Wij willen ook wonen zoekt naar Dona-tide winterverhuurders RAADHUIS Het laatste houvast „THE CHOIRBOYS" in, a\xii:ii\ys „WATiKZEGGEN WOU.." C.R.M. EN DE GRONDAANKOPEN Koersen vreemde valuta 'Xomerhuisjes voor woningzoekenden Mededelingen van B. en W. Polio-inenting The Messengers in Den Burg FEUILLETON Bromfiets ramde personenauto Busje aangereden Vliegtuigje maakte noodlanding Geld gestolen 1IJDAG 18 AUGUSTUS 1978 i TEXELSE COURANT PAGINA 5 99 Om iets te doen aan de jaarlijks terug rende problemen bij de verhuur van merwoningen aan woningzoekenden dens het winterseizoen heeft de werk- oep „Wij willen wonen" plannen itwikkeld om een en ander te coördi- iren. Men wil in de eerste plaats een mtract samenstellen aan de hand aarvan betrokkenen een waterdichte lurovereenkomst kunnen aangaan. Het staat volgens „Wij willen ook onen" wel vast dat er aan de huidige luatie nogal wat hapert, waardoor in it voorjaar de problemen voor het ischeppen liggen. Contracten zijn vrij- sl nooit gemaakt en de betrokken lurders komen meer dan eens, on- inks mondelinge afspraken rond de lasdagen op straat te staan. Moeilijkheden De werkgroep zegt ermee op de logte te zijn, dat het op poten zetten in een dergelijk bureau talrijke moeilijk- iden zal opleveren maar, zegt men, it is het ons best waard. Probleem nummer één is wel dat offi- el niet toegestaan is zomerhuisjes in Belangstellenden voor een polio- iccinatie kunnen op woensdag 23 igustus tussen 15.00 en 16.30 uur recht in het Groene Kruis-gebouw de Witte Kruislaan te Den jrg. In principe is deze inentingsmo- ilijkheid bestemd voor personen ineden 27 jaar, die niet ot niet illedig zijn ingeënt. Thans kunnen >k personen terecht tot de leeftijd in 50 jaar. Een onvolledig tegen polio inge- it persoon is iemand, die in het mtrleden ten hoogste tweemaal te- s rn kinderverlamming ingeënt is. pet andere woorden, wie reeds ■iemaal of vaker tegen polio werd Sgeënt, wordt in dit verband als ildoende tegen de ziekte te zijn geschermd. De nu gepropageerde vaccinatie n niet of onvolledig ingeente per- nen kan worden beschouwd als n „inhaalvaccinatie" en niet als een passa-vaccinatie. Hiervoor wordt het TP-vaccin gebruikt (difterie, tetanus, ^olio). Het inentingsschema luidt: 2 laai DTP vaccin met een interval van in maand, gevolgd door een 3e DTP- nting een half jaar later. Volledig gevaccineerde personen be- even niet nogmaals te worden inge- ït. Voorts geldt de inenting niet voor en die reeds in de landelijke vaccinatie- jmpagne meelopen. Zij moeten hun ormale schema afmaken. De inenting Dor mensen tot 27 jaar is gratis. Voor e leeftijdsgroep 27 t/m 50 jaar wordt 21,50 per inenting berekend. de wintermaanden permanent te verhu ren. „Wij willen ook wonen" stelt zich echter op het standpunt dat het, gezien de ernstige woningnood, voor de ge meente bijzonder moeilijk is geworden op naleving van deze regel toe te zien. Volgens de werkgroep komt dit omdat de gemeente, als ze dat wel zou doen, met haar neus wordt gedrukt op het feit, dat het woningbeleid van de afgelopen jaren niet bepaald „je dèt" is geweest. Men concludeert dat als deze verhuur- derij wel aangepakt zou worden een behoorlijk grotere groep van woning zoekenden bij de gemeente zou aan kloppen. Lijst Het staat volgens „Wij willen ook wo nen" wel vast dat de nu ontstane situatie (soms ernstig) misbruik in de hand werkt. Er worden soms extreem hoge huren gevraagd voor iets wat niet meer is dan een kamertje met aanrecht en stromend water. Om aan dergelijke wantoestanden een eind te maken wil de werkgroep een lijst