(jrocn 2warL~ Jexels in het hart-, Kansarme groepen'zijn noeiiijk te werven iegeleidingsfunctionaris noet duizendpoot zijn I De Koog heeft nu ook tennisbaan erse mosselen NSPRAAKAVOND OVER EDUCATIEF PLAN AVTO-cursus op Texel Zangdienst in De Waal Havenrestaurant „Tenet" Flowerstyling Schuiling jHHNHESigl Zestien ploegers in provinciale wedstrijd Auto de sloot in Verkeerspiraat aangehouden Van Egmond en Kiitz werken samen in „Kobeko" VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1978 e JAARGANG NR. 9316 dactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, efoon (02228S 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Burg, telefoon (02220) 3543. tgave: Langeveld De Rooy B.V., istbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs CU,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom. Een van de belangrijkste redenen om van overheidswege eld beschikbaar te stellen voor het vcrmings- en ontwikke- rtgswerk ten behoeve van volwassenen is dat de zg. kansarme roepen uit hun maatschappelijk isolement moeten worden ge aaid. Het gemeentelijke educatief plan dat is gemaakt om van ie rijksbijdrageregeling te profiteren, moet dan ook voorzien in ursussen waarmee juist deze groepen hun voordeel kunnen oen. Op de woensdagavond in het RSG-gebouw gehouden ijeenkomst spraken meerdere aanwezigen er hun twijfel over it of het zal lukken deze kansarme groepen voor cursuswerk interesseren. Juist de mensen die de vor- ling het meest nodig hebben jllen geneigd zijn weg te blij- in. Deze sombere verwachting erd echter niet door iedereen edeeld. Er werd op gewezen at het niet hopeloos is, als de rempels die voor deze mensen elden zo laag mogelijk worden emaakt, bijvoorbeeld door het jrsuswerk uit te laten gaan van estaande organisaties die een iker vertrouwen hebben. Nico Nagtegaal van de Stichting >or Voorzieningen Ouderen had per- lonlijk ervaren dat het best kan lukken iensen warm te maken waarbij in rste instantie weinig animo werd ver- dersteld. Hij wees op het succes van gespreksgroepen voor ouderen. Op xel zijn deze van start gegaan in zes rpen en er zijn totaal 95 deelnemers, k de cursussen Engels t.b.v. oude- in liepen veel beter dan was verwacht. moesten zelfs drie cursussen gehou- ;n worden inplaats van één. Functionaris Administrateur Oskam van de Jtichting Cultureel Werk zei dat in deze iel afhangt van de in halve dagtaak te inoemen begeleidingsfunctionaris, aarin het Educatief Plan ook voorziet, moet voor goede informatie worden izorgd. Zoals kon worden verwacht werd de spraakavond slechts door een handje- >l mensen bezocht. Tijdens de niette- geanimeerde discussie bleek dat /er het voorgenomen cursuswerk toch )g misverstanden de ronde doen. Zo as het een nieuwtje dat de eerder noemde begeleidingsfunctionaris (die langrijk meer gaat kosten dan het itale bedrag dat aan subsidies zal wor- jn uitgegeven) niet alleen organiseert i coördineert maar ook zelf bepaalde jrsussen zal geven. De aanwezige ïmmissieleden reageerden ïvestigend op de veronderstelling in zaal dat deze man dan wel een zeer relzijdig persoon moet zijn. IIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Specialiteitenrestaurant tel. (02226) 310 iiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiMiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiii De commissie Vormings- en Ontwik kelingswerk Volwassenen heeft zoals bekend het onderwerp educatief plan opgesteld. Het wordt pas een echt ge meentelijk plan als de gemeenteraad er (op 10 oktober) zijn goedkeuring aan heeft gehecht. Voor die tijd zullen waarschijnlijk nog wat wijzigingen en aanvullingen worden opgenomen, naar aanleiding van opmerkingen die werden gemaakt in de inspraakbijeenkomst van woensdag en de avond tevoren toen de gemeenteraad zich uitvoerig over het plan liet informeren. In die raadsbij- eenkomst werd onder meer de vraag gesteld of de commissie wel als repre sentatief voor de Texelse bevolking kan worden beschouwd. Het gezelschap ziet er in politiek opzicht nogal eenzijdig