Winst en verlies voor Texelnioeg Bouwkamp werd onvergetelijk feest Nico Nagtegaal winnaar kustzeilkampioenschap Weinig problemen bij zwemtocht naar Texel ft. 0* M Gerard Vos vertrekt Volleyballers in training Zaalvoetbal 54 deelnemers zwommen naar de Hors PAGINA 5 TEXELSE COURANT IDAG 22 AUGUSTUS 1978 een week van sport en spel. mu— en zang. zwemmen in de zee. ravot- n de duinen en 's avonds doodmoe aap vallen in een grote tent, zijn ze dagochtend weer huiswaarts ge ien. Ze, dat waren de ongeveer 50 eren en de 14 begeleidlstjers die dit hebben deelgenomen aan het eerste rvkamp dat de afgelopen week op groepsterrein van de camping Ismansduin bij Den Hoorn werd ge len. et staat wel vast dat geen van de nemende kinderen deze dolle week zal vergeten en menigeen wilde in de afgelopen dagen al opgeven het Bouwkamp van volgend jaar... ar dat laatste zat er nog niet in, hoe elend dat ook werd gevonden. Schor hor zover mogelijk (vele kinderen jen er een schorre stem aan overge- len) zullen in de komende dagen Texelse huiskamers naklinken van lebeurtenissen die de groep mee- kte. Wat was er al niet? atuurlijk, het begon vorige week al het opzetten van de tenten, zo'n en in getal. Dat was een flinke klus, nog niets vergeleken bij het «en van eigen hutten waar nogal eigen inventiviteit aan te pas kwam. tegenstelling tot het Bouwdorp, z'n allen per fiets op uit. Ze gingen naar het strand om spelletjes te doen en te zwemmen. Volksdansen vormde ook een belangrijk programma-onderdeel, dat met name tijdens de oudermiddag voor veel jolige taferelen zorgde. Dropping Dinsdagavond werd in het donker een „dropping" gehouden, waarbij via een aantal op de bomen aangebrachte aan wijzingen de weg terug gezocht moest worden. De kinderen moesten bovendien een lijst met vragen oplossen. Daar kwam onder meer de vraag op voor wie de bur gemeester van Texel was. Er mocht uit drie namen gekozen worden: 1. Hemel- Wedstrijdleider Hans Jansen feliciteert Nico Nagtegaal met zijn overwinning. raan mochten deze oudere lagere jolkinderen (t/m 14 jaar) geen spij- gebruiken. De stellage moest met aan elkaar gebonden worden. Het len prachtige hutten, voorzien van iaal ontworpen vlaggen, waarop de en van de diverse groepen waren (hilderd. De grootste groep had ook grootste bouwwerk gemaakt. In de wapperde een fiere vlag. „De snhut van oom Jan" stond er op. i Pioniers" hadden ook een eigen doek en „De muziekkraam" ook. Er zelfs een heuse „Saloon" gefabri- d en een „Pannekoekenkraam" r tijdens de oudermiddag (donder- I echte dikke pannekoeken werden skken.... ortom, de kinderen hebben zich op eerste Bouwdorp beslist niet ver- d. Van 's morgens vroeg tot 's nds laat waren ze in de weer. En het olg daarvan was dat er van het nlijke programma niet zoveel terecht im. De activiteiten die voor de tenden waren gepland liepen vrij k in het honderd omdat de kinderen dag er voor zo moe waren, dat ze ireen paar uurtjes wilden uitslapen., n men dan ook pas twee dagen „op ip" was behoefde je voor tien uur 's gens eigenlijk niet aan te kloppen bij Bouwkamp omdat vrijwel overal nog ie rust heerste. Dat was één van de ichillen met de drie Bouwdorpen, die len Burg aan dit kamp voorafgingen, kinderen gingen daar om vijf uur 's Idags naar huis en waren de volgen dag weer vroeg uit de veren om zo I mogelijk opnieuw aan de slag te n. In vergelijking daarmee was de lindeling van het Bouwkamp dus een tje verschoven. Er was ook in ander icht veel nieuws te doen. De oudere deren trokken er nu nogal eens met Ie volleyballers, die in het komende oen voor zowel de Nevobo als voor Eilandcompetitie uit zullen komen, innen woensdagavond 23 augustus i de trainingen in de Burg. De linghal. De herenteams trainen van 50 tot 20.30 uur en de damesteams 20.30 tot 22.30 uur. Het eerste open kampioenschap bran- dingzeilen, waarvoor zondagmiddag ter hoogte van het Westerslag de laatste wedstrijd werd gezeild is een overwin ning geworden voor Nico Nagtegaal. Hij deed dit door in de afgelopen weken vier van de tien wedstrijden op zijn naam te brengen. Jan Hennink eindigde me» drie overwinningen op de tweede plaats en Dirk Pool finishte met twee gewon nen wedstrijden als derde. Aan