pVita Maris" doet zaken op Schiermonnikoog Idee voor Texel? Reisvereniging Oosterend maakte jubileumreisje Bestrijding wilde haver i pstiakl en zeker Ruiters ontvingen ruiterbewijs Successen voor 6 dwerggeiten Woning gekraakt Beslissend stadium Zomeravondvoetbal t 5DAG 20 JUN11978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Ie 76-jarige Groningse makelaar-in-ruste Johan Zeeven besloot jaar of zes geleden in Nederland een „gezondheidscentrum" itichten, na zelf in een dergelijk instituut een kuur te hebben lergaan nabij Wenen. Zijn belangrijkste overweging was: in en land mensen op gezette tijden en tegen betaalbare prijzen „10.000 kilometer beurt" te kunnen laten ondergaan, in plaats ze voor duur geld de grens over te jagen naar Duitsland of itenrijk. Zo werd op het eiland Schiermonnikoog „Vita Maris" ioren. Bt we aan dit niet-Texelse onderwerp aandacht besteden in deze krant is lat „Vita Maris" mogelijk voorbeeld en inspiratie kan zijn voor degenen, die de gedachte spelen om Texel ook een rol te laten spelen op het gebied van ezondheidsvoorzieningen, al of niet in combinatie met overdekte recreatie lelijkheden. Bijgaand interview werd gemaakt door Carla Aardewijn; de i's zijn van Robby Pauwels. Het gezondheidscentrum,. Vita Maris" ligt even In totaal 12 kandidaten slaagden voor de ruiterexamens, die zondagmiddag voor het eerst op Texel werden gehouden. Ze vonden onder stralende weersomstandigheden plaats op mitercentrum Bom rif en stonden onder auspiciën van de Federatie van Nederlandse Rijscholen. De eigenaresse van Ruitercentrum Bornrif Annelies de Vries-Rommel ont ving na afloop van deze door haar ge organiseerde examens tot haar verras sing de goedkeuringspapieren van de FNRS. Bovendien ontving zij uit handen van de heer J. C. Van Dam een muurschild en een compliment voor de verzorgde entourage. De proeve van bekwaamheid voor dit „Ruiterbewijs" bestond uit het afleggen van een driedelig examen, dat ongeveer tweemaal een uur in beslag nam. Er waren 15 kandidaten waarvan er twee wat betreft het schriftelijk gedeelte niet aan de gestelde eisen voldeden. Zij slaagden echter wel voor het practicum. De volledig geslaagden zijn: Pieter Tuinema, Thea Barten, Truus de Boer, Len v.d. Burgh, Mirjam Bonne, Hanny Feste, Ger Feste, Flan de Goede, José Nijland, Moetiara Pasarieboe, Addie Smidt en Jacomien de Wijn. Het is de bedoeling dat in de toe komst twee maal per jaar ruiters op het ruitercentrum in de gelegenheid worden gesteld om het „Ruiterbewijs" te halen. Dit gebeurt dan in het voorjaar en in het najaar. Voor de Texelse inzendingen waren zondagmiddag zes eerste premies weg gelegd bij de clubshow voor dwerggei ten die te Purmerend werd gehouden. Het totaal aantal inzendingen bedroeg 137. Bij de (in 1977 geboren) jonge geiten behaalde een inzending van P. D. Kuyper uit Den Burg een 1E premie. F. T. Voskuil uit De Koog vergaarde de overige vijf aan Texelse inzendingen toebedeelde prijzen. Bij de boklammeren ontving hij een 1B en een 1G premie, een 1A premie bij de jonge geiten geboren in 1976 en een 1D en een IA premie bij de in 1977 geboren geiten. Dit laatste dier (Tirza van Tyeslemore) werd tevens uitgeroepen tot kampioen bij de jonge geiten en kreeg tenslotte ook het predikaat dagkampioen. In Den Hoorn is de woning Diek 9 gekraakt en in gebruik genomen. De krakers volgden de gebruikelijke proce dure en stelden de politie op de hoog te. Het huis staat al enkele jaren leeg en is eigendom van iemand die in een inrichting wordt verpleegd. In zijn rech ten is de provinciaal bewindvoerder getreden. Bij