„Starwars" ■uiRMimw Landschappen en mensen uit Israël I VORMINGS- EN ONTWIKKELINGSWERK WIL CURSUSSEHBGEKJE UITGEVEN Andries van der Beek exposeert .„hm,' -fm JÉ. Bart Heerschap won MST-wisselheker l.r !T m is ÏLfe-, ïz Geslaagden IIL-lascursussen Revanchewedstrijd Tour de La Salie T entevangelisatie aan Keesomlaan Raadsvergadering Smash '68 houdt jubUeumtoernooi „Artima" opende fraai ingerichte zaak Enveloppe-aktie bracht M000,— op SDAG 6 JUN11978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 van de pentekeningen uit de expositie van Andries van der Beek brengt de Wilsons te Jeruzalem in beeld. ■- i «i V;ï:"' ttj'. let als belangrijkste onderwerp Israël jseert in de komende weken de llll stschilder en tekenaar Andries van Beek in de expositieruimte van het Ise raadhuis. Naast deze. voor het endeel olieverfschilderijen is er op de oonstelling een vijftal werken met ilse landschappen als onderwerp. Ie expositie van Andries van der duurt tot 23 juni en is te bezichti- tijdens de openingsuren van het huis. De toegang is gratis. tn der Beek woont en werkt in ibroek en kreeg zijn opleiding aan de demie voor Beeldende Kunsten in ïem. Israël de afgelopen jaren bracht hij se bezoeken aan Israël en werd zoals uit de nu tentoongestelde eelheid schilderijen en tekeningen elijk blijkt door talloze bijzonderhe- van het leven daar geïnspireerd, al raakte hij onder de indruk van het afwisselende landschap. De melk Dning heeft hem erg getroffen maar de armoede en de droogte. Deze ite twee eigenschappen kunnen al worden teruggevonden in de .zandkleurige" schilderijen en de Is die op de expositie te zien zijn. Droogte droogte van Israël ligt muurvast in andschap, maar ook in de luchten, ypisch Israëlitische figuren comple- deze schilderijen, waarin de karak- itieke kenmerken zo mogelijk nog naar voren komen dan bij de derijen waarop een blauwe lucht n het landschap hangt. De droogte zomers zo kenmerkend is voor het len-Oosten heeft in deze land- ppen plaats moeten maken voor weldadiger uiterlijk. De gebouwen ïen zich fel af tegen de helderblau- lemel. Deze doeken zijn dan ook ïrige week werden de cursussen liassen en autogeen lassen 1977- afgesloten. cursus booglassen beginners werd innen met 12 deelnemers; 1 deel- er trok zich terug en 1 werd afge- De 10 geslaagden in deze ling zijn de heren C. J. Bakker, H. Barhorst, P. W. Beuving, P. Smit, Dijt, J. Grisnigt, P. G. B. Klippel, Jopman, C. J. van der Star en P. J. elief. i cursus booglassen gevorderden I aangevangen met 6 leerlingen; 2 sten trokken zich terug; de 4 r^wfagden zijn: T. W. Boon, J. W. is, F. T. P. D. de Haan en J. er. i cursus autogeen lassen beginners In metr 2 deelnemers, de heren P. eren J. C. M. Smit, die beiden het nna ontvingen. i cursus autogeen lassen gevorder- werd aangevangen met 4 deelne- die allen het diploma ontvingen; jn de heren: F. van der Gracht, D. i, J. W. Venneman en F. Zegel. duidelijk kontrastrijker. Het beeld dat Van der Beek via zijn kollektie van Israël geeft maakt duidelijk dat het vooral de historische gebouwen, de ruïnes en de armoede geweest zijn die hem getroffen hebben, meer dan de (veel minder karakterestieke) nieuwe wijken, waarop de bewoners zelf nogal trots zijn. Geschiedenis De eeuwenoude geschiedenis en het verhaal van de verwoesting en de armoede en droogte ontdekte Van der Beek in het landschap, maar ook in de zich daarin bewegende typetjes. Voor het eerst sinds lang schildert en tekent hij dan ook weer figuren. Het zijn immers de „klagers" die de Westerse muur indrukwekkend maken en het zijn de orthodoxe joden die het (orthodoxe) beeld van Mea Shearim bepalen. De mensen maken zo'n essentieel deel uit van het geheel dat geen schilder er eigenlijk omheen kan