UIM A Engelse musici in Hoornder kerkje Eerste prijs voor De Kleppert/es Stelende jongelui op Stenenplaats „Pat Garret Billy the Kid" Dorset Brass Quire geeft slotconcert Audioclub naar Firato Knieletsel door autobotsing Ruit vernield Mededelingen van RenlV. Butaan- en propaangas Tas gestolen Slufter weer open Woensdag grote klederdrachtenshow Bromfiets ontvreemd Autobotsing NÊmt verzekerd Brisantgranaat gevonden PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 15 AUGUSTUS 1971 Dl Dinsdag 15 augustus Van 19.00-22.00 uur is er in het dorps huis De Bijenkorf een fototentoon stelling van foto's van Oosterend Present. Onder de titel Mooi Texel wordt in de Herv. Kerk van De Cocksdorp een dia-avond gehouden. Aanvang 20.00 uur. Bij het reddingboothuis nabij de vuurto ren van De Cocksdorp wordt een sportviswedstrijd gehouden van 19.15 tot 21.15 uur. Voorgeschreven aas: pieren, bliek of spiering. Deelnemers moeten een kwartier voor de aanvang aanwezig zijn. Het 15 man tellende gezelschap ,,Les Aranis" geeft op het parkeerterrein van de Nikadel in De Koog een Hel Driver Show, aanvang 20.30 uur. Er wordt acrobatiek verricht aan een 45 meter hoge mast. Verder koorddan sen en motorrijden over een lange draad, demonstratie autorijden op twee wielen en springen over gepar keerde auto's, total loss rijden, over de kop slaan e.d. Toegang tot het af geschermde terrein kost 77, (kinde ren f5, Van 14.00-22.00 uur wordt in de Dorps straat van De Koog een braderie ge houden. Op camping De Sluftervallei begint om 19.00 uur een volksdansavond. Op de speelweide aan de Boodtlaan te De Koog wordt een volleybaltoernooi gehouden. Inschrijfgeld 71,— p.p. In de Hervormde kerk van De Cocks dorp worden dia's van Texel vertoond 20.00 uur. Woensdag 16 augustus Het 15 man tellende gezelschap „Les Aranis" geeft op het parkeerterrein van de Nikadel in De Koog een Heil Driver Show, aanvang 20.30 uur. Er wordt acrobatiek verricht aan een 45 meter hoge mast. Verder koorddan sen en motorrijden over een lange draad, demonstratie autorijden op twee wielen en springen over gepar keerde auto's, total loss rijden, over de kop slaan e.d. Toegang tot het af geschermde terrein kost 77,— (kinde ren 75, Van 14.00 tot 18.00 uur houden de geza menlijke kerken van Texel open huis in de Hervormde kerk in Den Burg met informatiestand, orgelbespeling etc. 's Middags en 's avonds op de Groene- plaats en de centrumstraten van Den Burg folkloristische aktiviteiten, met optreden boerenkapel, dansgroepen, demonstraties oude ambachten atc. Om 14.00 uur begint op de Groene- plaats een grote show van diverse kle derdrachten. Om 19.30 uur begint op de Groene- plaats een grote drumbandshow van alle Texelse drumbands. Om 19.00 uur begint op camping Koger- strand een volksdansavond. Bij het Eierlandsche Huis in De Cocks dorp wordt een volleybaltoernooi ge houden, aanvang 19.00 uur. Op de camping Dennenoord aan de Grensweg begint om 22.00 uur een Avondoriëntatietocht. Donderdag 17 augustus In de Hervormde kerk van Den Hoorn worden van 14.00 tot 16.00 uur rond leidingen gegeven; tevens gelegen heid om de toren te beklimmen. Van 10.00-12.00 uur worden op het strand van paal 9 (Hoomderslag) strandspelen gehouden onder leiding van het Recreaktief-team. Vanaf het ZDH sportterrein aan de Wit- teweg bij Den Hoorn wordt een Fietspuzzeltocht gehouden; 14.00 uur. Op de camping Het Woutershok en op het ZDH sportterrein bij Den Hoorn worden volleybaltoernooien gehou den, aanvang 19.00 uur. Inschrijfgeld 71,- p.p. Op de barbecueplaats aan de Randweg in de Dennen (bereikbaar vanaf de Ruijslaan of de Ploegelanderweg) wordt een bosspel gehouden, ge volgd door een barbecuefeest. Deel nemers betalen 77,50 p.p. voor vlees e.d. en moeten zich om 16.00 uur hebben opgegeven bij een der VW- bureaus. Het 15 man tellende gezelschap „Les Aranis" geeft op het parkeerterrein van de Nikadel in De Koog een Heil Driver Show, aanvang 20.30 uur. Er wordt acrobatiek verricht aan een 45 meter hoge mast. Verder koorddan sen en motorrijden over een lange draad, demonstratie