Het laatste houvast KRUISWOORDPUZZEL Doorbraak Geslaagde demonstratie ..Elzenhor VERVOLG VAN PAG.l :EUILLETON Watermuziek SlOAG 27 JUN11978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 zakelijke verkeer moet het centrum kunnen bereiken, maar vandaar ook direkt weer kunnen afvloeien. Dat kan alleen met de geplande doorbraak. Op de informatieavond bleken ver schillende protesterenden met deze visie nogal moeite te hebben. Zij vroegen zich af waarom een straat als de Weverstraat wel totaal kan worden afgesloten en de Parkstraat niet. Nauta wees er op dat het niet totaal afsluiten van Den Burg van belang is voor het plaatsgebonden en verzorgende verkeer. Maar het is best mogelijk dat de kaarten in de toekomst anders komen te liggen. De hele verkeersproblematiek van Den Burg komt opnieuw ter sprake als het nieuwe bestemmingsplan voor Den Burg in procedure komt. Rien Mast, namens de werkgroep Verkeer en Vervoer, had de indruk dat de opinie van bestuurders en publiek toch steeds meer in de richting van een verkeersvrij Den Burg gaat. Nauta ont kende. Hij zei dat de visie was en is: onnodig en doorgaand verkeer uit Den Burg weren. Desgevraagd zei hij dat na de aanleg van de doorbraak de Groene- plaats anders zal worden ingericht. Te verwachten is dat het aantal parkeer plaatsen aldaar aanzienlijk wordt terug gebracht. Mevrouw Swama-Koning kondigde aan dat zij bij de Raad van State in beroep zou gaan. Zij meende dat B. en W. de plicht hebben het geldende bestemmingsplan uit te voeren waarbij een rustige Elemert was gewaarborgd. Uit de woorden van de heer Van Putten kon worden opgemaakt, dat ook de Gereformeerde kerk nog stappen onder neemt. Horizontaal: 1Europese hoofdstad 5. onverstandig 7. zuidvrucht 10. deel van een klok 14. Frans onbep. vnw. 15. Kon. Paketvaart Mij (afk.) 16. korenafval 18. meterton (afk.) 19. laatst leden (afk.) 20. telwoord 22. jongensnaam 24. plaats in België 26. gewis 30. boom 32. spil 33. loco-burgemeester (afk.) 34. Frans lidwoord 35. N.V. (Frans) 36. de oudere (afk.) 37. anno (afk.) 38. in orde 40. familielid 42. voorzetsel 44. militair 45. soort boom 46. hetzelfde (afk.) 47. westzijde (afk.) 48. bijwoord 50. soort onderwijs (afk.) 51. fijn zilver (afk.) 52. in casu (afk.) 54. dat is (afk.) 56. Chinese maat 57. aartsbisschop (afk.) 58. jongensnaam 59. gniffelen 62. waterplantje 64. burgerlijke stand (afk.) 66. meisjesnaam 67. onmeetbaar getal 68. onderofficier (afk.) 69. zangstem 72. schouderblok met twee armen 74. zangnoot 76. zeediertje 80. reinigingsmiddel 81wandversiering 82. bezittelijk voornaamwoord Verticaal: 2. voegwoord 3. boom 4. dat is (afk.) 5. tegenspoed 6. gewichtje (afk.) 7. bid (Latijns) 8. koude lekkernij 9. bloem 11. lumen (afk.) 12. maanstand (afk.) 13. sprakeloos 15. inhoudsmaat (afk.) 17. zangnoot 19. verbinding 20. pers. vnw. 21te zijner plaatse (Lat. afk.) 23. woud 25. boertige nabootsing 26. slordig 27. ter beschikking (afk.) 28. Frans pers. vnw. 29. echtgenote 31meubelstuk 36. wintersportartikel 37. soort pensioen (afk.) 38. boom 39. plaats in Gelderland 41transportonderneming (afk.) 43. enzovoorts (afk.) 49. uitstekend 53. Centr. Org. Beroepsgoederen- vervoer (afk.) 55. voegwoord 56. Frans lidwoord 57. aanhaling 58. metaal 60. bolgewas 61. familielid 63. rotswoning 65. stuurboord (afk.) 67. eenheid van kracht (afk.) 70. Oosterse titel 71. N.V. (Frans) 72. bevestiging 73. soort onderwijs (afk.) 75. Engelse ontkenning 77. zangnoot 78. spil 79. ter zake (afk.) oor Henk van Heeswijk. Het werd een nette naam. Moeder :ijn heet Neeltje, dus werd het tje. Al verbasterde deze naam al na s weken tot Nelie. dokter, wiens hulp door de wan- ge kraamvrouw was ingeroepen de volgende dag, nadat hij moeder n dnd nauwkeurig had onderzocht, gesprek met de vader. En liet elijk doorschemeren, dat het voor loeder beter zou zijn, als er geen eren meer