Interessante tentoonstelling >p feestterrein Oosterend te Vergelijking met tarief Ameland gaat niet op zon, maan en hoog water TESO-directeur over f15e— abonnement: Groep 'De vonk' komt met 'Gate'-programma i'mm tmptj j. Festiviteiten rond wnderdjarige molen Groep „Exodus" werkt mee aan kerkdienst „WAT IK ZEGGEN WOU.." Aanklacht RIJDAG 21 JUL11978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 lUSV Ruim veertig exposanten ragen er tijdens de vijfde losterend Presentfeesten da- elijks van 10.00 tot 22.00 uur 9e bij dat de grote tentoon- tellingsbeurs in Oosterend ok werkelijk het evenement /ordt wat de organisatoren in afgelopen weken voor gen hadden. De ongeveer 70 meter lange expo- rtietent is tijdens de festiviteiten én groot warenhuis waarin naast Dmmerciële ook tal van niet-com- lerciële aktiviteiten plaatsvinden. De tentoonstelling werd donderdag- chtend geopend door burgemeester J. Engelvaart die daarmee tevens het _tartsein gaf voor alle andere festivi- iten waarvan men gedurende de rest sn deze week in Oosterend getuige i Sn zijn. Gemeente Een van de belangrijkste niet-com- t lerciële aktiviteiten die in de op het i lestterrein aan de Bijenkorfweg ge- j laatste tent te zien zijn is wel de and van de Gemeente Texel. Het 3 emeentebestuur laat hier in vogel- i ucht zien wat de gemeente zoal tot j land brengt. Een en ander is voorzien j sn talrijke fotó-s, een maquette met j et bestemmingsplan van Oosterend, j :hema's en enkele prachtige tekenin- 1 en van Harry Tielemans. Burgemees- 1 ir J. A. Engelvaart fungeerde als j tderwerp van een van die tekeningen. j De eerste .stand" waar men bij het j etreden van de tentoonstellingstent Evenals tijdens het eeuwfeest van 'older't Noorden, dat in 1976 met talrij- ,e festiviteiten werd gevierd, zullen ook lit jaar de wieken van de overbekende nolen van deze polder in de vreugde- itand staan. Dit maal ter gelgenheid van iet 100-jarig bestaan van de molen zelf. let herdenkingsfeest dat aan dit feit is lekoppeld, wordt op zaterdag 12 augus- us gehouden. Animator van dit alles is de heer W. J\. J. van der Schoot uit het buurtschap )ost, de dichtstbijzijnde woonkern van iet recentelijk gerestaureerde bouw- verk. Het eeuwfeest van de „Molen van 'older't Noorden" wordt op 12 augus tus luister bijgezet door de aanwezig- leidvano.a. burgemeester J. A. Engel- raart en de secretaris van de vereniging ,De Hollandse Molen" (eigenaresse van iet monument) ir. R. de Waal. Op het feestprogramma, dat om 13.45 uur begint staat onder meer een optreden van het Koninklijk Texels Fanfarekorps. Voorts zal het boekje, dat verband met het eeuwfeest werd uit gegeven ten doop worden gehouden. Om ongeveer 14.00 uur wordt de molen gekruid (op de wind gezet) en haalt burgemeester Engelvaart de 100- larigevan de vang. Na deze gebeurtenis gaat het gezelschap te voet naar hotel Prins Hendrik", waar de heer Th. Witte, de voorzitter van de polderge meenschap ,,Het Noorden" een exposi tie zal openen van foto's die werden ingezonden in het kader van de uitge schreven Molen-fotowedstrijd. Aanslui tend maakt mevr. N. Koorn-Kikkert ljury-voorzitster) de prijswinnaars van deze wedstrijd bekend. De fototentoonstelling in hotel „Prins Hendrik" duurt tot het eind van het jaar. tegenop loopt is die van het secreta riaat van Oosterend Present. Hier kan men alle mogelijke inlichtingen krijgen over wat er zoal tijdens de feestelijk heden in het dorp te doen is. Uiteraard geeft men daar ook uitgebreide infor matie