AGENDA Het laatste houvast KRUISWOORDPUZZEL „SMOKEY AND THE BANDIT" a I WWTvN I MI i\7ü Advent-boodschap op Texel Windsurfschool Duinker kreeg IWS erkenning 't Pakhuus" nu ook bij MST aangesloten VASTE DATA Steigerend paard verwondde vrouw Lammerenmarkt Fret doodde kippen Weer een vals bankbiljet FEUILLETON PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 20 JUN1197 f Met als apotheose een achtervolging door drie staten, waarbij een flinke hoe veelheid auto's naar het voertuigen kerkhof wordt verwezen, draait donder dag tot en met dinsdag in het City the ater de film „Smokey and the Bandit" Het hoofdgegeven in deze voorai voor sensatiebeluste filmbezoekers inte ressante rolprent is het werken met radiozenders vanuit auto's, In Amerika zijn vrachtwagens en auto's in verband met grote afstanden, veiligheid en der gelijke met zenders uitgerust. Weggebruikers waarschuwen elkaar voor naderende politiecontroles en via een heel eigen jargon vindt ook andere communicatie plaats. Smokey" is een codewoord voor politie en „Bandit" is onze held, een truck-chauffeur uit Georgia De man wordt uitgedaagd een met bier beladen vrachtwagen in Texacana (waar het wel wettig ver kocht mag worden) te halen en binnen 28 uur bij Big Enos af te leveren Met deze Big Enos heeft de chauffeur een weddenschap afgesloten, die hem een beloning van ƒ80.000,— op kan gaan leveren. (De prijs van een nieuwe vrachtwagen. „Bandit" (de bandiet) weet zijn voor malige compagnon Cledus Snow over te halen de tocht mee te maken. Een tocht die, behalve veel geld ook veel pret en avontuur belooft op te leveren. Een en ander lijkt een onmogelijke taak. Het tweetal vertrekt echter erg opge wekt. De bandiet rijdt als verkenner in een splinternieuwe sportwagen voorop om de route vrij van politiemensen te maken. Cledus en zijn hond Fred volgen in de vrachtauto. Ze houden per radio contact met elkaar. Onderweg neemt de bandiet een meisje mee, in trouwjapon, die langs de kant van de weg staat met autopech. Het is Carry, een danseres uit New Vork, die op het punt stond te trouwen, maar op het laatste moment er toch maar liever vandoor ging. De bandiet wist echter niet dat de teleurgestelde bruidegom de zoon van de sheriff is, die vast besloten is het weerspanninge bruidje terug te halen. Door een toeval komt de sheriff aan het nummer van de auto van de bandiet en hij zet de achtervolging in.. Er ontstaat een hardnekkige achtervolging door drie staten met als gevolg hoge ongelukkencijfers bij agenten, die de achtervolging inzet ten. Alle leeftijden hebben toegang bij deze van spanning verzadigde film. Evenals in voorgaande jaren zal Texel ook dit jaar worden bezocht door een evangelist van de Zevendedags Adven tisten. Het is de heer T. v. d. Broek uit Zaanstad, die de Texelaars huis-aan- huis zal bezoeken en hen kennis laten maken met folders en boekjes over het leven en denken van de Zevendedags Adventisten. Bovendien zal hij „De Bijbel in Woord en Beeld" tonen, die onlangs in het Nederlands is verschenen: een tiende lige bijbelvertaling, die de hele bijbel beslaat. Auteur van het werk is Arthur Maxwell, die de bijbel voor jong en oud in begrijpelijke taal heeft „omgeturnd". Tenslotte zal getoond worden „Op gravingen bevestigen de Bijbel" door Siegfried H. Horn, die als archeoloog door de bijbelse landen toog en daar interessante ontdekkingen deed. Het archeologisch onderzoek heeft de laat ste tientallen jaren veel licht geworpen op de bijbel en de bijbelse boodschap. Men heeft documenten en voorwerpen aan het licht gebracht, waardoor veel aspecten van de oude geschiedenis en van de oorsprong van de bijbelse geschriften duidelijk zijn geworden. Ste den waarvan de ruïnes honderden of zelfs duizenden jaren onder grond of zand bedolven zijn geweest, zijn nu zichtbaar voor iedereen. De spade van de archeoloog heeft