fRoofmijt houdt fruitspint op IVIolenbuurt onder de duim Drie gewonden bij frontale botsing Geheimzinnige korrels BIOLOGISCHE BESTRIJDING SUCCESVOL Veel bridgeaktiviteiJ bij „Groot Slam" Inbraak in school „WAT IK ZEGGEN WOU." Wie helpt het gat dempen? Filmganger: tien doorstrepen „Succulenta" had succes met ruilbeurs Valpartij Bejaardensoos De Cocksdorp van start Architectenbureau Visser heeft weer ruimte Prinses Beatrixfonds collecteert De geïntegreerde ziekte- en piagenbestrljding op Moienbuirt maakt het noodzakelijk voort durend een beetd te hebben van de Jnsecténbazatting" op de fruitbomen. Op de foto ziet men hoe Kees Keyser wat takken uitschudt boven een linnen trechter, waaraan een plastic zak zit bevestigd. De inhoud van de zak is een redelijk betrouwbare indicatie. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 De bridgeclub „Groot Slam" heet een druk maar gezellig weekend achte de rug. Vrijdagavond was er een ont moeting met een groep bridgers uiv Zellem die een week in „Bos en Duin' logeerde. Er werd een dubbele Howe u gespeeld en deze werd door de Texel laars gewonnen. Zaterdag hebben 10 paren van Texe deelgenomen aan de jaarlijkse „paling drive" te Hippolytushoef en wonnerje daar 9 pond gerookte paling. Maandag 11 september was de laatste gastendrive in „De Lindeboom-Texel' en maandag 18 september starttejfi wintercompetitie waarvoor nog plaats i; voor nieuwe leden. Opgave hiervoor bi mevrouw Zevenhoven,- Schilderwej 169, telefoon (02220)2964. Wegens vakantiesluitingvan 'de Linde- boom-Texel wordt ook de volgende com petitie-avond nog gespeeld in Dicki Restobar, Weverstraat. Het bestuur stelt voor om de komende winter één competitie te spelen van 24 avonden, a naar gelang het aantal deelnemers verdeeld over drie lijnen. De 24 avonden zijn verdeeld in vijf periodes: na iedere periode promoveren en degraderen resp.'het bovenste en onderste paar uit iedere lijn. Ze nemen hun behaalde punten mee naar de lijn waarin ze, gezien hun kracht ook thuishoren. De finale van de zomer-gastendrives is vastgesteld op zaterdagavond 4 novem ber en wordt gespeeld in „Nieuw Breda". Maandagavond werd in de kleuter school „De Woelige Hoek" ingebro ken. Er werd slechts f5,— ontvreemd. De politie denkt aan kinderwerk. I BR*VEN VflN LEZERS OJTEN VERANTWOORDE LUIO«© «N 0€ REOAKTC De verbouw van ons,gebouw aan de Bernhardlaan is begonnen. Het gat voor de fundering is al bijna dicht maar het financiële gat nog lang nietl Om dat gat te dichten zoeken we voor de stenen van de gevel sponsors. Voor tien gulden kunt u zo'n steen „kopen". Nummer en naam worden in het archief opgetekend en voor het nageslacht bewaard en de goede gevers krijgen bericht van plaats en nummer. Het is natuurlijk geoorloofd meerdere stenen te kopenHelp ons door f 10, of een meervoud daar van te storten op rekening 36.25.37.321 bij de Rabo-Bank of 46.99.52.369 bij de Amrobank. De eerste kunt u niet meer zijn want een paar goede gevers zijn u reeds voorgegaan. En mochten er geen stenen genoeg zijn om te verkopen, dan zijn er ook nog twee lantaarnpalen te financierenToe Piet, Klaas, Jan en Daan doe er wat aanl De eerste stenen zijn te bezichtigen in de etalage van Zegel heren- en jongenskleding, Weverstraat 32. Leiding Scouting Texel Er is een fout geslopen in het artikel over het Filmgangerprogramma van de komende winter. Daarin werd gesteld dat uit het keuzelijstje een selectie van tien films moest worden gemaakt. Er moet echter een keus van twaalf films worden gemaakt zodat er dus tien moeten worden doorgestreept Het nieuwe seizoen voor de Helderse vereniging voor cactus-vrienden „Suc culenta", waarbij ook Texelaars zijn aangesloten, werd ditmaal begonnen met een ruilbeurs. Dit evenement werd een succes. Leden die niets te ruilen konden aanbieden, konden voor enkele kwartjes een paar fraaie exemplaren aan hun verzameling toevoegen. Dit is veel eenvoudiger dan de cactussen zelf zaaien, een werkje dat veel geduld vergt. Cactussen groeien