Kankerbestrijding. Je kunt en mag er niet omheen. Gekantelde kraan moeizaam geborgen C. van Trigt wordt directeur Soc. Dienst Kruisertje gestrand Jeugdaktiviteiten bij dam- en schaakclub kankerbestrijding MST-judo vormt seniorengroep Zwemvierdaagse krijgt aantrekkelijk „bijprogramma Padvinders verbouwen clubhuis Fiat was levensgevaarlijk Bloemschikcursus begint 7 september Kat werd in bos achtergelaten Dronken achter het stuur Texe/cupfina/e nu op 5 september Schietoefeningen Vier portemonnees gestolen De Waal houdt Waa/der feest VERVOLG VAN PAG. 1 Op Texel moet meer concurrentie komen Zwemdiploma 's Molenkoog PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 De kraan van Kikkert nadat deze woensdag in het water was gekanteld. vloed half onder water gelopen, waar door het zeewater veel schade heeft aangericht. Het staat dan ook nog niet vast of de kraan weer in gebruik zal kunnen worden genomen. Met behulp van twee spe ciale kranen is men er zater dagochtend in geslaagd een kraan van het Loonbedrijf Kikkert te bergen, die woens dag bij werkzaamheden aan de nieuwe dijk kantelde en in het water terecht kwam. Het ongeluk gebeurde bij het plaat sen van een teenschot in de in aan bouw zijnde dijk ter hoogte van de Mossel wegDoor verzakken van de weke ondergrond gleed de kraan weg em viel hij om. Voor kraandrijver Nico Witte liep het goed af, maar het zag er niet naar uit dat de kostbare, 26 ton zware kraan zonder schade kon worden geborgen. Zelfs liet het zich aanzien dat een bergingsoperatie zo kostbaar zou worden, dat men de kraan net zo goed kon laten zitten. In overleg met de ver zekeringsmaatschappij: werd echter besloten toch een kans te wagen. Zaterdag kwamen twee zg. ruwterrein- kranen (van resp. 18 en 20 ton) van de firma Mosk naar Texel en deze slaag den erin de kraan van Kikkert te ber gen. Het totale gewicht was echter te groot, zodat de kraan tevoren uit elkaar moest worden gehaakt. De delen werden met een dieplader van Kikkert afgevoerd. De machine was bij elke De mwterrelnkranen van Mosk bezig met het bergingskarwei. Door een foute interpretatie van de waterstanden in de Almanak strandde vorige week dinsdag bij de Schorren het poiyesther motor krui sertje van de familie P. van Merte- stein uit Vinkeveen toen men pro beerde via de Vlakte van Kerken van Oudeschild naar De Cocksdorp te varen. Tot dusver zijn alle pogingen om het vaartuig definitief in open water te trek ken mislukt. Men hoopt het kruisertje bij het volgende springtij (4 september) vlot te krijgen. Nadat beide opvarenden op woens dag en donderdag zelf pogingen had den ondernomen het bootje vlot te trekken is men in de loop van vrijdag te voet voor hulp naar de wal gegaan. Dit leidde er toe dat met een vijftal motor boten het kruisertje zaterdagmiddag 100 meter in de richting van open water werd gesleept. Daar liep het opnieuw onwrikbaar vast. Totdat er maandag middag een nieuwe poging gedaan wordt verblijft het echtpaar Van Merte- stein in het kruisertje. De inmiddels van Oosterend naar Den Burg verhuisde judovereniging begint met de eerste lessen op zaterdag 2 sep tember. Ze worden gehouden in de gymzaal aan de Elemert (oude HBS-lo- kaal). Evenals in de voorgaande jaren blijft de training in handen van Hans Bais uit Den Helder. Met de verhuizing naar Den Burg waarmee de judoka's deel van de Meersportenvereniging zijn gaan uitma ken zal nu ook een