor kleine bedrijven en voor hi aanwijzen van industriegrond in all bestemmingsplannen en dus niet allee in Oudeschild. Hij vond dat de gemeen te zich teveel aantrekt van de adviseur en onvoldoende eigen initiatieve neemt. D'66 had een nog niet eerder geop perd idee voor de wegverbinding Horntje-Oudeschild. Gedeeltelijk een richtingsverkeer: langs de Amaliaw® heen en langs de Redoute terug. Ooi andere mogelijkheden werden ook ver dedigd. Gerard van der Kooi van WD zou liever via Leemkuil uitkom®' aan de andere kant van Oudeschild Want daar bevindt zich het industrieter rein. Strandbus en belbus Bij het praten over het openbaa vervoer werd geopperd de mensen di naar en van het strand willen van ee bus gebruik te laten maken. Doo anderen werd dit weer als praktisd onmogelijk van de hand gewezen. D< heenweg zou misschien wel gaan maa bij terugkeer dienen zich zoveel passa giers tegelijk aan, dat er onvoldoend! capaciteit is. Wel werd wat gezien ir experimenten met buurtbusjes: Busje die door vrijwilligers worden bestuurd. Het verzet tegen het voortdurend aai het woord zijn van dezelfde mens® openbaarde zich halverwege de avond „Is dit de Fridt Blanken-show of eei openbare discussie?" vroeg Willem Bak kervan „Spyk". Waarop Gelein Jans® [Lees verder op pagina 3

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2