lektriciteitsgebruïk roeide slechts 2,4% Veel animo hij eerste Hoornder strandloop „De Krim en Teso staan los van elkaar „Bol-Trofee" ging naar MSC-Den Helder Burg. Engelvaart redde de eer voor Texel Stabilisering economie, \ewuste energiebesparing \n invoering zomertijd Bibliotheek Oosterend tweemaal dicht Cleppertjes en Vaddenruiters in de prijzen lORZAKEN: Munitie gevonden Doorgereden ZDH-feestmarkt in Den Hoorn Doorgereden na aanrijding Geslaagd Wimpy-bar geopend Oosterend Present SDAG 11 JUL11978 TEXELSE COURANT PAGINA 7 oewel de door de Texel- oomcentrale vorig jaar gelever- hoeveelheid elektrische ener- met meer dan 2 miljoen kWh eg is het eilandelijke verbruik 1977 naar verhouding toch er geweest dan in de drie daar- i voorafgaande jaren. an de hand van de onlangs middels jaarverslag over het boekjaar 1977 chikbaar gekomen cijfers is op te ien dat er 2ich een verbruiksgroei 2,4 procent heeft voorgedaan. Het liddelde groeicijfer sinds 1974 be- sg 6,1 procent. en belangrijk gevolg van deze feite daling van het energieverbruik op el is wel het nadelig saldo waarmee i dit jaar werd geconfronteerd. Dit >rt bedraagt nu ruim 4.6 milioen gul- hoewel de verkoop van elektriciteit g jaar altijd nog ruim 5 miljoen len opbracht. Belangrijk is hierbij het even dat over de in het boekjaar 1 afgenomen hoeveelheid kWh de fstelling 16,34 cent (per kWh) bene- haar volledige kostendekking was. et boekjaar 1976 bedroeg dit nadeli- aldo 16,11 cent. Oorzaken Js oorzaken worden genoemd: de ere produktiekosten en de overeen- omen gebondenheid aan het PEN- if. Het tekort is als uitvloeisel van de •eenkomst met het PEN door deze itschappij gedekt. Ter handhaving de liquiditeit werd een maandelijkse ekening toegepast op basis van de estelde liquiditeitsbegroting. oor het vervallen van bestaande -lleningen (713.900.000, en het trekken van financieringsmiddelen het nieuwe dieselaggregaat kon elstroom voor 13 miljoen gulden iwe geldleningen afsluitén. Voorts d met het PEN een rekening-courant louding aangegaan, en restitueerde een door de gemeente Texel aan bedrijf verstrekt financieringskrediet f900.000, Krediet e totale produktie van elektrische gie bedroeg vorig jaar 38.677.259 h. (In 1976 werd 36.422.670 kWh 25-oduceerd). De maximale belasting e Texelstroomcentrale vond plaats c 7 december 1977 toen er 7.200 Kw. werd afgenomen. Het jaar daarvoor viel deze top op 30 december. De maximale belasting bedroeg toen 6.960 Kw. Vol gens directeur B. Kleinhuis van Texel- stroom N.V. wordt de gematigde groei van de vraag naar elektrische energie in hoofdzaak veroorzaakt door het wegval len van de groei in de huishoudelijke en recreatieve sector. Wat betreft de afna me door zomerbungalows en bungalow- bedrijven daalde het cijfer met maar liefst 37,3 procent. Er trad ook een daling op in de sectoren café, restau rant, hotels en rusthuizen 5,5%) en schuur, werkplaats en praktijkruimten (- 8,4%). De heer Kleinhuis vindt het aanneme lijk dat in deze verbruikssector een vorm van verzadiging samenging met een stabilisering van economische aktivitei- ten. Daarnaast is volgens de Texel- stroomdirecteur de invoering van de zomertijd en het „bewustere energie gebruik" van de eilandbevolking aan toonbaar. In het jaarverslag wordt er voorts op gewezen dat de in de