seniorenafdeling worden gevormd. De huidige jeugd groep (6t/m 16 jaar) bestaat momenteel uit ruim vijftig judoka's. De zaterdagse lesuren zijn als volgt: Jeugd (groep 19.30 - 10.00 uur, (groep 2) 10.00 - 10.30 uur, (groep 3) 10.30 - 11.15 uur en (groep 4) 11.15-12.00 uur. De dames en heren van de senioren- groep (17 jaar en ouder) trainen voorlo pig op hetzetzelfde tijdstip namelijk iedere maandag van 18.30 - 20.30 uur. Verdere informatie over de MST judo vereniging is te verkrijgen op de volgen de adressen: J. Frederici, Tjakkerstraat 16, Den Burg, telefoon 3512; A. Vlas, Peperstraat 8, Oosterend en L. C. Boekei, Thijsselaan 31, Den Burg, tele foon 3412. De zwemvierdaagse in zwembad Mo lenkoog (op 4, 5, 7 en 8 september steeds van 18.00 - 20.00 uur) zal worden opgeluisterd met enkele bijzondere evenementen om de aantrekkelijkheid voor zwemmers en publiek te vergroten. Het meest opmerkelijk is de demon stratie met politiehonden op dinsdag 7 september. Onder leiding van opper wachtmeester Overeem uit Loosdrecht (van het district Utrecht) zullen drie surveillancehonden voorwerpen opspo ren, een gevluchte „misdadiger" staan de houden en een zg. pakwerker aan vallen. Ook de Texelse politiehond van wachtmeester Kuulkers zal van de partij zijn. Het programma voor donderdag vermeldt verder een kleine kermis, ge organiseerd door de zwem- en poloclub TX71. Op de eerste dag van de zwemvier daagse (maandag) zal de Onderwater- sportvereniging een demonstratie geven en de Texelse brandweer verzorgt een wedstrijd spuitvoetbal. Donderdag is een ploeg padvinders van Scouting Texel aktief. Het is de bedoe ling boven het ondiepe deel van het bad Door de ontvangst van een CRM-sub- sidie van 715.000,— is voor Scouting Texel de mogelijkheid ontstaan zeer binnenkort het startsein te geven voor de verbouw van het clubhuis aan de Bernhardlaan. De padvinders betrokken dit gebouw (het voormalige vormings centrum voor jonge volwassenen) toen de aan de Beatrixlaan gelegen „Zwal kersburcht" gesloopt moest worden, omdat daar het nieuwe Bejaardentehuis St. Jan komt. Met de subsidie van het ministerie van CRM zijn alle toegezegde overheidssubsidies binnen. Om de ver- bouwingskosten volledig te kunnen be kostigen resteert nog een gedrag van ongeveer 740.000, De Texelse pad vinders hebben evenwel goede hoop dit bedrag door het voeren van acties en door incidentele bijdragen binnenkort bij elkaar te hebben. een stellage te bouwen waarmee men sen over het water kunnen worden ver voerd. Vrijdag 8 september zal het Paracen trum Texel (om ongeveer 18.30 uur) een demonstratie parachutespringen verzor gen. Verder is er dan een tweede demonstratie van de Onderwatersport vereniging en een door TX 71 verzorgde kleine kermis. Wie mee wil doen aan de zwemvier daagse kan zich tot 4 september bij het zwembad opgeven. Om een goede spreiding van de zwemmers te krijgen worden de deelnemers die een voor naam hebben beginnend met de letters A t/m K verzocht van 18.00 - 19.00 uur te zwemmen en L t/m Z van 19.00 - 20.00 uur. De Fiat 850 van J.J.K. uit Den Burg werd in De Koog door de politie aange houden omdat deze de indruk kreeg dat de wagen in zeer slechte staat verkeer de. Dat bleek Inderdaad het geval te zijn; de auto was een gevaar op de weg. De wagen werd uit het verkeer geno men en de eigenaar heeft er inmiddels afstand van gedaan. Onder leiding van mevrouw Nijman uit Den Burg begint op donderdagavond 7 september in de oude Ulo-school een bloemschikcursus. De cursus omvat vijf wekelijkse lesavonden (telkens van 20.00 - 22.00 uur) 76,50. