ichelpdierlaboratorium oorlopig in Yerseke VAN HET RAADHUIS Expositie ansichten in het raadhuis Cursussen Engels en Esperanto Prins Bernhard drie kwartier op Texel I I „WAT IK ZEGGEN WOU.." Geslaagden zwemdiploma Bejaardensoos en bejaardengym Oosterend j Mededelingen van B. en W. Tweede prik Weekenddiensten op langere termijn Krakers weg uit „Fortuna" Plasje mocht niet LOM-school RIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 7 YERSEKE In het begin van oktober al op het industrieterrein in Yerseke een jdelijk laboratorium voor schelpdieron- erzoek worden ingericht. In dit labora- orium zal onderzoek worden verricht, at tot nu toe wordt gedaan in het ïosselproefstation 't Horntje op Texel, lat proefstation wordt geleidelijk afge- ouwd. Het mosselproefstation is in- ïiddels al niet meer in beheer van het lijks Instituut voor Visserij Onderzoek RIVO). In het voorlopige laboratorium in Yer- eke zullen in de komende maanden zes iensen hun werkzaamheden beginnen, let is de bedoeling, dat op langere ermijn een definitief laboratorium voor chelpdieronderzoek in Zeeland wordt jevestigd. Deskundigen van het minis- lerie van landbouw en visserij voeren laartoe een studie uit, waarbij naar ver- chillende vestigingsplaatsen wordt ge- .eken. Zoals bekend wordt daarbij ledacht aan een gebied aan de noord- ,ant van de Nieuw Noord-Beverland- iolder in de gemeente Wissenkerke. Opnieuw deed een groep jonge en ludere Texelaars in het bad Molenkoog ixamen voor de zwemdiploma's A en B. let afgelopen zwemseizoen deden to- aal 334 personen met gunstig gevolg wemexamen. Het totaal aantal ge- ilaagden sinds de ingebruikneming van iet zwembad bedraagt 3.664. De namen van de laatste lichting leslaagden, diploma A: Mevr. Kossen, mevr. Boekei, mevr. Vesterlaken, de heer Dijker, mevr. loogerheide, mevr. Vaars, mevr. Zijm, Ie heer Zoetelief, de heer Segerink, nevr. Prins, Marco Beekhuis, Danny Westerlaken, Brigitte Bruining, Maarten Vijver, Marcel Boogaard, Paul Timmer, H torian Parlevliet, Nancy Westerlaken, Arnold Witte, Richard Dijker, Gerrit /laming, Dirk Boekei, Valentine Schil ing, Mariska Verbeeke, Judy Zijm, inda Zijm, Petra Boon, Monique den Iraven, Angeline Banda, Mirjam Boog- lard. Bas Vaars, Rob Grisnigt, Jolanda ian Lenten, Willem Eelman, Lennart onds, Marita de Leeuw, Pieter Boekei, itephanie Parlevliet, Norbert Eelman, ric Hin, Lianne Dijker, Niels Kossen, (riëtte Commijs, Linda Graaf, Nellie chenk en Sandra Hillen. Diploma B: mevr. Kalk, de heer Kalk, nevr. Koolhof, de heer Schouwstra, nevr. Eelman, mevr. De Vries, mevr. uiper, mevr. Vlaming, mevr. Bakker, nevr. Witte, mevr. Siersma, mevr. De uiper, mevr. Ruiter, mevr. De Feijter, nevr. Maas, Margriet van de Vliet, nevr. Hopman, de heer Hopman, mevr. leitsma, de heer Spaans, Jacob Kreeft, ■rik Kramer, Meiert de Ridder, Corina 'immer, Linda Heerschap, Olivier Schil- ng, Harm Koolhof, Annemieke Plug, ilsbeth Slegtenhorst, Jacco Kooger, ioen Zijm, Marja Goslinga, Marcus loeper, Leendert Eelman, Edith Hop- nan, Jolanda van der Vis, Ina Koolhof, lobert Keijser, Erik van Bruggen, Ma- leke Mast, Marian van der Geest, Peter ieijser, Jasper Joosten, Anja Zoetelief, inda Vosjan, Ellen Pikaar, Tineke Kos- en, Peter Vennik, Martin Bakker, Linda Viersma, Niels Vinke, Nanna Veenstra, Ihrista Linda Koomen, mevr. Zijlstra en nevr. De Boer. Zeker is het echter niet, dat het proef station daar zal komen. Een woordvoer der van het ministerie van landbouw en visserij: ,,We zoeken naar een plaats, waar we eenvoudig kunnen beschikken over forse hoeveelheden zeewater. Een eerste vereiste is, dat het zuiver is. Daarom wordt gekeken naar de lozings- punten, die in de omgeving zijn en er wordt een aantal andere elementen bezien. Aan de noordkant van Noord- Beveland zijn zeker mogelijkheden, maar het kan ook zijn, dat we bij Yerse ke een geschikte plaats vinden. De beslissing hoeft niet direkt te vallen. We zijn in een stadium, dat een onderzoek programma moet worden opgesteld. Pas als is bepaald welke onderzoekingen uitgevoerd moeten worden, is het nodig te gaan toewerken naar de inrichting van een proefstation. Dat