afgelopen jaren sterk gestegen brandstofkosten ook hun invloed op de elektriciteitstarieven heb ben gehad. De tamelijk progressieve verhoging hiervan heeft de afnemers duidelijk „prijsbewuster" gemaakt. De levering aan particulieren (woonhuizen), met ruim 9 miljoen kWh. de grootste afnamesector, daalde met 1,8 procent. Al deze negatieve percentages werden maar gedeeltelijk goed gemaakt door de forse stijging van de bijzondere aanslui tingen, grootverbruik en bouwstroom namelijk 43,6 procent. Ook het verbruik van Rijkswaterstaat, PTT, Rioolzuivering en diversen steeg enigs zins (12,9%) maar in totaal werden deze stijgingen door de dalingen in andere sectoren weer vrijwel teniet gedaan. Minder groei Aan de hand van de nu beschikbaar gekomen cijfers meent de heer Kleinhuis te mogen stellen dat de genoemde factoren en de bijzondere plaatselijke structuur er voor zorgen dat de toekom stige groeicijfers in het elektriciteitsver bruik nog lager zijn. Er wordt in het Texelstroom jaarverslag aan herinnerd dat per 1 augustus 1977 in het kader van de ontworpen tariefsafbouwregeling een vijfde (de laatste) tariefsaanpassing plaatsvond. Een en ander sluit aan op de na te streven uniformering van vast rechtbedragen en kWh tarieven met het PEN. Door deze aanpassing is de kWh- tariefstelling van Texel gelijk geworden aan de kWh tarieven van het PEN. In de toekenningsvorm van het zogenaamde dubbeltarief „kleinverbruik" resteert nog een laatste afbouwverschil dat bin nenkort wordt weggewerkt. Waterfabriek Wat betreft de waterfabriek nam de produktie vorig jaar met 7,8% toe. De opbrengst uit hoofde van de engros levering van het geproduceerde water bedroeg ruim 3 miljoen gulden. Hiervoor werd 756.722 m3 water geleverd (prijs f4,34 per m3). In 1977 ging Texelstroom N.V. een samenwerkingsovereenkomst aan met Esmil B.V. te Amersfoort. Op het Centrale-terrein te Oudeschild is door dit bedrijf een nieuw type water- verdamper (zg. bolletjeprocedé) ge plaatst. Een en ander geldt voor een testperiode van twee jaar. Op het strand van Westerslag werd een vrij grote hoeveelheid geweerpatro nen gevonden, afkomstig uit de tweede wereldoorlog. De munitie was blootge- spoeld. De politie heeft er zich over ont fermd. De aan de Tempeliersweg geparkeer de auto van toerist M. werd door een onbekende aangereden. De wagen liep links-achter schade op. De dader bleef onbekend. In Den Hoorn wordt op het terrein van sportvereniging ZDH vrijdag en zaterdag de jaarlijkse feestmarkt ten bate van de clubkas gehouden. Op vrijdag om 14.00 uur begint het evenement met een grote rommeltjesmarkt. Sluitstuk van de feestmarkt is een grote verloting waar van de trekking zaterdagavond om 21.00 uur begint. Het volledige programma ziet er als volgt uit. De vrijdagmiddag te houden rommeltjesmarkt wordt 's avonds om 20.00 uur gevolgd door een demonstra tie van het Paracentrum Texel. Er zijn dan ook enkele kermisattracties aanwe zig zoals Rad van avontuur en een schiettent. Zaterdag wordt de feestmarkt om 14.00 uur weer geopend. Om 14.30 uur begint een poppenkastvoorstelling voor de jeugd. Door de gymnastiekafdeling van ZDH wordt 's avonds om 19.30 uur een demonstratie gegeven. Op de woensdagen 19 en 26 juli zal de uitleenpost van de openbare biblio theek in de Bijenkorf zijn gesloten, resp. in