eer wee dan wel op Texel in 1887-'88 PUS IIBM POLDER. w ADVERTENTIËN ian EIJERLAND. VERKIEZING. PUBLIEKE VERHURING. TI HOOP „3# TWEE ZWARTE PAARDEN. De Texelsche Courant, door G. A. Oskam Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Advertentiën ADVERTENTIEN. J. E. Winkler, Uit de hand te huur aangeboden voor 4 of 8 jaar, de navolgende hofsteden I. S, W inkier, Te HUUR aaneeboden een Winlelisje TE HUUR. Notaris HORDIJK, te Helder, WEI- en BOUWLAND, Publieke Verhuring. CONINCK WESTENBERG Voor den tijd van 6 jaren. Heeren Repten v/h. Alc. Weeshois te Teiel voor den tijd van 6 jaren. UITSLAG VERLOTING W. C. REU. VOOR TEXEL GEEN GROOTER PUBLICITEIT flie aldaar algemeen en out hniten Teiel veelvuldiit gelezen wordt. RIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 9 In mijn eerste artikelen-serie over exel in 1912 vermeldde ik mijn voorne- ren om ook nog eens een soortgelijk nderzoek te doen naar de omstandig- eden op Texel 25 jaar eerder en 25 jaar iter. Aldus kom ik eerst terecht bij 1887. Vaar ik als bron de Texelse Courant rilde gebruiken en deze pas in septem- er 1887 voor het eerst verscheen, zag mij genoodzaakt ook het jaar 1888 in et onderzoek te betrekken, omdat een tj eriode van ruim één kwartaal een te malle basis zou vormen voor enigszins erantwoorde konklusies. Vooraf eerst iets over die nu 91-jarige 'exels(ch)e Courant. Het eerste num- aer verscheen op 15 september 1887. )e kosten beliepen 70,30 per drie fiaanden. Die prijs vonden velen in die ijd toch nog wel aan de hoge kant voor en eenmaal per week verschijnend ilad. De uitgeverij toonde zich gevoelig III oor deze klacht en kennelijk was het ïitiatief van de firma Langeveld De looy voldoende aangeslagen om het Hogelijk te maken de krant ingaande 27 iktober 1887 al 2x per week te doen erschijnen voor dezelfde prijs. Alleen ostabonnees betaalden 70,13 per wartaal meer voor de porto 'A cent er nummer). De verschijning van de Texelsche ourant is een belangrijk moment in de 'exelse geschiedenis. Want al is er voor n na nog al eens wat kritiek op de krant beluisteren, het is toch zoals eens jdens Ouwe Sunderklaas werd ge peeld: Al is het 't Sufferdje dan maar, en ieder grijpt er toch 't eerste naar". Verbondenheid De mate van kritiek is tekenend voor verbondenheid van de bevolking met e plaatselijke krant en het plaatselijk ebeuren. Hoeveel groter moet die erbondenheid in 1887 nog geweest ijn, toen de onderlinge afstanden op et eiland nog zoveel moeilijker te verbruggen waren. Landelijke bladen rongen nauwelijks tot het eiland door, kon men zich voor 71,50 per 3 maanden al wel via Langeveld De Rooy opgeven voor een leesbeurt" op de Nieuwe Rotterdamse Courant. Daar om bracht de Texelaar naast Texels nieuws in die dagen ook in het kort bestek wel landelijk en internationaal nieuws. Landbouwvoorlichting In die tijd was de voorlichtingsfunktie van de krant oqk van grote betekenis, hetgeen een extra verantwoordelijkheid legde op de redacteuren. Feitelijk bracht de Texelse Courant de eerste landbouw voorlichting op Texel. Zo komen we in de jaargang 1887-'88 bijvoorbeeld arti kelen tegen over: rode vlekziekte bij varkens en andere varkensziekten; haver als paardenvoer; de noodzaak van zindelijkheid bij het vee; het belang van eggen en rollen van het land; de verhouding van landheer en pachter; de oprichting van vee-compagniën in Amerika en het belang van het planten van vruchtbomen. De krant wijst er ook op, dat vele boeren ten onrechte zg. „Toert-zoe- kers" op hun land toelieten, „die alles opzoeken wat er nog door de schapen opgebracht wordt". (Toert gedroog de schapenmest, die wordt gezocht om 's winters als brandstof te kunnen dienen). Bosaanplant Opmerkelijk is ook in deze jaargang een artikel over de