uit en de kerken zijn nauwelijks verte genwoordigd. Woensdag werd onder streept dat alle Texelse organisaties in de gelegenheid waren om zich in de commissie te laten vertegenwoordigen De groeperingen die nu met zijn verte genwoordigd hebben eenvoudig nooit gereageerd. Prioriteiten In een inleidend praatje liet voorzitter Goos Westerlaken uitkomen dat er meer subsidieaanvragen zijn dat er geld beschikbaar is. Prioriteiten moesten derhalve worden gesteld in de vorm van een lijstje waarop de VOS-cursus- sen van de Vrouwenverenigingen bovenaan staan omdat deze het meest voldoen aan de intenties van de rijksbij drageregeling. Maar ook de cursus „Ouders op herhaling" en de thema cursussen die het Vrouwenhuis wil geven hebben hoog gescoord. De heer C. P. Laan constateerde spijtig dat de door de landbouworganisaties gegeven cursussen blijkbaar teveel een econo misch doel (beter laten draaien van het bedrijf) hebben om voor rijkssteun in aanmerking te komen. „Als we alleen vrouwen op onze cursus zouden toela ten, zouden we dan wél op het subsi dielijstje komen?", zo informeerde hij, wijzend op het emancipatie-effekt dat dan mogelijk een rol zou spelen. De heer Oskam herinnerde eraan dat het ministerie van Landbouw al subsidie geeft voor vakgerichte cursussen. Eigen bijdrage Namens de Texelse afdeling van Vrouwen in de VVD lanceerde mevrouw Boots uit De Waal enige kritische vragen en kanttekeningen. Zij vond dat bij de geplande cursussen een minimum aantal deelnemers moet worden gesteld en was van mening dat de door het Vrouwenhuis te geven cur- Voor Uw: bruidsboeketten, corsages, tafelversieringèn en alle graf- en plantenarrangementen. Supermooie begonia's xQ CA (winkelwaarde f7,50) nu voorT W|Ov sussen niet helemaal uit de subsidie moeten worden betaald. De deelnemers dienen net als bij andere cursussen een eigen bijdrage te beta len. Dat laatste bleek inderdaad de be doeling. Als algemene richtlijn geldt dat ongeveer een derde van de kosten van de voor subsidiëring in aanmer king komende cursussen door de deel nemers zelf moeten worden betaald. Dat zal ook voor de vrouwencursussen gelden, hoewel het bestuur van het Vrouwenhuis zelf liever volledige kostenvergoeding had gezien om de drempel voor de vrouwen waarop de themacursussen zijn gericht, zo laag mogelijk te houden. Mevrouw Boots zag de taak van de begeleidingsfunctio naris niet zo zitten. Ze vreesde dat voor zo iemand niet zoveel te doen zou zijn. Wel brak ze een lans voor het alsnog bij het gesubsidieerde cursuswerk be trekken van organisaties die niet op de enquête hebben gereageerd en ook overigens geen belangstelling hebben laten blijken Met betrekking tot dat laatste werd geantwoord dat de organisaties ieder jaar opnieuw in de gelegenheid zullen worden gesteld aktiviteiten voor subsidiëring voor te dragen. Verduidelijkt werd dat niet elke cursus voor een bijdrage in aanmerking kan komen. Veel creativiteitscursussen bijvoorbeeld worden zonder problemen uit eigen middelen van de deelnemers bekostigd. En men dient in zijn verlangens redelijk te blijven. De cursus „Opko men voor jezelf" die door het Maat schappelijk Werk zal worden gehouden zal niet meer dan 10 deelnemers kunnen toelaten maar denkt twee docenten nodig te hebben en had die dan ook voor subsidiëring voorgedra gen. De commissie vond dat te gortig en heeft veel minder scheutig geadvi seerd, hoewel deze cursus precies hoort tot het soort waarvoor de rijks bijdragen in het bijzonder is bedoeld. Zoals bekend heeft het educatief plan niet bijzonder veel enthousiasme opgeroepen onder de bevolking. De woensdagavond geuite vrees dat het met de animo voor de cursussen daarom ook zou kunnen tegenvallen, werd door de commissie echter niet gedeeld. ,,De mensen hebben wel in teresse voor een cursus, maar het plan interesseert hen geen fluit", zei Goos Westerlaken die alle vertrouwen had in verdere groei van het cursuswerk op Texel. Maar het bereiken van de mensen die de cursussen het hardst nodig hebben vond hij toch ook wel een probleem. Juist deze mensen reagreren niet op een oproep, aanbod of enquête omdat zij moeite hebben hun mening of wens te verwoorden. Sociaal-arm Mevrouw Van der Eik-Bierens wilde af van de aanduiding „kansarmen". Zij sprak liever van „sociaal-armen". Volgens haar zijn het mensen die niet zijn aangesloten bij organisaties en daardoor slecht bereikbaar zijn. Door mevrouw Boots werd voorgesteld inte resse voor cursuswerk te werven door het houden van een informatiemarkt met ontspannend karakter. Half oktober wordt bij voldoende deelname op Texel begonnen met een A.V.T.O.