HIM A Vrouwelijke kracht CHINEZEN INGESLOTEN L//R Brandweer moest driemaal op pad VERVOLG VAN PAG.l Historisch spel Dia-lezing Tibau op andere data Bijtende hond in café Freek de Koning Bende motordieven aktief? Strandhuisjes opengebroken Gestolen motoren op Texel teruggevonden geboren: PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 25 JULI 197S men, zo'n 8000 jaar geleden.Tot mooie taferelen had de prediking van het christendom geïnspireerd. Je zag een geloofsverkondiger die de protesterende Friezen oproept hun heidense gebruiken te staken en hen botweg opdraagt samen met de soldaten te helpen met het bouwen van een kerk. Zo wisselde het ene tafereel het andere af. De tijdsovergangen werden gesymboliseerd door alle 350 medespe lenden die het voortschrijden van de eeuwen uitbeeldden door rond het speelterrein in de vorm van het eiland Texel te lopen. Beeldenstorm De hervorming en de tachtigjarige oorlog kwamen uiteraard aan de orde, met de beeldenstorm en de komst van de watergeuzen als spectaculaire onder delen. Het was een vondst om het beeld van Sint Maarten, waaraan de Ooster- ender kerk is toegewijd, slachtoffer van de beeldenstorm te laten worden. Het fraaie drie meter hoge beeld (gemaakt door Gerard Timmer) zou volgens het draaiboek in brand gestoken worden, maar daarvan werd in verband met de harde wind afgezien. Her werd daarom maar in stukken getrokken en dat was ook mooi. Volgens de legende gebeurde er op de avond van de beeldenstorm een wonder: Sint Maarten te paard galop peerde rond Oosterend en dat mocht in het historisch spel uiteraard ook niet ontbreken. Anders denken De invloed van Voltaire, Rousseau e.d. hadden in Europa een andere denk wijze tot gevolg. De wind ging echter pas echt uit een andere richting waaien toen de Verenigde Staten met hun liberale grondwet werden gesticht. De Franse revolutie droeg bij aan het definitief afbreken van oude strukturen. Alle stormen in de grote landen van Europa hadden in Nederland slechts een bescheiden bries tot gevolg en eenmaal op Texel was deze wind nog maar een zacht koeltje geworden.... De omwen teling elders verwekten hoogstens een relletje op ons eiland. Dat laatste kwam leuk uit de verf. Het publiek zag en hoorde een scherpe politieke woorden wisseling tussen vooraanstaande Texe laars op het terras van De Vergulde Kikkert. Uit het voorlezen van citaten uit de Brieven over Texel van Pieter van Cuyck bleek dat de toestanden op Texel van tegen 1800 niet bepaald feodaal waren. Van Cuyck beklaagde zich na melijk niet alleen over het luie karakter van de eilandbewoners, maar verbaasde zich ook over het gebrek aan stands onderscheid. Niettemin viel er in de verhouding tussen volk en overheid veel te verbeteren. Paulus Kikkert, Leendert den Berger, Martinus Langeveld en Gerrit Kooiman twistten over het hand jevol mensen dat de dienst uitmaakten, zonder dat iemand daar wat aan kon doen. Dankbare prins Een dankbaar tafereel leverde het wegjagen van de plaatstvervangend schout op, een historische gebeurtenis, waarin de Oosterenders (opgejut door vurige Oranjegezinde notabelen uit Den Burg) een belangrijk aandeel hadden. Prins Willem V kwam persoonlijk naar Texel om de Oosterenders te danken voor nun nouding en optreden. De hoogwaardigheidsbekleder (waarin slechts een enkeling onze wethouder Nauta herkende) arriveerde per open calèche en stak een vermakelijk-plech- tige redevoering af: ,,Gij zag een plaat selijke overheid boven u gesteld, die u niet wenste". Met dit prinselijk bezoek werd het spel besloten. Play back De muziek (zowel van platen als van de eigen muziekvereniging Excelsior) en ander geluid, was tevoren door Freek Vonk op een band gezet, geheel volgens draaiboek.Alleen al dit karwei heeft diverse nachten gekost. De medespe lenden konden bij de eigenlijke uitvoe ring hun mond houden en moesten al leen maar zorgen voor passende geba ren en mimiek. In slechts een klein deel van het stuk kwam dergelijke gesproken tekst voor. Voor het merendeel ging het om spel, waarbij de commentator (do minee De Boer) vertelde wat er gaande was. De commissie, die zich met de plan nen en realisering van het historisch spel bezighield, bestond uit Kees van Dijk, Elco Vermeulen, Kees Vlaming, Geertje Kamstra, Betty Bakker, Freek Vonk en regisseur Charles van Velthuijsen. Elco Vermeulen heeft zich in het bijzonder met de decorbouw bezig gehouden, samen met Wieb v.d. Berg. Bij het hele r* projekt was zo'n 400 man betrokken. Bomen ontworteld Eigenlijk is er maar één ding misgelo pen. Door de harde wind bleven de bo men" op het toneel niet staan. Het was de bedoeling dat deze bomen zich telkens zouden verplaatsen en de grens zouden vormen van elke nieuwe spelsi tuatie, zodat de aandacht van het pu bliek alleen op dit afgebakende terrein- gedeelte kon worden gericht. Daar kwam dus niets van terecht, maar het heeft aan het spel weinig afbreuk ge daan. De Texelse brandweer moest in de loop van zaterdag driemaal op pad voor enkele kleine brandjes, waarbij weinig schade te melden viel. Er was een brandmelding bij uit Den Burg [09.00 uur], een uit het duingebied tussen camping Loodsmansduin en het strand [12.00 uur] en een van het kampeerter rein De Krim [15.30 uur]. Om 9.00 uur ontstond in het eethuisje Cor's Dubbeldik in de Kogerstraat te Den Burg een min of meer gevaarlijke situatie toen kortsluiting optrad in een schakelaar, waarvan de zekering met een ijzerdraadje overbrugd was. Door de warmteontwikkeling in de schakelaar begon de naburige (met kurk beklede) wand te smeulen. De eigenaar van het eethuis kon met behulp van een poeder blusser de zaak zelf bijtijds blussen en de brandweer behoefde verder niet op te treden. De heer Pranger van Staatsbosbeheer Texel betrapte rond het middaguur een jongeman die bezig was het stro van het pad tussen de camping Loodsmanduin en het strand in brand te steken. Pranger wist het vuur met zijn jasje uit te slaan en kon daarna de brandweer waarschuwen, die zich korte tijd met nablussen bezighield. De dader kon zich uit de voeten maken. Vermoed wordt dat hij op de camping Loodsmansduin zijn vakantie doorbrengt. Zaterdagmiddag gaf de brandweer stil alarm bij een melding dat onbekenden op het Krimterrein een vuilcontainer in brand hadden gestoken. De brandweer lieden beperkten zich tot het met water volspuiten van de container. De schade was niet noemenswaard. De heer Tibeau uit Tilburg, die woensdag, donderdag en vrijdag op Texel zou zijn om dia-lezingen te verzor gen over het leven op de zeebodem, is door persoonlijke omstandigheden ge dwongen een wijziging in dit schema te brengen. De dia-lezingen zullen nu uit sluitend op vrijdag en zaterdag worden gehouden. Vrijdag aanvang 20.00 uur in 't Skiltje te Oudeschild en zaterdag, aanvang 20.30 uur in de R.K. kerk van De Koog. Peter Schoo uit Oosterend en Jacques Schrama uit Den Burg werden zondag in café In den Grooten Slock ernstig gebeten door de hand van een der andere bezoekers. Schoo kwam met zijn hond het café binnen; het dier raakte in gevecht met de roth weiier van een bezoeker. Toen Schoo trachtte de dieren te scheiden werd hij in ledematen