als hij een volledig beeld wil oproepen. Van der Beek lijkt geslaagd te zijn in die opzet, al zal ook hij bevestigen dat men in een land met zoveel facetten als Israël nooit uitge schilderd raakt. Texel Aan de expositie in het raadhuis van Den Burg zijn, zoals gezegd ook enkele werken met Texelse onderwerpen toe gevoegd. Het zijn olieverfschilderijen van de molen van polder 't Noorden en van De Koog, gezien vanaf het duin. Den Hoorn, Oudeschild en een aantal typisch eilandelijke boerderijen werden door middel van een aquarel door Van der Beek in beeld gebracht. De tentoonstelling bestaat in totaal uit 35 werken Op de Emmalaan in Den Burg start zaterdagmiddag 10 juni om 13.45 uur de jaarlijkse revanchewedstrijd van de Tour de La Salle die vorige week in Den Helder werd gehouden. Voor dit evene ment zullen ongeveer 90 wielrenners naar Texel komen. De af te leggen afstand is ongeveer 60 km. Er nemen aan dit gebeuren in ieder geval vier leden van de Wielervereniging Texel deel. Dat zijn Simon Appel, Hans Koorn, Gerard Koorn en Jos Huisman. Ook Jos Geysel (winnaar Tour de La Salie), Ard Schenk, Jorrit Jorritsma en Klaas Vriend zullen van de partij zijn. Tijdens de wedstrijd komen de ren ners over het gehele eiland. De start is evenals de finish op de Emmalaan ter hoogte van de Rijksscholengemeen schap. De passeertijden in de verschil lende dorpen zijn als volgt: start Emma laan 13.45 uur, Oudeschild 13.52 uur, Oosterend 14.04 uur. Oost 14.07 uur, Midden-Eierland 14.15 uur, De Cocks- dorp 14.21 uur, De Cocksdorp 14.27 uur, Zuid-Eierland 14.35 uur, De Koog 14.43 uur, Den Hoorn 15.00 uur. De finish ïs om ongeveer 15.10 uur op de Emmalaan. In verband met de veiligheid is het van het grootste belang dat iedereen bij het passeren van de renners de weg vrij houdt, dus s.v.p. dieren aan de lijn en kinderen aan de hand. Op de parkeerplaats aan de Keesom laan in Den Burg staat vanaf vrijdag 9 juni tot en met zondag 18 juni een tent van „Het Morgenrood" een beweging voor openlucht- en tentevangelisatie in Nederland. In samenwerking met het Evangelisatiecomité Texel wordt hier gedurende ruim een week een aantal kindersamenkomsten en openluchtsa menkomsten gehouden. Er wordt hieraan medewerking ver leend door onder andere het Oosteren- der Soli Deo Gloria, het jongerenkoor The Messengers (met combo) en een Duits zangduo. Deze campagne wordt niet door een bepaalde kerk georganiseerd, en het is niet de bedoeling van de organisatoren de mensen lid van een kerk of een groepering te maken. Wat men beoogt is de mensen het evangelie (de bijbel) beter te doen begrijpen. Dat men in dit geval met een grote tent op pad is gegaan is omdat veel mensen voor een kerk drempelvrees hebben en men hiermee dichter bij de mensen wil komen. Met de tent trekt ook een boekentafel mee waarin men materiaal aantreft van het Nederlands Bijbelge nootschap, de vereniging tot versprei ding van de Heilige Schrift, goede boeken, kinderbijbels en boeken, tekstkaarten, bijbelstudiemateriaal en nog veel meer. Van 19.45 uur wordt iedere avond een programma gegeven. Sprekers zijn ondermeer de predikanten J. W. van der Hoeven (Voorthuizen) en H. Douwes (Den Burg) en de evangelis ten Jb. Klein Haneveld en Fr. Niemeijer. Het programma van „Het Morgen rood" is als volgt: Vanaf 9 t/m 18 juni iedere avond evangelisatiebijeenkomsten om 20.00 uur (voorprogramma vanaf 19.45 uur). Vrijdagmiddag 9 juni openluchtsa menkomst in De Koog. Zaterdagmorgen 10 juni openluchtsa menkomst Den Burg. Maandagmiddag 12 juni kindersa menkomst Den Burg (16.00 uur). Woensdagmiddag 14 juni kindersa menkomst Den Burg (14.00 uur). Dinsdagavond 13 juni vergadert de gemeenteraad, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen van de vergaderingen van 18 april en 9 mei 1978. 