lam- en schaakcompelltie n Den Burg van start M ii 'Twee missionarissen' Voor het weekend Het laatste i Aquariumvereniging heelt weer een visbeurs Training judo en karate Rits-band voor )pen Jeugdwerk Weer resultaat voor hangoorfokkers Jazzgym in Oosterend Vrouwen NW weer bijeen Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten: FEUILLETON 1IJDAG 22 SEPTEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Op de eerste spelavond van de dam- jb Texel trok P. Kooiman twee keer de hst naar zich toe. J. van Heerwaarden rioest in aartsrivaal J. Hooijberg zijn eerdere erkennen. De witspeler werd ar de kerkhofruit gedwongen, waarna jkverlies volgde. G. Blom zag winst- nsen over het hoofd, het kwam hem iur te staan. Fred Mosk gaf goed irtij, maar P. Kooiman vlocht voldoen- dreigingen in de stelling om zijn genstander toch vlot te kloppen. A.s. zaterdag vertrekt Damclub Texel it de boot van 11.35 uur voor de rste bondswedstrijd tegen ,,Het Pro- >em" in Hoorn. Damuitslagen: Kooiman-C. Vinke 2—0 Mosk-P. Kooiman 0—2 van Heerwaarden-J. Hooijberg 0—2 Vinke-G. Blom 2—0 Vinke-G. Dros 2—0 Schaken En Passant Bij het schaken was de eerste compe- ezege voor E. de Visser. Kort daarna ïiiseerden, zoals mocht worden ver- icht, Bergman en J. Witte. De remise n Van Tatenhove was verdienstelijk en rdiend; K. J. den Haan brak af na 24 tten. Elzinga veroverde een licht stuk or twee pionnen, maar zijn stelling rtoonde lelijke hiaten. Zeer taai en lijkopgaand was de match tussen Van alen en Rombout. J. van Heerwaar- n had de eer als eerste de degens te jgen kruisen met mej. Stoel. Dros en tali maakten geen fout. Overigens Jakte De Bruin het Vittali niet gemak- ijk. De strijd Busch-Cornelissen ein- ide zeer spannend in toren plus pion ^|en toren plus pion. Riemsdijk besliste eerste treffen in zijn voordeel tegen eveneens nieuwe lid Van der Heij- \.s. zaterdag speelt En Passant 1 ïder Vittali en De Bruin tegen MSC 3, wang 14.15 uur. )e Stichting Open Jeugdwerk begint dagavond a.s. het winterseizoen met optreden van de Rits-band uit nsterdam in de Oude Ulo, aanvang Istraeks 20.00 uur. De uit vijf perso- 1 bestaande formatie brengt een pro- imma van Latijns-Amerikaanse mu- k. Het bestuur van Open Jeugdwerk is grnemens in de loop van het seizoen erse van dergelijke muziekzvonden te ven, telkens in een andere stijl. In ie wordt samengewerkt met het rvice Bureau in Purmerend waar tal jongerencentra in het land bij zijn ïgesloten en waar men zich beijvert in brengen van muziek die niet in de ste plaats commercieel is gericht. Er zijn ook plannen om in Open ugdwerk-verband wat meer te gaan en aan film en theater maar of daar van terecht zal komen hangt af van financiën. Het bestuur zegt over voldoende middelen te beschikken een behoorlijk programma te bren- e opvang van scholieren gaat in Ier geval wel door. Mogelijk zal op de (ensdagmiddag een instuif voor kin- en van de lagere scholen in het leven rden geroepen. Er zijn deskundige =jjwilligers beschikbaar om de kinderen latief bezig te houden. Jeugdschaken en -dammen: dinsdag om half vier in de RSG en om half zeven in De Zwaan. Uitslagen schaken: J. Hoogerheide-F. van Tatenhove 54-54 J. Witte-P. Bergman 54-54 J. Dros-A. Terpstra 1—0 Mej. Stoel-J. van Heerwaarden 0—1 Chris Kuip-E. de Visser 0—1 F. Busch-P. Cornelissen 54-54 W. de Bruin-M. Vittali 0—1 H. van Daalen-A. Rombout 54-54 Van Riemsdijk-N. van der Heijden 1—0 H. Elzinga-W. Hoekman 0—1 C. Witte-E. de Visser 0—1 Met ingang van zaterdag a.s. beschikt de Texelse aquariumvereniging „In Aqua Vita" weer over een visbeurs. De beurs is gehuisvest op de zolder