Kamer van Koophandel onderschrijft wensen Texelse ondernemers Hoornder feest lukte zonder tobbesteken! Geanimeerde discussie met bedrijfleven en gemeentebestuur WINTERVOORZIENINGEIM DRINGENDE NOODZAAK Uit het handelsregister Zwemvlerdaagse trok 456 deelnemers C.J.P.-verkoop op Texel Ruit vernield Matige resultaten bij Sportvisclub a c PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 Voor behoud en uitbreiding van de recreatieve aktiviteit op Texel is het van groot belang dat aan kwaliteitsverbetering wordt gedaan en dat voorzieningen worden gesticht waar de mensen in de periode buiten het zomerseizoen en bij slecht weer terecht kunnen. Een groter deel van het jaarlijks beschikbaar komend bedrag aan toeristenbelas ting zou in dergelijke voorzieningen gestoken moeten worden. In de ontmoetingsbijeenkomst die de Kamer van Koophandel vorige week in Den Burg had met het gemeentebestuur en het Texelse bedrijfsle ven werd duidelijk dat de gemeente deze zaak bespreekbaar acht. Van die kant werd echter tevens het verwijt geuit dat het Texelse bedrijfs leven niet zelf met initiatieven komt. Goede plannen zullen zeker voor (financiële) steun in aanmerking komen. Het tegenvallende toeristenseizoen het toerisme en dat toerisme zal daarom was een van de vele onderwerpen die tijdens deze zeer geanimeerde bijeen komst in hotel „De Undeboom-Texel" aan de orde kwamen. Een niet gering aantal ondernemers bleek van mening te zijn dat deze tegenvaller zich niet tot een jaar zal beperken, maar dat de oorzaken van teruglopende toeristische bedrijvig heid een structureel karakter hebben waardoor het de hoogste tijd is om er wat aan te doen. VW-directeur Jaap Dekker weet het slechte seizoen in de eerste plaats aan de ongelukkige vakantiespreiding. Dat er in juni veel minder mensen kwamen dan gewoonlijk was vanzelfsprekend omdat toen haast niemand vakantie had. Het seizoen heeft daarom maar zes weken geduurd. Dekker riep het bestuur van de Kamer op er bij de regering op aan te dringen dat de vakanties anders worden geregeld. Bijzonder onheilspellend voor Texel en de andere Nederlandse toeristen oorden is het plan van de minister van onderwijs om de zomervakantie in te korten en de vakanties buiten de zomer periode uit te breiden zodat onder andere een wintersportvakantie wordt mogelijk gemaakt. Texel kan alleen toe ristisch profijt van deze wintervakanties hebben als daar uitgebreide slechtweer- voorzieningen in het leven worden geroepen. Voorzitter van de Kamer van Koop handel, Ir. J. W. Schuurman, beloofde aandacht voor deze zaak, maar vreesde wel dat de minister hem zou verdenken van het willen behartigen van het eigen belang. ,,U moet ons de argumentatie geven om een dergelijk verzoek te onderstrepen". De heer C. N. de Wit was het niet eens met het verhaal van Dekker. Dat als gevolg van de slechte vakantiesprel- ding het seizoen korter was, klopt wel. Maar In de topperiode, toen de bouw vakvakanties en de vakanties van Nord- rhein-Westfalen samenvielen had het overstelpend druk moeten zijn. En dat was nu juist niet het geval: lang niet alle akkommodatie was bezet. Dat is ook gebleken uit de omzetten van de bedrij ven in die periode. „Er is heel wat meer aan de hand dan alleen maar een ongelukkige vakantie spreiding. Texel moet toeristen trekken in herfst en winter en de hoogste priori teit geven aan seizoenverbredende akti- viteiten". De Wit wilde daarom de toeristenbelasting voor een veel groter deel dan thans het geval is, tot doelhef fing maken waardoor de enorme investe ringen die dergelijke wintervoorzienin- gen zullen vergen wellicht een haalbare kaart worden. Hoge zaakdichtheid In verhouding tot het inwonertal heeft