2. a. Ingekomen stukken; b. mededelingen; c. beantwoording raadsvragen. 3. Voordracht voor de benoeming van een lid van de N V. Luchtvaartterrein Texel. De aanbeveling luidt: 1. de heer J A. Engelvaart, 2. de heer J. J. West dorp. 4. Besluit tot het toekennen van een uitkering ineens over het eerste kwartaal 1977 aan het daartoe in aanmerking komende gemeentepersoneel. 5. Vervallen. 6. Bezwaarschrift tegen de onthou ding van goedkeuring aan gedeelten van het bestemmingsplan Buitengebied. 7. Mededeling van de jaarstukken 1976 van de Stichting Prof. Dr. W. H. Keesom-studiefonds. 8. Medewerking ex-artikel 50 van de Kleuteronderwijswet ten behoeve van nutskleuterschool De Woelige Hoek voor de aanschaf van een kinderwerk- bankje. 9. Voorlopige vaststelling jaarreke ning 1975 gemeentewerken.. 10. Voorlopige vaststelling jaarreke ning 1975 sociale dienst. 11. Voorlopige vaststelling jaarreke ning 1975 grondbedrijf. 12. Voorlopige vaststelling jaarreke ning 1975 sociaal werkverband De Bol der. 13. Voorlopige vaststelling gemeente rekening 1975, 14. Wijziging begroting sociale dienst 1977. 15. Wijziging begroting 1977 sociaal werkverband De Bolder. 16. Wijziging gemeentebegroting 1977. 17. Wijziging begroting 1978 sociale dienst. 18. Wijziging begroting 1978 sociaal werkverband De Bolder. 19. Wijziging gemeentebegroting 1978 8a. Medewerking ex artikelen 72 van de Lager-Onderwijswet 1920 ten behoe ve van de St. Katholiek Onderwijs voor de aanschaf van 8 vijfvlaks wandbor den. I ondernemers-aktiviteiten Commissie stuurde brief Per brief heeft de commissie vor- mings- en ontwikkelingswerk voor vol wassenen zich tot de besturen van de eilandelijke verenigingen gewend met het verzoek een mening te geven over de resultaten van de onlangs gehouden enquete betreffende het educatieve plan voor Texel. Men heeft daarbij van de gelegenheid gebruik gemaakt de vereni gingen te vragen hoe de plannen voor het komende seizoen zijn. Aan de hand van de resultaten van dit alles wil men binnenkort een boekje samenstellen. Hierin zou dan door een vergelijkend overzicht duidelijk gemaakt kunnen worden welke Texelse vereni gingen in het komende seizoen cursus sen organiseren en welke cursussen dat zoal zijn. In de nu verzonden brief vraagt de commissie de verenigingen tevens wel ke mogelijkheden zij zien om bepaalde cursussen op poten te zetten en wat de financiële konsekwenties daarvan zou den zijn. Mocht men wat vage plannen hebben dan zou een combinatie van aktiviteiten met andere verenigingen wellicht een en ander kunnen opleveren Daarbij zou dan tevens de kans voor subsidies aanzienlijk vergroot kunnen worden. De verenigingen is ook ge vraagd aan te geven voor welke akti viteiten men subsidie zou willen ontvan gen. De betrokkenen worden er op gewe zen de nu ontvangen formulieren in Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan houdt volleybalvereniging Smash '68 op 10 juni in Oosterend een jubileumtoernooi waarvoor zich inmid dels acht teams hebben laten inschrij ven. Het evenement vindt plaats op het terrein aan de Oranjestraat bij de plaat selijke muzieknis. Bij slecht weer komen de deelnemers in dorpshuis De Bijenkorf in aktie. De deelnemende ploegen zijn bij de dames: Gyvo, De Rog plus twee teams van Smash '68 zelf. Bij de heren komen ook twee Smash-teams in het veld. Zij nemen het tegen Tevoko Opduin en Tesselstroom op. De wedstrijden worden gespeeld vol gens de spelregels van de Nevobo dus per set twee wissels en twee time-outs. De wedstrijd eindigt nadat een team twee sets heeft gewonnen. Het toernooi begint om 13.00 uur. iedengeval voor 1 juli in te vullen en naar het raadhuis terug te sturen. Dit is nodig in