kampeerder maakt bezwaar egen verordening miRMiwiwa Voor het weekend Het laatste houvast programma Prijsuitreiking in „Kletskeet" Vier rakkers en een oude jeep Forensenbelasting is onbillijk" Wielerweekend in Den Burg Badmintonclub in NBB-competitie Te hard gereden Zuigelingenbureau Smash '68 gaat weer van start Artsen Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Dierenartsen IMoodslachtingen Kerkdiensten: FEUILLETON 97 IJDAG 1 SEPTEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 7 le 64-jarige heer H. Hazenberg uit ins vindt de gemeentelijke verorde- op de heffing en invordering van de inforensenbelasting onbillijk. Hij ft de gemeenteraad verzocht de ver- ening te wijzigen. lazenberg heeft daar zelf belang bij, it hij heeft een kleine toercaravan, op camping De Koorn-aar een vaste ïdplaats heeft, zodat er per jaar 0, woonforensenbelasting voor et worden betaald, lazenberg neemt het de gemeente ilijk dat er niet voor is gezorgd dat betrokkenen tijdig op de hoogte wa- van deze heffing. Hijzelf hoorde er van nadat hij zijn vakantieplannen al gemaakt. Als hij het had geweten hij mogelijk niet naar Texel zijn laan en zijn caravan hebben ge- itst in Vledder, waar slechts f40, onforensenbelasting is verschuldigd. Gelijk op )e protesterende kampeerder zegt billijk te vinden dat de toeristen een Irage betalen aan de gemeente ter trijding van de kosten van toeristi- e voorzieningen. Maar de hoogte die bijdrage moet niet afhangen van lengte van de toercaravan. ,,De irzieningen die de gemeente Texel et treffen zijn toch in de eerste plaats ankelijk van het aantal personen dat ;el bezoekt en hebben niets te maken de oppervlakte van de toercaravan" lazenberg voelt wel iets voor onder- ie Wielervereniging Texel houdt op irdagavond in Den Burg een aantal nementen waaraan naast leden van vereniging zelf ook door niet-leden worden meegedaan. Zondag vindt het parcours Bernhardlaan-Thijsse- Drijverstraat het jaarlijkse jeugd- mooi van de KNWU afdeling Noord and plaats. Aan dit laatste evene- it wordt door ongeveer 200 jongelui sgedaan. let programma van dit wieler- ikend begint op zaterdagavond wan- r om 18.15 uur op de Bernhardlaan startschot valt voor een zg. „dikke- denrace" over 15 kilometer (15 des). Hieraan wordt door tien hore- edrijven meegedaan. Er komen in lal 50 renners in aktie. la afloop hiervan start om 18.45 uur damesrace over 5 kilometer op vone fietsen. Belangstellenden hier- ir kunnen zich vanaf 18.00 uur bij de 1 laten inschrijven. tansluitend volgt om ongeveer 19.00 een wielerwedstrijd op ouderwetse sen waaraan tien horeca-exploitan- zullen meedoen. let programma van zaterdag wordt loten met een wedstrijd over 35 kilo ter waaraan wordt deelgenomen >r 15 leden van de Wielervereniging tel (junioren en senioren) en een 15 en tellende ploeg uit Amsterdam. Het de van het zaterdagse programma is ongeveer 20.30 uur. (et programma van zondag begint 10.00 uur en is om 16.30 uur afgelo- scheid tussen kampeermiddelen (zoals tenten en toercaravans) enerzijds en zomerwoningen en grote sta-caravans anderzijds. Thans wordt volgens het hem nauwelijks onderscheid tussen een toercaravan van bijv. vier meter en een niet al te grote sta-caravan gemaakt. Een sta-caravan is vergelijkbaar met een zomerhuis omdat deze is voorzien van watercloset, water- en rioolaansluiting en veeLi een douche. Een toercaravan heeft dat allemaal niet; deze zou als een tent moeten worden beschouwd. Wegjagen De heer Hazenberg schrijft dat de gemeente met de woonforensenbelas ting volgens dit systeem de caravanners wegjaagt. ,,De kosten rijzen de pan uit. Globaal berekend kom ik op een totaal kostenbedrag van f2000,— per jaar, bestaande uit afschrijvingskosten, standplaatshuur plus licht en stalling. Persoonlijk vind ik dat al veel en de gemeente Texel gooit daar nu zomaar 10% bovenop. Onbillijk!" Hazenberg zegt best te willen