over wat in de expositietent is te zien. Dit secretariaat is de gehele dag telefonisch bereikbaar via het abonnee nummer van dorpshuis De Bijenkorf dat voor deze gelegenheid is overgezet. Het secretariaat beschikt ook over een omroepinstallatie waarmee men muziek ten gehore brengt en eventueel het contact tussen ouders en zoekgeraakte kinderen kan herstellen. (Tel. o2223- 691). Fietsen Pal naast het OP-secretariaat is de stand van de Texelse VW geplaatst. Onder het motto „Fiets er eens uit op Texel" laat men hier op beeldende wijze de mogelijkheden zien die er voor een fietser op Texel zijn. Hiertoe behoren ondermeer het reeds voltooide eilandelijke fietspadennet. Op een kaart worden ook de nog aan te leggen paden getoond (zoals die naar Ooster end). Voorts is in deze stand een grote hoeveelheid foldermateriaal voorradig en zijn talrijke foto's opgehangen. Foto's vormen ook de hoofdmoot in de stand die de Fa. J. Nauta (links van de ingang) heeft ingericht. Het accent is hier gelegd op het onlangs door Nauta uitgegeven boek „Schimmen spel". In verband daarmee worden (vooral) foto's van oud Texel en oud Oosterend getoond. Enkele daarvan zijn door het aanbrengen van kleuren in een nieuw jasje gestoken. In de stand wordt uiteraard de aandacht gevestigd op enkele recente foto's en het door Nauta verhandelde fotomateriaal. Ten slotte kan men hier terecht voor na- tuurboeken. Duiken De Duikclub Texel laat aan de hand van prachtige kleurdia's (gemaakt in zowel koud als subtropisch en tropisch water) zien hoe fascinerend deze sport wel kan zijn. Volgens de standinrichters is dat zo moeilijk in woorden uit te drukken dat beelden alleen kunnen spreken. Tevens wordt getoond welk materiaal zoal gebruikt wordt om deze sport veilig te beoefenen. Hierbij beho ren onder andere een modern duikpak en een rubberboot. T-shirts, ansicht kaarten, stickers en duikpoppetjes worden hier verkocht ten bate van de vereniging en dagelijks zijn drie club leden aanwezig om belangstellenden te vertellen „wat zij zoal uitvoeren onder het wateroppervlak". Zonne-energie Op een stand van de fa. J. M. Schoo uit Den Burg is te zien hoe men een begin kan maken met energiebe sparing door het benutten van zonne warmte, op te vangen met op het dak geplaatste zonnecollectoren. Deze vorm van energiebesparing is nog in een experimenteel stadium en wordt door dit bedrijf momenteel toegepast in een nieuwbouw woning te Oosterend. In deze stand wordt uitgebreide uitleg gegeven over dè diverse mogelijk heden met zonne-energie. Voorts toont de Fa. Schoo een nieuw model hoge- drukgasbrander die voor iedere verwar mingsketel (zowel cokes als olie) ge plaatst kan worden. Deze brander (die nog niet op de markt is) heeft een bijzonder hoog rendement. De stand wordt gecompleteerd met een aantal moderne gasketels en oliekachels. Vinkes schoonmaakbedrijf geeft in zijn stand een overzicht van de werkzaamheden die men zoal op het De stand van het Hoogheemraadschap U/twa terende S/tazen waarin uitleg wordt gegeven over waterzuivering. eiland verricht. Aan de hand van enkele apparaten en foto's wordt hier in beeld gebracht wat er op schoonmaakgebied zoal aan de hand is op campings, kantoren, scholen, huizen en in machi neruimtes. In de stand die door de Amro Bank werd ingericht, wordt vooral de nadruk gelegd op de vakantiereizen die deze bankinstelling in haar pakket heeft op genomen. Hieronder vallen ondermeer reizen naar de Verenigde Staten, Sow- jet Unie, Mexico en Indonesië. De