Cjrocn r^wartsJ'exeU in het hart^ aad akkoord met estemmingsplan s de gemeente te er gegaan met ijdrageregeling? kroonberoep buitengebied Mini-rioolzuivering werkt uitstekend Koorn: omstreden uitbeelding in NRC moet alsnog weg Valse bankbilietten op Texel Den Hoorn verzamelt rommeltles en antiek Catamaran-race voor TV Open dag op 24 juni Vliegtuig beschadigd Rondvraag gemeenteraad Flowerstyling Schuiling Beschonken Slotsamenkomst begint vroeger Onder invloed 1e JAARGANG Nr. 9285 VRIJDAG 16 JUN11978 litgave: Langeveld De Rooy B.V., ostbus 11Den Burg, telefoon (02220) 2741 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, ilefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, len Burg, telefoon (02220) 3543. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ11,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom De gemeenteraad heeft dinsdagavond unaniem besloten bij Ie Kroon in beroep te gaan tegen het niet goedkeuren door edeputeerde Staten van een aantal punten van het bestem- n ngsplan Buitengebied. Daarbij gaat het alleen om principiële aken, die diep ingrijpen in het gemeentelijke beleid. Op zaken an particulier belang wordt niet ingegaan. Als de betrokken urgers dat willen, kunnen zij zelf in beroep gaan; van lemeentelijke zijde is men wel bereid hulp te verlenen bij het pstellen van de bezwaarschriften. Tegen het tot dusver teleur- tellende standpunt dat gedeputeerde staten hebben igenomen ten opzichte van de zeer belangrijke bijdragerege- ng kan geen bezwaar worden gemaakt bij de Kroon. In plaats aarvan zal het gemeentebestuur nog eens een brief schrijven an GS. Over de punten waarover het gaat, hreven wij reeds. In de vergade- ïg vertelde wethouder Nauta dat ■ast de belangrijke zaken, aarover nu het oordeel van de roon wordt gevraagd, een aantal eine onderdelen van het plan waar- ee GS niet akkoord gaan, op een lere wijze zullen worden gere ild. De gemeenteraad krijgt bin- inkort een lijst van wijzigingen ter >edkeuring voorgelegd. Essentieel Ate Rienstra van het CDA nadrukte nog eens het grote belang n een goedgekeurde bijdragerege- g Daarvan hangt veel af omdat oeilijk bijzondere eisen kunnen wor- n gesteld als daar geen financiële gemoetkoming tegenover staat. Bert Weijdt van Texels Belang ilde verdrietig vast, dat de bange lorgevoelens van zijn fractie zijn waarheid. De provincie heeft iveel in het plan veranderd, dat zij it een vinger maar een hele hand de pap houdt. Erg hoopvol over de drageregeling was hij niet. Hij her- terde eraan dat het CDA destijds Bt het bestemmingsplan buiten- bied akkoord is gegaan onder orwaarde van een goed functione- nde bijdrageregeling. Voor deze ictie staat het hele plan dus op ise schroeven zolang die regeling it is goedgekeurd en het benodig- geld er niet voor beschikbaar is steld. Nu het CDA die konsekwentie niet t te trekken, moest volgens Weijdt irden vastgesteld, dat die voorwaar van destijds maar een doekje voor l bloeden is geweest om de agrari- ïe kiezers van het CDA te behagen. 3ok Fridt Blanken betreurde het los- ppelen van de bijdrageregeling, al ms het kennelijk niet accepteren van financiële gevolgen van de regeling or de provincie. Er ontspon zich vervolgens een cussie die de zaken er voor het bliek niet duidelijker op maakte, ithouder Nauta benadrukte dat voor Ti het principe van de bijdragerege- 3 nog even belangrijk was als voor in De provincie wekt nu de indruk gemeente met de financiële risico's, uit de bijzondere eisen van land- lapsbescherming voortvloeien, te len laten zitten. Het college zal dat iter niet over zijn kant laten gaan en ir actief blijven. Weijdt herinnerde aan de herhaal de uitspraken van burgemeester Sprenger, die bijdrageregeling en bestemmingsplan altijd als onlosmakelijk