Cjroen rwartsjexels in het harL, 'Bijverdiensten' worden voor Rabobank Texel onmisbaar Meisje moest oog missen bij ongeluk pompensatie nodig voor dalende rente Aanrijding in de Dennen „WAT IK ZEGGEN WOU.." Krakers vogelvrij? Geslaagd Nieuw hoofd nautische dienst bij TESO Gladde banden Auto's beschadigd Speelzalen gaan naar Ulo-school Zender in beslag genomen Meisje door auto geschept Weekendreclame: PRACHTIGE Yucca Kogerstraat 4, tijdelijk telefoon 2570. Wij bezorgen in Den Burg geheel gratis Verder op geheel Texel voor ƒ1, am vin von itZERS - ourrew veaaxtwoo«o€uj*h£io «n oe aeoaxtc VRIJDAG 30 JUN11978 91e JAARGANG Nr. 9289 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ11,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom. Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (022281 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon 3543. Graag wil ik het volgende kwijt naar aanleiding van uw artikel over het gewelddadig optreden tegen de krakers van het Maartenhuis. Zowel de politie als de R.S.T./Recre- aktief spelen een dubieuze rol in de helaas geslaagde intimidatiepoging door enkele penosefiguren. In de eerste plaats hebben de krakers direkt de politie gewaarschuwd, nadat om 8 uur twee onbekenden hadden gedreigd de twee aanwezigen (een jongen, nota- bene een bezoeker, en een meisje) „Onder de grond te werken". De politie liet echter weten niet te kunnen komen, zoals de Texelse jeugd inmiddels van haar gewend is. (Toen vorig jaar de Heli's Angels het popfesti val terroriseerden, adviseerden ze ang stig, maar „een knokploeg bij elkaar te trommelen"). Beschouwt de politie krakers soms als vogelvrijen? In de tweede plaats lijkt het in het artikel net of Piet Keijzer snel na het tweede bezoek van de onderwereldfigu ren (die met knuppels gewapend waren) voor het eerst kwam. De bezoeker van het kraakpand heeft mij echter uitdruk kelijk verzekerd de auto van Piet Keijzer ook rond de tijd van het eerste bezoek van de ontruimers op het terrein te hebben gezien. Het is dus nog maar de vraag of de R.S.T. of Recre-aktief in deze affaire geen dubieuze rol heeft gespeeld. (Ui teraard speelt de R.S.T. een dubieuze rol in de jongerenwoningnood door jarenlang bijna 30 kamers leeg te laten staan voor een handvol studenten die slechts enkele weken per jaar op Texel verblijven; helaas is dat (nog) niet onwettig). Piet Keijzer (die ook maar gestuurd wordt) en zijn bazen weten in ieder geval meer over de ontruimers. Aan de politie om dit uit te zoeken. Ik ben zeer benieuwd hoe hard de politie voor deze zaak loopt. De krakers kun nen misschien een klacht wegens huis vredebreuk indienen o.i.d.? Ten aanzien van de groepen vrijwilli gers die gekraakte panden willen ont ruimen nog het volgende: sinds wan neer spelen we eigen rechter! Trouwens wat deze groep wel of niet aanvaardbaar vindt hoort de krant niet eens te bereiken. Voorlopig hebben de krakers niets gedaan wat in strijd is met de wet. Zij hoeven de „harde middelen" waar van in de Texelse Courant wordt ge sproken dan ook niet te vrezen. Hier is slechts sprake van domme intimidatie. Zowel krakers als ontruimers moeten bedenken dat in geval van schade of lichamelijk letsel toegebracht aan kra kers, het steeds de ontruimers zijn die bij eventuele gerechtelijke stappen aan het kortste eind zullen trekken. Gelukkig maarl J. Dros, Den Burg Jaap Kuip uit De Koog slaagde in 's Hertogenbosch voor de akte L5 Prak tijkleraar Bloementeelt. niet snel genoeg vindt, moet de zaken breed bekijken want in tijden van ontwikkelingen die niet in het belang van de klant zijn is de bank ook niet kinderachtig. Ter illustratie voegde hij er aan toe dat in 1974-'75 toen de rente de recordhoogte van 12% bereikte in feite geen der Rabo-klanten dit tarief ooit betaalde. „We zijn nooit boven de 10% gekomen maar daarover heeft nooit iemand geklaagd", aldus de heer Veen- stra die eraan toevoegde dat ieder die de zaken eerlijk bekijkt zal moeten toege ven