met bona-fide winterverhuurders samenstellen. Deze gegevens wil men dan doorspe len aan iemand met een schrijnend woningprobleem, die op de gemeente lijke lijst soms pas na een half jaar aan de beurt zou zijn. Ook andere mensen met woningproblemen, door verbouwwerk- zaamheden etc., die genoegen kunnen nemen met een oplossing van tijdelijke aard zouden zich met de werkgroep in verbinding kunnen stellen. Oogluikend „Wij willen ook wonen" wil door dit project ook in contact treden met mensen die mogelijkerwijs tot de con clusie zijn gekomen, dat ze hun zomer huisje net zo goed het gehele jaar kunnen verhuren omdat dit minder rompslomp geeft. Men gaat er van uit dat, als de huur der van een dergelijk huisje geen woon vergunning bij de gemeente aanvraagt, diezelfde gemeente een dergelijke gang van zaken waarschijnlijk oogluikend toe zal staan. De werkgroep baseert dit laatste op gesprekken die men met de officiële gemeentelijke instanties over dit onderwerp heeft gehad. Belangstellenden voor een (even tueel) tijdelijke oplossing van hun woon ruimteprobleem en de verhuurders die aan dit project hun medewerking willen verlenen, kunnen met de werkgroep „Wij willen ook wonen" contact opne men via het adres Schilderend 39/41 (Oude Ulol Den Burg, tel. (02220) 3554. Zondag, aanvang 19.00 uur wordt in de Gereformeerde Kerk aan de Elemert in Den Burg opnieuw een „dienst voor belangstellenden" gehouden. Meege werkt wordt door het jongerenkoor „The Messengers" o.l.v. Jan Beijert. Voor de aanvang is er samenzang. Deze dienst, die geleid zal worden door ds. Douwes, wordt ook ditmaal recht streeks uitgezonden via De Lichtboei. De begeleiding van der samenzang is in handen van organist Peter Zwart. Er zijn liederenbladen aanwezig. door Henk van Heeswijk. 13. Laat in de middag keerde Freerk lanzijn terug in zijn huisje aan de urmerweg. „Ik heb 't bekeken en ennis gemaakt met Wim Koster. Ik icht, dat het wel vertrouwd was. laarom heb ik gezegd, dat-ie 't eerst laar eens een maand met onze Nelie loet proberen". Moeder Trijnie was het er nog lang liet mee eens. „Maar man, zo'n end (an huis! En ze is nog maar zeventien, en kind. En dan met zo'n vreemde man illienig, daar ken nooit iets goeds uit :ommeIk begraip niet, wat jou lezielt Freerk lachte en dacht aan de prettige ïorgen en middag, samen met Wim oster, die op goeie sigaren tracteerde n met de man naar een uitstekend sstaurant ging, waar ze uitgebreid aten n dronken. Maar hij antwoordde enkel: Er komt een tijd, dat we onze meiden >s moeten laten, vrouw. Bij de een is at wat vroeger dan bij de ander. Ik heb Op de kruising Waalderstraat, Burger houtstraat, Wilhelminalaan vond dins dagavond laat een ongeluk plaats, waar bij een bromfiets en een Toyota perso nenauto betrokken waren. Beide voer tuigen liepen ernstige schade op. Er werd niemand gewond. De botsing vond plaats toen een jeug dige bromfietser (J. van K.), die de krui sing vanuit de richting De Waal was ge naderd, de Wilhelminalaan wilde oprij den. Hij verleende geen voorrang aan de voor hem van rechts komende perso nenauto van A. van H. uit De Koog. Deze kwam van de Burgerhoutstraat en werd door de bromfietser in de linker flank geraakt. Van K. sloeg hierbij over de motorkap van de auto, maar liep wonderlijk genoeg geen schrammetje op. Het ziet er naar uit dat de auto total loss zal worden verklaard. Van de bromfiets werd de voorzijde zwaar be schadigd. Woensdagavond liep een in de War moesstraat geparkeerd bestelbusje schade aan de linkerzijde op toen een passerende Belgische militaire truck er