van de oude Ulo-school aan het Schilderend die daarvoor door enkele leden zelf geschikt is gemaakt. De ruimte moest niet alleen worden afgeschut maar tevens worden geïsoleerd, verlicht, ver warmd, geschilderd en van elektriciteit voorzien. De visbeurs is in de eerste plaats bedoeld als „voorraadschuur" voor de leden, maar ook niet-leden kunnen hier vis en planten kopen maar dan moeten zij wel donateur worden voor minimaal f10,- per jaar. Het is dus niet meer noodzakelijk dat men lid wordt, hoewel de vereniging best nog wat serieuze leden kan gebruiken. Zaterdag is de visbeurs geopend van 14.00 - 16.00 uur en vervolgens iedere vrijdagavond van 19.00 - 20.30 uur. De Texelse fokkers van Franse hang oor-konijnen hebben met bemoedigend resultaat deelgenomen aan de jongdie- rendag die door de verniging „Helder en omstreken" en „Streven naar beter" in Den Helder werd gehouden. P. van der Molen behaalde bij de rammen weer het reservekampioen schap, nu met een ram van slechts 16 weken oud. In de voedsterklasse haalde een jonge voedster uit de stal van Van der Molen ook het reservekampioen schap. Een inzending van mevrouw Rentenaar kreeg een tweede prijs bij de jonge witte rammen. De overige resultaten waren: P. van der Molen 2 x F, 4x ZG, 2x G; mevr. Rentenaar 1 x F, 3 x ZG, 2 x G; Arie Timmer 2 x ZG, 4x G; S. Zijm 1 x ZG, 1 x G; A. J. Bakker 2x ZG, 2x G; A. J. Bakker werd kampioen met zijn Belgische hazen. No. 1 en 2 met 2x F. Bij de Rexen behaalde A. J. Bakker 4x ZG, 1 x G. Sieme Jan Rijk was het meest succesvolle jeugdlid met zijn Duitse klein-hangoren uit: 1 x F, 1 x ZG. Bij voldoende deelname zal ook in Oosterend een cursus jazz-gymnastiek worden gegeven. Dinsdag a.s. om 19.30 uur wordt begonnen in De Bijenkorf. Belangstellenden kunnen zich op de les aanmelden. twee missionarissen. Bud Spencer en Terence Hill als do twee missionarissen. Van donderdag t/m dinsdag draait in het City theater „De twee missionaris sen" of vier vuisten voor het geloof. In het Caraïbisch gebied werken twee missionarissen (Bud Spencer en Te rence Hill) die door hun nogal onortho doxe methodes de toorn van de moederkerk opwekken. Vader Pedro en zijn assistent vader B (bajesklant) predi ken het evangelie, zonodig met ijzeren vuist. Dit is zeer tegen de zin van de gouverneur Gonzaga, een slavendrijver van de oude stempel, die alle moeite doet de twee onschadelijk te maken. Na ■veel moeite en ergernis slaagt hij er ten- ongeluk. De medogeloze madame Ar- mina verschaft Martine onderdak in haar luxe-bordeel „Pagode". Na enige tijd is ze zodanig aan drugs verslaafd dat ze zich zelfs haar eigen naam niet meer kan herinneren en willoos aan de wensen van de jestset-klanten voldoet. Armina's tegenstanders, harde jongens uit de onderwereld, denken hun slag te kun nen slaan door van Radeck enige miljoenen voor zijn dochter te eisen. Hij krijgt Armina in zijn macht en met behulp van zijn even harde trawanten weet hij Armina en de afpersers onscha delijk te maken. (Toegang 16 jaar). slotte inlbeiden in zijn eigen klooster te krijgen. Het tweetal voelt niet veel voor het strenge regime. Zij bevrijden een vijftal ter dood veroordeelde slaven en vluchten met een zeilboot terug naar hun eigen eiland. Onderweg vertelt vader B dat hij eigenlijk geen priester is maar een ontsnapte van het Duivels eiland. Pedro slaat hem overboord. Pedro keert alleen terug op zijn eiland waar hij wordt opgewacht door Mon seigneur Delgrado die hem te verstaan geeft dat de kerk niet gediend is van zijn wijze van preken en of hij maar in alle stilte wil verdwijnen. Hij sluit zich aan bij vader