kwamen. Begrepen? En ianzijn er soms niets op wist, moest aar eens op een rustige middag hem toe komen. Nee, niet op het kuur, maar om een uur of twee. zou de dokter hem wel een weg in. Deze arts was een modern man, liets van godsdienst wilde weten ib al heel wat mensen opengesne- gezien en in mijn studententijd heb zelf menigeen van binnen bekeken, i nooit een ziel gevonden en in grote gezinnen de vaders de huid uitveegde en zinspeelde op mogelijk heden tot kinderbeperking. Freerk was wel even geschrokken, maar tilde er later toch niet te zwaar aan. Twee kinderen was immers de afspraak? Wel, dan laten we het zo, nietwaar? Toen Trijnie wat aangesterkt en opgeknapt was, vertelde Freerk kort en bondig, dat het hierbij bleef, waarna zij hem dankbaar aankeek. In ieder opzicht was hij een schat. Geen won der, dat ze zoveel van hem hield. Trui en Nelie groeiden voorspoedig op. En gedurende dit proces ontdekte moeder Ranzijn dat het verschil tussen beide meisjes steeds groter werd. Trui, lang, stakerig, sprietig haar van ondefi nieerbare kleur, spits vogeltjesgezicht met een veel te grote neus. Daar tegenover de mollige, blozende Nelie, met stevige, volle armen en benen, altijd een zonnige lach op haar gezicht, twee druppels water met haar vader en eveneens diens lieveling, al hield hij natuurlijk ook van de oudste, die meer naar haar moeder trok. Want Trijnie wilde nog altijd niet de waarheid zien. En die waarheid was, dat ze één lelijk kind had en één mooie dochter. Ver schillend als de dag en de nacht. In vele opzichten. De moeilijkheden namen concrete gestalte aan op de lagere school. De kleine School met de Bijbel in het naburige dorp, twintig minuten lopen. Maar dat betekende in die dagen niets. Lopen was gezond; fietsen deden enkel de volwassenen en de opgeschoten kinderen. Want een fiets kostte al gauw twintig gulden en die gaf je niet aan een schoolkind. De mensen zouden er heel wat van denken. De moeilijkheden begonnen derhalve al op 't schoolpad. Trui Ranzijn deed op zesjarige leeftijd haar intrede in het kleine schooltje met twee lokalen en even zovele leerklachten: een hoofd en een juf. Nu jahoofdZo'n vijf en veertig kinderen werd daar de eerste beginselen van taal, rekenen en schrij ven bijgebracht. Daarnaast wat geschie denis en aardrijkskunde, zingen en van zelfsprekend bijbelles. En dat was het dan zo ongeveer. Want in die tijd was men van mening, dat lezen, schrijven en rekenen het allerbelangrijkste was. Een mening die, achteraf bekeken, helemaal niet zo gek was. De rest was flauwekul. Nu ja, de bijbel moest je ook kennen. En het wekelijkse psalmversje diende ge leerd te worden, zodat je dat maandags morgen kon opzeggen. Al het andere was overbodige ballast. Hoe eerder de kinderen van school konden, des te vlugger konden ze meehelpen: in de tuin, op het land, waar iedere werk kracht, hoe gering ook, meetelde. Trui Ranzijn liep met de andere kinderen schoolwaarts. En werd al spoe dig het mikpunt van spot en hoon. Temeer ook omdat moeder Ranzijn haar oudste een beetje modern kleedde. Het kind droeg linten in twee sprieterige vlechtjes, wat in de ogen van sommige starre ouders „werelds" was en dus zondig. Kinderen horen en onthouden zulke dingen, dus Trui Ranzijn werd versleten als werelds met haar rose strikken en het haar. Werd geplaagd en getreiterd, zodat het huilen werd. Meester Peek deelde straffen uit, want hij zat, net als Freerk Ranzijn, in de kerkeraad en wilde derhalve geen moei lijkheden hebben. De straffen hadden evenwel een averechtse uitwerking. De gestrafte kinderen keken er Trui lelijk voor aan: „dat nare kind van Ranzijn d'r schuld is het, dat wij strafregels moeten schrijven". Zodat de pesterijtjes deson danks aanhielden, maar nu meer in 't geniep. Het meisje werd verbitterd. Wilde woede welde in haar op, als men op veilige afstand stond te schelden of als men