betalen maar dan gelijkop met andere vergelijk- Het door de Badmintonclub Texel ge vormde team voor deelname aan de competitie van de Nederlandse Badmin- tonbond begint haar aktiviteiten op zaterdag 16 september met een thuis wedstrijd in de Burgemeester De Ko ninghal. De wedstrijd begint om 10.00 uur. Tegenstander is Oranjewit uit Den Helder. De trainingen van de Badmintonclub beginnen op maandag 4 september. De trainingstijden zijn ongewijzigd geble ven. De junioren spelen van 19.00 tot 20.00 uur en de senioren van 20.00 tot 22.30 uur. De trainingen van de junioren is in handen van Ben Oostra en Peter Nieuwenburg. Omdat er voor de senio ren geen speciale trainer beschikbaar is kunnen oudere leden die dit wensen zich ook bij deze jeugdtrainingen aan sluiten. Evenals vorig jaar heeft het bestuur van de Badmintonclub ook voor dit seizoen tot een ledenstop besloten. De beschikbare zaalruimte laat niet toe dat het ledental boven de nu bereikte 75 leden stijgt. bare toeristen. Waarom verhoogt u de toeristenbelasting niet tot bijv. f1, Dat geldt dan voor ieder. Zoals U het nu doet worden de sociaal niet zo erg ster ken het zwaarst belast". De toercaravanner uit Stiens wijst er tenslotte op dat de gemeente door zijn woonforensenbelasting stimuleert dat men niet meer dan 89 dagen op Texel verblijft [in de verordening is geregeld, dat de woonforensenbelasting geheven wordt als toeristen 90 dagen of langer verblijf hebben op Texel) wat hem niet in het belang lijkt van seizoenverbre ding. In de kantine van S.V. Texel ,.De Kletskeet" vindt op dinsdagavond 5 september de prijsuitreiking plaats van de Texelcup waarvoor door in totaal tien eilandelijke voetbalploegen in de afgelo pen weken is gestreden. De uitreiking is na afloop van de finale tussen Texel 1 en Texel 2 die om 18.30 uur begint. De Texelcup zal worden uitgereikt door de heer G. Praamstra. De prijzen van dit „nazomertoernooi" zijn beschik baar gesteld door de heer A. Wilkens uit Lelystad. De avond wordt bijgewoond door de besturen van alle verenigingen die aan dit toernooi hebben deelgeno men. Zowel Texel 1 als Texel 2 is poulewin naar geworden. Ze maken in een beslis singswedstrijd uit wie eigenaar van de ,,cup" wordt. Einduitslagen van het toernooi is: Poule 1: T exel 1 4 8 17- 4 Oosterend 1 4 5 9- 8 ZDH 2 4 4 8- 7 SVC 4 2 8-16 Texelse Boys 2 4 1 6-10 Poule 2: T exel 2 4 6 8- 3 De Koog 4 5 7- 4 ZDH 1 4 4 7- 6 Texelse Boys 1 4 3 5- 7 Oosterend 2 4 1 3-10 Zondagmiddag draait in het City theater de Nederlands gesproken kin derfilm „Vier rakkers en een oude jeep" Hierin erven oom Joris en tante Marie een boerderij waar ze erg goed mee at zijn. Alleen zij weten het zelf nog niet er makelaar Bol die het weet hoedt zich ei wel voor dit de twee eigenaren te vertel len. Hij probeert daarom oom Joris die tot dusver uitsluitend van een klein schoenmakerszaakje moest leven, te overreden de boerderij te verkopen. Als dit door praten niet wil lukken bedenkl Bol verschillende andere manieren om de boerderij van oom Joris en tante Marie toch in handen te krijgen. De vier rakkers, die juist bij oom Joris logeren steken daar echter een stokje voor. Op de Schilderweg werd maandag middag een Texelse automobilist be keurd die met een snelheid van 110 km aan het verkeer deelnam. De toegestane snelheid ter plaatse is 80 km. De. zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: 5 september geen bureau. Dokter Waverijn woensdag 6 septem ber om 13.30 uur. In dorpshuis „De Bijenkorf" te Oos terend beginnen op woensdag 6 sep tember de volleyballers van Smash '68 weer met de trainingen. De trainingstij den zijn gelijk aan die van het vorige seizoen. Dat wil zeggen voor de mini's van 18.45 tot 19.30 uur, voor de heren van 19.30 tot 20.30 uur en voor de dames van 20.30 tot 21.30 uur. Nieuwe leden kunnen zich tijdens de trainingen aanmelden bij het bestuur. Deze film is toegankelijk