-cursus (Algemene Vor ming Toekomstige Ondernemers). Deze cursus wordt georganiseerd en uitgevoerd door de voorlichtings diensten van het Consulentschap en de 3 Hollandse Landbouworganisa ties. De A.V.T.O.-cursus omvat de vol gende onderdelen: boekhouden en administratie (verza melen en verwerken van de bedrijfs gegevens) bedrijfseconomie (kosten en op brengsten, bedrijfsvergelijking, fi nanciering) rechtskennis en ondernemingsvor men in de landbouw dienstverlenende instellingen (sociale) verzekeringen, belastingen e.d. enkele bedrijfsbezoeken. De cursus duurt ongeveer 14 weken, 1 dag per week van 9.30 tot 15.30 uur. De deelnemers moeten tenminste een lagere agrarische school hebben gevolgd of een gelijkwaardige opleiding en moeten in de landbouw werkzaam zijn. De kosten bedragen ongeveer f250, Aanmelding De aanmelding dient voor 1 oktober binnen te zijn. Een aanmeldingsformu lier is te krijgen door te bellen of te schrijven naar J. Koolhof, Vloedlijn 23, Den Burg, telefoon (02220) 2780 of L. Salomons, Dirk Camphuijsenstraat 5, Heerhugowaard, telefoon 102207) 10118. kV*-' roe Kogerstraat 4, tijdelijk telefoon (02220) 2570. Wij bezorgen in Den Burg geheel gratis. Verder op geheel Texel voor f\, Met ingang van heden kun nen tennisliefhebbers hun sport ook in De Koog beoefe nen. Harry Wuis van hotel „Opduin" heeft een tennis baan laten bouwen op het ter rein tegenover zijn hotel aan de Ruyslaan. De baan is in de eerste plaats bedoeld voor zijn gasten (die er tegen geredu ceerd tarief gebruik van kun nen maken) maar staat ook open voor anderen. Op het 1500 mJ grote terrein aan de Ruyslaan (dat Wuls vorig jaar van de weduwe Jansen kocht) zou aanvanke lijk een dependance van het hotel worden gebouwd, maar deze plannen zijn op moeilijkheden gestuit en Harry Wuis heeft inmiddels een ander plan voor uitbreiding van het hotelgebouw zelf ingediend. Snel droog De tennissport is in opmars en het gemis aan tennisakkommodatie werd in De Koog node gemist. De nu gereali seerde baan heeft een oppervlakte van 34 x 20 meter en is gemaakt van een poreus splitbeton dat van een eveneens poreuze rubberachtige deklaag is voor zien. Het bijzonder belangrijke voordeel daarvan is dat het niet hindert dat de baan natregent. Het water loopt er direkt door en de baan kan onmiddellijk weer in gebruik worden genomen. De baan is aangelegd door de Firma Ten- nisbouw uit Leersum. Bij de baan is kleedakkommodatie in de vorm van een houten gebouwtje dat ooit bekend stond als „schelpenhuisje" omdat er van schelpen vervaardigde souvenirs in werden verkocht. Wie de baan wil gebruiken moet daarvoor een afspraak maken bij de receptie van „Opduin". De baanhuur bedraagt f 15,— per uur. Voordeliger is een arrangement voor tien of twintig keer. In de maand oktober zullen de Texelaars (uiteraard ook op afspraak) gratis van de baan gebruik mogen maken. De „Opduin"-directie ziet wel graag dat de gebruikers in tennistenu zijn gestoken. Aan de zaterdag a.s. te houden pro vinciale ploegwedstrijden zal door zestien ploegers worden deelgenomen. Van Texel zelf komen de wentelploe gers Ard Saai, Leo Saai en Henk Broekman en de rondgaande ploegers Piet Jongejan, Geert Timmer en Nico Kuip. Van het district Haarlemmermeer komen ook drie wentelploegers en drie rondgaande ploegers terwijl van Wierin- germeer één rondgaande ploeger en drie wentelploegers komen. De wedstrijd begint om 11.00 uur en wordt gehouden op het land van „Padang" aan de Limietweg. Om streeks 16.00 uur zullen de prijzen wor den bekend gemaakt in „Rebecca". Toen hij dinsdagmiddag vanaf het bungalowpark ,,'t Hooge Landt" de Californiëweg wilde oprijden werd Frans P, uit Den Burg onwel waardoor hij rechtdoor reed en in de sloot terecht kwam. De auto, een oudere zwarte Vauxhall, moet als total loss worden beschouwd. De chauffeur bleef onge deerd. Uit de blaasproef bleek dat hij gen drank had gebruikt. Een Duitse automobilist die woens dag met zeer hoge snelheid over de Pontweg reed en op de helling bij de Redoute een zeer gevaarlijke inhaal- manoevre maakte, kon even later door de politie worden aangehouden. De Duitse Mercedes-bestuurder over schreed op genoemd punt de witte streep om enkele automobilisten in te halen en reed toen bijna in op de uit tegengestelde richting naderende Texelaar S. Deze kon door ijlings de berm in te gaan een aanrijding vermij den. Hij zorgde er echter voor dat de betrokken auto door de politie werd opgevangen. In de Hervormde kerk van De Waal wordt zondag a.s. een bijzondere dienst gehouden, die het karakter krijgt van een zangdienst. Medewerking wordt verleend door het Texelse Chris telijk Mannenkoor o.l.v. de heer A. Kuik. Voorganger is ds. J. Hoekstra. Stencils met tekst van de te zingen liederen zijn in de kerk verkrijgbaar. Aanvang 19.30 uur. Het Vakantiebureau Texel van Jür- gen Kiltz uit De Koog en Bungalow- verhuur Van Egmond uit dezelfde plaats zijn een vorm van nauwe samenwerking aangegaan. Ze hebben de firma Kobeko (KOger BEheer KOmbinatie) in het leven geroepen en daarin de diverse bun galows en appartementen, die beide bedrijven tot dusver elk voor zich beheerden, samengebracht. Daardoor is een meer efficiente be drijfsvoering mogelijk geworden. Het gaat totaal om ongeveer 250 eenheden, waaronder appartementen „Tesselhof", „Mokbaai", bungalows aan Epelaan, Ruijslaan, het park Uterste Koog, het Oase-complex van F, Langeveld, El Dorado en de 55 apparte menten „Kerckeland". Samenwerking was aantrekkelijk, omdat het Vakantiebureau voore.' admi nistratief een goed en deels geautoma tiseerd apparaat heeft opgebouwd, terwijl Van Egmond bijzonder werk maakte van beheer en onderhoud. In de Kobeko zijn uitsluitend de objekten ondergebracht, waarbij niet alleen wordt bemiddeld bij verhuur, maar waarbij ook het toezicht, onderhoud, opvang van de huurders e.d. wordt geregeld. De eigenaars van de woningen en appartementen hebben daar geen omkijken naar en met hen wordt slechts in bijzondere gevallen kontakt opgenomen. Wisseloperatie Een goede organisatie is voor het laten functioneren van een dergelijk bedrijf van doorslaggevende betekenis Met name op de wisseldagen in de zomer is sprake van topdrukte, want tegelijkertijd veranderen tientallen bun galows en huisjes van huurder. In alle gevallen moet worden gecontroleerd of het onderkomen schoon en in tact wordt verlaten, moet het garantie bedrag worden terugbetaald en moet de opvolgende huurder worden opge vangen. Um dat goed te laten verlopen wordt gewerkt met verschillende wisseldagen: vrijdag, zaterdag en zondag. Kobeko beschikt over een aantal vaste medewei kers en over mobilofoons, waardoor alle betrokkeneh altijd bereikbaar zijn. De organisatie van de „wisseloperatie" ge schiedt telkens volgens een draaiboek Kobeko berekent als vergoeding voor bemiddeling en beheer 10% van de bruto huuropbrengst. De objekten, waarbij alleen bemiddeld wordt (en waarbij 5% wordt berekend) zijn niet bij Kobeko ingebracht. Voorlopig blijven het Vakantiebureau en Van Egmond als afzonderlijke bedrijven naast Kobeko voortbestaan. Door de samenwerking is het mogelijk dat de betrokken onderne mers wat meer deel van leven krijgen. Ze kunnen nu volgens weekenddienst werken en zodoende zelf ook eens naar het strand gaan. Kobeko is gevestigd is het Vakantiebureau aan de Ruijslaan in De Koog, dat als gevolg van de fusie zijn openingstijden met name in de winter zal kunnen uitbreiden.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1