Amro wijst de bezoekers van de ten toonstelling bovendien op de finencie- ringsmogelijkheden en de verkoop van goud voor beleggingsdoeleinden. CVI Texel laat zien welke artikelen men voorradig heeft qp het gebied van verwarmingsapparatuur. Hieronder vallen geysers en boilers. Men biedt ook diverse zaken in doe-het-zelf pak ketten aan. Het accent van de stand die Hotex elektronica heeft ingericht ligt vooral op de verkoop van radio- en televisie toestellen. Ook voor andere elektroni sche apparatuur kan men hier terecht. Bij de Fa. Lunter ligt de nadruk van de stand vooral op de door dit bedrijf geleverde vloerbedekking, vitrages en gordijnen. Vertegenwoordiger F. Jorna van de Fa. Lunter is aanwezig om geïnteresseerden nadere toelichting te geven Meeneemmeubelen Artima heeft zich op deze Oosterend Present-tentoonstelling gespecialiseerd op Scandinavische meubelsystemen. Er zijn ook zg. „meeneemmeubelen" te zien die zowel gelakt als ongelakt gele verd worden. Uit het scala van moge lijkheden worden vooral de wandmeu- belen, de kasten en de zg. kleine meubelen getoond. De vertegenwoordiger van UTD mengvoeders (A. Bakker) heeft een stand ingericht, waarin men op foto's ziet hoe de groei van het met UTD gevoerde vee kan zijn. Meubelhuis Moerbeek heeft zijn stand gevuld met een hoeveelheid door dit bedrijf vertegenwoordigde merken. Het zijn vooral de zwaardere en meer solide meubelen die men hier kan zien. Naast de stand van Moerbeek is een aanmerkelijk kleiner hoekje ingeruimd voor een vertegenwoordiger van de Faam dropfabriek te Breda. Vertegen woordiger F. Verkoyen uit Tilburg biedt hier voor eenheidsprijzen talrijke (onge veer 30) soorten drop te koop aan. Naast de bekende soorten drop kan men hier ook terecht voor ouderwetse produkten zoals duimdrop, zoute drop, zoute schuimen, salmiak en trekdrop. In de textielbranche is er een vertegenwoordiging van D. van Taten- hove. De stand toont diverse produk ten in dit opzicht. Daarnaast presenteert men diverse wollen stof fen. Voor de aardjgheid is er in deze vertegenwoordiging een klein spinnewiel geplaatst. Muziek Muziekhandel Henny Kok neemt aan de tentoonstelling deel met een bij zonder grote stand waarin een groot aantal muziekinstrumenten is uitge stald. Met name op het gebied van diverse orgels heeft men hier veel keus. De muziekhandel heeft ook een groot assortiment snaarinstrumenten (gitaren) te bieden. In de hoek nabij de aangebouwde consumptietent heeft Bakkers Ijzer handel uit Den Burg een vertegen woordiging. Hier kunnen belangstellen den terecht voor diverse machines, gereedschap en dergelijke. Ook van Meubelhuis Texel (H. Oos terhof) is er een stand in deze tentoon stellingsruimte ingericht. Hiermee geeft men het publiek een indicatie van het geen in de te Den Burg gevestigde winkel voorhanden is. Garage Westend is vertegenwoor digd met een stand waarin men twee auto's kan bezichtigen van de merken rêlfnca en Crysler) die dit bedrijf op het eiland vertegenwoordigt. Elektronisch bedrijf VEM heeft een stand ingericht waarop men nadere informatie kan krijgen op het gebied van air-conditioning, alarmsystemen, schemerschakelaars, koeltechniek en aardlekschakelaars. De stand laat voorts een varileit aan elektromotoren zien. Wol Op de stand van 't Swarte Schaap is het accent hoofdzakelijk gelegd op handgesponnen en handgeverfde wol. Er is een flinke keuze uit eigen gemaak te spullen te zien. Tijdens de exposi- tiedagen worden hier diverse demonstraties in spinnen