Cjroen Twarts jexeh in het harL, Als iedereen eerlijk is trijgt Texel LOM-schooi Open dagen NIOZ: meer dan 3.000 bezoekers Propaganda voor dammen en schaken onder schooljeugd e heer Iwema in lezing: Kruistochten-avond in ..De Poort" ïrote verbouwings- )pruiming. ilectrohuis (i Surfers kampten met harde wind Schade bij aanrijding Markeerder gevonden JAARGANG NR. 9315 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 dactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, ïfoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, n Burg, telefoon (02220) 3543, gave: Langeveld De Rooy B.V., stbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ11,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom. p Texel moeten ruimschoots vol- nde kinderen met leer- en opvoe- jsmoeilijkheden zijn om het hten van een LOM-school gelijk te maken. Dat is de mening de heer Iwema, zelf vader van LOM-kind en bestuurslid van de belijke vereniging van ouders van A-kinderen „De Pijler". De heer Ima hield vorige week in het raad- ft een lezing over kinderen met en opvoedingsmoeilijkheden, bijeenkomst trok veel belangstel- Er waren ouders, leerkrachten, tegenwoordigers van het neentebestuur, leden van school- 1 turen etc. totaal 82 personen. te avond werd gehouden onder piciën van het gemeentebestuur en d geleid door burgemeester Engel- rt. Zowel lezing als discussie den als bijzonder interessant en lelderend ervaren. Zeer nadrukkelijk im naar voren dat tal van LOM-kin- ;n niet of niet tijdig worden ontdekt gevolg van valse schaamte van I iel ouders als de onderwijzers van icholen. Verstand genoeg DM-kinderen mankeert het niet aan goed verstand. Toch falen zij ten zien van de eisen die het onderwijs t Pas als dat geconstateerd wordt, den zij als „moeilijk geval" be- ouwd en wordt erkend dat iets bij- ders aan de hand is. De veront- ing bij ouders wordt echter al te k gesust, zelfs door deskundigen als huisarts die al gauw meent dat it" vanzelf wel over gaat. In ieder al krijgt men vaak te horen dat er is aan de hand is. Het kind heeft signalen uitgezonden die niet rden onderkend. Natuurlijk komt oeilijk gedrag" bij ieder kind min of sr voor, maar bij een LOM-kind j ker en hardnekkiger. Veel kinderen leer- en opvoedingsproblemen red- zich wel zonder een bijzondere ooi maar een deel heeft beslist pecialiseerde hulp nodig in de vorm aangepast onderwijs. Voor die kin- en is een LOM-school een uitkomst, voelen er zich veel gelukkiger door. Defect? )e moeilijkheden hebben niets met illigentie te maken. De heer Iwema de uit dat sprake is van een „partieel eet". Het kind zou de gewone loolse vakken best kunnen volgen die bepaalde en onbegrepen idicap er niet was. Bij testen blijkt ook dat het kind normaal onder- zou moeten ontvangen Die nchtbare handicap kan veroorzaakt rden door een organische hersenbe- ladiging, door lichte hersenfunctie- ornissen (het kind heeft bijv. moeite t ruimtelijke oriëntatie), emotionele itoordheid (licht neurotisch, iets istisch het leven is een verzonnen reldje) terwijl ook pedagogosche orten en didaktische verwaarlozing zaak kunnen zijn, hoewel in dat ral niet van echte LOM-kinderen kan rden gesproken. )e heer Iwema liet blijken dat derwijzers van gewone scholen el LOM-kinderen op de juiste jze zouden kunnen opvangen als daartoe waren opgeleid. De peda- gische academies houden zich echter niet mee bezig. Spreker de dan ook zeker geen aanval op leerkrachten en hun ouders doen Platen en verlichting 'A geld. Huish. apparaten, bijverwarming, klokken, wekkers. En voor hobbyisten veel onderdelen, snoeren, pluggen etc. foor de huismoeders onderdelen van stofzuigers, koffiezetapparaten etc voor half geld. Alles gaat weg. omdat hij ervan uitging dat zij altijd het beste met hun kinderen voor hebben, maar gaf de schuld aan het onderwijssysteem. De kinderen blijven doormodderen en laten hun ongenoegen blijken uit dwarsliggen, huilen, maar ook uit extrfeem lief doen. De heer Iwema deed op de ouders het beroep zich niet met een kluitje in het riet te laten sturen als zij menen dat hun kinderen problemen hebben. Belangrijk