dit door de kustzeilvereniging „Westerslag" georganiseerde kam pioenschap werd in totaal door 15 catamaranzeilers meegedaan. Van de deelnemende ploegen kwamen er ech ter maar 7 voor het algemeen klasse ment in aanmerking omdat deze aan vijf of meer races deelnamen. Windstilte Voor de laatste wedstrijd werd zon dagmiddag bij vrijwel vlakke zee het startsein gegeven. Hoewel beslist niet gezegd kan worden dat het strandweer slecht was, (er was volop zon en het was behoorlijk warm), hadden de acht deelnemende ploegen het hierbij be hoorlijk moeilijk. Men klampte voortdu rend met windstilte en pas na ongeveer twee uur slaagden slechts vier boten er in een klassering te behalen. De overige deelnemers hadden voortijdig opgege ven. De overwinning ging ditmaal naar Jan Hennink, die daarmee zijn tweede plaats in het algemeen klassement zeker stelde. Het was zijn derde overwinning. Op 29 en 30 juli werden de eeerste wedstrijden voor dit kampioenschap gehouden. De winst ging toen naar Martin van der Wal en Dirk Pool. Op beide dagen waren de zeilomstandig- digheden tamelijk slecht. De eerste wedstrijd vond plaats bij zonnige weers- Donderdag werd de oudermiddag gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. vaart, Engelvaarten Engelhaard.... Het vinden van een poes in het bos bleek niet zo moeilijk want zodra de kin deren de opdracht gelezen hadden, klonk er van dichtbij gemiauw uit de struiken. De „poes" bleek een van de leidsters te zijn die de volgende op dracht weer doorfluisterde. Slechts één groep verdwaalde en moest later met een auto worden opge haald, waarna ook zij in hun tent in een diepe, diepe slaap vielen. Felle wind Zaterdagochtend kwam er dus een eind aan dit festijn dat de zondag daarvoor was begonnen. Het was on danks de felle wind waar men de eerste dagen nogal last van had voor iedereen een onvergetelijk gebeuren, dat beslist verdient om volgend jaar te worden her haald. omstandigheden, maar weinig wind. Zondagmiddag was er iets meer wind. Op 5 en 6 augustus werden vier wed strijden gezeild. Op zaterdag 5 augustus won Dirk Pool zijn tweede wedstrijd, terwijl Nico Nagtegaal de 's middags gehouden race als beste afsloot. Zowel op zaterdag als zondag waren de weers omstandigheden voor het zeilen redelijk gunstig. Het was bewolkt en er stond een zware zee met hoge golven en een stevige wind. 's Zondags won Nico Nag tegaal zijn tweede wedstrijd en liet (good-old) Jan Hennink zijn eerste overwinning aantekenen. Veilig De laatste vier wedstrijden stonden voo' dit weekeinde op het programma. Zaterdag werden beide wedstrijden ge wonnen door Nico Nagtegaal die daar mee zijn totaaloverwinning eigenlijk al veilig stelde. Van de andere kampioens kandidaten konden Jan Hennink en v.d. Wal de titel niet meer winnen. Dirk Pool was de enige deelnemer die (door de overige twee wedstrijden te winnen) nog een bedreiging kon vormen. De zondagmorgen gehouden wedstrijd werd evenwel een overwinning voor Jan Hennink en de zege van Nico Nagtegaal stond daarmee vast. Hennink bracht door goed manoeuvreren ook de mid dagrace op zijn naam en schoof daar door op naar de tweede plaats in het klassement. Dirk Pool zakte naar de derde plaats. Het klassement zag er als volgt uit: 1 Nico Nagtegaal (3 pnt.), 2. Jan Hennink (16 pnt), 3. Dirk Pool (9 pnt), 4. H. Knopp (31,8 pnt), 5. M. en J. v.d. Wal (43,1 pnt), 6. Jan Prins (46 pnt) en 7. Jacob den Houting (53.7 pnt). Het eerste elftal van S.V. Texel leed in hef afgelopen weekeinde op eigen ter rein een smadelijke 0—3 nederlaag tegen het Schager SRC. Dit verlies in de tweede wedstrijd om de KNVB-beker was daarom zo tegenvallend, omdat Texel 1 vorige week woensdag kans zag in Den Helder het sterke HRC met 1—2 aan de zegekar te binden. Het is op dit moment maar de vraag of de in de vierde klasse van de KNVB spelende Texelploeg de volgende ronde zal halen. Voor woensdagavond staat de derde en beslissende wedstrijd op het programma. In Oudkarspel wordt dan gespeeld tussen DTS en Texel 1. Zondag a.s. ontmoeten de eilanders WGW (Den Helder). Positief Vooral de wedstrijd tegen het in de tweede klasse van de KNVB spelende HRC die woensdagavond in Den Helder werd gespeeld