verband met Oosterend Present en een bruiloft. Ter compen satie is de uitleenpost geopend op donderdag 27 juli van 15.00-17.00 en van 19.00-21.00 uur. Lenie van 't Moordende uit De Cocksdorp werd zaterdagavond om streeks 18.00 uur op de Nieuwlan- derweg in Waalenburg „gesneden" door een inhalende andere automobilist. Dat gebeurde zo krap dat de wagens elkaar raakten. De Volkswagen liep plaatschade op, maar de andere automobilist reed hard door. Het was een Duitse Ford Taunus, blauw met zwart dak. De wagen moet rechtsachter zijn beschadigd. De politie houdt zich aanbevolen voor tips. Nelly Zijm uit Den Burg slaagde aan de Universiteit van Amsterdam voor het doctoraal examen medicijnen. ondernemers-aktiviteiten let als beste prestaties een in de ise BI behaalde eerste prijs voor Pool met Donar en een in klasse 1 behaalde eerste prijs voor Evelien «pis met Isidoor namen de Texelse lydub „De Kloppertjes" en de Breniging „De Waddenruhers" dit ikeinde deel aan in Dirkshom ge- den kringwedstrijden van de g Noordholland-Noord, larlia Oosterhof kwam met Nimrod iet B-springen foutloos rond. Het ttal van de ponyclub behaalde een ede prijs. Dit team bestond uit de lende combinaties: Saakje Seepma Melanie, Piet de Wit met Jacky, inne de Kraker met Daniël, Marit :ert met Amber, Frouwke Eelman Ramon, Christine Vlas met Polly, lette Zuidewind met Darwin en van Exel met Fury, e overige uitslagen waren als volgt: ony's bsse BI: Rijbaan 3: Sabine Aarts p Calypso, 2e prijs; Esther Reitsma 2 Tilly, 5e prijs. j aan 4: Ina Pool met Donar, 1e prijs. j ise B2: Rijbaan 5: Anja van Exel Mona, 4e prijs; Inge Keijzer met 6e prijs. aan 7: Evelien Brans met Isidoor, 1e Marianne de Kraker met Daniël, irijs. aan 8: Saakje Seepma met Mella- 5e prijs. aan 10: Menno Sjoerd Heetveld Snowy, Ie prijs; Mirjam Bonne Patty, 3e prijs. we LI, Rijbaan 17: Jeanette Zuide- i met Darwin, 2e prijs. aarden ees Brans won met Olumpus een irijs in de klasse BI. Hij behaalde de caprilleproef. Lyke Heetveld Mascotte behaalde een 3e prijs t, B-springen en een 5e prijs in de se L1. Met in totaal 91 deelnemers trok de eerste strandloop van het seizoen die zondagavond op het Hoornderslag werd gehouden belangrijk meer belangstelling dan waarop de organisatoren hadden durven hopen. Vorig jaar trok de eerste strandloop op dit punt ongeveer 60 deelnemers. Zoals gebruikelijk werd deze strand loop waaraan, evenals in het verleden, door zowel recreatieve deelnemers als competitielopers werd deelgenomen, gelopen over twee afstanden.. In de afdeling competitie- waren de eerste plaatsen weggefegd: voor-de öfomnger" Evert Haring (8 km) en Gert-Jan Dekker uit Den Hoorn(4km). Opvallend bij deze strandloop was de betrekkelijk geringe belangstelling van de dames. Met ongeveer 20 deelneem sters waren zij ver in de minderheid. Er waren ditmaal geen uitvallers en de EHBO behoefde niet voor het doorprik ken van blaren in aktie te komen. Klassement In tegenstelling tot eerdere berichten heeft de organisatie inmiddels besloten toch een algemeen klassement bij te houden. Hiervoor komt men in aanmer king als er aan drie strandlopen is deelgenomen. Doet men aan meer strandlopen mee dan gelden de drie beste tijden voor het eindklassement. De volgende strandloop in deze serie start volgende week zondagavond (16 juli) om 19.00 uur. Inschrijving vindt plaats vanaf 18.30 uur bij strandpavil joen Paal 9. De uitslagen waren als volgt: Senioren (vanaf 14 jaar) 8 km: 1. Evert Haring, Groningen, 29.00 min.; 2. Arie de Ridder, De Koog, 29.10 min.; 3. Ad Kemps, Volkel, 29,25 min.; 4. Peter Bauske, Duitsland, 29,35 min.; 5. W. Oelmans, Den Helder, 30,15 min.; 6. Werner Lueck, Gutersloh, 30,15 min.; 7. Udo Knodt, Dortmund, 30,30 min.; 8. Frans Kuip, Den Burg, 30,55 mins; 9. Niek Welboren, Zuid-Eierland, 31,10 min.; 10. Bas Jonkhoff, Amsterdam, 32,45 min.; 11. J. Burneveld, Rhenen, 33,00 min.; 12. Manfred Bernstein, Duitsland, 33,10 min.; 13. Kees Hin, Den Hoorn, 33,55 min.; 14. Daan Welboren, Den Hoorn, 34,40 min.; 15. E. Guliker, Den Hoorn, 36,00 min. Junioren (t/m 14 jaar) 4 km: 1. Gert-Jan Dekker, Den Hoorn, 18,00 min.; 2. Kees Landvreugd, Den Hoorn, 19,00 min.; 3. Joop Rommets, Den Hoorn, 19,05 min.; 4. Jeroen Rommets, Den Hoorn, 19,30 min.; 5. Roel Kemps, Volkel, 19,35 min.; 6. Clarck de Boer, Den Hoorn, 20,30 min.; 7. Fulco Pis- toor, Schiedam, 20,50 min.; 8. Karin Dulfer, Schiedam, 21,00 min.; 9. Wan der Boelens, Assen, 22,35 min.; 10. Rolf Knodt, Dortmund, 22,05 min. Als eerste op Texel is nu ook De Koog een Wimpy-bar rijk waarmee de eige naars van Bowlingcentrum De Koogel (fam. Koorn en Rienks) zich hebben aangesloten bij een internationale orga nisatie die al enkele honderden vestigin gen in talrijke landen omvat. Zaterdag middag vond de officiële opening van deze „snackbar Amerikaanse stijl" plaats. De gloednieuwe Texelse Wimpy-bar is ondergebracht in Bowlingcentrum De Koogel. De verbouwing is grotendeels in eigen beheer gebeurd. De barbetim- mering werd aangebracht door Bas Martens. Het loodgieterswerk was van de fa. Veltkamp en de elektrische installatie werd door het Electrohuis gemaakt. De officiële opening trok veel bekijks. De Koger drumband Voorwaarts Mars gaf acte de presence en bracht een leuke show. Een plan om de deur van de nieuwe Wimpy-bar door parachutisten te laten openen kon wegens het slechte weer niet doorgaan. Een intensieve geest had daar echter iets op gevonden. Besloten werd de deursleutel aan een beer te binden en deze per parachute uit het vliegtuig te gooien. In para-kleding gestoken Texelaars haalden de beer even later op van het parkeerterrein Nikadel. Vervolgens werd het etablissement met het bakken van de eerste officiële ham burger ingewijd. Mr. A. van Bruggen (r) aan zet in zijn partij tegen burgemeester J. A. Engelvaart die uiteinde lijk door de eerste burger van Texel gewonnen zou worden. Hoewel de schaakwedstrijd op „De Razende Bol" tussen de verenigingen MSC (Den Helder) en En Passant (Den Burg) door het slechte weer noodge dwongen op Texel gespeeld werd heeft de eilandelijke ploeg „als geheel" zater dagmiddag geen kans gezien dit terrein- voordeel uit te buiten. De „Bol-trofee" ging tenslotte naar MSC dat met een 5-11 resultaat meer dan duidelijk win naar werd. De aan dit treffen gekoppelde twee kamp tussen de burgemeesters van Den Helder en Texel werd een zege voor de Texelse eerste burger. Burgemeester J. A. Engelvaart gaf zijn Helderse tegen- 19, 20, 21 en 22 juli 1978 Door het slechte weer is de repetitie j.l. zaterdag uitgesteld, en wordt er nu gerekend op alle medewerkenden aan het