Het laatste houvast „Molenkoog" breidt zwemlessen uit Autocross W. Lueck won strandloop VEEL WIND EN GOLFSLAG BIJ WINDSURFWEDSTRIJDEN Familie Hodak opende Joegoslavisch restaurant „Plitvice" VERVOLG VAN PAG.l FEUILLETON Inschrijving kelnerrace bij VVV Totaal versleten Wachtlijst onaanvaardbaar hoog PAGINA 2 DINSDAG 11 JUL119 TEXELSE COURANT IN i doo 3 aan bovei stom Zoals gebruikelijk regende het weer premies tijdens deze autocross. De deelnemers werden onder andere in de gelegenheid gesteld om zonnebrillen en ijstaarten te winnen. Bovendien waren er fikse geldprijzen te verdienen, iets waaraan de deelnemers waarschijnlijk het meeste hadden omdat (aldus spea ker Piet Zijm) deze sport geld als water kost. Water, in de vorm van regen was er overigens volop. Voorzien van regen pakken en parapluus trachtte het talrijke publiek zich droog te houden, wat meestal wel lukte omdat het hemelwater bij vlagen naar omlaag kwam. Een ander voordeel van deze wisse lende buitjes was dat de baan onder invloed van de „gravende" terreinban den geleidelijk stroever en daarmee ook veiliger werd. Hoewel in de tweede manche de zon begon door te breken liet deze het tegen vijf uur weer afweten en werd het opnieuw druilerig wat voor Ondanks weersomstandigheden die het verblijf op het strand eigenlijk niet tot een pretje maakten slaagden onge veer 70 deelnemers er woensdagavond toch in de strandloop van De Cocksdorp (paal 28) tot een goed einde te bengen. Winnaarvan het evenement werd Werner Lueck die voor de telopen acht kilometer 32.10 minuten nodig had. Naast de harde wind was ook de grote hoeveelheid rommel op het strand de deelnemers tot last. Desondanks waren er geen uitvallers. Deze eerste strandloop van het seizoen kenmerkte zich voorts door het geringe aantal Texelse deelnemers dat aan de 8 kilo meterloop meedeed. Er werd ditmaal gelopen in drie groepen, nl. senioren 8 en 4 kilometer en junioren (t/m 14 jaar) 4 kilometer. De uitslag was als volgt: 8 km senioren: 1. W. Lueck 32.10 min.; 2. A. Kemps 32.23 nin.; 3. M. Be- vustein 34.52 min. 4 km senioren: 1. K. Compagner 19.00 min.; 2. A. Westerink 20.00 min.; 3. G. giebinga 20.10 min, 4 km jeugd: 1. D. v. d. Beek; 2. H. P. Siebinga; 3. A. Monen. door Henk van Heeswijk. 7. Pas veel later drong de volle betekenis van deze woorden door tot Truus Ranzijn, want de naam Trui bleef achter in Purmerend. De eerste ochtend op de HBS in Amsterdam, waarheen ze dagelijks met de tram heen en weer reed, zei ze zonder te verblikken of verblozen: „Ik heet Truus. Truus Ran zijn". En als zodaig werd ze zonder meer op deze school aanvaard. Op de HBS waren drie kinderen, die dagelijks heen en weer reisden met de stoomtram: één kwam er uit Monni- ckendam en reed dus met een andere tram. Maar Truus Ranzijn reisde dage lijks heen en weer met een rood verlegen kind uit llpendam. Ze vertelde, dat haar vader een smederij had en dat ze wilde „deurleren". Dat klonk gek, want het was helemaal niet Westfries. Doch Eefje vertelde, dat ze oorspronke lijk uit Overijssel kwam en dat haar vader in llpendam de smederij had gekocht. In tegenstelling tot Truus Ranzijn, die van de eerste dag af vol ijver op haar werk stortte en al het opgedragen huis werk nauwgezet en consciëntieus ver richte, had Eefje een hekel aan de school en het werk, dat dagelijks werd opgegeven. Dat begreep Truus niet. „Waarom ga je er dan heen?" vroeg Truus verbaasd. „Ik mot wel", antwoordde het kind op benepen toon. „Pa wil, dat ik deur- leer, maar ik vind er niks an. Ik ben altied bang in zo'n grote stad als Amsterdam, met al die trams en paard en wagens en handkarren en fietsen. En dan