heeft gezien. „Als er geen geld is, worden er geen eisen gesteld". Maar de provincie stelt zwaardere eisen en over geld wordt niet gepraat. Rienstra was bereid om de ont wikkelingen nog even aan te zien en Nauta zei de mening van burge meester Sprenger nog steeds te onderschrijven. Wethouder Zuide- wind liet echter blijken er rekening mee te houden, dat de gemeente het toch niet zal winnen en dat de met het landschap samenhangende eisen tot heel normale eisen van welstand zullen worden verklaard, die geen enkel recht op een financiële claim geven. De mogelijkheden tot schadevergoeding zijn er dan alleen op grond van artikel 49 van de wet op de ruimtelijke ordening, maar dat is een procedure waarbij de man die schade meent te lijden, met het rijk in de clinch moet. En de gemeente Texel wil graag zelf garant staan. Weijdt bleef somber: ,,De eisen blijven en de potjes zijn leeg. De gemeente is te ver gegaan. Zij kan haar bijdrageregeling financieel niet waarmaken". Kringlooppapier Zoveel als mogelijk is zullen de raadsstukken voortaan worden gedrukt op zg. kringlooppapier. Dat is papier dat is gemaakt uit oud papier. Het is te herkennen aan de grijze kleur, een gevolg van het feit, dat de drukinkt uit het oude papier niet kan worden ver wijderd. Nog blijken moet of de druk- apparatuur van het raadhuis is ingesteld op deze papiersoort. De houdbaarheid van kringlooppapier schijnt minder te zijn, zodat het voor stukken die het archief in moeten beter niet kan worden gebruikt. Daan Welboren van het Pakt sprak niettemin zijn voldoening uit over deze milieu vriendelijke daad van de gemeente. Olie Naar aanleiding van de voorstellen om over te gaan tot oprichting van een organisatie die effektief kan optreden in geval van ernstige olievervuiling op het strand, attendeerde Cor Ellen van het Pakt op de bijzondere kwetsbaarheid die Texel heeft ten aanzien van olierampen. Er is niet alleen een 28 kilometer lang strand .maar Texel betrekt ook de helft van zijn drinkwater uit zee. Bij een Voor Uw: bruidsboeketten, corsages, tafelversieringen en alle graf- en plantenarrangementen. Weekendreclame: Prachtige bos Duizendschoon2,25 olieramp zou de drinkwatervoorziening dus kunnen stagneren. In ieder geval moet er voor worden gezorgd dat de gezagvoerders van de vele voorbijvaren de schepen op de hoogte zijn van dit bijzondere gevaar, zodat zij er wellicht van worden weerhouden hun tanks in de buurt van Texel schoon te spoelen. Weijdt zag de olie niet als accuut gevaar voor de drinkwatervoorziening. Bij de bouw van de waterbouwkundige wer ken bij de zeewaterontziltingsinstallatie is er nl. rekening mee gehouden. Onder meer is een oliescherm in het water aangebracht waardoor in de praktijk niet of nauwelijks olie terecht kan komen in het water dat als grondstof voor de waterfabriek dient. Kees Koorn van het CDA vond het wel spijtig dat de gemeente 781.000,— denkt nodig te hebben voor de oliebe- strijding. Hij vond dat getracht moet worden de vervuiler te laten betalen. Door betere patrouillering (vanuit de lucht) wordt het misschien mogelijk de vervuiler aan te houden. Een voordeel van zeer vroegtijdige signalering van olielozingen is ook dat de bestrijdings- ploegen al in aktie zijn nog voordat de olie aanspoelt. Wethouder Zuidewind was niet zo optimistisch wat de contro lemogelijkheden betreft. Als de olie 's nachts wordt geloosd kraait er geen haan naar. Er werd nog wat heen en weer gepraat over de vraag of het probleem wel of niet in Europees of ander interna tionaal verband moet worden aange pakt. Weijdt vond de nationale aanpak zo gek nog niet, temeer daar Nederland voorop loopt. Er is hier al veel research verricht. Van Nederlandse zijde is ook voorgesteld een systeem in het leven te roepen