zeer langzaam en zijn erg gevoelig, zeker in een jong stadium. De vereniging is nog immer groeiend. Zij telt nu ongeveer 50 leden, waaronder 15 Texelse. Maandelijks houdt men bijeenkomsten in de kantine van de Helderse plantsoenendienst. Het lid maatschap kost f 30, voor welke prijs men dan ook het verenigingsblad krijgt toegestuurd. Inlichtingen hierover kun nen worden verstrekt door mevrouw C. Bakker-Besteman, Schilderend 143, Den Burg, telefoon (02270) 2313. Bromfietser Ronald K. uit Ongeren dacht donderdag met zijn bromfiets in de Kogerstraat te Den Burg nog juist de fietsende mej. H. Hylkema van links te kunnen passeren. Op dat moment be vond het meisje zich echter op de linker weghelft omdat ze het erf van haar woning zou oprijden. De bromfietser raakte zowel de fiets als een amirapaal- tje. Fiets en bromfiets gingen tegen de grond waarbij vooral de brommer flink werd beschadigd. Niemand liep ernstig letsel op. Ingaand donderdagmiddag a.s. wordt de bejaardensoos van De Cocksdorp weer aktief. De bejaarden koman zoals gebruikelijk aanvang 14.30 uur bijeen in het Eierlandsche Huis. Drie Texelaars werden donderdag omstreeks het middaguur gewond bij een frontale botsing van twee personen auto's op de Oosterweg bij Oosterend. De 44-jarige C. Koning kwam met zijn BMW uit de richting Oost toen hij even ten noorden van de Koningsweg een uit de tegengestelde richting komende Daf, bestuurd door G. de W. uit Het Noorden tegenkwam. Deze wagen was door tot dusver onbegrijpe lijke oorzaak op de linkerhelft gekomen. Bij de botsing ontstond enorme mate riële schade. De Daf werd in elkaar gedrukt en veranderde in een nauwelijks herkenbaar wrak. De BMW was minder gekreukt maar was ook total loss. Koning, De W. en een jongeman uit Oudeschild, die bij De W. in de wagen zat, werden met twee ambulances naar het ziekenhuis vervoerd. Zij hadden diverse verwondingen opgelopen. De toestand van Koning liet zich aanvanke lijk nogal onschuldig aanzien. Na be handeling in het ziekenhuis keerde hij terug naar Texel, maar zakte in de salon van de veerboot in elkaar en moest opnieuw naar het ziekenhuis worden overgebracht. ondernemers-aktiviteiten Het Architectenbureau Jan Visser b.v. is verplaatst van Oosterend naar Den Burg. In de boerderij aan de Oosterenderweg kon door ruimtegebrek niet meer behoorlijk worden gewerkt zodat het al geruime tijd geleden nodig werd om naar iets anders uit te zien. Visser huurt nu van Texel Vastgoed b.v. het voormalige „Eben Haezer" in de Julianastraat dat voor zijn nieuwe be stemming vrij ingrijpend is verbouwd. Vrijdag werd het feestelijk in gebruik genomen in aanwezigheid van vele genodigden. Jan Visser, precies tien jaar geleden als architect begonnen, ziet het nieuwe onderkomen niet als definitief. Hij wil op den duur een eigen kantoorpand in Den Burg betrekken. Er waren zelfs plannen om een gebouw (dat ook aan andere kantoorruimte zoekende bedrijven on derdak zou bieden) te stichten in de buurt van de R.K. begraafplaats maar die stuitten op bezwaren. In „Eben Haezer" heeft het bureau voorlopig voldoende armslag. Beschik baar is een oppervlakte van 150 m2. Gunstig is de aanwezigheid van een parkeerplaats waarop ongeveer zes auto's kunnen staan. Dit pleintje werd toegankelijk door het slopen van een oude garage en een ingangspartij. In het gebouw zelf ontstonden door het plaat sen van scheidingswanden de verschil lende kantoorruimten en er kwam ook een toilet en CV-ruimte. Naast de werkruimte voor de vijf tekenaars die Visser in dienst heeft is een vergader ruimte („Bouwen wordt steeds meer een kwestie van vergaderen", zegt Visser), lichtdrukkamer, keukentje en privékantoor. Verder werd een plafond gemaakt en de steens buitenmuur van „Eben Haezer" werd in een spouwmuur veranderd. Uitvoering en inrichting wer den praktisch doch sfeervol, waarbij het de genodigden opviel/ dat Visser zijn favoriete kleur blauw van binnen en van buiten weer uitbundig heeft toegepast. Het in 1910 gebouwde „Eben