AGENDt Politiehonden gaven perfecte demonstratie Gerard Cox woensdag in De Koning-hal t Teamkampioenschappen in Bowling De Koogel Gewijzigde spreekuren maatschappelijk werk DRIEDUIZENDTONNER IN HA VEN OUDESCHILD Zon, maan en hoog water ERVOLG VAN PAG. 1 Vervoort boos SVO (Z) won van Andijk Op speelweide zwembad Molenkoog Marco van der Vis opende sigarenzaak Portemonnee kwijtgeraakt Fiets gestolen Bos- en veldlopen in winterseizoen j JDAG 8 SEPTEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 7 sl ruitlopen op de goedkeuring van de 2 i. In de vorige raadsvergadering hing een tekening aan de wand, die een ijpende verbouwing in meerdere in behelsde en waarbij de diverse iten zelfs al aan de verschillende ruikers leken te zijn toegewezen, thouder Westdorp verzekerde dat geen enkele beslissing met betrek- 'e tot de oude Ulo aan de orde is. Pas dineer over het lot van hotel „De ieboom-Texel een definitief oordeel levallen worden de mogelijkheden de Ulo bekeken. Uitgangspunt is de gemeenschapsaktiviteiten die in „De Lindeboom-Texel" terecht ^nen, naar de oude Ulo zullen moeten in. Overigens staat nagenoeg vast het Open Jeugdwerk en de Peuter- elzaal in de Ulo zullen komen omdat Ervoor in „De Lindeboom-Texel" in jr geval geen mogelijkheden zijn. ite Rienstra klaagde verder over het ll^rme luidsprekerlawaai dat gepaard is laan met het wielerevenement van gelopen zondag in Den Burg. De Igemeester zei dat bij het gemeente- tuur ook een schriftelijke klacht over heeft ontvangen. Een verzoek het geluid wat zachter te zetten had s niet gebaat. Bij een eventuele jende keer zal strenger worden letreden. Verouderd reglement let nieuwe raadslid Gelein Jansen zich op de hoogte willen stellen van omgangsvormen in de raadszaal en daartoe het reglement van orde jevraagd. Tot zijn verbazing bleek dit ligszins" verouderd te zijn. Het da rde Van 12 januari 1893 zodat er niet en in stond dat in de raadszaal niet ookt mag worden (waarmee Jansen principieel niet-roker zich van harte i verenigen) maar ook dat op de une geen pet of hoed mag worden Iragen. Hij was echter het meest baasd over het excuus dat van Hbtelijke zijde was gegeven: er was tot iver geen tijd geweest om het regle- nt aan te passenDat laatste est volgens de burgemeester niet zo ierlijk worden opgevat. De noodzaak het reglement te veranderen heeft h tot dusver niet bepaald als een drin- ïdeaangelegenheid aangediend, maar zaak kan nu in de commissie algemene :en ter discussie worden gesteld. )aan Schilling herinnerde aan het jrstel van D'66 om in de raadscom- isie ook niet-raadsleden te benoe- n. Hij informeerde wanneer initiatie- i op dat gebied kunnen worden El wacht. De burgemeester zei dat de ik in de eerstvolgende raadsvergade- g aan de orde kan komen, nadat de nmissie algemene zaken er zich over ift beraden. Dakhellingen Tussen gemeentebestuur en Gede- leerde Staten heerst een verschil van ining over de helling van de daken die het buitengebied kunnen worden igestaan. GS willen voor het oude d een helling van tenminste 30 iden voorschrijven terwijl de gemeen- 20 graden genoeg vindt. Voor de uw van stallen en andere agrarische stallen is dat een ingrijpend verschil de agrariërs die vergunning vragen or een gebouw met een dakhelling tl minder dan 30 graden kunnen lang toestemming wachten. De gemeente onder meer over deze kwestie in roep gegaan bij de Kroon maar een spraak zal nog geruime tijd op zich en wachten. ,We zitten hier dood mee aan", aldus uta, antwoordend op de vraag van J. Dros, waarom sommige boeren zo ig op bouwvergunning moeten wach- i dat de bedrijfsvoering, de financie- g en de subsidiëring erdoor in gevaar men. Gezien deze situatie ligt het or de hand dat de gemeente de eren aanraadt de voorkeur aan de jlere (maar niet altijd praktische) da- n