B, die in de jungle een groep gevluchte slaven leidt. Op een nationale feestdag overvallen zij Gonzala en hand langers. Zij maken zich meester van het voedsel en verdwijnen de bergen in. Zij zullen verder vechten in de hoop dat eens voor de minder bedeelden sociale gerechtigheid zal komen (Toegang 12 jaar). In de vrijdagnachtvoorstelling, aan vang 23.30. uur, „Sexslavinnen". De ontvoering öan Martine, de blonde dochter van de miljonair Radeck, stort vele lieden, goede en slechte, in het Dinsdagavond a.s. komt de Texelse afdeling van de Vrouwenbond NW weer bijeen in de lagere landbouw school aan de Beatrixlaan. Deze eerste avond wordt een praatavond. De bijeen- eenkomsten worden gehouden iedere 2de en 4de dinsdag van de maand. Het doel van de bond is het bevor deren van de maatschappelijke belan gen van de vrouw voor zover deze niet voortvloeien uit het feit, dat zij in loondienst is. De bond onderschrijft grondslag, richtsnoer en doelstelling van het NW resp. de FNV en tracht zijn doel o.a. te bereiken door ontwikke- lings-, scholings- en vormingswerk ten behoeve van zijn leden, om het meeden ken over maatschappelijke vraagstuk ken te stimuleren. leder die eens een kijkje wil komen nemen is welkom. Het is een open vereniging zodat het beslist niet nodig is dat de leden of hun echtgenoot lid van een vakbond zijn. Inlichtingen geeft de voorzitster B. v. d. Berg-Huyboom, Wilsterstraat 25, Den Burg, telefoon 3513 en secretaresse M. Maas-Diemer, Rozendijk 24, Den Burg, telefoon 3236. De training voor senioren (zowel dames als heren) van de MST-afdeling judo gaat maandag a.s. beginnen..De karategroep traint van 18.00 - 18.55 uur en de judogroep van 18.55 - 19.50 uur. Deze (wekelijkse) training wordt onder leiding van de heer J. Bais uit Den Helder gehouden in de Ferrever-zaal (voormalige HBS gymnastieklokaal aan de Elemert). Zondagmiddag 15.00 uur een film voor de jeugd: „Joe Panter" is een jongen die met zijn ouders en familie in een reservaat woont. Het enige dat hij graag wil is een goede jager worden. Om dat te bewijzen wordt hij-ifoor -het stamhoofd voor een lange tijd de jungle ingestuurd. Als opdracht krijgt hij mee een krokodil te doden van tenminste 5 meter lang. Na vele avontuurlijke om zwervingen komt Joe Panter bij de stam terug, maar of hij de krokodil gedood heeft? (Alle leeftijden). De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Seegers (dr. Hoekstra), dinsdag 26 september om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 27 sep tember om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 27 sep tember om 15.00 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02223) 234. Dokter Seegers is wegens vakantie afwezig tot 2 oktober. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13.00 uur en van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 941, b.g.g. 3541. Zondag 24 september 1978 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Wisman Vredeszondag Uitzending via „De Lichtboei". De Cocksdorp 10.00 uur de heer Veldhuis. Kollekte algemeen kerkewerk. Den Hoorn 10 uur drs. G. van der Kooi, Vredeszondag. De Koog 11 uur ds. Hoekstra Viering Avondmaal, kollekte medische zending De Waal 9.30 uur ds. Hoekstra viering Avondmaal kollekte medische zending Oosterend 9.30 uur de heer H. O. Hukom, uit Den Helder, maandkollekte Oudeschild 11.00 uur de heer H. O. Hukom, uit Den Helder, maandkollekte. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Ds. Douwes, Jeugddienst m.m.v. jongere jeugd. 19.00 uur Ds. Douwes. Dienst voor belangstellenden, m.m.v. muziekkorps Leger des Heils. Na afloop koffiedrinken in de Poort. Uitzending via „De Licht boei". Oosterend 10 uur Ds. Van Galen, uit Bergen. 