CORS DUBBELDIK WERD ZAALVOETBALKAMPIOEN PAS OP VOOR JAAGSIEKTE Massaal gebeuren op speelweide Buitentoernooi trok voel belangstelling Besmettelijke schapenziekte in Nederland gesignaleerd r LAND BOUW AUTO UITGEBRAND Automobiliste in sloot Ruime keus aan geschenkartikelen in „De Oase" Paardenvrienden houden concours en gezelligheidsrit MST basketbal Familie drukwerk? PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 JUN11978 Onder uitstekende weersomstandig heden vond in het afgelopen weekend het Tevoko openluchttoernooi plaats waarvoor ongeveer honderd volleybal teams naar de speelweide aan de Ploegelanderweg waren getrokken. Bij elkaar werden door de deelnemende teams ongeveer 230 wedstriiden ne- speeldl Winnaars van de grote wisselbeker, uitgeloofd voor het team dat het minste aantal tegenpunten had werden dit jaar de heren van Krovo uit Krommenie. Zij hadden een gemiddeld overschot van 13,5 punten per wedstrijd en bleven daarmee ruimschoots boven de dames van Argus die met een overschot van 9,9 punten op de tweede plaats eindig den. Massaal Zowel zaterdag als zondag was de drukte op de speelweide massaal, niet alleen door de vele deelnemers maar ook door de talrijke belangstellenden. Vooral de leden van Tevoko zelf hebben zich, zowel bij de wedstrijden als bij de vlekkeloze organisatie goed geweerd. Gezegd kan worden dat het Tevoko buitentoernooi ook bij de Texelaars steeds meer belangstelling gaat genie ten. De aan het buitentoernooi deelne mende ploegen waren naar de afdeling waarin ze bij de normale competitie uitkomen in 10 klassen onderverdeeld waarin ieder team minimaal 7 wedstrij den speelde. Ook dit jaar kwamen de deelnemende verenigingen weer uit alle hoeken en gaten van Nederland. Er waren onder andere teams uit Groningen, Nijverdal, Voorburg, Wierden en Rolde. Het me rendeel van de deelnemende verenigin gen kwam echter uit Noordholland. Het organiserende Tevoko kwam zelf met een vijftal ploegen in het veld. De in de tweede klasse heren deelnemende Tevoko-combinatie wist zelfs de eerste prijs weg te slepen. In de promotieklasse behaalde het damesteam van Tevoko een bijzonder eervolle tweede prijs. Het in de derde klasse uitkomende team van Tevoko junioren eindigde tenslotte op de vierde plaats maar kreeg toch de beker. Het op de derde plaats gefinishte OKV Harmeien (dat gewoon- Door nog onopgehelderde oorzaak reed zaterdagochtend om ongeveer 5.00 uur de uit de richting De Koog komende mej. G. v.d. Meer uit Oos terend met haar auto in de langs de Postweg gelegen sloot. Hierbij liep mej. v.d. M. vermoedelijk een gebro ken schouder op en stelde zich onder doktersbehandeling. Het voer tuig werd zwaar beschadigd. Hoe het ongeluk precies is gebliefd heeft men niet duidelijk kunnen vast stellen, maar vermoed wordt dat de automobiliste door oververmoeidheid de macht over het stuur is kwijtgeraakt. De auto kwam hierop in de wegberm terecht, maakte een hele sprong over de sloot en kantelde daarna in het ondiepe water. Mede door het tijdstip waarop het ongeval plaatsvond heeft mej. v.d. M. minstens een half uur moeten wachten voordat zij uit haar benarde situatie kon worden gered Hoewel een ambulance daarna spoedig ter plaatse was, weigerde mej v.d. M. hier gebruik van te maken. Door het nemen van een blaasproef constateerde de politie dat van alcoholgebruik geen sprake was. lijk in de tweede klasse uitkomt) was zo sportief de gewonnen beker af te staan. Uitslag De volledige uitslag was als volgt: Heren: 3e divisie: 1. Armixtos (Amsterdam), 2. HSV-sport (Hoorn), 3. De Molenwiek (Zaanstad). Promotieklasse: 1. Gala Set Up (Drachten), 2. Donitas (Groninfgen), 3. Flash (Nijverdal). 