te geven. J. C. Dros vreesde dat de meente hierdoor zijn onderhande- gspositie ten opzichte van de Kroon u verzwakken. Dat was volgens Nau- niet het geval. Van ondergraving van t eigen standpunt zou pas sprake zijn de gemeente voor de stijlere dakhel- g een bijdrage zou verstrekken. Die drage is nl. alleen mogelijk als het om n door de gemeente te stellen „nade- eis" gaat. En de gemeente wil die eis it stellen, want 20 graden wordt noeg geacht. Zolang de zaak bij de oon in behandeling is, kan Gedepu- srde Staten geen gunstige beslissing men over een aangevraagde minder jle dakhelling. Alleenstaanden Henk Beumkes van het Pakt riep het illege spoed te betrachten bij bouw- innen ten behoeve van alleenstaan- n en jongeren. Samen met Gelein nsen had hij een vergadering van de ïrkgroep „Wij willen ook wonen" zocht waar men zich ongerust had maakt over de ontwilkkelingen. iumkes zei zelf de indruk te hebben t het college de boel teveel op zijn loop heeft gelaten. Er moest volgens im een stuurgroep komen die de gang n zaken coördineert. De burgemees- r beloofde erop terug te zullen komen. Vrijdag 8 september In het kader van de nationale zwemvier- daagse wordt in bad Molenkoog ge zwommen van 10.00 - 12.00 uur en van 18.00 - 20.00 uur. Om 18.30 uur demonstraties parachutespringen en onderwatersport. TX 71 verzorgt een kleine kermis. Om 9.30 uur begint op hoeve „Bloem- wijk" aan de Gerritslanderdijk de vier jaarlijkse fokveedag van de Rundvee- fokvereniging en de K.l.-vereniging. Zaterdag 9 september Het Hoornder feest begint om 9.30 uur met muziek van de toren. Vervolgens allegorische optocht (10.30 uur), kin derspelen (11.30 uur), touwtrekken (14.00 uur) en avondspel (19.30 uur). Zondag 10 september In het kader van het Hoornder feest begint om 14.00 uur een wedstrijd ringsteken in de Herenstraat. Maandag 11 september De judovereniging geeft aanvang 18.30 uur een demonstratie in het voorma lige gymnastieklokaal van de RHBS aan de Emmalaan in Den Burg. Dinsdag 12 september De Damclub Texel houdt in „De Zwaan" de jaarvergadering samen met de schaakclub En Passant, aan vang 20.00 uur. Het eerste zaterdagelftal van S.V. Oosterend heeft de dit weekend ge speelde thuiswedstrijd tegen S.V. An dijk met een ruime en verdiende 5—0 overwinning afgesloten. Toegegeven moet worden dat het de Oosterenders vooral waar het het afron den van doelpuntrijke kansen betreft erg gemakkelijk werd gemakt. Andijk was namelijk zonder doelman naar Texel gekomen zodat een van de veldspelers onder de lat moest. Het nam evenwel niet weg dat S.V. Oosterend behoorlijk beter speelde en dat met vijf doelpunten duidelijk kenbaar maakte. De combina ties die in de oefenwedstrijden nog wel eens de mist ingingen lukten nu wel. Er werden als gevolg daarvan drie doelpun ten gescoord door Piet van Groningen terwijl Willem Peter van der Vis er twee voor zijn rekening nam. Al met al gaf deze winstpartij goede moed voor de volgende uitwedstrijd die in het Noord hollandse Obdam tegen het plaatselijke Victoria wordt gespeeld. Op de speelweide achter het zwem bad Molenkoog in Den Burg vond dins dagavond een bijzonder interessante demonstratie plaats van politiehonden waaraan medewerking werd verleend door leden van de afdeling Rijkspolitie district Utrecht en wachtmeester 1 R. Kuulkers van de groep Texel. Het evenement werd gehouden in het kader van de Texelse aflevering van de Nationale Zwemvierdaagse, deze week in het Molenkoogzwembad. Voor de politiehondendemonstratie was veel belangstelling en gezien de bijzondere verrichtingen van de deelne mende honden heeft het talrijke publiek op de speelweide er geen spijt van gehad dat men een uurtje opofferde om hierbij aanwezig te kunnen zijn. De honden lieten ondermeer zien hoe fel ze kunnen optreden als dat werkelijk