en weven ge geven. De stand die door Garage Rente naar is ingericht toont vooral auto- accessoires. Daarnaast zijn er talrijke andere zaken op huishoudelijk gebied waar dit bedrijf de aandacht op vestigt. Daarbij behoren onder andere vaatwas- machines, gasfornuizen, trommeldro- gers, koelkasten en diepvriezers. Bo vendien is in deze stand een complete badinrichting geïnstalleerd. De Aankoopcentrale te Den Burg richt zich op deze tentoonstelling voor al de aandacht op de door haar ver kochte tuingereedschappen en aanver wante artikelen. Een door G. Zijm en K. Versluys ingerichte stand biedt een assortiment aan verwarmingsapparatuur. Zijm ves tigt vooral de aandacht op het door hem geleverde bulkgas (Polygas) en diverse lokale verwarmingsvormen (big- genlampen, verwarmingskanon en der gelijke). Versluys toont in het bijzonder de door hem ontwikkelde open haar dentypen waarvan er nu vier op de markt zijn. Deze open haarden kunnen zonder probleem op het door Zijm gele verde bulkgas worden aangesloten. Keramiek De Oosterendse Flora Brouwer heeft in haar kunstnijverheidstand vooral handgebreide wollen spullen en keramiek uit Portugal voorradig. Bovendien kunnen belangstellenden hier terecht voor geschilderd hout uit Rusland en een kleine sortering Indone sische batik. In een aantal kleine stands in het middelste gedeelte van de tentoonstel lingsruimte zijn de bedrijven Bonna (landbouwmechanisatie), Polybouw Keyzer (gewapende kunststoffen), Watersportcentrum Duinker (alles voor watersport). Fa. G. Koot (kaas). Gar de Jong (Boerenjongens naar Texels recept) en het Hoogheemraad schap (schoon water) te zien. Tenslotte wordt de tentoonstelling gecompleteerd door stands van Mode huis Beekman (nieuwe wintermode), Reizenboetiek en de Welfare. In deze laatste stand wordt vooral door ouderen vervaardigde handwerken ver kocht. De Welfarestand heeft door de inrichting en de opzet er van een bijzonder gezellig karakter gekregen. Zondagavond a.s. werkt de Helderse Gospelgroep Exodus mee aan een bij zondere kerkdienst in Den Burg. Deze dienst wordt gehouden in de serie „diensten voor belangstellenden" in de Gereformeerde Kerk aan de Elemert. Verder werkt muzikaal mee de organist K. Brouwer. Met het oog op de komst van deze Helderse Gospelgroep is de aanvangstijd gesteld op 19.00 uur. Deze denst, die geleid zal worden door Ds. Douwes. wordt ook nu weer recht streeks uitgezonden via „De Lichtboei". Er is vooraf samenzang en er zijn liede- renbladen aanwezig. De zon komt 23 juli op om 5.48 uur en gaat onder om 21.44 uur; 26 juli op om 5.52 uur en onder om 21.40 uur. Maan: 26 juli L.K.; 4 aug. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 21 juli 10.35 en 22.48 Zaterdag 22 juli 11.25 en 23.32 Zondag 23 juli 0.11 en 12.10 Maandag 24 juli 0.45en 12.48 Dinsdag 25 juli 1.00 en 12.21 Woensdag 26 juli 1.18en 13.50 Donderdag 27 juli 1.52 en 14.26 Vrijdag 28 juli 2.36en 15.19 Zaterdag 29 juli 3.39en16.26 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. BA*VEN VAN LEZERS -OUT EN VERANTWOORDELIJKHEID «N OE REOAKTK Volgens Teso-directeur Th. Hooger- heide is het onjuist de veerdienst van Ameland te vergelijken met die van Texel wat betreft de mogelijkheid om over te gaan op een jaarabonnement van f15,— voor de eigen inwoners. Volgens hem kon de minister moeilijk bezwaar hebben tegen het voordelige abonnement voor Ameland, omdat de gemiddelde Amelander per jaar niet meer dan f15,aan de veerdienst uit geeft. Het kostte het Rijk dus geen