en gezicht gebe ten en moest zich onder doktersbehan deling stellen evenals Schrama die ook enkele beten opliep. Eigenaar van de bijtende rothweiler was P.R. uit Den Helder. IN MEMORIAM Een gevoel van machteloze veront waardiging bekroop me bij het horen van het doodsbericht van Freek de Koning. Freek, met zijn 29 jaren in de bloei van zijn leven, werd het slachtoffer van een snelheidsmaniak, die één mi nuut eerder in De Koog wilde zijn en het na het door hem veroorzaakte ongeluk presteerde door te rijden en in de anonimiteit te verdwijnen. Doe wel en zie niet oml Freek was gewoon een fijne knul. Sinds twee jaar was hij secretaris van de Partij van de Arbeid, afd. Texel, en sinds kort ook bestuurslid van de ABVA-af- deling. Een serieuze knul ook, die bruiste van activiteiten en zich hiervoor volledig in zette. Hij was gewend zich in de dingen te verdiepen en de feiten vervolgens nuchter en zakelijk te beoordelen. Kort om een veelbelovende knul, van het soort dat over het algemeen niet zo dik is gezaaid. Diep bedroefd zijn we dat aan dit veel belovende jonge leven op deze wijze een eind moest komen. Ik wens zijn vrouw en hun 2 kinderen de kracht toe in dit onherstelbare verlies te berusten. Dit ongeluk riep bij mij wel de vraag op of het langzamerhand geen tijd wordt een aktie te gaan voeren om heel Texel als ,,rekreatie-gebied" aan te wijzen, waardoor de maximum snelheid drastisch naar beneden gebracht zou kunnen worden. In plaats van snelheids- bevorderende aanpassingen zouden snelheidsbeperkende maatregelen meer op hun plaats zijn. Anders voorzie ik dat nog velen op dezelfde wijze als Freek schuldeloos slachtoffer zullen wor den. G. A. Oskam, Den Burg. De laatste dagen worden opvallend veel fietsen, bromfietsen en motoren ontvreemd. Met betrekking tot enkele van deze diefstallen heeft de politie de indruk dat een min of meer georgani seerde bende aan het werk is. Alleen al van de Camping ..Kogerstrand" zijn totaal tien brommers en motoren ver dwenen. Een spectaculair geval was de diefstal van drie kostbare (totale waarde bijna ƒ10.000, lichte motoren in de nacht van zaterdag op zondag. Twee van deze voertuigen stonden op „Kogerstrand", de andere in de Dorpsstraat van De Koog. De eigenaars hadden ze met zware kettingen afgesloten, maar voor de dieven was dat blijkbaar geen pro bleem. Er wordt verband gezocht met een tas die de volgende dag in een duinpan werd gevonden en waarin een enorme betonijzerschaar en een breek ijzer zat. Gisteren verdwenen van „Ko gerstrand" opnieuw twee bromfietsen. In de nacht van zaterdag op zondag zijn op het strand van De Koog 20 strandhuisjes opengebroken. De sloten en/of de ramen werden vernield. De daders hebben blijkbaar niets van hun gading kunnen vinden, want er werd niets vermist. Dinsdag 25 juli: Van 10.00-12.00 uur strandspelen bij paal 20 (De Koog) onder leiding van Recre-aktief. Deelname gratis. Van 14.00-16.00 uur wordt instuif ge houden op camping Loodsmansduin. Om 19.00 uur begint op camping De Krim een volksdansavond. Op de speelweide aan de Boodtlaan te De Koog wordt om 19.00 uur een volleybaltoernooi gehouden. Deel name kost ƒ1, De Sportvissersclub houdt een sportvis wedstrijd speciaal voor vakantiegan gers in het binnenwater van de Oor- sprongweg in Eierland van 19.30- 21.30 uur. Aas: brood. Van 14.00-22.00 uur wordt in de Dorps straat van De Koog een braderie ge houden. In het Eierlandsche Huis te De Cocks- dorp wordt, aanvang 20.00 uur, een zang- en dia-avond gehouden, qeor- ■niseerd door de groep De Vonk van de Zevendedags Adventisten. Bij