1ste klasse: 1. Krovo (Krommenie), 2. Armixtos (Amsterdam), 3. WVC Volley (Wierden). Een overzicht van de speelweide aan de Ploegelanderweg tijdens hot massaal bezochte Tevoko Buitentoernooi. 2e klasse: 1. Tevoko combinatie, 2. SVH (Hoorn), 3. Schorpioen (Boven- karspel). 3e klasse: 1. US 2 (Amsterdam), 2. Delta Uoyd (Amsterdam), 3. OKV (Har- melen). Dames: 3e divisie: 1. Donitas (Groningen), 2. Octopus (Alkmaar), 3. Boemerang (Am sterdam). Promotieklasse: 1. Flash (Nijverdal), 2. Tevoko, 3. Roswell (Voorburg). 1ste klasse: 1. Bijlmerblok (Amster dam), 2. Xenon (Amsterdam), 3. Simo- kos (Grotebroek). 2de klasse: 1ZAP 2 (Anna Paulow- na), 2. De Katers (Vriezenveen), 3. SVH (Hoorn). 3e klasse: 1. Argus, 2. G en A (Rolde), 3. Reley (Broek op Langedijk). De eerste prijs in de derde divisie dames ging naar Donitas uit Groningen. Hier ontvangt de aanvoerdster de beker uit handen van Andrew Albers. Na een bijzonder spannende compe titie heeft het zaalvoetbalteam van Cors Dubbeldik dit jaar kans gezien het kampioenschap in de eerste klasse te veroveren. Deze ploeg bleef tenslotte met drie punten voorsprong de meerde re van F.C. De Zwaan dat eervol tweede werd. In de tweede en de derde klasse waren het respectievelijk F.C. Knudde en Texel B1 die de eerste plaatsen voor zich opeisten. F.C. Knudde greep de titel doordat Cors Dubbeldik 2 een riante voorsprong verloren zag gaan en ten slotte slechts een punt tekort kwam. De belangrijkste einduitslagen in de nu voltooide zaalvoetbalcompetities wa ren als volgt: 1e klasse: 1. Cors Dubbeldik, 2. De Zwaan, 3. Oosterend. 2e klasse: 1, F.C. Knudde, 2. Cors Dubbeldik 2, 3. Smullies Bar. 3e klasse: 1. Texel BI, 2. Texel veteranen 13. Oosterend 3. F.C. Knudde en Cors Dubbeldik 2 promoveren naar de Ie klasse en Texel B1 en Texel veteranen 1 promoveren naar de 2e klasse. Uit de eerste klasse degraderen 't Kompas en Casino, terwijl Jelleboog en Amro van de 2e naar de 3e klasse degraderen. F.C. De Zwaan maakte het seizoen goed door na een zeer spannende beker finale tegen Cors Dubbeldik 1 voor een jaar in het bezit te komen van de P. L. Duinker wisseltrofee. Nummer drie in deze bekerserie werd JKM voor F.C. Knudde dat een zeer verdienstelijke vierde plaats behaalde. De afgelopen competitie kende een sportief verloop. Slechts vijf maal be hoefde door de scheidsrechter een strafschop te worden opgemaakt. Hier van waren er twee ernstig wegens het beledigen van de scheidsrechter. In de jaarvergadering, gehouden vorige week maandag, mochten scheidsrechters en commissieleden veel lof en dank ont vangen van de vertegenwoordigers van de zaalvoetbalverenigingen voor het verrichtte werk. Dit seizoen deden 425 Texelse zaal voetballers mee aan de zaalvoetbalcom petitie. Er werden meer dan 500 wed strijden gespeeld in precies41 weken. Het seizoen heeft een erg positief verloop gekend waarin opnieuw geble ken is dat op Texel het zaalvoetbal door zowel senioren als junioren met erg veel enthousiasme bedreven wordt. Tijdens selectiewedstrijden en diverse vereni- gingstoernooien werden ook nu weer verschillende ,,overkantse" teams