PWN voert aktie voor verstandig watergebruik „PASTORALE 1943" MIRMIHIWm Ruiters praten over overdekte manége Begroting muziekschool nu bijna half miljoen Cultureel Werk helpt SVC uit financiële problemen Weinig belangstelling voor viswedstrijd Openbare school Oosterend wordt genoemd naar Jacob Daalder Dzn. H. Schiller benoemd tot projektleider mensen zonder werk VOS-cursussen worden duurder Filmavonden GVT-spelmiddag gaat niet door Advertentiefuik? Lammerenmarkt PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 27 JUN11978 I Na het overdonderende gedruis van ,,Een brug te ver" en Soldaat van Oranje" te hebben ondergaan, krijgen we dan nu de keerzijde van de medaille „Pastorale 1943". Een verhaal over Nederlandersin bezettingstijd. Een klein volk dat eenklaps groot moet zijn. De film Pastorale 1943 gaat evenals de roman (Simon Vestdijk) waar hij op gebaseerd is, over Nederlanders en hun eigenaardigheden. De oorlog, de bezet ting en het verzet plaatsen deze Neder landers in een gespannen situatie waar door hun eigenaardigheden nog scher- Het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk schaarde zich donder dagavond unaniem achter een voorstel van de stuurgroep „Mensen zonder werk" om de uit Nijmegen afkomstige Heinz Schiller (26) tot projectleider te benoemen. Deze geheel door CRM betaalde kracht treedt op 1 juli voor een half jaar in dienst. De heer Schiller is afkomstig uit Nijmegen en was tot voor kort in Arnhem als docent bij een werklozen- project werkzaam. Vooral de Stichting Open Jeugdwerk bij monde van Peter Bakker toonde zich erg tevreden met deze benoeming die het mogelijk maakt dat er eindelijk serieus met de opvang en begeleiding van de Texelse werklozen kan worden begonnen. Naar aanleiding van een rapport dat uitgebracht werd naar aan leiding van de aktiviteiten die in de afgelopen periode voor de Texelse werklozen op poten werden gezet toon de het stichtingsbestuur zich niet erg tevreden. Er is, mede door de dubbele taak die de tot dusver voor dit werk beschikbare kracht had, nog maar wei nig van de grond gekomen, maar men toonde zich over het algemeen gerust dat er nu ernst met de zaak wordt gemaakt omdat er momenteel een ta melijk groot terrein (250 werklozen) braak ligt. Verwacht wordt dat dit getal in de komende jaren wel tot 600 zal kunnen stijgen. Volgens de begroting van het binnen kort te starten nieuwe Mensen zonder werk project heeft men een budget van ongeveer f37.000, -Hiervan draagt CRM bijna f32.000, bij. De resterende f5.000, wordt door het ministerie van Sociale Zaken betaald. De belangstelling voor de laatste sportviswedstrijd voor het „zomerre ces", was gering: in beide afdelingen verschenen maar 12 leden. Ook bij deze wedstrijd heeft de jeugd weer het beste resultaat behaald. In deze klasse eindig den Sico Dob en Eduard Bos als eersten, met respectievelijk 42 en 29 centimeter, terwijl de volgende plaatsen behaald werden door Kees Maas met 27 cm, Sieme Jan Rijk met 18 cm, Eddy Rijk met 15 cm en Ben Eelman met 13 cm. Een totaal van 144 cm. Bij de senioren eindigden als eersten P. Verhagen met 34 cm en S. Langeveld met 22 cm, een totaal van 56 cm. De volgende wedstrijd (om het kam pioenschap) zal worden gehouden op 20 augustus bij paal 17. per belicht en bekeken worden. Het is niet de bedoeling van deze film om een compleet beeld van het verzet te geven. Toch wel treffende beelden van allerlei typisch Nederlandse reaktïes op de Duitse bezetting. Tijdens een zowel voortrazende als om de hoek sluipende wereldoorlog. Wellicht schuilen de ware helden juist onder die kleine Nederlan ders die met niets de Duitsers bevoch ten. Op een zeker moment zelfs schrok ken van hun eigen verzetsdaden of lachten om de komische situaties die ontstonden