Texel een buitengewoon groot aantal zelfstandige ondernemingen. In zijn wel komsttoespraak aan het begin van de informele bijeenkomst zei Ir. Schuur man dat 759 Texelse ondernemingen in het Handelsregister staan ingeschreven. Dat is één zaak per 16 inwoners. Texel heeft daarmee de hoogste „zaakdicht heid" van het hele district van de Kamer waar de zaakdichtheid gemiddeld 1 30 is. Alkmaar scoort 1 27 en Den Helder slechts 1 46. De dienstverleningssector is op Texel ruim 10% sterker vertegen woordigd dan in het hele gebied van de Kamer. Ook detail handelszaken zijn er naar verhouding op Texel veel: één zaak op elke tachtig inwoners. In Hollands Noorderkwartier (het district van de Kamer) is één detailhandelszaak op elke 110 inwoners. Uit een en ander volgt dat Texel qua inwonertal in Holands Noor derkwartier weliswaar op de achtste plaats komt (na Alkmaar, Bergen, Den Helder, Heerhugowaard, Castricum, Heiloo, Schagen) maar qua aantal inge schreven ondernemingen op de derde plaats. Ir. Schuurman zei dat de eilandecono mie voor een belangrijk deel draait op ontwikkeld moeten worden. „U zult mij niet horen zeggen dat er meer dan 50.000 overnachters tegelijk moeten zijn. U zult uw toeristische capaciteit in de eerste plaats zelf moeten bepalen. Er zijn ook nog andere manieren om het eilandinkomen uit het toerisme te ver groten zoals bijvoorbeeld verhoging van de gemiddelde besteding per recreant per dag, versterking van het toerisme buiten de zomermaanden en door slechtweerakkommodatie. Het is best de moeite waard om in een gerichte studie de ontwikkeling van deze belang rijke peiler van de Texelse welvaart eens verder uit te diepen". Ir. Schuurman zwaaide veel lof toe aan de WV Texel. „Ik noem deze WV, bekwaam geleid door directeur Dekker, een van de beste zo niet de beste van Nederland. Als ik zie hoeveel WV- ellende elders soms geleden wordt, bindt ik u graag op het hart: Texelaars, wees trots op uw WV-organisatie en blijf deze instelling royaal steunen. Vele vastelanders benijden u om uw organi satie". TESO De voorzitter van de Kamer zei ook groot respect te hebben voor TESO. Voor de eilandeconomie is een bij de vervoersvraag achterblijvende vervoers infrastructuur bijzonder ernstig. De Kamer heeft dan ook altijd gezegd dat de veerdienst geen planologische kraan- funktie mag hebben en heeft de plannen van een dubbeldeksschip gesteund, evenals de subsidieaanvraag daarvoor. „Het is triest dat de regering het laat afweten en dat de opdracht naar een buitenlandse werf dreigt te gaan". Zonder een oordeel te geven over het (nu eenmaal door de gemeenteraad genomen) besluit om de capaciteit van de veerdeinst te vergroten met een dubbeldekker, zei burgemeester Jo En gelvaart van harte te hopen dat Econo mische Zaken wél met een subsidie over de brug zal komen al liet hij daarbij blijken erg bezorgd te zijn over de situatie waarin TESO met zijn plannen is geraakt. Het eind van de problematiek is nog niet in zicht: er wordt thans gestreefd naar lagere tarieven voor de Texelaars, maar als de investeringssub sidie niet loskomt, zullen de tarieven stijgen. Maar voor die tariefsaanpassing is wel toestemming van de Minister van Economische Zaken nodig De grote zaakdichtheid op Texel bleek volgens de burgemeester ook uit het feit dat het eiland de meeste adviezen vraagt o.a. met betrekking tot brand preventie in de horeca en logiesverstrek- kende bedrijven. Nogal alarmerend is het dat de meeste ondernemers de brandwerende voorzieningen te kost baar vinden zodat amper om subsidie wordt gevraagd. De burgemeester ging voorts in op de mogelijke gevolgen voor Texel van de Planologische Kernbeslissing voor de Waddenzee waar het