autorijden op twee wielen en springen over gepar keerde auto's, total loss rijden, over de kop slaan e.d. Toegang tot het af geschermde terrein kost 77,— (kinde ren 75, VASTE AGENDA Iedere ochtend van 9.30-11.45 uur wordt op camping Dennenoord een kinderprogramma van spel, vertelling en handenarbeid gegeven door de groep „De Vonk" van de Zevende dagadventisten. Het donderdagavond in de Hervorm de kerk van Den Hoorn gegeven concert was het slot van de serie „Zomeravond- concerten in Texelse kerken". Deze slotavond werd verzorgd door het „Dorset Brass Quire", een groep Engel se musici, in het kader van een toernee door Nederland. De uitvoering trok meer dan honderd belangstellenden. Het Dorset Brass Quire is in 1974 ontstaan en heeft al meer dan 170 concerten op haar naam. De groep telt zeven musici, waarvan er vijf een koper blaasinstrument bespelen. Verder zijn er fluit en slagwerk. Op het donderdag gehouden concert gebruikte men zes tien verschillende instrumenten, wat be tekende dat de musici voortdurend bezig waren van instrument te wisselen. Dit gaf wel een aardige afwisseling, temeer daar men ook regelmatig van plaats veranderde. Tot deze zestien behoorden onder andere oude instrumenten zoals „zin ken" (een soort houten trompet) en een „sackbutt", een oud soort trombone. Het Quire heeft deze instrumenten pas vanaf dit voorjaar tot haar beschikking. De zinken zijn overigens niet authentiek maar naar oud model vervaardigd van fiberglas door de firma Monk. Verder werden stukken uit het programma ver tolkt op blokfluiten. Torenmuziek Het concert begon met „Reiterfan- faren" van Johann Zelenka, gespeeld vanaf de orgelgalerij. Feitelijk was dit niet het eerste nummer dat gespeeld werd, want voordat het concert begon, hadden enkele orkestleden reeds vanaf de kerktoren enkele stukken van Johann Pezel gespeeld. Dominee J. J. H. Hoekstra sprak een inleidend woord en hij was ook degene, die de inleidingen van de leider Roger Smith vertaalde. Toen kon het twee uur durende con cert werkelijk een aanvang nemen, het geen dan ook toepasselijk gedaan werd met een Intrada van Dietrich Becker. Nadat men vijf zeventiende eeuwse stukken gespeeld had, nam men eens klaps een tijdsprong naar 1960 met Music for Brass Trio van Herman Regner. Deze „ommezwaai" was ook in de muziek duidelijk te horen en het is De Audioclub Texel maakt vrijdag 8 september een reisje naar de Firato in Amsterdam. Daarnaast wordt een be zoek gebracht aan enkele importeurs van stereo-hi fi-apparatuur, die ten tijde van de Firato een eigen tentoonstel ling hebben in de Rijnstraat in Amster dam. Door het reisje hopen de leden zich op de hoogte te stellen van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de hi fi-apparatuur. Ook geïnteres seerde niet-leden mogen mee. Het reisje (met diverse auto's) kost per persoon 717,50, inclusief boot en entree Firato. Opgave vóór 1 september bij Frits Dijkstra, Nikadel 3, De Koog, telefoon (02228) 357. niet zeker of dit op het publiek wel zo gunstig is overgekomen. Verder werden in de eerste helft van de avond stukken gespeeld voor de dwarsfluit en een voor onbegeleide hoorn. Met een mars voor drie trompetten van Carl Phillipp Bach werd het pro gramma voor de pauze afgesloten. Na een kwartier ging men weer lustig vérder met een „danserye", een suite bestaande uit allerlei dansen, die ge speeld werd door moderne blaasinstru menten, zinken en blokfluiten. Verder kwam in de tweede helft wat meer de moderne muziek aan de orde, zoals stukken van Glatz, Heard en Richard Strauss. Ook werd gespeeld een suite, bestaande uit volksliedjes van het eiland Man, waar het Quire drie maal op toernee is geweest, gecomponeerd door Roger Smith zelf. Toegift Nadat men geëindigd was met een militaire mars van Cherubini en een Fanfare van Richard Strauss werden als toegift enkele oude Engelse jachtliede ren gespeeld. Hetzelfde stuk had men eerder deze week op de juttersmarkt in Den Helder vertolkt. Curieus is, dat leden van het Quire het wereldrecord non-stop spelen in handen hebben. Zij hebben het vorig record