aanleg van dennen bossen op woeste grond. Er wordt gepleit de mientgronden met dennen te beplanten. In een ingezonden stuk wordt het belang van meer bomen op het woeste eiland nog eens onder streept. De schrijver verwijst naar de succesvolle beplanting van de Hogeberg en op het feit dat onlangs in De Waal een bomenrij werd aangeplant. (Moge lijk de Bomendiek?). Het artikel heeft in zoverre effect, dat de 30 Polders beslui ten een proef te nemen met het planten van bomen, maar het zou toch nog tot 1898 duren eer daadwerkelijk met de beplanting van de mientgronden zou worden begonnen. Maar het zaad was gezaaid en kon kiemen in de hoofden van de toenmalige Texelaars. Allerbedroevendst De economische omstandigheden zijn in 1887-'88 op Texel allerbedroevendst. Als gevolg daarvan loopt het aantal inwoners aanmerkelijk terug. Op 1 januari 1887 bedraagt het bevolkings aantal 6.285. Gedurende dat jaar wor den 140 kinderen geboren en overlijden 99 personen. Er vestigen zich 108 personen, maar er vertrokken er niet minder dan 324, zodat het bevolkings cijfer ondanks het geboorte-overschot in één jaar tijds terugloopt met 175 tot 6.110 personen. In 1888 zal het aantal zelfs met 257 personen verminderen tot 5.853 perso nen. Daarna volgt weer een lichte groei, maar pas in 1899 wordt de 6.000 weer bereikt. Hierna volgt echter opnieuw een terugval waarna in 1904 een diepte punt van 5.768 wordt bereikt (lager dan ooit sinds 1852). Sinds 1905 groeit de bevolking weer geleidelijk. De slechte omstandigheden dwingen velen er toe te emigreren. In 1887 vertrokken maar liefst 157 Texelaars (w.o. 25 gezinnen) naar Amerika per Ned. A. Stoomboot Mij. De plaatselijke firma Koning Co fungeert als agent van de Stoombootmij. De krant publiceert de eerste ervarin gen van emigranten: H. Geus schrijft uit Patterson: Hier is veel werk, vooral timmer- en metsel werk. Maarten Trap uit Michigan (hij woont er zo'n 6 - 7 jaar en kocht er een eigen huis) schrijft: Men kan hier beter zijn brood verdienen dan in Ne derland. Joh. Langeveld schrijft dat Holland se emigranten worden afgehaald en begeleid naar St. Louis, Colorado. „Voor ieder die werken wil is hier een goed bestaan te vinden". Deze berichten wakkeren de reislust nog aan, zodat in 1888 tot 26 mei al 171 personen van Texel vertrokken, w.o. 30 gezinnen. De reis duurt meestal 13 dagen, maar is niet altijd een pretje. Dat bewijst het bericht dat een emigranten schip bij Dover is verongelukt. Verder vertrekken enkele jongelieden van Texel naar Transvaal. Ook Argenti nië probeert emigranten te werven. In de „Vergulde Kikkert" wordt een voor lichtingsavond gehouden, waarvoor grote belangstelling bestaat. Veldwachter weg Grote beroering ontstaat als blijkt dat de veldwachter S. Koning zich zonder voorkennis van zijn vrouw, dochter en de gemeente ook naar Amerika heeft ingescheept. Hij zou door de Commissa ris des Konings worden ontslagen. Zijn jaarwedde beliep 7350, vrij wonen 750,— kledingtoelage. Er melden zich 70 sollicitanten voor de vacature, waaruit G. C. Hoek uit Nieuwer Amstel wordt benoemd. De achtergebleven echtgenote vraagt de gemeeteraad 740,— schadevergoeding voor de ver- bete: »gen, die aan de verlaten woning were aangebracht, doch de claim wo- chts toegestaan tot een bedrag van 72L Die massale uittocht heeft voor Texel grote gevolgen. Boelhuizen en openba re verkopingen zijn aan de orde van de dag. Een winkelhuis op stand aan Den Burg brengt slechts 71.305,— op. Het werd indertijd voor 73.500,— gekocht. Hoeve Zeeland wordt met 59 ha grond geveild, maar opgehouden bij een prijs van 77.150, „Blandenberg" wordt met 50 ha opgehouden voor 79.205, en zou later voor 79.002,— worden verkocht. Hoeve Antwerpen wordt met 71 ha voor 78.500,— eigendom van