dat de Rabobank zeer voordelig is. De heer J. M. Bloem uit Avenhorn is per 1 juli benoemd tot hoofd nautische dienst bij de N.V. TESO. Hij neemt de plaats in van de heer A. Keijser uit Den Burg die TESO per 1 augustus verlaat. De heer Bloem (geboren op Terschel ling) is thans nog werkzaam als eerste stuurman op een der kabelschepen van de PTT. Woensdagochtend werd Texelaar Van der S. uit Oudeschild op de Pontweg aangehouden. Hij kreeg een proces verbaal wegens twee gladde banden. Op het haventerrein van Oudeschild botsten dinsdagochtend twee perso nenauto's. De gevolgen bleven tot materiële schade beperkt. Beide be stuurders hadden schuld. S. uit Wierin- gen kwam vanaf het Bolwerk het haven terrein op waarbij hij zich dus niets aantrok van het daar geldende rijverbod. Niettemin had hij voorrang moeten krijgen van de andere partij, de Texelse mevrouw T.B.-B. die van de haven kwam. Met ingang van het nieuwe schooljaar zullen de peuterspeelzalen die tot dusver in gebouw „De Schakel" en in het voormalige VTB-gebouw (Schilderend) waren ondergebracht verhuizen naar een van de lokalen van de Oude Ulo school. Gebouw „De Schakel" waar men een bovenverdieping als peuterspeelzaal in gebruik had, moet wegens brandgevaar worden ontruimd. De peuters moeten uit het VTB-gebouw omdat dit verkocht is en de nieuwe eigenaar andere plannen met deze ruimte heeft. De geraamde bouwkosten om een gedeelte van de Oude Ulo-school in de vereiste staat te brengen bedragen ongeveer ƒ15.000,— De school is in verband met deze transactie in beheer gekomen van de Dorpscommissie van Den Burg. De politie ontdekte woensdagmiddag een zend-ontvanger in de auto van radiohandelaar Van W. uit Den Burg. Hij beschikt niet over een zendmachtiging. De aandacht van de politie was getrok ken door de antennes op de auto. Het apparaat (dat werkte op de 2 meter band I werd in beslag genomen. De 21-jarige mej. B. Kemp uit De Passat, die onherkenbaar werd Amstelveen liep zondagavond bij ^schadigd, werd bestuurd door de op p. het AOK Texel gelegerde marinier een aanri)d.ng in de Dennen h.A.P.M. (22). Ook hij liep vrij ernstige zodanige verwondingen op in het snijwonden op in het gezicht en moest gezicht dat zij een oog zal moeten naar het ziekenhuis worden gebracht, missen. Zij was een van de evenals de derde inzittende, mevrouw I. inzittenden van een VW Passat de Groot uit Amstelveen, die na behan- A deling echter kon terugkeren naar haar die op het kruispunt Rozendijk- campjng op Texel. Voor afvoer van de Westerslag-Bakkenweg met ho- gewonden waren twee ziekenauto's ge snelheid botste op een Range nodig. Rover, bestuurd door de Texelaar Er ™as nog een derde transport (waarbij van een extra boot gebruik A. M. J. van Rljsselberghe. moest worden gemaakt) omdat de in de Laatstgenoemde kwam van het Range Rover zittende mevrouw Van Westerslag en kreeg van de voor Rijsselberghe-Verboom een hersen- hem van links komende Passat schudding had opgelopen alsmede ver geen voorrang. wondingen aan knie en hoofd waar- door ziekenhuisopname achteraf nodig bleek. i Traditiegetrouw gaf de heer De Lugt een korte beschouwing van de econo mische gang van zaken op Texel. De landbouw heeft het „niet al te slecht" gehad. De marges tussen kosten en opbrengsten waren klein, maar dat is men in deze sector gewend. Een nieuw aspect werd gevormd door de varkens- mesterij bij Rio Grande. De Lugt ver wachtte niet dat Texel nog meer van dergelijke bedrijven zou krijgen. De visserij verkeert in een hoogst onzekere situatie, maar een feit is dat de vissers er tot dusver in geslaagd zijn hun bedrijven draaiende te houden. Harmonica werkt Ook de middenstand redt zich wel, dank zij het feit dat men daar met de tijd meegaat door tijdig aanpassen en mo derniseren. De „harmonica-funktie" (het opgewassen zijn tegen de toeris- tendrukte en de daaruit voortvloeiende investeringen) wordt naar behoren ver vuld. Wat betreft de Texelse recreatie liet De Lugt zich wat neutraler