de tastbare wereld van de bijbel naar boven gebracht. De meeste bijbellezers zijn zelf niet in de gelegenheid om deze interessante plaat sen te bezoeken. Zij moeten hun kennis öndernemers-aktiviteiten De nabij Oosterend (Nieuweschild) gevestigde windsurfschool van Johan Duinker is sinds kort aangesloten bij de IWS, de internationale bond van wind- surfscholen. Deze, nu geheten, IWS school is hiermee de eerste erkende surf school van Texel geworden. Een van de kenmerken van deze organisatie is dat zij een pakket lessen verzorgt waarmee men in één dag het windsurfen zowel praktisch als theore tisch onder de knie kan krijgen. Deze lessen staan onder leiding van een bevoegd instructeur die de adspirant windsurfer op professionele wijze ter zijde staat. Een en ander hangt uiteraard van de weerssituatie en het tij af maar in principe is het de bedoeling om deze eendagslessen 's morgens met het theoretische gedeelte te beginnen. Hier voor is een speciale „droogtrainer" in gebruik. Indien men wat dit betreft aan de door de instructeur gestelde eisen voldoet gaat men het water op. Er zijn voldoende surfplanken aanwezig om groepen tot 6 man gelijktijdig te kunnen onderwijzen. Vanzelfsprekend kan men ook alleen windsurf les nemen. De prij zen waarvoor men bij Duinker terecht kan zijn door de te verwachten belang stelling bescheiden gehouden. Per per soon per dag betaalt men ƒ120, Voor groepen van 6 personen is de prijs ƒ100,— per persoon. Men kan eventueel met een eigen surfplank deelnemen. Deze planken zijn ook te koop bij Johan Duinker, Nieuwe schild 3 of bij Watersportcentrum Duin ker, Barendszstraat, Oudeschild, tele foon (02220) 3831. Voor windsurflessen kan men ook telefoon (02223) 402 bellen. Na gedurende drie seizoenen zelf standig aan de competitie van het speelcentrum Den Helder te hebben deelgenomen, is volleybalvereniging ,,'t Pakhuus" opgegaan in de Meer- sportenvereniging Texel. De leden van deze ex-vereniging, die zich de eerste twee seizoenen van de naam „Mitra" bedienden, komen voortaan, naar gelang hun sterkte, in de verschillende Tevoko-teams uit. Men is automatisch lid geworden van deMSTafd Volleybal. Door deze spelersuitbreiding ontstaat voor Tevoko de mogelijkheid om voor taan met drie herenteams in de Nevo- bo-competitie uit te komen. De voorstellen tot deze fusie werden maandagavond in gebouw De Schakel met algemene stemmen aanvaard. Dinsdag 20 juni De Sportvissersclub houdt op het strand bij paal 12 een wedstrijd van 19.30-21.30 uur. Om 18.30 uur kan bij de LTS aan de Emmalaan worden gestart voor de tweede dag van de fietsdriedaagse. In de Hervormde kerk van De Cocks- dorp wordt aanvang 20.00 uur een dia avond over Texel gegeven. Woensdag 21 juni Scouting Texel haalt vanaf 16.30 uur oud papier op in de Julianastraat, War moesstraat, Gravenstraat en Zwaanstraat. Om 18.30 uur kan bij de LTS aan de Emmalaan worden gestart voor de derde dag van de fietsdriedaagse. Donderdag 22 juni In het raadhuis hebben degenen, die bezwaar hebben gemaakt tegen de doorbraak Groeneplaats-Elemert een gesprek met B en W, 20.00 uur. Het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk vergadert aanvang 20.00 uur in het raadhuis. Elke dinsdagavond in de Herv. Kerk van De Cocksdorp Dia-voorstelling met beelden van Texel, aanvang 20.00 uur. Door een onverwachte manoeuvre van een voor haar rijtuigje gespan nen paard raakte vrijdagavond mevr. S. L. uit Den Hoorn ernstig aan haar hoofd gewond en moest per ambu lance naar het Parkzicht-ziekenhuis worden gebracht. Daar is zij inmiddels aan haar oor geopereerd. Het ongeluk gebeurde toen de familie L. vrijdagavond met het rijtuig naar Den Burg zou gaan waar men aan een oefening in het carrouselrijden zou deelnemen. Vermoedelijk door de opstaande rijtuigkap raakte het paard van slag en maakte enkele onverwachte sprongen. Door een