W. Keesom. „De Kamp" wordt met 11 ha voor 76.980,— verkocht. De uitspan ning Burgzicht was aanvankelijk opge houden voor 71.687,— maar zou later nadat de ruiten waren vernield voor 71.500,— worden verkocht. Een huis in Den Hoorn in het voorjaar geveild voor 7425,— brengt bij herveiling 7390,— op; een huis in de Weverstraat 7900, een winkelhuis in Oudeschild 7825,—; een huis met bak kerij en winkel 71.150, een huis in de Warmoesstraat 7531, 2 andere resp. 7260,- en 7293,-. De landbouw Jaarlijks worden er ook vele hooivei- lingen gehouden. In 1888 wordt aange tekend dat de prijzen lager zijn dan het jaar ervoor. Verschillende pachters van duingronden vragen vermindering van pacht. Niettemin lijkt 1888 toch een zekere kentering op komst. De grondprijzen trekken weer wat aan en de prijzen van de schapen zijn in 1888 wat beter dan in 1887, ondanks een be duidend grotere aanvoer, zoals onder staand staatje laat zien: Marktaanvoer in 1887 in 1888 lammeren 10.849 12.553 schapen 3.287 5.344 koeien 342 379 kalveren 127 120 paarden en veulens 117 133 biggen 424 356 varkens 28 109 In de Prins Hendrikpolder wordt zo waar de bouw van een nieuwe hofstede gegund aan C. Czn Smit voor 71.847,-. Ook dan zijn de Texelse schapen al vermaard. Er gaan veeboten naar Hoorn, Alkmaar en Leiden. Op een expositie in Den Haag verwerven Texel se schapen meerdere bekroningen. De krant pleit voor een grotere bekendheid van de eigen markt en het houden van een eigen expositie. (Overigens werd er 30 augustus 1887 op Texel al een expositie gehouden (een voorloper van de schapenfokdag?) Op een vergadering van de Holl. Mij van Landbouw worden later de prijzen uitgereikt). De markt zo meldt de krant werd onlangs bestraat en was voordien een modderpoel. Bijzonder is het bericht dat op de markt een 15-jarig schaap werd aangevoerd, dat 40 lammeren wierp. Er gaan ook al Texelse schapen naar een Brusselse expositie (3 schapen en 1 ram ingezonden door Koning en Bre mer). Zij verwerven een eerste prijs. (Is die prijs nog op Texel aanwezig? Ze zou eigenlijk een plaatsje in de Oudheids kamer verdienenl). De Holl. Mij van Landbouw wil het aantal lammerenmarkten uitbreiden van 4-6. Leiden wordt hierover gepolst en die plaats verklaart zich bereid het aantal ook uit te breiden. Men wil ook een fabriek oprichten voor het maken van schapenkaas. P. Koning wordt belast met het onderzoek naar de mogelijkheden. Verder vraagt de Holl. Mij om statio nering van een rijksveldwachter ter be teugeling van de jacht op landerijen waarschapen lopen. De Mij bepleit ook afkoop van het „tiendrecht". Het tiendrecht was inder tijd een door het Rijk geheven algemene belasting. Maar het heffingsrecht werd later aan particulieren verkocht. Bij aankoop van grond pleegt het Rijk nog steeds te bepalen of de grond vrij of niet vrij van tiendrecht is. Burgemeester Loman wordt genoemd tot afgevaar digde naar de vergadering van de Holl. Mij van het Noorderkwartier. Hij fun geert ook als dijkgraaf van de polder Eijerland. Tot secretaris wordt benoemd de heer J. P. Noordijk. De 30 Polders besteden de aanleg van de Langewaalsweg aan voor 70,50 per strekkende meter. Het werk wordt gegund aan D. Boon c.s. Tot hoofdin geland van de 30 Polders worden benoemd C. Bzn Bakker, Pieter Jzn Roeper, C. Pzn Keijser, P. Jzn Witte en K. T. Bakker. De polders De Kuil en Burger Nieuw- land ruziën over de afwatering. Het gebrek aan een veearts wordt gevoeld. Later zou de heer Roelofs als zodanig worden benoemd. Tot slot nog een bericht, dat waard is gememoreerd te worden: De invoer van aardappelen in Nederland wordt verbo den i.v.m. het optreden van de colora dokever. De volgende maal iets over de visserij en het verkeer en vervoer. denng van weefloon aangezegd, hoedanige