die nieuwe dingen, die automobielen vind ik helemaal eng. Ik was veel liever thuus gebleven. Bij mien moeder". „Heb je nog broers of zusjes?" infor meerde T ruus verder. „Ik heb er pas weer een broertje bij. Zo'n schatl Hij is zeven weken, maar lacht nu al. Wies, he?" Of dat al of niet „wies" was voor een kind van nog geen twee maanden, wist Truus niet. Zelf hadden ze immers geen kleine kinderen thuis? Dus haalde ze enkel haar schouders op. „Zal wel", antwoordde ze neutraal. In de loop der weken ontstonden er moeilijkheden met een paar kinderen, die blijkbaar weinig zin hadden om hun huiswerk serieus te maken. En daar onder was ook Eefje Kleinbettink uit llpendam. De directeur kwam hoogst persoonlijk in deze eerste klas en hield een donderspeech, waarin hij waar schuwde, dat een aantal kinderen na kerstmis niet meer mocht terugkeren op de school, als hun cijfers zo slecht bleven. „Hier kunnen we enkel kinderen gebruiken, die willen leren. Hebben ze daarmee moeiliojkheden, dan helpen wij ze, alle leraressen en leraren zonder uit zondering. Maar wie niet wil leren, hoort niet op deze school thuis. Jullie zijn dus gewaarschuwd!" De betrokkenen kregen een gesloten brief mee naar huis. Eefje was doodsbe nauwd voor haar vader, want ze be greep zeer wel, dat er voor haar wat in 't vet zat, als hij de brief van school gelezen zou hebben. Zodat Truus, in wezen goedhartig en medelijdend, be sloot eveneens in llpendam uit te stappen en met Eefje mee te gaan. „Ik zal zeggen, dat ik je wat zal helpen, hoor, maar dan moet je wel beter je best doen". De aanwezigheid van Eefjes „vrien din" werkte enigszins gunstig voor het slachtoffer, want onder deze omstan digheden kon de stevige smid zijn dochter geen pak slaag geven. En was al lang blij, dat it stakerige kind uit Purmerend zijn dochter zilde helpen. Kleinbettink bracht zelf in zijn brik de dochter van Ranzijn naar de Purmer- weg, moest even binnenkomen en als beloning een sigaar in ontvangst ne men. Want vader Ranzijn was al lang blij, dat zijn dochter eindelijk een vrien dinnetje bezat. „Breng haar maar eens hierheen", adviseerde hij Trui. „Ze is hier altijd welkom". De vriendschap duurde precies tot de kerstvakantie. Trots alle hulp van Truus Ranzijn, die alles tamelijk spelenderwijs leerde en dus tijd voldoende had om de trage, weinig aktieve Eefje te helpen, besloot Kleinbettink zijn dochter toch maar van die Amsterdamse school te halen en naar de huishoudschool in Purmerend te sturen. Kwam er mis schien nog iets van terecht. Truus Ranzijn werd bedankt voor de bewezen diensten. Ze kwam in de kerstvakantie nog één keer in llpendam, maar daar had de hartelijkheid en vriendschappelij ke bejegening opeens plaats gemaakt voor een kille begroeting. Waarna Eefje haar „vriendin" mee naar buiten nam en zei: „Ik breng je naar de tram; die van kwart voor twaalf kun je nog wel halen. Het isik mag niet meer met je omgaan van mien moeder. Je worre toch ook te geleerd voor me, he?" Truus gaf niet dadelijk antwoord, al begreep ze onmiddellijk alles. Het is omdat ik lelijk ben en dus teveel afsteek tegen de behoorlijk geproportioneerde Eef, die er met haar veertien jaren al vrouwelijk begon uit te zien. Terwijl ze zelf meer leek op een aangeklede bonenstaak. Wel uitstekend gekleed, maar toch er uitziende als een wande lende kapstok. Met het piekerige haar, dat nooit wilde blijven zitten, haar lange spillebenen en te grote voeten. Ze kookte inwendig van woede, toen ze een aantal bezoekers de aanleiding was het crossterrein voortijdig te verlaten. Keverrace Voor de als pauzenummer op het programma staande keverrace moest starter