verband met het schema dat men wil volgen om het mogelijk te maken het gehele educatieve plan eind oktober afgerond te krijgen. Het kan dan op 1 november ter beoordeling naar het ministerie van CRM gestuurd worden. Omdat het mogelijk is dat niet alle betrokken verenigingen of (eventueel) organisaties de nu verzonden formulie ren hebben ontvangen, zijn er bij de afdeling Cultureel Werk op het raaonuis nog enkele in voorraad. Een telefoontje naar de secretaris van de commissie Kees van Schaick (of diens vervanger) is voldoende om een en ander in de bus te krijgen, telefoon (02220) 3041. „Dit gebouw is als graanmaalderij gebouwd door P. M. Langeveld in 1923. In 1925 werd het dak 3,50 meter opgedraaid", aldus vermeldt een bordje in de nieuwe zaak „Arti ma" in de Gravenstraat. Er staat ook bij dat het gebouw (vroeger genaamd „De Vrede") eigendom werd van Dirk Witte, die het na een periode van verhuur in oktober 1977 verkocht aan W. Keijzer van „Arti ma". De voormalige graanmaalderij was dus al lang bij de huidige eigenaar in gebruik. Een recente ingrijpende verbouwing heeft er echter een vol waardige winkel van gemaakt. Dat ge beurde nadat Keijzer de oorspronkelijke winkel aan de overkant van de straat had verkocht. Het heen en weer lopen is nu verleden tijd, maar dat wil niet zeggen dat alle problemen uit de wereld zijn. Op een of andere manier moet in het gebouw ook nog woon ruimte worden gemaakt. De nieuwe winkel mag er zijn. Ruim en buitengewoon stijlvol. De sfeer wordt beheerst door blank grenen wandbetimmering en meubelen. Keijzer toont een vrij omvangrijke kol lektie van Finnform en Norske Möbler en laat al dat stralend blanke hout goed tot zijn recht komen door een uitgekiende kleurkeus. Op de meubels ligt nu het accent. Een echte doe-het-zelf-zaak is Artima niet meer, maar wel worden allerlei materialen verkocht voor creatieve handarbeid. Verder rietwaren, ge schenkartikelen, potterie, serviezen, houten snuisterijen, modelbouwpakketten, houtsnijgereed- schap, klei, leer. linoleum, mappen met ontwerpen voor onder meer Hindeloper schilderwerk alles zowel gericht op kinderen als ouderen. De oppervlakte van de winkel (voor lopig verdeeld over twee verdiepingen) is tot 280 m2 vergroot door er de aan grenzende garageruimte gedeeltelijk bij te trekken. De rest van de garage werd tot dagverblijf en kantoor gemaakt. Buitengewoon geslaagd is het trappenhuis (ook helemaal in blank grenen uitgevoerd). Aan de buiten-kant heeft de zaak wat meer allure gekregen door een brede luifel en een aluminium pui. Op verzoek kreeg Keijzer in plaats van Amirapaaltjes van de gemeente twee bomen voor de deur, althans aan de Gravenstraatkant. De winkel is ook vanaf de Molenstraat te betreden. Ten opzichte van beide ingangen ligt de kantoorruimte gunstig-centraal De verbouwing werd naar een ont werp van architectenbureau Alkema uitgevoerd door Jaspers De Hoog, de TEBO en G. Witte. De firma De Graaf legde verwarming aan, Oele zorgde voor het sanitair/loodgieterswerk, Hemelrijk maakte de trap. Boom het ijzerwerk van de luifel, de VEM legde electriciteit aan, de fa. Z. Graaf gaf kleur- en wandbekledingsadviezen, leverde het materiaal daarvoor en de fa. Ben Kamp schilderde de buitenkant. De MST-wisselbeker bij de onderlinge gymnastiekwedstrijden die jn de loop van vorige week in de Beatrixzaal gehouden werden is vrijdagavond op de valreep in het bezit gekomen van Bart Heerschap. Op de laatste avond van dit jaarlijkse evenement bleef hij Liselot Schermer, die sinds maandagavond aan kop had gestaan, met 0,4 punten voor. Ondanks het warme weer was de belangstelling voor deze wedstrijden om het clubkampioenschap erg groot. Vooral de jongeren zorgden voor een grote opkomst. Ongeveer 