Texeis Belang neemt het op voor schoolverlaters Dominee Kuitse werd hartelijk uitgeluid L „Wijblijven een duidelijke lijn volgen Laatste week zaalvoetbal „WAT IK ZEGGEN WOU." Speculatie VERVOLG VAN PAG.l Lammerenmarkt Kerkepad '78 start op Texel Boerderij „Fortuna" werd gekraakt TEXELSE COURANT UA* VIN VAN ItZEBS GUTTEN VERANTWOOWDUURHtC VAN 0€ RECUKIt Met een bijeenkomst waarop naar mate de avond vorderde de discussies steeds heftiger werden en steeds dieper op de aan de orde gestelde punten werd ingegaan heeft de groepering Texeis Belang maandagavond in Taveerne ,.De Twaalf Balcken" te Den Burg aan de vooravond van de gemeenteraadsver kiezingen haar (enige) openbare verga dering gehouden. In vergelijking met alle andere tot dusver op Texel gehouden politieke bijeenkomsten kenmerkte deze zich door de aanwezigheid van een behoor lijk aantal vertegenwoordigers van ande re politieke groeperingen. Gezicht Maandagavond laaide de discussie vooral bij de onderwerpen woon- en leefklimaat en economie hoog op, ter wijl ook het onderwerp „Het gezicht van Texeis Belang" door enkele van de aanwezige kandidaten voor het raadslid maatschap maar al te graag van kantte keningen werd voorzien. Met name het zittend raadslid Daan Schilling stelde zich naar aanleiding van een vraag uit de zaal hoe het nu eigenlijk zat met de te varen koers van deze groepering IDeze club", zoals voorzitter J. de Beurs het liever noemde) duidelijk op. Schilling wees in zijn betoog op de belangrijke principeuitspraken die Texeis Belang in de afgelopen zittingsperiode van de raad heeft gedaan. Hij zei zich geërgerd te hebben aan de grote verdeeldheid die zich in andere politieke stromingen in de Texelse raad voordeden. „Van ons kan niet gezegd worden dat wij een ondui delijke lijn hebben gevolgd. Wij waren het in de afgelopen periode in de frakties zelden met elkaar oneens, kijk de stukken er maar op na", aldus Schilling die voor deze opmerking van de aanwe zigen een applausje verwierf. Dick Drij ver ondersteunde de woorden van Schilling met de opmerking dat het daarom duidelijk is dat Texeis Belang ook in de komende vier jaar weer op één lijn zal zitten. In zijn openingswoord (voor een op dat moment slecht gevulde zaal) stelde voorzitter J. de Beurs vast dat iedereen die het programma van Texeis Belang wat kort uitgevallen vindt daar volko men gelijk in heeft. Hij onderstreepte echter dat zijn groepering daarmee aan wil tonen dat het bij Texeis Belang niet in de eerste plaats de bedoeling is om te zeggen „Wij willen dat dit moet en dat dat moet maar dat de realiteit een kwestie van geven en nemen is". De Beurs voegde daar nog aan toe dat dit wel inhoudt dat Texeis Belang in ieder geval niet als een linksdenkende groepe ring gezien moet worden. Betutteling Vuurwerk ontstond maandagavond onder andere bij het onderwerp Volks huisvesting dat (evenals het gehele programma) slechts summier op schrift was gesteld. D. J. Witte (De Westen) sprak er zijn afkeuring over uit dat door te veel betutteling in de bouw menigeen be hoorlijk dwars wordt gezeten door onze „lokettenmaatschappij". Hij kon zich niet verenigen met de huidige situatie waarin het meermalen voorkomt dat mensen soms drie maal een bouw tekening moeten indienen voordat de goedkeuring eindelijk eens los komt. Witte achtte dergelijke zaken beneden niveau. Hij vond dat er belangrijker dingen in de gemeente aan de orde zijn dan het ingrijpen in dergelijke futilitei ten. Hoewel de voorzitter daarop de opmerking plaatste dat je „er nu een maal niet omheen kunt" was Witte van mening dat het in de komende vier jaar