voor alle leeftij den. In de vrijdagnachtvoorstelling van deze week is ditmaal een uiterst vrije bewerking van het beroemde stuk van Oscar Wilde „Dorian Gray" te zien. Als titel voor de film heeft men voor het meer suggestieve „Doriana, het porno meisje" gekozen. Het is een mengeling van waan en werkelijkheid waarin Doriana, een keuri ge ingetogen levende kasteelvrouwe, bij tijd en wijle verandert in een mannen- vretende nymfomane vampier die 's nachts in haar afgelegen landhuis woest orgieën bedrijft. Wie de leeftijd van 16 jaar heeft be reikt kan dit weekend de oplossing van dit raadsel te weten komen. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter J. B. Seegers, Juliana- straat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Dokter Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02223) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. M. de Jager, Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13 00 uur en van 17 00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g, 3541. Zondag 3 september 1978 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Wisman Gezinsdienst en Doopdienst Zondagsschool begint weer voor kinderen vanaf 5jaar. tNMMtMMMnMNMMMMMM De Cocksdorp 10.00 uur ds. Wolt- haus. Zomerkollekte kerkvoogdij Den Hoorn 11.00 uur Ds. Hoekstra Viering H. Avondmaal Collecte Medische zending en Werelddiakonaat. De Koog 9.30 uur ds. Hoekstra De Waal 19.30 uur ds. Wolthaus Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout. Doopdienst. Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Ds. Douwes Uitzending via „De Lichtboei". 19.30 uur ds. De Boer Oosterend 10.00 uur ds. De Boer 19.30 uur ds. Douwes GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur student A. B. v.d. Heiden 16.00 uur student A. B. v.d Heiden. Woensdag 6 september: Oosterend 19.00 uur ds. J. M. Kleppe uit Woerden. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 14.30 uur Intrede ds. Hylkema. Kerkbusje Den Hoorn. Uitzending via „De Lichtboei". ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 1115 uur Wachttorenstudie. JEHOVAH's getuigen in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 1115 uur Wachttorenstudie mnrirvxxxrm-n""nr Zaterdag 2 september 1978: Afdeling Noordholland: Oosterend (Z)-Andijk, 14.30 uur Dindua 5-Oosterend (Z) 2, 14.30 uur Junioren: HCSC A2-TexelA1, 16.15 uur Oudesluis A1-Oosterend A1, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Texel B1-VZVB1, 13.30 uur De Koog B1-Succes B1, 13.30 uur Cocksdorp B1-HRC B3, 13.30 uur WGW B4-Oosterend B1, 14.30 uur ZAP Cl-Texel Cl, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Oosterend C1-SVAP '74 C1,13.30 uur Watervogels C1-ZDH Cl, 13.15 uur ZAP C2-Texel C2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Succes C2-De Koog C1, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) W.Vogels C2-Tex. Boys Cl, 14.30 uur BKC C2-Tex. Boys C2, 14.30 uur (vertrek 13.05 uur) Flevo C1-Oosterend C2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) ZAP C5-Texel C3, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Zondag 3 september 1978: 4de klasse KNVB: Zouaven-Texel, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Afdeling Noordholland: Apollo '68-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) GSV-Cocksdorp, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Twisk-Texelse Boys, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Oosterend-Zuidermeer, 14.30 uur De Koog-Waard '75, 14.30 uur RKEDO 2-Texel 2, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Texelse Boys 2-Texel 3, 14.30 uur BKC 4-Oosterend 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) ZAP 5-ZDH 2,14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Tex. Boys 3-WGW 6, 14.30 uur ZDH 3-SRC 6, 14.30 uur Oosterend 3-Zeemacht 5, 14.30 uur Cocoksdorp2-DWOW4, 14.30 uur HRC 8-De Koog 2, 12.00 uur Texel 4-WGW 9, 14.30 uur