tegenaan reed. Het busje stond gepar keerd ter hoogte van drukkerij Lange- veld en de Rooy. De schade bleef be perkt. Het busje had lakschade, een afgebroken buitenspiegel en een inge deukt achterspatbord. Niemand werd gewond. Westduitse marken Belgische francs Franse francs Zweedse kronen 100 f 46,75 Zwitserse francs 100 f 132,75 Deense kronen 100 37,75 Amerikaanse dollar 1 f 2,04 100 106,75 Engelse ponden 1=/ 4,05 100 6,60 Oostenrijkse schillingen 100 14,97 100 48,25 Italiaanse lires 10.000 24,75 5üsP(cien van ÖC Op 4, 5, 7 en 8 september in zwembad Molenkoog te Den Burg. Opgave vóór 4 septem ber bij het zwembad. Kosten M-. Onder de titel „The Choirboys" wordt van donderdag tot en met dinsdag een film gedraaid, waarin duidelijk tot uiting komt dat ..de oolitie ook maar een mens is". De Nederlandse titel luidt, ietwat cynisch, „De 10 politieduivels". De op rauwe realiteit ingestelde Amerikaanse regisseur Robert Aldrich is het met de relativering van het politievak eens. Hij voegt er onmiddellijk aan toe dat we in enkele gevallen wel te maken krijgen met agenten die als mens danig gefrus treerd zijn hun labiele gevoelsleven. Aldrich, niet bepaald bekend van stichtelijke films, geeft een scala van de eventualiteiten die zich in het brein van een politieman voor kunnen doen. Want wat is er zoal aan neurotische kenmer ken, waar uit te putten is. Om de uitersten bij de kop te nemen: van onge remd sadisme tot een zielig masochis me. En verder, de politieman die zich verlustigt (het kan niet op) in het kwellen van zijn medemens en de even eens in het blauwe uniform gehulde collega, die zijn jeugdervaringen „toest" aan de zweep van een prosti- tué. Eén keer in de week houdt dat geteisem „koorrepetitie", hetgeen in houdt dat ze in een stadspark zo dronken worden, dat ze niet meer weten wat ze doen en om maar één voor beeldje te noemen het dienstpistool op nietsvermoedende eenden leegschie ten. Als er gewonden of doden vallen, worden ze steevast gedekt door de korpsleiding, die dit stelletje levensge vaarlijkste gekken consequent de hand boven het hoofd houdt en het kennelijk alleen gemunt heeft op een oudere agent, die in de loop der jaren een aantal malen gedegradeerd is en nog altijd straatdienst doet, naar Wambough on dubbelzinnig laat blijken, uitsluitend omdat hij, in tegenstelling tot de ande ren, met menselijke eigenschappen is begiftigd. Als er al iets positiefs van the Choirboys is te melden, dan is het wel dat deze agent tenslotte de heleboel in de tang weet te nemen, zij het dan ook weer door de vuigste chantage. Toe gang 16 jaar. Voor de kinderen staat zondagmiddag in het City Theater een geheel Neder lands gesproken tekenfilm op het pro gramma, waarin „Het Nijlpaardje Hugo" het eiland Zanzibar, een land waar het leven goed is, tegen haaien moet beschermen. Door zijn kleine af metingen moet hij verschillende listen bedenken om niet te grazen te worden genomen door die bijtgrage visjes. Zo valt hij van het ene in het andere avontuur. De stemmen zijn van Ton van Duinhoven, Lex Goudsmit en Ko van Dijk. De zang wordt verzorgd door Jimmy en Mary Osmond. 