cent. Het enige wat is bereikt, is dat mensen die vaak van de boot gebruik maken nu zeer goedkoop uit zijn, waar tegenover anderen staan die meer aan het abonne ment uitgeven dan zij anders aan bootkaartjes hadden gedaan. „De men sen die belang hebben bij zo'n regeling horen niet tot de categorie, waarvoor de FNV zich in het bijzonder inspant", aldus Hoogerheide, die overigens niet zei dat er helemaal niet over een andere tariefsregeling valt te praten. Hoogerheide deed zijn uitspraak tij dens de dinsdag in hotel „Prinses Juliana" gehouden persconferentie, waarop de beslissingen over de dubbel dekker werden bekend gemaakt. Hij rea geerde op een vraag van een journalist die van mening was dat wellicht aan de FNV-wensen zou kunnen worden vol daan als Teso het nieuw in te voeren zomertarief nog wat verder zou optrek ken dan thans het voornemen is. Niet redelijk Teso voelt wel iets voor een jaarabon nement, maar vindt een bedrag van slechts f15,— daarvoor niet redelijk. De gemiddelde Texelaar maakt veel vaker van het veer gebruik dan de gemiddelde Amelander. Verder moet worden be dacht dat bestaande faciliteiten zoals het gratis vervoer van scholieren, zie kenbezoekers e.d. zouden moeten wor den geschrapt. Want als iedereen een abonnement heeft waarop onbeperkt kan worden gereisd, is een regeling voor ziekenbezoek e.d. niet meer nodig. Resumerend noemde Hoogerheide het pleiten van de FNV-mensen voor een jaarabonnement onverstandig. „Men maakt zich sterk voor een categorie die niet de hunne is". In eerdere plannen is er sprake van geweest dat het bestaande havenge bouw zou moeten verdwijnen als de aanleginrichting voor de dubbeldekker wordt gewijzigd. Desgevraagd liet Hoo gerheide weten dat dit niet meer aan de orde is. „Onze visie verandert nogal eens naar gelang de juridische positie de we innemen", verklaarde hij openhartig, eraan toevoegend dat er oorspronkelijk van werd uitgegaan dat de haven moest worden vergroot. Toen dat na informa tie bij Rijkswaterstaat een onhaalbare kaart bleek, is besloten een dubbel dekker te bouwen die van de bestaande havens gebruik kan maken en waarbij de gebouwen niet in de weg staan. In een grotere haven zou overigens wel met een normaal schroevenschip gewerkt kunnen worden. Men zag zich nu gedwongen te kiezen voor Voith Schnei der propellers, wat aanzienlijk kostbaar der is. Dit is een aanklacht aan het adres van de leiding van RST. Via een open brief, zwart op wit. Zowel voor u bestuurderen als voor de Texelse Courant, en dus ook voor alle lief hebbers van Texel. Want: ieder jaar opnieuw keren mensen weer naar de rust van Texel, naar de gezelligheid. Naar de drukte van Texel, naar de schoonheid. Naar de uitgaansmogelijk- heid en ook naar de natuur. Kortom: Texel geeft vakantievreugde voor iedereen. Zo komen wij al jaren terug naar ons geboorte-eiland en de laatste paar jaar in een van de „bunkers" op Loodsmansduin. Bewust uitgezocht, omdat wij, met z'n achten, kunnen kiezen voor een tien-persoons onder komen (er gaat altijd wel een vriend of vriendin mee met zo'n stel). De eerste keer, in 1975, troffen we in „De Leeu werik" een ideaal vakantieverblijf, prachtig op de vooorste duinenrij gelegen, en inderdaad ingericht voor tien personen. Niet alleen wat bedden, maar ook wat bestek en servies betreft. Dus echt minstens tien kopjes en scho teltjes, glazen, borden, messen en ga zo maar door. Kortom, toen in 1975 was er vanuit uw (RST) idee echt op tien mensen gerekend. Ook in de keuken met