zal groot schaliger worden, dan het provisorium, dat in oktober in Yerseke wordt inge richt". Inspraak Het RIVO gaat er voorshands van uit, dat nu de Oosterschelde wordt afgeslo ten met een stormvloedkering, aanleg van kunstmatige verwaterplaatsen niet nodig zal zijn. Daarmee vervalt het be lang van het onderzoek naar die kunst matige verwatering, een onderzoek, dat in 't Horntje werd verricht. Bij de bepaling van het nieuwe onderzoekpro gramma zal het bedrijfsleven ruime in spraak krijgen. Bij de vaststelling van de definitieve plaats voor het proefstation zal ook een rol kunnen spelen of een combinatie van werken mogelijk is. De woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij wees erop, dat zowel in de gemeente Reimerswaal als aan de noordkant van Noord-Beveland werken Dinsdag a.s. begint het winterseizoen van de bejaardengymnastiek en de bejaardensociëteit van Oosterend. De gym vangt aan om 14.30 uur en de soos om 15.00 uur. Nieuwe leden uit Ooster end en omgeving zijn uiteraard welkom. aan de dijken moeten worden uitge voerd. Mogelijk zal de bouw van het proefstation worden ingepast. Maar primair is de waterkwaliteit". (Overname uit de Provinciale Zeeuwse Courant) Degenen die op 23 augustus de eerste vaccinatie tegen polio hebben gekregen kunnen maandag a.s. de tweede prik halen. Daartoe wordt van 15.00 tot 16.00 uur gelegenheid gegeven in het Groene kruisgebouw in Den Burg. Begin oktober begint (bij voldoende belangstelling) weer een aantal cursussen van de Commissie Vormings- en ontwikkelingswerk. Het gaat om taalcursussen Engels en Esperanto. Ze worden gegeven op maandag-, dinsdag- of woensdagavond. Voor Engels bestaat even tueel de mogelijkheid ook een cursus overdag te organiseren. Wie daarvoor belangstelling heeft wordt verzocht dit op het aanmeldings formulier aan te geven. AANMELDINGSFORMULIER Invullen, uitknippen en uiterlijk dinsdag 26 september a.s. inleveren op het bureau Culturele Zaken (raadhuis, kamer 304). 0 Engels, 1e jaars, 20 lessen van 1 uur, docent de heer Van Veen. Start eerste week oktober. Plaats bij de heer Van Veen thuis, Gravenstraat 17, Den Burg. Kosten f80, 0 Engels, 2e jaars, idem als Ie jaars. 0 Engels. 3e jaars, idem als 1e jaars. 0 Engels. 4e jaars, idem als 1e jaars. 0 Engels, 5e jaars, idem als 1e jaars. 0 Esperanto, 20 lessen van 1 Vi uur. Docente mevrouw Tiessen. Start begin oktober. Plaats oude Ulo. Tijd: dinsdag- of woensdagavond (graag voor keur vermelden). Kosten f4,50 per avond. Ondergetekende adres geboortedatum tel geeft zich hierbij op voor de volgende cursus(sen). Rondje voor bedoelde cursus zwart maken. Als meerdere personen belangstelling hebben voor een bepaalde cursus, dan het aantal personen voor bedoelde cursus aangeven. Ondergetekende zou verder graag zien, dat voor de naaste toekomst de volgende cursussen zouden worden overwogen: (hier uw suggesties invullen) i Texel, Handtekening, Woensdagochtend bracht prins Bernhard een kort bezoek aan Texel iDe prins landde in een door hem zelf bestuurd Fuji vlieg tuigje van Martin Air op het Texelse vliegveld. Hij was in ge zelschap van directeur Martin Schroder van Martin Air en en kele andere vrienden waaronder de luchtmachtgeneraal Wolff, die in een tweede toestel zat, en en kele veiligheidsmensen. De vlieg tocht naar Texel werd als ont spanning gemaakt. Op het veld werden enkele landingen uitge voerd. Het zes man sterke gezel schap dronk koffie op het terras van het vliegveldrestaurant en vertrok weer na ongeveer drie kwartier. Een bezoek van prins Bernhard aan Texel is een zeldza me gebeurtenis. Zijn schoonzoon Pieter van Vollenhoven wordt hier wel af en toe gesignaleerd; ook hij komt meestal met een vliegtuig. De foto, gemaakt door Jan Haag, toont de prins met andere leden van het gezelschap op weg naar het terras. Ten behoeve van degenen die graag kennis willen nemen van de weekend diensten van de Texelse artsen in de komende maanden geven wij het vol gende overzicht: 23 september - Barnard 30 september - Siebinga 7 oktober - Seegers 14 oktober - Siebinga 21 oktober - Waverijn 28 oktober - Barnard 4 november - Coutinho 11 