Junioren: Texel A2-SRC A3, 14.30 uur Dames: Meervogels 1-Tex. Boys 1, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Tex. Boys2-Bergen 1, 12.30 uur SAMEN REIZEN: Zaterdag 2 september 1978: Vertrek van Texel boot 13.05 uur: Texel Cl, C2en C3en De Koog Cl. Tex. Boys C1, O'end A1 en C2. Zondag 3 september 1978: Vertrek van Texel boot 12.05 uur: Texel 1 en Tex. Boys 1. ZDH 1 en Texel 2. Cocksdorp 1 en dames Tex. Boys 1 Vertrek van Texel boot 13.05 uur: ZDH 2 en Oosterend 2. Bij niet doorgaan van een wedstrijd, bus afbestellen, telefoon (02240) 2421. door Henk van Heeswijk. I6. HOOFDSTUK 6 )e eerste dagen was Nelie geheel irstuur. Of ze zat dof voor zich uit te en met niets ziende ogen en rookte ene sigaret na de andere. Of ze had zenuwenhuilbui met gierende talen, zo erg, dat moeder Ranzijn er tg van werd. reerk Ranzijn had voor zijn dochter reis naar Zaandam gemaakt, maar ir zo ongeveer de kous op de kop (regen. Op kalme toon had Wim ge ld: „Ons huwelijk is een grandioze ilukking; we hadden nooit moeten uwen. Ze is ontzettend jaloers en iterdochtig. Als ik enkel een ïndelijk praatje maak met een sppe, vrouwelijke klant, maakt ze 's ands entre-nous een scène van relste. En mijn andere dienster, die il kwieker is dan Nelie, kan ze niet hten of zien. Als ik aardig voor Kitty i, schreeuwt ze moord en brand en ikt minstens, dat ik haar bedrieg. De maat is vol, meneer Ranzi|n. Ik heb trouwens mijn advokaat al opdracht gegeven de scheiding aan te vragen. Nog één geluk, dat we geen kinderen hebben". Op zijn beurt raadpleegde Freerk Ranzijn een jurist. Op zijn vraag, of beiden in gemeenschap van goederen waren getrouwd, antwoordde Nelies vader bevestigend. „Dan heeft ze recht op de helft van alles. Ik zal die meneer wel eens aanschrijven". Die avond vertelde Freerk aan zijn dochter, dat hij goede hoop had voor wat betreft een uitkering. „Je hebt recht op de helft van de zaak; meester Van der Brugge zal desnoods beslag laten leggen op het restaurant". Wim Koster werd gesommeerd zijn vrouw maandelijks een bedrag aan geld te sturen voor haar onderhoud. Maar de man lachte, belde de advokaat op en zei: „Ze krijgt geen cent, verstaat u? Laat ze maar gaan werken; er mankeert toch zeker niets aan haar handen? En zolang de rechter nog niets beslist heeft, kunt u en zij mij nog meer vertellen. Tot zolang in ieder geval geen cent". Van der Brugge nam een deurwaar der in de arm, die voor alle zekerheid beslag moest leggen op alle bezittingen van het restaurant aan de Westzijde in Zaandam. Maar voor de man zijn werk kon doen, brak de oorlog uit en in die meidagen had men wel andere zaken aan het hoofd dan beslaglegging op de inventaris van een restaurant. Gedurende de dagen, dat de oorlogs machine over Nederland raasde, Rot terdam in brand stond en het leger om erger te voorkomen capituleerde, zaten de drie mensen vrijwel de gehele dag bij de radio en luisterden naar de jobs tijdingen, die zich in een snel tempo elkander opvolgden. Terwijl Trijnie Ran zijn vrees had over haar oudste dochter in Haarlem. „Ze zou de pinkstervakan tie hiep doorbrengen", verzuchtte de vrouw. „Zouden ze in Haarlem ook bombarderen, zoals in Rotterdam? Zouden de Duitsers daar al zijn?" Maar niemand kon immers op deze vragen het juiste antwoord geven. In Haarlem beleefde die vrijdagmor gen Truus Ranzijn de noodlottige gebeurtenissen op andere wijze. Hoewel ze op tijd in de school was, bleek de directeur niet te zijn gekomen, zodat Bart Ewijk zolang de leiding op zich nam. „Het lijkt me verstandig, als we de kinderen, die alsjiog zijn geko men, voor hun eigen veiligheid naar huis sturen Die éne dag maakt op dit moment en onder deze omstandighe den weinig uit. Na de vakantie zien we wel verder. We sluiten de school en gaan allemaal naar onze eigen wonin gen terug. Mij dunkt, dat we daar beter kunnen zijn dan hier. En moge God ons in deze uren onder