viel voor de Texelaars erg positief uit. Vooral in de eerste helft van dit treffen werd door de eilandelijke formatie goed gespeeld. HRC werd regelmatig op eigen helft teruggedron gen en er moest diverse malen aan de noodrem getrokken worden. De beste kansen waren dan ook voor de voor hoede van Texel 1, maar zowel Albert Hoven als Rob van der Stap slaagden er niet in hun doelrijpe kansen in punten om te zetten. De rust brak dan ook met een doelpuntloze stand aan. Na de hervatting begon het geprikkelde HRC aan een geweldig offensief en even leek het er op dat Texel volkomen onder de voet gelopen zou worden. De Texel- achterhoede hield echter goed stand en Aad Blom, Klaas-Dirk Koorn, Gert Pan sier en Henk-Jan Klok wisten hun doel zo goed af te schermen dat (gelegen- heidsldoelman John Cnossen maar wei nig moeilijke ballen te verwerken kreeg. Treffer Cnossen moest echter toch een tref fer toestaan. Dit doelpunt viel precies op het moment dat Texel onder de druk van HRC leek uit te komen. Een afge slagen bal werd door HRC-linksbuiten Krieger in een keer op de schoen geno men en verdween daarop effectvol tussen de benen van de Texeldoelman door in de touwen. Hoewel het talrijke publiek na deze 1 0 stand leek te denken dat het nu wel met de eilanders gedaan zou zijn, kwam men toch terug. Met razendsnelle counters over de beide vleugels (vooral via Guus Zegel, die een goede wedstrijd speelde) werd de HRC-achterhoede voortdurend be laagd. 'De gelijkmaker liet dan ook niet lang op zich wachten. Het was de hard werkende Louis Uriot die deze treffer na een schitterende solo op zijn naam bracht. Nauwelijks vijf minuten later kon het beslissende doelpunt worden aangetekend. De inleiding bestond uit een solo van Guus Zegel, die via de rechterzijde van het veld de bal keurig voortrok. Voor Ben Molanus was het daarna nog maar kinderspel om de bal via de HRC-goalie in het doel te werken. Hoewel HRC er in de slotfase nog van alles aan deed om op gelijke hoogte te komen, bleef Texel erg gevaarlijk. Zowel Molanus als Uriot verschenen nog in kansrijke posities voor het vijandelijke doel maar de 1 —2 stand onderging geen verandering meer. De thuiswedstrijd die Texel 1 zondag tegen het Schager SRC speelde pakte Gerard Vos, de trainer van de afd. gymnastiek van de Meersportenvereni- ging Texel [het vroegere GVT) vertrekt met ingang van 16 september naar Slie- drecht. Hij treedt daar in dienst van de gemeente als plaatsvervangend chef van een zwembadcomplex. Met dit vertrek sluit Gerard Vos een Texelse periode af van drie jaar, waarin de gymnastiekvereniging blijkens de vele toernooisuccessen er kwalitatief goed op vooruit is gegaan. Hij vindt het aan een kant dan ook jammer dat hij weggaat van het eiland, maar stelt dat hij met het oog op de toekomst met een vaste baan beter af is. De oorspronkelijk uit Breda afkom stige Gerard Vos kreeg zijn opleiding bij het CIOS in Overveen. Hij kwam drie jaar geleden naar Texel nadat hij een korte periode in Groningen werkzaam was geweest. Wat betreft de opvolging van Gerard Vos op Texel bestaat nog enige onduide- delijkheid, maar vermoedelijk zal de gymnastiekvereniging begin september alweer over een nieuwe trainer kunnen beschikken. In verband daarmee zijn de eerste gymnastieklessen van het komende winterseizoen tot nader order opge schort. heel wat minder positief uit. Bij een temperatuur van zo'n 25 graden Celcius hadden de spelers het danig te kwaad met de hitte. Dat gold zowel voor SRC als voor de thuisclub. Het weerhield het Schager team er echter niet van voort durend gevaarlijke uitvallen te plaatsen tegen een apatisch optredend Texel 1. De combinaties van de bezoekers zagen In totaal zeven Texelaars slaagden er zaterdagmiddag in de jaarlijkse presta tiezwemtocht van Den Helder naar Texel succesvol af te sluiten. Daarmee behoorden zij tot een groep van 54 lange afstandzwemmers en zwemsters, die om 15.30 uur in Den Helder te water gingen en tussen 17.00 en 18.00 uur op het zuidelijkste puntje van het eiland voet aan wal zetten. De eerste zwemmer die na één uur en 34 minuten weer grond onder de voeten kreeg was de Groninger Huib Goede- gebure. Enkele minuten later volgde een