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij de afdeling culturele zaken van het raad huis. Twee jongelui vonden in de Dennen een doos waarin zich een jonge kat bleek te bevinden. De eigenaar heeft zich kennelijk op deze laffe wijze van het dier willen ontdoen. De politie liet het dier door de veearts afmaken. B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld de heer C. van Trigt (43) uit Den Burg per 1 januari te benoemen tot directeur van de sociale dienst. Hij is opvolger van de heer M. L. Kempenaar die zijn funktie neerlegt in verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Tegelijkertijd willen B. en W. een reorganisatie van de sociale dienst doorvoeren waardoor deze belangrijke tak van dienst wordt gesplitst in een afdeling algemeen beheer en een afde ling sociale dienstverlening. De bestaande organisatiestruktuur liet volgens de leiding van de sociale dienst te wensen over. Mede na overleg met het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is besloten tot genoemde splitsing over te gaan. In de afdeling algemeen beheer wordt de administratie van de dienst gevoerd terwijl de overige taken worden overge laten aan de afdeling sociale dienstver lening. De administrateur van de dienst wordt het hoofd van de afdeling alge meen beheer. De benoeming van de 42-jarige F. Brücher (thans financieel medewerker bij de dienst) ligt het meest voor de hand. Als hoofd van de afdeling sociale dienstverlening zal nog een kracht moeten worden gevonden; deze moet tevens waarnemend directeur zijn. Goede opvolger B. en W. achten de heer Van Trigt zeer geschikt om de heer Kempenaar op te volgen. Betrokkene werkt sinds de cember 1959 bij de gemeente Texel, aanvankelijk als administratief mede werker bij Gemeentewerken. Per 1 maart 1966 werd hij administrateur van de sociale dienst waarvan hij sinds maart 1973 waarnemend directeur is. Zijn opleiding is voornamelijk fïnancieel- economisch maar hij heeft zich ook theoretisch in de specifiek sociale sector bekwaamd en heeft een ruime prakti sche ervaring opgedaan. Bij ziekte e.d. heeft hij de heer Kempenaar meerdere malen en soms langdurig moeten ver vangen tot algemene tevredenheid. B. en W. hebben ook vertrouwen in de heer Brücher als hoofd van de afdeling algemeen beheer. Hij is sedert februari 1977 financieel medewerker bij de dienst. Hij heeft zich met name bij de opzet en uitvoering van de administratie van het Verpleeghuis als een goede kracht laten kennen. Als administrateur zal hij onafhankelijk van de directeur de administratie voeren en is daarbij recht streeks verantwoording verschuldigd aan B. en W. Evenals schaakclub En Passant zal ook de Damclub Texel zich In het komende winterseizoen vooral gaan richten op aktiviteiten voor de jeugd. Welke dat precies gaan worden moet nog besloten worden maar in aanleg denkt men aan een algemeen toernooi waaraan door zowel dammers als scha kers kan worden deelgenomen. Beide verenigingen beginnen medio september weer met de aktiviteiten in het kader van de bondscompetitie. Daarnaast zijn er dinsdags en woens dags jeugdaktiviteiten. Op dinsdag komt men tussen 18.30 en 19.30 uur in aktie. Over het woensdagtijdstip wordt nog beslist. Teneinde aan de