19.00 uur Ds. Van Galen. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur Ds. Hylkema ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 1115 uur Wachttorenstudie door Henk van Heeswijk. „Met wie?" wilde hij weten. Maar jarover zweeg ze. „Word dus niet S velend, want dan ga ik hier weg en ||in ik ook niet meer in de zaak. Ik kan, het moet, wel in een betere tent echt". in omdat Pim vervelend bleef, zegde haar betrekking en kamer op en dween naar een ander gedeelte van stad, waar ze in een beter restaurant veerster werd. En aanmerkelijk meer diende, terwijl de werktijden ook ter geregeld waren, zodat ze verschil de avonden naar Purmerend kon an. In die tijd dacht ze over een auto. Ze 1 al wat geld overgespaard en wist, je een wagen op afbetaling kon pen. Maar toen ze naar de prijs infor- srde bleek haar, dat ze bij lange na t voldoende had voor de eerste ibetaling. Zodat ze de aanschaf voor lig maar uitstelde. In het restaurant kwam wel eens een zakenman eten. Hij keek met welgeval len naar de knappe kelnerin. Nelie. getraind in deze en dergelijke situaties, had al heel spoedig door, dat ze in zijn belangstelling stond. Op een avond, toen het niet al te druk was, besloot ze hem te polsen. „Komt u wel eens in Duitsland?" Hij knikte lachend. „Ik doe niet anders als zaken met Duitsland. Oost en West, Hoezo?" „Ik heb er een kennis zitten. In Teine aan de Wupper". Hij begreep haar onmiddellijk, haalde zijn portefeuille voor de dag en nam er een kaartje uit, dat hij voor haar neerlegde op de tafel. „Wanneer heb je een avond vrij?" „Overmorgen". De man keek in zijn agenda en knikte. „Oké, ben ik thuis. Kom om een uur of acht. Drinken we samen wat en bekijken we, hoe we in Teine kunnen komen, he?" Doordat ze al voldoende ervaring had op dit gebied, was ze niet meer bang voor „den bozen verleider", zoals dat zo mooi in zesderangs tijdschriftjes wordt beschreven. „Ik ben er. Enne.... ge pantserd. Voor het geval u bijzondere plannen hebt". „Wie zegt, dat ik die heb?" vroeg hij lachend. Nelie kneep een oogje dicht. „Altijd (gemakkelijk als men 't weet, niet waar?" Op haar kamer bekeek ze zijn kaartje: „C. van der Poorten, importeur. Loh- manstraat 294, Amsterdam-Zuid". Om dat ze al enigszins bekend was in de hoofdstad, wist ze, dat de Lohman- straat vast geen arbeiderscentrum was. Dit stemde haar wat meer geruster. Twee dagen later belde ze 's avonds prompt om acht uur aan. De man deed zelf open en nodigde het meisje verder te komen. In de gang ontdeed ze zich van haar mantel, die hij ophing. „Ik ben alleen thuis om de eenvoudige reden, dat ik ongetrouwd ben en geen vast personeel heb. Ik ben oersterk en als ik het wil, kan ik van alles met je doen. Als je dus bang bent, mag je het zeggen, trek je je jas weer aan en gaan we ergens heen. Neutraal terrein zullen we maar zeggen". Nelie bekeek hem even. „De man, waarvoor ik bang ga worden, heb ik nog niet ontmoet. En u hoeft evenmin zo stoer te doen, want dat maakt op mij niet de minste indruk". Hij lachte vrolijk en klopte het meisje op de schouders. „Jouw mag ik, troel. Ze noemen me een vrouwenhater, ver stokte vrijgezel of iets dergelijks en misschien is het wel zo, omdat ik al het een en ander heb meegemaakt, wat niet prettig was. Maar jij dwingt respect af. Ga maar naar binnen. Je bent bij mij net zo veilig als op je moeders schoot". Ze vertelde precies, hoe het met haar in de oorlog gesteld was, dat ze haar na de bevrijding oppikten, kaalknipten en gemene dingen met haar