best allemaal zou kunnen veranderen als er meer Texeis Belang afgevaardigden in de raad zouden zitten. Daan Schilling voorzag dat wat be treft de huizenbouw en de werkgelegen heid in de toekomst ontzettende proble men „op ons af zullen komen". Hij meende dat er een forse ommezwaai in de plannenmakerij moet komen wil je daar iets aan kunnen doen. De komst van seizoenwerkers gaat volgens Schil ling steeds meer gepaard met de vraag naar woningen. Een en ander gaat daardoor steeds meer ten koste van de huidige woningzoekenden. Op reakties van Dick Drijver en D. J. Witte die stelden dat je nu eenmaal vast zit aan het structuurplan en dat de zaak al veel te lang gesudderd heeft merkte Schilling op dat de huidige situatie een andelijk probleem is en dat er wat dat s betreft ook wat meer dient te gebeuren. Hij voegde daar nog aan toe dat „de sepalingen van nu 8 jaar geleden al hadden moeten komen". 31 n De dupe Nog meer vuurwerk ontstond toen iet programmapunt economie aan de irde werd gesteld. Bert Weijdt, de luidige maar aftredende fraktievoorzit- :er van Texeis Belang in de gemeente raad, wees bij dit onderwerp op de geringe betrokkenheid die niet alleen de bevolking maar tijdens de laatste verga dering (vorige week donderdag) ook de commissieleden van de commissie voor Ruimtelijke Ordening lieten blijken. Uit de toen besproken stukken had Weijdt duidelijk geconstateerd dat de provincie zich, wat betreft de bijdrageregeling voor Texelaars die „de dupe" worden van het veelbesproken bestemmings plan buitengebied, er met een Jantje van-Leiden vanaf maakt. „Het geld hiervoor komt niet van de provincie, dat is duidelijk", stelde Weijdt vast. „Dat hadden wij al voorzien. Daarom waren wij destijds tegen dat hele bestem mingsplan". Volgens hem had de ge meente met het aannemen van dit plan een groot risico genomen en zat daar door nu met de brokken. Immers, aldus Weijdt, de gemeente heeft gezegd dat als de provincie niet met geld voor die bijdrageregeling over de brug komt de gemeente het zelf zou moeten betalen. Over dit onderwerp ontspon zich een geanimeerd debat met Dick Drijver, die voor de nieuwe gemeenteraad op de kandidatenlijst staat. Hij herinnerde er aan dat bij het afscheid van burgemees ter Sprenger deze nog gezegd had dat de hogere overheid beslist met een bijdrage zou (moeten) komen. Weijdt: „Dat berustte op niks. Omdat wij al zagen aankomen dat de gemeente geen been had om op te staan hebben we toen al tegen het hele plan gestemd. Dat het nu met behulp van de andere frakties er toch door is gekomen komt ze nu zwaar te staan. De gemeenteraad dacht toen meer te zeggen dan ze te zeggen had". Bert Weijdt had ook een duidelijke mening over het onderwerp seizoenver breding door slechtweer-akkommoda- ties. Hij pleitte daarbij voor het particu lier initiatief van de recreatiebedrijven in en langs de Dennen tussen Den Burg en De Koog. Als men daar de handen ineen zou slaan zou er binnen de kortste keren een prachtig overdekt zwembad ge bouwd kunnen worden, stelde hij. Schoolverlaters Dick Drijver had zich verdiept in de problematiek van de schoolverlaters die van de Mavo en de Havo afkomen en de maatschappij in willen of moeten. In samenwerking met de heer Studulski van de Rijksscholengemeenschap zal binnenkort een enquête onder de schoolverlaters van de afgelopen jaren worden gehouden om er achter te komen wat ze na het behalen van hun diploma hiermee zijn gaan doen, en wat ze er eventueel mee op Texel zouden hebben gedaan als daar mogelijkheden voor waren. De uitslag van dit onder zoek zou over enkele weken bekend zijn. Drijver