Cjrocn jTwarLrJexels in het hart-, Spoedig betere bestrijding van olie op het strand u Wateroverlast in Den Hoorn Bakker en gemeente akkoord over omstreden doorbraak Zwitserse dansgroep treedt op in De Koog k: Gemeenteraad op excursie naar Zeeland Nieuwe toeristenkrant: Texeltelex Aanleg reeds deze zomer? Verbouw horecabedrijf tot appartementen thans verboden Flowerstyling Schuiling Gebit op tijd gered Dr. W. Duisenberg komt naar Texel 91e JAARGANG Nr. 9283 TEXELSE VRIJDAG 9 JUN11978 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 11,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom COURANT Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11Den Burg, telefoon (02220) 2741 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Vooruitlopend op aktiviteiten van de provincie zal de gemeente Texel een organisatie in het leven roepen die de taak krijgt olie op het strand te bestrijden. In geval van een olieramp zal deze organi satie snel en effektief moeten kunnen optreden. Het wordt een semi-parate organisatie die olie vervuilingen van tamelijk ernstige aard te lijf kan gaan. De ervaring heeft geleerd dat het op Texel nu reeds mogelijk is minder ernstige olievervuilingen te bestrijden. Er zijn daartoe goede kontakten met overheidsdiensten en particuliere bedrij ven en ook materieel is beschikbaar. Ook in de nieuwe organisatie, zo is gebleken, kan worden gerekend op medewerking (uiteraard tegen betaling) van loon- en aannemingsbedrijven. Het niet waarschijnlijk dat de Texelse organisatie overbodig zal worden als de zaken provinciaal of van rijkswege gere geld worden want door zijn eilandpositie zal Texel altijd zichzelf moeten kunnen helpen. Kwetsbaar Het aanspoelen van grote hoeveelhe den ruwe olie als gevolg van een ongeluk met een tanker is niet alleen een ramp voor het natuurlijk milieu maar ook Vrijwel de voltallige Texelse gemeen- leraad brengt deze week een bezoek tan het Zeeuwse Walcheren waarbij wdermeer de toeristische ontwikkelin- jen op dit eiland en de veerverbinding worden bestudeerd. Men maakt tevens /an de gelegenheid gebruik de nieuwe woning van de voormalige burgemees- er van Texel, Mr. W. H. Sprenger in- omburg te bezoeken. Voor de reis naar Zeeland heeft men ee volle dagen uitgetrokken namelijk londerdag en vrijdag. Het gemeentebe- ituur wil hiermee een nog beter beeld ;rijgen van de toeristische en vervoers- echnische bijzonderheden van dit inigszins met Texel vergelijkbare eiland. Veerdienst In het bijzonder zal aandacht worden /esteed aan de Zeeuwse veerdiensten, den maakt hiertoe een reisje mee met Ie veerboot die de verbinding Kruinin- len en Perkpolder onderhoudt. Donderdagmiddag maken de raadsle- len onder leiding van de Provinciale A/V een rondrit ter bezichtiging van de oeristische ontwikkeling op Walcheren. Vansluitend bezichtigt het gezelschap Ie woning die 'de familie Sprenger mkele maanden geleden in Domburg leeft betrokken. II Alkmaar Op de terugweg naar Texel wordt het lezelschap 's middags ontvangen door iet gemeentebestuur van Alkmaar dat De Rekere" (Huiswaard-noord) door vethouder IJssels wordt vertegenwoor- igd. Aansluitend wordt men ingelicht iver in Alkmaar spelende problematie- :en en maakt het gezelschap een rondrit loor enkele nieuwbouwwijken van deze tad. Tenslotte bezichtigt men de vuil- 'erbranding van de gemeente Alkmaar lan de Herculesstraat. Na een kort verblijf in Motel Alkmaar uilen de raadsleden om ongeveer 20.00 lur weer op Texel terug zijn. voor de economie, in het bijzonder van een op het toerisme aangewezen eiland als Texel. Texel is met zijn 28 kilometer strand volgens B. en W. zelfs extra kwetsbaar omdat de anti-reklame die van een olieramp uitgaat voor een eiland mogelijk groter en langduriger is. Rijkstaak B. en W. hebben hun plan voor een plaatselijke oliebestrijdingsorganisatie gelanceerd naar aanleiding van vragen die het Pakt-raadslid Cor Ellen onlangs stelde inzake de mogelijkheid om een schadeclaim in te dienen bij het interna tionale hof van justitie en naar aanlei ding van een motie die de gemeenteraad van Zandvoort onlangs aannam. In deze motie