ver mindering reeds vóór eenigen t(jd in andere fa brieken had plaats gevonden. Wel werd in hei tie genoemd' fahriikun des namiddags do arbeid hervat maar tusschentyda afgebroken bij H. en B. Scholten toen aan het verzoek om het vroegere loon weder to ontvangen niot word voldaan. Een defect aan de 'machine in do fabriek van gdbr. Schuiten Co., deed de werkzaamheden al daar staken. Van het volk van heide fabrieken vereenigden zich 's avoüds zeer velen, die de stad voortdurend doortrokken, meest sociale liederen zingende. By enkele ingezetenen werden ruiten ingeworpen na wulko baldadigheden de burge meester na ccnu vruchtelooze aanmaning .lande menigte om uiteen te gaan ocnu charge door de politie en r\jksveldwacht met sabel deed maken, welke een gcwenscht gevolg had. Do avond en nacht zyn verder vry rustig voorbijgegaan. Enke le werklieden hebbon in de fabriek van H. en 13. ttcholten den arbeid hedenmorgen hervat; vclon loopen weder langs do straten Vrijdagavond had op den Hollandsclien spoorweg tusschen Amsterdam en Leiden een zonderling avontuur plaats. Een hoer, die tot schnk van zijn eenigen medereiziger vreeseiyk opgewonden was en steeds in zich-zelven sprak, opende plotseling het portier en sprong op de loopplank, terwijl in tegenovergestelde nchting een trein voorbysneldo. De loopplank volgende opende hij eindelijk hot portier van een wagon, waarin zich eenc dame bovond, wier hoed het voorwerp was, waarop hp zijno woede koelde. Biykbuar voldaan keerde hp naar zijn eigen wa gon terug, steeds onsamenhangende woorden pratende en het pottier uitkijkende. Te Leiden werd tegeD dezen zonderlingen reiziger proces-ver baal opgemaakt. Dit was het slottafereel van een liefdedramade dame, die haar minnaar te Am sterdam verlaten had de minnaar, die haar ach tervolgde on te vergoefs trachtte haar van haar plan af te brengen. In de „Turf on Steenindustrie", het orgaan voor vervenors, steen en kalkfubrikanten, komt eene oproeping voor van den heer O. J. Dibbots te Arnhem aan zijne vakgenooten, pan-en tegel fabrikanten, om zich tot dc Regeeriug te wenden en do belangstelling van deze te vragen voorde pan en steenfabrieken. De heer Dibbcts vestigt er de aandacht op, dat door die fabrikanten jaar lijks voor tien imllioen gulden aan werkloon, scheepsvrachteu enz. wordt betaald, en voor deze nijverheid on aanverwante vakken 100.000 werk lieden gebezigd worden. In de omstandigheid, dat thans aan het hoofd van het Departement van Waterstaat de heer Bastert is geplaatst, die meer dan zijne voorgangers zich den toestand dezer nijverheid aantrekt, ziot de heer Dibbets eene aansporing te meer om zich tot de Regoering te wenden. Te Tilburg wordt de dood van een knaapje toegeschreven aan bloedvergiftiging door groene handschoenen. Een jongetje van elf jaren, dat zulke handschoenen droeg, was n.l. door de glad heid op straat gevallen en kwetste zich deerlijk door de scherpe straatsteenen. Dadelijk zwollen hand en arm op en niettegenstaande geneeskun dige hulp is de knaap een paar dugen later aan de gevolgen ovei leden. De groene handschoenen waren klaarblijkelijk met vergiftigde bestand- deelen geverfd. (Haarl. Ct.) Aardbeien behoeven in den winter mot ge dekt te worden. Er mest op te brengen ra zolfs zeer gevaarlijk, daar de muizen hun nestdaaroo- der opslaan. Daarentegen bekomt het de planten zeer goed, als zij tegen het naderen van den win ter goed bestrooid worden met aarde, bevochtigd met de urine van koeien. Dit mengsel, vooral wanneer daar nog een weinig gips wordt bygo voegd, is een uitstekende mest voor aardbeien, die na deze behandeling aanmorkelyk meer vruch ten opleveren. Afschaffer tot een gevangene. „Myn vriend, wat bracht een man van uw leeftydin de gevan genis?" Gevangene: .Twee agenten, mynheer." Afsch Dat bedoel ik met: had de dron kenschap er misschien mede schuld aan? Gev.: .Natuurlijk, mijnheer; allebei de agenten waren dronken." Door eene noodlottige vergissing Is onlangs in een klein blaadje eene opmerking van den ro man-auteur die voor de redactie bestemd was, ook roede aflgedrukt. Hot feuilleton eindigt n.l. hiermedo, dat de jonge heldin haar graf in de gol ven zoekt. Deze zelfmoord is met zeer helle kleuren geschilderd en zooveol to meer verrast dus den lezer de navolgende zinsnede, die niet voor hem was bestemd: „Mocht u het lot van Helolse wat te tragisch voorkomen, dan laten we haar leven au regel 56 van boven wordt hot clan „Heluise dacht nog dikwijls aan den man, die haar zoo trouweloos had crlatoii, maar langzamerhand kreeg zij haar gemoedsrust en hare tevredenheid weder terug' -- By eenc botsing tusschen twee EngelscTië scliepc-u in het Kanaal zonk hut ec-nc met 6 man de overigen worden door hut tweede schip aan boord genoinon. Naar men zegt, heeft de Regeering te Madrid van den Spaanschen consul te i>un Domingo een dépêche ontvangen, waarin wordt gemeld, dat de zeeschuimers van Cuba een strooptocht voorbe reiden. Wuarschijniyk zal dc Regeeriug, op verzoek van den Spaanschen consul, twee schepen naar San Domingo zenden, ten einde aan haar diplomatiek optreden kracht by te zetten. In een sneltrein van den New York Central and Hudson iïu er-spoorweg, tusschen New-York en Chicago, is een wagon tot apliotheek inge richt, ten dienste van passagiers die onderweg ongesteld worden. Ér zijn in dien trein natuurlyk ook slaap- en salon-wagons, alsmede een bibliotheek, een bod- wagon, een keuken, een speelsalon enz. Een journalist, Charles Sulley te Butttersca had de verkeerde gewoonte in bed te rooken. Dezer dagen uu vatte zyn bedgordyn vlain, in een oogenblik stond alles in brand en toen men hulp wilde verleenen, was Sulley reeds gestikt. Het mond- en klauwzeer blyft in Zwitser land hoerachen. In December werd de ziekte in zeven cantons waargenomen. In de eerste helft dier maand werden 83 stallen waarop ongeveer een zeshonderdtal runderen ge stald waren, besmet. Het hevigst trad de ziekte op in het canton St. Gallen, waar 40 stallen niet ongeveer 400 runderen besmet wérden. Uit Zwitserland ii de ziekte ook in andere na- bnrige streken overgebiacbt. Uit Weenen verneemt men dat er in Mon tenegro tegenwoordig groot gebrok heerscht, en ongeveer 30,000 menschen met weten hoe zy aan den kost zullen komen. De Russischo keizeriyke familie heeft er eene scheepslading graan heen gezonden doch Maandag althans was deze bezen ding aldaar nog niet aangekomen. Op de hoofdspporwegiynen der Voreenigde Staten van Noord-Amerika loopen sedert kort zoogenaamde „Vestibuled trains," welke zeer net en gerieCeiyk zyn ingericht. De naam „Vestibu- lod trains" komt daarvan, dat de wagens zoo zyn ingericht, dat elke trein slechts ééoen wagen voorstelt, en men zich van het begin tot het einde van den trein "kan begeven, zonder last van rook van locomotieven of van het weder te hebben. Dezer dagen werden door den New- York Central and Hudson River spoorweg eenige spoorweg- mannen uitgenoodigd een reis van (New York naar Albany) met genoemde soort trein mede te maken. De trein bestond uit 6 wagens: een buffet-, een restauratie-, twee slaap en twee ge zelschaps (parlor) wagens. De wagens zyn van binnen geheel van ingelegd mahoniehout en de metaalversieringen en het tappisseriewerk zyn smaakvol aangebracht, De verlichting geschiedt met olielampen de verwarming door heet water naar het systeem der Safety Car Heating Lighting Co. Daar het den dag van de proefne- niet koud was, kon men over het meer of minder goed voldoen van het verwarmings systeem weinig oordeelen. In