bij hun doodernstige, maar in feite zeer amateuristische aanpak van de vijand. Spionage, sabotage, liquida tie, dat waren ondernemingen waarvoor zij op eens gesteld werden in hun bestrij ding van landverraders en goed getrain de bezettingstroepen. De resultaten waren eerder tragi-komisch dan effec tief. Met de eerlijke bedoelingen en meest noeste ijver prutsten zij eigenlijk maar wat aan, moesten zij eigenlijk wel aanprutsen, en tot welk een vreende situaties dat kon leiden, laat Pastorale (van donderdag t/m dinsdag) zien; alle leeftijden. Met „Catlow de vogelvrije" start City theater op 28 juni weer met de woens dagwesterns. Catlow heeft zijn leven lang in konflikt geleefd met de wet en voorziet zich de laatste tijd in zijn onderhoud door het opdrijven en verko pen van (nog) ongebrandmerkt vee dat volgens hem aan niemand toebehoort. Dat de veefokkers uit de omgeving het oneens zijn met de zienswijze van Catlow, blijkt wel uit het feit, dat een groepje boeren een soort leger van huurlingen heeft aangenomen dat onder leiding van een zekere Miller een eind moet maken aan Catlows aktiviteiten. Zo zijn alle ingrediënten aanwezig voor een goede Western. Als Catlow zich ook nog meester maakt van 2 miljoen dollar aan goud, achtervolgd wordt door een Mexicaans leger en aangevallen wordt door de Seri-Indianen, is het voor Western-liefhebbers een avond vol aktie en spanning. Toegang 12jaar. Een uit paardensportliefhebbers be staande werkgroep onderzoekt momen teel de mogelijkheden om op Texel tot een overdekte manege te komen. De eerste bevindingen zijn positief. Vrijdag avond a.s. wordt in 't Skiltje te Oude- schild een vergadering gehouden waar op de werkgroep verslag zal uitbrengen en waarop een groep mensen zal wor den gevormd die de plannen verder zal uitwerken. Texel kent tot dusver alleen open luchtmanéges waardoor de paarden sport niet onder alle weersomstandig heden mogelijk is. Al geruime tijd heeft de B.V. Karting Texel plannen voor een manége op een terrein nabij de Karting- baan. Gemeente en provincie staan positief tegenover deze voorziening die met toepassing van een zg. artikel 19-procedure tot stand zou kunnen komen. De Karting had met dit terrein aanvankelijk veel ambitieuzer plannen in de vorm van allerlei, deels overdekte recreatieve voorzieningen. Maar daar van moest onder druk van de provincie worden afgezien. De werkgroep heeft kontakt met de Karting en is doende met het vinden van een samenwerkings- en exploitatievorm. De te stichten ma nége zou ook de mogelijkheid bieden om rijles te geven aan gehandicapte kinderen bij wijze van therapie. Het initiatief om de manégeplannen nieuw leven in te blazen is genomen door een aantal Elzenhof-ruiters. Dit naar aanleiding van het feit dat „Elzen hof" binnenkort met de paardrijlessen stopt. (De ponyrijlessen gaan wel door) Deelname aan de ook dit najaar weer te organiseren VOS-cursussen wordt twintig gulden duurder. De Overkoepe ling Vrouwenorganisaties Texel heeft van de Stichting Cultureel Werk bericht ontvangen dat het onmogelijk is het oude bedrag (725, te handhaven. De Overkoepeling heeft bij de Stichting een verzoek ingediend voor een subsidie van 74.000,— maar ontvangt dit jaar een bedrag van 73.200, De meerkosten zullen door de deelneemsters zelf gedra gen moeten worden. Dit betekent een nieuwe cursusprijs van 745, omdat het voor Jenny Kikkert onmoge lijk wordt dit nog langer met haar huis houdelijke beslommeringen te combi neren. De betrokken ruiters willen paar densportliefhebbers van heel Texel bij hun plannen betrekken. Kontakten met rijverenigingen zijn al gelegd. Op de bij eenkomst van vrijdagavond is ieder welkom die belang stelt in de paarden sport. Als de weersomstandigheden verbeteren is er een