november - Seegers 18 november - Waverijn 25 november - Siebinga 2 december - Seegers 9 december - Coutinho 16 december - Barnard 23 - 25 december (08.00 uur) - Siebinga 25 - 27 december (08.00 uur) - Coutinho 30 - 31 december (18.00 uur) - Waverijn 31 december (18.00 uur) - 2 januari (08.00 uur) - Barnard De vakanties van de artsen zijn in deze periode als volgt geregeld: Seegers afwezig tot 2 oktober. Waverijn afwezig van 2 - 9 oktober. Coutinho afwezig van 7 - 30 oktober. Siebinga afwezig van 28 okt. - 20 nov. Barnard afwezig van 18 nov. -11 dec. Waverijn afwezig van 9 - 27 december. Gevolg gevend aan een uitspraak van de Alkmaarse rechtbank hebben de drie mensen die hoeve „Fortuna" aan de Pijpersdijk, enkele maanden geleden kraakten en er sindsdien woonden, dit gebouw weer ontruimd. De Duitse eigenaar van het gebouw had in juli een kort geding aangespannen om de woning ontruimd te krijgen. Dat lukte, maar de rechter gaf de krakers enig respijt; ze moesten op 15 september zijn vertrokken. Aldus is geschied. De krakers heb ben het gebouw in keurige staat achtergelaten. De Duitse eigenaar was bezig Fortuna te verbouwen. Tegenover de rechtbank verklaarde hij dat de verbouw door de kraakaktie werd opgehouden, waardoor hij in zijn economisch belang werd geschaad. Het was de bedoeling om de hoeve na verbouw voor permanent gebruik te verhuren. De rechtbank kwam tot de konklusie dat het kraken van „Fortuna" als onrechtmatige daad moest worden aangemerkt en kwam tot genoemde uitspraak. Een tentoonstelling van Noordhol landse oude ansichtkaarten zal waar schijnlijk geen grote menigte nieuwsgie rigen op de been brengen. Toch is de expositie van oude ansichten die mo menteel in het raadhuis is te zien, de moeite van het bekijken meer dan waard. Het is bepaald géén dorre uit stalling van onbekende plaatjes maar een boeiend geheel. Dat is niet alleen te danken aan de zestig van Texel afkom stige. zeer fraaie oude kaarten maar vooral aan de wijze waarop de kollektie wordt gepresenteerd en door de ge schiedkundige achtergrond die er bij wordt gegeven. Er zit zogezegd verband in waardoor de tentoonstelling een „leerzaam" karakter heeft gekregen en daarbij ook nog gevoelens van vertede ring en bewondering afdwingt. Die gevoelens zullen afhankelijk van leeftijd en interesse sterk uiteenlopen maar voor ieder is er wat te beleven. Het vertederende schuilt in het feit dat het allemaal originele kaarten zijn die ooit eens zijn verzonden als groet aan familie of bekenden. Vroeger was het niet ongebruikelijk om ook de voorkant van een ansichtkaart (dus de beeldzijde) te gebriuiken voor allerlei wensen en me dedelingen. Deze in fraai-ouderwets handschrift neergepende wensen zijn amusant, ontroerend of beide. Er blijkt ook uit dat het op reis gaan vroeger iets was waar je de achtergebleven verwan ten graag bij wilde betrekken. Een tochtje naar Texel bijvoorbeeld was een onderneming die meer spanning opriep dan tegenwoordig een vakantiereis naar de Canarische eilanden. „Met de Kam pioen ben ik van Helder naar Texel overgevaren", schreef iemand vol trots op een ansichtkaart waarop de rader stoomboot Kampioen staat afgebeeld. De kaartencollectie, eigendom van de Culturele Raad Noordholland, geeft een interessant beeld van Noordholland rond de jaarwisseling. De kaarten wor den hoofdstuksgewijs getoond: am bacht/industrie, verkeer etc. De tentoonstelling in het raadhuis is tot 6 oktober te zien op werkdagen van 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Twee Rotterdamse dames genoten dit jaar wederom van een heerlijke vakantie op het prachtige eiland Texel. Ja, wederom, want zij komen er al diverse jaren en kunnen er maar niet genoeg van krijgen. Zelfs hebben zij een abonnement op de Texelse Courant omdat zij het leuk en gezellig vinden op de hoogte te blijven van het wel en wee van Texel. Het is leuk om ieder jaar opnieuw van vrienden en winkeliers te horen: „Zo, zijn jullie er ook weer?!!" Zij worden ook altijd vriendelijk en correct door de winkeliers behandeld en niets is hen te veel. Zelfs hebben zij bij ervaring dat wanneer bij een aankoop het artikel