ont vangen. Mede door deze contacten en de nu driejarige ervaring is het spelpeil goed vooruit gegaan. Ook op sportief gebied was het seizoen 1977-'78 een geslaagde periode. ondernemers-aktiviteiten De Koog heeft eer een zaak bij. Op de plaats aan de Dorpsstraat, waar zich vroeger garage Bonne be vond, staat nu een gloednieuw win kel- en appartementencomplex, eigendom van F. Langeveld. De tien recreatie-appartementen zijn bijna klaar, maar de winkel in de beneden verdieping heeft de deuren reeds ge opend. Het is „De Oase" met als tweede naam „De Koger Kadoshop" Het is een zaak in „gemengde bran che" met nadruk op geschenkartikelen. De scepter wordt er gezwaaid door de heer J. W. Wilmink en zijn vrouw, kersverse Texelaars en afkomstig uit Almelo, waar ze sinds 1945 een soort gelijk bedrijf hadden. Wim en Rie Wil mink hebben welbewust alle schepen achter zich verbrand en zijn een nieuw zakelijk leven begonnen op Texel. Ze hopen het daar wat rustiger te hebben dan in hun vorige woonplaats, waar het volgens hen onleefbaar is geworden. Al geruime tijd zocht de heer Wilmink naar mogelijkheden om op Texel (waar hij vaak de vakantie doorbracht) een zaak te beginnen. Toen hij in september zag dat het voormalige pand Bonne werd gesloopt en hij hoorde dat Frits Lange veld hier 'n appartementen/winkelcom plex zou bouwen, stapte hij naar Lan geveld en kwam snel tot zaken. Van het oorspronkelijke plan om in de beneden verdieping twee winkeltjes onder te brengen werd op verzoek van Wilmink afgezien: het is nu een ruime winkel van zo'n 100 m2 geworden, waar de vele artikelen overzichtelijk zijn uitge stald. Mensen kunnen zonder zich koopplichtig te voelen, in- en uitlopen. De heer Wilmink streeft naar goede verhouding met de collega-winkeliers. Hij legt zich in het bijzonder toe op arti kelen die elders in De Koog niet te koop zijn. De „straat" is uitgenodigd om vrij dagavond een kijkje te komen nemen gevolgd door een gezellig samenzijn in 't Pruttelhuus van de familie Boswinkel. Het winkel/appartementengebouw werd ontworpen door architectenbureau Jan Visser uit Oos terend. De bouw werd uitgevoerd door de fa. J. Koorn Mzn. Verder werkten mee Schoo (verwarming), J. C. Graaf (schilderwerk). Bruining Agter (electra), Oele (loodgieterswerk), Vinke (schoonmaken) en Westerlaken (be- stratingswerk). eCl 2it..iaqiob ni roooH nsO soaw Op zondag 18 juni zal door de Ver. voor Vrienden van het Paard de jaar lijkse gezelligheidsrit worden gehouden. Het Concours Hippique dat deze vereniging ieder jaar orga niseert wordt gehouden op zaterdag 22 juli. Wat betreft de gezelligheidsrit is bij de vereniging tot dusver al een groot aantal aanmeldingen binnengekomen. Om het gehele evenement naar wens te laten verlopen, worden belangstellenden verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven. Men kan zich hiervoor wenden tot mevr. A. Bakker-Witte, Diek 30, Den Hoorn, tel. (02220) 464. De officiële sluitingsdatum voor op gave aan het Concours-Hippique dat dit jaar ter gelegenheid van het Ooster end Present-feest (22 juli) gehouden wordt is maandag 26 juni. Dit in verband met de samenstelling van een zo volledig mogelijk programmaboekje. Men kan zich eveneens opgeven bij mevr. A. Bakker-Witte. Er zijn in totaal vijf rubrieken. Eénspannen: 1. Nieuwelingen voor een 2-wielig rijtuig (Paarden, die elders een prijs of op Texel een eerste prijs in het eenspan hebben gewonnen zijn hier voor uitgesloten). 