NHSB-competitie mee te doen met een derde team zoekt En Passant nog enkele spelers. Ook de Damclub Texel kan enkele nieuwe leden goed gebruiken. Belangstellenden voor schaken kunnen zich opgeven bij de heer A. Bakker, wie meer voelt voor dammen kan terecht bij de heer J. Hooijberg. Het eerste evenement is een zg. Gongwedstrijd voor schakers die op 5 september in hotel De Zwaan wordt gehouden. Gisteren werd de 20-jarige automobi list C.A.H. uit Roelofarendsveen in de Kantoorstraat in Den Burg aangehou den. De blaasproef was aanleiding voor een bloedproef. De voor woensdagavond geplande finale om de Texelcup zal in verband met het zaalvoetbalprogramma van deze week gespeeld worden op dins dagavond 5 september. De finalisten zijn Texel 1 en Texel 2. Deze ontmoe ten elkaar op het veld van S.V. Texel aan de Slingerweg in Den Burg. De wedstrijd begint om 18.30 uur. Ligging schietterrein B 52°55,2'N - 4°43,1'E; C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 4 t/m 30 september 1978 (terrein C: op 12 september) zullen, op werkdagen van 8.00 tot 18.00 uur, van bovengenoemde terreinen schietoefe ningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 24.000 meter. Op maandagoch tend en vrijdagmiddag wordt niet ge schoten. Uit de kleedkamer van de sporthal Ons Genoegen werd de portemonnee van Ran uit De Cocksdorp gestolen. Er zaten een rijbewijs, paspoort, enkele andere persoonlijke zaken en een be drag van 7200,— in. Dezelfde avond werden drie porte monnees gestolen uit de kleedkamer van Texelse Boys, op korte afstand van de sporthal. De gedupeerden werden respectievelijk 730, 715,— en 762,— armer. Op zaterdag 2 september wordt in De Waal het Waalder feest gehouden dat zo is samengesteld dat er voor alle be woners „wat wils" is. Hoogtepunt van deze is het dorpsspel „Even tegen on even" waarvoor men 's avonds in aktie komt. Men begint de dag in dorpshuis „De Wielewaal" met een creatieve ochtend voor de jeugd t/m 12 jaar. 's Middags worden er van 14.00 tot 15.00 uur kinderspelen op het sportveld gehouden (bij slecht weer binnen). Tussen 15.00 en 17.00 uur komen de jongelui van 12 t/m 17 jaar aan bod. Belangstellenden kunnen zich hier voor bij de volgende adressen opgeven: Ank Plaatsman, Hogereind 18, telefoon 3190; Anja Tjepkema, Oosterenderweg 11, telefoon 3336; Frans van Splunter, Hogereind 29, telefoon 2578 en Jan Plaatsman, Laagwaalderweg 46, tele foon 2504. Om 19.00 uur vindt de start plaats van een estafette en na afloop daarvan (om 19.30 uur) begint het dorpsspel waarbij het de bedoeling is dat de mensen met een even huisnummer „strijden" net de Waalders die een oneven nummer op hun woning hebben staan. In het dorpshuis worden om 19.30 uur aan de desbetreffende leiders opdrachten uit gedeeld. De uitvoerende opdrachten moeten later op de avond in het dorps huis gebracht worden waar ze door de jury gekeurd worden. Wie de hoogste totaalscore heeft krijgt een wisselbeker. De ploeg waarin de bewoners van de even huisnummers zijn ondergebracht heeft oranje vaantjes. Spelleider van deze ploeg zijn Ton Rombout, Piet v. d. Hoeven en Lex Kaper. De tegenstanders, de oneven huis nummers, hebben groene vaantjes. De spelleiders van dit team zijn Jan Witte, Henk Kooger en Cor Veld. Na deze uitreiking (om 23.00 uur) begint in dorpshuis De Wielewaal het. „Waalderbal". Medewerking wordt dit maal verleend door „De Troubadours". De toegang is