92 min. kijk plezier voor personen van alle leeftijden. In de omgeving van het vliegveld maakte woensdagmiddag een één- motorige Piper van de Vliegclub Noord- holland-Noord uit Den Helder een nood landing. waarbij niemand letsel opliep. De schade aan het toestel was gering. Het vliegtuig kwam neer op een stuk weiland tussen de Postweg en de Hoofdweg aan de noordzijde van de Slufterweg. De inzittenden waren twee uit Friesland afkomstige heren. De oorzaak van de noodlanding was een motorstoring, die kort na de start plaatsvond. Hoewel men nog probeerde op het vliegveld zelf te landen, verloor het toestel zo vlug hoogte, dat men het op een naburig stuk land aan de grond moest zetten. Het vliegtuigje werd door personeel van het vliegveld terugge sleept. Een vakantieganger uit Breda deed bij de politie aangifte van diefstal van /40, uit zijn portefeuille. De man had de portefeuille in zijn jas gedaan en deze in jeugdherberg „Panorama" laten lig gen. Met uitzondering van het geld werd niets vermist. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Boris Karioff in een scène uit de vrijdagnacht- Film:„Do bruid van Frankenstein". Naar aanleiding van de algemene ver ontrusting, die in de afgelopen raadsver gadering naar voren is gekomen over de grondaankopen van C.R.M. op Texel, wil ik enige zaken aanhalen uit een artikel genaamd: „De drie groene no ta's: stand van zaken en perspectief", van de hand van Jhr. mr. F. C. M. van Rijckevorsel, hoofd van de Hoofdafde ling Natuur- en Landschapsbescher ming van het Ministerie van C.R.M Allereerst beschrijft de heer Van Rijckevorsel uitvoerig karakter en positie van de zgn. Drie Groene Nota's (nota Nationale Parken, nota Nationale Land schapsparken en de Relatienota). Ik dacht dat vooral over de eerste twee nota's reeds uitvoerig in de publici teitsmedia bericht is, maar dat de derde nota, de Relatienota, wat minder be kend is. Daarom ga ik op de laatste wat nader in. Evenals de eerste twee nota's is deze Relatienota een beheersnota. Zij wil een instrumentarium aanreiken d.m.v. be heersvergoedingen aan landbouwers in bepaalde gebieden zodanig dat hun in komenspositie niet voor die van andere boeren in de streek hoeft onder te doen. Er dient een beheersplan opge steld te worden voor zo'n gebied door deS.B.L. (Stichting Beheer Landbouw gronden). Alles gebeurt echter op basis van vrijwilligheid. De volgende uitspraak van Van Rijckevorsel verdient de aan dacht: Deze beheersvergoedingen zijn geen vergoedingen voor planologische beperkingen, maar voor het richten van bedrijfsopzet en bedrijfsuitoefening op doeleinden van natuur- en landschaps beheer. De ministers van V.R.O. en van Land bouw en de staatssecretaris van CRM hebben zich in juli 1977 tot de provincies gewend, met de vraag voor welke gebieden de Relatienota onmiddellijk van toepassing zou kunnen worden ver klaard. Tot 1981 is /200 milj. uitgetrok ken voor de Relatienota. Er zijn ook voorrangsgebieden aangewezen (±100.000 ha). Nu zegt Van Rijckevorsel: „Het is niet uitgesloten dat het beheer als voorzien in de Relatienota (beheersregelingen en verwerving) in een deel van deze gebieden in de praktijk niet of nauwe lijks van de grond zal komen. Het devies is immers vrijwilligheid. Het lijkt m.i. dan ook gewenst, dat in het systeem van gebiedsaanwijzing een zodanige flexibi liteit wordt ingebouwd, dat het mogelijk wordt om van aangewezen gebieden waar de toepassing van de Relatienota niet of nauwelijks van de grond komt, snel naar andere, voor Relatienotabe- heer „rijpe" gebieden over te stappen". Nu komen bij mij de volgende vragen op: 1. Valt Texel of een gedeelte daarvan ënder de aangewezen of potentiële Relatienotagebieden? 