uit. De laatste tijd kenmerkt zich door een sterke uitbreiding van de appartementen die goed, maar soms wel erg duur zijn. Het is de vraag of het vakantiepubliek bereid is dat te betalen. Verlenging van het seizoen is uiteraard noodzakelijk, maar wat dat betreft zou het op dit moment al mooi zijn als het seizoen niet nog korter wordt dan het al is. „Als een goed produkt geboden wordt voor een redelijke prijs zullen de klanten blijven komen", aldus De Lugt. Groei De jaarstukken van de Rabobank Texel over 1977 zijn florissant. Er is groei alom. Het balanstotaal steeg bijvoor beeld van f64.828.356,— naar ƒ74.130.500,— wat door directeur R. Veenstra „een modale groei" werd genoemd. De winst zakte van ƒ157.748,- in 1976 naar ƒ123.247,-, een gevolg van de gezakte rente. De waarde aan vaste activa werd meer dan verdubbeld, een gevolg van de ingebruikneming van de ingrijpend verbouwde bank in Den Burg waarmee ƒ1,8 miljoen was gemoeid. Mijlpaal Het jaar 1977 was een goed „spaar- jaar". Het totaalbedrag aan gedepo neerde spaargelden steeg van 42,5 naar ruim 50 miljoen gulden. Het was een zo belangrijke mijlpaal dat er een borrel op gedronken is. Het aantal spaarders bij de Rabobank Texel steeg van 9.976 naar 10.212. Het marktaandeel van de Rabo op Texel is goed: tweederde van het Voor de Rabobank Texel is het verkopen van verzekeringen e.d. an grote betekenis geworden omdat het een noodzakelijke compen- atie blijkt te zijn voor de teruglopende rente-ontvangsten. De laatste jd is de rente van het uitgeleende geld gedaald tot het pijl van tien ar geleden, maar de rente die de bank aan spaarders moet betalen is aar verhouding hoog gebleven. Het verschil tussen debet- en credit- inte is zo klein geworden dat de bank meer zou moeten hebben om ehoorlijk te kunnen draaien, een verschijnsel waarmee uiteraard ook ridere banken te maken hebben. Voorzitter H. de Lugt van de Rabo- ank Texel zei in de dinsdagavond in „De Zwaan" gehouden ieden- ergadering van de bank dat de teruggang weliswaar wordt gecom- enseerd door de hogere inkomsten uit genoemde nevenaktiviteiten irovisie) maar dat het niettemin een verontrustend verschijnsel is. De Rabobank Texel heeft de laatste d een aktief beleid gevoerd om de ïveninkomsten te verhogen. Voor de isurantiën werd zelfs een specialist ingetrokken, waardoor met name de komsten uit deze sector flink zijn istegen. Makelaardij? In principe is het tegenwoordig zelfs ogelijk dat de Rabobank zich bezig ludt met makelaarsaktiviteiten. Al ge- ime tijd geleden is daartoe het Cen- lal Makelaarskantoor (dochter van de intrale Rabobank) in het leven geroe- n die wat onze regio betreft opereert nuit Alkmaar. Een bijzonderheid is dat t makelaarskantoor alleen courtage in kening brengt bij de opdrachtgever en is niet aan zowel koper als verkoper. :t is voorlopig niet de bedoeling deze tiviteiten tot Texel uit te strekken. Dat itste was een geruststelling voor de er Jurr. Beumkes (zelf medewerker n het makelaarskantoor Aarts Fran- n) die zich nogal ongerust maakte er de nevenaktiviteiten van de Rabo- ink. Het is een feit dat de bank armee gevestigde particuliere bedrij- n konkurrentie aandoet. Het bestuur f er blijk van dat terdege te beseffen, it men niet veel eerder wat aktiever is worden met de assurantiebemidde- g had dan ook als oorzaak, dat men gevestigde verzekeraars liever niet ior de benen liep. Maar het belang van n gunstige rentabiliteit van de bank d tenslotte de doorslag gegeven. Oudeschild In zijn openingspraatje onthulde de lorzitter dat de Rabobank binnenkort in „echte" vestiging zal openen in udeschild. Onderhandelingen over lur van een gebouw aldaar zijn in irgevorderd stadium. Tot dusver ordt in Oudeschild alleen een weke- tse zitting gehouden op het adres De jijterstraat 63. De 11-jarige Nancy Wals uit Amster- m werd woensdagmiddag met een houderfractuur naar het ziekenhuis in in Helder vervoerd, nadat zij op het uispunt Waalderweg-Ongeren was ischept