had ook zijn licht bij het Arbeidsbureau opgestoken om te weten te komen welke werkgelegenheid voor deze groep eventueel op Texel te creëren zou zijn. Daar was uitgekomen dat Texel voor deze groepen schoolver laters vooral werkzaamheden in de verplegende en verzorgende sector zou moeten aantrekken. Daarnaast zou er ruimte zijn voor werkgelegenheid op administratief gebied. In het verlengde hiervan stelde Drijver voor dat er haast moet worden gemaakt met projekten zoals het Maartenhuis waar destijds 40 arbeidsplaatsen waren. In deze behui zing zou eventueel iets als een centrum voor astmapatiënten geplaatst kunnen worden, meende hij maar voegde er aan toe geen panklare ideeën op tafel te willen leggen. Drijver was voorts van mening dat het Nioz enige tijd geleden wegens inkrim ping van overheidssubsidie de uitbrei dingsplannen (goed voor 60 tot 80 arbeidsplaatsen) had moeten laten va ren. Het zou in het belang van de werkgelegenheid op Texel zijn als de overheid hier toch eens aandacht aan zou kunnen besteden, aldus Dick Drij ver. Hij had als derde punt op zijn lijstje staan dat de overheid er door de gemeente nog meer van doordrongen zou moeten worden dat men daar medeverantwoordelijk is voor de werk gelegenheid op Texel temeer daar zich op het eiland, om meerdere redenen een bijzondere situatie voordoet. LOM-school Tine Krijnen-Bais toonde zich een pleitbezorgster voor het vestigen van een LOM-school op Texel. Een dergelijk instituut zou samen kunnen werken met de Beatrixschool (waarvan het leerlingental de laatste tijd nogal zakt). Ook Daan Schilling voelde hier erg veel voor. Volgens hem zouden er in, wat een dependabce van de LOM-school in Den Helder zou moeten worden, in ieder geval 25 kinderen geplaatst kunnen worden omdat deze op dit moment hier met leer- en opvoedingsmoeilijkheden zitten. inhakend op dit onderwerp kwam hierop een vraag uit de zaal hoe mevrouw Krijnen stond tegenover het vestigen van een instituut voor partieel onderwijs op Texel. Zij vond dat hiervan de urgentie nog steeds niet gebleken is en had juist de indruk dat de partieel leerplichtigen het juist wel leuk vonden om aan de overkant naar school te gaan. Dick Drijver vond dat ook in dit opzicht een onderzoek erg gewenst zou zijn. Naar aanleiding van vragen uit de zaal hoe de toekomstige Texeis Belang fraktie zich zou opstellen tegenover de renovatieproblematiek verklaarde Daan Schilling dat men zich daar in de raad reeds meerdere malen duidelijk over heeft laten horen. In het bijzonder om de open plekken in de verschillende dorpen op te vullen. Wat mij aangaat, aldus Schilling, het college heeft beloofd het allemaal goed te zullen volbrengen en ik zal ze in de gaten houden. Vragen Aan de orde kwamen tevens het „Af kickcentrum", de „Muziekschool" en „Het verbouwen van hotels in appar tementen". Wat betreft het eerste had men een opmerkelijk unaniem stand punt. Dit hield in dat dergelijke centra zoveel mogelijk landelijk gespreid moe ten worden. Dat houdt in dat ook hier een zg. „Afkickcentrum" gevestigd moet kunnen worden. Maar geen „na tionaal afkickcentrum" op Texel meen de J. de Beurs. Voor de muziekschool had men al leen maar goede woorden over (J. de Beurs: „Texeis Belang" houdt van mooie muziek"). Tine Krijnen-Bais zei hierover dat als zij aan de subsidiekraan zat het allemaal wel in orde was maar dat politiek bedrijven nu eenmaal het stellen van prioriteiten is en daarom ook de muziekschool het wel eens met minder zou moeten doen. Dick Drijver en Daan Schilling waren het er wat betreft het verbouwen van hotels in appartementen over eens dat