in december 1974 gebroken door 24 uur onafgebroken te spelen. Dit is niet de enige marathon van dit Quire: in juli 1974 speelde men al 15 uren non-stop en in februari van dit jaar 12 uur. Het Quire heeft in haar vierjarig bestaan ruim 75000,— verzameld voor charitatieve doeleinden. W. B. Kop-staart-bo tsing Op de Pontweg botste donderdag ochtend een Simca personenauto op een Volkswagen, die komend vanaf De Koog naar de Kogerweg wilde afslaan. De bestuurder van de Simca liep hierbij knieletsel op en moest naar het Park zichtziekenhuis worden overgebracht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Het ongeluk vond plaats omdat de bestuurder van de Simca (Hans van S. uit De Koog) de situatie verkeerd be oordeelde. Hij was klaarblijkelijk in de veronderstelling dat de voor hem rijden de Volkswagen harder reed. Mej. Mona C., die aan het stuur van de VW zat, liep bij de botsing geen schrammetje op. Zij kreeg echter wel een bekeuring omdat zijn niet in het bezit van een rijbewijs bleek te zijn, Onbekenden haalden in de nacht van zondag op maandag een ruit uit de visverkoopwagen van Mosk in De Koog. Hoewel de ruit spoorloos is en men vrij eenvoudig binnen kon komen, werd van de inverntaris niets ontvreemd. Veel bedrijven, maar ook gezinnen en eigenaars van zomerhuizen maken ge bruik van butaan- en/of propaangas voor huishoudelijke doeleinden en/of verwarming. Vaak is door de leverancier van het gas een tank geplaatst op het erf van bedrijf of woning. Uitgangspunt is, dat door de leveranciers uitsluitend gekeurde tanks worden afgeleverd. Bij de opslag en het gebruik van gas komt al snel de Hinderwet om de hoek kijken, want, in overleg met allerlei deskundigen, zijn door de rijksoverheid verschillende regels gesteld. De bedoe ling is dat de gebruiker en zijn omgeving zoveel mogelijk worden beschermd. Onzorgvuldig gebruik, niet veilige tanks en leidingen, kunnen zeer ernstige kon- sekwenties hebben; daarover hebt U de laatste tijd via de nieuwsmedia voldoen de kunnen vernemen. In principe is elke gastank een gasbom I In dit artikeltje willen we op enkele punten nog eens speciaal de aandacht vestigen. In de eerste plaats de vraag: wanneer hebt U met de Hinderwet te maken. Een algemeen antwoord: bij opslag van butaan en propaan in fles sen mag de gezamenlijke inhoud van de flessen niet groter zijn dan 110 liter (een gewone gasfles heeft een inhoud van ±26 liter). Zodra U gebruik gaat maken van een gastank is als regel de Hinderwet van toepassing, zodat U in aanraking komt met afstanden tot erfscheidingen, ge bouwen enz. Een zeer belangrijk ding daarbij is dat om het reservoir een hek geplaatst wordt, zodat „onbevoeg den" denk vooral aan spelende jeugd niet bij de tank kunnen komen. Dan is ook nog erg belangrijk dat de tank met toebehoren regelmatig wordt gekeurd door bevoegde keuringsinstan ties. Uw leverancier kan U daarover alles vertellen. Waarom dit verhaaltje7 Niet om U bang te maken of om te pleiten voor aansluiting op het veel min der gevaarlijke aardgasnet. Neen, bij een routinekontrole van de dienst ge meentewerken is onlangs gebleken dat diverse gastanks niet voldoen aan de belangrijkste veiligheidseisen. In verband hiermede hebben burge meester en wethouders besloten de aanwezige gasopslag te inventariseren. Men wil nagaan waarvoor hinderwetver gunning is verleend, of aan gestelde voorwaarden is en wordt voldaan en (voor het geval geen hinderwetvergun ning is verleend) in overleg met de eige naar/gebruiker te komen tot een voor de omgeving aanvaardbare en veilige situatie. Het is denkbaar dat iemand niet precies weet of zijn gasopslag op de juiste wijze is geregeld. Informaties kunnen worden ingewonnen bij de heren Smit of Commijs op het gemeen tehuis, tel. (02220) 3041. Donderdag werd door mej. D. P. de Ridder aangifte gedaan van de diefstal van haar tas uit Boetiek 22 in de Wever straat in Den Burg. In de tas, die zij op 2 augustus in de winkel had neergezet zaten een portemonnee met enkele tien tallen guldens, een bankpas en enkele Eurocheques. De politie heeft de