2. ,,Open klasse" voor een luxe rij tuig. 3. Voor luxe rijtuig gereden door dames Tweespannen- 1. Voor luxe rijtuig. 2. Voor landbouwwagen. Er wordt dit jaar ook een Spring concours gehouden. Belangstellenden hiervoor dienen in ieder geval mee te doen aan de voorselectiewedstrijd, die op de concoursdag (22 juli) wordt gehouden. Voor de keuringen, die 's morgens worden gehouden, dienen deelnemers de aanmeldingsformulieren evenais voor deelname aan het concours, voor 26 juni in te sturen. Deze formulieren moeten naar mevr. A. J. v.d. Peet- Komen, Bergerweg 108, Alkmaar. Een schapenziekte die tot dusver met uitzondering van Australië en Nederland in vrijwel alle landen ter wereld voor kwam, de zogenaamde ,,jaagziekte' is onlangs ook in Nederland geconsta teerd. Het betrof een exemplaar waar mee de Gezondheidsdienst voor Dieren in Noordholland werd geconfronteerd. Hoewel niet erg aannemelijk is dat de ziekte inmiddels verder voortgewoekerd is, is het van belang dat iedereen die er belang bij heeft op de hoogte is van enige bijzonderheden over deze dodelij ke schapenziekte. Onbekend virus Jaagsiekte kan het best omschreven worden als een soort besmettelijke „longkanker" bij schapen. Vermoedelijk is het virus afkomstig uit Zuid-Afrika, vandaar de naam Jaagsiekte (met een s). Het manifesteert zich bij alle scha penrassen. Een speciale rasgevoeligheid is tot dusver niet gekonstateerd. Op 2 februari kwam de Noordholland se gezondheidsdienst voor dieren met een geval van Jaagsiekte in aanraking. De ziekte werd vastgesteld bij een 2- 3-jarig hoogdrachtig Scottish Halfbred schaap. Naar aanleiding van dit geval zijn de overige Scottish Halfbred over genomen en geslacht om verdere infec- ties te voorkomen. Jaagsiekte wordt veroorzaakt door een virus maar welk virus dat is heeft men tot op heden nog steeds niet kunnen vaststellen omdat infectieproeven steeds slecht gelukt zijn. Het onbekende virus veroorzaakt in de longen van schapen kankerachtige gezwellen die steeds groter worden. Het ziekteverloop kan enkele maanden tot zelfs enkele jaren duren zodat het wel iets wegheeft van de meer bekende „zwoegerziekte". Dieren met „Jaagsiekte" vertonen een duidelijke ademnood. Ze zijn luste loos en worden mager doordat ze weinig vreten als gevolg van de kort ademigheid. In tegenstelling tot scha pen met „Zwoegerziekte" hoesten de door „Jaagsiekte" aangetaste schapen wel. De dieren hebben een vochtig geruis in de longen en vertonen neusuit- vloeiingen. Dit laatste komt duidelijk tot uiting bij het voorover houden van de aangetaste dieren. Het vocht loopt dan uit de neus. Waarschuwing In verband met „Jaagsiekte" heeft de heer C. J. Herweijer, dierenarts en schapenspecialist van het TNO, die gedetacheerd is bij de Gezondheids dienst voor Dieren in Noordholland, reeds eerder gewezen op het gevaar van Engelse importen. Deze dieren komen dikwijls via België ons land binnen. Ook in het oktobernummer van „Het Schaap" werd „Jaagsiekte" reeds aan de orde gesteld. Onder de titel „Niets voor, maar alle tegen import van Engelse schapen' werd daarin gesteld dat er drie gevarei zijn die onze inheemse schapenstapt door importen in het bijzonder bedrei gen. Dit zijn: a. Lammerdysenterie, eei besmettelijke, met grote sterfte gepaari gaande ziekte bij jongere lammeren; b nematodirus