Haezer" was oorspronkelijk zondags school maar heeft nadien tal van andere bestemmingen gehad. De karakteristie ke voorgevel van het gebouw bleef ook bij de jongste verbouwing in takt, met uitzondering van de hoofdingang die naar de zijgevel werd verplaatst. De bouw werd uitgevoerd door de Fa. Gebroeders Bruin. Verder werkten mee de Verenigde Schilders, Electrohuis, Oele, CVI en Lunter. Maandag werd op het strand nabij paal 18 een doos met korrels gevon den. De politie laat de inhoud onder zoeken. Ook op Texel wordt deze week de collecte gehouden ten bate van het Prinses Beatrixfonds. Het in 1965 opge richte fonds draagt zorg voor poliopa tiënten, spastici en vele andere groepen van lichamelijk gehandicapten. Ondanks de vele sociale voorzieningen is deze extra hulp noodzakelijk om de patiënten beter in de maatschappij te laten funge ren, om ze af en toe een vakantie te gunnen, om hun huis beter aan te passen etc. Per jaar is daarvoor -vijf miljoen gulden nodig. Wie geen coilec- trice aan de deur krijgt kan een bijdrage overmaken op postgiro 969, Prinses Beatrixfonds, Den Haag. De jonge fruitkweker Kees Keyser en zijn vader hebben een hekel aan vergif. Zij horen tot de sterk in aantal groeiende boeren en tuinders die graag wat anders zouden gebruiken om de plagen en ziekten, die een voortdurende bedreiging voor het gewas vormen, onder de knie te krijgen, zelfs als dat wat kostbaarder zou zijn dan gifspuiten. Om die reden zijn zij als stap in de goede richting gebruikers van zg. selectieve bestrijdingsmidde len en boeken zij in nauw samenspel daarmee bijzonder succes met het inzetten van roofmijten. „Geen meiden maar mijten", zegt vader H. J. Keyser nadrukkelijk tot uw verslaggever, want een vervelend mis verstand is sneller geboren dan uitge roeid. Keyser ergert er zich wel eens aan dat het publiek de boeren en tuin ders nog altijd beschouwt als mensen die overal maar zoveel mogelijk gif op gooien en daarmee het menselijk leef milieu bedreigen. En dat terwijl het merendeel met die bestrijdingsmiddelen toch de uiterste terughoudendheid betracht en graag gebruik maakt van nieuwe, betere methoden. Waarmee hij maar wil zeggen, dat hij zich geen bij zonder geval voelt. Een bekende plaag in de fruitteelt is spint. Het wordt veroorzaakt door een zeer klein, spinachtig diertje, dat ach tegoed doet aan de plantenspannen, waardoor bladeren afvallen, de assimilatie onvoldoende wordt, de knppontwikkeling terugloopt met als eindresultaat een beduidend slechtere appel- en perenoogst. Maar spint komt op het fruitbedrijf Molenbuurt haast niet meer voor. Niet dank zij een of ander vergif maar door het werk van de roofmijten. Overal Roofmijten komen overal in de vrije natuur voor. Het staat vrijwel vast dat zich op de bladeren van struiken en bo men rond ieder huis roofmijten ophou den maar het kost veel moeite om ze te ontdekken. De diertjes zijn nl. niet veel groter dan ongeveer een millimeter en vallen als gevolg van hun bleekbruine kleur en trage bewegingen bepaald niet op. Het duurde tenminste een hele tijd voordat uw verslaggever met behulp van een sterk vergrotende loep een paar van die achtpotige roofmijten op het blad van een appelboom had ge vonden. De heren Keyser hadden er aanmerkelijk minder moeite mee. Bloedzuigers Roofmijten zijn vleeseters en ze zijn in het bijzonder verzot op het bloed van de vegetarisch levende spintmijten. Met het gevolg dat de spintmijt al snel is verdwenen nadat er wat roofmijten op zijn losgelaten. Het mooiste is dat de roofmijten zich zeer snel kunnen ver menigvuldigen en de mate waarin dit gebeurt heel precies laten afhangen van de hoeveelheid op te ruimen spint- mijten. Het is bestrijding „op maat" waaraan de fruitkweker niéts meer hoeft te doen. Als de roofmijten een maal in de boomgaard huizen, blijven ze daar tot in lengte van jaren en al die tijd wordt elke spintmijt op zeep gehol pen. Tenzij.... er met een gewoon middel gespoten wordt. Want door de gifspuit worden ook de