zaak in onderzoek. Tot veler verbazing slaagde de Texel se ponyclub „De Kleppertjes" er dit weekeinde in de huidige kampioen van Noordholland in de klasse L, „De Duin- ruiters" uit Julianadorp, te verslaan. Het eilandelijke achttal eindigde zater dagmiddag in Oosterkl'rf op Wieringen als eerste bij een concours waaraan door 18 verenigingen werd deelgeno men. Het betrof hier wedstrijden voor ponyclubs uit het district Noordholland- Noord. „De Kleppertjes" werden met ruime voorsprong eerste, terwijl „De Duinruiters" niet verder dan een tweede plaats kwamen. Het Julianadorpse acht tal behaalde de titel bij de provinciale wedstrijden, die veertien dagen geleden in Midden Beemster werden gehouden. Het Texelse team, dat zaterdag aan de wedstrijden op Wieringen deelnam, bestond uit de ruiters Jeannette Zuide- Twintig Duitse kinderen moesten zich woensdagmiddag tegenover de politie verantwoorden voor een aantal kleine diefstallen, die zij kort daarvoor pleeg den in de winkel van Dros' Magazijn aan de Stenenplaats in Den Burg. Nadat de jongelui schuld bekend hadden en de meegenomen artikelen alsnog hadden betaald, mochten zij weer gaan. De twintig maakten deel uit van een groep van 70 kinderen, die op Texel hun vakantie doorbrachten en ter gelegen heid van de Folkloreactiviteiten naar Den Burg was getrokken. Van hun zakgeld mochten ze op de Stenenplaats souvenirs kopen. Eenmaal binnen geko men liep de zaak al spoedig uit de hand. Een aantal kinderen stopte naast souve nirs ook andere zaken zoals portemon nees, make-up-artikelen en sleutelhan gers in de tas. Sommigen betaalden een gedeelte maar de meesten gingen zon der een bezoek aan de kassa de deur weer uit. De politie werd er bij gehaald en zorgde er voor dat de meeste voorwer pen of teruggebracht of alsnog betaald werden. De namen van de twintig zijn genoteerd en de Westduitse politie is van de zaak in kennis gesteld. wind met Darwin, Piet de Wit met Jacky, Marjan de Kraker met Daniël, Marit Kikkert met Amber, Frouwke Eelman met Ramon, Jacqueline de Porto met Tornado, Cristine Vlas met Polly en Paul van Exel met Fury. Individueel werden de volgende prij zen gehaald: Klasse B2: Rijbaan 3: Anja van Exel met Mona: 4e prijs; Rijbaan 4 Inge Keijzer met Fello: 4e prijs; Rijbaan 6: Marit Kikkert met Amber: Ie prijs, Trudy Grootjen met Sonja: 3e prijs; Rijbaan 7: Menno Sjoerd Heetveld met Snowy: 2e prijs; Sabine Aarts met Calypso: 3e prijs. Met uitzondering van Inge Keijzer werden alle ruiters een klasse verhoogd en mogen volgende wedstrijd in de klasse LI rijden. Klasse L1: Rijbaan 9: Jacqueline de Porto met Tornado: 3e prijs; Christine Vlas met Polly: 6e prijs; Rijbaan 11: Jeannette Zuidewind met Darwin: 6e prijs. Marit Kikkert behaalde de caprille- proef en is nu B-springen. Jacqueline de Porto met Tornado was 5e met springen in klasse L en behaalde één winstpunt. Met ingang van heden is de Slufter weer vrij toegankelijk voor publiek. Staatsbosbeheer doet wel een beroep op eigenaars van honden om hun dieren aangelijnd te houden. Dit om te voorko men dat jonge eidereenden worden opgejaagd. In het kader van het folkloreprogram ma zal woensdagmiddag a.s. op de Groeneplaats een grootst opgezette show van Nederlandse klederdrachten worden gehouden. Het bestuur van de Fblklorestichting beschouwt dit evene ment als het hoogtepunt van het pro gramma van dit jaar. Het is in ieder geval het meest kostbare onderdeel; een deel van de kosten wordt echter gedragen door de provinciale Tour-ln-organisatie De antieke „modeshow" duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Ongeveer 85 perso nen, afkomstig uit diverse streken van het land zullen in de klederdracht van hun omgeving zijn gestoken en zich op het podium aan het publiek presenteren. De heer Koelewijn uit Spakenburg geeft daarbij deskundig kommentaar, waarbij op allerbei interessante bijzonderheden van de kleding wordt gewezen. De mensen en klederdrachten zijn onder meer afkomstig uit Limburg, Zeeland Groningen, Friesland, Staphorst, Spa kenburg, Volendam, Scheveningen Katwijk, Vlaardingen, Hindeloopen