uithaalden. Maar dat ze desondanks nog hield van de officier. Vandaar, dat ze naar hem toe wilde. De man had zonder haar in de rede te vallen geluisterd, terwijl hij terloops in zijn agenda had gekeken. „Luister eens, troel, op 9 maart kom ik er in de buurt", zei hij. „Als je je vrij kunt maken, rijd je met me mee en maak ik een omweg naar Teine. Ik ken dat dorpje wel. Het is in de laatste weken van de oorlog enkele malen gebombardeerd". „Kost me dat?" vroeg ze, op haar hoede. „Niks, watje niet wilt, begrepen?" Hij keek haar opnieuw lachend aan. „Op de een of andere manier heb ik een zwak voor je. Daarom blijf ik van je af. Gesnopen?" „Niet helemaal. Maar ik vind u desondanks geweldig, meneer Ter Poorten". „Zeg maar Giep en laat dat u •eveneens weg, he? Gerrit is m'n eigen lijke naam, maar m'n vrienden en zo noemen me Giep". Nelie keek hem enige tijd nadenkend aan. „Zeg je hebt het aldoor over je vrienden, he? Je bent toch niet eh...." De lach op zijn gezicht bestierf. „Zal ik je soms 't tegendeel bewijzen, jonge dame? Ik veronderstel, dat ik je in dit opzicht nog wel wat kan leren". „Niet nodig. Ik was nooit erg leergie rig op dit terrein. Sorry, ik wil je natuur lijk niet beledigen. Goed, ik ga graag met je mee. Dank je wel, Giep". Ze dronken koffie en daarna een drankje. Nelie rookte een sigaret, terwijl hij een plaatje opzette. Maar in dansen had ze nu geen zin. „Misschien es een andere keer". Tegen tienen vond ze het welletjes en kwam overeind. Zonder meer nam Giep haar in zijn harde, gespierde armen en kuste haar op de mond, lang en onweerstaanbaar. Ze lag met gesloten ogen tegen hem aan. Er ging iets door haar lichaam, wat ze niet kon definiëren en wat ze nog nooit gevoeld had. Later, op straat, wist ze: die man heeft iets over zich, dat verdovend op me werkt. Ik zal toch met hem op moeten passen. De negende maart reden ze al voor dag en dauw weg uit Amsterdam. De man voerde met vaardige hand zijn wagen door de nog half slapende stad naar buiten. Hij wees naar het dash boardkastje en zei: „Daar liggen sigaret ten. Wees es lief en steek er ook een voor mij aan, ja?" Ze deed het, waarna ze zelf rookte. Geruime tijd spraken ze niet, tot hij wees en zei: „Als je muziek wilt, zet je de radio maar aan. Hoe vindt je deze wagen?" „Het einde, Giep. Ik spaar ook voor een autootje, maar het gaat zo lang zaam" „Kun je rijden?" Ze lachte. „Alles, behalve een auto". „Zou ik eerst maar eens rijles gaan nemen, he?" „Zal wel moeten, denk ik". Bij Wesel verliet hij de grote weg. Op zijn horloge kijkend, zei de man: Hier in de buurt eet ik doorgaans wat, als ik vroeg weggereden ben. Doe je mee?" „Graag". In het restaurant genoten ze van verse, warme harde broodjes met mar melade en hete koffie. Giep bleek over alle benodigde bonnen te beschikken, hetgeen haar verbaasde. Een klein uur tje later reden ze verder. Tegen de middag bereikten ze in het Wupperdal het dorpje Teine. Althans, wat er nog van overgebleven was. En dat bleek niet veel te zijn. Op een paar plaatsen was men al aan het herbou wen. Elders stonden houten noodwo ningen en afgekeurde militaire barak ken, die eveneens als woning dienst deden. Na enig zoeken vond men de Landstrasse, maar nummer 74 bleek niet te bestaan. Tenminste nu niet meer. Wellicht hadden er vroeger overal wo ningen gestaan, maar nu waren het vlaktes met hier en daar een huis. De man en vrouw keken elkaar aan. „Wat nu?" vroeg Van der Poorten. Nadenkend antwoordde Nelie: „We kunnen proberen of ze in gindse wonin gen iets weten over Franz Schindler". „Goed idee". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5