roofmijten uit geroeid, zodat de spintmijten na terug keer geen natuurlijke vijand meer aan treffen en zich snel uitbreiden, waardoor de fruitkweker al weer gauw gedwongen wordt om opnieuw de gif spuit ter hand te nemen, waardoor we in de bekende vicieuse gifcirkel zitten. Selectief Een dergelijke biologische bestrijdingsmethode heeft dan ook al leen zin als de bestrijding van andere ziekten en plagen in het fruit gebeurt met selectieve middelen. Het strekt de chemische industrie tot eer dat zij erin is geslaagd om tegen de meeste aan tastingen een selectief bestrijdings middel te ontwikkelen, dus een middel dat alleen het organisme doodt waartegen de bestrijding is gericht en alle andere leven intact laat. Het sinds enige jaren in Nederland verboden DDT is een voorbeeld van een breedwer- kend middel. Er is een heel scala andere middelen voor in de plaats gekomen, waaronder de selectieve. Zo is er een selectief middel tegen de fruit- mot (die de bekende wormstekigheid veroorzaakt) en tegen rupsen. De werking berust meestal op het onmo gelijk maken van bepaalde levensfunc ties van het te bestrijden dier. Het rupsenmiddel laat het vervellen van de rupsen stagneren, waardoor ze omko men. Toekomstmuziek Nog mooier zou het zijn als de fruit- motten bestreden zouden kunnen worden door hun natuurlijke vijanden zoals sluipwespen. Daar worden momenteel veelbelovende proeven op praktijkschaal mee gedaan. Hetzelfde geldt voor de bestrijding van de bloed- luis met een parasiet die luistert naar de naam Aphelinus Mali. Op Molenbuurt beperkt men zich voorlopig tot de roof mijt. De eerste goede ervaringen werden daarmee vier jaar geleden opgedaan toen een stukje boomgaard van een half bunder op deze wijze onder handen werd genomen. De resultaten waren zodanig dat het sys teem nu in het hele bedrijf wordt toe gepast. Vader en zoon Keyser op zoek neer de roofmijten die zich meestai op de echterkent van de bladeren bevinden en vaak togen de nerven aangedrukt zodat ze niet opvallen of voor kdzen worden aangezien. De heren Keyser laten zich daarbij deskundig begeleiden door de heer P. Alkema uit Kesteren, die verbonden is aan de TNO-proefboomgaard De Schuilenberg. Zijn adviezen hebben voornamelijk betrekking op de bespui tingen (tegen schimmels e.d.) die in combinatie met de mijten nog kunnen worden uitgevoerd. Opvallend is daarbij dat niet „zomaar" wordt gespoten bij wijze van preventie. Zelfs als symptomen van een bepaalde ziekte of plaag worden igeconstateert wordt nog niet opgetreden want men wil eerst bepalen of de ernst van de aan tasting dat rechtvaardigt. De heren Keyser spreken van het vaststellen van de bestrijdingsdrempel. En als dan toch tot spuiten moet worden besloten, gebeurt dat met een chemisch middel dat de naam vergif niet of nauwelijks verdient. Naarmate de wetenschap vordert zullen de chemische middelen steeds meer door biologische middelen worden vervangen. Zo bestaat er een bacteriepreparaat waar rupsen besmet telijk ziek van worden. Loslaten. Terug naar de roofmijt. Op Molenbuurt waren we er getuige van hoe deze diertjes op de fruitbomen worden losgelaten. Takjes met bladeren afkomstig van bomen met een flinke mijtenbezetting worden eenvoudig tussen de takken van de te behandelen fruitbomen gestoken. De mijten lopen vanzelf over. De mijten worden geïmporteerd vanuit bosjes in de omge ving. Toegegeven moet worden dat ondanks de eenvoud van de methode het er voor de fruitkweker niet eenvou diger op wordt. Hij is niet vrij in het kiezen van zijn bestrijdingsmiddelen, moet voortdurend en kritisch opletten en vrij veel kennis vergaren. Maar de heren Keyser staan voldoende dicht bij de natuur om dat graag voor lief te nemen, terwijl ze er ook een beetje op rekenen dat hun koperspubliek er gun stig op zal reageren. Takjes met roofmijten worden in de te behandelen fnmtbomen gestoken. Rechts de heer P. A. Alkema van de TNO proefboomgaard De Schiélenbiag.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2