en Marken. Per streek of plaats wordt vaak meer dan één costuum getoond: er is uiteraard onderscheid tussen de kleding van mannen en vrouwen maar ook de uitgaans- en dagelijkse kleding verschil len sterk. Een dergelijke kledingshow werd al eens in Spakenburg gehouden. Fami lierelaties van een der bestuursleden van de Texelse folklore leidde tot de geplan de herhaling op Texel. De medewerkers bestaan veelal uit leden van plaatselijke dansgroepen e.d. en medewerkers van historische musea. Drumbands Een ander hoogtepunt van de komen de folklorewoensdag is een drumband show, die om 19.30 uur begint op de Groeneplaats. Er wordt aan deelgeno men door alle Texelse drumbands. Het is de laatste „volle" woensdag van het Folkloreprogramma 1978. Op woensdag 23 augustus wordt alleen nog een avondprogramma gegeven (aan- vang 19.30 uur) bestaande uit een optreden van het Kon. Texels Fanfare- korps, de dansgroep Oude Dansen, de kinderdansgroep en de boerenkapel. Vanaf 21.30 uur is er vrij dansen in Dë Lindeboom-Texel volgens het bekende recept, dus met veel personen in kleder dracht, optreden van de groep Oude Dansen e.d. Ook in De Zwaan wordt ge danst. De Vespa bromfiets, die de heer Hooijberg (De Cocksdorp) woensdag ochtend in de fietsenstalling achter het Havenrestaurant had neergezet, bleek later op de dag door onbekenden te zijn meegenomen. Op het verzekerings plaatje van de bromfiets staat het nummer NPT 347. In de Kogerstraat botsten vrijdag twee personenauto's op elkaar. Geen van de inzittenden liep hierbij letsel op, maar beide wagens werden nogal be schadigd. Het ongeval kwam tot stand toen de uit Arnhem afkomstige N. H. van S. met zijn Honda personenauto plotseling de rijbaan opreed. De man kwam hierbij in aanraking met de juist op dat moment passerende Volkswagen van M. J. Bakker uit Den Burg. Zondag werd een uit Eefde afkom stige vakantieganger door de verkeers politie gesnapt. De man bleek niet over de wettelijk verplichtgestelde WA-ver- zekering te beschikken. Woensdag draait in het City-theater de vooral door de muziek van Bob Dylan bekend geworden western „Pat Garret Billy the Kid". Dylan vertolkt hier een van de kleine rolletjes (Alias, de zeer snelle messentrekker). Hij komt in beeld In de omgeving van Paal 7 werd zater dag een vrij gave brisantgranaat gevon den. Het ding is door de politie opge haald en in een speciale kist naar het groepsbureau gebracht. Daar zal de granaat binnenkort door de Explosie venopruimingsdienst worden opge haald. naast de als acteur gerenommeerd te noemen James Coburn (Pat Garret) en de ook door zijn muziek bekend gewor den Kris Kristofferson (Billy the Kid). In de film worden de wederwaardig heden van dit trio in beeld gebracht. James en Billy hebben enige tijd samen het Westen onveilig gemaakt maar in middels is Garret getrouwd en wil hij wat meer zekerheid in het leven. Hij treedt in dienst van de overheid en wordt sheriff in Lincoln, wat feitelijk inhoudt dat hij het vee van de rijke rancher Chisholm tegen diefstal moet beschermen. In diens opdracht beveelt Pat Garret Billy binnen een week de streek te verlaten. Billy trekt zich hier niets van aan en samen met andere vrijbuiters pleegt hij weer een diefstal. Dit avontuur eindigt slecht en „The Kid" komt in de gevangenis van Lincoln terecht. We gens het doden van een man wordt Billy tot de strop veroordeeld, maar tijdens de afwezigheid van Pat ziet Billy kans uit te breken, waarbij hij twee bewakers neerschiet. Dan wordt hij als vogelvrije van de ene schuilplaats naar de andere opgejaagd. Bob Dylan laat Pat en Billy van tijd tot tijd ook zijn tanden zien, maar komt (vanzelfsprekend) meer als muzikant voor het voetlicht. Zoals ge bruikelijk doet hij dit op zijn niet te imiteren wijze. Uitstekend dus, alhoewel natuurlijk wel aantoonbaar is dat Bob het in de eerste plaats van zijn muzikale kwaliteiten moet hebben en niet van zijn matige acteertalent. „Pat Garret Billy the Kid" is toegankelijk voor personen van 16 jaar en ouder.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2