grote kans dat op Texel gedurende de sei- zoentop een watertekort ont staat. Het PWN is daarom be gonnen met een voorlichtings campagne gericht op het verstan dig gebruik van drinkwater. In het kader daarvan worden onder meer op de campings stickers en posters verspreid. Zonodig zal ook weer worden overgegaan tot het tijdelijk verbieden van auto- wassen en tuinsproeien met be hulp van een aan de waterkraan gekoppelde slang. Het is waarschijnlijk de laatste keer dat het PWN een dergelijke aktie op ons eiland voert. In het volgende seizoen zal de Hogeberg funktioneren als reinwater- kelder, waaraan de in de winter opge spaarde hoeveelheden kunnen worden onttrokken. Capaciteit onvoldoende Zoals bekend is de produktiecapaci- teit van het waterleidingbedrijf op Texel eigenlijk onvoldoende om de behoefte in het topseizoen te kunnen dekken. De waterfabriek geeft dan zijn maximale hoeveelheid van 3 miljoen liter per dag; ongeveer evenveel wordt uit de duinen bij Den Hoorn gepompt. De indruk ont staat dat de hoeveelheid die uit de duinen wordt gehaald nog altijd te hoog is, zodat tot opvoeren van het aandeel duinwater zeker niet zal worden beslo ten. Sinds kort is de waterfabriek uitge breid met een vertikale verdamper waar door de capaciteit van deze installatie is vergroot, maar het gaat hier om een experimentele installatie met een be- De openbare lagere school van Oos terend krijgt een naam: „Jacob Daalder Dzn.". Vrijdagmiddag 7 juli zal de naam officieel en feestelijk worden onthuld in het bijzijn van genodigden. Jacob Daalder Dzn. was van 1881 tot 1926 onderwijzer aan de o.l. school van Oosterend. Hij was mede door tal van andere funkties een belangrijke figuur in de Oosterender dorpsgemeenschap van destijds. Dat komt naar voren in de boeken „Fijn en grof" en „Schimmen spel" die zijn zoon Dirk Daalder schreef. Het programma rond de naamonthul- ling begint om 11.45 uur met een ont vangst, lunch en rondwandeling voor de genodigden. Om 13.30 uur spreekt ere voorzitter Visman een welkomstwoord en om 14.00 uur wordt de naam onthuld. Om 15.15 uur begint een door de leer lingen verzorgd programma, bestaande uit toneelstukjes en liedjes waarin een beeld zal worden geschetst van meester Jacob Daalder, gebaseerd op de ge noemde boeken en op gegevens van oud-leerlingen. De oud-leerlingen van meester Daalder zijn bij een en ander van harte welkom. scheiden produktie, waarop niet bij voorbaat mag worden gerekend. Wat er toch nog uitkomt wordt als een welkom extraatje beschouwd. In het komend najaar zal worden begonnen met het „volpompen" van de Hogeberg. De overcapaciteit van de waterfabriek in de winter maakt dat mogelijk. Dank zij de aanwezigheid van kleilagen diep in de grond blijft dit water in de Hogeberg totdat het er in de zomer weer aan wordt onttrokken. Tegen verspilling De afdeling voorlichting van het PWN wijst er met nadruk op dat de aktie voor verstandig watergebruik zeker geen ge vaar voor de hygiëne inhoudt. Het gaat uitsluitend om het voorkomen van ver spilling. Het staat wel vast dat in vrijwel elk gezin meer water wordt gebruikt dan eigenlijk nodig is, vooral in de zomer. Er wordt onnodig lang onder de douche gestaan, kinderen spelen met een voort durend lopende waterslang, lekkende kranen worden niet hersteld, leder die kritisch in zijn eigen omgeving rondkijkt kan bepalen welke zijn of haar bijdrage kan zijn aan voorkoming van een water tekort. In het bijzonder rust hier verant woordelijkheid bij campinghouders en andere logiesverstrekkers. Onder auspiciën van de Raad van het Zomerwerk worden door de gezamen lijke kerken deze week 2 filmavonden in De Koog gehouden. Woensdagavond om 19.30 uur wordt in de R.K. kerk de film „De tien geboden" vertoond. Vrijdagavond, aanvang 