den trein bevonden zich ook eene toilet-, bad-, lee.3- en rookkamor met de beste tydschnf- ten en eene bibliotheek met 300 boeken. Een gedrukt prospectus van de aanwezige boeken wordt in den trein verdeeld en een bediende brengt den reizigers de gewenschte boeken. Sinds lang werden reeds, vooral in Amerika, pogingen aangewend om petroleum in vasten toe stand te verkrygen, en weikeiyk was men er in geslaagd om haar door koken met zeep tot een gelatineachtige massa te verdikken, die echter moeieiyk branden wilde Than3 is door Dr. Kauff- man, naar de Revue, Sctentif meedeelt, een beter resultaat verkregen. Hy verhit de petroleum on geveer een half uur lang met een drie pCt. gewone zeep, totdat daze geheel is opgelost. De massa krygt dan het aanzien van talk of kaarsvet, kan in repen worden gesneden en zoo als brandstof voor kachels, haarden enz. worden gebruikt. Zy ontbrandt niot spoedig, inaar.een in.uil aangestoken, brandt zy zonder look langzaan op, waarbij ongeveer 2 pCt.zwarteasch achtorblyft Men kari mot deze vaste petroleum üricmaai langer volstaan dan met steenkool, terwyl zn meer warmte geeft. By de Amcrik.uwische petroleum slaagde de be- w. rkmg lictor dim by Kaukosische. -Nooit hebben dc Londensche postbeambten het zoo druk gehad nis op verleden Kerstmis. Up den tweeden Kerstdag werden niet minder dan vytlien millioeii brieven en couranten door de Londensche post bezorgd. Buiten het gewone vaste personeel waren er nog 3UUU hulpbeainbten in dienst genomen. Er werden 65CHA» pakketten voor hut binnenland on óuuu vuor het buitenland bestemd, afgegeven. Meer dan 800 karretjes wh ren er noudig al deze pakjes naar de verschillen de spoorwegstations te brengen. Mun meldt uit Plymouth d d. le Jan Gis- turen arriveerden hier twee Zweedsuhe matrozen, de oenigu overgeblevenen van de bemanning an het Amerikaanselio sclnp .Alfred Watts", dat op de Bahama» eilanden is gestrand en waarby 2t> personen verloren gingen. Deze overgeblevenen doorleefden vreeseiyke dagen. Na du stranding sloeg het schij) in stukken en met nog v ïer hun nor kameraden op een klein gedeelte van het wrak vertoevende zagen zij dat van het nog vastzitten de en grootste gedeelte byna allo overige opva renden over boord slocgon. Later werd getracht het vaste gedeelte weder to bereiken echter met hot gevolg dat diegenen die het undernumeu, ver dronken; één werd krankzinnigen liep in het water een tweede trachtte te zwemmen, maar verdronk een dorde sprong door wanhoop gedreven in het water en werd door eon haai verslonden en een vierde was door uitputting niet meer in staat zich vast te houden viel te water en verdronk, zoodat slechts de twee Zweden overbleven en op het stuk drijvend wrak vertoefden, totdat zy door de „Lizzie Perry" werden gered. Dit schip strand de later gedurende een zwaren storm op het ei land Barbados doch de bemanning alsook de twee Zweden werden gered. -Do 19 maanden oude Koning van Spanje, Alphonso XIII, heeft mot nieuwjaAr van een planter te Havana een kist met 10.000 f\)ne sigaren ten geschenke gekregen'. Een zonderling testament heeft een Engelsch- man, zekere Nash, die dezer dagen te Bath over leed, nagelaten. In zyne laatste wilsbeschikking vermaakte de zonderling aan de klokkelutdera van de abdy te Bath een jaariyksche gift van 90 pd. st., onder voorwaarde, dat zy op den verjaar dag van zyn huweiyk, van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds de doodsklok zullen luiden en gedurende donzelfden tyd op don verjaardag van zynen dood vreugdogelui zullen doen weer klinken, zooals het in 't testament heet, ter herinnering aan den dag, die hem tegeiyker tyd van de hulseiyke tyrannie en van zyn ellendig leven bevrydde. Een jonggehuwd paar is op reis van San Francisco