vrij. Ter bestrijding van de kosten wordt een verloting gehouden. eilanden geweest (wel niet op Texel, maar we kunnen de vergelijking wel even doortrekken) en het veelgebruikte argument is: „Ja, maar we hebben toch ook te maken met de veerkosten van de ons bezorgde artikelen". Bert Donia: Ja, dat is inderdaad een vaak gebruikt argument en daarom hebben wij geke ken wat ervan waar is. Het blijkt nu, dat dat geen enkele rol speelt. We hebben het nagegaan bij de groothandels en die rekenen dezelfde tarieven. Blijkt dus, dat voor Texel niet speciaal de boot- kosten in rekening worden gebracht. Daarom is de veerpont geen steekhou dend argument voor de hogere prijzen. Reporter: te Dat is aardig om allemaal te horen, maar iedereen die voortdurend op de Waddeneilanden zit, vraagt zich uiteraard af wat eraan te doen is. Bert Donia: Gebrek aan concurrentie speelt hierin een zeer belangrijke rol. Als je dat in gedachten houdt, zul je moeten zorgen dat er wat concurrentie komt. Nu hadden wij gedacht aan een soort prijs- stunt, een discount-winkel, die zou daar op Texel goed werk verrichten. Deze zou een begin maken met de concurren tie en zou er ook zorg voor dragen dat de andere winkeliers noodgedwongen hun prijzen naar beneden moeten trek ken. En wat dat betreft moet er op Texel heel wat getrokken worden, dus moet er maar gezorgd worden dat op Texel wat meer mogelijkheden op dit gebied ko men. Reporter: Wat de andere waddeneilanden betreft: Konsumentenkontakt heeft in het verle den daar al eens een onderzoek verricht. Men heeft geen reden om aan te nemen, dat de prijssituatie daar beter is. Bij de op vrijdag 25 augustus gehou den zwemsxamens in het zwembad Molenkoog te Den Burg slaagden in totaal 72 jongens en meisjes. Van hen kregen 23 kandidaten het B-diploma uitgereikt. Het A-diploma werd behaald door: Jacob Kreeft, Jan Kooy, Harm Koolhof, Richard Barhorst, Lyda Kooger, René Daalder, Eddie van de Molen, Roel Keij- zer, Jeroen Bergman, Linda van Leer- sum, Henk Prins, Yvonne Visser, Anne- mieke Bakker, Pieter Kreeft, Auke Rien- stra, Ina Koolhof, Monique Daalder, Sandra de Graaf, Marco Zijm, Johnny Beekhuis, Jolanda van der Vis, Poulin Verhagen, Aafje Lely, Sandra van Hove, Shirly van de Meulen, Marian van de Geest, Monique Rijk, Sjoerd Eelman, Judith Graaf, Niels Spanjer, Margaretha Prins, Jacqueline Bakker, Edith Keijser, Tijmen Wit, Peter Vennik, Peter de Haas, Klazina van de Knaap, Brendan de Graaf, Ellis van Egmond, Froukje Jellema, Caroline Wetenkamp, Char- maine Hornby, Ingrid van Lubek, Men- no Loning, Johan Gieles, Tamara Maas, Albert Everaarts, Susanne Stam en Suzan Westerlaken. Voor het B-diploma slaagden: Ange- lien Bakker, Richard de Feijter, Dirk Jacob de Haas, Hilde van de Meulen, Pieter Krugers, Carolina van Lenten, Sylvia Vennik, Anita Zeilstra, Maaike van der Kooi, Ruud Beerling, Sabina de Feijter, Biem Troost, Jan Jacob de Jong, Eliza Schuyl, Pieter Dam, Jacco Dros, Dennis Boonstra, Victor Maat, Inge Zegel, Jef Schuur, Yvonne Daal der, Simone Winter en Arthur Elzinga. Steun de kollekte die binnenkort wordt gehouden of wordt lid door 'n jaarlijkse bijdrage van minimaal f 5,- op giro 26000, t.n.v. K.WJ. Amsterdam, onder vermelding van "lidmaatschap". Koningin Wilhelmina Fonds voor de Inlichtingen: Centraal Bureau KWF Koninginneweg 28.1075 CZ Amsterdam. Tel. 020-726000.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2