de zaak er de laatste tijd niet bepaald duidelijker op geworden is. Daan Schilling sprak zelfs over een „wazige toestand" waaraan weinig te doen valt". Volgens Dick Drijver grijpt deze zaak verder in op het persoonlijk leven van de mensen waar om het gaat en moet je alle zaken stuk voor stuk zeer zorgvuldig bekijken: „Je het nu eenmaal niet zwart-wit stellen". Voorzitter J. de Beurs besloot hierop de vergadering met de woorden „Dui delijk is in ieder geval dat de komende jaren voor alle groeperingen moeilijker worden. Het besturen moeten we daar om gezamenlijk doen want we willen Texel niet naar de bliksem helpen". BIBLIOTHEEK OOSTEREND EEN DAG LATER In verband met de verkiezingen zal de uitleenpost van de openbare bibliotheek in De Bijenkorf te Oosterend woensdag a.s. zijn gesloten. In plaats daarvan zal de uitleenpost een dag later, dus don derdag 1 juni, zijn geopend van 15.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur. Bewaking De kustwacht hield een oogje in het zeil, de KNZHRM bleef met de motor- strandreddingboot in de buurt en dank zij medewerking van de gemeente kon ook vanaf het land onmiddellijk met onder andere een rubberboot worden ingegrepen. Er was voortdurend radio- kontakt dank zij een door de BB beschikbvaar gestelde mobilofoon. Voor Simon Hemelrijk vormde met zijn kotter een controlepost op de Vlakte van Kerken terwijl Gerrit Keijser langs de kust Kerker terwijl Gerrit Keijser langs de kust patrouilleerde. Avro's Sportpanorama maakte van het gebeuren een tv-repor- tage die deel zal uitmaken van een programma over de catamaransport, uit te zenden op 24 juni a.s. Uitslagen per categorie: (vetgedrukt het scheepstype gevolgd door resp. stuurman en fokkemaat): Dart. 1. Van der Sluis en Van der Sluis, 2. Prins en Bakker, 3. Meeuwissen en Meeuwissen. Nacra. 1. Remery en Gunthardt, 2. Knegt en Van der Eikel, 3. Schuitema en Lageweg. Prindle. 1. Heilbron en Van der Wal (Texel), 2. De Bakker en De Bakker, 3. Nachtegaal en Cooper (Texel). Hobie 14. 1. Siegfried Lach, 2. Trouw, 3. Angerhousen. Hobie 16. 1. Kieven en Kieven, 2. J. Hennink en I. de Vries (Texel), 3. Veelo en Spijker. Hydra. 1. Prinsen Doornbos, 2. Boeke- stein en Overbeeke. Aesticat 530. 1. Rossieren Vermeij, 2. T. RomboutenA. Kaper'(Texel). Tornado. 1. Martin en Oscar Vijver. Sea Spray. 1. Dudok van Heel. De prijzen bestonden uit bekers. Alle deelnemers kregen bovendien een her inneringsvaantje en degenen die de totale ronde hadden volbracht kregen een speciaal voor deze gelegenheid gemaakt finish certificaat. Een reaktie had ik van u verwacht, wat zijn de feiten? Nauta werd door ons pas aangevallen nadat hij eerst in uw krant en daarna in Het Parool zijn stukken schreef over door anderen bedreven speculatie. We kregen een tip en trokken deze na. Hiervoor kwamen we terecht bij de heer Kraay en bij de heer Keilers, daar de zaak juist was werd hij net als wat Nauta deed, hij werd gebruikt voor de verkiezing zoals ook Nauta meende zijn zaak hiervoor te moeten gebruiken. Niemand werd door ons voor een karretje gespannen, wij gaven hem op zijn verzoek inzage van de afschriften van de notariële aktes, dat er voorlopige actes bestonden wisten we ook, maar op de dag van transporten wordt er pas geld ingestoken, dat gebeurde op 1 oktober en op 4 oktober gebeurde dit weer. We beweren niets, en voor wat we schrijven hebben we bewijzen. U had tot op woensdagmorgen 10 uur geen enkel kontakt gehad met de heer Keilers, dit is op mijn verzoek gebeurd. Ook heeft u woensdag tegenover mij verklaard dat u niet begreep hoe dit huisje in drie maanden 713.500, meer