wordt gesproken dat een bunde ling van krachten bewerkstelligd moet worden en dat de Rijksoverheid de be strijding van olieverontreiniging op zich neemt, niet alleen op zee maar ook op het strand. Of het mogelijk is dat een gemeente een klacht bij een internationaal recht sprekend orgaan indient staat nog niet vast. B. en W. hebben het de Vereni ging van Nederlandse gemeenten ge vraagd en wachten nog op antwoord. Ook is gevraagd op welke wettelijke gronden en internationale regelingen vergoedingen geëist kunnen worden wegens feitelijke en toekomstige schade die door olieverontreiniging wordt ver oorzaakt. Provinciaal? Al geruime tijd bestaan plannen om de bestrijding van olievervuiling op pro vinciale schaal aan te pakken. Er is een interprovinciale commissie „Strandver- vuiling door olie" die reeds meerdere rapporten over deze zaak aan de ge meenten heeft gestuurd. Uit een van deze rapporten blijkt dat 0,1% van alle getransporteerde olie in zee terecht komt. In 1970 werd 1300 miljoen van de 2300 miljoen ton gewonnen ruwe olie over zee vervoerd. In het jaar 1976 waren 345 schepen betrokken bij aanva ringen, scheepsbranden, aan de grond lopen en ontploffingen. Bij deze onge lukken werd 48% van het totale laadver mogen gevormd door 32 olietankers. Op de Noordzee ten noorden van de Wad deneilanden is sprake van een hoge concentratie scheepvaartverkeer. Als alles volgens plan verloopt zal begin juli worden gestart met de uitgave van een nieuwe toeristenkrant met de naam Texeltelex. Het wordt een week blad ter grootte van een half dagblad en het wordt gedurende de weekenden gratis verspreid onder automobilisten die in Den Helder op de boot wachten. Het is een initiatief van de heren I. de Vries en P. Decnop uit Den Burg die momenteel bezig zijn advertenties te werven onder Texelse ondernemingen. Van het welslagen daarvan hangt af of het blad inderdaad van de grond komt en hoe groot het wordt. Het is de bedoeling in de Texeltelex allerlei voor toeristen interessante of belangrijke in formatie op te nemen. Het merendeel van het blad bestaat uit bijdragen die elke week gelijk zijn. Daarnaast zal een variabele pagina worden ingeruimd voor het aankondigen van éénmalige evene menten e.d. Als de initiatiefnemers slagen zal de Texeltelex een forse concurrent worden van het sinds tien jaar bestaande ,,Texeltoerist" die weliswaar een lager advertentietarief hanteert maar niet gra tis wordt verspreid. De redactie van Texeltoerist heeft echter laten weten het nieuwe blad te zullen beschouwen als een extra prikkel tot verdere kwaliteits verhoging van de bestaande toeristen krant. Voor Uw: bruidsboeketten, corsages, tafelversieringen en alle graf- en plantenarrangementen. Weekendreclame Prachtige Yucca (winkelwaarde 12,50) voor4,95 Kogerstraat 4, tijdelijk telefoon 2570. Dat Texel ooit eens door zo'n ramp zou worden getroffen is dus helemaal niet denkbeeldig. Mede daarom wil de gemeente niet afwachten dat Rijk of Provincie met een plan komt. Met vakantie in Duitsland kwam de heer M. Mantje uit De Koog tot de ontdekking dat hij zijn kunstgebit kwijt was. Op de heenweg tussen Heerenveen en Groningen had hij op een picknickplaats brood gege ten en daarbij het nieuwe en nog niet zo best zittende gebit uitge daan. Per ongeluk had hij het daarna met de gebruikte servetjes e.d. in een vui/niston gegooid, zo herinnerde hij zich na enig piekeren. Gedachtig het spreekwoord ,,nee heb je en ja kun je krijgen" belde Mantje vanuit Duitsland naar het kantoor van Rijkswaterstaat op Texel om te trachten kontakt te leggen met de Rijksinstantie die de parkeerplaats bij het picknickterrein beheert. De heer Bart Sieme/ing van de dienstkring Texel vond het een amusante uitdaging en ging aan het speuren. Met succes, want al spoedig legde hij kontakt met de kanton nier van de dienstkring Drachten die met de zorg over de parkeerplaats bij het picknickterrein is belast. De man was bereid naar de bedoelde vui/niston te gaan en kwam juist op tijd. De ton was al geleegd in een container die op het punt stond om naar een vuilstort plaats te worden afgevoerd. De kantonnier