Jan Breman dit maal drie maal in aktie komen. Om de zaak veilig te maken kwamen de „kevers" in twee halve finales uit voordat door 12 wagens de eigenlijke finale verreden werd. Al leen tijdens deze finale kon men gebruik maken van een in het parcours opgeno men springschans. De titel op dit onderdeel ging tenslot te naar Hans Smit die met wagen nummer 69 via de tweede halve finale in de eindstrijd was gekomen. In deze voorronde had hij zich niet erg laten zien maar uitsluitend voor zijn plaatsing gereden. Dit in tegenstelling tot zijn finalerivaal Goos Westerlaken die zijn halve finale had gewonnen. Hans Smit won uiteindelijk de race doordat Wes terlaken in de laatste bocht strandde. Daardoor rukte Bert Dros op naar de tweede en Kees Duin naar de derde plaats. Als beste vrouwelijke crosser klasseerde zich Lenie Kiewiet, die in de keverrace vierde werd. De prijsuitreiking van deze eerste autocross van het jaar werd verricht door de nieuwe MAB-voorzitter Henk Gieze. Deze redde tijdens de autocross het leven van een postduif die ondanks het tomeloze lawaai van crosswagens, geluidsinstallatie en publiek de cross baan als rustpunt had verkozen MA B- voorzitter Honk Gieze redde een posr- duH van do crossbeen. Modderspatten, rookwolken, besmeurde cou reurs, veel lawaai en veel publiek waren opnieuw de ingrediënten voor een geslaagde autocrossmiddag. Het ziet ernaar uit dat meer dan dertig personen zullen deelnemen aan de kelnerrace, die zondagmid dag a.s. op de Groeneplaats in Den Burg wordt gehouden. Wie zich als nog wil laten inschrijven, heeft daar voor deze hele week nog de gele genheid. Inschrijvingsformulieren kunnen worden afgehaald bij de WV Texel. Onder een gezien de slechte weers omstandigheden vrij grote publieke be langstelling op de Waddenzeedijk von den zondagmiddag ter hoogte van Nieuweschild deeerste T exelse windsurf- wedstrijden plaats. Er waren 16 deelne mers waaronder één vrouwelijke. Winnaar werd Rob Souverein die twee eerste plaatsen behaalde en daar mee algemeen kampioen werd. De tweede manche van de drie die gezeild werden leverde een overwinning op voor Ruben Ootes. De wedstrijden waren georganiseerd door de onlangs opgerichte Windsurf- school Texel waarvan Gerard Roeper (Eierland) en Simon Sweere (De Waal) de animators zijn. Omdat de belangstel ling boven verwachting was hoopt de vereniging binnenkort opnieuw een der gelijke wedstrijd te houden. Wie zich ondermeer voor organisatorische werk zaamheden wil inzetten kan zich aan melden bij Simon Sweere p/a telefoon (02220)4176. Handicap De tamelijk sterke wind en de daar door nogal hoge golfslag betekenden zondagmiddag voor de nog tamelijk onervarenen onder de deelnemers een grote handicap. Er werd gesurfd over drie manches waarvan er twee meetel den voor het eindklassement. Vrij vlug na de start bij het ronden van de eerste boei lagen de favorieten al op kop en waren de gehele wedstrijd eigenlijk niet meer te achterhalen. Mark van Rijssel- berghe liet het aanvankelijk nogal afwe ten maar kon zich naarmate de strijd vorderde toch nog in de kopgroep van het klassement (Rob Souverein, Ruben Ootes, Herman Boks en Menno van der Wal) te nestelen. Herman Boks die zowel in de eerste als in de tweede manche een derde plaats behaalde wist tijdens de derde manche in eerste instantie de kop te nemen maar ging onderuit toen er nog twee van de zes rakken te gaan waren. Gerard Roeper, die toen op de tweede plaats lag, zag geen kans zich daar tot het einde toe te handhaven. Er werd zondagmiddag met verschil lende typen planken gesurfd die duide lijk aantoonbare verschillende bijzonder heden hadden. Opvallend