De Schuilhut in De Koog begint om 14.00 uur een kerkentocht. In de Hervormde kerk van Oudeschild worden van 14.00-16.00 uur rondlei dingen gegeven. In de Hervormde kerk van De Cocks- dorp wordt om 20.00 uur een dia-serie over Texel vertoond. In de Hervormde kerk van Den Hoorn wordt aanvang 20.15 uur een orgel concert gegeven door Harro en Enge- lien Kraal-Lap. Woensdag 26 juli Van 10.00-12.00 uur worden in het zwembad Molenkoog aan de Slinger weg in Den Burg zwembadspelen ge houden onder leiding van Recre- aktief. Deelnemers zijn alleen de en tree voor het zwembad verschuldigd. 's Middags en 's avonds folkloristische aktiviteiten op de Groeneplaats en de centrumstraten van Den Burg. De monstraties oude ambachten, optre den dansgroepen, boerenkapel etc. Om 14.00 uur een wedstrijd paalklim- men. Vanaf camping Dennenoord wordt een prestatieloop gehouden, aanvang 19.00 uur. Kosten ƒ2,50 per persoon. Op camping Dennenrust aan de Grens- weg wordt, aanvang 19.00 uur een volksdansavond gehouden. Kosten ƒ1,— per persoon. Om 11.30 uur begint in het raadhuis de bezwarenzitting in verband met de appartementenbouw „Klabam". Scouting Texel haalt vanaf 17.30 uur oud papier op in de Boogerd, Willem van Beierenstraat en Jonkerstraat. Men wordt verzocht het papier ge bundeld klaar te zetten op stoep of trottoir. Bij het Eierlandsche Huis in De Cocks- dorp wordt een volleybaltoernooi ge houden, dat om 19.00 uur begint. Kosten ƒ1,— per deelnemer. Om 19.30 uur begint bij strandpaal 28 een strandloop. Kosten ƒ2,50 per deelnemer. Om 22.00 uur start op camping Dennen oord aan de Grensweg een avond- oriëntatieloop. Deelname kost ƒ2,50 per persoon. Gedurende de folklore-aktiviteiten in Den Burg is in de Hervormde kerk een informatiestand van de gezamenlijke Texelse kerken. Van 14.30-15.30 uur wordt het orgel bespeeld. Donderdag 27 juli Van 10.00-12.00 uur strandspelen bij paal 9 (Hoornderslag) onder leiding van Recre-aktief. Om 14.00 uur start vanaf camping Den nenrust aan de Grensweg een puzzel- tocht op de fiets. Meedoen kost ƒ2,50 Om 19.00 uur beginnen volleybaltoer nooien op het ZDH-terrein aan de Witteweg bij Den Hoorn en op camp ing Het Woutershok aan de Rozen- dijk. Kosten ƒ1,— per persoon. Om 19.00 uur begint op camping Den nenoord een volksdansavond. Op en bij de barbecueplaats van Staats bosbeheer aan de Randweg wordt aanvang 22.00 uur een bosspel ge houden, gevolgd door een barbecue- feest. Kosten ƒ7,50. Deelnemers moeten zich 's middags uiterlijk 16.00 uur hebben opgegeven bij een der VW-kantoren. Om 10.00 uur begint in „Ons Huis" en in dorpshuis De Waldhoorn aan de Herenstraat een rommeltjesmarkt met attracties ten bate van de restauratie van de Hervormde kerk. In de Kikkertstraat te De Cocksdorp wordt een feestmarkt gehouden. Op de Amaliaweg werd een motor fiets gevonden. De politie ontdekte dat de motor onlangs in Amsterdam was ontvreemd. Een soortgelijk geval betrof een brom fiets, die door de politie op Texel uit het verkeer was genomen omdat deze was „opgevoerd". Dit vervoermiddel bleek gestolen te zijn in Maarssen. De politie heeft vanmorgen bl] routine controles in De Koog en in Den Burg 5 vermoedelijk Ille gaal In ons land verblijvende chinezen aangehouden. In Den Burg werden 2 man opge pakt en In De Koog bleken 3 mannen in eerste instantie niet over de vereiste papieren te be schikken. Ze zijn in afwachting van een nader onderzoek naar de resp. politieburo's gebracht Beide akties werden om plm. 8.30 uur in alle stilte ingezet. In De Koog had men het snelst succes, maar in het restaurant