viste het gebit er uit en stuurde het ais postpakket naar Texel. Bij de aanleg van de Naalrand en de andere nieuwe straten in Den Hoorn is onvoldoende rekening gehouden met het feit dat hier bij sterke regenval abnormaal grote hoeveelheden water moeten kunnen worden afgevoerd. Wa ter van het oude hoge deel van Den Hoorn stroomt naar het lage nieuwe deel en het riool aldaar is ontoereikend. Dat hebben de bewoners dinsdagoch tend weer eens gemerkt. Als gevolg van een hevige regenbui waarin binnen een kwartier meer dan 14 millimeter water viel kwam de Naalrand geruime tijd blank te staan. Het water liep ook de tuinen van de huizen in en door luchtbelwerking bor relde het water ook uit sommige toilet- Het ziet er naar uit dat spoedig kan worden begonnen met de aan leg van de verkeersdoorbraak Groeneplaats-Elemert in Den Burg. De gemeente is tot een akkoord gekomen met de heer G. Bakker waar door deze bereid is zijn bij de provincie ingediende bezwaarschrift in te trekken. Van provinciewege kan daardoor de benodigde verklaring van geen bezwaar (het betrof een zg. artikel 19-procedure) worden afgegeven. Het akkoord is voor een belangrijk deel te danken aan de inspanningen van een commissie van goede diensten, bestaande uit de heren Van der Doel van de RST en Veenstra van de Rabo bank. Het initiatief om deze commissie in te schakelen ging uit van een aantal winkeliers die bijzonder ongelukkig zijn met de bestaande verkeerssituatie in Den Burg. Het verkeer dat vanaf het Schilderend de Parkstraat inrijdt kan Den Burg alleen verlaten via Groene- plaats, Binnenburg en Kogerstraat (of Waalderstraat). Dat veroorzaakt her haaldelijk opstoppingen en andere pro blemen, vooral omdat de centrumstra ten door het plaatsen van paaltjes e.d. al tot voetgangersdomein zijn gemaakt. Als de doorbraak er is zal het verkeer hierlangs naar de Pontweg kunnen afvloeien waardoor het mogelijk is alleen nog het verzorgende verkeer in de voetgangersstraatjes van het centrum toe te laten. Strijd Om de doorbraak is veel te doen geweest. Toen de artikel 19-procedure de mogelijkheid opende tot het maken van bezwaar, maakten velen daarvan gebruik. Gedeputeerde Staten achtten het merendeel der bezwaren echter niet voldoende zwaarwegend - Alleen het bezwaar van horloger Gerard Bakker werd erkend en GS lieten weten de verklaring van geen bezwaar pas te zullen afgeven als met hem overeen stemming was bereikt. Bakker voelde zich benadeeld omdat hij er bij de recente verbouwingen van zijn bedrijf geen rekening mee had kunnen houden dat hier een rumoerige verkeersdoor braak zou komen. Het probleem was dat Bakker bereid was zijn bezwaren te laten varen als de gemeente Bakkers recrea tief opstal „Prinsheerlijk" in de Prins Hendrikpolder een woonbestemming zou geven zodat de familie Bakker daar permanent zou kunnen wonen en van behoorlijke nachtrust verzekerd zou zijn. Daar wilde de gemeente niet op ingaan, maar Bakker hield voet bij stuk en de onderhandelingen liepen volkomen vast. Compensatie De gemeente zal Bakker nu op een andere manier tegemoet komen. Een stuk gemeentelijke grond aan de toe komstige doorbraak (waarop nu wat bomen en een garage staan) krijgt hij in eigendom met de mogelijkheid het vol te bouwen ten behoeve van bedrijfsuitbrei- ding. Dit kan worden beschouwd als compensatie voor het feit dat Bakker jaren geleden een stuk van zijn grond voor een symbolisch bedrag aan de gemeente overdroeg om de bouw van een gemeentelijke winkelgalerij aan de hier toen geplande passage mogelijk te maken. Bakker zou voor zijn bereidwil ligheid een bevoorrechte positie inne men bij de exploitatie van de winkels. Het galerijplan ging echter niet door, zodat Bakker, achteraf gezien, een normale prijs voor zijn grond had moe ten hebben. Door hem nu gemeentelijke grond te geven wordt de zaak als quitte beschouwd. Alles geschiedt met geslo ten beurzen. potten en wasbakken, wat onfrisse toe standen tot gevolg had. Bij gemeentewerken vernamen wij dat de rioleringssituatie in Den Hoorn nog eens zal worden bekeken. Een verbetering van de situatie zal mogelijk ontstaan als begin volgend