steen onder een van de wielen kantelde het voertuig daarop en kwamen de inzitten den op de grond terecht. Mevr. L. raakte aanvankelijk met haar oor tussen de kap bekneld. Haar echtgenoot kwam met de schrik vrij. Het rijtuig werd gedeeltelijk vernield. Vooral de kap liep nogal wat schade op. Het paard is na het voorval onmiddellijk door de heer L. van de hand gedaan. Mevr, L. komt in de loop van woensdag weer thuis. Tijdens de op maandag 19 juni gehou den lammerenmarkt werden in totaal 281 dieren aangevoerd. De prijzen va rieerden van ƒ165,— tot 175,— en de markt was vlot. op een andere manier verwerven, nl. door te lezen. Dit boek is voor hen bedoeld. De schrijver is ruim een kwart eeuw als professor in de archeologie werkzaam geweest en heeft dikwijls deelgenomen aan archeologische expedities. In de afgelopen jaren heeft hij als leider van de opgravingen bij de ruïnes van de stad Hesbon gewerkt. Dit rijk geïllustreerde boek laat ons kennismaken met histori sche plaatsen uit de bijbelse landen van het Midden-Oosten en leidt tot de konklusie dat de archeologie de be trouwbaarheid van de bijbel versterkt. Elke woensdag- en donderdagavond is er van 19.00-20.00 uur een verkoop tentoonstelling van nuttige en fraaie handwerken in het gebouw naast de Herv. Kerk in De Cocksdorp. In het gebouw naast de Herv. Kerk te De Cocksdorp kunnen op werkdagen boeken worden geleend tussen 19.00 en 20.00 uur. Er is bovendien een uit leenuurtje op vrijdagochtend van 10.00 tot 11.00 uur. Op zaterdagen en zondadgen is de bibliotheek ge sloten. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouwtje. Maan dags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15.30 uur en donderdags van 18.30 - 18,30 uur. Telefoon (02220)4185. NVSH-informatiecentrum, -middelen depot en -bibliotheek in het Groen Kruisgebouw aan de Witte Kruislaai te Den Burg zijn iedere maandag vai 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241Con tactpersoon: Mevr. Blanken, Tjakker straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Iedere maandagavond om 20.00 uu heeft het Texels Vrouwenhuis bijeen komst in de Oude Ulo aan het Schil derend. Bij het clubhuis van Scouting Texe (Bernhardlaan 147) kan dagelijks ou< papier worden gedeponeerd in di daar opgestelde container. Jehovah's Getuigen: elke dinsdag boek studie om 19.00 uur op het adre Oorsprongweg 27 in Eierland ei Schoorwal 41 te Den Burg. Een fret heeft vrijdagochtend negen kippen van de heer C. P. van de Werve aan de Kogerstraat dood gebeten. Het dier werd tijdens de moordpartij betrapt en sprong in een voerkist. Door er snel het deksel op te doen, was de fret gevangen en kon later aan de politie worden over gedragen. De eigenaar van de fret is onbekend. Do familie Van der Werve heeft al eens eerder een fret in het kippenhok gehad. Opnieuw is een vals briefje van honderd ontdekt. Gedupeerde was dro gisterij A. van der Slikke, die het van een onbekend gebleven klant ontving. Horizontaal: 1. deel van de dag 6. tegenwerping 11. zangnoot 12. betrouwbaar 14. zangnoot 15. vaartuig 17. ouderloos kind 20. in bruikleen geven 22. graansoort 23. koraaleiland 25. buigzaam 27. tooi 29. begrip 31aanzien 32. riviermond 33. voorzetsel 34. in aanzien houden 36. uitgesmolten stukje vet 38. meisjesnaam 39. bevel 40. titel (afk.) 41. Gode zij lof (Lat. afk.) 42. landbouwwerktuig 43. familielid 44. kaartspel 46. kleverig 48. en anderen (afk.) 50. persbureau 52. vis 54. schoeisel 56. opgeld 57. naaigerei 59. soort afsluiting 60. telwoord 62. half 64. moerassig 66 breekbare 67. de somma van (afk.) 69. uitbrander 72. gewicht (afk.) 73. het aanhoudend ratelen 74. soort verhaal Verticaal: 1zoogdier 2. ongeveer (afk.) 3. lusthof 4. plant 5. gewicht (afk.) 6. meervoud (Latijnse afk.) 7. weg voor verkeer 8. kleurstof 9. de oudere (afk.) 10. hoofdplaats van Iran 13. getij 15. primitief vaartuig 16. bloem 18. plaats in Duitsland 19. geluidloos 21. ontkenning 22. deel van een zeilboot 24. doorgang, entree 26. nummer (afk.) 28. meubelstuk 30. heidebloempje 32. zuidvrucht 35. tijdperk 37. al (Engels) 43. deel van een week 44. dapper 45. kleurstof 46. vangwerktuig 47. Moh, boetende bedelmonnik 49. groente 51. slot 53. slede 55. plant 57. gebaar 58. klein net 61eter 63. dooreengekneed mengsel 65. de onbekende (afk.) 68. lidwoord 70. reeds 71. inhoudsmaat (afk.) 72. met dank (afk.) door Henk van Heeswijk. 