was de snel heid van de Windglyders. De andere gebruikte planken Ten Cate en Mistral kenmerkten zich door respectievelijk wendbaarheid en stabiliteit. Uitslag De einduitslag van deze surfkam- pioenschappen was: 1. Rob Souverein, 0 punten, met een Windglyder; Ruben Ootes, 3 punten, met een Cate; 3. Herman Boks, 8,7 punten, een Windglyder; 4. Mark van Rijssell ghe, 16 punten, met een Ten Cate; Menno van der Wal, 18 punten, met Mistral; 6. Hanno Kortman, 20 punt met een Ten Cate; 7. Gerard Roepi 23,4 punten, met een Windglyder; Piet Wim Roeper, 26 punten, met e Windglyder; 9. Flip Duinker, 37 punte met een Ten Cate; 10. Paul Duinker, punten, meteen Ten Cate. De 19-jarige Texelaar V. heeft e dubbele bekeuring te pakken. Hij h zijn auto geparkeerd aan de Badweg De Koog (wat verboden is) maar verbaliserende politieman konstateer tevens dat de wagen van V. glad banden had. De banden waren zeir zover versleten, dat het canvas ziel It baar was. fh Voor de zwemlessen die in het bad Molenkoog worden gegeven bestaat overstelpende belangstelling. De wacht lijst vermeldt de namen van maar liefst 217 kinderen die les willen krijgen voor het a-diploma en 60 voor het b- en c- diploma. Dat betekent dat deze kinde ren pas volgend jaar aan bod zullen komen. De RST-directie vindt dat niet langer aanvaardbaar en heeft besloten de wachtlijst wat in te korten door de zwemlessen uit te breiden. Het probleem is dat het zwembad tijdens de lessen niet voor gewone zwembadbezoekers beschikbaar is. Uit breiding van de lessen betekent in feite dus inkrimping van de openingstijd. RST-directeur J. van den Doel: „Toch vinden we de zwemlessen zo belangrijk dat we daarvoor meer tijd willen inrui men. We hopen dat de zwemmers daar ook zo over denken en bereid zijn een kwartiertje zwemtijd in te leveren ten behoeve van de leerlingen. Tenslotte gaat het bij de gewone zwemmers om een vorm van sportieve recreatie terwijl het leren zwemmen door kinde ren als een noodzaak kan worden beschouwd. De RST compenseert de „gedupeerde" zwemmers gedeeltelijk door het bad tien minuten eerder te openen. De nieuwe regeling gaat gelijk in met de schoolvakanties. De leerling-zwem mers krijgen van de RST nog bericht over de tijd waarop zij voortaan les krijgen. Door het nieuwe systeem zullen tach tig kinderen van de wachtlijst kunnen worden afgevoerd. r ondememers-aktiviteiten' De familie M. Hodak uit Amster dam heeft in Den Hoorn een Joego slavisch restaurant geopend. Het bedrijf is ondergebracht in het voor malige pension „Happy Days" dat tegenwoordig „Den Hoorn" heet en onlangs door de familie Hodak werd overgenomen van mevrouw De Ruwe. Het werd door een inwendige verbouwing voor zijn nieuwe taak geschikt gemaakt. Als pension blijft het ook bestaan. Het was een uitstekend idee van de familie Hodak om het restaurant vrijdag in gebruik te stellen door het aanbie den van een maaltijd voor genodigden. Geserveerd werd het gerecht „Gur- man", dat bestaat uit een royale portie gegrild vlees in allerlei soorten. Er werd niet overdreven uitgepakt, want eigenlijk hoort er ook nog een soort pannekoek bij, maar niettemin voelde iedereen zich zeer verwend temeer daar er ook een smakelijk voorgerecht (kaas en salami) was en er een goed glas wijn werd geschonken. Veel Texelaars en toeristen hebben intussen al met de Joegoslavische keuken kennis ei Ie in si F V gemaakt. Zondag wasJiet de hele di druk. Wat de prijsklasse betreft zou h Joegoslavisch restaurant wel eens een behoefte kunnen voorzien. Het r veau ligt ongeveer tussen dat van ei Chinees restaurant en een gewoon re taurant. De prijs van de gerechten vi rieert