hardlopende haar passeerde en men haar aan de vlechten op de grond trok, zodat ze zich bezeerde. Het werd zo erg, dat er in de kerkeraad over werd gesproken. Want de getergde Trui was tenslotte de dochter van een der weinige notabelen in het dorp. In die dagen had Freerk Ranzijn voor weinig geld een brik en een ketje gekocht, zodat hij niet meer in weer en wind zijn handkar de wijde omgeving in moest, maar het nu met paard en wagen kon doen. Behalve de dokter, de domi nee en de vrachtrijder had niemand een eigen gespan. Nu ja, een paar koolboe- ren beschikten over een tilbury of een tentwagen, waarin ze zondags naar de grote kerk gingen of naar de Vermaning (Doopsgezinde kerk). Want het vervoer van de groenten en aardappelen, de kool en alle andere produkten van de vette Langedijker klei, geschiedde met de vlet, omdat je zo de veiling in kon varen, nietwaar? Das wat moest je hier dan met een paard en wagen? Dat was maar grootdoenerij. Sommigen zagen dat ook, toen Freerk Ranzijn met zijn gespan door de dorpen reed, maar dat was enkel jaloezie, omdat 't hem zo goed ging. Overigens, wat ging het de mensen aan? Er reden toch ook al auto's over de smalle weg door de Langedij- ken? Notaris Bax uit Schagen was ook al een paar keren langs gekomen met zijn stoomwagen, die zo'n herrie maakte en zo hard reed? Wel twintig kilometer per uurl Maar men was fiet er wel over eens, dat Ranzijn een man van aanzien was geworden, met wie je dus terdege rekening diende te houden. Daarom werd besloten, dat een paar ouderlingen de ouders zou langs gaan, want het liep wel de spuigaten uit met die plagerijen. Het hielp een paar weken, waarna het opnieuw begon, weliswaar gematig der, omdat de beide leerkrachten niets meer tolereerden en kwistig straffen uit deelden, terwijl ook de ouders zelf dreigende taal bezigden, als ze hoorden, dat het meidje van Ranzijn opnieuw lastig gevallen was op 't schoolpad. Twee jaar later ging ook Nelie naar school. Samen met haar oudere zus, die naar de derde klas was gegaan. Met machtig mooie cijfers voor bijna alle vakken, want Trui kon goed leren en was de beste in haar klas. Wat ook al scheve gezichten ten gevojge had. Het eigenaardige nu was, dat niet de oudste zus opkwam voor de nieuwe leerling; het omgekeerde was 't geval. Want Nelie was voor haar leeftijd groot, stevig gebouwd en ongeveer even lang als haar zus. Na enkele dagen had de bijdehandte Nelie het al bekeken: haar zus werd geplaagd, omdat ze lelijk was, mager en stakerig. Zelf had de nu zesjarige de natuur van haar vader. Ook nam ze heel snel een besluit. Voeg daarbij, dat ze vlug ter been was, dan is het wel duidelijk, dat Nelie al heel gauw de klompen in haar hand nam, op kousevoeten achter de belager van haar zusje rende en hem ongenadig afstrafte. Zo ongenadig, dat de slachtoffers wel eens met bloedige verwondingen thuis kwamen. En waardoor de bestaande situatie radikaal omkeerde en er klach ten kwamen bij vader Ranzijn. (wordt vervolgd) Onder grote belangstelling van het publiek maar helaas onder ongunstige weersomstandigheden werd zondag op manége „Elzenhof" aan de Pijpersdijk een geslaagde-demonstratiemiddag ge geven door paard- en ponyruiters. Het waren de resultaten van de door Jenny Kikkert gegeven rijlessen. Begonnen werd met een openings parade, die correct uitgevoerd werd door 8 ruiters te paard en 12 ponyruiter tjes. De stijlvolle en kleurrijke kleding en de getoiletteerde paarden vormden een fraai geheel. Vervolgens leverden 8 De heer W. Keijzer (namens de bezwaarden van Gravenstraat, West straat en Warmoesstraat) zei het als ideaal te zien dat Den Burg helemaal voor het verkeer wordt afgesloten. Hij vertelde dat de Winkeliersvereniging er ook zo over denkt, blijkens een zojuist bekend gemaakt standpunt. Wethouder Nauta zei dat de Winkeliersvereniging in ieder geval ook voorstander is van de doorbraak. De