naar New-York. Na verloop van eenige uren krygt het blonde vrouwtje een gril. Zy Wil ys hebben om zich wat te verflrlsschen. Het is niet te bekomen en de echtgenoot is wanhopig. - „Vyftig dollars voor een portie ys! Ikgeefvyf- tig dollars!" „Vyftig dollars?" vraagt een medereiziger. -"Ja". - Goed. By het volgend station zult gy een portie hebben. En inderdaad, bij het volgend station brengt do reiziger een schaaltje met ys. Den volgenden dag hetzelfde tooneel. Nu moet de reiziger honderd dollars hebben. Aan het volgende station brengt hy oen tweede schaaltje met ys. Den daarop volgenden dag vraagt de dame alweder om ys. De reiziger zwygk „Honderd vijftig dollars" roept de echt genoot om hem te vermurwen. De reiziger zwygh „Mynheer, ik smeek u er om!" 't Is onmogeiyk is eindeiyk het antwoord, „als ik nog meer ys uit de kist neem, blijft ra(jn oom niet goed tot New-York." Texel 13 Januari. Gisteren werd alhier in een tre urigen toestand per rytuig thuis gebracht eene arme jongeling oud 16 jaren, met name JAN LEMSTRA, voor slechts korte dagen was hÜ gsplaatst aan boord van een vischschuit en ver heugde zich iets te kunnen verdienen tot steun van zyne byna 80jange grootmoeder Wed. Lb* stra. Aan boord van dien schuit overkwam jein een ongelukdes nachts door diepe duis ternis misleid, deed hl) een misstap en viel Twee willekeurige pagina's uit een Texelse Courant van 1888. eon hoogc stygor mot zyn hoofd op de steonon en bezccrdu zich ernstig. Dio gezonde blozende jongen ligt thans verminkt op hot ziekbed by die grootmoedor, die hem oppast doch nu ook thuis moet bl'yvon en niet verdienen kanalles armoede en ellende. Jongens van den Burg bewaar uw zondagscen ten en breng die aan die arme ongelukkigeJAN en aftn zyne grootmoeder, ook ouderen zullen wel bijdragen. Schngen, 12 Jan. Aangevoerd 6 Paarden f 30 a 60, veulen/" Ossen f a Stie ren fis. 4 magere Geldekoolen/"60 A 110, 20 vette dito f 140 A 220, Kalfkoeien f A vaarzen dito f A ,15 nucht. Kalveren f 4.— A 14, Graskalveren f -.—a -. Varkens f 6.— A 11.— Biggen f 3.— a 6. 25 vette Schapen f 20. a 24. -60 magere dito f 12.— a 18. 545 Overhouders f 8.— a 17. Rammena Lammeren/" a Kipeieren f 4.50 a 5.- per 100 stuks. Lelden, 13 Jan. Ter markt werden lieden aangevoerd: Ossen stuks f A f 14 Stieren f 54 A f 100. Veulens f A f 16 Kalfkoeien fill A /"235 100 Melkkoeien /"100 A f 220 108 Varekoei6ii f 90 A 188 150 Vette koeien f 114 A f 250 44 Vette kalveren f 25 a 7018 Magere kalve ren f 4.— A f 8 10 Graskalveren f a 18 f 45 270 Vette schapen 15 A f 27. - 46 Magere schapen /"li.— &f22. 8 Paarden f80 A f55 Magere lammeren f A f Vette jarige dito f A Magoro varkens f A f 84 Biggen f 4.— A f 11. Londen, 12 Jan. Aangevoerd 600 Runderen 2000 Schapen en Lammeren, 90 Kalveren en - Varkens. Men noteertbosto Runderen 35 A 75 ct., Schapen en Lammeren 50 A 77* ct., Kal voren 45 A 75 ct., varkens 35 a 55 ct. CORRESPONDENTIE. Abonxb. Op uic eerste vraag, verwijzen xcj naar het No. van 18 December 1887. Voor de tweede vraag venvijzen wij naar de verslagen van den gemeenteraad. Door dat college zal toch zeker zulk eene be noeming moeten geschieden. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen lu de Texelsche Courant iu eens opgegeven, worden slechts D R I E - maal in rekening gebracht. Heden overleed na een langdurig doch geduldig gedragen lyden mijne liefdevolle Echtgenoote en der kinderen zorgdragende moeder, JOHANNA VAN WESTEN in den ouderdom van ruim 45 jaar, diep betreurd door mij en mijne kinderen; mede namens de familie. DIRK BOERHORST. Texel, 10 Januari 1888. Het Bestuur van het Waterschap de 30 Gemeenschappelijke polders op Texel, brengt ter kennisse van de Stemgerechtigde Ingelan den dat op MAANDAG 30 JANUARI 1888 van 's morgens 