groepje van drie man, bestaande uit Frank Huls (Ulft), Piet Bot (Den Helder) en Jaap Kaan (Heiloo). Met een tijd van bijna twee uur klasseerde Erna Tuinema zich ais de beste Texelse. In de zelfde tijd eindigde Ton Kroezen, die daarmee de eerste en enige mannelijke Texelaar was die zwemmend op de Hors arri veerde. Met uitzondering van Fred van Heer waarden, die voor de eerste maal meedeed, kwamen alle andere Texelse deelneemsters kort daarna binnen. Dat waren Joke Tuinema, Henriëtte van de Werken, Jolanda van Heerwaarden, Nel Collou-den Braven en Marjon de Wit. 17° C. Deze traditionele zwemtocht werd ook ditmaal onder mooie weeromstan digheden gehouden. Er scheen een warm zonnetje uit een wolkenloze he mel, zodat het oppervlaktewater met 17 graden C. betrekkelijk gerieflijk werd. Doordat de 67 deelnemers bij afgaand tij waren gestart en halverwege met de opkomende vloed te maken kregen, zakte de watertemperatuur midden op het Marsdiep nogal. De meeste opge vers kropen dan ook op dit punt in een van de ongeveer 20 volgbootjes. In veer tien gevallen moesten de begeleiders in grijpen. Van de Texelse deelnemers hadden sommigen het dit maal bij de finish meer te kwaad dan in de afgelopen jaren het geval was geweest. Volgens Joke Tuinema, die na haar zuster Erna Tuinema en Ton Kroezen als derde Texelse aan wal stapte, was de hoofdreden hiervan dat men door het koude water van de laatste weken tamelijk weinig had kunnen trainen. Huib Goedegebure, de nummer een van dit jaar, vond dat vooral halverwege het Marsdiep de zwemtocht tamelijk er aanzienlijk beter uit. Ondanks het overwicht brak de rust echter toch met een 0—0 stand aan, iets wat mede het gevolg was van het goede keepers werk van Charles Ipenburg. Kort na de hervatting verliet Louis Uriot het veld nadat hij bij een val een gekneusde schouder opgelopen had. Dit gebeurde toen hij tijdens een slalom achtige manoeuvre in de SRC-defensie van achter gehaakt werd. Hoewel de overige spelers in de slot fase nog alles op alles zetten, bleek men de inspirerende functie van Uriot al spoedig te missen. SRC maakte daar direkt gebruik van en trof driemaal achter elkaar het doel van Texel, dat dan ook met een 0—3 nederlaag genoegen moest nemen. moeilijk was geweest. Hoewel er minder wind stond dan vorig jaar had hij gecon stateerd dat de weinige wind die er was en de opkomende vloed elkaar zodanig tegenwerkten dat er ditmaal heel wat meer kracht nodig was dan in 1977. Naast wind en stroming naaaen ae deelnemers dit jaar betrekkelijk veel last van op het water drijvende olievlekken. Dat was duidelijk te zien aan de gezich ten van sommige zwemmers, die soms een vaalbruine kleur hadden gekregen. Dit jaar werd ook nogal wat hinder ondervonden door in het water drijven de kwallen. Van het vorige jaar zo talrijke zeewier had men ditmaal weinig last. Afhankelijk van de sterkte waren de deelnemers onderverdeeld in 8 groepen, die ieder door twee volgbootjes werden begeleid. Daarnaast was onder meer een patrouilleboot van de Rijkspolitie te water aanwezig, die er voor zorgde dat de talrijke pleziervaartuigen uit de buurt van de zwemmers bleven. De zwemtocht tussen Den Helder en Texel werd ditmaal voor de 14de achter eenvolgende maal gehouden. Deze jaar lijkse traditie ontstond destijds op initia tief van de inmiddels naar het drentse Diever verhuisde Cor van Es, die enige tijd als badmeester op Texel werkzaam was. Van Es zwom ditmaal zelf ook mee. De organisatie was nu in handen van Jan Noorda uit Den Helder. Woensdag 23 augustus 18.30 uur MOK-De Spyker 2 19.20 uur NIOZ 2-Rab 2 20.10 uur Reizenboetiek-Texel Vet. 1 21.00 uur FC Vergiet-NIOZ 1 21.50 uur Van der Meer-Kompas Zaaldienst: De Zwaan Donderdag 24 augustus 18.30 uur Oosterend 2-J'Elleboog 19.20 uur Texel B1-J.K.M. 2 20.10 uur O'end I-Kikkert s.m. Topido 1 21.00 uur Amro-Oosterend 3 21.50 uur De Spyker 1-Tex. Boys 2 Zaaldienst: Cor's Dubbeldik 1 Vrijdag 25 augustus 18.30 uur Gempo-Kikkert s.m. Topido 2 19.20 uur J.K.M.-FC Knudde Zaaldienst: Van der Meer. De Texelse deelnemers en deelneemsters een de zaterdagmiddag gehouden zwemtocht van Den Helder naar Texel.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5