1Van de Ranzijns kon je zeggen wat je wilde, maar het was een gezellig gezin. Mensen, die er aan de deur kwamen of wel eens binnen waren geweest, verzekerden het. Freerk Ranzijn, die ergens boven Alkmaar of daaromtrent indertijd een zaak bezat, die hij voor goed geld had verkocht, zag altijd opgewekt, goed gehumeurd en vrolijk. Hij scharrelde wat rond op zijn stukje grond, waarop hij van alles verbouwde, of verzette zijn beide geiten naar een ander deel van het weidje, dat ook al behoorde tot zijn bezit. Welis waar was het woninkje aan de Purmerweg, net even buiten de stad, van oorsprong een arbeidershuisje, maar Freerk had het helemaal opgeknapt, ietwat gemoderniseerd en opgeschilderd, zodat 't er ordentelijk uit zag. Voeg daarbij, dat hij een aangrenzend lapje grond voor een zacht prijsje van een boer kon overnemen, dan is het te begrijpen, dat hij dagelijks voldoende om handen had. Bovendien had 't nog dit voordeel, dat hij alle groenten en aardappelen zelf verbouwde. En in het boetje, dat tegen het huis aangebouwd was, mestte hij een varken, dat in november geslacht werd, zodat ze ook een groot deel van het jaar vlees en vooral spek in huis hadden. Terwijl de beide geiten voor de melk zorgden. Want geld begon in die tijd duur te worden en al rentenierde Ranzijn zo'n beetje, zuinigheid kon nooit kwaad. Voeg daarbij nog, dat Freerk indertijd een prontig wijfje had getrouwd, eentje, die jaar en dag gediend had op de Kennemerstraatweg in Alkmaar, dan lag het wel voor de hand, dat Trijnie het geld al evenmin over de balk gooide. Nee, je kon vertellen wat je wilde, maar de Ranzijns waren keurige men sen. En al behoorden ze dan tot het fijne kerkje aan het Singeltje in de stad, je kon van die mensen geen kwaad vertellen. Overigenswaarom zouden er onder de fijnen ook geen nette mensen zitten? Dat was nou maar onzin, nietwaar? Er woonden vanzelfsprekend meer renteniertjes aan de buitenkant van de stad. Zowel in de Purmer als de Beemster en zelfs in de Neckerpolder, de kant van de Wormer uit. Allicht. Geld had er altijd al gezeten onder de boeren tussen Amsterdam en Hoorn. Bij de een wat meer dan bij de ander, omdat vakmanschap en geluk eveneens in het boerenbedrijf een belangrijke rol speel den. Sommigen hadden in alles de wind mee en anderen bleven tot hun dood toe keuteren, omdat ze nu eenmaal geen geluk hadden. Maar goed, er woonden dus zat renteniertjes. Allemaal boven de vijftig of zoiets. Het gekke evenwel was, dat de Ranzijns veel jonger moesten zijn. Al was het enkel maar omdat ze nog twee schoolgaande meisjes hadden, die iedere dag het lange schoolpad naar het Singeltje aflegden, weer of geen weer. Zo in de buurt van de tien jaren oud waren ze. Van Kees Peetoom, die elke dag met z'n spul door de buurt kwam en zo'n soort rijdende kruidenierswinkel had, wisten sommigen, dat Ranzijn vroeger ook een grutterszaak had in de Langedijken. Van zijn vader overgenomen, had hij het opgewerkt tot een bloeiend bedrijf, dat hij op een gunstig moment voor een zeer behoor lijk bedrag had overgedaan aan een jong gezin, dat beschikte over voldoende geld en een hoofd vol idealen. Of ze geschikt waren voor de winkel, moest je afwachten, maar Freerk dacht van wel. Dus vond de overdracht via een notaris plaats en het geld werd meteen op de bank gezet. Als