(jrocn rZwartsJexeU in het hart-, in College steunt FNV iktie veertarieven... Illegale caravan door gemeente weggesleept ......maar weet nog niet op welke wijze Stoeisterke bruinvis Fam. Plasman trok aan kortste eind Surlen leren bij Windsurfcentrum Texel f3,50 Radioapparatuur gestolen Aluminium vat aangespoeld Schapen beschoten - Flowerstyling Schuiling itgave: Langeveld De Rooy B.V., )stbus 11Den Burg, telefoon (02220) 2741 »dactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, lefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, en Burg, telefoon 3543. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ11,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom. veranderd en in welke geest dat zal zijn. Gerard van der Kooi brak een lans voor D'66 door er voor te pleiten verte genwoordigers van die partij toe te laten in de commissies die niet uitslui tend uit raadsleden moeten bestaan. Weijdt zag problemen. Voor zover het geen raadsleden zijn moeten commis sieleden als vertegenwoordigers van bepaalde organisaties kunnen worden beschouwd. D'66 hoort niet tot de or ganisaties. Burgemeester Engelvaart zei dat het college zich nog geen enkel idee heeft gevormd, maar dat de kwestie spoedig in de commissie algemene zaken aan de orde zal wor den gesteld. Persoonlijk was hij voor stander van verruiming van de bestaan de regeling. Rietmatten Met de stemmen van de heren Van Asselt, Schilling en Dros tegen besloot de raad het beroep van de heer J. Bakker tegen weigering van een bijzondere kampeerexploitatie- vergunning ongegrond te verklaren. Zoals bekend wil de heer Bakker zijn boerderij Rozendijk 4 Hermanshoe ve") 's zomers verhuren en intussen zelf wonen in een toercaravan op het erf. De gemeentelijke verordening staat dat toe onder voorwaarde dat voor vol doende beplanting is gezorgd waardoor de caravan niet vanaf de openbare weg zichtbaar is. In dat opzicht verkeert Hermanshoeve" in een ongelukkige situatie: van drie kanten af zichtbaar. (lees verder op pagina 2) VRIJDAG 14 JUL11978 TEXELSE COURANT Uit minstens twee auto's is in de nacht van maandag op dinsdag radio apparatuur gestolen. Beide gevallen deden zich voor in Den Burg. J. C. Prins, die zijn auto op het parkeerterrein langs de Wilhelminalaan (hoek Drijverstraat) had geparkeerd, miste dinsdagochtend zijn autoradio. Hij had het de dief echter wel bijzonder gemakkelijk gemaakt, omdat een van de portieren niet was afgesloten. H. Oosterhof bemerkte dinsdagoch tend de diefstal van een scanner, die hij voorin zijn Opel Ascona op de vloer had gezet. Deze auto stond (afgesloten) langs de Burgwal gestald. Vermoedelijk is men in de auto gekomen door een portierraampje (dat een beetje open stond) verder open te drukken en de deur te ontgrendelen. Nabij Paal 9 spoelde woensdag een aluminium vat aan, waarin zich een on bekend poeder bevond. De stof die zowel reuk- als smaakloos was werd door mensen van het NIOZ onderzocht, maar die hebben nog niet kunnen vaststellen om welke substantie het gaat. Het goedje bleek overigens wel uiterst brandbaar te zijn. Onbekenden schoten woensdagmid dag met een windbuks op enkele scha pen, die nabij camping Prins Hendrik in een weiland liepen. De dieren (eigen dom van J. Witte) liepen hierbij geen noemenswaardige verwondingen op. De politie heeft de zaak in onderzoek. 9 e JAARGANG Nr. 9293 Het plein van de o.l.school ..De Bruinvis" te Oudeschild is sinds kort verfraaid met een mooi beeld. Het is een goed herkenbare bruinvis, anderhalf maal zo groot als in werkelijkheid en vervaardigd door Paul Höhner uit Den Burg. Het beeld is gemaakt van gewa pend beton, geschilderd in natuurlijke kleuren. De kinderen hoeven er niet voorzichtig mee om te gaan want het betonnen zeezoogdier kan tegen een stootje. Het beeld werd vervaardigd in het kader van de zg. 1%-regeling. Van een overheidsgebouw mag 1% van de bouwkosten aan kunstverfraaiing wor den uitgegeven. In dit geval ging het om 1% van de kosten van de recente verbouwing. Het schoolbestuur maakte de keus uit meerdere ontwerpen. Kleimodel Paul Höhner maakte de vis de afgelo pen winter eerst in klei. Als model fungeerde een dode bruinvis, beschik baar gesteld door het Natuurrecreatie- centrum. Medewerkers van het NRC gaven ook nuttige aanwijzigingen waar door het resultaat biologisch korrekt is geworden. Van het kleimodel werd een gipsen mal gemaakt en deze werd vol gestort