kabinet deze of de volgende maand een eindoordeel over zal vellen. De gemeente Texel wil dat het eilandgebied tot in de laagwaterlijn buiten de PKB wordt gehouden omdat de PKB als hoofddoel de natuurbescher ming heeft terwijl het gemeentebestuur minder eenzijdige bedoelingen heeft. Subsidiekrant Voorzitter Schuurman zei het met deze visie eens te zijn. Wat de subsidie voor de ondernemers betreft zal de Kamer binnenkort wat helderheid trach ten te verschaffen over de 56 (I) subsidiemogelijkheden die er zijn. Er komt een „Subsidiekrant" waarover ieder kari beschikken. Dijkgraaf Marius Roeper vertelde be trokken te zijn geweest bij een der con frontaties met natuurbeschermende in stanties. Hij wilde als wijsheid doorge ven dat botte afwijzing bij voorbaat nooit verstandig is. Veel beter is de discussie aan te gaan en daarbij de eigen plaatselijke kennis en ervaring in te brengen. Men bevindt zich dan in een sterkere positie dan wel eens wordt gedacht. De heer Martin Bakker maakte zich toch wel zorgen over de beschermings plannen voor de Waddenzee. Hij wees op het zg. kleine Balgzandplan en verbaasde er zich over dat tegen het schrappen daarvan helemaal geen aktie wordt gevoerd. Van Ben Daalder (aan wezig namens de vissersvereniging DETV) kreeg hij te horen dat de visserij geen prijs stelt op het Balgzand als mogelijkheid om een haven of afslag te vestigen. De kinderkamerfunktie die het Balgzand heeft is belangrijker voor het voortbestaan van de visserij. De vis- afslag kan in Den Helder zelf uitgebreid worden, zij het niet zonder strijd. Vissershaven Nu Daalder toch aan het woord was, brak hij gelijk een lans voor de aanleg van voorzieningen ten dienste van de Texelse visserij in en nabij de werkhaven in Oudeschild. De haven zal na voltooi ing van de dijkverzwaringswerken (1981) definitief voor de visserij moeten worden ingericht. Er moet meer kade ruimte komen en er is een schepenlift nodig voor reparatiewerk. Dringend noodzakelijk is ook een nieuwe, bredere havenmond. De huidige ingang is slechts 23 meter breed en het is eigenlijk een wonder dat met de grote kotters die doorgaans bij sterke stroom in- en uitva ren nooit ongelukken zijn gebeurd. Mr. H. C. Dubbeldam, secretaris van de Kamer, wees erop dat er zelfs door biologen aan wordt getwijfeld of de kinderkamerfunktie van het Balgzand gebied wel zo belangrijk is. Het kostbare onderzoek dat met betrekking tot de Balgzandmogelijkheden is ingesteld, heeft geen antwoord op die belangrijke vraag opgeleverd en Mr. Dubbeldam noemde dat een droeve zaak. Jan C. Stolk attendeerde het bestuur van de Kamer op het rapport „Texel tot 1985" dat door de Texelse ondernemers is uitgebracht en waarin onder andere een tekening voorkomt van de vissers haven zoals die zou moeten zijn. Dezelf de spreker pleitte voor het in het leven roepen van een zg. artikel 60-commis- sie. Dat is een commissie die zich in het bijzonder met de ondernemersproble- matiek bezighoudt. Wethouder Nauta deelde mee dat zojuist door het college was besloten de Commissie Vestiging Bedrijven nieuw leven in te blazen en een bredere doelstelling te geven. Publiciteit Ook de mogelijk negatieve gevolgen van de publiciteit die de laatste tijd over Texel is geweest, was gespreksonder werp. Het idee om de oorzaak daarvan te onderzoeken en er zelf iets tegenover te stellen vond bij het Kamerbestuur instemming. Pratende over de problemen rond de veerverbinding merkte Jan Stolk op dat men er ernstig rekening mee moet houden dat de dubbeldekker er nooit komt. Hij noemde dat desastreus. Bur gemeester Engelvaart zei dat de ge meente binnenkort een beleidsnota zal laten verschijnen over de verkeersmaat regelen die nodig