kon doen maar daar is u inmiddels achter gekomen. Nu is steeds de vraag bij u: was Nauta nu ja of geen wethouder in die tijd. Voor een deel staat dat er buiten, waar het om gaat is dit ja of nee speculatie? Wat Nauta met zijn winst deed is niet ter zake. U schrijft dat heeft hij gebruikt voor de aankoop van zijn boerderij, in ieder geval niet voor de centrale voor zieningen zoals hij wil. Het spook dat hij heeft opgeroepen moet hij nu zelf bestrijden, hij weet zich daar bij door u geholpen. De familieban den lijken me hierbij erg mee te spreken. J. K. P. Zwan, Den Burg Bij de maandagochtend gehouden lammerenmarkt werden in totaal 265 lammeren aangevoerd. De prijzen lagen tussen 7165,— en 7175, De handel was vlot evenals vorige week, toen er 174 lammeren werden aangevoerd. De prijzen varieerden toen van 7155,— tot 7165,-. Alks eerste in een serie van acht programma's over nieuwe routes langs historische en monumentale kerkgebouwen in Nederland wordt donderdagavond 1 juni door de NCRV-televisie een uitzending over Texel verzorgd. Deze serie wordt om de veertien dagen uitgezonden. In het programma van deze week (aanvang 22.15 uur) wordt een en ander verteld over de Hervormde kerken van Den Hoorn, Oudeschild, Den Burg en Oosterend. Naast de om geving van deze kerken heeft men ook opnames van de interieurs gemaakt. Het donderdagavond uit te zenden pro gramma duurt ongeveer een half uur. De mogelijkheid bestaat dat in de uitzending wordt verteld dat de Texelse kerken op zaterdag voor bezoekers geopend zijn. Deze aankondiging (die ook in de verschillende radiogidsen staat) berust echter op een misver stand. Hoe de openingstijden wel zijn varieert nogal eens. De juiste tijden kan men altijd terugvinden in de Texeltoe- rist of eventueel in de Texelse Courant. De Kerkepad-uitzendingen worden schriftelijk begeleid door een zg. „Ker- kereisboek", waarin routebeschrijvin gen van de verschillende tochten op genomen zijn. Men kan dit boekje aanvragen door overmaking van 74,50 op gironummer 125.3000 t.n.v. uitgave Kerkereisboek NCRV Hilversum. Deze week worden de laatste wed strijden van het zaalvoetbalseizoen 1977/'78 gespeeld en zullen op woens dag en donderdag de prijsuitreikingen plaats vinden. Bovendien kunnen de ploegen zich vanaf deze week (tot 15 juni) voor de nieuwe competitie opge ven. De prijsuitreiking voor de eerste en de tweede klasse vinden woensdagavond plaats. De winnaar van de derde klasse wordt donderdagavond in de bloemetjes gezet. Na de wedstrijd De Zwaan-Dubbeldik wordt de prijs van de eerste klasse uitgereikt 20.10 uur) en na Badhotel- Brandweer die van de tweede klasse 21.40 uur). Donderdagavond is de prijsuitreiking voor de derde klasse na de wedstrijd Oosterend 3-Texel BI 20.40 uur). Nieuwe verenigingen die aan de com petitie 1978/'79 willen meedoen moeten zich voor 15 juni hebben opgegeven bij H. J. Pennings, Tjakkerstraat 19, Den Burg. Verenigingen die aan de competi tie 1977/78 hebben deelgenomen moe ten óók voor 15 juni hun inschrijvings formulier ingezonden hebben. In de nacht van zaterdag op zondag is aan de Pijpersdijk gelegen boerderij „Fortuna" door drie jongens gekraakt. Het drietal heeft zondagochtend zelf de politie van de kraakaktie in kennis gesteld. De boerderij is het eigendom van een Duitser die er in de weekends verbouwingswerkzaamheden uitvoerde en van plan was „Fortuna" te zijner tijd aan een Texelaar te gaan verhuren. Omdat er aan dit geval van haken en ogen zitten neemt de politie een af wachtende houding aan en heeft de gemeente om advies gevraagd. Van die zijde heeft men tot dusver echter