20.00 uur, is de filmavond in de Hervormde kerk van De Koog in de Dorpsstraat. Vertoond zullen worden „De rode levensrivier" en „Teen revolt". Na de filmavond op vrijdag is er gelegenheid om in het gebouw achter de kerk, „De Schuilhut", koffie te drinken, leder is deze avonden welkom. In verband met de sportdagen van de basisscholen, gaat de spelmiddag van de gymnastiekvereniging a.s. woens dagmiddag niet door. Deze wordt uitge steld tot na de vakantie (die ingaat op maandag 10 juli a.s., voor de afdelingen gymnastiek en jazz-ballet) In verband met de uitbreiding van het aantal lesuren jazz-ballet, bij ingang van het nieuwe verenigingsjaar, kunnen zich vanaf heden nieuwe leden op geven bij de leiding: mevrouw I. Platte-Boon, Marelstraat, telefoon 3672, bij mevrouw M. de Lussanet-Beumkes, telefoon 3400 of bij mevrouw E. Heerschap-Verstegen, Witte Kruislaan, telefoon 3173. Op Texel worden momenteel weer telefonisch advertenties geworven voor drukwerken waarvan het reklame-effekt twijfelachtig is of die zelfs helemaal niet bestaan. Een campingexploitant in Eier- land werd benaderd met het verzoek een advertentie te plaatsen in een blad dat zou worden uitgegeven door S.V. De Koog. Bij navraag bij het bestuur van S.V. De Koog bleek men daar niets van te weten. Een maand eerder was iets dergelijks gebeurd. Het ging toen om een uitgave van de Toneelclub Zuid-Eierland. Ook in dat geval wist het bestuur van de betrokken vereniging van niets. Op de gisteren gehouden lammeren markt werden 164 lammeren aange voerd. De prijzen varieerden van 7165,- tot 7170,-. Om aan de nog steeds toene mende vraag te kunnen voldoen zullen de kosten voor de Texelse muziekschool in het komende jaar met bijna 784.000,— moeten stijgen. Dit brengt met zich mee dat naast een verhoging van de gemeentelijke subsidie ook de tarieven tamelijk drastisch om hoog gaan. In dit geval (solfège-lessen) stijgen de lesgelden met maar liefst 33 procent. De lessen algemene muzikale vorming (AMV) die in het seizoen 1978/'79 voor de laatste maal door de muziekschool worden verzorgd gaan met 16 procent omhoog. De overige lessen worden 10 a 12 procent duurder. Het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk is er donderdag mee akkoord gegaan S.V. Cocksdorp een rentedragende lening van 76.300,— te verstrekken zodat SVC een reeds jaren lange schuld aan de Gymnastiekvereni ging Oosterend eindelijk ongedaan kan maken. Het exploitatieoverzicht van SVC geeft een tekort te zien van 71.811, plus een schuld van 74.300,— aan GVO die enige tijd het salaris van de gymnas- tiekleider heeft betaald. Deze schuld was door het SVC-bestuur pas onlangs ontdekt toen er een nieuw bestuur kwam. Om de leden niet al te ongerust te maken had men het bedrag niet in het exploitatieoverzicht gezet, maar had men de subsidiecommissie van de Stich ting Cultureel Werk in de arm genomen om de zaak op te lossen. Bovendien gaf de Oosterender vereniging onlangs te kennen eindelijk wel eens geld te willen zien. Salariskosten De problemen waren destijds ontstaan doordat beide verenigingen enigszins langs elkaar heen werkten. Het salaris voor de gymnastiekleraar die bij zowel GVO als SVC lessen verzorgt, werd steeds door de Oosterender vereniging betaald maar de terugbetaling was door SVC op de lange baan geschoven. Het nieuw benoemde bestuur had vorig jaar alvast 72.000, terug betaald maar was hierdoor zelf met een exploitatietekort van 71.811,— geconfronteerd. Om te voorkomen dat men hierdoor in oen vicieuze cirkel zou raken waarvan het einde wellicht het faillissement van SVC zou betekenen, is Cultureel Werk bijge sprongen. De lening die SVC en de stichting overeengekomen zijn heeft een looptijd van vijf jaar en een rentepercen tage van 8 