standpunten verschillen niet zoveel. Het komt allemaal neer op verkeersarm maken. Het is best mogelijk dat na de doorbraak nog verkeersmaat regelen zullen worden genomen om dat nog meer in de hand te werken, waardoor ook de doorbraak slechts een bescheiden hoeveelheid auto's krijgt te verwerken. Vanaf de in de haven van Oude- hild liggende kotter Texel 88 gaf t Kon. Texels Fanfarekorps! DEK idagavond een zomeravondcon- rt. Het was een origineel idee en t populaireconcert was goed n gehalte. De weersomstandig- den waren echter niet bijzonder 'nodigend voor het publiek. De langstelling was dan ook matig, it zou de moeite waard zijn een rgelijk evenement te herhalen op n aangenamer avond in juli. leen al door de zeer veel grotere iristendrukte kan dan op een veel iter gehoor worden gerekend. ponyruiters, verkleed als Indianen, een vurige strijd tegen 8 cowboys, die in het voordeel van de cowboys werd beslist. B. en W. zullen dan ook van mening zijn dat de doorbraak moet worden gehandhaafd, maar het is mogelijk dat de gemeenteraad er anders over denkt zodat het wel tot totale afsluiting komt. Maar zelfs in die situatie zou de door braak wenselijk blijven omdat men altijd ontheffingsverkeer zal moeten toelaten dat dank zij de doorbraak niet meer last zal veroorzaken dan onvermijdelijk is. In geen enkel opzicht is de aanleg van de doorbraak een vooruitlopen op het nieuwe bestemmingsplan. Alles is straks opnieuw bespreekbaar en B. en W. zullen zich zeker niet op de dan bestaan de toestand beroepen. Wat betreft de details kan bij de aanleg van de doorbraak rekening wor den gehouden met individuele wensen. De heer F. Visser die op de hoek Elemert-Warmoesstraat woont, vroeg het tracee van de doorbraak zodanig te leggen dat de koplampen van de auto's niet in zijn ramen zouden schijnen en hij wilde ook het trottoir langs zijn huis opgeheven zien omdat het lawaai van de vlak langs zijn gevel stappende nachtelijke wandelaars te verminderen. Beloofd werd dat getracht zal worden met deze wensen rekening te houden. Nogal verbitterd over de doorbraak- plannen toonde zich de heer P. van Putten namens de Gereformeerde kerk Den Burg. Hij noemde de doorbraak een „direkte aanval op het voortbestaan van de kerk" en uitte het verwijt dat kennelijk alleen bezwaren van materiële aard serieus worden genomen. Hij pleitte voor een meer etische benadering waar bij het feit dat het verkeerslawaai afbreuk zal doen aan de kerkdiensten, in het bijzonder rouw- en trouwdien- sten, in de overwegingen moet worden betrokken. Nauta wees er op dat het gemeente bestuur zeer bewust de inspraak heeft uitgelokt. De doorbraak had er namelijk ook zonder artikel 19-procedure kunnen komen. Verder deelde hij mee dat de Binnenburg voor alle verkeer wordt afgesloten als de doorbraak er is. Dat men op jeugdige leeftijd al zeer vertrouwd met paarden kan zijn, be wees de demonstratie die Nanning Kikkert, Kees-Jaap van der Kooi, Ar- noud de Weyer en Jan-Willem Mun- ninkhuizen gaven. Deze gemiddeld 10- jarige jongens lieten zien dat zij de rij- techniek reeds goed beheersen. Twee groepen ponyruiters, verkleed als Zorro's streden om als eerste in het bezit te komen van het Zorro zwaard. De openbare lessen van dit jaar gestarte paard- en ponyruiters gaven het publiek een goed beeld van de instructie. Carroussel Het klapstuk van deze middag was een eveneens perfecte demonstratie van carrouselrijden op muziek van Mozart door 5 dames en 3 heren, die grote bijval van het publiek oogstten. Het commentaar bij alle onderdelen werd weer door Rien Mast gegeven en wel op deskundige en leerzame wijze. Ben estafette ven Indienen en cowboys waj een door de ponyruiters verzorgd nummer op de domonstredemiddag van „Elzenhof". De demonstratie werd geopend met een parade ven alle deelnemende paarden pony ruiters.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5