bëtreft die op een moment niet in voorraad zijn deze naar Rotterdam worden nagezonden. Als bij de volgen de vakantie de portokosten aan de betreffende zakenman ter hand worden gesteld krijgen zij te horen: „O, laat maar zitten hoor, jullie zijn zulke goede klanten". Kijk, dat doet de dames goed, want ook zij zijn ontvankelijk voor een vriendelijk woord. Het gaat daarbij niet om de centjes maar om het spontane gebaar van de vriendelijke winkelier. Een prettig gevoel krijgen zij eveneens wanneer zij van de boot komende en richting Den Burg rijden het bord tegenkomen met de woorden: Texel groet u. Zo kwamen de dames ook dit jaar weer in een winkel met de uitnodiging boven de deur „Welkom". Ook bij deze winkel werden in de afgelopen jaren heel wat guldens over de toonbank geschoven en diverse artikelen uit deze zaak mee naar Rotterdam genomen. Bij een aankoop dit jaar van ongeveer f150,— vroeg een der dames of zij gebruik mocht maken van het toilet (er was in de direkte omgeving van die winkel geen gelegenheid omdat deze winkel niet in het centrum van Den Burg s gevestigd. Het antwoord was: „Dat zal moeilijk gaan". Daarmee werd het vriendelijke verzoek met een zuur ge zicht van de toonbank geveegd en de dames kregen met recht „de kous op de kop". Kijk, de dames menen: Zo is Texel niet, althans zo behoort het niet te zijn, want Texel is en blijft voorlopig toch nog wel afhankelijk van het toerisme en daar, dachten de dames, moest ook die zure mevrouw maar eens rekening mee houden. Evenwel, de dames zijn zo vriendelijk hieronder hun naam en adres te vermel den. Mocht die mevrouw ooit in Rotter dam nodig een plasje moeten doen dan is zij altijd welkom. W. Slotboom-van der Jagt, Veenoord 148, Rotterdam P. Schouten, Veenoord 130, Rotterdam Als reaktie op een brief over LOM- scholen in de Texelse Courant van 18 augustus graag het volgende. De reactie van twee moeders kan ik me best voorstellen. Al jaren lang kwam ik hetzelfde in de praktijk tegen. Onbe kend maakt onbemind luidt het spreek woord. En onbekendheid maakt ook onzeker. Texel heeft geen LOM-school. Daar is het inwonertal ook te klein voor. Maar op Texel zijn net als overal natuurlijk wel kinderen die een apart soort onder wijs dat een LOM-school geeft nodig hebben. En dat kunnen die kinderen niet krijgen. Tenzij Texel een manier weet te bedenken waardoor er voor kinderen met leermoeilijkheden een oplossing komt. Er zijn altijd twee problemen waar men mee te maken krijgt als zoiets te gebeuren staat. Reactie van ouders: Ze hebben wel een kind met leermoeilijk heden maar willen dat niet graag weten voor de buurt, kennissen, familie en zo. Alsof het een schande is een kind te hebben dat leermoeilijkheden heeft. Het kind kan daar toch niets aan doen? De tweede moeilijkheid: de lagere school. Hoofden en leerkrachten zullen niet zo gauw toegeven dat er kinderen met leer moeilijkheden zijn op hun school. Zijn zij niet goed genoeg? Zij doen hun werk toch goed? Ook daar is, evenals bij de ouders een soort schaamte. Ook die schaamte is niet terecht. De schaamte gevoelens van de ouders alswel van de school schaden het kind dat leermoei lijkheden heeft. Het kind heeft aparte hulp nodig, zodat het weer vrolijk wordt, zich ontwikkelen kan en zelfver trouwen (terug)krijgt. In een aantal gevallen is de hulp die een schooladvies dienst concreet verleent niet genoeg. Een goede voorlichting over wat een LOM-school is en wat men daar allemaal doen kan en wat een kind oo ..zo'n" school bereiken kan is hard nodig terwille van het kind met leermoeilijkheden en hun ouders. Genoemde ouders en on derwijzend personeel van de scholen touden die voorlichting en informatie moeten krijgen. Daarna zouden ze ge zamenlijk door genoemde kinderen op 5én of andere manier de gewenste hulp te verlenen een enorme dienst verlenen. Uit de door mij aangehaalde brief alijkt dat er wel mogelijkheden zijn. De moeders die die brief schreven moeten met hun werk volhouden. Ze verdienen sen ieders steun. M. Wiltenburg, K. van Oosterwijklaan 17, Amstelveen directeur LOM-school

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7