2. Is er een verband tuisen de rol die de S.B.L. krijgt in de nieuwe komende wet op de vervreemding van landbouwgron den en z'n rol in de Relatienotagebieden oftewel gaat de S.B.L. in de toekomst een rol spelen bij het toewijzen van te koop aangeboden landbouwgrond? Tenslotte wil ik opmerken dat ik de verontrusting van een aantal raadsleden in de afgelopen raadsvergadering deel, van de stille aankoop van landbouw grond door C.R.M., want, en dat is mijn politieke stellingname, Texel behoort niet tot de zgn. „rijpe" gebieden voor Relatienotabeheer. Ik wil de agrariërs en standsorganisa ties op Texel met klem oproepen te helpen voorkomen dat C.R.M. grip krijgt op de voor Texel zo belangrijke agrarische sektor. Klaas Barendregt, Eierland wel vertrouwen in Nelie. En ze kan er goed verdienen". 's Avonds kreeg de jongste dochter toestemming de nieuwe baan bij Wim Koster aan te nemen. „Voorlopig voor een maand. Als het goed gaat, mag je blijven. Zeg morgen maar tegen Eiken boom, dat je eind augustus weg gaat. Heb je nog een paar vrije dagen, voor je naar de Zaanstreek gaat". Hoewel Truus maar matig ingenomen was met de beslissing van haar vader, had ze toch wel bewondering voor de zeventienjarige zus, omdat die het aan durfde, helemaal alleen met die man in huis te gaan wonen. Mogelijk kwam die bewondering voort uit een soort jaloe zie, want wat Nelie op deze wijze kon bereiken, zou voor haar wel nooit weggelegd zijn: dienster in een restau- rantl Niet, dat ze een dergelijke baan ambieerde, integendeel. Maar in een restaurant, dat hoogstens door veel mannen wordt bezocht, moet het vrou welijk personeel met zichzelf voor de dag kunnen komen. Nelie had in dit opzicht alles mee; ik heb alles tegen. Ja, mijn zuster en ik zijn wel de grootste tegenstellingen, dacht ze zuchtend. Pas maanden later kwam voor Truus Ranzijn de kans een klas te krijgen. Door middel van meester Van Zijl kwam ze te weten, dat het schoolhoofd in Broek in Waterland omhoog zat, omdat beide juffrouwen ziek waren geworden. Het openbare driemansschooltje kon de goeie man natuurlijk niet alleen aan, zodat Truus Ranzijn heel welkom was en de man een zucht van verlichting slaakte, toen de „juf" verklaarde onmid dellijk te willen en kunnen beginnen. Haar werden de beide laagste klassen toegewezen. Hoewel ze aanvankelijk hevige plankenkoorts had, sloeg ze zich er behoorlijk doorheen. Begon met een verhaal en bekeek daarna het lesrooster. Ze zette de pukken uit de eerste klas aan het letters schrijven voorbeelden zette ze op het schoolbord terwijl de tweede klassers rekensommen opge dragen kregen. Om kwart voor elf, tijdens het speel kwartier informeerde meester Hardebol naar haar belevenissen. „Denkt u, dat u het aankunt, juffrouw? Uw thans zieke collega had weinig moeite met deze klassen". Truus knikte geruststellend. „Het is tot nog toe goed gegaan, dacht ik. We moeten wederzijds even aan elkaar wennen". „Ik ben in ieder geval blij, dat u me uit de nood helpt. Anders had ik een paar klassen naar huis moeten sturen". Via Zunderdorp kon Truus elke dag heen en weer reizen naar Broek. Dat het geen christelijke school was, waar ze nu tijdelijk als juf werkte, deerde Truus nauwelijks, al maakte haar moeder wel enige bedenkingen. „Ik kan niet blijven zitten wachten, ma, tot er eens een plaatsje vrij komt op een christelijke school. Als ze me daar niet willen, neem ik alles aan, wat ik kan krijgen. Tijdelijk of voor vast. Ik wil nu wel eens een paar centen gaan verdienen". Zes weken stond Truus in Broek voor haar beide klassen. Toen begon de kerstvakantie en in het nieuwe jaar behoefde ze niet meer terug te komen, want de beide onderwijzererssen waren weer beter. Zodat Truus weer niets te doen had. In overleg met haar raadsman, mees ter Van Zijl, liet ze zich inschrijven voor de studie akte M.O. „Je kunt bijna de hele leerstof thuis verwerken, theorie is een