met beton. Dat laatste gebeurde op het terrein van bouwmaterialenhan- del J. C. Rab B.V. waar graag aan dit bijzonder projekt werd meegewerkt. Om de gipsen mal bij het volstorten voldoen de steun te geven werd deze eerst in een berg zand geplaatst. De betonnen vis werd met een heftruck van Rab naar het schoolplein gereden en daar in de grond gezet. Het ondergrondse gedeelte van de vis bestaat uit een groot betonnen blok. De Oudeschilder schooljeugd is bijzonder ingenomen met de bruinvis. Ie aanpak van het vervoersprobleem. Volgens de VVD-man zou de minister dan ook de bouw van nieuwe aanleg- inrichtingen mogelijk moeten maken. Kees Koorn van het CDA zag iets positiefs in de ministeriële afwijzing. ,,De minister erkent in ieder geval dat Texel in een andere situatie verkeert dan de overige Waddeneilanden". (Een groot deel van de gemeenteraad heeft er bezwaar tegen dat Texel op een hoop wordt geveegd met de andere Waddeneilanden omdat dan ook uniforme natuurbeschermingsmaatre gelen gelden die Texel veel zwaarder zullen treffen dan de andere eilanden). Billijk Wethouder Nauta zei het billijk te vinden als het rijk een goedkoop Texe laarsabonnement financieel zou moge lijk maken. Over de vorm van steun aan de FNV-aktie was in het college nog geen overleg geweest. De tariefskwes tie zal te zijner tijd opnieuw moeten worden bekeken. Dat de minister Texel duidelijk onderscheidt van de andere eilanden is waarschijnlijk alleen op het gebied van verkeer en niet in planologi sche opzicht. ,,Maar we kunnen er mis schien wel gebruik van maken". Gerard van der Kooi: „Bij een renda bel bedrijf wordt de hoogte van de tarieven uitsluitend bepaald door de exploitatielasten. Die zijn bij een dubbeldekker het laagst". Het zag er even naar uit dat de discussie over het al of niet wenselijk zijn van een dubbel dekker opnieuw zou oplaaien maar zover kwam het niet. Nieuwe raad De heren Blanken, Rienstra, Van der Kooi en Weijdt vormden de commissie die de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden moesten onderzoe ken. De commissie trok zich terug in de B. en W.-kamer en kwam even later melden dat alles in orde was en dat de gekozenen konden worden benoemd. D'66 De eventuele deelname van D'66 aan (raads)commissies wacht op wijziging van de bestaande regeling. Blanken wilde weten wanneer de regeling wordt dering door de voorzitter van de afdeling Rechtspraak werd afgewezen. Langste Met de aktie van dinsdagmiddag kwam een einde aan de langste caravan- procedure waar de gemeente Texel tot dusver mee geconfronteerd werd. In feite speelde de hele zaak al vanaf 1972. De familie Plasman vestigde zich toen in het pand Kaapstraat 4 te De Koog en plaatste vrijwel direkt de caravan in de tuin. Dit gebeurde volgens de heer Plasman, uitsluitend om familieleden in onder te brengen. Dat mocht volgens de toenmalige regeling. Die kwam op 1 juni 1977 te vervallen toen de gemeentelijke verordening op de kampeermiddelen en kampeerplaat sen in werking trad. Dit betekende dat voortaan alleen aan bewoners van het buitengebied werd toegestaan 1 tent of caravan op hun erf te plaatsen. Binnen de bebouwde kom verviel deze moge lijkheid. Procedure In het geval van de caravan op het terrein aan de Kaapstraat ging de gemeente pas op 13 september via een brief tot aktie over. De heer Plasman reageerde vrijwel direkt en nauwelijks twee weken later lag er op het gemeen tehuis al een brief aan de raad in de bus. Ook hier kreeg hij echter nul op het rekwest en op 2 januari verzocht het col lege nogmaals de caravan binnen een maand te verwijderen. De heer Plasman diende vervolgens bij de raad een be zwaarschrift in, dat op 7 maart onge grond werd verklaard. Dit werd de heer Plasman op 14 april schriftelijk meege deeld in combinatie met een hernieuwd verzoek (het derde) om de caravan voor 24 mei te verwijderen. Tevens deelde het college de familie Plasman mee, dat de zaak bij de Raad van State aanhangig gemaakt kon worden. De meest recente aanschrijving ging medio juni de deur uit, na afwijzing van het schorsingsverzoek. Hierin werd ver zocht de caravan voor 8 juli weg te halen. Toen dit niet gebeurde heeft men de familie Plasman dinsdagochtend voor het laatst telefonisch trachten te overreden, waarna men dinsdagmiddag tot de definitieve ontruiming overging. Emotioneel Het verwijderen van de caravan had dinsdagmiddag vooral van de zijde van