jaar het nieuwe rioolgemaal van Uitwaterende Sluizen in gebruik wordt genomen. Het is echter ook mogelijk dat dit in de praktijk weinig zal uitmaken waardoor men genoodzaakt zou zijn het riool in het lage deel van Den Hoorn door een groter te vervangen. Ook het maken van Het huidige Tweede Kamerlid en oud minister van Financiën Dr. W. Duisen berg werkt zaterdag mee aan het VARA-programma ,,ln de Rooie Haan" dat tussen 12.40 en 14.35 uur wordt uitgezonden vanuit hotel ,,De Linde- boom-Texel". Vermoedelijk zullen nog enkele ande re bekende politici ,,acte de presence" geven. Wie dat zullen zijn kon de VARA nog niet definitief meedelen omdat dit van enkele onzekere factoren afhangt. Zeker is in ieder geval wel dat de presen tatoren Wim Bosboom, Henny Stoel en Felix Meurders aan het programma meewerken. Toegangskaarten voor dit VARA- radiocafé kan men aanvragen bij Renske van IJsseldijk, Vloedlijn 3, Den Burg, telefoon (02220) 3397 of Cor Ellen, Oesterstraat 5, Oosterend, telefoon (02223)601 bufferruimtes waar het water bij abnor male regenval kan inlopen hoort tot de mogelijkheden. Naar verluidt zou dins dag het relatief hoge polderpeil ook een ongunstige rol hebben gespeeld. Er waren overigens nog enkele plaat sen op Texel waar het regenwater niet vlot wegliep. Ook in de Emmalaan in Den Burg begonnen de rioolputten te spuien, maar dat was van korte duur. De foto toont de in een soort kanaal veranderde Naalrand. Op dit ogenblik is het niet toe gestaan een hotel- of pensionbe- drijf in het Texelse buitengebied te verbouwen tot recreatieappar tementen. Volgens de oorspron kelijke voorschriften kon dat wel, maar dat hebben Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd. De mo gelijkheid tot omzetting in appar tementen is daarom voorlopig af gesneden; het laatste woord heeft de Kroon In de dorpen bestaat de mogelijkheid tot een dergelijke omzetting nog wel. Horecabedrijven vallen daar in de be stemmingen „hotel- en pensionbedrij- ven" of in „gemengde bebouwing". De bestemmingsomschrijvingen zijn zoda nig dat ze niet als een verbod kunnen worden uitgelegd. Op donderdag 15 juni begint in De Koog om 16.00 uur een optreden van de Zwitserse dansgroep „Stadt Murten" die gedurende een week in Nederland is op uitnodiging van de dansgroep „Wie- ringerwaard". Samen met de Wieringer dansgroep en vermoedelijk ook met een afvaardi ging van de Texelse dansgroep „Oude Dansen" verzorgt het Zwitserse gezel schap een programma dat ongeveer twee uur zal duren. Zwitserland Op het programma staan een aantal typische Zwitserse oude dansen die men ook in dat land zoveel mogelijk in ere wil houden. De „Trachtengruppe der Stadt Murten" zoals de Zwitserse groep offi cieel heet bestaat uit 36 personen. Hieronder bevinden zich 9 dansparen, 5 muzikanten, 3 Alphornblazers, 3 jode- laars en een vendelzwaaier. De groep op zich bestaat al meer dan 55 jaar en werd in 1923 opgericht met als doel oude dansen maar bovenal de oude kleder drachten van de kantons Freiburg en Bern te behouden. In de uitgevoerde dansen wil de groep een algemeen beeld geven van de Zwitserse folklore. Bij het optreden in De Koog zal ook de bekende Alpenhoorn geblazen wor den, een oud Zwitsers instrument waar mee uitsluitend natuurtonen ten gehore gebracht kunnenworden. Het blazen ervan vereist daarom behoorlijk wat oefening en concentratie. Lang geleden gebruikten de Zwitserse boeren de Alpenhoorns om elkaar berichten door te geven. Westfries De dansgroep „Wieringerwaard" die met 9 dansparen ook een gedeelte van het programma verzorgd werd opge richt op 4 september 1953. Men presen teert zich met folkloristische dansen die worden uitgevoerd in originele Westfrie- se kostuums met hoofdtooi, die dateren van 1850 tot 1870. Het Zwitserse gezel schap „Stadt Murten" is volgende week de hele week te gast bij de dans groep „Wieringerwaard" waarmee men diverse trips door Noordholland maakt en daarbij diverse optredens verzorgt. Het optreden in De Koog vindt don derdagmiddag plaats op het nabij Bow lingcentrum De Koogel gelegen pleintje.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1