9 tot 's namiddags 3 ure, ten Randhuize aan den Burg zal worden overge gaan tot de stemming van EEN HOOFD INGELAND welke behoort te geschieden ter voorziening in de vacature tusschentijds open gevallen tengevolge het door den Heer S. Koning Pz. genomen ontslag. Texel, 9 Januari 1888. Het Bestuur voornoemd J. J. ROEPER, Voorzitter. Sd. KEIJSER Pz., Secretaris. Het adres van den ondor geteekendo is tijdelyk ten huize van den Heer RIJKSONTVAN GER te APPINGEDAM. ADMINISTRATEUR. HA. A.cA. 1. AMALLA'S hoeve groot 74,86,60 By deze hofstede behoort boven dien nog 1H.A. hooiland gelegen in 't Hoorn der Nieuwland en ,93,40 H.A. wei- of hooiland op Noord-Haffel gelegen. 2. LOULSA'S hoeve groot 92,80,30 3. MARIA'S 38,82,40 en 4. LOUISA'S no. 2 49,81,80 De hofsteden Alexauder en Adrien zyn verhuurd. Bij elke der bovengenoemde hofsteden, hoofd zakelijk uit wei- en hooiland bestaande, is tevens eenig bouwland. Pachters die zelven de hofsteden gaau be- wonen genieten de voorkeur en kunnen, zoo noodlg, bij den ondergeteekende 2/3 van liet bedrijfskapitaal tegen billijke rente bekomen. De voomcaarden, die zeer gematigd zijn, liggen ter inzagelenoijl verdere inlichtingen icorden verstrekt. Administrateur. UIT DE HAND TE HUUR aangeboden de hofstede „Ruimzicht" mt>t hare bygebouwen en ruim 124 Hectares, bouw- wei- en hooiland. De voorwaarden van verhuur zijn gemaakt met het oog op eene groote veefokkerij, terwijl roofbouw volstrekt niet geduld wordt. Verdere inlichtingen worden verstrekt. J. E. WINKLER, Administrateur. aan het OUDESCHILD, op billijke vooncaar den en zoodanig, dat het na 15 jaar het eigen dom van den verhuurder is. Thans bewoond door Albert Czn. Backer. J. E. WINKLER, Administrateur. Een net WOONHUIS met 4 kamers, keuken, kelder, regen- en welput en verders allo gemakken. Dagelijks te bezichtigen in de Weverstraat aan den Burg. adres P. RAB. zal, op WOENSDAG 25 JANI ARI1888,'a avonds 7'/ï ure, in het Logement „Dc Zwaan f1 aan den Burg op Texel, in het openbaar verkoopen: A-.S* De Hofwede, genaamd „ZEELAND", bestaande in *1HUISMANSWONING, met SCHUREN, ARBEIDERSWONINGEN, EJRF, TUIN en diverse perceelen in den polder Eierland op TEXEL, kad. Sectie A, Nos. 198, 199, 200, 205, 206, 1015,1016, 1437, 1438, 1439, 1440 en 1441, te zamen groot 59 hectaren, 71 aren, 70 centiaren. Inlichtingen worden verstrekt ten kantoren van den Heer H. Flens te Texel en van genoemden Notaris. G. KLAASSEN, presenteert op VRIJDAG 20 JANUARI a.s. 's avonds 7 uur in het Café „Parkzicht" aan den Burg ten overstaan van den Notaris publiek te verhuren: Een perceel BOUWLAND gelegen op de Kampaan den grindweg naar den Hoorn, groot ongeveer 37 aren. In 8 PERCEELEN, zooals die zijn afgebakend. ZEGT HET VOORT. presenteeren op Vrydug 20 Januari 1888 's avonds 7 uur, in het Cafó „PARKZICHT" aan don Burg, ten overstaan van den Notaris CONINCK WESTENBERG PUBLIEK TE VERHUREN Een SCHAPENBOET, met DRIE PERCEE- LEN WEILAND genaamd „de Wcezenboct,1' staande en gelegen aan den grindweg, even bezuiden den Burg, te zamen groot 4 Hectaren 67 Aren 90 Centiaren. ZEGT HET VOORT. nni- genegen om to RUILEN. Te bevragen by A. BAKKER Jz. No. Prjjs. 17 12 Suikerpot. 31 3 Cognacstel. 46 6 Inktkoker. 89 25 Kapspiegel. 111 21 Vaasjes. 146 18 Sigarenkoker. 169 5 Likeurstel mot glazen. 195 17 Aschbak. 199 2 Album. 200 22 Handblaker- 241 9 Cognackruikjo met schild. 244 20 Handblaker. 275 14 Lepelkistje. 318 11 Mostaardstelletje. 323 1 Rooktafel. 328 7 Inktkoker. 346 24 Aschbak. 376 23 Lucifersdrager. 396 19 Aschbak. 444 8 Werktaschje. 447 16 Inktstelletje. 504 4 Japansch Serviec. 534 10 Bitterkruikje met schild. 601 13 Rookstel. 664 15 Lepelkistje. De prijzen kunnen worden afgehaald.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 9