van f9, tot f 25, De heer M. Hodak (39) kwam januari 1969 naar Nederland omdat wat meer wilde verdienen dan in zi e vaderland. Aanvankelijk werkte hij 1; elektrisch lasser bij Holst in Zeeland e <j daarna zes jaar bij de NDSM in An sterdam. Door aankoop van het hot jj „Fea" aan de Gelderse kade deed Joegoslaaf (getrouwd met een NedE |s landse) zijn intrede in de horecawereli De stichting van een restaurant c s Texel is het gevolg van de advertenti a waarin mevrouw De Ruwe haar bedr te koop aanbood. Als het Joegosl, 5t visch restaurant eenmaal goed dras gaat de familie Hodak weer terug na, Amsterdam en laat de leiding in De Hoorn aan personeel over. De verbouwing van het bedrijf uitgevoerd door de fa. Gieze. Een ingrijpende zaak was de installatie de keukeninrichting, die uitgevoerd door de fa. De Graaf ook voor de centrale verwarming zorj, de. Verder waren schilder Z. Graaf Electrohuis Bakker bij het karwei trokken. De foto geeft een indruk de openingsmaaltijd. uiteindelijk met een bleek, vertrokken gezicht zich naar het meisje keerde en schreeuwde: „Donder dan meteen maar op; ik kan de weg naar het tram station zelf wel vindenl" En zonder zich verder nog de ander met een blik te verwaardigen, liep ze gedecideerd door. Nog in de tram trilde ze van veront waardiging. Toen ik dat stomme schaap hielp met haar huiswerk, werd ik gena dig toegelaten in huize Kleinbettink: „Truusje, wil je een kopje thee? Kijk eens, Truusje, met een lekkere, zwarte bal erbij. En gaat het wat? Eefje, je moet goed luisteren naar je vriendin, hoor?" En zo voort, Truusje voor en Truusje na. Maar nu het mormel niet meer mee kan komen, is Truusje niet meer welkom. Want Truusje Ranzijn is een lelijk, spichtig kind en steekt daarom teveel af tegen de nu reeds tekenende veertien jarige dochter van smid Kleinbettink. Vandaar het verbod van ma: breng 'r maar naar de tram en zeg, dat ze niet meer hoeft te komen. Eigenlijk ben ik gek geweest om zo op te draven voor dat malle kind. Ik had vooruit op m'n tien magere vingers kunnen natellen, dat dit maar tijdelijk zou zijn. Ik val immers overal uit de toon? In de klas zit ik ook alleen in de bank. Dank zij onze geliefde klasselera res, die graag witte voetjes haalt bij de gesitueerde ouders en wier kinderen daarom bij haar geen kwaad kunnen doen. Maar die dat „boerenkind", zoals Truus Ranzijn werd genoemd, les geeft omdat dit haar plicht is, doch voor de (wordt vervolgd) rest links laat liggen. Van de tram af liep ze meteen naar haar oude school en belde Even later werd de deur van opengetrokken. Op het portaal mevrouw Van Zijl. Truus werd nu wat zenuwachtig, want ze had dellijk gehoor gegeven aan een vandaar dat ze hier stond. „Ik ehik ben Truus Ranzijn. Is meester er ook? Ik ben hier op geweest". „O juist. Wil je de meester ergens ovi spreken?" „Als het kanjuffrouw „Goed hoor, kom maar boven". Even later zit ze in een klein kamert tegenover de vroegere onderwijzer, d haar met een blijde lach en een ham druk heeft verwelkomd. „Daar doe nog eens goed aan, Truitje. En? Ho gaat het op de HBS in Amsterdan Soms moeilijkheden?" Ze wil veel zeggen, want haar hart vol, opstandig en bitter is ze gestemi Haperend begint ze, maar plotselin snikt ze het uit. Haar hoofd zakt op hal armen, voorover op het tafeltje. Meester Van Zijl is wel even geschro) ken. Rustig laat hij het kind eve uithuilen. Intussen rangschikt hij zi gedachten. Hij haalt intussen een gis water. Zachtjes dwingt hij het kind drinken. „Zo. Dan kalmeer je we Daarna moet je me maar eens rustig ve tellen, wat er aan de hand is, he?"

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2