Zijn hoede nemen". Amen, dacht Truus Ranzijn en ze meende het ditmaal hartgrondig. Gedurende deze eerste oorlogsdagen probeerde Truus telefonisch in kontakt te komen met haar ouders, doch elke poging daartoe mislukte, zodat ze er het beste maar van hoopte. Ze verbleef het meest op haar kamer of maakte korte wandelingen in de onmiddellijke omgeving, op straat luisterend naar de laatste berichten. Die helemaal niet hoopgevend waren. Na vijf hevige oorlogsdagen volgde bij menigeen een wilde, machteloze woede, omdat we deze korte oorlog eigenlijk al bij voorbaat hadden verlo ren. En rekening zouden moeten houden met een Duitse overheersing. Duits betekende in deze dagen: Nazi. Anderen aanvaardden gelaten de feite lijke toestand met een zeker fatalisme: wat kun je er tegen doen? Al heel spoedig na de capitulatie zag men ook in Haarlem de gehate vijand in eigen persoon: Duitse troepenatdelin- gen trokken door de stad. Ze werden niet bepaald op vriendelijke wijze be groet, integendeel. Maar wat gaf het, al draaide je hen demonstratief de rug toe? De tweede maandag na het begin van de oorlog begon de school weer, hoewel lang niet alle leerlingen aanwe zig waren. Ook het lerarenkorps was gehavend. Twee leraren bleken nog dienstplichtig te zijn en waren dus op de vroege morgen van de tiende mei in allerijl in uniform vertrokken. Als ze nog in leven waren, zouden ze met enkele dagen terug zijn. Dat was een kwestie van tijd. Anders was het met de direc teur, meneer Bredius. Voor de aanvang van de lessen gaf Bert Ewijk, die auto matisch plaatsvervangend directeur werd, enige uitleg. „Meneer Bredius is getrouwd met een Jodin. Weliswaar overgegaan tot het christelijke geloof, maar een geboren Jodin. Voor zover ik nu hier en daar heb vernomen, is hij met zijn vrouw en kinderen al op de vrooege morgen van de tiende mei met zijn wagen naar IJmuiden gereden. Ik moet aannemen, dat hij kans heeft gezien naar Engeland over te steken. Een broer van de baas heeft de woning gesloten en houdt er een oogje op. We zullen het dus wel een poosje zonder hem moeten doen". Derhalve moest er geïmproviseerd worden, zodat juffrouw Ranzijn het verzoek kreeg nog een vak op zich te nemen, zodat ze ook Engelse les gaf. Zolang als het mag, dacht ze in stilte, want het zal de vraag zijn of de Duit sers dat zullen blijven toestaan. Er was nog iets, dat een zekere schrik veroorzaakte op deze Haarlemse school. Wat enkele leraren al vóór de Duitse inval hadden vermoed, bleek nu waarheid te zijn: Bart Ewijk was lid van de N.S.B. Een week of zes na de Duitse inval gaf hij het op een leraars vergadering volmondig toe. „Het spreekt vanzelf, dat er op onze school onder de huidige omstandigheden het een en ander gaat veranderen. Iedere anti-Duitse uitlating, in welke vorm ook, moet vanaf heden vermeden wor den. De kinderen moeten voortaan gewezen worden op de toekomst en dat is het Groot-Germaanse Rijk. Ten slotte zijn wij ook een Germaans volk, dus de Führer zal ons als gelijken be handelen. Daar kunnen we op rekenen. Probeert u zich met deze gedachte alvast vertrouwd te maken". Na de vergadering zei Joop Bier mans, de leraar tekenen zacht tot de anderen: „Kom over een half uurtje bij mij thuis, mensen. Want dit moeten we samen even nader bezien. Ik ben niet van plan voetstoots orders aan te nemen van een N.S.B.-er". Zodat weldra iedereen bij Joop Biermans thuis zat. In een eenvoudige, doch smaakvol ingerichte woning aan de Hazepaterslaan. Op hartelijke wijze begroette Hilda Bierman haar gasten. Joop had haar al met een paar woorden ingelicht, zodat ze op de hoogte was van het doel dezer samen komst. „Jammer, mensen, dat de om standigheden minder prettig zijn. Maar we zijn optimistisch en hopen weer op betere tijden". „Dat geve God", verzuchtte de nestor der leraren, Van Abeele, de algebra-expert. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7