de gemeente zei men niets te weten van de kraakaktie. Wel bestond daar het voornemen deze woning binnenkort te vorderen. Daarover wordt morgenavond een besluit genomen, nadat de provinciaal bewindvoerder is gehoord. buiten de dorpskern, temidden van het prach tige en onbedorvn natuurschoon, waaraan dit autoloze eiland nog zo rijk is. Rondom het gezondheidscentrum zijn ruim 30 appartemen ten gegroepeerd, voorzien van alle comfort en ruimte biedend aan twee tot zes personen. Een „kuur" duurt tenminste viif dagen en afgewis seld met wandelen en fietsen. Voor de gehele provincie Noordhol land geldt een verordening volgens welke men verplicht is de wilde haver te bestrijden. Vaak zal in het voorjaar een chemische bestrijding worden uitge voerd. In ieder geval moeten de planten die op het veld blijven staan, worden Jaop m'n zeventigste ontdekte ik vat 't voor een mens kan betekenen tijd tot tijd eens wat aan zichzelf te Een mens is nooit te oud om te nietwaarAan het woord is de vitale Johan Zeeven. Als oud slaar had hem niets in de weg san om te genieten van een rustig, jgetrokken levenZo niet ZeevenHij st en zou in eigen land een centrum tten. waar vermoeide mensen eens week of langer de gelegenheid zou- krijgen een stuk vitaliteit, een brok ïslust terug te krijgen, zodat ze er een jaar tegenaan zouden kunnen, ereen die hard werkt, die intensief bij irbeidsproces is betrokken, heeft dat g", zegt Zeeven. „Het geeft niet op e plaats en met welke verantwoorde lid, maar iedereen kent dat gevoel t niet meer zo te zien zitten, van lus- isheid, zonder dat er nu direct een er aan te pas moet komen. Natuur- an iedereen op eigen houtje probe- bijvoorbeeld door te trimmen, wat t'n conditie te doen, maar lang niet een heeft daar iedere dag tijd voor. zin inZo zijn er honderdduizenden, van ik er één was. Tot ik destijds op aden van vrienden besloot me eens ten doorsmeren in Oostenrijk. Dat me prima, maar ik dacht wel wjen. waarom kan dat niet in Neder- Omdat wat je vér haalt lekkerder is? n natuurlijk! Als zakenman voelde ik dat 't hier goedkoper en even lekker kunnen zijn", zegt Zeeven lachend, d rijk hoef ik er niet meer van te d len. Ik ben 76 en dan heb je voor f niet meer zoveel nodig. Als ik de goed draaiende heb gekregen, nou, denk ik dat ik tegen het eind van m'n als de meesten 't al voor gezien ïefcen, toch nog iets belangrijks heb ji lan. En daar werk ik nu aan, vol ,0 ousiasme en, als 't moet, dag en d it" iz 8 i wij ter plaatse waren om ons met ogen te overtuigen van wat „Vita op Schiermonnikoog dan wel ies is en biedt, volgde Simon van dfcm al vijfentwintig jaar niet weg te vi een van de vaderlandse beeldbuis en delende filmencyclopedie jafcrekend z'n laatste kuurdag, een in a9 o It n Ander mens Martin Schaapman, de fysiotherapeut hier, gedurende een aantal uren langs een hele instrumentarium geleid. Te gek hoor. Wat die man niet allemaal met je doet"! Van Collem verontschuldigt zich alles gaat strikt volgens schema in „Vita Maris" en begeeft zich welgemoed op weg naar z'n volgende afspraak, het solarium. „Volgens mij steekt Nederland hiermee alle buitenlandse kuurcentra naar de kroon", voegt hij ons bij het afscheid toe. Geen dokter Fysiotherapeut Schaapman is net terug van een oriëntatiecursus in het buitenland. Hij is duidelijk ingenomen met „zijn" gasten. Want in „Vita Maris" wordt gedacht en gesproken in termen van gasten. Wie een 10.000 kilometer beurt nodig heeft is immers geen patiënt. Patiënten moeten naar een arts, wie naar „Vita Maris" gaat probeert de dokter buiten de deur te houden, door te werken