nog geen uitsluitsel gegeven. Vast staat in ieder geval dat de nieuwe bewoners het in hun nieuwe behuizing niet bepaald comfortabel heb ben omdat de vloer er door de eigenaar is uitgebroken. Bovendien is er geen elektra in de boerderij. Het is de vraag of de krakers het huis gedurende langere tijd zullen mogen bewonen omdat het in de zin van de wet eigenlijk al bewoond is. Er was op het moment van deze kraakaktie in de woning namelijk voldonede huisraad aanwezig om het als zodanig te bestem pelen. Tevens ligt er in het huis een behoorlijke hoeveelheid gereedschap. Veel Texelaars hebben vrijdag van de gelegenheid gebruik gemaakt om in de kerk te Den Burg afscheid te nemen van dominee R. S. Kuitse als predikant van de Doopsgezinde ge meente Texel. De heer Kuitse ver trekt binnenkort naar Amerika en wordt begin september opgevolgd door dominee J. Hylkema uit Assen. Voorzitter F. Schellinger van de Doopsgezinde gemeente Texel sprak lovende woorden over de wijze waarop de heer Kuitse zijn taak in de afgelopen 9 jaar op Texel heeft vervuld. Een vergelijking met zijn voorganger wilde Schellinger niet maken. „Iedere nieuwe predikant is slechter dan zijn voorganger. Je moet niet vergelijken want ieder is anders". Schellinger vond dat gemeente en predikant het niet hebben gezocht in gezapige rust maar onrustig zijn gebleven, de oren en ogen open voor de noden van de wereld en de gemeente. Als afscheidscadeau bood hij een Zaans klokje aan alsmede „dollars bestemd voor aankoop van fiets Hartelijke woorden sprak ook mevr. Krijnen-Bais namens de federatie van doopsgezinde zusterkringen. Zij betrok het gezin Kuitse in haar dank door hen allen een geschenk te geven. Voor de predikant was er een grammofoon plaat. Mevrouw Krijnen toonde zich met name erkentelijk voor de gespreks- en denkstof waarvoor dominee Kuitse had gezorgd. „We hebben het gevoel dat we verder zijn gekomen". Namens de sociëteit van de doops gezinde gemeenten in Noordholland (waarbij 35 doopsgezinde gemeenten zijn aangesloten) sprak voorzitter D. Leguit uit Koog aan de Zaan, waarna het Dameskoor Den Burg onder leiding van Jan Visser voor een muzikaal inter mezzo zorgde. De jeugdclub had een uitgebreid lied ingestudeerd, waarin tal van belevenissen van en rond de familie Kuitse de revue passeerden op de wijs van „My bonnie is over the ocean". Verder werd gesproken door Ada Brans namens de acht gemeenteleden die met Pinksteren zijn gedoopt. Ook zij overhandigde een geschenk evenals mevrouw De Boer namens de zon- hlamens de zusterkringen overhandigde mevrouw Tine Krijnen-Bais geschenken aan alle leden van de familie Kuitse. dagsschool. In zijn dankwoord vertelde dominee Kuitse dat hij negen jaar geleden be paald niet enthousiast naar Texel kwam, maar de keus (er was slechts één andere vacature) bood nauwelijks andere mogelijkheden. Zijn vrouw had er heel wat gunstiger tegenaan ge keken en volgens de heer Kuitse had zij gelijk gekregen. De scheidende predikant gaf als zijn mening dat het predikantsambt in de toekomst een heel ander karakter moet krijgen. „Geen one man-show maar een samen met de gemeenteleden op weg zijn. Ik heb dat op Texel al zoveel mogelijk willen doen". De heer Kuitse waar schuwde tenslotte tegen de neiging om alleen maar praktisch bezig te willen zijn in de kerk. „Willen we oppervlak kigheid vermijden dan kan het theore tisch denken niet worden gemist" Op zijn beurt had de predikant een aanden ken, bestemd voor de kerkeraad: een door Nel Koorn-Kikkert gemaakte tekening van het fraaie orgel van de kerk.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5