voorraadbussen, pannen en schalen. Zelfs vorig jaar nog in de „Grutto" (het tien-persoons huisje hier naast) was alles voorradig, zelfs kasten in de keuken om alles op te bergen. Varend op dat kompas: er wordt door de RST echt gedacht (vooruitgedacht) aan de huurder, een liefhebber van Texel, of iemand die graag weer in dat huisje wil, of gewoon iemand, welkom om zijnentwil, of een klant (met nog negen anderen). Varend op dat kompas hebben we dit jaar weer de „Leeuwe rik" gehuurd. Tussen twee haakjes: in 1975 voor de prijs van f225, en nu in 1978 voor f322, Bestuur, lezers, ziet u dit goed? Van f225,— naar f322, En waar blijkt de noodzaak van deze prijsverhoging voor ons huurders uit? Uit: tekort aan bestek en servies. Geen slabestek, geen vleesvork en -mes. Drie inplaats van tien glazen. Eén dekschaal in plaats van drie. Pannen tekort, één van de nog aanwezige zat vol schimmel en ongedierte. Geen theepot. Drie in plaats van tien diepe borden. Een bed waarvan het ijzeren matras in de hoek gebroken was. Geen koekepan, geen broodplank, vuil op de vloeren. Spinnen en spinnewebben alom. (Hoort u uw dochters al bij zoiets?) Verrotte vloerdelen en plafonds. Kortom er wordt niets aan deze akkommodaties gedaan en wel op uw aanwijzingen. Terwijl u toch zo onder hand moet weten dat er genoeg mensen zijn die daar graag weer terug komen. Al was het alleen al om het pracht uitzicht over Texel vanaf je ont bijttafel. Zeg RST-deskundigen, hebt u dat ooit al eens echt gezien en beleefd? Dat u op een van de mooiste plekjes van Texel vakantieverblijven verhuurt? (als u dat echt wist, zou u niet met af braakplannen lopen). De man, die al deze sores (over bestek, servies, bed en dergelijke) meteen maar moet op vangen, die man (zoals u wellicht weet: de heer Welboren) zorgt binnen een paar uur voor alle ontbrekende beno digdheden. Helaas is hij alleen maar de beheerder en niet een beleidsman in de RST: Maar U heeft toch waar achtig ook wel een bewindsman in uw midden die inventief genoeg is en fan tasie genoeg heeft om plannen voor de toekomst te maken, waarin onze klach ten niet eens kunnen voorkomen? Of: bekijkt u uw plannen alleen maar op binnenkomend geld? (en niet op de ver langens van de huurders die dat geld inbrengen?) Texelaarsl RSTI Wanneer worden jullie eindelijk eens wakker? Als al het levende moois om je heen verdwijnen gaat? Als de benzinewalm om je heen niet meer optrekt? (want die dubbeldekker van 40 miljoen (hoog moedswaanzin bedenkt zulk soort plannen) brengt straks nog meer leven (geld) naar het eiland. Ze zeggen geld stinkt niet. Onze versie van dit gezegde luidt: Kom het bij ons in de „Leeuwerik" op Loodsmanduin maar eens ruiken. Het RST-geld, dat niet wordt gebruikt voor het opknappen van deze vakantieverblijven, dat RST-geld stinkt. Aanklagers: Jan en Frieda Kievits, Sanne, Marieke, Ingeborg, Sjoerd-Jan, Karen en Harry aanhang Delano en José. De groep Zevende Dag-adventisten van „De Vonk" brent zondagavond in „De Kaaps-nol" en dinsdagavond in het Eierlandsche Huis (aanvang 20.00 uur) een zg. „Gate"-programma. Vol gens een uit Amerika overgewaaide opzet wordt muziek (veel country en folk), korte sketches en dia-vertoning in één programma ondergebracht. De presentatie, ontspannend maar met een serieuze achtergrond, doet enigszins denken aan cabaret. De toegang is vrij. Als de opzet slaagt zullen dergelijke „Gate"-avonden ook elders in het land worden georganiseerd.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5