noodzakelijk mocht zijn en dat ze ook niet schromen in de aanval te gaan als op ze geschoten wordt. Pakwerker Met behulp van een „zogenaamde boef" een pakwerker, voorzien van een speciaal kostuum waar de dieren hun tanden op konden botvieren werd aan getoond dat de honden op bevel, hun baas in allerlei politiewerkzaamhe den ter zijde kunnen staan. Zo bleken de honden een autodief uit de auto kunnen sleuren en iemand die ondanks een bevel om te stoppen op een fiets toch doorrijdt te kunnen tegenhouden. An dere zaken die de dieren dinsdagavond lieten zien waren ondermeer het volgen van de baas, over een schutting of een haag springen, voedsel weigeren, voor werpen zoeken enz. De honden toon den ook hoe efficiënt ze te werk gaan als de baas ze heeft bevolen een bepaald voorwerp te bewaken en iemand anders wil dit weghalen. Aan de demonstraties werkten vier honden mee waaronder twee Hollandse Herders en twee Riesen- schnausers (kruising tussen Doberman- pincher en een Bouvier). Robbie Een van de vier honden was Robbie een Riesenschnauser die sindsji weken het eigendom is van wachtmeester 1 R. Kuulkers uit Eierland. Toevalligerwijs had dit duo in de loop van dinsdagmid dag deelgenomen aan een examen voor het behalen van het nationale certificaat voor politiehonden. De 3 Vi jaar oude Robbie die dit certificaat reeds eerder met een andere baas behaalde en toen 390 punten verzamelde vergaarde nu een totaal van 442 punten. Daarbij gevoegd dat het absolute totaal 500 punten bedraagt betekent dit een bij zonder goede score. Met uitzondering van het zogenaamde terugroepen deed Robbie deze (in Amersfoort gehouden) examenproef perfect. Terugroepen is de oefening waarbij de hond op iemand wordt afgestuurd en tijdens zijn ren door de baas wordt teruggeroepen. De demonstratie op de speelweide van het zwembad werd door enkele honderden belangstellenden bijge woond die na afloop zowel de politie honden als hun bazen met een ovatio neel applaus dankten. In totaal acht Noordhollandse bow lingteams nemen op zondag 1 oktober in Bowlingcentrum De Kftogel deel aan een kampioenschap voor teams uit district 5 van de Nederlandse Bowling federatie. Deze wedstrijd vindt plaats onder auspiciën van de NBF. Naast het Texelse „De Koogel '75" nemen de vogende teams deel aan deze wedstrijden: Harmonie (Den Helder), Hoen (Venhuizen), Missers (Waarland), De Haan (Heerhugowaard), Lucky Strike (Heiloo), Café Carillon (Heems kerk), RijschoorBrochard (Zaandam) en Egmond (Egmond). Het evenement begint rond het mid daguur en zal tegen 19.00 uur worden besloten. Belangstellenden hebben gratis toegang. De spreekuren van het Texelse rayon kantoor van de Stichting Maatschappe lijk Werk in de kop van Noordholland zijn gedurende de laatste weken van september gewijzigd. Dit gebeurt in verband met vakantie van maatschap pelijk werker Frank van Lare. De spreek uren zijn van 11 september t/m maan dag 2 oktober aangepast aan de werktijd van maatschappelijk werkster Hannie Hoogvorst die de praktijk waarneemt. Deze spreekuren zijn als volgt: maandag 9.30 - 10.30 uur en woensdag 14.30 - 15.30 uur. Het Texelse kantoor (Witte- kruislaan 19) is altijd telefonisch te bereiken via telefoon (02220) 4185. 1 R. Kutdkers en zijn hond Robbie bazig met het rraanhouden" van de uit Etst afkomstige wachtmeester Oostrom, die dinsdagavond voor .jrakwerker" speelde. ondernemers-aktiviteiten Dinsdag 5 september opende de 18-jarige Marco van der Vis in de Weverstraat zijn nieuwe „Tabaksshop 't Centrum" en werd daarmee tegelijker tijd Texels jongste ondernemer. Deze winkel is een voortzetting van de aan de Stenenplaats gevestigde zaak van de familie J. de Haan die deze week werd opgeheven. Om precies te zijn is de nieuwe sigarenwinkel gevestigd in het pand Weverstraat4pal naast „Het Vispaleis". Evenals deze viswinkel is ook het pand waarin de „Tabaksshop" is gesitueerd het eigendom van de familie J. van der Vis. Marco huurt het winkelpand dus van zijn ouders. „Tabaksshop 't Centrum" heeft een oppervlakte van ongeveer 50 m2. Naast de verkoop van rookwaren en aanver wante artikelen (zoals pijpen, aanstekers en dergelijke) heeft de winkel ook een uitgebreide afdeling wenskaarten en tijdschriften. Het „open huis" dat dinsdagavond werd gegeven trok ongeveer 150 be langstellenden. Het pand zelf is sinds vijf jaar in het bezit van de familie Van der Vis die het in 1973 kocht om er een werkplaats voor de viswinkel in onder te brengen. Omdat men hiervoor aan het achterste gedeelte van het pand Wever straat 4 wel voldoende had werd het voorste gedeelte al die tijd verhuurd. Er waren achtereenvolgens een bloemen winkel, een slijterij en een antiekzaak in gevestigd. De nieuwe exploitant Marco van der Vis zal voorlopig worden bijgestaan door de familie J. de Haan van de nu gesloten sigarenzaak die binnenkort door de eigenaars Bakker Juweliers in gebruik wordt genomen. Over de exac te bestemming van dit pand bestaat nog onzekerheid. „Tabaksshop 't Centrum" werd inge richt door de Fa. Pepping uit Kaatsheu vel. De overblijvende werkzaamheden werden in eigen beheer uitgevoerd. li Van links naar rechts: Leoni Jansen, Gerard Cox en Simone Kleinsma. Op woensdag 13 september zal in de Burgemeester De Koninghal de cabare tier Gerard Cox optreden, samen met Leonie Jansen en Simone Kleinsma, aanvang 20.00 uur. Het optreden vindt plaats onder auspiciën van de landelijke organisatie Cultureel Jongeren Pas poort, en is dan ook in de eerste plaats bestemd voor jongeren tot en met 25 jaar, maar ouderen zijn ook welkom. In wezen is het optreden een „tryout" voor de theatershow, waarmee Cox later in het seizoen langs diverse schouwburgen gaat. Derhalve een unieke mogelijkheid om ook eens „life" kennis te maken met de cabaretier Gerard Cox. Wat de mede werkenden van Cox betreft kan het volgende worden meegedeeld. Leoni Jansen en Simone Kleinsma bezochten beiden de Acadeie voor Kleinkunst in Amsterdam. Als pianist fungeert Peter Schön, die eerder bij Maggie McNeal werkte en in diverse popgroepen zat. Hij maakt ook deel uit van het Fr'ed Leeflang Kwartet, een jazz-groêp. Een greep uit her repertoire, waaruit het gezelschap een keuze doet: „Oude buurt", „Gastarbeiders", „Pijn in mijn rug", „Kinderen", „Hou je nog 'n beetje van me?", „Rot sport", „De mannen zijn zo slecht nog niet", „Chris- je", „Juffrouw X", „Televisie", „Wa- Een uit Bussum afkomstige toeriste deed vrijdagmiddag aangifte van ver missing van haar portemonnee waarin zich aan geld, waardepapieren en siera den voor een bedrag van ongeveer f500,— bevond. Zij verklaarde dat ze de portemonnee voor het laatst in het postkantoor van Den Burg had gebruikt maar dat ze de vermissing pas 's avonds had opgemerkt. De politie heeft de zaak in onderzoek. Dat een goed afgerichte politiehond op bevel ven zijn baas Rink kan tdthaienis op deze foto te zien. De zogenaamde pakwerker" probeert een op de grond liggend jasje mee te nemenmaar krijgt daarvoor geen enkele kans. De haven van Oudeschild verleende in de loop van dinsdag en woensdag plaatsruimte aan het tot dusver grootste vaartuig dat daar ooit binnenliep. Het was het 3.072 ton metende zandschip „Marijn" van de firma Van Oord - Utrecht B.V. De „Marijn" is in verband met de werkzaamheden aan de dijk nabij Oost en polder 't Noorden sinds enige tijd bezig met het vervoer van zand. Dit zand wordt opgebaggerd in een conces siegebied van Rijkswaterstaat dat langs de zuidkant van de „Texelstroom" ligt. Het schip brengt zijn lading doorgaans naar een aanjaagstation bij Dijkmanshui zen. Omdat het werk aan de dijk dinsdag en