is ook dat ouders beslissen over wat er met hun kind gebeurt. Voor toelating tot een LOM-school is een toelatingscommissie wettelijk verplicht. Dit team voert testen uit, maar ouders hebben de beslissing. Taboe Het is van het grootste belang voor de betrokken kinderen dat het LOM- probleem uit de taboesfeer wordt ge haald. „Als u tegen uw buurvrouw vertelt dat uw kind op de LOM-school zo gelukkig is geworden dan helpt u mee aan het doorbreken van het voor oordeel", aldus Iwema, die verder ver telde dat LOM-kinderen als zij de juiste behandeling hebben gehad in de maatschappij goed meekunnen. Hoe eerder het kind in goede handen komt, hoe beter zijn kansen zijn. Tot de leer krachten zei de heer Iwema: „Stap nu eens over dat belachelijke idee heen dat u gefaald zou hebben, 't Ging alleen uw specialisme te boven". Schoolhoofden hebben ook wel eens weerstand tegen een LOM-school omdat zij daaraan leerlingen verliezen. Iwema erkende dat dit een reeel pro-'1 bleem is, maar vond dat de hoofden over dit bezwaar moeten heenstappen „De scholen zijn er voor de kinderen en niet andersom". Niet moeilijk Velen maakten van de gelegenheid gebruik om vragen te stellen. Daar bij werd onder meer duidelijk dat de wet vrijstellingsmogelijkheden geeft voor het geval de wettelijke norm om een LOM-school te stichten niet wordt gehaald. De heer Iwema meende echter dat op deze mogelijkheid geen De Windsurfclub heeft in de korte tijd van zijn bestaan al vaak harde wind moeten trotseren. Bij alle wed strijden was de windkracht boven zes. Ook zondagmiddag j.l. moest weer van het kleinere stormzeil gebruik worden gemaakt. Enkele clubleden liepen bij het oefe nen voor het startsein blessures op. Rick Nichols raakte met een hand beklemd tussen plank en mast en liep een bloedende wond op. Dirk Eelman maakte een val en verloor zijn kunst gebit. Bij de wedstrijd werden totaal vijf rondes gevaren waarbij ook nu tussen een makkelijke en een moeilijke route kon worden gekozen. De rondes verlie pen over het algemeen redelijk snel, met uitzondering van de laatste, toen zich wat aanvaringen voordeden. Ook nu waren het Herman Boks, Hanno Kortman en Mark van Rijsselberghe die in de kopgroep zaten. Vooral Van Rijsselberghe beheerst de wedstrijd- techniek goed. Herman Boks dankt het aan zijn sterke armspieren dat hij bij deze harde wind het zeil in bedwang kon houden en Hanno Kortman had vele malen een zeer snelle start. Ook de gebroeders Roeper finishten vrij hoog en steeds direkt achter elkaar. Uitslag 1. Herman Boks 3,7 punten, 2. Hanno Kortman 7,4 punten, 3. Mark van Rijsselberghe 25,9 punten, 4. Ge rard Roeper 33,2 punten, 5. Piet Wim Roeper 40 punten, 6. Gé Koot en Dirk Eelman beiden 50 punten. Van de makkelijke rondes waren het Sieb Schellinger, Nelly Wuis en Niek Bakker, die de prijzen wonnen. 1. Sieb Schellinger 0 punten, 2. Nelly Wuis 11,1 punten, 3. Niek Bakker 31,2 punten, 4. Ruud Hamer 21,2 punten. beroep hoeft te worden gedaan. „Als alle ouders en leerkrachten eerlijk zijn komt Texel ruimschoots aan de norm". Hoe lang een beslissing op een even tuele aanvraag duurt hangt mede af van de inspecteur van het bijzonder onderwijs. Volgens spreker zou het niet zoveel moeilijkheden geven. Hij ver wachtte niet dat de bezuinigingsopera tie van de regering in deze remmend zou werken. De (ook op Texel aktieve) School Begeleidings Dienst zou volgens de heer Iwema een „signaalfunctie" kun nen hebben als het gaat om het ontdekken van kinderen die LOM- onderwijs nodig hebben. Maar nog meer voor de hand liggend is een signaal van de betreffende leerkracht, die zijn bevindingen doorgeeft aan de SBD waar het geval dan nader wordt uitgezocht. Interessant was de opmerking dat het percentage LOM-kinderen toeneemt: in vijf jaar een groei van 20%. Dit zou het gevolg zijn van ons moderne levenspatroon waarin veel naar de televisie wordt gekeken en waarin voor spelen en praten met de kinderen geen tijd meer is. Texelaar J.C.Z wilde zaterdag met zijn Landrover en aanhanger vanaf de Pontweg linksaf slaan om de Pijpersdijk op te rijden, op het moment dat hij van links werd