Freerk dacht geld nodig te hebben, stapte hij op zijn fiets en reed naar de stad, waar hij met de nodige égards werd ontvangen en behandeld. Maar het gebeurde niet vaak, dat hij geld nodig had, omdat hij van alles zelf verrichtte en verbouwde. Wat hij in zijn tuin teveel had, verkocht hij aan deze of gene, zodat ze er sober, maar toch goed van konden leven. De kinderen zagen er netjes uit, als ze naar school liepen. Trijnie, het fieve vrouwtje van Freerk, was ook immer schoon en ging gekleed volgens de heersende mode en zede. Ook zondags, als ze gevieren naar de kerk liepen. Want op zondag werd er natuurlijk niet gefietst in die tijd. Ja, twee kinderen had Trijnie haar man geschonken. Hoewel er in die tijd over gezinsplanning of iets dergelijks nooit werd gesproken, was dat wel het geval tussen Trijnie en Freerk. Ze hadden elkaar leren kennen in het kerke lijke verenigingsleven. De eerste ont moeting, de enkele woorden, die ze tijdens de pauze van een gemeenschap pelijk jaarfeest hadden gewisseld, de handdruk aan het einde, waren voldoende om wederzijds naar elkaar te verlangen. Freerk wist waar ze diende en op een zaterdagavond vond zijn vader het goed, dat hij zich opknapte en op vrijersvoeten naar Alkmaar toog, waar hij zijn opwachting maakte bij Trijnie Groot, die wel even verbaasd keek, toen ze de deur opendeed de goedlachse Freerk Ranzijn herkende. Bestuurslid van de J .V. Van haar mevrouw mocht ze een vrijer meenemen naar de keuken, dus liet ze hem binnen en had er geen spijt van. Al" spoedig nam hij Trijnie mee naar huis en daar viel ze in goede aarde bij de oud jes. Vader Ranzijn besloot te gaan rentenieren, zodat Freerk de zaak overnam, daarbij gesteund door Trijnie, die haar handen, spaarbankboekje en werkkracht beschikbaar stelde. Voor haar man en de zaak, waarin ze al gauw meewerkte. Want dat leek haar wel: een eigen zaak, die nog goed liep. Het aantal kinderen was wel even een probleem geweest vóór hun huwelijk. Op de dag dat Freerk toespelingen maakte op een spoedig huwelijk de oudjes willen er voor kermis mee stoppen, dus moeten wij vóór die tijd trouwen vroeg ze zonder blikken of blozen: „Hoeveel kinderen had jij gedacht, Freerk?" Daarop had hij verlegen gelachen. Schouderophalend en lichtelijk blozend antwoordde hij: ,,Dar hewwe we niet in de hand, heej?" Maar Trijnie Groot dacht aan het gezin, waarin zij geboren en opgegroeid was. En waar de armoede bijna het hele jaar door heerser was in huis. Jaap Groot was van goede wil en werkte als boerenknecht van de vroege morgen to de late avond, zes dagen lang in d week en moest bovendien nog om d i1 andere zondag 's morgens en 's avond melken. Maar wat had je aan eei arbeidsloon, als er zo om de dertien veertien maanden, een nieuwe wereld burger zijn of haar intrede deed in he k gezin Groot? Daar zette die gulden, di ze wekelijks van de diaconie kregen oo al niet veel zoden aan de dijk. Want d portemonnee was hier een bodemloz put, waarin nooit voldoende kwam ei i die daardoor leed aan een chronisch leegte. Letterlijk wel te verstaan. Trijnie, als oudste van het groeiend mini-legertje broers en zusjes, bekeek d !l situatie al heel spoedig kritisch. Hoewi vanaf haar prilste jeugd geleerd zijnde „eert uw vader en uw moeder, opdi !l uw dagen verlengd worden in het lan dat u de Here uw God heeft gegeven kreeg hoe langer hoe minder eerbie voor haar vader, terwijl hij niets deed oi te voorkomen, dat zijn vrouw een no. grotere sloof werd dan ze al was met d groeiende kinderschaar. Haar revolt tionaire gedachten hierover spuiend o de meisjesvereniging, waar zoals te doe :l gebruikelijk de domineesvrouw de Ie 1 ding had en het grote gezin een zege e noemde. Een erfdeel der Heren. Waa tegen Trijnie venijnig en niets en nil mand ontziende in het geweer kwam (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 4