zullen zijn als de dubbeldekker In gebruik is genomen. Maar ook de mogelijkheden voor een reserveringssysteem zullen worden be keken. Kamer-voorzitter Schuurman meende dat niet alleen voor Texelaars lage tarieven moeten worden nagestreefd. „Hoe lager het tarief hoe minder het eiland is geïsoleerd". De heer C. Graaf veronderstelde dat het verzet van hogerhand tegen de TESO-dubbeldekker samenhangt met het streven om van Texel toch een soort landschapspark te maken. De voorzitter deelde die vrees niet. Wethouder Nauta vertelde dat mo menteel hard wordt gesleuteld aan het RST-plan voor een groot overdekt re creatiecentrum in De Koog. Jan C. Stolk wilde dat de te vormen onderne merscommissie bij deze plannen zou moeten worden betrokken en was van mening dat ondernemers in het alge meen meer invloed moesten hebben op het doen en laten van de Recreatiestich ting. Hij kreeg echter te horen dat die ondernemersinvloed meer dan voldoen de is: in het RST-bestuur zitten twee vertegenwoordigers van het Texels Ver bond van Ondernemers en ook iemand namens deVW. Sluitingsuur Het ziet er naar uit dat binnenkort in de gemeenteraad het sluitingsuur voor café's e.d. weer ter discussie komt, onder andere naar aanleiding van be paalde klachten. De heer H. Segers merkte naar aanleiding daarvan op dat door de Horeca om de huidige regeling nooit is gevraagd. Er is een betere regeling mogelijk als onderscheid wordt gemaakt tussen dag-, avond- en nacht- bedrijven. Het ligt in de bedoeling dat a.s. woensdag, voorafgaande aan het op treden van Gerard Cox het mobiele CJP bureau op Texel aanwezig zal zijn voor inlichtingen en verkoop van het Cultureel Jongeren Paspoort aan jongeren t/m 25 jaar. Het mobiele CJP- bureau zal op de navolgende tijden aanwezig zijn: RSG van 9.35-9.50 uur; Huishoudschool 10.40-10.50 uur; LTS van 15.10-15.20 uur; Groeneplaats van 15.45-16.45 uur. Nieuw ingeschreven: Rekra, Zanddijk 156, Eierland. Kopen en verkopen van onroerend goed. Eigenaar: H. Busman. Ir De zwemvierdaagse die vorige week in het bad Molenkoog werd gehouden heeft 456 deelnemers getrokken, waar onder zeer veel jeugdigen. Vorig jaar deden 380 personen mee. De oudste deelnemer was de heer C. Merkx die ondanks zijn 76 jaren geen zichtbare moeite had bij het trekken van de baantjes. De jongste was de 6-jarige Esther Pansier, dochter van de chef badmeester. Ook toeschouwers kwa men in grote drommen opzetten: totaal 3.000. Zondag 24 september is het bad voor het laatst in 1978 open. Die dag kan door iedereen gratis worden gezwom men. Om 17.00 uur gaat de poort dicht. In de loop van het zwemseizoen zijn vrij veel persoonlijke eigendommen in het zwembad en omgeving verloren of achtergelaten: zwemkleding, handdoe ken, sokken, etc. Deze week bestaat nog gelegenheid om zijn of haar eigen dommen uit te zoeken. Zondagavond gooide een onbekende met een trottoirtegel een ruit in bij cafetaria PP aan de Dorpsstraat in De Koog. Het was een zijruit van 1.20 x 1.50 meter. De schade beloopt onge veer ƒ400, ii de li I Hoewel de 'animo er bij de Sportvis sersclub Texel al weer flink inzit bleken de vangsten tijdens de eerste wedstrij den van het nieuwe winterseizoen niet navenant. De op 20 augustus aan het strand (Paal 17) geviste wedstrijd bracht 7 jeugdleden en 12 senioren op de been maar er werd geen enkel visje gevan gen. Tijdens de tweede wedstrijd waren de resultaten iets beter. Op de dijk bij het Prins Hendrikhotel gaven in totaal 12 n junioren en 15 senioren acte-de-pre- sence. De vangst bij de jeugdleden was (zegge en schrijve) één vis maar bij de ouderen waren er drie gelukkigen. Junior Guido Bakker ving een vis van 22 cm en de senioren M. Stevens, F Bos