ingehaald door de Duitse VW-besSugt|der H.W. De VW raakte de -^p^rayprj waarbij van de auto een portier werd beschadigd ter wijl van de Landrover de voorbumper werd verbogen. De oudervereniging De Pijler werd in 1973 opgericht en telt nu meer dan 4.000 leden. Ook daaruit blijkt de nood. De vereniging krijgt er elke week 25 leden bij. Het lidmaatschap kost 720,— per jaar. Momenteel wordt ook op Texel een handtekeningenaktie gevoerd om subsidie van de overheid los te krijgen Onder ouders blijkt behoefte te be staan aan meer informatie en „napra ten" over dit onderwerp. De Texelse werkgroep belegt daarvoor opnieuw een avond en wel op woensdag 4 oktober, 20.00 uur. Daarnaast kun nen geïnteresseerden ook op andere tijden contact opnemen met de werkgroep (bestaande uit de dames Dros-Goërtga, Kuiter en Kiljan) of met de heer Ambriola van de afde ling onderwijs in het raadhuis. Maandagavond 2 oktober wordt in „De Poort" (het gebouw achter de Gereformeerde kerk aan de Elemert in Den Burg) een avond gehouden, uitgaande van „Kruistochten", een stichting die zich ten dienste stelt van de lijdende kerk in Oost-Europa. Spreker is Johann Jundt, een zg. Rusland-Duitser. Hij was aanvanke lijk atheïst maar kwam tijdens zijn verbanning in de Oeral tot het ge loof. In 1971 kreeg hij toestemming om naar West-Duitsland te gaan. De Rus- land-Duitsers waartoe Jundt hoort zijn Duitsers die rond 1600 door Tsaar Peter en door andere machthebbers nadien naar Rusland werden gehaald om het land te helpen ontwikkelen. Jundt werd in 1934 in de Oekraïne geboren. Als 8-jarige jongen werd hij naar Duitsland gedeporteerd maar in 1945 werd hij door de Russen weer teruggevoerd en met zijn familie levenslang verbannen naar de Oeral. De avond in „De Poort" is voor iedere belangstellende vrij toegankelijk; aanvang 20.00 uur. Zaterdag werd op het strand munitie gevonden. Bij nader inzien bleek het gevonden voorwerp een zogenaamde „markeerder" te zijn die niet bijzonder gevaarlijk was. „Texel moet dam- en schaakeiland blijven. Ik hoop dat deze aktie zat slagen", aldus de heer A. C. Bakker, een van de organisatoren van een grootscheepse propaganda-aktie voor schaken en dammen onder de leer lingen van de Texelse lagere scholen onder auspiciën van de Texelse sportraad. De jongens en meisjes zullen tijdens een twaalftal lessen in de gelegenheid worden gesteld de dam- en schaaksport onder de knie te krijgen. Alle Texelse basisscholen hebben inmiddels hun medewerking toegezegd. Nederland neemt internationaal bij het dammen en schaken een vooraan staande plaats in. En Texel heeft in het bijzonder op damgebied in deTegio een naam te verdedigen. Dammers als Van Heerwaarden, Dijker en Lap uit Den Hoorn hebben een welhaast legendari sche betekenis gekregen in de Noord hollandse damwereld Nóg moet met een sterk Texels team rekening worden gehouden maar de toekomst is niet zo florissant want jong talent dient zich onvoldoende aan. De successen van Joost Hooijberg zullen waarschijnlijk de afsluiting van een prachtig tijdperk zijn. Stimulans De tijd wordt mede daarom rijp geacht om de animo onder de jeugd voor het dammen en schaken op eigen tijdse wijze te stimuleren De clubs in Den Burg en Oosterend kunnen maar een deel van het terrein bestrijken. Schaakclub En Passant leek geen lang leven beschoren maar zit nu enigszins in de lift dankzij de speelmogelijkheden tijdens keuzemiddagen op enkele scho len. De hoofden van de basisscholen die aan de aktie willen meewerken hebben inmiddels van de Sportraad een schrij ven ontvangen. Zij worden verzocht hun aanmelding vóór 8 oktober a.s. te doen. De propaganda-aktie wordt door drie clubmensen gerund: P. Bakelaar, J. Visman en A. C. Bakker. Mogelijk wordt de toeloop zo groot dat dit trio zal moeten worden uitgebreid. In principe is voor alle leerlingen deelname mogelijk Ze hoeven geen kennis van de spelregels te hebben. Wel wordt verwacht dat zij twaalf keer meedoen. Het percentage uitvallers mag niet te groot worden. Gespeeld wordt op de woensdag middagen 25 oktober, 1, 8, 15, 22 en 29 november. Vervolgens 8, 15, 22 februari en 