historisch spel, op woensdagavond 7.00 uur op het feestterrein. Alle „bordjes" voor de Oosterender maaltijd zijn uitverkocht, er komen ruim 500 gasten aan tafell Gelijk met deze Texelse Courant ontvangt u de feestcourant in de bus. In de volgende Texelaar mededelin gen over het afhalen van de kostuums enz. „Tussen TESO en de Exploitatie maatschappij De Krim bestaat geen enkele relatie". Aldus president-com missaris J. J. de Beurs aan het begin van de donderdagavond in „De Linde- boom-Texel" gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders. De Beurs reageerde op een ingezonden stuk in de Texelse Courant van de hand van mevrouw Zoete-Blom waarin een band tussen beide ondernemingen was gesuggereerd. Het enige dat waar is, is dat TESO-directeur Th. Hoogerheide tevens commissaris is van de EMK maar TESO en EMK opereren volkomen los van elkaar en hebben geen onderlinge afspraken of beleidsafstemmingen. De EMK heeft over 1977 een winst geboekt van 740.842,27 tegen f19.036,34 in 1976. Evenals vorig jaar gingen de aandeelhouders ermee akkoord dat geen dividend wordt uitgekeerd. De EMK heeft het geld hard nodig voor allerlei investeringen. Er wordt nl. (nog) niet met geleend geld gewerkt. Belang rijke uitgaven werden gevormd door de aanplant van duizenden bomen en de bouw van toiletakkommodaties. On langs werd een open dag gehouden om de aandeelhouders en andere belang stellenden te laten zien wat er zoal tot stand is gebracht maar dit evenement werd getroffen door gestage regenval. Zodat er nog geen honderd mensen op af kwamen, die niet verder zijn gekomen dan de kantine, waar door middel van foto's en tekeningen overigens een interessant beeld werd gegeven van het totale Krimplan. Ook burgemeester Engelvaart maakte van de gelegenheid gebruik om zich op de hoogte te stellen. Idealisme Het is tekenend voor de idealistische mentaliteit van de aandeelhouders van De Krim dat zij het blijkbaar helemaal geen probleem vinden dat zij geen divi dend ontvangen. Om grote bedragen gaat het overigens niet. Desgevraagd zei president-commissaris De Beurs dat de uitkering anders 2 tot 2 14 procent zou zijn geweest. „Voor u de moeite niet, maar voor ons veel geld". Commissaris minder In verband met zijn vertrek naar Heerhugowaard was de heer J. Dijkstra niet herkiesbaar als commissaris. Er zal voor hem geen opvolger worden geko zen omdat het Krim-bestuur meent dat in de huidige situatie (met een aktieve directeur) met een vijfmans-bestuur vol staan kan worden. De heer J. Koolhof, die volgens rooster aftrad, werd met 79 van de 95 stemmen herkozen als com- Op de vergadering was verder niet veel nieuws te melden. Puur formeel gezien is de planologische situatie waar in het bestemmingsplan De Krim zich bevindt, hetzelfde als vorig jaar. Het zg. artikel 8-vooroverleg is bijzonder gunstig verlopen. Het ziet er naar uit dat het plan zonder belangrijke wijzigingen door de rest van de procedure zal heenko men. De zaak is overigens volkomen safe want het oude bestemmingsplan is inmiddels rechtsgeldig geworden en geeft ook ruime mogelijkheden. Alle betrokkenen zijn het er echter over eens dat het nieuwe plan veel beter is. De zeer belangrijke beplanting is op het terrein naast het bestaande Krim-terrein al aangebracht evenals de drainage. Het uiteindelijke