aan z'n eigen gezondheid. Hoe? Wel, met behulp van onderwatermassage, solariumbehandeling, stimulering van de gehoororganen, vibromassage, vacuüm- massage en een aantal lichtgymnastische oefeningen, zowel aan toestellen, als in het riante binnenbad Wandelen en fietsen De oefeningen zijn gericht op een maximale doorbloeding van het hele lichaam. Geadviseerd wordt de vrije tijd te besteden aan wandelen of fietsen, hetgeen op het autoloze Schiermonnik oog nog écht een genoegen is. Initiatief nemer Zeeven„Wie hier zo'n kuur volgt, heeft na 'n week 't gevoel er al maanden uit te zijn. Temeer ook omdat de rondom het centrum opgetrokken appartementen iedereen volledig zijn vrij heid garanderen en - niet te vergeten zijn rust". Hetgeen, als wij op het punt staan het eiland te verlaten, nog eens wordt beves tigd door Simon van Collem„Zo'n week hier maakt een heel jaar van hard werken goed. En wat een geluk dat er televisie is. Want als ik in maart van dit jaar niet op een avond naar het KRO-programma „Wat heet beter" had zitten kijken, waarin „Vita Maris" uitvoerig uit de doeken werd gedaan, dan had ik me waarschijnlijk nu niet zo lekker gevoeldIs die televisie toch nog ergens goed voor...." v -vF,-'.' geplukt en vernietigd vóór het zaad begint te vallen. Op de naleving van deze bepalingen wordt controle uitge oefend. Indien ondanks alle maatregelen er zich toch een zware besmetting blijft voordoen, kan ontheffing van de bestrij- dingsplicht worden aangevraagd bij het Landbouwschap, Kenaupark 28 te Haar lem. De aanvrage moet worden ingediend ruim voor het zaad valt. Met nadruk wordt er op gewezen dat wilde haver niet alleen in de akkerbouw-, maar ook in de tuinbouwgebieden voorkomt. De indruk bestaat dat op sommige gronden de eetste besmetting met wilde haver is veroorzaakt door de maaidor sers achtergebleven zaden. Als u voor de toekomst gevrijwaard wil blijven van dit hardnekkige onkruid, is het dus zaak dat de maaidorsers die op uw bedrijf komen, zorgvuldig zijh gereinigd. ZOMERA VONDVOETBAL De déze week te spelen wedstrij den in het kader van de zomer avondvoetbalcompetitie kunnen uitsluitsel geven wie dit seizoen op de ere-plaatsen terecht komen. Overigens bestaat ook de mogelijk heid nog dat enkele ploegen op gelijke hoogte eindigen. CVI en Memo zijn de grote kanshebbers in poule A geworden, omdat vooral JKM enkele malen ver rassend verloor. Hierdoor worden de deze week te spelen wedstrijden Casino-Memo (dinsdag), J'elleboog- JKM (donderdag) en De Zwaan-CVI (vrijdag) bijzonder spannend. In poule B zijn nog vier elftallen met kansen op de titel, Gempo is de grootste kanshebber. Tevens ziin RWS. Jonge Agrariërs en De Waal nog in de running. De wedstrijden Gempo-De Muy (maandag gespeeld), Jonge Agra riërs-Casino 2 (dinsdag), De Waal-De Muy (donderdag), RWS-Koffiebar (donderdag) en met als topper Jonge Agrariërs-Gempo (vrijdag) zijn hier be slissend. Indien in één of beide poules twee of meer elftallen gelijk bovenaan eindigen, worden op maandag 26 juni en/of dinsdag 27 juni beslissingswedstrijden gespeeld. De bekeruitreiking is op vrijdag of na de beslissingswedstrijden. Het gebeuren vindt plaats in „De Fuik" te De Waal. Uitslagen week 8: Koffiebar-De Muy 1—2 De Waal-Westerlaken 1 —0 De Muy-RWS 0-2 JKM-Reizenboetiek 2—3 Gempo-RWS 2—0 Casino 2-Westerlaken 3—0 Reizenboetiek-De Zwaan 0—1 CVI-JKM 2-0 Standen na week 8: CVI Memo JKM De Zwaan Reizenboetiek Casino 1 J'Elleboog B: Gempo RWS J. Agrariërs De Waal De Muy Casino 2 Koffiebar Westerlaken 15-6 13-7 10-6 7-6 6-11 3-12 4-10 6-1 6.