waardoor schepen kunnen wor den verplicht hun tanks op de juiste wijze te laten schoonmaken, maar ande re landen lijken daaraan niet te willen meewerken. [Lees verder op pagina 5) Op Texel zijn valse bankbiljetten van honderd gulden in omloop. Vorige maand werd in het NMB- kantoor in Den Burg een dergelijk biljet ontdekt en dinsdagmiddag ge beurde dat opnieuw. De valse biljet ten zijn makkelijk te herkennen: het watermerk ontbreekt, de zg. blin- denstip is wel zichtbaar maar niet voelbaar en de ogen van de Rem- brandtfiguur zijn glimmend zwart in plaats van mat-bruin. Wie dergelijke biljetten heeft wordt verzocht deze in te leveren bij de politie, als het mogelijk is met vermelding van degene van wie men het biljet heeft ontvangen. Opnieuw als echt geld uitgeven is uiteraard een misdrijf. Op vrijdag 14 en zaterdag 15 juli wordt op het ZDH-terrein in Den Hoorn een rommeltjesmarkt en fancy fair gehou den, zowel 's middags als 's avonds. Op donderdag 27 juli wordt in De Wald hoorn en Ons Huis ten bate van de restauratie van de kerk rommeltjesmarkt gehouden. De organisatoren zijn thans druk doende met het verzamelen van spullen die als koopwaar en prijzen kunnen dienen. Alles is welkom, dus ook oude boeken. Wie wat heeft af te geven kan A. van der Gaag (telefoon (02226) 383) of F. Zwanenburg (telefoon (02226) 272) bellen. De spullen worden dan afgehaald. Een 20-jarige jongeman uit Zwolle werd door de politie ter ontnuchtering ingesloten in het bureau van De Koog. Op het haventerrein had hij moeilijkhe den veroorzaakt. De slotsamenkomst van de tent-evan gelisatie (op het parkeerterrein bij Gara ge Kaczor aan de Keesomlaan) begint niet om 20.00 uur 's avonds zoals aange kondigd maar om 16.00 uur 's middags. De reden van deze wijziging is dat men zoveel mogelijk mensen in de gelegen heid wil stellen de bijeenkomst mee te maken. De samenkomsten in de tent hebben tot dusver redelijk veel belang stelling getrokken. In twee gevallen was de tent tot de laatste plaats bezet. Het is de bedoeling dat in de TV uit zending van Avro's Sportpanorama op zaterdagavond 17 juni beelden worden vertoond van de onlangs gehouden catamaranrace rond Texel. De reporta ge zou aanvankelijk pas op 24 juni worden uitgezonden. Texelaar Von H. werd dinsdagmiddag door de politie op de Pontweg aange houden omdat hij opviel door zijn onzekere rijstijl. De blaasproef was aanleiding voor een bloedproef. Opnieuw deed zich op het vliegveld Texel een ongeluk met goede afloop voor. Nu betrof het een door een leerling bestuurde Cessna van vliegveld De Kooij die bij het starten enigszins schuin op de baan kwam te staan. De leerling remde aan de verkeerde kant bij, waardoor het toestel helemaal dwars kwam en met de neus voorover dook. De propellor werd verbogen; mogelijk is ook de krukas ontzet. De piloot kwam met de schrik vrij. Reparatie van het toestel zal mogelijk ter plaatse kunnen geschieden. De nieuwe rioolzuiveringsinstallatie van 't Horntje beantwoord geheel aan de verwachtingen, zo is in de afgelopen inwerkperiode gebleken. Het Hoog heemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfries land heeft de omwonenden uitgenodigd de installatie op zaterdag 24 juni te komen bezichtigen. Ook andere geïnte resseerden zijn welkom. Omdat de installatie niet continu werkt (omdat slechts gedurende bepaal de perioden afvalwater wordt aange voerd) zijn de bezichtigingsuren bepaald op 's morgens van 10.00 - 11.00 uur en 's middags van 16.30 -17.30 uur. De Texelse bedrijfsleider, de heer P. Bakker, is aanwezig om bezoekers rond te leiden en toelichting te geven. De rioolzuiveringsinstallatie (de klein ste die ooit door het Hoogheemraad schap is gebouwd) behandelt het afval water van het NIOZ en RIVO en een aantal