Krim-terrein zal 35 ha be slaan (thans 10 ha). De rest is in handen van Newomij die hier honderden recrea tiebungalows zal bouwen. Een brede strook grond langs de Postweg zal waarschijnlijk door de gemeente worden overgenomen en een openbaar karakter krijgen. Het wordt tot recreatiebos gemaakt en hoort dan tot het totale bosplan voor de noordkop. Honden Het hondenbezit neemt nog steeds toe in Nederland. Een probleem is dat veel mensen in de vakantie de hond willen meenemen. Maar deze dieren veroorzaken zodanige problemen dat maar weinig vakantiebedrijven ze willen toelaten. Op De Krim zijn ze nog welkom, maar het is niet uitgesloten dat ook daar te zijner tijd tot een honden verbod moet worden overgegaan we gens de vervuiling en de onrust die ze veroorzaken. Op De Krim is thans een speciale weide waar de hondenbezitters hun dieren kunnen uitlaten. Het is ook denkbaar dat in de toekomst een spe ciale hoek van de camping wordt aan gewezen voor hondenbezitters. stander Mr. A. van Bruggen weinig kans en wön overtuigend. Omdat een landing op de eigenlijke „Razende Bol" gezien de weersomstan digheden tot de absolute onmogelijkhe den behoorde werd de ontmoeting ver plaatst naar huize „De Razende Bol" van de familie J. van Wolferen in Den Hoorn. Om de aanwezigheid van de Helderse gasten te accentueren werd hier de vlag van deze gemeente uitge stoken. Een verwoede poging om de wedstrijd in ieder geval buiten te spelen strandde omdat het gezelschap met een fikse regenbui geconfronteerd werd. Binnen Er bleef niets anders over dan de wedstrijden binnen te spelen en de ruim 30 schakers en schaaksters bonden de schaakstrijd, die „op" de Razende Bol gepland was, „in" De Razende Bol aan. De ontmoeting viel dus allerminst in het water en er werd (hoofdzakelijk in de huiskamer, maar ook in de slaapkamers en de garage) verwoed partij gegeven. De Texelaars moesten uiteindelijk toch het onderspit delven en konden de bij de voorgaande ontmoeting op de Texelse boot verkregen remise (15-15) bij lange na niet consolideren. Om in stijl te blijven: En Passant werd met niet minder dan 5-11 van de Bol geblazen. Het was daarom MSC-voorzitter J. Speets die na afloop de „Bol-trofee" in ontvangst mocht nemen. Tegelijkertijd vond ook de prijsuitreiking van de op 1 april gehouden bootschaakwedstrijd plaats. Hiervoor had de TESO een tweetal bijzondere herinneringen be schikbaar gesteld. MSC kreeg een fraai toplicht en En Passant mocht een „stoere" schaakklok in ontvangst ne men. Mevrouw T. Engelvaart-Nirop over handigde tenslotte iedere bezoeker van deze schaakconfrontatie een van ge meentestempels voorziene tekening en bood alle deelnemers en de heer J. van Wolferen een keramiek schaakstuk met inscriptie aan. Uitslag De uitslag was als volgt: E.P.-MSC: J. Engelvaart Mr. A. van Bruggen 1—0 J. Dros-Th. Adriaanse G. van Es-S. van Amersfoort 1—0 M. Vittali-A. Koning 0—1 A. Roemersma-J. van Loosen 1 —0 K. J. den Haan-N. Benschop 0—1 J.Witte-H. Klein 0-1 A. Terpstra-T. van Garderen 0—1 A. Bakker-J. Smit 0—1 H. van Daalen-A. Benschop 0— 1 R. de Boer-J. Souwer 0—1 F. Busch-R.vander Zee - 14 W. de Bruin-A. Sinnige V4- V5 A. Veltkamp-mevr. Soblotny 0—1 P. Bergman-A. Monquil 14-14 H. Elzinga-A. van Gils 0^1 5-11

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7