-3 11-3 8-7 7-8 9-11 7-12 4-13 De 76 jarige Groningse makelaar-in-ruste Johan Zeeven (links) is er trots op dat hij erin is geslaagd op Schiermonnikoog een gezond heidscentrum te stichten, dat zijn weerga, ook in het buitenland, niet kent Als 't even kan begroet hij zijn gasten graag persoonlijk, zoals hier Simon van Collem. Na een verblijf van 5 dagen in het gezondheidscentrum Vita Maris zei Van Collem: „Ook al zou je dat van buiten misschien niet zo zeggen, ik ben gewoon een ander mens!" De behandeling in Vita Maris"is in de eerste plaats gericht op een volledige doorbloeding van het lichaam, hetgeen een gevoel van totale ontspanning bevordert Een hypermodern instrumentarium staat daartoe ter beschikking, waarvan gebruik wordt gemaakt onder leiding van een fysiotherapeut Eén van de hulpmidde len is dit speciale bad (kosten f20.000,—,I, waarin Simon van Collem zich aan een onder watermassage onderwerpt VSylStarNalBtattl^ Met een tweedaagse trip, die in hoofdzaak voerde naar plaatsen in Zuidholland heeft de Reisvereniging „Oosterend" vorige week voor de dertigste maal haar jaarlijkse reis gemaakt. Er werd door 52 reislustige Oosterenders aan dit evenement deelgenomen. Het gezelschap bezocht de eerste dag in hoofdzaak objekten in Rotter dam en omgeving. De tweede dag was aan Den Haag gewijd. Men overbrugde beide dagen in Scheveningen, waar men in hotel „Aan Zee" de nacht door bracht. Zoals gebruikelijk reisde men met één volle autobus, die met de eerste boot naar de overkant vertrok teneinde beide dagen zoveel mogelijk te benutten. "-^VB JCjKj HKVV IWW De eerste koffiepauze werd gecombi neerd met een bezoek aan het Dierenpark Wassenaar. Tegen het middaguur vertrok men richting Rot terdam waar in het nabij de Euromast gelegen Parkpaviljoen de koffietafel werd gebruikt, 's Middags bezocht men „De Dubbele Palmboom" in het oudste gedeelte van Delftshaven. Dit is een museum dat zich vooral heeft ge specialiseerd op het oude Rotterdam. Daarnaast geeft deze expositie een overzicht van de marinierskazerne Oostplein die tot 1940 bestaan heeft. Ook de dichtbij „De Dubbele Palmboom' gelegen tingieterij (Het Zakkendragershuisje) werd met een bezoek vereerd en ter afsluiting van de eerste reisdag maakten de Oosterenders met een Spido-rond- vaartboot een tocht door het moderne Rotterdam, de grootste havenstad ter wereld. De ochtend van de tweede reisdag bezocht men het Scheveningse „Pano rama Mesdag" en het Haagse Mauritshuis" waar onder meer schilder werken van Steen, Vermeer en Van Gogh te zien waren. In restaurant ,,'t Gouden Hooft" te Den Haag gebruikte men de laatste koffietafel, waarbij de heer J. Visman als voorzitter van de reisvereniging werd gehuldigd. Ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de vereniging en het feit dat de heer Visman al die jaren voorzitter is ge weest, ontving hij een oorkonde uit handen van secretaresse, mevr. Mosk. Voorzitter J. Visman zegde vervol gens toe dat hij voorlopig nog als eerste man van de reisvereniging zal blijven optreden. Op Zijn beurt zette hij buschauffeur A. Blom in het zonnetje voor de accurate en plezierige samenwerking. Als blijk van waardering ontving de heer Blom een geschenk onder couvert. Na deze feestelijke koffietafel was het gezelschap in de gelegenheid om te winkelen en werd een bezoek gebracht aan Madurodam. Doordat men aan het eind van deze jubileumreis de boot van Den Helder naar Texel ter nauwernood miste, werden aan het eind van deze tweedaagse tocht nog enkele marine- objekten in Den Helder en Huisdui nen bezocht.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5