woningen in de omgeving van deze instituten. De capaciteit bedraagt 700 inwonerequivalenten wat betekent dat het afvalwater van 700 mensen kan worden gezuiverd. De installatie werkt als volgt: gedu rende één uur wordt rioolwater ontvan gen, gedurende twee uur wordt dit belucht en krijgen bacteriën gelegenheid hun werk te doen en gedurende één uur wordt het gezuiverde water bezonken waarbij het slib dat tijdens het zuive ringsproces ontstaat, van het water wordt gescheiden. Het slib gaat naar lagunes om te worden gedroogd. Het gezuiverde, prachtig heldere water gaat naar de sloot van de Prins Hendrikpol der. Na de bezinking wordt opnieuw afvalwater ontvangen en herhaalt zich het proces. De installatie heeft 7465.000,— ge kost en heeft een eind gemaakt aan de reeds jaren durende klachten over de stinkende sloten in deze omgeving. Kogerstraat 4, tijdelijk telefoon 2570. -"V* Het raadslid Kees Koorn heeft er zich in de rondvraag van de dinsdagavond gehouden raadsvergadering over be klaagd dat het Natuurrecreatiecentrum zich niets heeft aangetrokken van het gemeentelijke verzoek om bepaalde on derdelen van de kollektie te veranderen. Zoals bekend rees vorig jaar uit agrari sche kringen verzet tegen de manier waarop in het NRC de desastreuze in vloed van de moderne landbouw op het milieu wordt voorgesteld. Met name de voorstelling van een boer met gasmas ker op de trekker, wekte wrevel op en was onder meer discussiepunt in de commissie voor recreatie en natuurbe houd. In juni vorig jaar ging een brief naar het NRC met de suggestie de zaak te veranderen en de zaak minder gene raliserend te benaderen. In de expositie is echter niets veran derd. Koorn drong er dinsdagavond op aan dat stappen genomen worden om dat alsnog te bereiken en wel voor het a.s. zomerseizoen. Wethouder Nauta herinnerde er aan dat het niet de taak van de gemeente raad is om zich met de NRC-expositie bezig te houden. Hoogstens ligt hier een taak voor de gemeentelijke vertegen woordiging in het bestuur van de Stich ting Texels Museum. Hij betreurde het wel dat met de wensen blijkbaar geen rekening is gehouden. J. C. Dros vond dat de raad best pressie kan uitoefenen. ,,Als het NRC geld nodig heeft weet het ons wel te vinden. We mogen wel betalen maar hebben niets te vertellen". Nauta vond het echter principieel om door financiële dwang invloed op de expositie uit te oefenen. Ambtenaren geven hulp Als particulieren in beroep gaan tegen bepaalde beslissingen (bestemmings plannen e.a.) kunnen zij desgewenst hulp krijgen van de gemeenteambtena ren. Gerard van der Kooi informeerde of van deze hulp wel eens gebruik is gemaakt en waarom niet meer op deze hulpmogelijkheid is gewezen. Nauta meende dat algemeen bekend is dat ambtenaren een dienstverlenende taak hebben. Bovendien is in de krant op de mogelijkheid van ambtelijke hulp gewe zen. Inderdaad is van deze service wel gebruik gemaakt. Vuil strand Op initiatief van strandexploitanten en andere ondernemers is onlangs het strand (o.a. De Koog) schoongemaakt. Het trof ongelukkig dat het een paar dagen later opnieuw vuil werd als gevolg van harde wind en abnormaal hoog water. De aard van deze vervuiling is echter niet ernstig: hoofdzakelijk zeewier, afgestorven algen en ander „natuurlijk" materiaal. Aldus kreeg J. C. Dros te horen op een desbetreffende vraag. Jellinek-kliniek B. en W. zijn er mee akkoord gegaan dat de Jellinek-kliniek uit Amsterdam de woning van de familie Sprenger aan de Rozendijk in gebruik neemt als depen dance voor de tijd van twee jaar, aldus antwoordde loco-burgemeester West dorp op een vraag van J. C. Dros. Dezelfde vragensteller kreeg te horen dat 65-plussers van elders zich zonder belemmeringen op Texel kunnen vesti gen. In hun geval geldt de eis