woensdag enige tijd stillag wegens een breuk in de persleiding maakte men van de nood een deugd en transporteerde de opgebaggerde lading voor één keer naar Oudeschild. Het zand is daar opgeslagen en zal te zijner tijd worden gebruikt voor de aanleg van (ondermeer) dijkwegen waar de wegen- bouwfirma De Groot zich eerdaags mee zal gaan bezighouden. Om het mogelijk te maken de natte lading met kranen uit de „Marijn" te halen werd dinsdag avond een bronbemaling aange bracht en liet men om deze manier het overtollige water in de haven lopen. Het schip is 5 jaar oud. Het heeft een laadvemogen van ongeveer 1.600 m3 en is 97 meter lang en 12 meter breed. De zon komt ,10 september op om 7.05 uur en gaat onder om 20.07 uur; 13 september op om 7.10 uur en onder om 20.00 uur. Maan: 10 sept. E.K.; 16 sept. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 8 sept. 1.00 en 12.46 Zaterdag 9 sept. 1.14 en 13.15 Zondag 10 sept. 1.44 en 13.48 Maandag 11 sept. 2.22 en 14.36 Dinsdag 12 sept. 3.35 en 16.04 Woensdag 13 sept. 5.14en17.44 Donderdag 14 sept. 6.54en19.17 Vrijdag 15 sept. 8.20en20.31 Zaterdag 16 sept. 9.23 en 21.31 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. gén van de zaak", „Gezellig reuze leuk", „Joop", „Vrijdagavondkoorts", „Vader, dochter" en andere. Voor ouderen, niet c.j.p.-houders, bedraagt de entree 77,50; voor c.j.p.- houders, die geen school van voortge zet onderwijs op Texel meer bezoeken 75,—De leerlingen van de hoogste klassen kunnen via de scholen kaarten voor de voorstelling krijgen. Zij die in het kader van de Texelserie al een kaartje voor deze voorstelling bestelden kunnen deze op het bureau culturele zaken, dan ©el 's avonds aan de zaal afhalen. Mark van Poelje uit Den Burg deed dinsdag aangifte van diefstal van zijn (jongens)fiets die hij 's middags om ongeveer 16.30 uur bij Dros' Magazijn op de Stenenplaats had neergezet. Het betreft een groene tweewieler merk Batavus. Om de deelnemers aan de zomerse strandlopen ook 's winters in de gele genheid te stellen aan hardloopwedstrij den deel te nemen wordt in de komende maanden een aantal bos- en veldlopen gehouden. Een en ander is georganiseerd door een aantal deelnemers aan de strandlo pen op het Hoornderslag en bij De Cocksdorp. De winterse evenementen worden eens per drie weken op zondagen gehouden. Ze beginnen om 10.00 uur en men start aan de Ploegelanderweg in De Dennen. Er worden in totaal twee boslopen en twee veldlopen gehouden. Daaraan voorafgaand zijn er op 24 sep tember wedstrijden over 100 en 800 meter. Het voorlopig programma is als volgt: 24 september voor zowel senioren als junioren (tot 16 jaar) 100 en 800 meter; 15 oktober 5.000 meter (sen.) en 2.500 meter (jun.); 5 november 3.000 meter veldloopl (sen.) en 1.500 meter veldloop (sen.); 26 november 8.000 meter (sen.) en 4.000 meter (jun.); 17 december 5.000 meter veldloop (sen.) en 2.500 meter veldloop (jun.). Om niet alleen de meer geroutineerde lopers een kans te geven worden verschillende afstanden gelopen en zijn er twee klassementen. Voor beide veld lopen hebben de organisatoren gekozen voor een parcours met een heuveltje en voor de kortere afstanden is er een vlak parcours. De afstanden zullen steeds zo precies mogelijk worden uitgezet. Men heeft tot dusver vijf wedstrijden gepland. Voor het algemeen klassement worden de vier beste tijden van de deelnemers verwerkt tot een algemeen klassement. Hierbij ontvangt de als eerste gefinishte loper 1 punt, krijgt nummer twee 2 punten, nummer drie 3 punten etc. Er zal geprobeerd worden om genum merde herinneringen te krijgen. Het inschrijfgeld bedraagt 72,50 per persoon en voor inlichtingen kan men terecht bij N. J. Koomen, Julianastraat 12, Den Burg, telefoon (02220) 4125.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7