8, 15 en 22 maart. Aanvang steeds om 14.30 uur. Bij toerbeurt komen alle scholen een keer als speelplaats aan bod. Het slot- toernooi wordt op 22 maart in het gebouw van de Rijksscholengemeen schap gehouden. Het spelrooster is nog niet definitief maar zal steeds in de agenda van de Texelse Courant worden vermeld. De ingeschreven leerlingen bezoeken naast de eigen school elf andere scholen. Het vervoer naar de andere dorpen kan het beste met ouders of andere familieleden onderling worden geregeld. Voor het materiaal zorgen de clubs en de Sportraad. Bijna 3.500 mensen hebben vrijdag en zaterdag van de ge legenheid gebruik gemaakt om een bezoek te brengen aan de gebouwen, terreinen en schepen van het Neder lands Instituut voor Onder zoek der Zee in Het Homtje. Deze toeloop heeft de ver wachtingen van de organisato ren ver overtroffen. De open dagen hadden tot doel het nu geheel voltooide NIOZ aan de plaat selijke bevolking te presenteren en het publiek wat meer duidelijkheid te ver schaffen over de werkzaamheden waar mee de 180 mensen van het instituut zich bezig houden. Service De NlOZ-mensen hebben kosten noch moeite gespaard om van de open dagen een succes te maken. Alle be zoekers kregen koffie en limonade en speciaal voor deze gelegenheid vervaar digd informatiemateriaal. Daarbij bevond zich een plattegrond van het complex met daarop aangegeven de route die men langs de verschillende afdelingen moest volgen. Dat was geen overbodige luxe want het gebouwen complex is zo uitgestrekt en sommige De biologen en andere onderzoekers ge troostten zich veel moeite om hun gasten enig inzicht te verschaffen in het zee-onder zoek en de daarbij toegepaste verfijnde tech nieken. afdelingen lijken zoveel op elkaar dat vreemdelingen er makkelijk verdwalen. Ondanks de goedé begeleiding is dat vrijdag en zaterdag menige bezoeker overkomen. Ook gebeurde het dat men halverwege de excursie afhaakte omdat het te vermoeiend werd. Wie alle afde lingen met interesse wilde bezoeken had vele uren nodig. De Van alles te zien NlOZ-mensen hadden gezorgd dat op alle afdelingen wat te beleven was. Er waren interessante proefopstel lingen gemaakt en overal waren biolo gen, geologen en andere onderzoekers aanwezig om mondelinge toelichting te geven en vragen te beantwoorden. Ook door het aanbrengen van teksten werd informatie over het onderzoek gegeven Of de mensen er wat van opstaken hing af van de persoonlijke interesse en van het al of niet aanwezig zijn van biologische of technische kennis. Niet altijd lukt het de kloof tussen weten schap en burgerij te overbruggen, maar alleen al het feit dat dit toch werd geprobeerd heeft algemene sympathie gewekt. Meer begrip Het NIOZ was onbemind omdat het onbekend was en daarin lijkt nu toch wel een duidelijke kentering te zijn gekomen. Van de NlOZ-biologen was bij de gewone Texelaars weinig meer bekend dan dat zij zich als aktiegroep bezig hielden met de bescherming van natuur en landschap en daarbij met veel succes allerlei economische ont wikkelingen dwarsboomden. Zelfs dat was onwaar want het overgrote deel van de NlOZ-mèdewerkers heeft daar mee niets van doen en het NIOZ als instituut distancieert zich zelfs van aktie in welke vorm dan ook. Film De bezoekers werden vrijdag en zaterdag in groepen persoonlijk verwel komd door een van de NlOZ-direc- teuren en kregen aan het begin van de wandeling door het complex een spe ciaal voor deze gelegenheid gemaakte film te zien in het auditorium. Deze film bevatte- een korte reportage van de bouw van het instituut en liet verder zien wat aan boord van het NlOZonder- zoekingsschip „Aurelia" gebeurt. Verder konden de mensen met be hulp van de plattegrond en/of de pijlen die overal waren aangebracht zelf hun weg zoeken door het instituut. Voor de NlOZ-medewerkers zelf waren de open dagen ook interessant en nuttig. De takken van onderzoek werken nogal onafhankelijk van elkaar, waardoor gevaar voor vervreemding niet denkbeeldig is. De mensen van de verschillende afdelingen konden nu van eikaars werk kennis nemen.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1