battus, een zeer gevaarlijk ingewandsworm en c. longadenomato se ofwel jaagsiekte. Helaas moet nu reeds gekonsta teerd worden dat twee van deze gevaai lijke ziekten intussen met deze Engels importen ons land zijn binnengekomei want behalve het hier genoemde geva van „Jaagsiekte" is gelijktijdig de ge vaarlijke nematodirus battus worm b £ngelse importschapen aangetroffen. Texel Voor zover bekend is Texel nog vri van bovenomschreven schapenziekte Zolang de Texelse schapenhouders va groot tot klein zich er op toeleggen gee schapen van het vasteland te halen da blijft het gevaar wel buiten het eilanc Dit is mogelijk maar het vraagt enig inspanning. Zoals bekend is Texel op d moment ook nog vrij van de in Nederlan heersende Koeiengriep I.B.R. Deze b< smettelijke ziekte kan Texel ook gemal kelijk opgesleept worden. Bijvoorbeel als de koper t.a.v. zijn aankoop niet er kritisch is en verzuimt naar de herkom: te vragen. Texel heeft er de laatste jaren vel kleuren aan schapen er bij gekregen. D is voor de liefhebber bepaald aantrekke lijk om een andere kleur schaap in zij bezit te hebben. Ongetwijfeld zal ni< iedereen zich afgevraagd hebben welk nieuwe schapenziekten hiermee na: Texel gehaald kunnen worden. Texel voorzover nu bekend is vrij van c nieuwste besmettelijke ziekten ondr het vee en het is zaak dit zo te houder Bij aankoop van elders dient men da ook uiterst kritisch te zijn ten aanzie van misschien nog verborgen ziektei inzet (zowel van veehouders om dr Alleen met ieders inzet (zc wel van veehouders om de brode als de hobbyisten) moet hi mogelijk zijn ons eiland vrij -van ong wenste nieuwe ziekten onder eet- éeé houden. J. Koolhof In verband met het samenstellen v< teams voor de nieuwe competitie wo den de leden van de basketbalverer ling van de Meersportenverenigir Texel („De Mareis") verzocht zich spoedig mogelijk (voor 1 juli) aan melden bij de bestuursleden. Men ki daartoe een recente pasfoto plus naar geboortedatum inleveren bij J. Zijr Wilsterstraat 15, Den Burg of J. Wi ring, Burdetstraat 24, Den Burg. Led: die dit jaar in de competitie hebbi meegespeeld behoeven niet te reag ren. Verdere inlichtingen kan men ki gen via telefoon (02220) 2748. Ha de auto inderhaast ontvlucht te zijn kon de eigenaar van de Rover spoedig na het ingrijt door de brandweer constateren dat de motor van het voertuig door de brand volledig verwo v/h Langeveld en De Rooy bv Den Burg, Texel Door onbekende oorzaak brandde donderdagavond een Rover personen auto van G.J. aan de Haffelderweg in Den Burg voor het grootste gedeelte uit. De brandweer die vrij vlot ter plaatse was kon weinig meer doen dan met schuimblussers de schade beperken. De auto die ongeveer twee jaar oud was, had een nieuwwaarde van F30.000, Hoewel de Rover als volledig verloren moet worden beschouwd liep G.J. die alleen in de wagen zat geen verwond gen op. Volgens zijn lezing had zich het moment dat hij de auto wilde start een lichte ontploffing voorgedaan wa E op een enorme steekvlam onder motorkap vandaan kwam. Door de hi knapte de voorruit en raakten het da: board en het interieur van de auto brand. Door het optreden van de bral weer kon worden vermeden dat (volle) LGP tank die in de kofferbak I: vlam vatte. Vermoed wordt dat brand ontstaan is door een lekker gasleiding. De schade wordt door ver kering gedekt.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2