mevrouw Plasman emotionele reacties tot gevolg. De ambtenaren die met het onaangename karwei belast waren hiel den echter het hoofd koel. Uiteindelijk liet de familie zich overreden en vertrok met medeneming van de inventaris. ■Vervolgens werd de caravan de straat op getrokken en naar het terrein van gemeentewerken in Den Burg gesleept. De bewoonster van de caravan op het moment dat de ontruiming plaatsvond (een invalide zuster van mevrouw Plas man) is inmiddels in de woning Kaap straat 4 ondergebracht. In het commentaar op de affaire deelde de heer Plasman mee, dat hij zich bijzonder „genomen" voelde temeer daar niemand van het college de moeite genomen had om bij de ontruiming aanwezig te zijn. Volgens hem is er op het eiland sprake van klassejustitie omdat de caravan op zijn terrein lang niet de enige is die op Texel in een dorpskern staat. Ondanks het feit dat de caravan in middels is weggehaald wil de heer Plasman „het er niet bij laten zitten" en alles trachten te doen deze terug te krij gen. In verband hiermee heeft hij woensdagochtend op het raadhuis een onderhoud met burgemeester Engel vaart gehad. Het gemeentebestuur steunt et streven van de FNV-Texel aar een goedkoop jaar- bonnement waarmee de exelaars van de veerdienst ebruik kunnen maken. Het ollege heeft echter nog niet itgemaakt waaruit die steun letterdaad zal bestaan, zo leek in de dinsdagavond ge- ouden raadsvergadering. De zaak werd besproken naar aanlei- ng van een brief van de minister van irkeer en waterstaat waarin deze voor e tweede keer liet weten er niets voor voelen ook Texel te betrekken bij het nderzoek inzake de vervoersproblema- ek van de Friese Waddeneilanden, oals bekend heeft de minister een Commissie Vervoersproblematiek Frie- i Waddeneilanden" ingesteld. Mede p aandrang van de gemeenteraad ver- echten B. en W. of ook de Texelse tuatie in de beschouwingen kon wor- en betrokken en of een Texelse verte- enwoordiger in de commissie kon orden benoemd. Dit werd geweigerd iet als motief het verschil in omstan digheden tussen Texel en de Friese f/addeneilanden wat het vervoer be eft. Ook een herhaald verzoek is dus fgewezen. B. en W. hebben toen verwogen voor Texel een aparte com- lissie in het leven te roepen. De exelse problematiek spitst zich voorna- lelijk op de tarieven toe. Zoals bekend eeft de Texelse FNV-afdeling de mi- ister om een financiële bijdrage van Vi ton gevraagd om invoering van een oedkoop Texelaarsabonnement moge- ik te maken, een initiatief waar de emeenteraad adhesie aan betuigde. Die ktie is in eerste instantie mislukt mdat de minister vindt dat TESO de osten van het goedkope abonnement elf maar moet dragen. B. en W. vin- en het daarom niet praktisch een laatselijke commissie in het leven te j eepen, maar onderschrijven de strek- ing van het FNV-verzoek nog steeds zullen dit „waar mogelijk" onder steunen. Hoe? In de raadsvergadering wilde Fridt llanken van het Pakt wel eens weten ioe het college zich deze steun voor telt. Gerard van der Kooi van de VVD ond dat de minister niet konsekwent landelde. In zijn afwijzende beschik ing had hij gesteld dat de veerdienst an Texel zoveel mogelijk rendabel ioet zijn. Volgens Van der Kooi is dat en pleidooi voor de grote TESO dub- eldekker, want het in de vaart bren- |en van dat schip is de meest rendabe- Haven 17, Oudeschild, tel. 02220-4575 b.g.g. 02225-238 Politieagenten zien toe hoe de caravan door mensen van gemeentewerken wordt verwijderd. Naast hen staat de heer J. Plasman. Tot besluit van een reeds sinds 1 juni van het vorig jaar slepende affaire is op last van het gemeentebestuur dinsdag middag een eind gemaakt aan de illegale plaatsing van een toercaravan op het erf van de familie J. Plasman aan de Kaapstraat in De Koog. De ontruiming (door gemeenteambte naren) vond plaats onder toezicht van de Rijkspolitie, die echter niet behoefde op te treden. Het college verkreeg op 1 juli jongst leden volmacht om tot aktie over te gaan toen een door de heer Plasman bij de Raad van State ingediend verzoek om schorsing van het besluit tot verwij- Voor Uw: bruidsboeketten, corsages, tafelversieringen en alle graf- en plantenarrangementen. Weekendreclame: Prachtige Diva Baghia winkelwaarde f7,50 Kogerstraat 4, tijdelijk telefoon (02220) 2570 Wij bezorgen in Den Burg geheel gratis. Verder op geheel Texel voor f 1

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1