door automobilist J. Kiljan uit Jsterend Het meisje maakte deel uit van een 3ep fietsende kinderen die in „De ibbenjager" verbleven en bezig waren it een vossenjacht. Komende uit igeren zou de groep de Waalderweg ersteken. De meeste kinderen stopten verband met het verkeer op de weg, lar een van de meisjes maakte toch nstalten om over te steken. De op de aalderweg naderende heer Kiljan rem- daarom krachtig en week uit om n aanrijding te vermijden. Hierbij 'am hij echter in de berm terecht waar 111-jarige meisje met haar fiets stond, werd geschept, waarbij de voorruit i de auto werd vernield en het latwerk van kofferruimte en spat- ïerm werd gedeukt. Omdat het meis- corte tijd het bewustzijn verloor liet de istand zich in eerste instantie ernstig ïzien, maar naderhand bleek het mee lllll vallen. aantal Texelaars heeft bij deze bank een boekje met dagelijks opvraagbaar spaar geld. Met name de jeugd is zeer spaarlustig, zo bleek uit een overzicht waarin onderscheid werd gemaakt in verschillende leeftijdscategoriën. Dui zend van de totaal 1.080 ondernemin gen op Texel hebben een zakelijke rekening bij de Rabo. Verder zijn er zo'n 3.000 privérekeningen. Als wordt ge constateerd dat iemand zoveel geld op zijn rekening heeft staan dat het de moeite waard is dit te beleggen in termijndeposito's e.d. waardoor meer rente wordt gevangen, neemt de bank daartoe zelf het initiatief. Bij particuliere rekeningen ligt de grens bij ƒ10.000,— en bij zakelijke rekeningen ƒ25.000, Prioriteit De van regeringswege afgekondigde credietbeheersingsmaatregelen hebben ook voor de Rabo gevolgen gehad. Bij het toekennen van geld moesten priori teiten worden gesteld: bedrijven gingen voor. De vraag naar particuliere hypo theken was overigens makkelijk onder te brengen. Het credietbedrijf vertoonde een groei van 6 'A miljoen. De Texelse Rabobank is veel meer dan de andere Rabo-vestigingen in het land een handelsbank. Naar verhouding veel aktiviteiten hebben betrekking op de bedrijfssector. Een andere wetenswaardigheid is dat de gemiddelde Texelse ondernemer veel behoefte aan kapitaal heeft. Daarmee is veel meer geld gemoeid dan er wordt belegd zodat het tekort vanuit de centrale bank moet worden „aangezui verd". Het stemt overigens tot voldoe ning dat in 1977 door de Texelse Rabo bank evenveel geld is ontvangen als uitgezet. De jaarstukken werden op boeiende en duidelijke wijze toegelicht door direc teur Veenstra. Vanuit de vergadering werd hem daarvoor lof toegezwaaid. Vrijblijvend In de rondvraag kwamen nog even de nevenaktiviteiten van de bank ter spra ke. Het werd duidelijk dat de bank het ijzer smeedt als het heet is. Wie om geld komt, krijgt tegelijkertijd ook de andere diensten aangeboden. Een van de leden vond dat nogal bedenkelijk. Wie geld nodig heeft voelt zich soms in een ,,underdog"-positie waardoor hij ge neigd is bij de bank een verzekering te kopen om aldus zijn kansen op een goedgunstige beschikking te vergroten. Betrokkene had dat althans zelf zo ervaren toen hij in die situatie kwam. Directeur Veenstra meende echter dat het overgrote deel van de klanten zich wèl vrij voelt. Ook als de andere diensten worden geweigerd, blijven bank en klant goede vrienden. Wat de „konkurrentie" van de bank in deze betreft merkte Veenstra op dat het niet zo zielig is als men bedenkt dat veel assuradeurs zich ook niet tot hun eigenlijke taak beperken en ijverig hypo theken en andere credieten verkopen. Er zijn zelfs makelaars die leningen van de Rijkspostspaarbank aanbieden Rentestand In tijden van rentedaling letten de mensen die een hypotheek hebben er scherp op of het rentepercentage wel tijdig wordt aangepast. Een van de leden was van mening dat het aanpassen wel wat sneller zou kunnen gebeuren. Het scheelt soms zeer geruime tijd een half procent of daaromtrent. Directeur Veenstra zei dat de percentages twee keer per jaar worden aangepsat. Wie dat

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1