procent. Daarnaast is aan B. en W. voorgesteld S.V. Cocksdorp een extra subsidie van 73.150,— (50% van 76.300, toe te kennen, onder de voorwaarden die in de verordening subsidiëring culturele verenigingen ge meente Texel gesteld zijn. Diversen Het stichtingsbestuur ging donderdag tevens akkoord met het verstrekken van 14 subsidies aan diverse andere organi saties. Het totaal beschikbare bedrag werd als volgt verdeeld: Stichting Dorpshuis 't Skiltje voor 4 matten en een mattenwagen 7425, Zweefvlieg- club Texel voor 3 parachutes en 5 extra gordels 71.125,—, Dansgroep Oude Dansen voor een complete geluidsin stallatie 71.264, Drumband Excelsior voor de aanschaf van uniformen 7591, De Eilandschutters voor de realisatie van schietdoelen 7177, Margaretha Sinclairband voor de aan schaf van 50 hoeden 7563, Gemeen schap Oudeschild voor de aanschaf van een stencilapparaat en een stencilin- brandapparaat 7500, Meersporten- vereniging Texel voor de aanschaf van een tafeltennistafel 788, Aquarium- vereninging „In Aqua Vita" voor de realisatie van een visbeurs in de Oude Ulo 7375, Gymnastiekvereniging Oosterend voor de aanschaf van een spanbrug 7481, Sportvereniging Cocksdorp voor de aanleg van een CV-installatie in de kleedkamer 71.250,— en de Windsurfdub Texel voor de aanschaf van een surfplank 7315,-. Kleedclubruimtes Aan de tennisvereniging Deuce en de voetbalvereniging Texelse Boys werd elk 74.500,— toegezegd. Deuce had gevraagd om eëli bijdrage voor een kleed-clubgebouw bij de tennisbanen in Den Burg. De kosten hiervan belopen ongeveer 763.000, De stichting ging er, evenals bij de overige subsidiever strekkingen mee akkoord 25% te ver strekken. In dit geval van 750.000,— te verdelen over drie jaar. De tennisvereni ging ontvangt het tweede jaar en het derde jaar 74.000, Texelse Boys heeft onder dezelfde condities een subsidie voor uitbreiding van de kleed-club- akkommodatie gekregen. De kosten hiervan bedragen ruim 755.000, Het nog resterende subsidiebedrag komt daarmeeop71.478, De begroting voor het komende jaar benadert inmiddels het half miljoen. Voor 1980 heeft men ruim 7560.000,- op de begroting staan en voor het daarop volgende jaar bijna 6 ton. In vergelijking met het afgelopen schooljaar vertoont het urenpakket een uitbreiding met 42 uur naar 235 uur per week. Het overgrote deel hiervan be staat uit een vergroting van het aantal instrumentale lessen, namelijk 33 uur. Het aantal coachingsuren op de basis school in verband met de integratie van de AMV-lessen stijgt met 9 uur, nu ook de Thijsseschool, o.l.s. De Bruinvis en de Beatrixschool hieraan meedoen. Maximum grens Om de zaak financieel zo goed moge lijk in de hand te houden heeft het gemeentebestuur inmiddels voorgesteld een maximum grens voor het aantal lesjaren in te voeren. Men denkt daarbij aan 9 jaar, waaronder de op de basis school gegeven (2 jaar) AMV-lessen vallen. Voor de muziekschool zelf bete kent dit dat de leerlingen hier niet langer dan 7 jaar muzikaal onderwijs kunnen volgen. Als de raad hiermee instemt betekent dit dat in het komende school jaar 17 leerlingen afhaken. Een verdere besparing van de kosten komt tot stand doordat er een leraren- wisseling heeft plaatsgevonden die enig financieel voordeel oplevert. Omdat dit in feite slechts een druppel op een gloeiende plaat betekent, willen B. en W. een andere eigen bijdragere geling treffen. Deze bijdrage wordt dan gekoppeld aan het inkomen van de ouders. Een en ander zou voor drie jaar les moeten gelden. Daarna zou trapsge wijs steeds een hogere bijdrage moeten worden geheven. Dit laatste omdat juist deze jafen, wanneer bijvoorbeeld niet meer in groepsverband les kan worden gegeven, de kosten erg hoog worden.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2