van de economische gebondenheid dus niet. Zo iemand kan ook van de gemeente grond kopen voor de bouw van een eigen woning. Dros wilde graag een volledig overzicht hebben van de voor waarden die in de diverse gevallen gelden voor vestiging. Dros meende dat het beleid voor lang niet ieder duidelijk is. Koude zwemles Tenslotte vertelde Dros dat in het Molenkoog-bad onlangs aan kinderen zwemles werd gegeven bij een lucht temperatuur van 12 graden. Hij infor meerde naar de plannen voor de bouw van een overdekt bad en wilde weten of de gemeente dan wel de Recreatiestich ting zich hiermee zal belasten. West dorp zei er geen zinnig antwoord op te kunnen geven. Henk Beumkes van het Pakt brak een lans voor het behoud van de bomen bij het kruispunt Akenbuurt-Kogerstraat. Deze beplanting wordt als wind- en geluidskering in het bijzonder gewaar deerd door de bewoners van de Duin- reep en het zou jammer zijn als ze als gevolg van de wegreconstructie zouden verdwijnen. Nauta toonde er zich on aangenaam verbaasd over dat Beumkes het geval ter discussie stelde. De verga deringen hier hangen samen met de aanleg van fietspaden en de konse- kwenties daarvan heeft de raad in een veel vroeger stadium kunnen overzien. De bomen zullen moeten verdwijnen maar er komt nieuwe beplanting voor in de plaats. Wethouder Zuidewind: „Het plan was er eerder dan de mensen aan de Duinreep". Beumkes meende dat de details van de wegverandering niet in de betreffende commissie ter discussie zijn gesteld zodat hij zijn verzoek handhaaf de. Nieuw Achterom? Beumkes deed voorts de suggestie een weggetje aan te leggen tussen Emmalaan en Keijserstraat, dus achter de huizen van het Schilderend. Die mogelijkheid ontstaat als te zijner tijd het oude TEM-complex wordt gesloopt. De bewoners van het Schilderend zou den een dergelijk „achterom" zeer op prijs stellen. Wethouder Zuidewind zei dat het verdwijnen van de oude centrale met bijbehorende gebouwen pas tegen 1980 aan de orde komt. Voor die tijd zullen de plannen met het vrijkomende terrein ter discussie worden gesteld in de commissie ruimtelijke ordening. Te keningen voor een nieuw kantoor en een opslagloods voor „Texelstroom" zijn overigens al in de maak. Industrieterrein in Oosterend Cor Ellen van het Pakt pleitte voor het aanwijzen van meer industrieterrein in de verschillende dorpen, Oosterend in het bijzonder. Hij zei dat door de aanwezigheid van industrieterrein soms onverwachte ontwikkelingen mogelijk worden, waarbij hij de „scheepswerf" (catamaranbouw) van Keijser als voor beeld noemde. Wethouder Nauta kon een verheugende mededeling doen: de gemeente is druk doende met het verwerven van industriegrond in Ooster end. Ellen klaagde voorts over de slechte staat waarin zich het fietspad van de Schilderweg bevindt nabij de komgrens met Den Burg. Dat is het gevolg van boomwortels die door het asfalt groeien. Ook bij Oudeschild laat de situatie te wensen over. Den Hoorn Daan Schilling van Texels Belang in formeerde wanneer nu eindelijk eens het gesprek op gang komt met de inwoners van Den Hoorn over de verkeerssituatie aldaar. Wethouder Nauta zei dat een brief van het college onderweg is waarin wordt meegedeeld dat aan de zaak wegens overmaat aan werk thans geen aandacht kan worden besteed. Wet houder Zuidewind bevestigde dat de afdeling Weg- en Waterbouw tot de oren in het werk zit: wegreconstructie, aanbrengen slijtlagen, bestratingen van diverse dorpsstraten, riolering in Mid den- en Zuid-Eierland, rijwielpaden etc. Henk Beumkes vond dat antwoord zeer teleurstellend. Want het betekent dat men op het Klif weer een zomer met moeilijkheden tegemoet gaat. „Ik sta er niet voor in, wat de bevolking nu gaat doen".

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1