90% van de leden was aanwezig. Er heerste een genoegelijke sfeer en de deelnemers probeerden de oefeningen waar de laatste weken zo hard op getraind was zo goed mogelijk uit te voeren. Alle deelnemers ontvingen per groep een diploma en een medaille. Op woens dag werden de wedstrijden voor de selectieploegen gehouden. Bij de meis jes tot 12 jaar behaalden Daniëlle de Lussanet en Gertie Praamstra de eerste plaats (en de beker) doordat zij beiden een gelijk aantal punten verzamelden. Diana Terpstra werd eerste bij de meisjes boven 12 jaar. Rob Voebel werd eerste bij de jon gens tot 12 jaar en zijn broer Martin Voebel behaalde de titel bij de jongens van 12 jaar en ouder. Bij de gewone groepen waren de wedstrijden tot het laatste toe bijzonder spannend maar tenslotte moest liselot Schermer toch tegen Bart Heerschap het onderspit delven. Avondvierdaagse In verenigingsverband neemt de gym nastiekvereniging dit jaar deel aan de avondvierdaagse die van 12 t/m 15 juni op Texel gehouden wordt. Er wordt alleen deelgenomen aan de afstand 10 km. Leden vanaf 8 jaar kunnen zich optgeven bij mevrouw Bakker, Wilhelmi- nalaan 59a, Den Burg en mevrouw Eelman, Lieuwstraat 14, Den Burg. Het inschrijfgeld bedraagt f3,— (tot 16 jaar) en i4, voor leden vanaf 16 jaar. Voor het begin van de zomervakantie zal ook nog een speldag gehouden worden. De enveloppe-aktie die enige weken geleden ten bate van de chr. muziekver eniging Excelsior uit Oosterend werd gehouden heeft in totaal ongeveer /4.000, opgebracht. Het bedrag zal worden gebruikt voor de aankoop van nieuwe uniformen. Deze (grote) aktie was noodzakelijk omdat enkele kleine akties zoals schiet- avonden en dergelijke niet voldoende hadden opgebracht en het inmiddels al weer tien jaar geleden was dat Excelsior geld aan nieuwe uniformkleding had kunnen besteden. Het organisateicomi- té dankt alle gevers en medewerkers aan deze aktie heel hartelijk. Het is de bedoeling deze herfts opnieuw een schietavond te houden. Deze week draait in het Citv theater de bizarre ruimtevaartfilm „Starwars" die in de kritieken tot dusver kreten als „Niet meer of minder een fenomeen" (Elsevier) en „Een glanzende spektakel film" (Nieuwsblad van Het Noorden) meekreeg. Een science-fictionfilm dus waarin ruimtevaartuigen, helden, troosteloze landschappen en vreemde planeten en talloze wonderlijke wezens op het scherm komen. Je kunt met een gerust hart zeggen dat „Starwars" een van de meest fantasierijke produkten die Holly wood in de laatste jaren heeft afgele verd. De beelden voeren ons naar een ver van de aarde verwijderd melkwegstelsel met enkele planeten die bewoond wor den door mensen die technisch al een stuk verder zijn dan wij op de planeet aarde. Robots, ruimtevaart, kernreacto ren en ruimtestations zijn daar, in den vreemde een gewoon verschijnsel. Voor de rest zijn de mensen daar net als hun aardse soortgenoten: goed en minder goed, op macht belust of hebzuchtig. Zodoende is op één van de planeten een dictatuur ontstaan onder een keizer die het hele melkwegstelsel in zijn macht wil hebben. De grootste tegenstand onder vindt hij van prinses Leia van de planeet Alderaan. Leia organiseert een massale aanval van ruimteschepen om dit ruim- tegevechtsstation te vernietigen. Na hevige achtervolgingen en luchtslagen met ruimteschepen van de keizer weten Leia en de haren het ruimtegevechts- station te vernietigen. Gezien de fantasiën die de producent van „Starwars" van een van de hoogste planken van de science-fictionkast heeft gehaald is de film in ieder geval de moeite waard. Wie er een avondje griezelen voor over heeft moet er beslist heen gaan. „Starwars" is goed vooralle leeftijden.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5