en W. Verhagen sloegen respectie velijk 29 cm, 27 cm en 26 cm aan de haak. Het totaal kwam daarmee op 104 cm ofwel een gemiddelde van 3,85 cm De viswedstrijd die op 24 september gehouden zou worden op het dijkge- deelte bij Krassekeet (Oost) is in ver band met de dakwerkzaamheden ver plaatst naar De Hornt. De aanvangstijd is ongewijzigd 8.00 uur. Een der voorstellingen uit de allegorische optocht Den Hoorn ziet terug op een bijzonder geslaagd Hoornder feest. Alle Hoornders zijn er van overtuigd dat het evenement be ter is geslaagd dan ooit te voren ondanks en misschien wel dankzij een andere opzet waarin onder meer het „vaste" nummer tobbesteken niet was opgenomen. Van meet af aan was sprake van grote belangstel ling, zowel van de zijde van het publiek als van de deelnemers. De organisatoren moesten zelfs be sluiten het laatste onderdeel van de zaterdagmiddag wegens tijdgebrek te schrappen. Alleen de deelname aan de allegorische optocht viel tegen. De Hoornders hadden het geluk dat de weergoden zich van hun best mogelijke kant lieten kennen. Het speelterrein aan het Klif bleek zich uitstekend als speel terrein te lenen. Onmisbare muzikale medewerking verleende de fanfare. De „nummers uit de oude doos" bleken het nog voortreffelijk te doen. Aktiviteiten als tonruiteren, blaasvechten en touw trekken om de kolk gaven veel genoe gen aan deelnemers en publiek. Vooral bij het touwtrekken om de „Spykerbo- kaal" was bijzonder spannend. Groepsopdracht Ook nu weer werd het avondpro gramma gevuld met het uitvoeren van groepsopdrachten. De teams werden voor het grootste deel ter plaatse spontaan gevormd. De opdrachten ble ven tot op het laatste moment geheim. Deze keer moest een muzikale „act" met allerlei bijzondere voorwaarden en eisen worden opgevoerd. Ook nu weer leverden de Hoornders een indrukwek kende proeven van snelheid en impróvi- i - Blaasvechten was een der spelletjes, i aan het Klif. i de Hoornders zich vermaakten op het landje Het ringsteken op zondagmiddag satie. Een afgeladen 'Waldhoorn' rea geerde dan ook enthousiast op de presta ties van de vijftiend) optredende groe pen. De jury was snel klaar met het bere kenen van de uitslag: 1. Gatepetiele; 2. Klifzangers en 3. De Hoornder stiene- pikkers. Verdere uitslagen Klas 1 en 2, watervullen: 1. Marit de Leeuw, 2. Eric Hin, 3. Yvo van Heer waarden. Klas 3 en 4, zaklopen met drietallen: 1. Simon Lap, M. J. de Moer, Biem Troost; 2. Janine de Bruin, Marleen Bakker, Welmoed Hoppener; 3. Jenny van Heerwaarden, Eddy Bakker, Mar leen Boon. Klas 5 en 6, waterestafette: 1. Clarc de Boer, 2. Alfons Kuip, 3. Hermien Landvreugd. 12 - 16 jaar, blaasvechten: 1. Harry Schilling, 2. Tonny Arnout, 3._ Mare Bakker. Meisjes: 1Petra Bakker, 2. Ma- riëtte Smit, 3. Emmy Bakker. 21 - 35 jaar, tonruiteren: 1. Bram Brouwer, 2. Arie Lap, 3. Johannes Reelen. 35 spijkerzoeken: 1. I. W. Bakker, 2. N. Witte, 3. J. Bakker. Optocht: enkelingen: 1. Naaimachine, 2. Bakker met paard; 3. Melkdrager. Tweetallen: 1. Moeder met kind, 2. Melkrijders, 3. Melkbussen. Groepen: 1. Eigen haard, 2. Hooioogst, 3. Den Hoorn anno 1900. Margo Zijm kreeg de prijs voor de meest originele uitbeelding. De Spykerbokaal werd uitgereikt aan de groep van het Kompas. Ringsteken Zondagmiddag werd in de Heren straat een ringstreekwedstrijd gehou den, waaraan 20 equipes deelnamen. De uitslag: eerste ronde: I.De heer Zijm en mevrouw De Wit, 2. Echtpaar Uitgeest, 3. Echtpaar De Porto, 4. Echtpaar Kiljan. Tweede ronde: 1. De heer Van der Meer en mevrouw Hopman, 2. De heer Uitgeest en mevrouw De Leeuw, 3. De heer en mevrouw Witte, 3. De heer Daalder en mevrouw Roos.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2