aan de Groene Plaats, wat in Den Burg het doelwit van het onderzoek was, duurde het geruime tijd voor dat men het gehele pand uit gekamd had. Toen het tegen 10.00 uur eindelijk zover was dat 2 zonder paspoort aanwezige Chinezen mee naar het buro konden ontstond er op de Groene Plaats een ware oploop. Bij het instappen van de 2 Chine zen deed zich een incident voor waarbij enkele van hun landgeno ten het fototoestel van 'n journalist trachtten te ontfutselen. Door snel ingrijpen van de politie kon een vechtpartijtje worden ver ijdeld. Uw fotospecialist v/h Langeveld en De Rooy bv Den Burg, Texel Een zéér uitgebreide en bijzonder smaakvolle serie geboortekaarten Wij noemen haar Kennemer Kaarten Kollektie. Dus: a s vaders en moeders, kom tijdig bij ons langs en kies op uw gemak uit de 133 verschillende ontwerpen (Trouwens, u kende ons misschien al wel via onze unieke kollektie verlovings-, huwelijks-en dankbetuigingskaarten v/h Langeveld en De Rooy bv Den Burg, Texel Dat touwtrekken een sport ts waar ook dames aardig mee uit de voeten kiemen, bewees de MSThandbalploeg die kampioen werd en rich ook tegen de kampioen bij de beren (TX 4 oJ. V. tl- van der Vis) geducht weerde. Voor de vele blijken van medeleven tijdens de ziek te en na het overlijden van onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder, zus ter en tante Mevr. CORNELIA HOOGENBOSCH-WITTE betuigen wij U onze harte lijke dank. Fam. Hoogenbosch Fam. Witte Den Burg, Texel, juli 1978. Voor de zeer vele blijken van belangstelling, be toond aan mijn moeder, MARTJE DE HAAS VAN DER VIS, tijdens haar ziekte zowel als na haar overlijden, wil ik een ieder hartelijk dan ken. Toon de Haas Nesweg 7, Oosterend, Texel. Blij en dankbaar zijn we met onze Jeen Zoon en broertje van Marga, Jan, Albert en Eligius Everaarts Naalrand 54, Den Hoorn, 23 juli 1978. Hiermede geven wij u kennis, dat heden, na een noodlottig ongeval op de Pontweg, van ons is weggenomen mijn lieve man en onze papa Frederik Johannes de Koning, echtgenoot van Jannie Verwijck, in de leeftijd van 29 jaar. Jannie Olivier Selma Texel, 19 juli 1978, Vaargeul 23, Den Burg. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad. Heden is door een noodlottig ongeval over leden onze collega en vriend, Freek J. de Koning. In hem verliezen wij een dierbaar mens, die altijd klaar stond. Zijn positieve instelling was ons tot voorbeeld en moge nog lang in her innering blijven. Onze gedachten gaan vooral uit naar zijn achtergebleven gezin en ouders. Schelpdierproefstation RIVO 't Horntje - Texel. Met grote verslagenheid hebben wij voorgoed afscheid moeten nemen van onze altijd behulp zame buurman en vooral ook vriend Freek de Koning Zijn levenswijze en warme persoonlijkheid zul len als voorbeeld in onze gedachten blijven leven. fam. Esselman fam. Van Dijk fam. Hoebe fam. v. d. Gracht fam. Hopman fam. Hut Den Burg, 19 juli 1978. Tot onze grote ontsteltenis en verdriet over leed onze sportieve vriend Freek de Koning. Zaalvoetbalteam N.I.O.Z. Door een noodlottig ongeval is plotseling over leden Freek de Koning. Wij verliezen in hem een enthousiast bestuurs lid. Bestuur en leden P.v.d.A. afd. Texel Met grote verslagenheid hebben wij kennis genomen van het plotseling overlijden van ons bestuurslid Freek de Koning. Ons medeleven gaat uit naar zijn vrouw en kinderen. Bestuur ABVA afd. Texel Tot onze droefheid is plotseling van ons weg genomen Ome Kobus Renze, Janneke, Yildiz, Hielke, Marijke, Alicia en Patrick. Lia, Hans, Jacqueline en Kees.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2