eerste vereiste Het komt echter allemaal neer op studie, keihard blok ken, want je moet heel wat in je hoofd zien te stampen. Maar jij kunt het, Trui. Daar ben ik van overtuigd. Zolang je geen werk hebt, moet je je tijd maar zoveel mogelijk produktief maken door te studeren". Ze besprak het plan met vader Freerk. „Het kost geld, want ik heb heel wat boeken nodig. Maar op den duur komt het er uit. Aangenomen natuurlijk, dat ik slaag. Daarna ben ik lerares en kan me presenteren op een middelbare school: HBS, Lyceum, zelfs Gymnasium. In verschillende steden zijn speciale meis jesscholen. Daar bijvoorbeeld heb ik dan kansen". „Hoeveel gaat het me kosten?" infor meerde haar vader, die toch wel trots was op zijn dochter, de schooljuffrouw. Ze had in ieder geval in de achter haar liggende zes weken bewezen, dat ze het kon. „Ik zal opschrijven, welke boeken ik denk nodig te hebben en wat ze kosten. Maar op een honderdvijftig gulden moet u wel rekenen". Freerk knikte bedachtzaam. „Goed, het gaat tenslotte om je toekomst. Ik help je wel. Gelukkig kun je goed leren, hoe lang denk je werk te hebben?" Ze haalde haar schouders op. „Twee of driejaar zeker". „Best. Bestel maar, wat je nodig hebt. In de stad. Zeg maar, dat ik het kom betalen". Zo begon Truus Ranzijn aan de studie voor de akte M.O. Want nog altijd zaten de scholen niet te wachten op juffrouw Ranzijn. Integendeel: er waren in feite teveel leerkrachten en om aan te vangen als „kwekeling met akte" voor vijf tientjes in de maand, daarvoor voelde ze bitter weinig. Dat was eigenlijk haar eer te na. Intussen verstreek voor Nelie Ranzijn de proef maand. Terwijl ze een kort weekend thuis was, verklaarde ze op rustige toon: „Ik blijf, want het bevalt me prima. Ik heb al een week van een en twintig en een half gehad. Door de fooien. Baas Wim is geweldig voor me. Voor het overige moet u zich maar geen zorgen maken, want ik kan wel op mezelf passen". Vandaar, dat ze toe stemming kreeg terug te keren naar Zaandam. Het restaurant liep goed, ondanks de dreigende terugslag in de conjunctuur. Want in New York had een beurskrach gezorgd voor scherpe koersdalingen en in Nederland ondervond men al de neerslag ervan. Al was het een teken aan de wand, Wim Koster vond, dat hij zich er maar niet te veel van moest aantrekken. Hij, zijn kok en de dienster werkten hard om de zaak een goede ,naam te bezorgen. En als ze 's avonds ver na het middernachtelijk uur de zaak sloten en Wim het geld in de kassa telde, schopte Nelie haar schoenen uit en accepteerde het drankje, dat Wim dan voor haar neerzette. Alsmede de sigaret. Want ze had de smaak van het roken te pakken. Het zoete borreltje smaakte ook wel na zo'n lange dag hard werken. Geleidelijk aan bemerkte Nelie, dat Wim meer belangstelling voor haar begon te tonen. En toen hij op een late avond in december, na sluitingstijd, haar in de nek zoende, sloeg ze wel speels naar hem, maar voelde zich toch gevleid. Op oudejaarsavond sloot hij de zaak om negen uur. „Kleedje om", beval hij het meisje. „Dan rijden we naar Purmer- end en kun je thuis oud en nieuw vieren". Ze keek verrast op. „Geweldig Wim. Doen we. Maar ben je niet te moe? Kunnen we niet beter met de trein gaan?" Hij lachte. „Maak je maar geen zorgen; ik ken de weg op een prik". Bij het ouderlijk huis van Nelie, waar hij stopte, keerde hij zich naar het meisje en zei: „Prettig uiteinde, Nelie". Ditmaal boog ze zich in het duister naar hem toe en kuste hem op de wang. „Hetzelfde, Wim. En veel plezier van avond". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5